Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

Τα μόρια προσμετρώνται από την ημερομηνία πράξης αναγνώρισης. Υπάρχει σχετικός Νόμος του Κράτους και η επιδίωξή μας είναι να εφαρμοστεί. Αφήστε τις ημερομηνίες πρώτου και δεύτερου μαθήματος. Είναι άσχετες με το θέμα μας. Το ΣτΕ λέει ότι τα παιδιά αδικήθηκαν, κλαψ, λυγμ, σλουρπ, συμπονούμε για αυτήν την κατάπτιστη αδικία που τους κόψανε επειδή ούτε τις μισές ερωτήσεις από ένα διαγωνισματάκι Παθολογίας της πλάκας δεν κατάφεραν να πιάσουν, όμως δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι τα μόρια για τα αγροτικά υπολογίζονται από την ημερομηνία εξέτασης κάποιου μαθήματος, παραβιάζοντας νόμο του κράτους.

redish- maddoctor,pathologoi και λοιποί, έγινα αρκετά σαφής;

ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ!!

ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ Ο Σ.Α.Ι.Σ.Ε.Π ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ..ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply
... Το ΣτΕ λέει ότι τα παιδιά αδικήθηκαν, κλαψ, λυγμ, σλουρπ, συμπονούμε για αυτήν την κατάπτιστη αδικία που τους κόψανε...

Μουαχαχαχ... :D

Το «σλουρπ» μ'έκανε να λυθώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως, σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωσή μας, το θέμα φαίνεται να λήγει σύντομα, με χρονικό ορίζοντα μιας εβδομάδας. Ή έτσι τουλάχιστον νομίζουν στο Υπουργείο.

Αυτή η "μια βδομάδα" είναι η γνωστή που μας δίνουν κάθε φορά στο υπουργείο...

Τι να πω ρε παιδιά; Ότι θα με ρώταγαν "τι κάνεις;" και θα απαντούσα "περιμένω το ΔΙΚΑΤΣΑ", ε ποτέ δεν το πίστευα...emgademis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πολύ γνωστός μου πήρε τηλέφωνο στο Υπουργείο και μίλησε με υπάλληλο ρωτώντας για το θέμα των αγροτικών. Η υπάλληλος του είπε ότι η καθυστέρηση οφείλεται στην παράνομη μοριοδότηση κάποιων και όταν διορθωθεί το λάθος θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα

ten ten δεν είναι και πολύ αντικειμενοκός ο γνωστός σου.......με πιάνειιιιιιιιιιιιιςςςςς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πηγα,ηρθα και τιποτα δεν αλλαξε! εκανα ταξιδακι,πηγα στο σεμιναριακι μου και γυρναω εδω και τι να δω....τα ιδια! ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ! ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΧΩΡΑ ΤΗΣ....Π..ΑΡΑΝΟΙΑΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πηγα,ηρθα και τιποτα δεν αλλαξε! εκανα ταξιδακι,πηγα στο σεμιναριακι μου και γυρναω εδω και τι να δω....τα ιδια! ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ! ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΧΩΡΑ ΤΗΣ....Π..ΑΡΑΝΟΙΑΣ!

Κάτι μου λέει ότι και αρνάκι θα σουβλίσουμε και eurovision θα δούμε αλλά από αγροτικά τζίφος! embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλο Πασχα Στελιο! Καλο πασχα σε ολους!

Ανησυχησα αυτες τισ 2 μερες που δεν λειτοθργουσε το σαιτ....εχουμε γινει 1 οικογενεια!

Περα απο την πλακα, εσεις που ειστε καλυτερα πληροφορημενοι πιστευετε πως ειναι φρονιμο να περιμενουμε κι αλλο η να ενωθουμε και να κινη8ουμε διαφορετικα? εγω χερω πως χανω ετσω και μερες για να φυγω αγονο και μετραει μειον αυτο γιατι θελω να κανω και την 2 αιτηση για ειδικοτητα. 1 μονο να βρεθει πριν απο μενα με παει 4χρονια πισω!

Να παρουμε μηπως τα καναλια τηλεφωνο????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλο Πασχα Στελιο! Καλο πασχα σε ολους!

Ανησυχησα αυτες τισ 2 μερες που δεν λειτοθργουσε το σαιτ....εχουμε γινει 1 οικογενεια!

