Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

Ο μόνος υπεύθυνος για την καθυστέρηση είναι το υπουργείο υγείας. Άσχετα με το τι διεκδικεί ο ΣΑΙΕΠ (και δε θα μπω αυτή τη στιγμή σε συζήτηση για το ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι γιατί απλά θα ειπωθούν πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί!), η καθυστέρηση και η ολιγωρία που επέδειξε η νομική υπηρεσία του υπουργείου είναι τραγική. Όταν η γνωμοδότηση για τα 6 μόρια βγαίνει μέσα σε 30 λεπτά "επειδή το θέμα είναι υπερεπείγον", έχοντας απίστευτα νομικά κενά και λάθη, είναι φυσιολογικό να αντιδρούν κάποιοι που θίγονται. Το γεγονός ότι πάγωσε η διαδικασία, επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου περί νομικών κενών.

Εδώ θα διαφωνήσω.Έχει αναφερθεί εδώ ότι το υπουργείο θεωρεί σωστό η μοριοδότηση των 6 μορίων (από τις επικεφαλείς του γραφείου σχετικά με τα αγροτικά και το νομικό τμήμα του ΥΥΚΑ).Δεν πιστεύω ότι ένα νομικό τμήμα ενός υπουργείου, πέρνει έτσι εύκολα και χωρίς να μελετήσει μία τέτοια απόφαση.Με τον τρόπο αυτό χαρακτηρίζεις το νομικό τμήμα του υπουργείου ως ανεύθυνο και ανίκανο να κάνει την δουλειά του. :splaaaats:

Έκτοτε, ουδείς επιθυμεί να αναλάβει την ευθύνη για το θέμα αυτό. Από τη μία η πολιτική ηγεσία του υπουργείου ζητά να πάει το θέμα στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους και από την άλλη η νομική υπηρεσία αποφασίζει ότι είναι θέμα ΔΙΚΑΤΣΑ, στο οποίο και πέταξε το μπαλάκι.

Λογικό, όταν έχει τόσους απόφοιτους φοιτητές ελληνικών πανεπιστημίων να φωνάζουνε, όταν πρόσφατα είχατε φοιτητικές εκλογές και έπρεπε κάτι να τάξουνε οι παρατάξεις για να πάρουνε ψήφους, όταν όλοι αυτοί είναι και ψήφοι για βουλευτικές εκλογές.....δεν νομίζεις!? :unsure:

Εξ' αρχής όμως το υπουργείο υγείας δεν έπρεπε καν να ανακατευτεί σε όλη αυτή την ιστορία. Όσοι ήθελαν τα 6 μόρια, θα έπρεπε να πάνε στο ΔΙΚΑΤΣΑ και να διεκδικήσουν να γράφουν οι πράξεις αναγνώρισης την ημερομηνία που επιθυμούν. Δεν έπρεπε να το κάνει το υπουργείο γι'αυτούς.

Σχετικά με αυτό, το ΔΙΚΑΤΣΑ θεωρεί ότι οι πράξεις αυτές είναι νέες και δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που βγήκανε τον φλεβάρη του 2004.Για τον λογω αυτό όμως αναγράφετε ότι οι πράξεις αυτές δίνονται λόγω απόφασης του ΣτΕ, μετά από δικιά μας αγωγή.

Από εκεί και πέρα, ο ΣΑΙΕΠ έκανε επίσημα πρόταση στους αρμόδιους του υπουργείου να προκηρυχθούν τα αγροτικά που δεν έχουν δηλωθεί στις 2 προηγούμενες προκηρύξεις από τους συναδέλφους που διεκδικούν τα 6 μόρια, μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα, πράγμα στο οποίο βέβαια αντιδρούν οι τελευταίοι και οι υπάλληλοι του υπουργείου οι οποίοι μπορεί να "μπερδευτούν".

Αυτό όμως δεν είναι αδικία!?Έτσι δίνετε σε εσένα πχ που ξεκινάς το άγονο, να πας να δηλώσεις πιο γρήγορα το ειδικό μέρος της ειδικότητας από τον συνάδελφο σου που έχει τελειώσει είτε έξω είτε εδώ και περιμένει τι θα γίνει με το αγροτικό που διάλεξε και του το πήρε κάποιος του ΔΙΚΑΤΣΑ.

Και όχι φίλε justice for all, δε φταίνε για όλα οι ΔΙΚΑΤΣΑδες. Για μερικά πράγματα φταίνε κάποιοι συνάδελφοι πτυχιούχοι των πρώην ανατολικών χωρών, οι οποίοι δεν έχουν τα κότσια να αντιμετωπίσουν τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ και καταφεύγουν στην αναζήτηση νομικών υπηρεσιών που θα τους βγάλουν από το αδιέξοδο. Μαζί τους βέβαια συμπαρασύρουν και εκατοντάδες άλλους. Την κατάσταση αυτή ενισχύει και η ολιγωρία (για να μην πω κάτι χειρότερο) των αρμόδιων φορέων. Αυτή τη στιγμή στις λίστες για ειδικότητα είναι εγγεγραμμένοι 1000 συνάδελφοι, οι οποίοι απλά δε θα έπρεπε να είναι. Οι 700 γιατί έχουν παράνομη άδεια άσκησης και οι άλλοι 300 γιατί δεν έγραψαν την προβλεπόμενη βάση σε εξετάσεις πολλαπλής επιλογής, άσχετα αν δικαιώθηκαν από το ΣτΕ λόγω νομικίστικου τεχνάσματος.

Σαν να ακούω τον υπουργό, τον κύριο Σουφλιά......Για την κατάσταση αυτή δεν φταίνε μόνο οι "Δικατσάδες" όπως λες, αλλά και όσοι μπαίνουν παράνομα σαν υπεράριθμοι στις ειδικότητες, οι έχοντας κάνει παράνομες μεταγραφές, κτλ,κτλ.Δεν θέλω να ξεκινήσω αυτό το θέμα τώρα, γιατί δεν θα καταλήξει πουθενά, παρά να εξσφενδονίζουμε διάφορες φρασεολογίες ο ένας στον άλλο.

Το γεγονός αυτό επιδεινώνει την ήδη τραγική κατάσταση στις λίστες αναμονής. Όσοι τελειώσουν φέτος, είτε από ελληνικές ιατρικές σχολές είτε από ιατρικές σχολές του εξωτερικού, θα βρουν θέση ειδικότητας μετά από τουλάχιστον 5 χρόνια (κι αυτό για το γενικό μέρος κι αν είναι τυχεροί). Για το ειδικό μέρος σε 15 χρόνια. Κι επειδή η κατάσταση έχει φτάσει σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να αναζητηθεί λύση που θα διασφαλίσει την εκπαίδευσή μας και τα εργασιακά μας δικαιώματα. Είμαστε πάρα πολλοί και κάποια στιγμή θα πρέπει να μπει ένα φίλτρο που θα επιτρέψει σε όσους το αξίζουν να συνεχίσουν και σε όσους δεν το αξίζουν να βρουν άλλη δουλειά. Το φίλτρο αυτό είναι η αξιολόγησή μας.

Συμφωνώ.ΓΙα όλους λοιπόν, αξιοκρατικές εξετάσεις για την ειδικότητα.Να καταργηθεί τελειώς το ΔΙΚΑΤΣΑ, και αντί να δίνουμε εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ, να δίνουμε όλοι, σε πανελλαδικό στυλ, εξετάσεις και οι καλύτεροι να μπαινουνε, χωρίς προσωπικές συνεντεύξεις, χωρίς κάτι το διαβλητό ή που να υπάρχει η δυνατότητα εξωτερικής παρέμβασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply
Εδώ θα διαφωνήσω.Έχει αναφερθεί εδώ ότι το υπουργείο θεωρεί σωστό η μοριοδότηση των 6 μορίων (από τις επικεφαλείς του γραφείου σχετικά με τα αγροτικά και το νομικό τμήμα του ΥΥΚΑ).Δεν πιστεύω ότι ένα νομικό τμήμα ενός υπουργείου, πέρνει έτσι εύκολα και χωρίς να μελετήσει μία τέτοια απόφαση.Με τον τρόπο αυτό χαρακτηρίζεις το νομικό τμήμα του υπουργείου ως ανεύθυνο και ανίκανο να κάνει την δουλειά του.  :splaaaats:

Λογικό, όταν έχει τόσους απόφοιτους φοιτητές ελληνικών πανεπιστημίων να φωνάζουνε, όταν πρόσφατα είχατε φοιτητικές εκλογές και έπρεπε κάτι να τάξουνε οι παρατάξεις για να πάρουνε ψήφους, όταν όλοι αυτοί είναι και ψήφοι για βουλευτικές εκλογές.....δεν νομίζεις!?  :unsure:

Σχετικά με αυτό, το ΔΙΚΑΤΣΑ θεωρεί ότι οι πράξεις αυτές είναι νέες και δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που βγήκανε τον φλεβάρη του 2004.Για τον λογω αυτό όμως αναγράφετε ότι οι πράξεις αυτές δίνονται λόγω απόφασης του ΣτΕ, μετά από δικιά μας αγωγή.

Αυτό όμως δεν είναι αδικία!?Έτσι δίνετε σε εσένα πχ που ξεκινάς το άγονο, να πας να δηλώσεις πιο γρήγορα το ειδικό μέρος της ειδικότητας από τον συνάδελφο σου που έχει τελειώσει είτε έξω είτε εδώ και περιμένει τι θα γίνει με το αγροτικό που διάλεξε και του το πήρε κάποιος του ΔΙΚΑΤΣΑ.

Σαν να ακούω τον υπουργό, τον κύριο Σουφλιά......Για την κατάσταση αυτή δεν φταίνε μόνο οι "Δικατσάδες" όπως λες, αλλά και όσοι μπαίνουν παράνομα σαν υπεράριθμοι στις ειδικότητες, οι έχοντας κάνει παράνομες μεταγραφές, κτλ,κτλ.Δεν θέλω να ξεκινήσω αυτό το θέμα τώρα, γιατί δεν θα καταλήξει πουθενά, παρά να εξσφενδονίζουμε διάφορες φρασεολογίες ο ένας στον άλλο.

Συμφωνώ.ΓΙα όλους λοιπόν, αξιοκρατικές εξετάσεις για την ειδικότητα.Να καταργηθεί τελειώς το ΔΙΚΑΤΣΑ, και αντί να δίνουμε εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ, να δίνουμε όλοι, σε πανελλαδικό στυλ, εξετάσεις και οι καλύτεροι να μπαινουνε, χωρίς προσωπικές συνεντεύξεις, χωρίς κάτι το διαβλητό ή που να υπάρχει η δυνατότητα εξωτερικής παρέμβασης.

Δε θα χαρακτήριζα ποτέ "ανίκανη" τη νομική υπηρεσία κανενός υπουργείου. Αυτό που αναφέρω το παραδέχτηκε ο ίδιος/α νομικός που έγραψε τη σχετική γνωμοδότηση. Αυτό που λέω είναι ότι στο συγκεκριμένο θέμα η νομική υπηρεσία, όπως ομολογούν οι ίδιοι που γνωμοδότησαν, θα μπορούσε να ψάξει το θέμα πολύ καλύτερα για να μη φτάσουμε στη σημερινή κατάσταση.

Σε ό,τι αφορά τον...Σουφλιά, πραγματικά δεν καταλαβαίνω την προσομοίωση. Παρόλα αυτά είπα ότι για μερικά θέματα ευθύνονται κάποιοι απόφοιτοι ιατρικών σχολών πρώην ανατολικών χωρών. Απο εκεί και πέρα, οι παράνομοι υπεράριθμοι, οι παράνομες μεταγραφές και όλοι οι άλλοι παρανομούντες σαφώς και έχουν τεράστια ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση.

