Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

emarup

Γεια σου βρε "αδελφέ" Ten Ten!!!! :D

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα ....αν και κάτι μου λέει ότι αν δεν ξεκαθαρίσει το τοπίο, θα δείτε ότι θα πλακωθούμε μεταξύ μας στο τέλος......

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply

emarup Η αγαμία θα φταίει βασικά (αν πλακωθούμε...)

Πού είσαι βρέ;"Ηωσινόφιλος" είπαμε -_-:P:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια, δεν νομιζω οτι λεει καποιος να μπουν ξεχωριστα εξετασεις για ειδικοτητα και αλλες για το αγροτικο.Μια φορα θα δινεις εξετασεις!

Οι καλυτεροι ξεκινουν ειδικοτητα, οι επομενοι αγροτικο και οποιοι περισσευουν, οτι τους φωτισει ο θεος!

Αγχος πολυ δεν χρειαζεται, αγροτικα δεν θα υπαρχουν ελευθερα σε 4-5 χρονια, οποτε και η περισσοτερη συζητηση γινεται ουσιαστικα χωρις αντικειμενο.

Και τελος ,αν καποιος εχει να δωσει ενα μαθημα για να ξεκινησει ειδικοτητα, δωσει 5-6 φορες και παλι δεν γραψει, ε, με συγχωρειτε αλλα σαφως διαλεξε λαθος επαγγελμα!

Γιατι καλη η θεωρια, αλλα οταν θα κανεις παιδια, εσυ σε ποιον Παιδιατρο θα ηθελες να τα πας, σε εναν που περασε αμεσως στις εξετασεις ,ή σε καποιον που θα ηξερες οτι εδωσε 15 φορες,και τελικα ξεκινησε ειδικοτητα μονο και μονο με τα μορια της αναμονης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι καλη η θεωρια, αλλα οταν θα κανεις παιδια, εσυ σε ποιον Παιδιατρο θα ηθελες να τα πας, σε εναν που περασε αμεσως στις εξετασεις ,ή σε καποιον που θα ηξερες οτι εδωσε 15 φορες,και τελικα ξεκινησε ειδικοτητα μονο και μονο με τα μορια της αναμονης?

Σιγα που θα ξερεις και ποσες φορες εδωσε εξετασεις! Λες να βαζουν σε αυτους καμια ταμπελα που να το γραφει οπως κανουν στα μοσχαρια? Οταν πας το παιδι σου τοτε να κανει αγγλικα, να ρωτας τον καθηγητη ποσες φορες εδωσε για να παρει το proficiency...Κακα τα ψεματα, ο καλος γιατρος δεν φαινεται απο το ποσες φορες εδωσε εξετασεις για να μπει καπου αλλα απο την μετεπειτα πορεια του. Δηλαδη οποιος περναει με την πρωτη και τα γραφει ολα μετα στα παλια του τα παπουτσια θα ειναι καλυτερος απο καποιον που μοχθησε και συνεχιζει να κουραζεται για διαρκη επιστημονικη ενημερωση?Για να σοβαρευτουμε λιγο λοπον.Ειναι αστεια πραγματα αυτα που λεγονται γιατι στις εξετασεις αυτες θα παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο και πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι τουλαχιστον στην αρχη οι θεσεις για αυτους με εξετασεις θα ειναι πολυ λιγες οποτε αν καποιος δεν θα περασει με την πρωτη μονο αποτυχια δεν θα θεωρειται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μην μπερδευόμαστε με το πολύ μπλα-μπλα. Κι αυτό κι εκείνο κι έτσι κι αλλοιώς, δεν βγάζει νόημα. Το αγροτικό δεν είναι υποχρεωτικό γιατί σε λίγο δεν θα υπάρχουν θέσεις. Γιατί νομίζετε το καταργήσανε; Για να μάς διευκολύνουν; Απλά πράγματα που δεν χρειάζεται να τα κάνουμε "απλούστερα". Ας επικεντρωθούμε στα ουσιαστικά: Εξετάσεις για την ειδικότητα και πώς μπορούμε να διασφαλίσουμε την αδιαβλητότητά τους. Με αυτό θα έπρεπε να ασχολούμαστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν κάποια post που αφορούν τις εξετάσεις για ειδικότητα θα έπρεπε αν μετακινηθούν από το συγκεκριμένο topic αλλά τέλος πάντων ερωτώμενος απαντώ....