Περα απο την πλακα, εσεις που ειστε καλυτερα πληροφορημενοι πιστευετε πως ειναι φρονιμο να περιμενουμε κι αλλο η να ενωθουμε και να κινη8ουμε διαφορετικα? εγω χερω πως χανω ετσω και μερες για να φυγω αγονο και μετραει μειον αυτο γιατι θελω να κανω και την 2 αιτηση για ειδικοτητα. 1 μονο να βρεθει πριν απο μενα με παει 4χρονια πισω!

Να παρουμε μηπως τα καναλια τηλεφωνο????

Και τα κανάλια να πάρεις τηλέφωνο, αν δε γνωμοδοτήσει το ΣτΕ, δεν θα γίνει τίποτα πιστεύω. Άλλωστε στο τέλος αυτή η αναμονή ίσως να μας βγει και σε καλό! Ουδέν κακόν αμιγές καλού δεν έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι; ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποθέτω πως δεν υπάρχει και τόσο μεγάλος εκνευρισμός εκ μέρους των συναδέλφων μου αποφοίτων της Ιατρικής, ειδάλλως δε θα αναλίσκονταν όλοι στο να γράφουν θεωρητικές απόψεις φιλοσοφικο-υπαρξιακού περιεχομένου περί εξετάσεων για υπηρεσία υπαίθρου, up-to-date επιστημονική ενημέρωση ιατρών και αναμενόντων κ.ο.κ.

Προτείνω τα εξής:

1. Να εξετάσει ο Σύλλογος Αποφοίτων την περίπτωση δικαιώματός μας για προσφυγή στη Δικαιοσύνη με το σκεπτικό της χρηματικής αποζημίωσης όλων των εν Ελλάδι αποφοιτησάντων οι οποίοι υπέστησαν την ψυχοφθόρα αυτή και άνευ προηγουμένου καθυστέρηση στην Επιλογή και Προκήρυξη Αγροτικών Ιατρείων. Με λίγα λόγια, αν γίνεται, ας πιέσουμε ως Σύλλογος το Υπουργείο, ή το ΔΙΚΑΤΣΑ, ή όποιον άλλο υπαίτιο Φορέα, βγάζοντας από τη νομική φαρέτρα την απειλή περί χρηματικής αποζημίωσης επί ψυχικής οδύνης εκ της αναμονής και της παρατυπίας.

2. Να προστεθούν στα δικαιολογητικά μοριοδότησης για το Αγροτικό και κάποιες ουσιαστικότερα κριτήρια (πέραν του γελίου κριτηρίου του έγγαμου βίου, ή της απόκτησης παιδιών - μιλάμε για μέση ηλικία ατόμων περί τα 25-26 έτη!!!). Τέτοια κριτήρια θα έπρεπε να είναι:

i. Οικονομική κατάσταση της οικογένειας

ii. Οικογενειακή κατάσταση (προστάτης οικογενείας κτλ)

iii. Πραγματικός βαθμός Πτυχίου, με την έννοια της ακριβούς αριθμητικής έκφρασης του βαθμού (π.χ. 7,8 8,1 9,2 κτλ) και όχι απλά και μόνο της μετατροπής του σε ποιοτικό μέγεθος (καλώς, λίαν καλώς, άριστα), μια και οι ομάδες που εμπίπτουν μες στα όρια ενός "λίαν καλώς"¨είναι τόσο ανόμοιες και ποιοτικά διάφορες όσο ο χαλκός από τον χρυσό!

Αυτά εν ολίγοις...

Περιμένω κάποια απάντηση από κάποιο εκπρόσωπο του Συλλόγου Αποφοίτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σωστότατος στις προτάσεις. Τρελαίνομαι που ο βαθμός πτυχίου δεν έχει πουθενά ισχύ, στ' ορκίζομαι. Και ναι, άλλο το ένα μέταλλο, άλλο το άλλο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ και μερικές εβδομάδες ακούγονται πάρα πολλές απόψεις σχετικά με νομικές διεκδικήσεις, δικηγόρους, κανάλια και πολιτική υγείας. Απο τότε που ιδρύθηκε ο ΣΑΙΕΠ, έχει γίνει αποδέκτης κάθε λογής αιτήματος, ακόμα και απο ανθρώπους που δεν έκαναν καν τον κόπο να συμπληρώσουν μια απλή αίτηση και να γίνουν μέλη.