Σχετικά με το αν είναι άδικο να προκηρυχθούν τα αγροτικά που δεν έχουν δηλωθεί απο συναδέλφους που διεκδικούν 6 μόρια, γνώμη μου είναι ότι εφόσον αυτοί διεκδικούν κάτι, ας περιμένουν να δουν αν θα το πάρουν. Δεν είναι ανάγκη να περιμένουν ΟΛΟΙ οι άλλοι μαζί τους. Εκτός αυτού, αν θέλεις να το δεις απο άλλη σκοπιά, είναι άδικο να πάρει κάποιος που "δικαιώθηκε" με το ΣτΕ άγονο αγροτικό και να τελειώσει την ειδικότητά του πριν απο όλους τους άλλους, μην έχοντας γράψει τη βάση (62,5%) στις εξετάσεις πολλαπλής επιλογής του ΔΙΚΑΤΣΑ. Έχω την πεποίθηση ότι όλοι αυτοί που δικαιώθηκαν απο το ΣτΕ θεωρούν εαυτούς τυχερούς και όχι δικαιωμένους. Κι αυτό γιατί "πέρασαν" το ΔΙΚΑΤΣΑ με νομικίστικο τέχνασμα και γιατί τη "βρώμικη" δουλειά την έκαναν μόνο 19-20 άτομα, ενώ όλοι οι άλλοι κάθονταν στα σπίτια τους κι έβλεπαν Μενεγάκη!

Τέλος, αυτό που προτείνεις σχετικά με την κατάργηση του ΔΙΚΑΤΣΑ και τη θέσπιση κοινών εξετάσεων για την ειδικότητα νομίζω ότι κάπου χωλαίνει. Οι εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ αφορούν στην αναγνώριση των πτυχίων ιατρικής χωρών εκτός ΕΕ. Το αν θα θεσπιστούν εξετάσεις για ειδικότητα δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ. Άλλωστε για το θέμα των αναγνωρίσεων των πτυχίων υπάρχουν σαφείς κοινοτικές οδηγίες οι οποίες και πρέπει να εφαρμόζονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα χαρακτήριζα ποτέ "ανίκανη" τη νομική υπηρεσία κανενός υπουργείου. Αυτό που αναφέρω το παραδέχτηκε ο ίδιος/α νομικός που έγραψε τη σχετική γνωμοδότηση. Αυτό που λέω είναι ότι στο συγκεκριμένο θέμα η νομική υπηρεσία, όπως ομολογούν οι ίδιοι που γνωμοδότησαν, θα μπορούσε να ψάξει το θέμα πολύ καλύτερα για να μη φτάσουμε στη σημερινή κατάσταση.

Αυτό πότε έγινε?Γιατί δεν έτυχε να ακούσω κάτι τέτοιο.Εάν έχει αναφερθεί κάπου, μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις το link να το διαβάσω και εγώ!?

Σε ό,τι αφορά τον...Σουφλιά, πραγματικά δεν καταλαβαίνω την προσομοίωση.

Επειδή και ο υπουργός σε τελευταία του δήλωση, έλεγε ότι του φταίει το ΣτΕ που δεν πράττει όπως αυτός πιστεύει ότι είναι το πιο σωστό.Εκεί πήγαινε η επισήμανση...

Παρόλα αυτά είπα ότι για μερικά θέματα ευθύνονται κάποιοι απόφοιτοι ιατρικών σχολών πρώην ανατολικών χωρών. Απο εκεί και πέρα, οι παράνομοι υπεράριθμοι, οι παράνομες μεταγραφές και όλοι οι άλλοι παρανομούντες σαφώς και έχουν τεράστια ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση.

Αν και δεν διευκρινίζεις το πρώτο μέρος, θα συμφωνήσω φυσικά με το δεύτερο

Σχετικά με το αν είναι άδικο να προκηρυχθούν τα αγροτικά που δεν έχουν δηλωθεί απο συναδέλφους που διεκδικούν 6 μόρια, γνώμη μου είναι ότι εφόσον αυτοί διεκδικούν κάτι, ας περιμένουν να δουν αν θα το πάρουν. Δεν είναι ανάγκη να περιμένουν ΟΛΟΙ οι άλλοι μαζί τους. Εκτός αυτού, αν θέλεις να το δεις απο άλλη σκοπιά, είναι άδικο να πάρει κάποιος που "δικαιώθηκε" με το ΣτΕ άγονο αγροτικό και να τελειώσει την ειδικότητά του πριν απο όλους τους άλλους, μην έχοντας γράψει τη βάση (62,5%) στις εξετάσεις πολλαπλής επιλογής του ΔΙΚΑΤΣΑ. Έχω την πεποίθηση ότι όλοι αυτοί που δικαιώθηκαν απο το ΣτΕ θεωρούν εαυτούς τυχερούς και όχι δικαιωμένους. Κι αυτό γιατί "πέρασαν" το ΔΙΚΑΤΣΑ με νομικίστικο τέχνασμα και γιατί τη "βρώμικη" δουλειά την έκαναν μόνο 19-20 άτομα, ενώ όλοι οι άλλοι κάθονταν στα σπίτια τους κι έβλεπαν Μενεγάκη!

Πρώτο, το μόνο που περιμένουμε όλοι εμείς του ΣτΕ, είναι το διορισμό μας από το ΥΥΚΑ, τίποτα άλλο.Εσείς περιμένετε να μην μας δωθούνε τα 6 μόρια.Οπότε με την λογική αυτή, εσείς έπρεπε να περιμένετε και εμείς να πάμε στα αγροτικά μας.Δεύτερο,Η βάση ήταν και είναι το 50%Ακόμα και σήμερα είναι το 50%, απλώς με την αρνητική βαθμολογία, πρέπει ουσιαστικά να έχεις γράψει το 62.5% για να είσαι σίγουρος.Καλό είναι να τσεκάρεις κάτι που γράφεις, πριν το κάνεις, γιατί μπορεί να θεωρηθεί αστοχία το γραφόμενό σου.Και τότε η βάση ήταν το 50%, όπως όριζε ο νόμος, απλώς ο πρόεδρος του ΔΙΚΑΤΣΑ και το ΔΣ, ήθελαν να παρακάμψουνε τον νόμο και να γίνουνε αυτοί νομοθέτες, ορίζοντας την βάση εκεί που τους άρεσε, πράγμα που φυσικά κρίθηκε παράνομο από το ΣτΕ.Τρίτον, είμαι ένας από τους 19-20 που λες που δεν βλέπανε Μενεγάκη, αλλά κυνηγήσανε την όλη υπόθεση, έτσι για την ιστορία.Και θεωρώ λοιπόν τον εαυτό μου δικαιωμένο και όχι τυχερό.

Τέλος, αυτό που προτείνεις σχετικά με την κατάργηση του ΔΙΚΑΤΣΑ και τη θέσπιση κοινών εξετάσεων για την ειδικότητα νομίζω ότι κάπου χωλαίνει. Οι εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ αφορούν στην αναγνώριση των πτυχίων ιατρικής χωρών εκτός ΕΕ. Το αν θα θεσπιστούν εξετάσεις για ειδικότητα δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ. Άλλωστε για το θέμα των αναγνωρίσεων των πτυχίων υπάρχουν σαφείς κοινοτικές οδηγίες οι οποίες και πρέπει να εφαρμόζονται.

Κοίτα, όταν θα μπούνε και η Βουλγαρία και η Ρουμανία στην ΕΟΚ, και εφόσον ξεκαθαριστεί το θέμα της αυτόματης αναγνώρισης ή μη από το Κεντρικό Νομικό Τμήμα (όρε Τσεχία, Ουγγαρία, κτλ), η ύπαρξη του ΔΟΑΤΑΠ τότε θα είναι ουσιαστικά τυπική.Αυτό έλεγα αυτό.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεύτερο,Η βάση ήταν και είναι το 50%Ακόμα και σήμερα είναι το 50%, απλώς με την αρνητική βαθμολογία, πρέπει ουσιαστικά να έχεις γράψει το 62.5% για να είσαι σίγουρος.Καλό είναι να τσεκάρεις κάτι που γράφεις, πριν το κάνεις, γιατί μπορεί να θεωρηθεί αστοχία το γραφόμενό σου.

Ξέρει πολύ καλά τι γράφει και εσύ ξέρεις πολύ καλά τι εννοεί ;) ...κι ας μας κάνεις το @ -_-:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει πολύ καλά τι γράφει και εσύ ξέρεις πολύ καλά τι εννοεί ;) ...κι ας μας κάνεις το @  -_-  :D

Δηλαδή αυτό που έγραψα δεν είναι σωστό!?Νόμιζα ότι έδινα την ακριβής ερμηνεία της βαθμολογίας και όχι το τι μπορεί να υπονοεί :blink:

PS.Να συμπληρώσω και το σχετικό από το site του ΔΙΚΑΤΣΑ, για να λέμε τα πράγματα όπως έχουν και όχι όπως μπορεί να ερμηνευτούνε..... :)

http://www.dikatsa.gr/news_extended.php?post_id=40

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό πότε έγινε?Γιατί δεν έτυχε να ακούσω κάτι τέτοιο.Εάν έχει αναφερθεί κάπου, μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις το link να το διαβάσω και εγώ!?

Το ότι δεν το έχεις ακούσει εσύ, δε σημαίνει ότι δεν ειπώθηκε. Και εννοείται ότι τέτοια "ομολογία" δεν είναι ποτέ γραπτή.

Πρώτο, το μόνο που περιμένουμε όλοι εμείς του ΣτΕ, είναι το διορισμό μας από το ΥΥΚΑ, τίποτα άλλο.Εσείς περιμένετε να μην μας δωθούνε τα 6 μόρια.Οπότε με την λογική αυτή, εσείς έπρεπε να περιμένετε και εμείς να πάμε στα αγροτικά μας.

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Τα μόρια εδόθησαν με βάση μια γνωμοδότηση με απίστευτα νομικά κενά. Όταν αντιδράσαμε, τα μόρια ουσιαστικά σας τα πήραν πίσω. Οπότε, ουσιαστικά και πάλι, εσείς διεκδικείτε τα μόρια. Τέλος πάντων, είναι θέμα οπτικής γωνίας.

Δεύτερο,Η βάση ήταν και είναι το 50%Ακόμα και σήμερα είναι το 50%, απλώς με την αρνητική βαθμολογία, πρέπει ουσιαστικά να έχεις γράψει το 62.5% για να είσαι σίγουρος.Καλό είναι να τσεκάρεις κάτι που γράφεις, πριν το κάνεις, γιατί μπορεί να θεωρηθεί αστοχία το γραφόμενό σου.

Πιστεύεις αλήθεια ότι δεν έχω τσεκάρει το τι ισχύει και τι όχι; Μην είσαι αφελής. Η ουσία είναι ότι με την αρνητική βαθμολόγηση η βάση γίνεται 62,5% και όχι 50%. Όλοι αυτοί που "δικαιώθηκαν" απο το ΣτΕ είχαν γράψει λιγότερο απο 62,5%, δηλαδή σε οποιεσδήποτε εξετάσεις πολλαπλής επιλογής θα εθεωρούντο αποτυχόντες!

Και τότε η βάση ήταν το 50%, όπως όριζε ο νόμος, απλώς ο πρόεδρος του ΔΙΚΑΤΣΑ και το ΔΣ, ήθελαν να παρακάμψουνε τον νόμο και να γίνουνε αυτοί νομοθέτες, ορίζοντας την βάση εκεί που τους άρεσε, πράγμα που φυσικά κρίθηκε παράνομο από το ΣτΕ.

Ναι, ήθελε ο πρόεδρος του ΔΙΚΑΤΣΑ και τα μέλη του ΔΣ να εφαρμόσουν το αυτονόητο για εξετάσεις πολλαπλής επιλογής:αρνητική βαθμολόγηση.

Τρίτον, είμαι ένας από τους 19-20 που λες που δεν βλέπανε Μενεγάκη, αλλά κυνηγήσανε την όλη υπόθεση, έτσι για την ιστορία.Και θεωρώ λοιπόν τον εαυτό μου δικαιωμένο και όχι τυχερό.

