Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

Τις Παρασκευές μετά τις 12:30 έβγαινε ένα χαρτί με όσους είχαν δηλώσει ως τότε. Τώρα άγνωστο τι θα γίνεται.

Και από την Ιταλία τα πτυχία πρέπει να περάσουν τυπικά από το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply
Αυτό δε γίνεται με τίποτα... Αντιθέτως όταν πας στο υπουργείο για αγροτικό μην κάνεις το λάθος να διαπραγματευτείς με κανέναν... Όλοι μπλοφάρουν ότι και καλά έχουνε περισσότερα μόρια για να αποτρέψουν να δηλώσουν άλλοι το αγροτικό που επιθυμούν...

Ναι, το εχω ακουσει κι εγω αυτο και ελπιζω να μην πεσω στην παγιδα, αλλα ειναι δυσκολο οταν βλεπεις τον 30αρη να δηλωνει αγροτικο ιδιο με σενα να πιστεψεις οτι θα του το παρεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και από την Ιταλία τα πτυχία πρέπει να περάσουν τυπικά από το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Εγω παντως Σαραντο δεν περασα απο το ΔΙΚΑΤΣΑ το πτυχιο μου και μια χαρα αναγνωριζεται αφου ειναι με βαση το νομο 93/16 της ΕΟΚ. Τωρα αν το πηγαινουν στο ΔΙΚΑΤΣΑ οι ιδιες οι υπηρεσιες που το καταθετω, αυτο δεν το γνωριζω να σου πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και από την Ιταλία τα πτυχία πρέπει να περάσουν τυπικά από το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Εδώ και 3 χρόνια δεν χρειάζεται ο πτυχιούχος ΕΕ να κάνει αίτηση ισοβαθμίας πτυχίου... Καθαρά προαιρετικό!

Όταν θες να προσληφθείς ως ειδικευμένος σου ζητάνε την ισοτιμία και αυτό καθαρά θέμα επιτροπής, για ευκολότερη σύγκριση των βαθμών!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αν μην τρομάζετε άδικα έχετε υπόψιν ότι ο ανειδίκευτος ιατρός "τρώει" τον επι θητεία ακόμα και αν ο πρώτος έχει 0 μόρια και ο δεύτερος 300!

Και ο Γενικος γιατρος τους τρωει ολους!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://europa.eu.int/youreurope/nav/el/cit...doctors/el.html

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ

Το δικαίωμα εγκατάστασης σε χώρα της Ένωσης είτε με την ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία είτε με την ιδιότητα του μισθωτού, βασίζεται στην αναγνώριση του διπλώματός σας. Σε περίπτωση απλής παροχής υπηρεσιών, η οδηγία καθορίζει απλοποιημένες διαδικασίες σε ό,τι αφορά τις απαιτούμενες άδειες και εγγραφές.

Το επάγγελμα του ιατρού (γενικού ή ειδικευμένου) υπάγεται στο πεδίο εφαρμογής του συστήματος υποχρεωτικής και αυτόματης αναγνώρισης διπλωμάτων, που έχει θεσπιστεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο για περιορισμένο αριθμό επαγγελμάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το σύστημα (ιδίως σχετικά με τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται προκειμένου να επωφελείται κανείς από αυτό και σχετικά με τη διαδικασία αναγνώρισης), καθώς και για διευκρινίσεις που αφορούν ορισμένες ειδικές περιπτώσεις (την περίπτωση παλαιότερης κατάρτισης που έχει αποκτηθεί σε ορισμένα κράτη μέλη ή κατάρτισης που έχει ληφθεί σε τρίτη χώρα, ή ακόμη την περίπτωση κατάρτισης που έχει αποκτηθεί πριν να τεθούν σε ισχύ οι οδηγίες στα νέα κράτη μέλη), σας παραπέμπουμε στο δελτίο «Γενικό σύστημα» και πιο συγκεκριμένα στον τίτλο ‘σύστημα αυτόματης αναγνώρισης διπλωμάτων για ορισμένα επαγγέλματα’.