Ο ΣΑΙΕΠ ανέδειξε σε μείζονα θέματα τα αγροτικά και τις παράνομες άδειες άσκησης στους πτυχιούχους των νέων κρατών μελών λόγω της σοβαρότητάς τους και λόγω της απίστευτα ερασιτεχνικής ερμηνείας των ξεκάθαρων κοινοτικών οδηγιών που οδήγησε στη σημερινή κατάσταση. Ο ΣΑΙΕΠ διεκδικεί και συνεχίζει να διεκδικεί το αυτονόητο, δηλαδή την εφαρμογή των νόμων. Κάθε άλλη διεκδίκηση νομικίστικου τύπου δε νομίζω ότι μας εκφράζει. Αυτό που επιθυμούμε είναι να διατηρήσουμε τη σοβαρότητά μας και μέσω αυτής να διεκδικήσουμε καλύτερο αύριο για το νέο ιατρό που βουλιάζει καθημερινά μέσα στην ανεργία και την αβεβαιότητα. Σκοπός δεν είναι να "διορθώσουμε το δημόσιο". Σκοπός δεν είναι να κάνουμε πλούσιους τους δικηγόρους. Σκοπός δεν είναι να πέσουμε στο επίπεδο να λογομαχούμε σαν 12χρονα που παίζουν στην αλάνα. Σκοπός είναι να προταθούν σοβαρές λύσεις που αφορούν την εκπαίδευση και την εργασία μας.

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να διεκδικήσει ό,τι νομίζει. Αν πας σε δικηγόρο και του πεις ότι θέλεις να διεκδικήσεις αυτά που λες, δεν πρόκειται να σου πει ότι είναι παράλογο. Αυτή είναι η δουλειά του. Να διεκδικεί. Ακόμα και πράγματα παράλογα. Σκοπός του είναι να προσπαθήσει να ικανοποιήσει το αίτημα του πελάτη του, όποιο κι αν είναι αυτό. Αλλά ο ΣΑΙΕΠ δεν ιδρύθηκε για να τρέχει στα δικαστήρια με αιτήματα που μοιάζουν με εκείνα που είχαν κάποιοι (βλ. συναδέλφους που με νομικίστικο τρόπο κατάφεραν να θεωρηθούν επιτυχόντες παρόλο που δεν έγραψαν το προβλεπόμενο σε όλες τις εξετάσεις πολλαπλής επιλογής 62,5%, αλλά το 50%) οι οποίοι, παρόλο που "δικαιώθηκαν", έγιναν δακτυλοδεικτούμενοι (με την κακή έννοια!).

Το ότι ο ΣΑΙΕΠ έχει να αντιμετωπίσει έναν ανώριμο ΣΦΙΑ που δεν κατάφερε ποτέ να εκπροσωπήσει το μέσο φοιτητή ιατρικής Αθηνών (για τους άλλος συλλόγους δε θα αναφέρω τίποτα γιατι δε γνωρίζω τι κάνουν) είναι νομίζω πολύ σοβαρότερο ζήτημα απο τη διεκδίκηση αποζημιώσεων για τους λόγους που αναφέρεις.

Σε ό,τι αφορά τη μοριοδότηση στα αγροτικά, έχουμε ενημερώσει ήδη ότι θα γίνουν αλλαγές. Σαν παράδειγμα αναφέρω το ότι πλέον για να πάρεις τα μόρια της εντοπιότητας θα πρέπει να είσαι δημότης της περιοχής για πάνω απο 6 μήνες. Δε γνωρίζουμε πότε ακριβώς θα εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές αλλά πιστεύουμε ότι αυτό θα γίνει σύντομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο τότε που ιδρύθηκε ο ΣΑΙΕΠ, έχει γίνει αποδέκτης κάθε λογής αιτήματος

Σαφώς πρέπει να γίνεται αξιολόγηση των αιτημάτων ανάλογα με την λογική που έχουν, το ποσοστό αυτών που τα εκφράζουν και το πόσο εφικτό είναι να πραγματοποιηθούν.

Ο ΣΑΙΕΠ ανέδειξε σε μείζονα θέματα τα αγροτικά και τις παράνομες άδειες άσκησης στους πτυχιούχους των νέων κρατών μελών λόγω της σοβαρότητάς τους και λόγω της απίστευτα ερασιτεχνικής ερμηνείας των ξεκάθαρων κοινοτικών οδηγιών που οδήγησε στη σημερινή κατάσταση.