Το αν θεωρείς τον εαυτό σου δικαιωμένο επειδή ενώ ουσιαστικά απέτυχες στις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ λόγω της αρνητικής βαθμολόγησης, κάποιοι κατάφεραν να σε δικαιώσουν βρίσκοντας παραθυράκι του νόμου, τότε είναι δικό σου θέμα. Επαναλαμβάνω: είναι θέμα οπτικής γωνίας. Δεν περιμένω να σε πείσω και βέβαια μην περιμένεις να πείσεις εσύ εμένα. Αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο. Εσύ θεωρείς τον εαυτό σου δικαιωμένο, άλλοι θεωρούν εαυτούς τυχερούς...Μικρή η σημασία του ζητήματος. Καλό είναι να μένουμε στην ουσία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι δεν το έχεις ακούσει εσύ, δε σημαίνει ότι δεν ειπώθηκε. Και εννοείται ότι τέτοια "ομολογία" δεν είναι ποτέ γραπτή.

Άρα μπορεί κάλλιστα να μην έχει ειπωθεί

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Τα μόρια εδόθησαν με βάση μια γνωμοδότηση με απίστευτα νομικά κενά. Όταν αντιδράσαμε, τα μόρια ουσιαστικά σας τα πήραν πίσω. Οπότε, ουσιαστικά και πάλι, εσείς διεκδικείτε τα μόρια. Τέλος πάντων, είναι θέμα οπτικής γωνίας.

Λάθος - http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...ic=7000&st=260#

Πιστεύεις αλήθεια ότι δεν έχω τσεκάρει το τι ισχύει και τι όχι; Μην είσαι αφελής. Η ουσία είναι ότι με την αρνητική βαθμολόγηση η βάση γίνεται 62,5% και όχι 50%. Όλοι αυτοί που "δικαιώθηκαν" απο το ΣτΕ είχαν γράψει λιγότερο απο 62,5%, δηλαδή σε οποιεσδήποτε εξετάσεις πολλαπλής επιλογής θα εθεωρούντο αποτυχόντες!

Και πάλι λάθος - http://www.dikatsa.gr/news_extended.php?post_id=40

Ναι, ήθελε ο πρόεδρος του ΔΙΚΑΤΣΑ και τα μέλη του ΔΣ να εφαρμόσουν το αυτονόητο για εξετάσεις πολλαπλής επιλογής:αρνητική βαθμολόγηση.

Παράνομο - http://www.dikatsa.gr/news_extended.php?post_id=64

Το αν θεωρείς τον εαυτό σου δικαιωμένο επειδή ενώ ουσιαστικά απέτυχες στις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ λόγω της αρνητικής βαθμολόγησης, κάποιοι κατάφεραν να σε δικαιώσουν βρίσκοντας παραθυράκι του νόμου, τότε είναι δικό σου θέμα. Επαναλαμβάνω: είναι θέμα οπτικής γωνίας. Δεν περιμένω να σε πείσω και βέβαια μην περιμένεις να πείσεις εσύ εμένα. Αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο. Εσύ θεωρείς τον εαυτό σου δικαιωμένο, άλλοι θεωρούν εαυτούς τυχερούς...Μικρή η σημασία του ζητήματος. Καλό είναι να μένουμε στην ουσία.

Σωστά τα λες.Για αυτό και δεν θα συμπληρώσω κάτι παραπάνω.Νομίζω ότι ότι έχω να πω, το έδωσα με links.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω ότι επιμένεις να αποφεύγεις να αναφέρεσαι στην ουσία του θέματος. Τα links που παραθέτεις αναφέρουν ότι:

1) "Οι ερωτήσεις είναι εκατό (100). Κάθε ορθή απάντηση λαμβάνει μία (1) μονάδα και ως ελάχιστη βάση επιτυχίας ορίζονται οι πενήντα (50) μονάδες με άριστα τις εκατό (100). Ο αριθμός των προσφερομένων επιλογών ανά ερώτηση είναι πέντε. Από τις πέντε (5) προσφερόμενες επιλογές η ορθή απάντηση είναι μόνο μία. Κάθε λανθασμένη απάντηση αφαιρεί το ένα τέταρτο (1/4) της μονάδας από την αντίστοιχη ερώτηση. Ερωτήσεις αναπάντητες δεν συνυπολογίζονται στην τελική βαθμολογία.". Πού διαφωνούμε; Στην ουσία σου ζητάνε είτε να απαντήσεις μόνο σε 50 ερωτήσεις οι οποίες να είναι όλες σωστές, είτε, αν απαντήσεις σε περισσότερες, το άθροισμα των λάθος απαντήσεων X 1/4 να καλύπτεται απο άλλες σωστές απαντήσεις. Με βάση το γεγονός ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που αφήνουν αναπάντητες ερωτήσεις, ουσιαστικά σου ζητά να γράψεις 62,5% σε περίπτωση που όλες οι άλλες ερωτήσεις που αντιστοιχούν στο υπόλοιπο 37,5% είναι λανθασμένες. Δηλαδή, ουσιαστικά και πάλι, η βάση γίνεται 62,5%.Όσοι λοιπόν δικαιώθηκαν απο το ΣτΕ δεν είχαν σωστές απαντήσεις που θα κάλυπταν το άθροισμα των λανθασμένων Χ1/4. Ουσιαστικά (γιατι επιμένω να αναφέρομαι στην ουσία του ζητήματος) όλοι αυτοί πρέπει να θεωρηθούν αποτυχόντες λόγω της εφαρμογής της αρνητικής βαθμολόγησηςΗ αρνητική βαθμολόγηση εφαρμόζεται σε ΚΑΘΕ εξέταση πολλαπλής επιλογής.

2) "Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΔΙΚΑΤΣΑ στη σημερινή του συνεδρία της 26ης Νοεμβρίου 2004 έλαβε γνώση του περιεχομένου της υπ’ αριθμ. 3337/2004 απόφασης του Γ΄ Τμήματος του Συμβουλίου της Επικρατείας ( ΣτΕ ), η οποία ακυρώνει το σχετικό πρακτικό επιτυχίας των εξετασθέντων στα μαθήματα Χειρουργικής και Παθολογίας της Εξεταστικής Περιόδου Νοεμβρίου 2003, θεωρώντας ως επιτυχόντες όσους εξεταζόμενους απάντησαν ορθά στις 40 από τις 80 ερωτήσεις.

Το Δ.Σ. αποδεχόμενο την παραπάνω απόφαση προτίθεται άμεσα να αναθεωρήσει το σχετικό πίνακα επιτυχόντων Ιατρικής του Νοεμβρίου 2003 και να εντάξει σ’ αυτόν: αφενός όλους όσους εντάσσονται ως αιτούντες στην πιο πάνω ακυρωτική απόφαση, καθώς και όσους στη συνέχεια θα είναι ενταγμένοι στις υπόλοιπες σχετικές αποφάσεις του ΣτΕ, που θα αφορούν προσφυγές για την Εξεταστική Περίοδο Ιατρικής Νοεμβρίου 2003 και αφετέρου στα πλαίσια της ίσης μεταχείρισης και χρηστής Διοίκησης, να εντάξει και όλους όσους απάντησαν ορθά στις 40 από τις 80 απαντήσεις και δεν προσέφυγαν με αίτηση ακύρωσης στο ΣτΕ.

Επίσης γνωστοποιείται ότι οι σχετικές Πράξεις Αναγνώρισης των παραπάνω θα εκδοθούν μετά τον Ιανουάριο 2005, ενόψει του ότι μέχρι τέλος Δεκεμβρίου 2004 η Υπηρεσία του ΔΙΚΑΤΣΑ είναι πλήρως απασχολημένη με την διενέργεια των εξετάσεων Ιατρικής και Οδοντιατρικής (11,12,18 και 19 Δεκεμβρίου 2004).

Κατόπιν αυτού η κατανομή των εξεταζομένων στην Εξεταστική Δεκεμβρίου 2004 θα ανακοινωθεί 1/12/2004 έτσι ώστε να μην ενταχθούν οι παραπάνω στην νέα εξεταστική περίοδο.". Αυτό το παραθέτεις ως απάντηση στο ότι ο πρόεδρος του ΔΙΚΑΤΣΑ και το ΔΣ ήθελαν να εφαρμόσουν την αρνητική βαθμολόγηση σε εξετάσεις πολλαπλής επιλογής για να ελαχιστοποιηθεί ο παράγοντας "τύχη". Ως τότε μπορεί να ήταν "παράνομο", αλλά όλοι μας γνωρίζουμε ότι δε νοούνται εξετάσεις πολλαπλής επιλογής χωρίς αρνητική βαθμολόγηση. Αυτό πήγε να εφαρμόσει το ΔΣ του ΔΙΚΑΤΣΑ. Το αυτονόητο.

3) Παραθέτεις ένα link που έχει πολλά posts και δε μπορώ να γνωρίζω σε ποιό αναφέρεσαι. Υποθέτω αναφέρεσαι στο ότι το Υπ.Υγείας ζητά απο το ΔΙΚΑΤΣΑ να αποστείλει τις σωστές ημερομηνίες για τους δικαιωθέντες απο το ΣτΕ. Επομένως, το αν θα πάρετε τα 6 μόρια εξαρτάται απο το ΔΙΚΑΤΣΑ, το οποίο δεν ξέρω αν θα στείλει πράξεις αναγνώρισης με ημερομηνίες 1,5 έτους πίσω. Το Υπ.Υγείας θα πρέπει, σύμφωνα με το νόμο, να αναγνωρίσει μόρια απο την ημερομηνία της πράξης αναγνώρισης. Επομένως, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ, τα μόρια σας τα πήραν πίσω και περιμένουν απο το ΔΙΚΑΤΣΑ να αποφασίσει αν οι πράξεις αναγνώρισης θα αναφέρονται στην ημερομηνία των τότε εξετάσεων.

Συνάδελφε, δεν υπήρξα ποτέ νομικός και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνω. Τους περισσότερους απο εμάς ενδιαφέρει η ουσία όλων αυτών των θεμάτων. Αν εσύ επιμένεις να ψάχνεις την κάθε μου λέξη για να πιαστείς και να δείξεις ότι έχω άδικο κι εσύ δίκιο, δε νομίζω ότι θα οδηγήσει πουθενά. Αυτή η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί για μέρες. Ο καθένας έχει διαφορετική οπτική γωνία.

Απο εκεί και πέρα, το ποιός θα "δικαιωθεί" και ποιός όχι, μάλλον μικρή σημασία έχει. Δυστυχώς, παρασυρθήκαμε όλοι σε μια διαμάχη που μας έκανε να ξεχάσουμε τα πραγματικά προβλήματα. Το τι αφήνει ο καθένας πίσω του όμως έχει τεράστια σημασία. Η νοοτροπία του "είμαι αδικημένος απο όλους" οδηγεί σε τέτοια φαινόμενα. Όταν ο γιατρός ξεφεύγει απο το να αποδεικνύει την αξία του με το διάβασμα και προσπαθεί να το κάνει με τη βοήθεια νομικών, τότε έχει σίγουρα χάσει το παιχνίδι. Όταν αντί για Παθολογία και Χειρουργική διαβάζει αποφάσεις, γνωμοδοτήσεις και ΦΕΚ για να αναγνωριστεί ως γιατρός, τότε καλύτερα να πιάσει δουλειά σε άλλο κλάδο.

Αυτά. Τα υπόλοιπα αύριο με το καλό!

Υ.Γ. Σχετικά με το αν ειπώθηκε ή όχι δε νομίζω ότι θα έχει κανένα νόημα να προσπαθήσω να σε πείσω. Δε νομίζω ότι η αμφισβήτηση θα δώσει μεγαλύτερο κύρος στα λεγόμενά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω πως οποιος εχει υπαρξει φοιτητης γνωριζει καλα πως οταν διαγωνιζεται σε ενα μαθημα το μονο που εχει σημασια εχει να περασει. Εκεινη την ωρα δεν εχει σημασια ουτε το αν θα αντιγραψεις ουτε τιποτε αλλο. Το αν αξιζες να περασεις το μαθημα και το αν εχεις αποκομισει τις γνωσεις που θα επρεπε διαβαζοντας για τις εξετασεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Αυτα ειναι θεματα που επιβαλλεται να απασχολουν οποιονδηποτε θελει να φερει επαξια τον τιτλο του ιατρου.

Πιθανοτατα να γινουν πολλα σχολια γι'αυτο που γραφω, ομως πιστευω οτι στην ουσια ολοι συμφωνουν.

