Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply

αγαπητε φιλε "τζιμακο" καταλαβαινω τους προβληματισμους σου. βλεπεις εχω υπηρετησει και εγω το ελληνικο συστημα υγειας ως αγροτικος και τωρα ως ειδικευομενος. σε παλαιοτερες συζητησεις εγραψα "ναι στις εξετασεις για ειδικοτητα,ομως να δωθει προτεραιοτητα σε οσους ειναι ηδη στις λιστες αναμονης οπως προεβλεπε το νομοσχεδιο Στεφανη. ε,λοιπον δεκαδες pm ηρθαν με χαρακτηρισμους... αστο καλυτερα.

ισως καποιοι δε θελουν να καταλαβουν οτι ειναι αδικο να μπουν στο ιδιο τσουβαλι οσοι τελειωσαν τωρα με οσα παιδια εχουν ηδη φαει με το κουταλι την αναμονη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομιζω οτι εχω λιγοτερα δικαιωματα ουτε οτι ειμαι πιο ακαταληλος για εκπαιδευση απο οτι ο 25 χρονος συναδελφος.

Φίλε μου καταλαβαίνω την αγωνία σου να μην σου φάει την θέση κάποιος πιο άξιος από εσένα.

- Λιγότερα δικαιώματα δεν έχεις. Μπορείς και εσύ να διαβάσεις και να δώσεις εξετάσεις.

- Πιο ακατάλληλος για εκπαίδευση δυστυχώς είσαι. Επειδή δεν έχεις φρέσκες τις γνώσεις που ίσως να απέκτησες στο πανεπιστήμιο. Μπορείς να ευχαριστήσεις την μαμά πατρίδα που κάνει έναν «επιστήμονα» 28 χρονών να ζηλεύει τους νεότερους του.

Τώρα βέβαια αν και είμαι υπέρμαχος των εξετάσεων για όλους, μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος που έχει περιμένει ήδη 3-4 χρόνια εξαιτίας ενός άδικου συστήματος να έχει κάποιο πλεονέκτημα έναντι όσων δεν έχουν περιμένει καθόλου.

Και αυτή μπορεί να είναι η μόνη μοριοδότηση που μπορώ να δεχτώ, μέχρι να αρχίσει την ειδικότητα και ο τελευταίος που έκανε αίτηση με το παλιό σύστημα.

Από εκεί και πέρα όμως αρκούν μονάχα οι εξετάσεις.

Όποιος θέλει να περιμένει για να πάρει μόρια καλύτερα θα ήταν να κάνει τον ταξίτζη.

Μια απορία όμως. Το 2000 και το 1996 (αν ήσουν τότε φοιτητής) εσύ τι ψήφησες?

Ήσουν υπέρ ή κατά των εξετάσεων για ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου καταλαβαίνω την αγωνία σου να μην σου φάει την θέση κάποιος πιο άξιος από εσένα.

- Λιγότερα δικαιώματα δεν έχεις. Μπορείς και εσύ να διαβάσεις και να δώσεις εξετάσεις.

- Πιο ακατάλληλος για εκπαίδευση δυστυχώς είσαι. Επειδή δεν έχεις φρέσκες τις γνώσεις που ίσως να απέκτησες στο πανεπιστήμιο.  Μπορείς να ευχαριστήσεις την μαμά πατρίδα που κάνει έναν «επιστήμονα» 28 χρονών να ζηλεύει τους νεότερους του.

Τώρα βέβαια αν και είμαι υπέρμαχος των εξετάσεων για όλους, μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάποιος που έχει περιμένει ήδη 3-4 χρόνια εξαιτίας ενός άδικου συστήματος να έχει κάποιο πλεονέκτημα έναντι όσων δεν έχουν περιμένει καθόλου.