Καλά έκανε, δεν διαφωνεί κανείς ότι είναι προτεραιότητα η εφαρμογή των νόμων και το θέμα αυτό πρέπει πρωτίστως να λυθεί.

Ο ΣΑΙΕΠ διεκδικεί και συνεχίζει να διεκδικεί το αυτονόητο, δηλαδή την εφαρμογή των νόμων. Κάθε άλλη διεκδίκηση νομικίστικου τύπου δε νομίζω ότι μας εκφράζει...Σκοπός δεν είναι να "διορθώσουμε το δημόσιο".

Σε πρώτο πλάνο ναι. Αλλά να διεκδικεί στο μέλλον και την αλλαγή των καταστάσεων που μας έφεραν στο τραγικό σημείο που είμαστε τώρα. Αυτή δεν είναι η έννοια του "συλλόγου";

Σκοπός είναι να προταθούν σοβαρές λύσεις που αφορούν την εκπαίδευση και την εργασία μας.

Προσωπκά η χρηματική αποζημίωση δεν μου λέει τίποτα. Μου φαίνεται όμως λογικό να παίζεις το παιχνίδι βρώμικα από ένα σημείο και πέρα. Πάντως εγώ δεν θα το πρότεινα αλλά ούτε και το επικρίνω με την δεδομένη κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ και μερικές εβδομάδες ακούγονται πάρα πολλές απόψεις σχετικά με νομικές διεκδικήσεις, δικηγόρους, κανάλια και πολιτική υγείας. Απο τότε που ιδρύθηκε ο ΣΑΙΕΠ, έχει γίνει αποδέκτης κάθε λογής αιτήματος, ακόμα και απο ανθρώπους που δεν έκαναν καν τον κόπο να συμπληρώσουν μια απλή αίτηση και να γίνουν μέλη.

Ο ΣΑΙΕΠ ανέδειξε σε μείζονα θέματα τα αγροτικά και τις παράνομες άδειες άσκησης στους πτυχιούχους των νέων κρατών μελών λόγω της σοβαρότητάς τους και λόγω της απίστευτα ερασιτεχνικής ερμηνείας των ξεκάθαρων κοινοτικών οδηγιών που οδήγησε στη σημερινή κατάσταση. Ο ΣΑΙΕΠ διεκδικεί και συνεχίζει να διεκδικεί το αυτονόητο, δηλαδή την εφαρμογή των νόμων. Κάθε άλλη διεκδίκηση νομικίστικου τύπου δε νομίζω ότι μας εκφράζει. Αυτό που επιθυμούμε είναι να διατηρήσουμε τη σοβαρότητά μας και μέσω αυτής να διεκδικήσουμε καλύτερο αύριο για το νέο ιατρό που βουλιάζει καθημερινά μέσα στην ανεργία και την αβεβαιότητα. Σκοπός δεν είναι να "διορθώσουμε το δημόσιο". Σκοπός δεν είναι να κάνουμε πλούσιους τους δικηγόρους. Σκοπός δεν είναι να πέσουμε στο επίπεδο να λογομαχούμε σαν 12χρονα που παίζουν στην αλάνα. Σκοπός είναι να προταθούν σοβαρές λύσεις που αφορούν την εκπαίδευση και την εργασία μας.

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να διεκδικήσει ό,τι νομίζει. Αν πας σε δικηγόρο και του πεις ότι θέλεις να διεκδικήσεις αυτά που λες, δεν πρόκειται να σου πει ότι είναι παράλογο. Αυτή είναι η δουλειά του. Να διεκδικεί. Ακόμα και πράγματα παράλογα. Σκοπός του είναι να προσπαθήσει να ικανοποιήσει το αίτημα του πελάτη του, όποιο κι αν είναι αυτό. Αλλά ο ΣΑΙΕΠ δεν ιδρύθηκε για να τρέχει στα δικαστήρια με αιτήματα που μοιάζουν με εκείνα που είχαν κάποιοι (βλ. συναδέλφους που με νομικίστικο τρόπο κατάφεραν να θεωρηθούν επιτυχόντες παρόλο που δεν έγραψαν το προβλεπόμενο σε όλες τις εξετάσεις πολλαπλής επιλογής 62,5%, αλλά το 50%) οι οποίοι, παρόλο που "δικαιώθηκαν", έγιναν δακτυλοδεικτούμενοι (με την κακή έννοια!).