Οταν δε εχεις να κανεις με εξετασεις που διοργανωνει το Δικατσα -τουτεστιν παντελως αδιαφανεις και αλλοπροσαλλες (τουλαχιστον μεχρι προσφατα)- τοτε δεν ειναι δυσκολο να δικαιολογησει κανεις καποιον ο οποιος κατεφυγε σε ενδικα μεσα.

Το'χω πει δεκαδες φορες εδω μεσα. Ειναι λαθος να τα βαζει κανεις με αυτους αναγκαζονται να παιξουν ενα παιχνιδι του οποιου τους κανονες δεν ορισαν. Το σωστο ειναι να ρωτησει κανεις, πχ τον κυριο Λεονταρη, τι ακριβως σκεφτοταν οταν εκανε το σχεδιασμο των εξετασεων και δεν προνοησε για την αρνητικη βαθμολογηση, οπως επισης και τι σκ-beep σκεφτοταν οταν εντελως αυθαιρετα και παρανομα του καυ-beep να αυξησει τη βαση. Ας μου κανουν τη χαρη η ιθυνοντες του ΣΑΙΕΠ να ρωτησουν αυτα τα πραγματα τον προεδρο του Δοαταπ στο επομενο ραντεβουδακι τους μαζι του. Θελω και φωτο απο την κοκκινισμενη απο ντροπη αφεντομουτσουναρα του οταν ακουσει αυτα τα ερωτηματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω ότι επιμένεις να αποφεύγεις να αναφέρεσαι στην ουσία του θέματος. Τα links που παραθέτεις αναφέρουν ότι:

1) "Οι ερωτήσεις είναι εκατό (100). Κάθε ορθή απάντηση λαμβάνει μία (1) μονάδα και ως ελάχιστη βάση επιτυχίας ορίζονται οι πενήντα (50) μονάδες με άριστα τις εκατό (100). Ο αριθμός των προσφερομένων επιλογών ανά ερώτηση είναι πέντε. Από τις πέντε (5) προσφερόμενες επιλογές η ορθή απάντηση είναι μόνο μία. Κάθε λανθασμένη απάντηση αφαιρεί το ένα τέταρτο (1/4) της μονάδας από την αντίστοιχη ερώτηση. Ερωτήσεις αναπάντητες δεν συνυπολογίζονται στην τελική βαθμολογία.". Πού διαφωνούμε; Στην ουσία σου ζητάνε είτε να απαντήσεις μόνο σε 50 ερωτήσεις οι οποίες να είναι όλες σωστές, είτε, αν απαντήσεις σε περισσότερες, το άθροισμα των λάθος απαντήσεων X 1/4 να καλύπτεται απο άλλες σωστές απαντήσεις. Με βάση το γεγονός ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που αφήνουν αναπάντητες ερωτήσεις, ουσιαστικά σου ζητά να γράψεις 62,5% σε περίπτωση που όλες οι άλλες ερωτήσεις που αντιστοιχούν στο υπόλοιπο 37,5% είναι λανθασμένες. Δηλαδή, ουσιαστικά και πάλι, η βάση γίνεται 62,5%.Όσοι λοιπόν δικαιώθηκαν απο το ΣτΕ δεν είχαν σωστές απαντήσεις που θα κάλυπταν το άθροισμα των λανθασμένων Χ1/4. Ουσιαστικά (γιατι επιμένω να αναφέρομαι στην ουσία του ζητήματος) όλοι αυτοί πρέπει να θεωρηθούν αποτυχόντες λόγω της εφαρμογής της αρνητικής βαθμολόγησηςΗ αρνητική βαθμολόγηση εφαρμόζεται σε ΚΑΘΕ εξέταση πολλαπλής επιλογής.

Μπορείς όμως και να απαντήσεις ΜΟΝΟ 50 ερωτήσεις σωστά, τις άλλες να μην τις πειράξεις και να περάσεις.Σωστά?Εάν θυμάμαι καλά λοιπόν από τα μαθηματικά που κάναμε 100-50=50, άρα το 50%, η βάση.Το 62.25% είναι εάν έχεις απαντήσει ΟΛΕΣ τις ερωτήσεις και είναι το μίνιμουμ που πρέπει να έχεις, υπολογίζοντας ότι μέσα στις ερωτήσεις που έχεις απαντήσει έχεις και λάθος, για να βγάζεις στο τέλος 50 μόρια.

2) "Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΔΙΚΑΤΣΑ στη σημερινή του συνεδρία της 26ης Νοεμβρίου 2004 έλαβε γνώση του περιεχομένου της υπ’ αριθμ. 3337/2004 απόφασης του Γ΄ Τμήματος του Συμβουλίου της Επικρατείας ( ΣτΕ ), η οποία ακυρώνει το σχετικό πρακτικό επιτυχίας των εξετασθέντων στα μαθήματα Χειρουργικής και Παθολογίας της Εξεταστικής Περιόδου Νοεμβρίου 2003, θεωρώντας ως επιτυχόντες όσους εξεταζόμενους απάντησαν ορθά στις 40 από τις 80 ερωτήσεις.

Το Δ.Σ. αποδεχόμενο την παραπάνω απόφαση προτίθεται άμεσα να αναθεωρήσει το σχετικό πίνακα επιτυχόντων Ιατρικής του Νοεμβρίου 2003 και να εντάξει σ’ αυτόν: αφενός όλους όσους εντάσσονται ως αιτούντες στην πιο πάνω ακυρωτική απόφαση, καθώς και όσους στη συνέχεια θα είναι ενταγμένοι στις υπόλοιπες σχετικές αποφάσεις του ΣτΕ, που θα αφορούν προσφυγές για την Εξεταστική Περίοδο Ιατρικής Νοεμβρίου 2003 και αφετέρου στα πλαίσια της ίσης μεταχείρισης και χρηστής Διοίκησης, να εντάξει και όλους όσους απάντησαν ορθά στις 40 από τις 80 απαντήσεις και δεν προσέφυγαν με αίτηση ακύρωσης στο ΣτΕ.

Επίσης γνωστοποιείται ότι οι σχετικές Πράξεις Αναγνώρισης των παραπάνω θα εκδοθούν μετά τον Ιανουάριο 2005, ενόψει του ότι μέχρι τέλος Δεκεμβρίου 2004 η Υπηρεσία του ΔΙΚΑΤΣΑ είναι πλήρως απασχολημένη με την διενέργεια των εξετάσεων Ιατρικής και Οδοντιατρικής (11,12,18 και 19 Δεκεμβρίου 2004).

Κατόπιν αυτού η κατανομή των εξεταζομένων στην Εξεταστική Δεκεμβρίου 2004 θα ανακοινωθεί 1/12/2004 έτσι ώστε να μην ενταχθούν οι παραπάνω στην νέα εξεταστική περίοδο.". Αυτό το παραθέτεις ως απάντηση στο ότι ο πρόεδρος του ΔΙΚΑΤΣΑ και το ΔΣ ήθελαν να εφαρμόσουν την αρνητική βαθμολόγηση σε εξετάσεις πολλαπλής επιλογής για να ελαχιστοποιηθεί ο παράγοντας "τύχη". Ως τότε μπορεί να ήταν "παράνομο", αλλά όλοι μας γνωρίζουμε ότι δε νοούνται εξετάσεις πολλαπλής επιλογής χωρίς αρνητική βαθμολόγηση. Αυτό πήγε να εφαρμόσει το ΔΣ του ΔΙΚΑΤΣΑ. Το αυτονόητο.

Για αυτό και μπήκε η αρνητική βαθμολογία από την επόμενη εξεταστική.Απλώς είπα ότι η όλη κίνηση του προέδρου και του ΔΣ του ΔΙΚΑΤΣΑ ήταν παράνομη βάση την νομοθεσία και για αυτό έχασαν στο ΣτΕ.Εάν είχαν προνοήσει να κινηθούνε νόμιμα και όχι πάνω από τον νόμο, τότε δεν θα υπήρχε η δυνατότητα προσφυγής στο ΣτΕ και όλα αυτά.

3) Παραθέτεις ένα link που έχει πολλά posts και δε μπορώ να γνωρίζω σε ποιό αναφέρεσαι. Υποθέτω αναφέρεσαι στο ότι το Υπ.Υγείας ζητά απο το ΔΙΚΑΤΣΑ να αποστείλει τις σωστές ημερομηνίες για τους δικαιωθέντες απο το ΣτΕ. Επομένως, το αν θα πάρετε τα 6 μόρια εξαρτάται απο το ΔΙΚΑΤΣΑ, το οποίο δεν ξέρω αν θα στείλει πράξεις αναγνώρισης με ημερομηνίες 1,5 έτους πίσω. Το Υπ.Υγείας θα πρέπει, σύμφωνα με το νόμο, να αναγνωρίσει μόρια απο την ημερομηνία της πράξης αναγνώρισης. Επομένως, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ, τα μόρια σας τα πήραν πίσω και περιμένουν απο το ΔΙΚΑΤΣΑ να αποφασίσει αν οι πράξεις αναγνώρισης θα αναφέρονται στην ημερομηνία των τότε εξετάσεων.

Ουσιαστικά έδειχνα στο κείμενο του Sovereign, που γράφει τι πιστεύει το ΥΥΚΑ για τα 6 μόρια που λες πιο πάνω ότι μας αφαιρέθηκαν - post 260.

Συνάδελφε, δεν υπήρξα ποτέ νομικός και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνω. Τους περισσότερους απο εμάς ενδιαφέρει η ουσία όλων αυτών των θεμάτων. Αν εσύ επιμένεις να ψάχνεις την κάθε μου λέξη για να πιαστείς και να δείξεις ότι έχω άδικο κι εσύ δίκιο, δε νομίζω ότι θα οδηγήσει πουθενά. Αυτή η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί για μέρες. Ο καθένας έχει διαφορετική οπτική γωνία.

Απο εκεί και πέρα, το ποιός θα "δικαιωθεί" και ποιός όχι, μάλλον μικρή σημασία έχει. Δυστυχώς, παρασυρθήκαμε όλοι σε μια διαμάχη που μας έκανε να ξεχάσουμε τα πραγματικά προβλήματα. Το τι αφήνει ο καθένας πίσω του όμως έχει τεράστια σημασία. Η νοοτροπία του "είμαι αδικημένος απο όλους" οδηγεί σε τέτοια φαινόμενα. Όταν ο γιατρός ξεφεύγει απο το να αποδεικνύει την αξία του με το διάβασμα και προσπαθεί να το κάνει με τη βοήθεια νομικών, τότε έχει σίγουρα χάσει το παιχνίδι. Όταν αντί για Παθολογία και Χειρουργική διαβάζει αποφάσεις, γνωμοδοτήσεις και ΦΕΚ για να αναγνωριστεί ως γιατρός, τότε καλύτερα να πιάσει δουλειά σε άλλο κλάδο.

Αυτά. Τα υπόλοιπα αύριο με το καλό!

Υ.Γ. Σχετικά με το αν ειπώθηκε ή όχι δε νομίζω ότι θα έχει κανένα νόημα να προσπαθήσω να σε πείσω. Δε νομίζω ότι η αμφισβήτηση θα δώσει μεγαλύτερο κύρος στα λεγόμενά σου.

Συμφωνώ.Η ουσία είναι να αλλαχθεί το όλο σύστημα υγείας και να γίνει καλύτερο και όχι να τρωγόμαστε μεταξύ μας.Δυστυχώς όμως με το υπάρχον σύστημα, δεν βλέπω να αλλάζει κάτι στην όλη νοοτροποία μας, γιατί πάνω απ' όλα είμαστε έλληνες και η φαγομάρα είναι ένα χαρακτηριστικό μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ουσία σου ζητάνε είτε να απαντήσεις μόνο σε 50 ερωτήσεις οι οποίες να είναι όλες σωστές, είτε, αν απαντήσεις σε περισσότερες, το άθροισμα των λάθος απαντήσεων X 1/4 να καλύπτεται απο άλλες σωστές απαντήσεις. Με βάση το γεγονός ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που αφήνουν αναπάντητες ερωτήσεις, ουσιαστικά σου ζητά να γράψεις 62,5% σε περίπτωση που όλες οι άλλες ερωτήσεις που αντιστοιχούν στο υπόλοιπο 37,5% είναι λανθασμένες. Δηλαδή, ουσιαστικά και πάλι, η βάση γίνεται 62,5%.