Προς dr. ped αυτή τη φορά.....

Και τελος ,αν καποιος εχει να δωσει ενα μαθημα για να ξεκινησει ειδικοτητα, δωσει 5-6 φορες και παλι δεν γραψει, ε, με συγχωρειτε αλλα σαφως διαλεξε λαθος επαγγελμα!

Γιατι καλη η θεωρια, αλλα οταν θα κανεις παιδια, εσυ σε ποιον Παιδιατρο θα ηθελες να τα πας, σε εναν που περασε αμεσως στις εξετασεις ,ή σε καποιον που θα ηξερες οτι εδωσε 15 φορες,και τελικα ξεκινησε ειδικοτητα μονο και μονο με τα μορια της αναμονης?

Αυτό το τελευταίο είναι θέμα ανταγωνισμού και ελεύθερης αγοράς. Επαναλαμβάνω πως αποκλείω την περίπτωση να υπάρχει κάποιος που δεν διαβάζει και δεν ενημερώνεται και περιμένει μόνο με τα μόρια να λάβει θέση, διότι να χάνεις χρόνια από τη ζωή σου περιμένοντας δεν είναι παίξε γέλασε....

Τι εννοείς "δωσει 5-6 φορες και παλι δεν γραψει, ε, με συγχωρειτε αλλα σαφως διαλεξε λαθος επαγγελμα!";;;;

Καθένας έχει τα δικά του μέτρα και τις δικές του δυνατότητες και φιλοδοξίες. Αυτός που χάνει συνέχεια τη θέση της ειδικότητας για λίγες μονάδες βαθμού είναι άξιος της μοίρας του;Αυτός,ώντας ουσιαστικά ισάξιος με αυτού που κάθε φορά του έτρωγαν τη θέση για λίγο μόνο, χάνει χρόνια από τη ζωή του....Θα τον ξαναβάλεις να διαγωνιστεί επί ίσοις όροις στην ίδια ρώσικη ρουλέτα;! Μήπως αυτός είναι πιο αγχωμένος από τα νεούλια;Μήπως τα νεούλια θα έχουν το αβαντάζ που δίνει το πρόσφατον των σπουδών τους;Αφού θυμάμαι εσένα τον ίδιο να το παραδέχεσαι σε παλαιότερο post σου....

Όταν κάνω παιδιά έχεις δίκιο δεν θα τα στείλω σε Παιδίατρο που άργησε να αρχίσει ειδικότητα διότι ξέρω ότι η αδράνεια χρόνων του στέρησε πολλές ικανότητες....Όμως με το σύστημά σου θεωρώ πιο πιθανό να κολλήσουν σε αυτό το στάδιο πολλοί που άξιζαν να έχουν κάποια συνέχεια.

Ίσως βέβαια αν ήμασταν σίγουροι ότι θα υπάρξουν μαζί με τις εξετάσεις και μέτρα όπως η αύξηση των θέσεων ειδικευομένων που κρίνεται ύπεραπαραίτητη κατεμέ να μην είχαμε αυτή τη συζήτηση και όλα να ήταν καλά και ωραία....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την ιδια λογικη,αφου στην ιατρικη δεν εχει καμια σημασια, συμφωνα με τα λεγομενα των παραπανω, το ποσο διαβασμενος εισαι, γιατι ρε παιδια καθοσαστε και σκατε για τους Δικατσαδες?Ας μην δινουν ουτε εξετασεις για αναγνωριση πτυχιου!Ας βγαινουν κατευθειαν στην αγορα εργασιας, και παντα με την δικια σας λογικη, ο καλος θα ξεχωρισει!

Εννοειται οτι στην ιατρικη το να κατεχεις την θεωρια δεν σημαινει αυτοματα οτι εισαι καλος γιατρος.Γιατι δεν ειναι μονο θεωρια,αλλα και πραξη!Αλλα σιγουρα το να εισαι διαβασμενος,σου δινει ενα πλεονεκτημα!