Το ότι ο ΣΑΙΕΠ έχει να αντιμετωπίσει έναν ανώριμο ΣΦΙΑ που δεν κατάφερε ποτέ να εκπροσωπήσει το μέσο φοιτητή ιατρικής Αθηνών (για τους άλλος συλλόγους δε θα αναφέρω τίποτα γιατι δε γνωρίζω τι κάνουν) είναι νομίζω πολύ σοβαρότερο ζήτημα απο τη διεκδίκηση αποζημιώσεων για τους λόγους που αναφέρεις.

Σε ό,τι αφορά τη μοριοδότηση στα αγροτικά, έχουμε ενημερώσει ήδη ότι θα γίνουν αλλαγές. Σαν παράδειγμα αναφέρω το ότι πλέον για να πάρεις τα μόρια της εντοπιότητας θα πρέπει να είσαι δημότης της περιοχής για πάνω απο 6 μήνες. Δε γνωρίζουμε πότε ακριβώς θα εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές αλλά πιστεύουμε ότι αυτό θα γίνει σύντομα.

Συμφωνώ!

Σκοπός δεν είναι τα "παραθυράκια" αλλά οι ορθάνοιχτες πόρτες που μας ανοίκουν και από εκεί θέλουμε να περάσουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τα αγροτικά πρέπει να ενημερώσω ότι οι 6 μήνες εντοπιότητας ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Υπάρχει περίπτωση γνωστού μου που καιγόταν να πάρει άγονο,έπαιρνε τηλ και ρωτούσε σε κάθε κλήρωση για τα άτομα που είχαν εντοπιότητα πότε αποκτήθηκε αυτή .Όταν έμαθε για κάποιον που είχε 1 μόριο παραπάνω με λίγες ημέρες εντοπιότητα ο οποίος του πήρε τη θέση,έκανε ένσταση και αυτόματα το πήρε.

Αυτό είναι εγγυημένο.

Απλώς τώρα ίσως αρχίσουν να το κοιτάνε στα χαρτιά.

Τι λές ρε Barkingdom?

Δεν είναι σωστό να κάνεις προσφυγή για να γίνεις γιατρός?

Να μη βάλεις ένα δικηγόρο να σου βρεί τα κενά του νόμου?να εκμεταλλευτεί τις ολιγωρίες του κράτους που δεν ενημερώνεται για τις κομπίνες και τις απάτες για να κονομήσουν κάποιοι και να βγάλουν γιατρούς?να μην εκμεταλλευτεί ότι για ιατρική δίνουν 2 μαθήματα ενώ οδοντιατρική 8 και για άλλες σχολές ακόμα περισσότερα?

Να μην εκμεταλλευτεί το ότι οι δικαστές δεν έχουν ιδέα ότι απανταχού στον κόσμο στα πολλαπλής επιλογής στα σοβαρά κράτη και στισ σοβαρές διαδικασίες μπαίνει αρνητική?

Πάμε κάτω ρε Barkingdom που θα αμφισβητήσεις τις πρακτικές των συναδέλφων μας!Που επί έτη ταλαιπωρούνται στο ΔΙΚΑΤΣΑ!Πάμε κάτω ρε να σου δείξω εγώ και η ΝΙΚΙΤΑ του ΔΙΚΑΤΣΑ φορουμ που τα ισοπεδώνει όλα σαν οδοστρωτήρας!

Θα φέρω και τον μπαμπά μου.Ξέρεις τι γνωριμίες έχει αυτός?Τους καλύτερους δικηγόρους!

Πάμε κάτω ρε να σου δείξω!ΝΤΟΥ ΡΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΓΙΑΤΡΟΣ!!

Δικηγόρε!!Δικηγόρε!!ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Αντε πια με το σύλλογο σας!

Ζήτω ο ΣΦΙΑ με τις φραπεδιές του και τους τσάμπα κοπριτόμαγκες που ιδέα δεν έχουν για το τι γίνεται έξω στην αγορά εργασίας!

Ζήτω οι δικηγόροι και οι προσφυγές!

Ζήτω η τ.διευθύντρια του ΔΙΚΑΤΣΑ και τα κυκλώματα!

Κάτω οι φλώροι του ΣΑΙΕΠ που το μόνο που θέλουν είναι να τηρηθούν οι νόμοι!