H βαση με την αρνητικη βαθμολογια γινεται 60% και οχι 62.5% ,ως αριστουχοι πρεπει να τα γνωριζετε αυτα . Αυτο δεν εμποδισε το ΔΙΚΑΤΣΑ να κοψει το ποσοστο εκεινο που ειχε μεταξυ 60%- 62.5%. Τι σημαινει αυτο? Δεν υπηρχε αρνητικη στην συγκεκριμενη εξεταστικη ,γιατι το ΔΙΚΑΤΣΑ εκρινε οτι ετσι θα υπηρχε μεγαλυτερη επιτυχια στις εξετασεις. Ο maddoctor εχει δωσει σε μορφη αρχειου την απαντηση του υπουργειου παιδειας που το πιστοποιει, στο dikatsa .info. Αυτα πληρωσε το ΔΙΚΑΤΣΑ στο ΣΤΕ. Το γεγονος οτι παρανομησε για να μειωσει τα ποσοστα επιτυχιας.

Εκτοτε εγιναν 2 εξεταστικες με αρνητικη βαθμολογια και καμια προσφυγη .

Οσο αφορα τα μορια των επιτυχοντων ΣΤΕ. Ας υποθεσουμε οτι ακυρωθουν τα μορια τους και προσφυγουν στα δικαστηρια,οπως και εγω θα εκανα , ποιο το οφελος? Θα κανουν ασφαλιστικα μετρα και δεν θα παει κανεις για αγροτικο μεχρι να εκδικασθει η υποθεση τους. Ολοι θα ειναι χαμενοι. Για να μην πω οτι ηδη, θα ειχαν προκυρηχθει 4 προκυρηξεις αγροτικων και θα ειχαν παει ολοι στο καλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς όμως και να απαντήσεις ΜΟΝΟ 50 ερωτήσεις σωστά, τις άλλες να μην τις πειράξεις και να περάσεις.Σωστά?Εάν θυμάμαι καλά λοιπόν από τα μαθηματικά που κάναμε 100-50=50, άρα το 50%, η βάση.Το 62.25% είναι εάν έχεις απαντήσει ΟΛΕΣ τις ερωτήσεις και είναι το μίνιμουμ που πρέπει να έχεις, υπολογίζοντας ότι μέσα στις ερωτήσεις που έχεις απαντήσει έχεις και λάθος, για να βγάζεις στο τέλος 50 μόρια.

Εσύ ξέρεις κανέναν που να μην απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις; Νομίζω ότι πολύ σπάνια συμβαίνει. Επομένως, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ, η βάση, όταν απαντάς σε όλες τις ερωτήσεις, είναι 62,5%. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαφωνούμε για κάτι που ξέρουμε πολύ καλά κι οι δύο; Δεν είναι καθόλου παραγωγικό.

Οσο αφορα τα μορια των επιτυχοντων ΣΤΕ. Ας υποθεσουμε οτι ακυρωθουν τα μορια τους και προσφυγουν στα δικαστηρια,οπως και εγω θα εκανα , ποιο το οφελος? Θα κανουν ασφαλιστικα μετρα και δεν θα παει κανεις για αγροτικο μεχρι να εκδικασθει η υποθεση τους. Ολοι θα ειναι χαμενοι. Για να μην πω οτι ηδη, θα ειχαν προκυρηχθει 4 προκυρηξεις αγροτικων και θα ειχαν παει ολοι στο καλο.

Ο καθένας βλέπει το ζήτημα με άλλο μάτι. Εγώ, όπως είπα και παραπάνω, δε θεωρώ δίκαιο να πάρουν άγονα αγροτικά κάποιοι οι οποίοι "δικαιώθηκαν" για εξετάσεις στις οποίες δεν ελαχιστοποιήθηκε ο παράγοντας "τύχη" και να τελειώσουν την ειδικότητα πριν απο όλους τους άλλους που παίρνουν τώρα πτυχίο και δηλώνουν αγροτικά. Απο εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να προσβάλλει ό,τι θέλει και να διεκδικήσει επίσης ό,τι θέλει. Όπως είπα όμως και παραπάνω, έχει τεράστια σημασία το τι αφήνει ο καθένας πίσω του.

Το'χω πει δεκαδες φορες εδω μεσα. Ειναι λαθος να τα βαζει κανεις με αυτους αναγκαζονται να παιξουν ενα παιχνιδι του οποιου τους κανονες δεν ορισαν. Το σωστο ειναι να ρωτησει κανεις, πχ τον κυριο Λεονταρη, τι ακριβως σκεφτοταν οταν εκανε το σχεδιασμο των εξετασεων και δεν προνοησε για την αρνητικη βαθμολογηση, οπως επισης και τι σκ-beep σκεφτοταν οταν εντελως αυθαιρετα και παρανομα του καυ-beep να αυξησει τη βαση. Ας μου κανουν τη χαρη η ιθυνοντες του ΣΑΙΕΠ να ρωτησουν αυτα τα πραγματα τον προεδρο του Δοαταπ στο επομενο ραντεβουδακι τους μαζι του. Θελω και φωτο απο την κοκκινισμενη απο ντροπη αφεντομουτσουναρα του οταν ακουσει αυτα τα ερωτηματα.

Φίλε Alex, τις περισσότερες φορές εκφράζεις σωστές απόψεις και συμφωνώ μαζί σου σε πολλά. Όμως εγώ δε γνωρίζω κανέναν που να ορίζει το παιχνίδι με τις εξετάσεις στις οποίες συμμετέχει για να αναγνωριστεί ως γιατρός (π.χ. δεν ορίζουν οι φοιτητές το τι θα ρωτήσει ο εκάστοτε καθηγητής. Οι φοιτητές απλά συμμετέχουν στη διαμόρφωση πρότασης για το πρόγραμμα εκπαίδευσης). Εκτός αυτού, θα μπορούσα να κατηγορήσω τους συναδέλφους ότι δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ να ξεκινήσουν έναν διάλογο που θα έχει σαν αποτέλεσμα τη μεγαλύτερη διαφάνεια στις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ. Το μόνο που ακούμε κατα καιρούς είναι προσφυγές για το οτιδήποτε, μαζική επιτυχία σε προεκλογικές περιόδους (παλαιότερα συνέβαινε αυτό) και καταγγελίες για καθηγητές που πληρώνονται. Εγώ όμως δεν άκουσα ποτέ ότι κατηγορήθηκε κάποιος καθηγητής επίσημα για χρηματισμό. Επομένως, να κατηγορούμε το ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά απο την άλλη να βλέπουμε και τι κάνουμε εμείς (δηλ. οι συνάδελφοι που συμμετέχουν στις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ γιατι αυτούς αφορά το θέμα). Αν προσφεύγουμε για να αναγνωριστούμε ως επιτυχόντες σε εξετάσεις που δεν ελαχιστοποιήθηκε ο παράγοντας "τύχη" και δεν προσφεύγουμε για καταγγείλουμε έναν καθηγητή που χρηματίζεται, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη τι διαλογο να κανουμε ρε Μπαρκινγκντομ με αυτους ? Για την ταριφα του μαθηματος ? Οι ανθρωποι ηταν μαφια. Ανεξελεγκτοι. Ποσο ευκολα κλεισατε ραντεβου με το Λεονταρη ? Εγω προσπαθουσα να τον βρω για εναν χρονο (ηθελα να του εκθεσω τις αποψεις μου για τις εξετασεις και τον τροπο που διενεργουνται) εις ματην. Καταφερα μονο να τον συναντησω σε ενα φιλικο σπιτι. Για συναντηση με τους προηγουμενους, ουτε συζητηση ετσι ?

Εδω δεν μας αφηναν να δουμε τα γραπτα μας σε εξετασεις με θεματα αναπτυξης. Τα επαιρναν μετα τη διορθωση, κλεινοντουσταν στο Δικατσα και αρχιζε το μαγειρεμα. Και δεν ηταν μονο αυτοι. Στους χωρους εξετασης -δηλαδη στα πανεπιστημια- να δεις τι γινοταν.

Δεν νομιζω να εχεις μπλεξει ποτε με τετοιου ειδους δημοσια υπηρεσια και γι'αυτο πιστευεις οτι θα μπορουσε κανεις να συνεννοηθει μαζι τους.

Επισης να πω οτι μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα και δεν καταλαβες το τι ηθελα να πω στο προηγομενο ποστ. Εννουσα οτι ειναι λαθος να τα βαζει κανεις με τους υποψηφιους τη στιγμη που το ιδιο το κρατος δεν μπορει να οργανωσει σωστες εξετασεις για ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως οι αναγνωρισεις πτυχιων ιατρικης. Ας ηταν ολα σωστα καμωμενα και τοτε θα εβλεπες οτι ουτε προσφυγες θα υπηρχαν ουτε οι διαφοροι γραφικοι που μιλανε για "θεματα επιπεδου ειδικοτητας". Η δραση φερνει αντιδραση και η διαφθορα εφερε δυσπιστια και δικηγορους.

Να διευκρινισω πως με το θεμα του Δικατσα ασχοληθηκα παρα πολυ παρ'οτι ξεμπερδεψα γρηγορα. Το εκανα επειδη ειχα βαρεθει να βλεπω καποιους αναξιους συμφοιτητες μου -αυτους που στο πανεπιστημιο φερονταν οπως φερονταν και οι οποιοι περιμενα να "τιμωρηθουν" στο Δικατσα- να περνανε "αερα", ενω αλλα παιδια που γνωριζω οτι μοχθησαν για το πτυχιο που εχουν να ταλαιπωρουνται σε 3 και 4 εξεταστικες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να μάθω αν ο MadDoctor σπούδασε Ιατρική στη Βουλγαρία, ή στη Ρουμανία... Θα το ήθελα για τον εξής λόγο:

Πολύ πρόσφατα πήγα στη Βουλγαρία, και ειδικά στο Plovdiv (ητοι Φιλιππούπολη) στα πλαίσια του προγράμματος των professional exchanges της IFMSA. Εκεί έμεινα περίπου 1 εβδομάδα. Από τις επαφές μου με Έλληνες φοιτητές Ιατρικής εκεί έμαθα τα εξής στοιχεία:

- Ετήσια δίδακτρα περί τα 4000 euros / έτος

Αυτό σημαίνει πως ισχύουν de facto οι αρχές της χρηματικής δοσοληψίας επί της αξιολόγησης.

- Όχι δωρεάν συγγράμματα

Αυτό σημαίνει, πέρα από τη χρηματική δοσοληψία, με τη μορφή του ότι ο φοιτητής μπορεί ή όχι να αγοράσει το βιβλίο που έγραψε ο εκάστοτε υπεύθυνός του καθηγητής, επίσης και το γεγονός ότι σχεδόν όλοι διαβάζουν από απλές σελίδες σημειώσεων από του αμφιθεάτρου. Εδώ θα κάνω την εξής απλή ερώτηση: Είναι το ίδιο να διαβάζει κανείς 5-6 επιλεγμένα πραγματάκια, με το να έχει να μελετήσει ολόκληρους τόμους, όπως εμείς οι δύστυχοι της Ιατρικής Αθηνών (για Ιατρικές Σχολές άλλων πόλεων επιφυλλάσσομαι...)

- Τυχόν απουσίες σε κάποιο μάθημα, όπως και τυχόν αποτυχία σε κάποιο μάθημα, επιφέρει χρηματική ποινή!

Η ποινή αυτή κυμαίνεται και αυξάνεται βαθμηδόν ανάλογα με το πόσες φορές κόπηκε κάποιος σε ένα μάθημα. Ενδεικτικά -και με κάποια επιφύλαξη- 45 euros είναι το πρόστιμο επί δις ή τρις αποτυχία.

Αυτό σημαίνει και πάλι δοσοληψία. Πού ξανακούστηκε να πληρώνει κάποιος όταν δεν περνά με την πρώτη κάποιο μάθημα, ή προκειμένου να εξαγοράσει τυχόν απουσίες που έκανε! Θέλω να μου πει κάποιος: Ποιος καθηγητής θα κόψει πάνω από 2-3 φορές έναν Έληνα φοιτητή, τη στιγμή που θα πάρει χρήματα, με λίγο πολύ καθορισμένο και a priori συμφωνημένο ανώτεροπ plafon στην τιμή για το κάθε μάθημα; Ηλίου φαεινότερο, ότι όλοι εν τέλει θα επιτυγχάνουν.