Περιορισμοί

α) Η αναγνώριση του διπλώματος σας είναι υποχρεωτική και αυτόματη μόνον εάν κατέχετε δίπλωμα που έχει αποκτηθεί σε κάποιο κράτος μέλος και αναφέρεται στο παράρτημα της οδηγίας. Η αναγνώριση δεν είναι συνεπώς υποχρεωτική και αυτόματη για όλα τα κράτη μέλη παρά μόνον εάν το δίπλωμα επιτρέπει την άσκηση της γενικής ιατρικής ή ιατρικής ειδικότητας κοινής σε όλα τα κράτη μέλη και η οποία αναφέρεται ρητώς στην οδηγία. Για τα διπλώματα του ειδικευμένου ιατρού που είναι κοινά μόνον σε ορισμένα κράτη μέλη και αναφέρονται ρητώς στην οδηγία, η αναγνώριση είναι αυτόματη και υποχρεωτική μόνον σε αυτά τα κράτη μέλη. Για τις άλλες ειδικότητες, οι οποίες δεν καλύπτονται από την οδηγία ή καλύπτονται αποκλειστικά για το κράτος μέλος υποδοχής, η αναγνώριση είναι ατομική, αλλά αποκτάται μόνον αφού το κράτος μέλος υποδοχής έχει προβεί σε σύγκριση μεταξύ της κατάρτισης που έχει αποκτηθεί στο κράτος μέλος καταγωγής και της κατάρτισης που μπορεί να αποκτηθεί στο κράτος μέλος υποδοχής και έχει ληφθεί υπόψη η επαγγελματική εμπειρία, η συμπληρωματική κατάρτιση και η ενδεχόμενη συνεχής επιμόρφωση του ενδιαφερομένου· ενδέχεται πάντως να απαιτηθεί κάποια συμπληρωματική κατάρτιση.

β) Οι αρχές του κράτους μέλους υποδοχής έχουν, κατά κανόνα, προθεσμία τριών μηνών για να εξετάσουν την αίτησή σας για πρόσβαση στην άσκηση δραστηριότητας. Σε περίπτωση άρνησης, η απόφαση θα πρέπει να είναι αιτιολογημένη και να επιδέχεται προσφυγή στις δικαστικές αρχές της χώρας.

Αναφορές

* Οδηγία 93/16/ΕΟΚ του Συμβουλίου (ΕΕ L 165 της 7.7.93) όπως τροποποιήθηκε από την Πράξη προσχώρησης της Αυστρίας, της Φινλανδίας και της Σουηδίας (ΕΕ L 1 της 1.1.95) και από τις οδηγίες 97/50/ΕΟΚ (ΕΕ L της 24.10.97), 98/21/ΕΚ (ΕΕ L 119 της 22.4.98), 98/63/ΕΚ (ΕΕ L της 15.9.98) και 1999/46/ΕΚ (ΕΕ L της 2.6.99) και την οδηγία 2001/19/ΕΟΚ (ΕΕ L 206 της 31.07.2001).

Έχει επίσης τροποποιηθεί με την πράξη προσχώρησης των 10 νέων χωρών στις 1/5/04, αλλά δεν το'χουν διορθώσει :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναι μπράβο!Βασικά το σύστημα είναι εμπνευσμένο από το STRATEGO emsplats!!!!

Οι γενικοί γιατροί πιστεύω θα αποτελούν πρόβλημα σε 2 χρονάκια και βάλε....Μέχρι τότε Τριέχτεεεεεεεεεεε!!!

EDIT!!!Ρε Σαράντο μου πέταξες το σεντόνι τη στιγμή που απαντούσα στη ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ και έχασε τη συνέχεια του το θέμα!!!!

Δεν πειράζει σε συγχωρώ..... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις Παρασκευές μετά τις 12:30 έβγαινε ένα χαρτί με όσους είχαν δηλώσει ως τότε. Τώρα άγνωστο τι θα γίνεται.

Και από την Ιταλία τα πτυχία πρέπει να περάσουν τυπικά από το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Αυτό με τις Παρασκευές είναι τεράστια αδικία για τους επαρχιώτες/επαρχιώτισσες.Δε φτάνει που δηλώνουμε με τηλεγράφημα (4-5 ευρώπουλα) γιατί το fax (ισχυρισμοί του υπουργείου) μπορεί να χαθεί στο δρόμο λες και το στέλνεις με περιστέρι, γίνονται και κάτι τέτοια που σε τρελαίνουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ. Δεν είναι απλά αδικία, αλλά και πραγματικά παράλογο να δηλώνεις χωρίς να έχεις δικαίωμα να γνωρίζεις πού έχει δηλώσει ο καθένας. Γι' αυτό και το σύστημα αυτό έχει δώσει πατήματα για ουκ ολίγες πορτούλες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποτε, οταν δηλωνα εγω αγροτικο, τα πραγματα ηταν πολυ πιο απλα. Πηγαινες σε καποιο γραφειο οπου καθοντουσαν κατι κυριουλες, που πανω κατω ξερανε ποιος εχει δηλωσει τι μεχρι εκεινη την ωρα και σου λεγανε. Ετσι δεν την παταγες ευκολα και συνηθως επαιρνες το αγροτικο με την πρωτη.

Βεβαια εκεινες ηταν αλλες εποχες πιο καλες απο οτι καταλαβα εκ των υστερων.

Η προκυρηξη εβγαινε καθε εβδομαδα και χτυπαγες αγονο με μοριο!