Και στο κατω κατω, το μοναδικο επιχειρημα που ακουω απο αυτους που ειναι κατα των εξετασεων, ειναι να ανοιξουν περισσοτερες θεσεις για ειδικοτητα!Δηλαδη εχει απαξιωθει εντελως ο ανειδικευτος γιατρος στην Ελλαδα, να απαξιωθει και ο ειδικευμενος, και μετα να παμε ολοι μαζι, και να πνιγουμε!

Τωρα , για το κατα ποσο θα ξερεις αν καποιος εδωσε 15 φορες εξετασεις, εννοω για ατομα που θα τα γνωριζεις προσωπικα, οπως μπορει να γνωριζεις και οτι καποιος τελειωσε ιατρικη στο Μπαγκλαντες!

Το να λες οτι ειναι κριμα να κοβεται καποιος για λιγο, το θεωρω λαικιστικο επιχειρημα, γιατι αν εχεις διαβασει,καποια στιγμη θα περασεις!Ξερω ατομο που δεν περασε Ιατρικη στις πανελληνιες για 1 μοριο, μηπως επρεπε να τον περασουνε και αυτον ιατρικη, γιατι ηταν κριμα το παιδι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτός αν πήγαινε να σπουδάσει στο εξωτερικό Ιατρική θα τον κατηγορούσες;

Και επιπλέον όταν αποτυγχάνεις στις πανελλήνιες στα 18 σου έχεις πολλές άλλες διεξόδους στη ζωή σου. Αν στα 28 σου αποφασίσεις ότι δεν παίρνεις ειδικότητα τι κάνεις;Φουντάρεις και οι επιστήμονες που σου έφαγαν τη θέση βγάζουν λόγο στην τελετή μήπως;

Λαϊκισμός ρε παιδιά; emeleos H πολλή αμερικλανιά μας έχει διαβρώσει τελείως....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πιστεύω να εννοούσες εμένα μιλώντας για αυτούς που δεν θέλουν εξετάσεις διότι είσαι πολύ εκτός τόπου τοτέ :D Κοίτα που θα πουν ότι είμαι και ο Σκινδίλιας στο τέλος.... emeekemgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ,λοιπον,θα ηθελα να σας ρωτησω εαν ξερετε οτιδηποτε για τα αγροτικα και εαν αληθευει το γεγονος οτι γινεται μια συσκεψη της επιτροπης δικατσα και εαν τελικα τηα αναλαβουμε τα αγροτικα 'η τιποτα προς το παρον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα τελευταιο,μιας και οντως ειμαστε εκτος θεματος!

Ο καθενας αναλογα με τις εμπειριες του, εχει διαφορετικες αποψεις!

Απο κει και περα, υπαρχει ενα παλιο νομοσχεδιο του Στεφανη, το οποιο κατα βαση θεωρω σωστο, και θα ηθελα να εφαρμοστει απο την σημερινη κυβερνηση ,ισως με καποιες βελτιωσεις!

Το ιδανικο ειναι ολοι να σπουδαζουν αυτο που θελουν, να περνουν την ειδικοτητα που θελουν και μετα, να βγαζουν και αρκετα λεφτα να ζουν αξιοπρεπως!Τωρα πως θα γινει αυτο, ειναι μεγαλο θεμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε και εμένα το ν/σ του Στεφανή καλό μου φαίνεται και θα ήθελα να προταθεί ένα τέτοιο....Άρα μάλλον συμφωνούμε emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εγω συμφωνω με εξετασεις για ειδικοτητα αλλα δεν θελω να γινει παλι το μπαχαλο δικατσαδων και παιδιων που εχουν περασει εδω γιατι παλι θα καταληξουμε να τσακωνομαστε και να κατηγορουμε ως αναξιους αυτους που βγηκαν εξω για ειδικοτητα...Εδω θα ειμαστε και θα το δειτε...και τωρα επειδη ειμαι emofftopic σιωπω ως προς αυτο το θεμα. Ελπιζω στις επομενες ημερες να υπαρξει ενημερωση για τα αγροτικα! :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και άσχετη η παρέμβαση...φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης...ας μην ξεχνάμε ποιος δημιούργησε την συμφόρηση στις λίστες και τώρα έχει και άποψη για το πώς θα αποσυμφορηθούν...για να μαζευτούμεεεεε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωστε να μπουν εξετασεις και μαλιστα χωρις ποσοστοση ε? εμενα παλι μου φαινεται οτι καποιοι απο εδω μεσα ειστε 5-6 ο ετος (και με καποιο καλο βυσματακι στα πραγματα) και θελετε με καθε τροπο να πηδηξετε οσους περιμενουν εδω και καποια χρονακια και οι οποιοι φυσικα δεν ειχαν και ουτε εχουν την δυνατοτητα να αποδειξουν την αξια τους μεσα απο εξετασεις. Ως εδω καλα. Δεν ειστε οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι Ελληνες που θελετε να επωφελειθητε απο μια κατασταση εις βαρος των συναδελφων σας (κοινως να κανετε πουστια) και αφου ετσι σας συμφερει ετσι γραφετε. Αλλα οχι και την πουστια να μου την