;

μα αγαπητε φιλε δεν εχω την αγωνια αν θα μου φαει τη θεση καποιος ποιο αξιος απο εμενα αλλα καποιος που η μαμα πατριδα του δινει τα ιδια δικαιωματα αλλα με λιγοτερες υποχρεωσεις απο οτι σε μενα. και θα ρωτησω ευθεως. συμφωνεις μαζι με μας να δωσουν εξετασεις και οι 2000+ δικατσαδες εκ ρουμανιας σερβιας κτλ διεκδικωντας τις ιδιες θεσεις και το πτυχιο τους να αναγνωριστει αυτοματα? εαν ναι εχει καλως. εαν οχι μπορω και γω να σου πω οτι φοβασαι τον συναγωνισμο και οτι αγωνιας μηπως καποιος εξ αυτων σου φαει την θεση. στην πραγματικοτητα οι παραπανω μικρη τυχη θα εχουν στις εξετασεις αλλα και παλι δεν νομιζω να συμφωνεις να συναγωνιστεις μαζι τους πριν αναγνωρισουν το πτυχιο τους.

λογικο το βρισκω ολοι οι τεταρτοετεις πεμπτοετεις φοιτητες να νομιζουν οτι οι θεσεις ειναι φτιαγμενες για αυτους και ειναι οι καλυτεροι κτλ (αν και η θεματικη ενοτητα υποτιθεται οτι ειναι για αυτους που εχουν πτυχιο τεσπα) αλλα οχι το στενα προσωπικο τους συμφερον να το βαφτιζουμε αξιοκρατια.

επισης για αυτο που λες οτι καθονται και περιμενουν να περασουν τα χρονια. δεν ειναι για ολους ετσι. καποιος που περιμενει 4 χρονια μπορει ανετα να κανει στρατο, αγροτικο και δυο χρονια εξω και να μην εχει καθισει ουτε ενα μηνα. αυτο δεν σημαινει οτι οταν ερθει η σειρα του στο νοσοκομειο που εχει επιλεξει πρεπει να του πουνε ουστ. ισα ισα που ειναι πολυ καταλληλοτερος για το συστημα απο οτι ο φοιτητης που μαλιστα δεν παταγε σε καμια κλινικη στο εκτο ετος,καθως κουβαλαει και την κλινικη εμπειρια απο εξω.

Φυσικα και πιστευω οτι ενας αριθμος θεσεων της ταξης του 20-40% θα πρεπει να παρεχεται μεσα απο αδιαβλητες εξετασεις ετσι ωστε να δοθει η ευκαιρια σε καποιους εξαιρετικους συναδελφους να αρχισουν ειδικοτητα. χαιρομαι που καταλαβαινεις την αναγκη να αποροφηθουν οσοι εχουν δηλωσει με το παλιο συστημα και φυσικα ειμαι συμφωνος με την καταργηση της λιστας για οσους αποκτησουν πτυχιο μετα την εισαγωγη των εξετασεων. σημειωσε οτι για να τοποθετηθει και ο τελευταιος της λιστας εαν δεν αυξηθουν οι θεσεις απαιτουνται τουλαχιστον 7-8 χρονια χρονικο διαστημα λογικο σαν μεταβατικη περιοδος για ενα τοσο μπερδεμενο ζητημα. με λιγα λογια το νομοσχεδιο Στεφανη με καποια ποσοστοση παραπανω υπερ της λιστας (πχ 5% αυξηση καθε χρονο εως 50% και καταργηση της σε οριζοντα δεκαετιας) πιστευω οτι θα ηταν δικαιο για ολους.

εαν δε μια τετοια προταση νομου αυξανε εστω και λιγο τις θεσεις ειδικοτητας και εκλεινε τα παραθυρακια των 'επιστημονικων συνεργατων' και των 'φορμαλδευδοπαθων' των 'έπικουρικων γαλαζοπρασινων γιατρων΄ κτλ πιστευω οτι ολοι θα ημασταν πολυ ευχαριστημενοι.