Τωρα πηγα να δηλωσω "επι θητεια" για να μην καθομαι στην αναμονη και τα εχασα εντελως. Αλλο συστημα!

Θεωρω επισης αδικο για τον επαρχιωτη να πρεπει να μπαινει σε τετοιες ταλαιπωριες. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιο λογικο και διαφανο συστημα θα ηταν η online αποστολη της αιτησης οπου θα μπορουσες να δεις και τα αγροτικα που εχουν επιλεξει οι υπολοιποι και να εχεις ενα χρονικο περιθωριο καποιων ημερων να αλλαξεις την επιλογη σου σε περιπτωση που καποιος αλλος επελεγε αγροτικο με παραπανω μορια απο σενα. Αλλα τι λεω τωρα...ψιλα γραμματα...Αυτα θα εφαρμοστουν μετα το 2050 κι αν στην Ελλαδα...Μεχρι τοτε ζητω η γραφειοκρατεια! Δεν εχουν καταλαβει δυστυχως ακομα στην Ελλαδα πως το Ιντερνετ μπορει να παταξει καθε ειδους γραφειοκρατεια και να λυσει πολλων τα χερια που αυτη την στιγμη ειναι κυριολεκτικα δεμενα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως γνωριζει κανεις αν υπηρξε σημερα καμια εξελιξη για την προκηρυξη που περιμενουμε να βγει? Τηλεφωνω στο υπουργειο αλλα μιλαει συνεχεια! :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τηλέφωνο η κ. Ρουφ... ανέφερε αυτολεξεί "την επόμενη εβδομάδα και να δούμε! "

Εξάλλου αύριο είναι η τελευταία εργάσιμη μέρα της εβδομάδας που διανύουμε ελέω εθνικής εορτής...

Υπομονή....... emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τηλέφωνο η κ. Ρουφ... ανέφερε αυτολεξεί "την επόμενη εβδομάδα και να δούμε! "

Εξάλλου αύριο είναι η τελευταία εργάσιμη μέρα της εβδομάδας που διανύουμε ελέω εθνικής εορτής...

Υπομονή.......  emkafes

Δηλαδη με λιγα λογια μεταφεραν την προκηρυξη που περιμενουμε καθως και τα αποτελεσματα της προηγουμενης στην επομενη! Ωραια, προβλεπω να γινεται χαμος απο κοσμοσυρροη οταν θα βγουν, καθως θα δηλωσουν οι διπλασιοι απ'οτι συνηθιζεται... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αγροτικά θα βγουν λογικά μετά τη συνάντηση Κακλαμάνη-Γιαννάκου.

Έχει πολλή δουλειά ακόμα η υπόθεση. Μην ξεχνάμε ότι εκκρεμούν ακόμα και οι διορισμοί της προηγούμενης προκήρυξης... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αγροτικά θα βγουν λογικά μετά τη συνάντηση Κακλαμάνη-Γιαννάκου.

Έχει πολλή δουλειά ακόμα η υπόθεση. Μην ξεχνάμε ότι εκκρεμούν ακόμα και οι διορισμοί της προηγούμενης προκήρυξης... :bloodomen:

΄

Πότε είναι προγραμματισμένη η εν λόγω συνάντηση? emarup

emcat

emeleos

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα σήμερα το πρωΐ στο υπ.Υγείας και μίλησα με την διευθύντρια του γραφείου που είναι σχετικά με τα αγροτικά.Μου είπε ότι το όλο θέμα έχει παγώσει στον υπουργό. Πήγα κάτι @#$^%$&$$^&&#^#$^%$^^&#^#$%#$^%# (λογοκρισία) έλληνες απόφοιτοι της ιατρικής σχολής και διαμαρτυρηθήκανε γιατί εμείς πήραμε 6 μόρια και αυτοί πήρα ένα μόριο......μακρύ.Μου είπε ότι μάλλον θέλει να το συζητήσει το θέμα με την υπουργό παιδείας την κα Κουτσίκου.Εγώ βέβαια έχω δει την απόφαση του νομικού τμήματος, οπότε δεν πιστεύω ότι θα καταφέρουν τίποτα.

Μου είπανε μάλιστα ότι θα μου δώσουνε και αντίγραφο της απόφασης μόλις την υπογράψει ο υπουργός.