Για τα παραπάνω, θα ήθελα να τοποθετηθώ:

Ναι, νιώθω οίκτο για τον ταλαίπωρο Έλληνα φοιτητή κάποιας Ιατρικής Σχολής του πρώην ανατολικού Block. Ναι, συμπάσχω μαζί του για το πόσο χαμηλά αναγκάστηκε να ρίξει την αξιοπρέπειά του κατά τη διάρκεια των σπουδών του εκεί. Προσπαθώ να του πω εις μάτην πως κάθε φορά που κοίταζε τον εαυτό του στον καθρέφτη δεν έβλεπε μια αγελάδα που την έχουν αρμέξει -αν και πιστεύω εντός μου πως έμοιαζε.

Όλα αυτά όμως, δεν του δίνουν τη δυνατότητα να αξιώνει και να εγείρει όλες αυτές τις εξωφρενικές απαιτήσεις, από τις οποίες όλοι μας δεινοπαθούμε τώρα. Όλα αυτά δεν δικαιολογούν την παγιωμένη φοβία του Ελληνικού Κράτους έναντι αυτών των δύστυχων και "αναγκεμένων" ξενητεμένων "σπλάγχνων" του. Μια φοβία που έχει ως αποτέλεσμα τις γελοίες εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ.

Αδερφοί μας ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ, λυπούμαστε για ό,τι περάσατε. Ναι, λυπούμαστε βαθιά. Όμως, τα δικαιώματά μας και οι αξία των δικών μας Πτυχίων δε θα επιτρέψουμε να υποβαθμιστούν υφ'υμών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποσο ευκολα κλεισατε ραντεβου με το Λεονταρη ? Εγω προσπαθουσα να τον βρω για εναν χρονο (ηθελα να του εκθεσω τις αποψεις μου για τις εξετασεις και τον τροπο που διενεργουνται) εις ματην. Καταφερα μονο να τον συναντησω σε ενα φιλικο σπιτι.

Να διευκρινισω πως με το θεμα του Δικατσα ασχοληθηκα παρα πολυ παρ'οτι ξεμπερδεψα γρηγορα.

Tωρα εξηγειται!

Το μελλον ανηκει σε οσους το προετοιμαζουν...σωστα!

ΜΕΤΑΞΑΣ!ΜΕΤΑΞΑΣ!ΜΕΤΑΞΑΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emcensoredemcensoredemranting ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ.ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ,ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΥΣ,ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΔΙΚΑΤΣΑ,ΛΑΜΟΓΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΝΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΣΕ ΑΓΓΑΡΕΙΑ.

ΕΠΙΤΡΕΨΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΜΠΑΜΠΑ ΦΡΑΓΚΑΤΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΓΙΟ ΤΟΥ/ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ,ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΣΕ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ.ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΣΑΖΟΝΤΑ ΚΛΕΦΤΗ.

ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΤΕΤΟΙΩΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΜΑΓΑΖΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΕ ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΕΙΣ ΞΕΝΙΤΕΥΤΗΚΑΜΕ,Η ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ ΤΩΡΑ. emrantingemrantingemrantingemeleos

ΠΟΥ'ΣΑΙ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΕ!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ό,τι μου καταμαρτυρεί ο BarKingdom περί του ότι δεν έχω νοιαστεί να εγγραφώ στο Σύλλογο Αποφοίτων, ας είναι λίγο πιο υπομονετικός και λιγότερο επιθετικός με τα συμπεράσματά του. Νιώθω την ανάγκη να πω πως, απλά, δεν πρόλαβα να γραφτώ, αφού έλλειπα εκτός Αθηνών. Σκοπεύω, όμως, να το κάνω το γρηγορότερο δυνατό.

Η NIKITA με κάλυψε, ως προς τις οικονομικές απαιτήσεις που έθεσα. Αυτό, όπως σωστά κατάλαβε η εν λόγω χρήστρια, ήταν σχήμα λόγου για να προτείνω κάποιο πιο επιθετικό τρόπο δράσης του Συλλόγου. Σε καμία περίπτωση δε θα έμπαινα στη δικαστική διαδικασία για οικονομική αποζημίωση.

Πολλές φορές εξανίσταμαι με τη δήθεν ανωτερότητα κάποιων φοιτητών της Ιατρικής αθηνών, την ανωτερότητα του ανθρώπου υπεράνω χρημάτων και οικονομικών απαιτήσεων. Και αυτό γιατί όλοι μες σ' αυτό το site μοιάζουν να έχουν υπερσκελίσει το οικονομικό ζήτημα, και να στέκουν πάνω σε κάποια κορφή και από την ολύμπια αταραξία τους να αγναντεύουν κάτω χαμηλά τα καημένα ανθρωπάκια που παλεύουν για τα προστοζην και να αποφαίνονται με ρήσεις και μοτο σε στυλ αρχαιο-ελληνικής επιγραφής, περί της σπουδαιότητας της εκπαίδευσης και περί της επιστημονικής κατάρτισης και συνεισφοράς της υπηρεσίας υπαίθρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανεις δεν θελει να υποβαθμισει το πτυχιο σου, ομως εδω emardown

Είναι το ίδιο να διαβάζει κανείς 5-6 επιλεγμένα πραγματάκια, με το να έχει να μελετήσει ολόκληρους τόμους, όπως εμείς οι δύστυχοι της Ιατρικής Αθηνών (για Ιατρικές Σχολές άλλων πόλεων επιφυλλάσσομαι...)

...κοψε κατι. Το τι διαβασες εσυ απο επαγγελματικη ευσυνειδησια ειναι αλλο, ομως γνωριζεις και γνωριζω πως αρκετοι απο τους τομους που λαμβανουν δωρεαν οι φοιτητες στις Ελληνικες Ιατρικες σχολες, καταληγουν στο παταρι. Ειτε επειδη δεν ειναι και πολυ χρησιμοι, ειτε επειδη το μαθημα μπορεις να το περασεις χωρις να τους ανοιξεις (πχ Νελσον). Δεν το κατακρινω αυτο και πιστευω οτι ο μεσος αποφοιτος Ελληνικης Ιατρικης σχολης εχει διαβασει παρα μα παρα πολυ, ομως μην κοροιδευομαστε.

Και βεβαια δεν θα επαναλαβω τα περι καταληψεων εναντια στις εξετασεις για ειδικοτητα επειδη θα γινω κουραστικος.

Τελος, να πω οτι δεν θελουμε να συμπασχει και να βασανιζεται κανεις μαζι μας. Αυτο που θελουμε ειναι να κρινομαστε αξιοκρατικα και σωστα, ωστε να μην εχει δικαιωμα ο πασα ενας να λεει οτι λεει .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να μάθω αν ο MadDoctor σπούδασε Ιατρική στη Βουλγαρία, ή στη Ρουμανία... Θα το ήθελα για τον εξής λόγο:

 

  Πολύ πρόσφατα πήγα στη Βουλγαρία, και ειδικά στο Plovdiv (ητοι Φιλιππούπολη) στα πλαίσια του προγράμματος των professional exchanges της IFMSA. Εκεί έμεινα περίπου 1 εβδομάδα. Από τις επαφές μου με Έλληνες φοιτητές Ιατρικής εκεί έμαθα τα εξής στοιχεία:

  - Ετήσια δίδακτρα περί τα 4000 euros / έτος

    Αυτό σημαίνει πως ισχύουν de facto οι αρχές της χρηματικής δοσοληψίας επί της αξιολόγησης.

Να σου απαντήσω PanosSimitsis.Τελείωσα Βουλγαρία.Πράγματι τα δίδακτρα είναι τόσα, όπως συμβαίνει σε όλες τις χώρες.Ακόμα και στην Αγγλία πχ εάν πάει κάποιος που η χώρα του δεν είναι στην ΕΟΚ, πληρώνει δίδακτρα ξέρεις.Αλλά δεν κατάλαβα γιατί το αναφέρεις.....!?Έστω, πάμε παρακάτω.

  - Όχι δωρεάν συγγράμματα

    Αυτό σημαίνει, πέρα από τη χρηματική δοσοληψία, με τη μορφή του ότι ο φοιτητής μπορεί ή όχι να αγοράσει το βιβλίο που έγραψε ο εκάστοτε υπεύθυνός του καθηγητής, επίσης και το γεγονός ότι σχεδόν όλοι διαβάζουν από απλές σελίδες σημειώσεων από του αμφιθεάτρου. Εδώ θα κάνω την εξής απλή ερώτηση: Είναι το ίδιο να διαβάζει κανείς 5-6 επιλεγμένα πραγματάκια, με το να έχει να μελετήσει ολόκληρους τόμους, όπως εμείς οι δύστυχοι της Ιατρικής Αθηνών (για Ιατρικές Σχολές άλλων πόλεων επιφυλλάσσομαι...)

Τα βιβλία εδώ στην Ελλάδα, δίνονται δωρεάν λόγω της Χούντας, εάν ξέρεις.Στην Βουλγαρία, τίποτα δεν είναι δωρεάν.Ακόμα και οι βούλγαροι φοιτητές πρέπει είτε να αγοράσουν τα βιβλία, είτε να τα δανειστούνε από την βιβλιοθήκη, είτε να τα πάρουνε από κάποιο παλιό.Αυτό σημαίνει ότι εκτιμάς περισσότερο ένα βιβλίο, όταν τα συνολικά έξοδα αυξάνονται (δίδακτρα, βιβλία, διαμονή, διατροφή,μετακινήσεις), εκτός εάν εσύ ή κάποιος έχει λεφτά για πέταμα.Εγώ πάντως προσωπικά δεν είχα και δεν έχω. Ακόμα το να αγοράσεις το βιβλίο ενός καθηγητή δεν σημαίνει τίποτα, γιατί δεν έχει την έννοια που έχει εδώ στην Ελλάδα.

  - Τυχόν απουσίες σε κάποιο μάθημα, όπως και τυχόν αποτυχία σε κάποιο μάθημα, επιφέρει χρηματική ποινή!

    Η ποινή αυτή κυμαίνεται και αυξάνεται βαθμηδόν ανάλογα με το πόσες φορές κόπηκε κάποιος σε ένα μάθημα. Ενδεικτικά -και με κάποια επιφύλαξη- 45 euros είναι το πρόστιμο επί δις ή τρις αποτυχία.

    Αυτό σημαίνει και πάλι δοσοληψία. Πού ξανακούστηκε να πληρώνει κάποιος όταν δεν περνά με την πρώτη κάποιο μάθημα, ή προκειμένου να εξαγοράσει τυχόν απουσίες που έκανε! Θέλω να μου πει κάποιος: Ποιος καθηγητής θα κόψει πάνω από 2-3 φορές έναν Έληνα φοιτητή, τη στιγμή που θα πάρει χρήματα, με λίγο πολύ καθορισμένο και a priori συμφωνημένο ανώτεροπ plafon στην τιμή για το κάθε μάθημα; Ηλίου φαεινότερο, ότι όλοι εν τέλει θα επιτυγχάνουν.

Εδώ δεν τα λες ακριβώς.Τα πράγματα έχουν ως εξής.Σου επιτρέπεται να κάνεις καμία απουσία.Σε περίπτωση που κάνεις, πρέπει μέσα στην εβδομάδα ή ακριβώς πριν την έναρξη της εξεταστικής να καλύψεις την απουσία.Υπάρχουν 3 εξεταστικές, 2 κανονικές (φλεβάρη, ιούνη) και μία διορθωτική στην περίπτωση που έχεις κοπεί (σεπτέμβρη). Δεν σου δίνεται το διακίωμα να "σέρνεις" μαζί σου μαθήματα στα επόμενα έτη. ΘΕωρείται απαράδεκτο πχ να πηγαίνει και να κάνει κλινική ας πούμε χειρουργική και να μην έχεις πάρει την ανατομία. Στην περίπτωση που δεν πάρεις το μάθημα, χάνεις την χρονιά και πας και το δίνεις στην εξεταστική που έπρεπε να το είχες πάρει. Τώρα τελευταία άκουσα ότι υπάρχει η δυνατότητα για έξτρα εξεταστική μέσα στον Οκτώμβριο, πληρώνοντας όμως τα διαδικαστικά (σαν το παράβολο που πληρώνουμε κάθε φορά στο ΔΙΚΑΤΣΑ, για να πληρωθεί το προσωπικό που ασχολείται με τις εξετάσεις). Επίσης να σου πω ότι ξέρω άτομα που χάσανε έτος, ακριβώς επειδή δεν πήρανε το α ή το β μάθημα, εξαντλήσανε όλες τις εξεταστικές και αναγκαστηκά έπρεπε να περιμένουνε να έρθει η πρώτη εξεταστική.