βαφτιζεται 'αξιοκρατεια'. Εγω προσωπικα περιμενω απο τον Αυγουστο του 2003, αλλα υπαρχουν κι αλλοι που περιμενουν πριν απο το 2000. Σε ολους αυτους ενα ωραιο πρωι θα τους ανακοινωσεις οτι οσο περιμενες περιμενες δωσε τωρα εξετασεις μαζι με αλλους 100 που μολις πηραν πτυχιο και το παιζουν και Γιακουμπ. Ε και εγω λεω ας βαλει εξετασεις για την αποκτηση αδειας ασκησης του ιατρικου επαγγελματος. Απο τα 2000 πτυχια που εμφανιζονται καθε χρονο οι 500 να παιρνουν αδεια και οι αλλοι να παιρνουν :wub: . Τοτε να σας δω εξυπνακηδες επιστημονες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα δεν με νοιάζει ποιοί θα πάνε στις πρώτες επιλογές τους και στα πιο καλά νοσοκομεία για ειδικότητα, σίγουρα συμφωνώ ότι οι πανεπιστημιακές κλινικές αξίζουν στους καλύτερους....

Εμένα με νοιάζει. Οι καλύτεροι στις πρώτες επιλογές, οι χειρότεροι στις τελευταίες.

Όμως στα νοσοκομεία της σειράς έχουν δικαίωμα ΟΛΟΙ -ακόμα και οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ!-όσοι έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και μου είναι αδιανόητο κάποιος που έχει διαγωνιστεί επί 4 χρόνια και πάντα κάποιος του έτρωγε τη θέση-πιθανότατα για λίγες βαθμολογικές μονάδες διαφορά, καθώς είπαμε, οι καλοί πάνε στις πανεπιστημιακές οπότε μην νομίζεις ότι στους υπολοίπους υπάρχει καμιά τρομακτική διαφορά επιπέδου - να ξεκινάει τον αγώνα δρόμου επί ίσοις όροις με τα νεούλια που έχουν και φρέσκες τις γνώσεις του πανεπιστημίου και έτσι να βρίσκεται μπροστά του άλλη μια φορά το φάσμα της αποτυχίας. Είναι αρκετά μεγάλο κίνητρο ο ανταγωνισμός και η εξοικονόμηση κάποιων χρόνων από τη ζωή κάποιου ώστε να μην υπάρχουν συνάδελφοι που θα τα γράφουν όλα στα παλιά τους τα παπούτσια και απλά να περιμένουν να πάρουν θέση για ειδικότητα μόνο από τα μόρια  που τους δίνουν τα χρόνια της αναμονής.Το θεωρώ αδιανόητο να συμβεί.... Δεν έχω σκοπό να ρίξω στον Καιάδα συναδέλφους και το θεωρώ απάνθρωπο να υπάρχει η πιθανότητα κάποιοι να αποκλειστούν εντελώς από την ειδικότητα....

Κανείς δεν πάει χαμένος, αλλά όπως η Λουκρητία δεν πήγε Οφθαλμολογία που της άρεζε και πήγε Ορθοπαιδική που είχε μικρότερη αναμονή, έτσι και οι τελευταίοι της εξέτασης θα πηγαίνουν Γενικοί Ιατροί στο τελευταίο Κέντρο Υγείας της επαρχίας.