Έκανα και το εξής.Είχε κυκλοφορήσει μκάι φήμη πριν πάρουμε τις πράξεις αναγνώρισης από το ΔΙΚΑΤΣΑ, ότι κάποιοι είχαν ήδη πάρει το χαρτί.Οπότε ζήτησα από την νομαρχία να μου δωθεί ονομαστικώς ποιοι είναι πριν από εμένα και τι αριθμό πρωοκόλου και ημερομηνία κατάθεσης έχουν.Μετά θα συγκρίνω την λίστα αυτή, με την λίστα του ΔΙΚΑΤΣΑ.Εαν βρω κάποιον που είναι πριν από τις 17 του μήνα, καλό είναι να πάει μετανάστης στην Βραζιλία, γιατί τα χαρτιά αυτά θα πάνε μετά στην εισαγγελία στον εισαγγελέα που εξετάζει τις παρανομίες του ΔΙΚΑΤΣΑ.Ακόμα θα ποστάρω το ή τα ονόματά τους εδώ καθώς και θα τα στείλω σε όλα τα μεγάλα κανάλια.

Πάντως τους τα έχουμε κάνει Ζέππελιν στο Υπουργείο Υγείας. Εναλλάξ πηγαίνουν απόφοιτοι ελληνικών και ξένων πανεπιστημίων να βρουν το δίκιο τους!

Μερικές φορές και την ίδια μέρα πιστεύω...

Άντε, αύριο είναι πάλι η σειρά μας :rolleyes::D

9πμ όλοι εκεί, να προλάβουμε και την ημιαργία!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ήμουν Υπουργός θα ήξερα...

Φτου!!!!

Σε πέρασα για το Νικήτα!Καλέ ίδιος είναι!Σκέτος γατούλης

Δεν πειράζει στην επόμενη τετραετία εγώ θα σε ψηφίσω για βουλευτή(άντε και υπουργός)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιο λογικο και διαφανο συστημα θα ηταν η online αποστολη της αιτησης οπου θα μπορουσες να δεις και τα αγροτικα που εχουν επιλεξει οι υπολοιποι και να εχεις ενα χρονικο περιθωριο καποιων ημερων να αλλαξεις την επιλογη σου σε περιπτωση που καποιος αλλος επελεγε αγροτικο με παραπανω μορια απο σενα. Αλλα τι λεω τωρα...ψιλα γραμματα...Αυτα θα εφαρμοστουν μετα το 2050 κι αν στην Ελλαδα...Μεχρι τοτε ζητω η γραφειοκρατεια! Δεν εχουν καταλαβει δυστυχως ακομα στην Ελλαδα πως το Ιντερνετ μπορει να παταξει καθε ειδους γραφειοκρατεια και να λυσει πολλων τα χερια που αυτη την στιγμη ειναι κυριολεκτικα δεμενα!

Για ποιόν λόγο να γίνει διάφανο το σύστημα επιλογής αγροτικών;

Αυτό που ποτέ μου δεν κατάλαβα είναι γιατί να πριμοδοτείται η αναμονή στο αγροτικό;

Χάθηκαν και σε αυτήν την περίπτωση οι εξετάσεις ή έστω ο βαθμός πτυχίου;

Τελικά το Ελληνικό κράτος θεωρεί πως το... ξύσιμο είναι μια πράξη τόσο πρωτοποριακή που πρέπει να επιβραβεύεται!

- Όσο περισσότερο περιμένεις για να περάσεις το μάθημα τόσο πιο εύκολη η εξέταση

- Όσο περισσότερο περιμένεις να δηλώσεις αγροτικό τόσα περισσότερα μόρια

- Όσο περισσότερο αναμένεις για ειδικότητα τόσο καλύτερη η θέση

Σε λίγο θα αρχίσουν να ζητάν πιστοποιητικό θανάτου για να σε διορίσουν...

Ιντερνέτ. What is that?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά το Ελληνικό κράτος θεωρεί πως το... ξύσιμο είναι μια πράξη τόσο πρωτοποριακή που πρέπει να επιβραβεύεται!

- Όσο περισσότερο περιμένεις για να περάσεις το μάθημα τόσο πιο εύκολη η εξέταση

- Όσο περισσότερο περιμένεις να δηλώσεις αγροτικό τόσα περισσότερα μόρια

- Όσο περισσότερο αναμένεις για ειδικότητα τόσο καλύτερη η θέση

Σε λίγο θα αρχίσουν να ζητάν πιστοποιητικό θανάτου για να σε διορίσουν...

Ιντερνέτ. What is that?

Όχι το πιστοποιητικό θανάτου είναι χρήσιμο(και προαπαιτούμενο) emexcl μόνο για τότε που θα σε συνταξιοδοτήσουν!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλληνες απόφοιτοι της ιατρικής σχολής και διαμαρτυρηθήκανε γιατί εμείς πήραμε 6 μόρια και αυτοί πήρα ένα μόριο.

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει?

Τα 6 μόρια ποιος κερατάς τα παίρνει? Όλοι ή μόνο αυτοί που αρχικά είχαν κοπεί από το ΔΙΚΑΤΣΑ και μετά απο την προσφυγή τους στο ΣτΕ αναγνώρισαν το πτυχίο τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.