    Για τα παραπάνω, θα ήθελα να τοποθετηθώ:

  Ναι, νιώθω οίκτο για τον ταλαίπωρο Έλληνα φοιτητή κάποιας Ιατρικής Σχολής του πρώην ανατολικού Block. Ναι, συμπάσχω μαζί του για το πόσο χαμηλά αναγκάστηκε να ρίξει την αξιοπρέπειά του κατά τη διάρκεια των σπουδών του εκεί. Προσπαθώ να του πω εις μάτην πως κάθε φορά που κοίταζε τον εαυτό του στον καθρέφτη δεν έβλεπε μια αγελάδα που την έχουν αρμέξει -αν και πιστεύω εντός μου πως έμοιαζε.

  Όλα αυτά όμως, δεν του δίνουν τη δυνατότητα να αξιώνει και να εγείρει όλες αυτές τις εξωφρενικές απαιτήσεις, από τις οποίες όλοι μας δεινοπαθούμε τώρα. Όλα αυτά δεν δικαιολογούν την παγιωμένη φοβία του Ελληνικού Κράτους έναντι αυτών των δύστυχων και "αναγκεμένων" ξενητεμένων "σπλάγχνων" του. Μια φοβία που  έχει ως αποτέλεσμα τις γελοίες εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ.

Σε ευχαριστούμε για τον οίκτο σου, αλλα δεν θα πάρουμε.Μπορείς να τον κρατήσεις για τον εαυτό σου.

  Αδερφοί μας ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ, λυπούμαστε για ό,τι περάσατε. Ναι, λυπούμαστε βαθιά. Όμως, τα δικαιώματά μας και οι αξία των δικών μας Πτυχίων δε θα επιτρέψουμε να υποβαθμιστούν υφ'υμών.

Τα πτυχία σας και οι αξίες σας, εάν αξίζουν δεν πρόκειται να υποβαθμιστούνε ότι και να κάνουμε.Μην ανησυχείς.Εξάλου εμείς δεν σας κυνηγάμε, αλλά εσείς εμάς.Ακόμα, εάν γίνει τελικά η αξιολόγηση των Ελληνικών πανεπιστημίων, νομίζω ότι θα φανεί πόσο αξιόλογοι είναι οι εδώ απόφοιτοι, αν και ειλικρινά εμένα με ενδιαφέρει πως θα είναι με τον ασθενή και όχι εάν ήταν αριστούχος μέσα στν αίθουσα. Σημασία δεν έχει το πόσο επιτυχείς ήσουν με τα βιβλία, αλλά με τος ασθενείς που καλείσαι να θεραπεύσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ό,τι μου καταμαρτυρεί ο BarKingdom περί του ότι δεν έχω νοιαστεί να εγγραφώ στο Σύλλογο Αποφοίτων, ας είναι λίγο πιο υπομονετικός και λιγότερο επιθετικός με τα συμπεράσματά του. Νιώθω την ανάγκη να πω πως, απλά, δεν πρόλαβα να γραφτώ, αφού έλλειπα εκτός Αθηνών. Σκοπεύω, όμως, να το κάνω το γρηγορότερο δυνατό.

Δεν είχα καμία πρόθεση να φανώ επιθετικός. Δεν έχω κανένα δικαίωμα να επιτεθώ σε κανέναν και για τίποτα αν δεν προσβληθώ εγώ ο ίδιος. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο σύλλογος είναι ανοιχτός σε όλους, ακόμα και για τα μη μέλη, που ενδεχομένως μπορεί να διαφωνούν με κάποιες απο τις θέσεις του. Όμως δε θα παραλείψω να πω ότι ο σύλλογος αυτός έχει ως επί τω πλείστον ενεργά μέλη και ότι η συμμετοχή και η φυσική παρουσία όλων δίνει δύναμη στο σύλλογο για να πετύχει να γίνουν δεκτά τα δίκαια αιτήματά του.

Η NIKITA με κάλυψε, ως προς τις οικονομικές απαιτήσεις που έθεσα. Αυτό, όπως σωστά κατάλαβε η εν λόγω χρήστρια, ήταν σχήμα λόγου για να προτείνω κάποιο πιο επιθετικό τρόπο δράσης του Συλλόγου. Σε καμία περίπτωση δε θα έμπαινα στη δικαστική διαδικασία για οικονομική αποζημίωση.

Πολλές φορές εξανίσταμαι με τη δήθεν ανωτερότητα κάποιων φοιτητών της Ιατρικής αθηνών, την ανωτερότητα του ανθρώπου υπεράνω χρημάτων και οικονομικών απαιτήσεων. Και αυτό γιατί όλοι μες σ' αυτό το site μοιάζουν να έχουν υπερσκελίσει το οικονομικό ζήτημα, και να στέκουν πάνω σε κάποια κορφή και από την ολύμπια αταραξία τους να αγναντεύουν κάτω χαμηλά τα καημένα ανθρωπάκια που παλεύουν για τα προστοζην και να αποφαίνονται με ρήσεις και μοτο σε στυλ αρχαιο-ελληνικής επιγραφής, περί της σπουδαιότητας της εκπαίδευσης και περί της επιστημονικής κατάρτισης και συνεισφοράς της υπηρεσίας υπαίθρου.

Κανένας μας δεν είναι υπεράνω χρημάτων. Πολλοί απο εμάς (κι εγώ ο ίδιος αν θέλεις) αντιμετωπίζουμε σοβαρά οικονομικά προβλήματα λόγω της ανεργίας κατα την αναμονή, ανεργία που δε μας δίνει την πολυτέλεια ακόμα ακόμα και να ασχοληθούμε ενδεχομένως με κάποιες εργασίες ή κάποια διδακτορικά, γιατι ψάχνουμε δουλειές που πληρώνουν. Απλά, δεν είμαι διατεθειμένος να καταντήσω γραφικός όπως

κάποιοι άλλοι για να πετύχω την ικανοποίηση των δίκαιων αιτημάτων μου. Σε ό,τι αφορά τα αγροτικά, νομίζω ότι η κίνηση που κάναμε να καταθέσουμε σοβαρή πρόταση για να λυθεί εν μέρει το ζήτημα (δηλ. να προκηρυχθούν τα αγροτικά που δεν έχουν δηλωθεί απο τους συναδέλφους που διεκδικούν τα 6 μόρια) δείχνει ότι αντιμετωπίζουμε όλα τα θέματα με σοβαρότητα και συνέπεια. Απο εκεί και πέρα, ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες, θέμα οικονομικών αποζημιώσεων μπορεί και να τεθεί. Εγώ δεν αποκλείω τίποτα. Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί, μιας και μια τέτοια διαδικασία μπορεί να διαρκέσει 10 χρόνια και δε νομίζω ότι θα αποτελέσει απειλή για τον εκάστοτε υπουργό υγείας.

Κατά τ'άλλα, αναμένουμε την αίτησή σου :D

Δηλαδη τι διαλογο να κανουμε ρε Μπαρκινγκντομ με αυτους ? Για την ταριφα του μαθηματος ? Οι ανθρωποι ηταν μαφια. Ανεξελεγκτοι. Ποσο ευκολα κλεισατε ραντεβου με το Λεονταρη ? Εγω προσπαθουσα να τον βρω για εναν χρονο (ηθελα να του εκθεσω τις αποψεις μου για τις εξετασεις και τον τροπο που διενεργουνται) εις ματην. Καταφερα μονο να τον συναντησω σε ενα φιλικο σπιτι. Για συναντηση με τους προηγουμενους, ουτε συζητηση ετσι ?

Ομολογώ ότι δυσκολευτήκαμε να βρούμε τον κ. Λεοντάρη, αλλά τελικά καταφέραμε να τον συναντήσουμε (μετά απο αλλεπάλληλα φαξ, επίσκεψη μέλους μας στο γραφείο του στα Γιάννενα και επίσκεψή μας στο Υπουργείο Παιδείας). Όπως θα ξέρεις, ο Λεοντάρης δέχεται καθημερινά τα παράπονα και τα, παράλογα σε πάρα πολλές περιπτώσεις, αιτήματα κάποιων. Είναι φυσιολογικό να μην καταφέρεις να τον συναντήσεις εσύ μόνος σου. Αν όμως πηγαίνατε σαν σύλλογος και είχατε κάποιες σοβαρές προτάσεις, δε νομίζω ότι θα συναντούσατε τέτοια άρνηση.

Επισης να πω οτι μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα και δεν καταλαβες το τι ηθελα να πω στο προηγομενο ποστ. Εννουσα οτι ειναι λαθος να τα βαζει κανεις με τους υποψηφιους τη στιγμη που το ιδιο το κρατος δεν μπορει να οργανωσει σωστες εξετασεις για ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως οι αναγνωρισεις πτυχιων ιατρικης. Ας ηταν ολα σωστα καμωμενα και τοτε θα εβλεπες οτι ουτε προσφυγες θα υπηρχαν ουτε οι διαφοροι γραφικοι που μιλανε για "θεματα επιπεδου ειδικοτητας". Η δραση φερνει αντιδραση και η διαφθορα εφερε δυσπιστια και δικηγορους.

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Όμως υπάρχει και ένα άλλο ζήτημα. Οι μαζικές αποτυχίες αποδίδονται τις περισσότερες φορές απο τους συναδέλφους σε διαφθορά στους χώρους του ΔΙΚΑΤΣΑ. Δεν ομολογεί όμως κανένας, όπως κάνεις εσύ, ότι στις εξετάσεις αυτές συμμετέχει κι ένα μεγάλο ποσοστό ανίδεων ή καμικάζι, οι οποίοι μεγιστοποιούν το πρόβλημα των μαζικών αποτυχιών. Δυστυχώς, αυτοί οι ανίδεοι και καμικάζι έχουν εύκολη πρόσβαση σε νομικές υπηρεσίες απο μεγάλα δικηγορικά γραφεία και προσφεύγουν για να "περάσουν" το ΔΙΚΑΤΣΑ και όχι για να διορθώσουν το ΔΙΚΑΤΣΑ. Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι το νόμισμα έχει δύο όψεις.

Να διευκρινισω πως με το θεμα του Δικατσα ασχοληθηκα παρα πολυ παρ'οτι ξεμπερδεψα γρηγορα. Το εκανα επειδη ειχα βαρεθει να βλεπω καποιους αναξιους συμφοιτητες μου -αυτους που στο πανεπιστημιο φερονταν οπως φερονταν και οι οποιοι περιμενα να "τιμωρηθουν" στο Δικατσα- να περνανε "αερα", ενω αλλα παιδια που γνωριζω οτι μοχθησαν για το πτυχιο που εχουν να ταλαιπωρουνται σε 3 και 4 εξεταστικες.

Το κακό νομίζω είναι ότι όλοι ασχολούνται λίγο με το ΔΙΚΑΤΣΑ και κοιτάνε να ξεμπερδέψουν με όποιο τρόπο μπορούν. Δε νομίζω ότι έχει ασχοληθεί κανένας σοβαρά και για μεγάλο χρονικό διάστημα, προτείνοντας και διεκδικώντας σοβαρές λύσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περι αποζημιωσεων :lol::lol:

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=1420

ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α.

ΘΕΜΑ : Αποζημιώσεις από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. στους επιτυχόντες-αποφοίτους ιατρικών σχολών αλλοδαπής, μετά την απόφαση του ΣτΕ.