Αλλιώς όποιος δε θέλει έξω. Και μη μου λες ότι αυτά που λέω δεν τα εφαρμόζω γιατί κι εγώ προπτυχιακά που δεν ήθελα Πανελλαδικές αναγκάστηκα έξω, αλλιώς χρειαζόταν ν'αλλάξω Σχολή και Δέσμη.

Από την άλλη δεν ανησυχώ διότι γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει περίπτωση να κατέβει νομοσχέδιο που να μην μοριοδοτεί την αναμονή, απλά το σχολίασα γιατί με ξένισε το σκεπτικό σας....

Μα η μοριοδότηση υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει ακριβώς για να βοηθήσει τους «άτυχους» στις εξετάσεις. Ουσιαστικά καλύπτει το πρόβλημα που λες ότι θα δημιουργηθεί παραπάνω. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα με νοιάζει. Οι καλύτεροι στις πρώτες επιλογές, οι χειρότεροι στις τελευταίες.

Ε εντάξει τόπαμε αυτό δεν θα σου φάμε τη θέση :oembored

Αλλιώς όποιος δε θέλει έξω. Και μη μου λες ότι αυτά που λέω δεν τα εφαρμόζω γιατί κι εγώ προπτυχιακά που δεν ήθελα Πανελλαδικές αναγκάστηκα έξω, αλλιώς χρειαζόταν ν'αλλάξω Σχολή και Δέσμη.

Τι εννοείς;...Ότι είχες σίγουρη την αποτυχία στην Ιατρική και θα πήγαινες 4η Δέσμη;Κάπως έτσι ακούγεται... :splaaaats:;)emdevil:lol:

Μα η μοριοδότηση υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει ακριβώς για να βοηθήσει τους «άτυχους» στις εξετάσεις. Ουσιαστικά καλύπτει το πρόβλημα που λες ότι θα δημιουργηθεί παραπάνω. :)

Οπότε παραδέχεσαι ότι έχει χρησιμότητα, και στο κάτω κάτω βλέπεις και συ ότι είναι κάτι που δεν θα αλλάξει οπότε μάλλον τζάμπα χαλάμε το σάλιο μας τόσην ώρα.... emcolgateemoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε εντάξει τόπαμε αυτό δεν θα σου φάμε τη θέση :o  embored

Αυτό μας έλειπε! :)

Τι εννοείς;...Ότι είχες σίγουρη την αποτυχία στην Ιατρική και θα πήγαινες 4η Δέσμη;Κάπως έτσι ακούγεται... :splaaaats:  ;)  emdevil  :lol:

Έκανα έναν γρήγορο υπολογισμό πιθανοτήτων επιτυχίας προς θυσιών και δε μ'άρεσε το ratio. Προτιμώ να ξεσκίζομαι μέσα στο πανεπιστήμιο παρά έξω. :)

Οπότε παραδέχεσαι ότι έχει χρησιμότητα, και στο κάτω κάτω βλέπεις και συ ότι είναι κάτι που δεν θα αλλάξει οπότε μάλλον τζάμπα χαλάμε το σάλιο μας τόσην ώρα.... emcolgate  emoops

Εγώ δεν είπα ότι δεν θ'αλλάξει τίποτα! :huh:

Θα αλλάξουν πολλά προς το καλύτερο αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει και μια ασφαλιστική δικλείδα για τους «επαγγελματίες άτυχους». Και η μοριοδότηση είναι μία απ'αυτές.

Προσωπικά έχω διαφορετική φιλοσοφία: Η Ατυχία είναι η Θεά Προστάτιδα των Αχρήστων... με ελάχιστες πραγματικές εξαιρέσεις. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωστε να μπουν εξετασεις και μαλιστα χωρις ποσοστοση ε? εμενα παλι μου φαινεται οτι καποιοι απο εδω μεσα ειστε 5-6 ο ετος (και με καποιο καλο βυσματακι στα πραγματα) και θελετε με καθε τροπο να πηδηξετε οσους περιμενουν εδω και καποια χρονακια και οι οποιοι φυσικα δεν ειχαν και ουτε εχουν την δυνατοτητα να αποδειξουν την αξια τους μεσα απο εξετασεις. Ως εδω καλα. Δεν ειστε οι πρωτοι ουτε οι τελευταιοι Ελληνες που θελετε να επωφελειθητε απο μια κατασταση εις βαρος των συναδελφων σας  (κοινως να κανετε πουστια) και αφου ετσι σας συμφερει ετσι γραφετε. Αλλα οχι και την πουστια να μου την