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το νόημα όσων λες. Το δικό μου post συμφωνούσε με τα λόγια του BarKingdom, απλά έκανα κάποιες επισημάνσεις για να καταλήξω ότι η παραπάνω συμφωνία μου με τον PanosSimitsis δεν σήμαινε ότι αιτούμαι να ακολουθήσει τέτοια πρακτική ο σύλλογος (προσωπικά δεν αιτούμαι τίποτα ανώνυμα), απλά ότι δεν θα μου κακοφαινόταν το ενδεχόμενο να παίξει κάποιος με την πρακτική των αντιπάλων του. Θα γελούσα έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα. Η συμφωνία περισσότερο είχε να κάνει με τον βαθμό του πτυχίου και τη σχέση του όχι μόνο με τα αγροτικά αλλά και την ειδικότητα. Ασφαλώς συμφωνώ ότι ο σύλλογος πρέπει να δείξει σοβαρότητα και ήθος (νομίζω ότι το κάνει ήδη) και οι προτάσεις αυτές δεν είναι σοβαρές επί του παρόντος.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την επεξήγηση συνάδελφε, το είχα καταλάβει αλλά ήθελα επιβεβαίωση. :P

Επαναλαμβάνω: καμία σχέση με nikita άλλου site, παρεξηγούμαι άγρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω στην αρχή μπερδευόμουνα!Έλεγα είναι δυνατόν?

Η μία είναι νορμάλ ενώ η άλλη θυμίζει στα λεγόμενακάτι αρτηριοσκληρωτικές κουμουνίστριες που επιζητούν την άλωση κάθε μορφής αξιολόγησης ενάντια στα συντεχνιακά συμφέροντα! emcat

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι......για όλη αυτή την καθυστέρηση, ποιος ευθύνεται!?Δεν ευθύνετε ο ΣΑΙΕΠ ή έχω καταλάβει λάθος!? :blink:

Αν λοιπόν έχω καταλάβει καλά και δεν έχω μπερδευτεί, εσείς είστε η αίτια της όλης καθηστέρησης και αργοπορίας, και έρχεστε τώρα και φωνάζετε και διαμαρτύρεστε γιατί υπάρχει καθυστέρηση στα αγροτικά!?Δεν είναι λιγάκι οξύμωρο αυτό!? :blink:

Θα τα διαβάζει κανείς τρίτος αυτά που γράφονται εδώ και θα έχει μπερδευτεί ο άνθρωπος. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μόνος υπεύθυνος για την καθυστέρηση είναι το υπουργείο υγείας. Άσχετα με το τι διεκδικεί ο ΣΑΙΕΠ (και δε θα μπω αυτή τη στιγμή σε συζήτηση για το ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι γιατί απλά θα ειπωθούν πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί!), η καθυστέρηση και η ολιγωρία που επέδειξε η νομική υπηρεσία του υπουργείου είναι τραγική. Όταν η γνωμοδότηση για τα 6 μόρια βγαίνει μέσα σε 30 λεπτά "επειδή το θέμα είναι υπερεπείγον", έχοντας απίστευτα νομικά κενά και λάθη, είναι φυσιολογικό να αντιδρούν κάποιοι που θίγονται. Το γεγονός ότι πάγωσε η διαδικασία, επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου περί νομικών κενών. Έκτοτε, ουδείς επιθυμεί να αναλάβει την ευθύνη για το θέμα αυτό. Από τη μία η πολιτική ηγεσία του υπουργείου ζητά να πάει το θέμα στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους και από την άλλη η νομική υπηρεσία αποφασίζει ότι είναι θέμα ΔΙΚΑΤΣΑ, στο οποίο και πέταξε το μπαλάκι. Εξ' αρχής όμως το υπουργείο υγείας δεν έπρεπε καν να ανακατευτεί σε όλη αυτή την ιστορία. Όσοι ήθελαν τα 6 μόρια, θα έπρεπε να πάνε στο ΔΙΚΑΤΣΑ και να διεκδικήσουν να γράφουν οι πράξεις αναγνώρισης την ημερομηνία που επιθυμούν. Δεν έπρεπε να το κάνει το υπουργείο γι'αυτούς.