Αγαπητοί συνάδελφοι-συναγωνιστές,

Μετά από την έκδοση της απόφασης του ΣτΕ και την παραλαβή της πράξεως αναγνώρισης από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α., προέκυψαν κάποια ερωτήματα-προβληματισμοί, σχετικά με τις διαδικασίες οι οποίες θα πρέπει να ακολουθηθούν στο μέλλον.

Αναλυτικά, έπειτα από διερεύνηση της αγοράς και πολύωρες συζητήσεις σε βάθος με «μεγαλοδικηγόρους», νομικούς συμβούλους και δικαστικούς λειτουργούς-ανώτερους και ανώτατους, στους οποίους ετέθησαν τα προαναφερθέντα ερωτήματα-προβληματισμοί, προέκυψαν τα παρακάτω:

i) Η διαδικασία της προσφυγής εναντίον του ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. με επιδίωξη-αξίωση αστικής αποζημίωσης είναι ηθικώς επιβεβλημένη και οι πιθανότητες για επιτυχή έκβαση αυτής πολύ υψηλές.

ii) Ο χρόνος ολοκλήρωσης της διαδικασίας έως και το 2ο βαθμό (εφετείο) υπολογίζεται από 2,5 έως 4 έτη. Στη συνέχεια η υπόθεση ενδέχεται να φτάσει ακόμη και στο ΣτΕ, με προφανή αύξηση του χρόνου.

iii) Η αστική αποζημίωση περιλαμβάνει :

• 14 μισθούς ανειδίκευτου ιατρού

• Δικαστικά έξοδα ( Απόφασης ΣτΕ, για όσους προσέφυγαν!)

• Έξοδα εξεταστικής Μαΐου 2004 ( Εξέταστρα, εισιτήρια, διαμονή)

• Ηθική βλάβη ( Απώλεια ιατρικής εμπειρίας για 1 έτος, καθυστέρηση στην κατάθεση δικαιολογητικών ιατρικής ειδικότητας κ.τ.λ.).

Το συνολικό ποσό των παραπάνω υπολογίζεται περί των 28.000€ με πιθανές αποκλείσεις κατά άτομο.

iv) Όπως προανέφερα, μετά από «βασανιστικό» έλεγχο-διερεύνηση της αγοράς η καλύτερη προσφορά που δόθηκε είναι η ακόλουθη:

• 160€ δικαστικά έξοδα ( Καταβάλλονται κατά την υπογραφή του εργολαβικού με το δικηγόρο-στην αρχή, και καλύπτουν μέχρι και το 2ο βαθμό- εφετείο)

• Προμήθεια του δικηγόρου ίση με το 8% επί του ποσού που θα επιδικαστεί στον καθένα και καταβάλλεται έως 5 ημέρες μετά το πέρας της διαδικασίας.

• Την ημέρα της δίκης ( πιθανότατα σε 2 χρόνια) καταβάλλεται το 7 τοις χιλίοις επί του ποσού που ο καθένας επιθυμεί να του επιδικαστεί και ΟΧΙ επί του ποσού που τελικά το δικαστήριο του επιδικάσει.

Με εκτίμηση, συναδελφικούς και συναγωνιστικούς χαιρετισμούς,

ADO.

Υ.Γ.1: Όποιος επιθυμεί να ακολουθήσει τη παραπάνω διαδικασία, μπορεί να επικοινωνεί στα τηλέφωνα : 6978 24 36 34 & 6978 18 82 37 ( από 18:00 έως 21:00, καθημερινά).

Υ.Γ.2: Όσον αφορά το ποινικό κομμάτι της υπόθεσης ( ποινική ευθύνη η οποία απορρέει από την απόφαση του ΣτΕ), υπόθεση η οποία «ΚΑΕΙ» από παντού, οι εντυπώσεις που αποκομίστηκαν από τις προαναφερόμενες συζητήσεις έχουν ως εξής :

Αποτελεί χάσιμο χρόνου ( ίσως και 10-11 έτη, μέχρι τον Άρειο Πάγο) και χρήματος ( περί τις 4,000€ για ένα άτομο-όχι ομαδικό, μέχρι τον Άρειο Πάγο) με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα στοιχειοθετηθεί κατηγορία, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο.

Εκτός αυτού, εάν η μήνυση δεν τεθεί με τη μορφή «κατά παντός υπευθύνου», αλλά κατονομάζει συγκεκριμένα άτομα ( π.χ. Λιοντάρης, Κωτσάκης κ.τ.λ.), ενδέχεται αντισταθμιστικά να κατατεθούν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση και απαίτηση αποζημίωσης από τα κατονομαζόμενα άτομα.

Επίσης, όσοι προσφύγουν ποινικά είναι ηλίου φαεινότερων ότι, κατά τη διάρκεια της ειδικότητας, εάν λάβει χώρα στην Ελλάδα, θα αντιμετωπίσουν και το ρεβανσιστικό μένος των υποδίκων ( ΩΧ!).

Παρόλα αυτά προτείνω, αφού κατατεθούν οι προσφυγές για τις αποζημιώσεις ( το πολύ έως το τέλος Μαΐου), να επανεξεταστεί με νηφαλιότητα, ηρεμία και χωρίς συναισθηματισμούς το θέμα. Πάντως απλά και για το «γαμώτο» της υπόθεσης, ΑΞΙΖΕΙ ! ! !

ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ GUTS ! ! !._

__________________

ADO

:lol::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγροτικά μετά το Πάσχα!!!

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=1423

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και σε κανα δίμηνο μη σου πω!

Άντε και καλοί πολίτες!!! Μητέρα πατρίδα σου 'ρχομαι! Ε ρε μόρια που έχω να μαζέψω!!! :Pemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως προς τις αιτιάσεις των συναδέλφων της Βουλγαρίας, Ρουμανίας, Τσεχίας κ.ο.κ. ότι εκεί τα πράγματα ίσως και να είναι σωστότερα απ' ότι εδώ στην Ελλάδα, μιας και υπάρχουν προαπαιτούμενα, "δε σέρνεις μαθήματα" γιατί με >3 αποτυχημένα μαθήματα χάνεις τη χρονιά, έχεις καλύτερη πρακτική εξάσκηση επί της κλίνης του ασθενούς κ.τ.λ. δεν μπορώ να αντιγυρίσω μια σταθερή και τεκμηριωμένη δική μου γνώμη. Δεν μπορώ καν να ασχοληθώ άλλο με το θέμα. Έχω μιλήσει με πολλούς τέτοιους συναδέλφους και όλοι λένε τα ίδια. Εγώ και κάποιοι γνωστοί μου υποστηρίζουμε τα εκ διαμέτρου αντίθετα. Εν ολίγοις, αν υποθέσουμε πως εμείς οι απόφοιτοι κατατασσόμαστε αδρά σε 2 κατηγορίες (απόφοιτοι εσωτερικού και εξωτερικού), ο τρόπος σκέψης μας, δυστυχώς, ανήκει σε μία από εξίσου 2 κατηγορίες. Και οι 2 αυτοί τρόποι σκέψης μοιάζουν να είναι δύο παράλληλες γραμμές που δεν τέμνονται ούτε στο θεωρητικό σημείο του απείρου. Για το λόγο αυτό δεν έχει νόημα να αναλίσκουμε φαιά ουσία προκειμένου να αναμασούμε ο καθένας τα ίδια γνωστά και χιλιοειπωμένα επιχειρήματα.

Επίσης, δεν πιστεύω πως οι φίλοι μας συνάδελφοι από τις χώρες αυτές του πρώην ανατολικού block, είναι δυνατό να υποβαθμίσουν τα δικά μας πτυχία. Δεν ξέρω καν αν τα δικά μας πτυχία είναι τόσο ανώτερα από τα δικά τους. Κάπου, δηλαδή, το όλο θέμα είναι γραφειοκρατικής και νομικίστικης φύσης. Εξάλλου, πόσοι και πόσοι δεν έχουν πάρει το "βαρύτιμο" αυτό ελληνικό πτυχίο συνεπικουρούμενοι σταθερά τα τελευταία χρόνια από τον αχώριστο σύντροφό τους: το κινητό τηλέφωνο (μοιάζει λίγο με τον Ηρακλή και τον Ιόλαο, ο δεύτερος εκ των οποίων έχει μετενσαρκωθεί σε κινητό, στην εποχή μας). Επίσης, όντως, ενδέχεται οι δικατσάδες να έχουν ασκηθεί με τρόπο καλύτερο και επαρκέστερο επί κλίνης. Ευνόητο είναι, όταν εμείς στην Αθήνα εγγίζαμε αισίως τον αριθμό των 650 ατόμων ανά έτος...

Γι αυτό δεν έχει νόημα να κονταροχτυπιόμαστε μεταξύ μας. Απλά, αν όλα είναι τόσο καλά στις χώρες αυτές, ας έρθουν οι συνάδελφοί μας και ας δώσουν αξιόλογες εξετάσεις. Στηριζόμενος στην ταπεινή μου λογική, δεν μπορώ να πιστέψω πως ένα τέτοιο άτομο, με τόσα εφόδια (όπως διατείνεται) έρχεται πίσω στη χώρα του και δε μπορεί να πάρει το 50% τυπικότατων κατά τα άλλα εξετάσεων σε δύο και μόνο μαθηματάκια (τα οποία είναι και τα σημαντικότερα, κατ' εμέ). Έχω ακούσει πολλά: σίγουρα κάποια είναι αλήθεια, κάποια έχουν λίγα ψιμύθια αλήθειας και κάποια άλλα είναι εντελώς ψέματα, εσκεμμένα ή εξαιτίας της γνωστής (όπως λέμε στη στατιστική) τυχαίας μεταβλητότητας η οποία διέπει τα ανθρώπινα πράγματα.

Αυτό που με ενοχλεί σε ό,τι αφορά αυτά τα άτομα, είναι το ότι, κάπου εκεί στις απαρχές της φοιτητικής τους πορείας, έδωσαν ένα σάλτο και παρέκαμψαν το ψυχοφθόρο τείχος που ονομάζεται πανελλαδικές εξετάσεις και το οποίο εμείς οι υπόλοιποι αναγκαστήκαμε να το υποστούμε και να το υπερπηδήσουμε με το τίμημα που αυτό είχε στην ψυχή του καθενός από εμάς. Με ενοχλεί, επίσης, ο "σατανικός" τρόπος με τον οποίο όλα βαίνουν γι αυτούς κατ' ευχήν: δικαιώνονται συνεχώς. Δύο ερμηνείες έχω για το τελευταίο αυτό φαινόμενο: (i) Η Ελληνική Δικαιοσύνη έχει ξάφνου ταχθεί με το μέρος των πολιτών ενάντια στα κυβερνητικά και κρατικά όργανα, ή (ii) Έκανε πάλι την εμφάνισή του αυτός ο πονηρός Μεφιστοφελής και κλείνει εκ νέου συμβόλαια με τον κόσμο, μοιράζοντας υποσχέσεις εδώ κι εκεί...

Όλα είναι μια ιδέα. Καλό είναι να κοιτάζουμε από ψηλά τα ανθρώπινα, ώστε να βλέπουμε τη γη σα ζωγραφιά (όπως λέει και ο Κώστας Χατζής, ερμηνεύοντας τους εμπνευσμένους στίχους της Σότιας Τσώτου). Από την άλλη, κάποιες στιγμές περιοδικά πρέπει να κατεβαίνουμε και εδώ κάτω στα επίγεια, για να τσιμπάμε (ως άλλοι γλάροι) κανένα ψιχουλάκι, ώστε να μπορούμε να έχουμε πολλά ΑΤΡ για να ξαναπετάξουμε...

Αυτό που μας χωρίζει δεν είναι κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει. Έχουμε λίγα πράγματα να μας χωρίζουν και πολλά να μας ενώνουν (ας πούμε η έγνοια για τον ασθενή). Το μήλο δε βρέθηκε ab ovo αναμεταξύ μας. Κάποιος το πέταξε. Θα πει κανείς: "φυσικά, η Έριδα το πέταξε". "Έχεις δίκιο", θα απαντήσω, μόνο που βάλε τα γυαλιά σου και δες ποια είναι αυτή η κυρία στην εποχή μας. Εστίασε... εστίασε... βλέπεις μπροστά σου το Ελληνικό Κράτος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.