βαφτιζεται 'αξιοκρατεια'. Εγω προσωπικα περιμενω απο τον Αυγουστο του 2003, αλλα υπαρχουν κι αλλοι που περιμενουν πριν απο το 2000. Σε ολους αυτους ενα ωραιο πρωι θα τους ανακοινωσεις οτι οσο περιμενες περιμενες δωσε τωρα εξετασεις μαζι με αλλους 100 που μολις πηραν πτυχιο και το παιζουν και Γιακουμπ. Ε και εγω λεω ας βαλει εξετασεις για την αποκτηση αδειας ασκησης του ιατρικου επαγγελματος. Απο τα 2000 πτυχια που εμφανιζονται καθε χρονο οι 500 να παιρνουν αδεια και οι αλλοι να παιρνουν  :wub: . Τοτε να σας δω εξυπνακηδες επιστημονες

Δυστυχώς η καθιέρωση εξετάσεων για την άδεια άσκησης επαγγέλματος θα είχε το δυσάρεστο επακόλουθο να πριμοδοτηθούν οι απόφοιτοι εξωτερικού σε βάρος των αποφοίτων ελληνικών πανεπιστημίων, καθώς προφανώς δεν είναι δυνατόν να τεθούν τέτοιες εξετάσεις σε αποφοίτους από κράτη-μέλη της ΕΕ που έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος στη χώρα προέλευσης.

Πέρα από αυτό, με δεδομένο την κατάσταση στις εξετάσεις των υπολοίπων επαγγελμάτων (δικηγόροι, μηχανικοί) θα μου επιτρέψεις να διορθώσω τα νούμερα που αναφέρεις: από τα 2000 πτυχία θα παίρνουν άδεια το χρόνο τα 1980, οι υπόλοιποι 20 θα είναι αυτοί που εμφανίστηκαν μεθυσμένοι στις εξετάσεις ή κάτι παρόμοιο.

B) Κι εγώ περιμένω από τον Αύγουστο του 2003. Και θέλω εξετάσεις, όχι γιατί έχω βύσμα, αλλά γιατί έτσι πιστεύω ότι θα κάνω την ειδικότητα που θέλω στο νοσοκομείο που θέλω, και δε θα περιμένω ως το 2013 για το ειδικό μέρος. Ούτως ή άλλως δηλαδή δε θα περιμένω ως το 2013: είτε θα επιλέξω κάποιο νοσοκομείο με μικρότερη (ΠΟΛΥ μικρότερη) αναμονή είτε θα φύγω να δοκιμάσω την τύχη μου στο εξωτερικό, και θα ρίξω μαύρη πέτρα πίσω, σε αυτή τη χώρα που όλοι φροντίζουν για την πάρτη τους και κατηγορούν όλους τους υπόλοιπους που προσπαθούν να γίνουμε κάποτε Ευρώπη.

Κάποιος που περιμένει από το 2000 για ειδικότητα σημαίνει ότι τελείωσε τουλάχιστον το 1999 (το αγροτικό ήταν προαπαιτούμενο για να δηλώσεις τότε). Είναι δηλαδή τουλάχιστον 30 ετών με έναν πρόχειρο υπολογισμό (24+6), ίσως και αρκετά παραπάνω (1-2 φορές παραπάνω πανελλήνιες ή ΔΙΚΑΤΣΑ, ή και τα δύο, λίγο παραπάνω καιρό για το πτυχίο και τα 35 πλησιάζουν επικίνδυνα). Αν δεν έχει μπει ακόμα για ειδικότητα, πότε θα την τελειώσει αυτός ο άνθρωπος; Στα 40 του θα γίνει πλέον ειδικευμένος γιατρός; Και τι κάνει μέχρι να μπει; Μαζεύει ελιές; :blink:

emno Θα μου επιτρέψεις στα 25 μου να έχω *λίγο* καλύτερα όνειρα για τη δική μου ζωή. Και να θέλω την αξιοκρατία, αξιοκρατία για όλους και όχι βόλεμα "περιμένω και όοοοποτε" για ανθρώπους που έχουν δει την ιατρική πιο "επάγγελμα" και από τους καθηγητές μέσης εκπαίδευσης που περίμεναν την επετηρίδα τους για μια θεσούλα στο δημόσιο μέχρι τα 40 και τα 50...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πιστεύω να εννοούσες εμένα μιλώντας για αυτούς που δεν θέλουν εξετάσεις διότι είσαι πολύ εκτός τόπου τοτέ :D Κοίτα που θα πουν ότι είμαι και ο Σκινδίλιας στο τέλος.... emeek  emgoal