το 2000 ημουν υπερ των εξετασεων γιατι θα απεφευγα το αγροτικο, πιθανον τον στρατο και θα κερδιζα καποια χρονια (εις βαρος καποιων προηγουμενων συμπληρωνω τωρα) και οχι επειδη ειναι πιο αξιοκρατικο συστημα και επειδη ετσι γινεται στο εξωτερικο (που δεν γινεται ακριβως ετσι αλλα λεμε τωρα).

φιλικα και συναδελφικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Συμφωνώ, δεν εκφράστηκε καθόλου καλά στα πρώτα posts.

Αλλά θα διαφωνήσω σε βασικά σημεία. Όσοι περιμένουν στη λίστα δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι ακολουθούν το παράδειγμα που αναφέρει και αυτό κάνει μεγάλη διαφορά. Μάλιστα είναι πολύ λίγοι αυτοί που δεν περιμένουν απλά.

Επίσης, το ποσοστό που προτείνει υπέρ της λίστας είναι πολύ μεγάλο και δεν δικαιολογείται με καμία δύναμη για πολλούς λόγους. Αλλά αυτό είναι κάτι που δεν προέχει τη δεδομένη στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λιγο πολυ, απ'οτι καταλαβαινω, οι περισσοτεροι θεωρουμε το νομοσχεδιο του Στεφανη σαν καλη βαση για συζητηση.Εχει πολλα καλα σημεια!

Αλλα μηπως θα επρεπε οι αποψεις που αφορουν τις εξετασεις για ειδικοτητα να μεταφερθουν σε ενα αλλο τοπικ, γιατι δεν εχουν και πολυ σχεση με τα αγροτικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο!

Και για να επανέλθουμε στο θέμα λέω να συζητήσουεμ ποια βδομάδα θα βγουν τα αποτελέσμαατ των αγροτικών....

Τη Μεγάλη;

Της Διακαινισίμου;

Αργότερα;......

Still searching.............................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω νεα!!!!! ;) πολυ εμπιστευτικα μου ειπαν πως η αποφαση του νομικου συμβουλιου θα βγει σε 10 μερες οποτε βαλε 20 περιπου να μαθουμε αποτελεσματα!

Μισο λεπτο..... :lol::lol::lol::lol::splaaaats:emsleep1emstupid

σιγα μην τα βγαλουν βεβαια...παντως δεν ειναι πλακα μου το ειπε ενα προσωπο εμπιστο που εχει να κανει με υπουργειο υγειας....αυτααααα καλο σαββατοκυριακο να εχετε! emboredemboredembaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Τζιμάκος δεν έχει άδικο να μην θέλει να πάνε χαμένα τα χρόνια που περίμενε χωρίς να μπορεί να κάνει αλλιώς.

Μερικές παρατηρήσεις όμως:

συμφωνεις μαζι με μας να δωσουν εξετασεις και οι 2000+ δικατσαδες εκ ρουμανιας σερβιας κτλ διεκδικωντας τις ιδιες θεσεις και το πτυχιο τους να αναγνωριστει αυτοματα
Τι σημαίνει «αναγνώριση» πτυχίου;

Καθαρά Ελληνική έννοια. Όλοι αναγνωρίζουμε που πήρε ο καθένας το πτυχίο του και τι αξία έχει το πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησε. Η έννοια της «αναγνώρισης» οφείλεται στο γεγονός πως παλιά το «πτυχίο» σήμαινε και «θέση στο Δημόσιο».

Οι εξετάσεις για την ειδικότητα πρέπει να αφορούν όλους ανεξάρτητα από το που τελείωσαν. Τότε παύει να υφίσταται και ο λόγος για «αναγνώριση πτυχίου».

Το ότι σπούδασες γιατρός στην Βουλγαρία (ή ακόμα και στην Ελλάδα) δεν πρέπει να σημαίνει πως το Ελληνικό κράτος πρέπει να σε ειδικεύσει ή να σε διορίσει σαν αγροτικό.