Από εκεί και πέρα, ο ΣΑΙΕΠ έκανε επίσημα πρόταση στους αρμόδιους του υπουργείου να προκηρυχθούν τα αγροτικά που δεν έχουν δηλωθεί στις 2 προηγούμενες προκηρύξεις από τους συναδέλφους που διεκδικούν τα 6 μόρια, μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα, πράγμα στο οποίο βέβαια αντιδρούν οι τελευταίοι και οι υπάλληλοι του υπουργείου οι οποίοι μπορεί να "μπερδευτούν".

Και όχι φίλε justice for all, δε φταίνε για όλα οι ΔΙΚΑΤΣΑδες. Για μερικά πράγματα φταίνε κάποιοι συνάδελφοι πτυχιούχοι των πρώην ανατολικών χωρών, οι οποίοι δεν έχουν τα κότσια να αντιμετωπίσουν τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ και καταφεύγουν στην αναζήτηση νομικών υπηρεσιών που θα τους βγάλουν από το αδιέξοδο. Μαζί τους βέβαια συμπαρασύρουν και εκατοντάδες άλλους. Την κατάσταση αυτή ενισχύει και η ολιγωρία (για να μην πω κάτι χειρότερο) των αρμόδιων φορέων. Αυτή τη στιγμή στις λίστες για ειδικότητα είναι εγγεγραμμένοι 1000 συνάδελφοι, οι οποίοι απλά δε θα έπρεπε να είναι. Οι 700 γιατί έχουν παράνομη άδεια άσκησης και οι άλλοι 300 γιατί δεν έγραψαν την προβλεπόμενη βάση σε εξετάσεις πολλαπλής επιλογής, άσχετα αν δικαιώθηκαν από το ΣτΕ λόγω νομικίστικου τεχνάσματος. Το γεγονός αυτό επιδεινώνει την ήδη τραγική κατάσταση στις λίστες αναμονής. Όσοι τελειώσουν φέτος, είτε από ελληνικές ιατρικές σχολές είτε από ιατρικές σχολές του εξωτερικού, θα βρουν θέση ειδικότητας μετά από τουλάχιστον 5 χρόνια (κι αυτό για το γενικό μέρος κι αν είναι τυχεροί). Για το ειδικό μέρος σε 15 χρόνια. Κι επειδή η κατάσταση έχει φτάσει σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να αναζητηθεί λύση που θα διασφαλίσει την εκπαίδευσή μας και τα εργασιακά μας δικαιώματα. Είμαστε πάρα πολλοί και κάποια στιγμή θα πρέπει να μπει ένα φίλτρο που θα επιτρέψει σε όσους το αξίζουν να συνεχίσουν και σε όσους δεν το αξίζουν να βρουν άλλη δουλειά. Το φίλτρο αυτό είναι η αξιολόγησή μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω η αγανάκτηση για την καθυστέρηση των αγροτικών ως σήμερα είναι κοινή για όλους. Εξάλλου, ούτε ο ΣΑΙΕΠ ούτε οι συνάδελφοι είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού που κατέθεσαν ενστάσεις μπορούσαν ποτέ να περιμένουν ότι η πολιτική ατολμία του υπουργείου θα μπορούσε να οδηγήσει το θέμα εδώ.

Υπάρχουν προφανώς συνάδελφοι είτε ελληνικών είτε ξένων πανεπιστημίων που τελείωσαν/πήραν αναγνώριση ΔΙΚΑΤΣΑ πριν δυο χρόνια, πήγαν στρατό μετά και τώρα έχουν τόσα μόρια που δεν τους αφορά καθόλου το θέμα όσον αφορά στη μοριοδότηση των άλλων. Τους αφορά όμως και με το παραπάνω το ζήτημα αυτής της καθυστέρησης, για την οποία βεβαίως και δεν ευθύνονται οι ίδιοι.

Παράλληλα, υπάρχουν αρκετά χωριά που θα μείνουν στο τέλος χωρίς αγροτικό γιατρό, γιατί δε θέλουν όλοι να πάρουν παράταση. Γι' αυτό και ο ΣΑΙΕΠ κατέθεσε αίτημα να προχωρήσει η διαδικασία τουλάχιστον όσον αφορά στα αγροτικά που δεν επηρεάζονται από τους διεκδικώντες περισσότερα μόρια συναδέλφους, ζητήσαμε δηλαδή το αυτονόητο που έπρεπε να είχε εφαρμόσει από μόνο του το υπουργείο από την αρχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.