Πές το ψέματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η καθιέρωση εξετάσεων για την άδεια άσκησης επαγγέλματος θα είχε το δυσάρεστο επακόλουθο να πριμοδοτηθούν οι απόφοιτοι εξωτερικού σε βάρος των αποφοίτων ελληνικών πανεπιστημίων, καθώς προφανώς δεν είναι δυνατόν να τεθούν τέτοιες εξετάσεις σε αποφοίτους από κράτη-μέλη της ΕΕ που έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος στη χώρα προέλευσης.

Πέρα από αυτό, με δεδομένο την κατάσταση στις εξετάσεις των υπολοίπων επαγγελμάτων (δικηγόροι, μηχανικοί) θα μου επιτρέψεις να διορθώσω τα νούμερα που αναφέρεις: από τα 2000 πτυχία θα παίρνουν άδεια το χρόνο τα 1980, οι υπόλοιποι 20 θα είναι αυτοί που εμφανίστηκαν μεθυσμένοι στις εξετάσεις ή κάτι παρόμοιο.

B) Κι εγώ περιμένω από τον Αύγουστο του 2003. Και θέλω εξετάσεις, όχι γιατί έχω βύσμα, αλλά γιατί έτσι πιστεύω ότι θα κάνω την ειδικότητα που θέλω στο νοσοκομείο που θέλω, και δε θα περιμένω ως το 2013 για το ειδικό μέρος. Ούτως ή άλλως δηλαδή δε θα περιμένω ως το 2013: είτε θα επιλέξω κάποιο νοσοκομείο με μικρότερη (ΠΟΛΥ μικρότερη) αναμονή είτε θα φύγω να δοκιμάσω την τύχη μου στο εξωτερικό, και θα ρίξω μαύρη πέτρα πίσω, σε αυτή τη χώρα που όλοι φροντίζουν για την πάρτη τους και κατηγορούν όλους τους υπόλοιπους που προσπαθούν να γίνουμε κάποτε Ευρώπη.

Κάποιος που περιμένει από το 2000 για ειδικότητα σημαίνει ότι τελείωσε τουλάχιστον το 1999 (το αγροτικό ήταν προαπαιτούμενο για να δηλώσεις τότε). Είναι δηλαδή τουλάχιστον 30 ετών με έναν πρόχειρο υπολογισμό (24+6), ίσως και αρκετά παραπάνω (1-2 φορές παραπάνω πανελλήνιες ή ΔΙΚΑΤΣΑ, ή και τα δύο, λίγο παραπάνω καιρό για το πτυχίο και τα 35 πλησιάζουν επικίνδυνα). Αν δεν έχει μπει ακόμα για ειδικότητα, πότε θα την τελειώσει αυτός ο άνθρωπος; Στα 40 του θα γίνει πλέον ειδικευμένος γιατρός; Και τι κάνει μέχρι να μπει; Μαζεύει ελιές; :blink:

emno Θα μου επιτρέψεις στα 25 μου να έχω *λίγο* καλύτερα όνειρα για τη δική μου ζωή. Και να θέλω την αξιοκρατία, αξιοκρατία για όλους και όχι βόλεμα "περιμένω και όοοοποτε" για ανθρώπους που έχουν δει την ιατρική πιο "επάγγελμα" και από τους καθηγητές μέσης εκπαίδευσης που περίμεναν την επετηρίδα τους για μια θεσούλα στο δημόσιο μέχρι τα 40 και τα 50...

Αγαπητε Σαραντο. Ολοι στην Ελλαδα την παρτη τους κοιτανε. Και αυτοι που περιμενουν με την σειρα αλλα και πολυ περισσοτερο αυτοι που κραυγαζουν για τις εξετασεις με το προσχημα της 'αξιοκρατιας' και δηθεν της ποιοτητας της ιατρικης εκπαιδευσης :lol::lol: .

Θα μου επιτρεψεις και εμενα στα 28 μου εχοντας πεταξει τρια χρονια υπηρετοντας αυτο το κρατος μπορντελο σε αγροτικο και στρατο να απαιτω να αναγνωριστει η προσφορα μου και οχι να με βαζει στην ιδια μοιρα με τον καθε εξυπνακια που παει να επωφεληθει απο πολιτικες εξελιξεις. Αλλωστε στο 2007-8 που φτανει η σειρα μου θα ειμαι στα 31. Δεν νομιζω οτι εχω λιγοτερα δικαιωματα ουτε οτι ειμαι πιο ακαταληλος για εκπαιδευση απο οτι ο 25 χρονος συναδελφος. Και φυσικα εδω δεν τιθεται θεμα φοβιας για τον συναγωνισμο γιατι αυτο προσπαθουνε να μας κανουν να πιστεψουμε οι Ευρωλαγνοι 'επιστημονες'. Οταν κατι ειναι δικο σου και το εχεις κατοχυρωσει ειναι απολυτα φυσικο να μην το παιζεις ουτε στα χαρτια ουτε και στο multiple choice. Με την ιδια λογικη θα επρεπε να αιρεται η μονιμοτητα ολων των ιατρων ολων των βαθμιδων και καθε δυο χρονια να δινουν εξετασεις multiple choice με αλλους 50 ενδιαφερομενους για να κρατησουν τη θεση τους. Επισης η τοποθετηση για την ειδικοτητα να ειναι σε εξαμηνα εως χρονο το πολυ (οπως γινεται στην Ευρωπη αλλα βεβαια οτι δεν σας συμφερει την παπια) και εν συνεχεια να ξαναδινεις εξετασεις για να μπορεις να συνεχισεις.

Ρε παρτε το χαμπαρι. Τα σκατα που φαγανε ολοι οι νεοι γιατροι τα τελευταια 6-7 χρονια θα τα φατε κι εσεις θελετε δε θελετε.

ΥΓ. Σαραντο δεν ειναι προσωπικο ισα ισα που εισαι ο πιο ηπιος υποστηρικτης των εξετασεων που εχω διαβασει και συν σου οτι ηδη περιμενεις κι εσυ δυο χρονια. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παρτε το χαμπαρι. Τα σκατα που φαγανε ολοι οι νεοι γιατροι τα τελευταια 6-7 χρονια θα τα φατε κι εσεις θελετε δε θελετε.

Ε λοιπόν ξέρεις κάτι; Καλή χώνεψη αλλά εγώ δεν θα κάτσω να φάω τα σκατά, μου το επιτρέπεις -δεν μου το επιτρέπεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν κατι ειναι δικο σου και το εχεις κατοχυρωσει ειναι απολυτα φυσικο να μην το παιζεις

απ' ότι καταλαβα τζιμακο, δικα σου ειναι τα σκατα και τα εχεις κατοχυρωμενα και εξασφαλισμενα

μπορεις να τα κρατησεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ' ότι καταλαβα τζιμακο, δικα σου ειναι τα σκατα και τα εχεις κατοχυρωμενα και εξασφαλισμενα

μπορεις να τα κρατησεις

βλεπω μαστουρωμενα δαπιτακια απο αυτα που εγραψα τα σκατα σας αρεσαν. φατε τα. αλλα το ωραιο θα ειναι να σταματησει να γραφει καινουρια μελη ο ΙΣΑ. Οσοι ειμαστε ειμαστε και οι αλλοι τον emcensored .

εγω λεω στις εξετασεις για ειδικοτητα να δινουν και οι φοιτητες απο το τεταρτο ετος και περα. κι ας μην εχουν πτυχιο. ακομα καλυτερα γιατι να ταλαιπωριουνται τα παιδια με πανεπιστημια? αντι για πανελληνιες να δινουν αμεσως για ειδικοτητα στα 18 τους. Αμφιβαλει κανεις οτι καποιοι μπορει να περασουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.