Θέλεις να ανοίξεις ιατρείο ως «ιατρός άνευ ειδίκευσης»; Πολύ ευχαρίστως.

Θέλεις να δουλεύεις στα BodyLine για τρεις και εξήντα; Με γεια σου.

Αν θέλεις όμως δουλειά ή εκπαίδευση από το κράτος θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις.

εαν οχι μπορω και γω να σου πω οτι φοβασαι τον συναγωνισμο και οτι αγωνιας μηπως καποιος εξ αυτων σου φαει την θεση
Ευτυχώς τα έφερε για μένα έτσι η ζωή ώστε το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί είναι το αν θα μου φάει την θέση κάποιος που τελείωσε εκτός Ελλάδας και περιμένει να περάσει ΔΙΚΑΤΣΑ. Με απασχολεί όμως η κατάντια της Ιατρικής στην χώρα που με σπούδασε.

καποιος που περιμενει 4 χρονια μπορει ανετα να κανει στρατο, αγροτικο και δυο χρονια εξω και να μην εχει καθισει ουτε ενα μηνα. αυτο δεν σημαινει οτι οταν ερθει η σειρα του στο νοσοκομειο που εχει επιλεξει πρεπει να του πουνε ουστ. ισα ισα που ειναι πολυ καταλληλοτερος για το συστημα απο οτι ο φοιτητης που μαλιστα δεν παταγε σε καμια κλινικη στο εκτο ετος,καθως κουβαλαει και την κλινικη εμπειρια απο εξω
Δεν με πείθεις.

Αυτός που έκανε δυο χρόνια έξω ΔΕΝ γυρνάει Ελλάδα για ειδικότητα. (Εκτός και αν δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στο εξωτερικό, οπότε μάλλον δεν έχει δουλειά να ζητά να ειδικευτεί ούτε και στην Ελλάδα.)

Όσο πιο νέος είσαι τόσο καλύτερα μαθαίνεις κάτι.

Δεν χρειάζεσαι κλινική εμπειρία για να ειδικευτείς. Υποτίθεται πως για αυτό πας στην ειδικότητα.

Κατά τα άλλα καλά τα λέει ο Τζιμάκος, αφού καταλαβαίνει πως το σημερινό σύστημα είναι άδικο και ασύμφορο για όσους θέλουν να γίνουν γιατροί και όχι να περιμένουν από το κράτος να τους βαπτίσει γιατρούς.

(Συγνώμη για την απάντηση. Πραγματικά είμαι emofftopic )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Τετάρτη πήγα στο υπουργείο και αφού περίμενα καμία ωρίτσα (εξάλλου αργόσχολοι γίναμε όσοι περιμένουμε τα αποτελέσματα για τα "θρυλικά" πλέον αγροτικα) μίλησα με την κ. Ρουφαγάλα (έτσι νομίζω λέγεται) στο γραφείο 3. Μου είπε οτι ερχόταν από σύσκεψη που αφορούσε το θέμα των αγροτικών ιατρείων (είδατε τιμή που μας κάνουν... :P ) και οτι αποφασίστηκε να επιστρέψουν όλα τα δικατσόχαρτα στο ΔΙΚΑΤΣΑ και να "ξαναγραφεί" (????) καλύτερα το περιεχόμενό τους.Αυτό γίνεται διότι δεν μπορούν να αδικήσουν τα "παιδια"...χεχε...που δεν φταίνε σε τίποτα, αφού έχουν όλα τα νόμιμα χαρτιά που απαιτούνται.

Αυτή ήταν και η απάντηση που μου έδωσε όταν τη ρώτησα "Εγώ και όλα τα άλλα παιδιά που τελειώσαμε Ελλάδα έχουμε κάποιο πρόβλημα? Όχι! Άρα γιατί δεν εξαιρούνται όλοι όσοι έχουν πρόβλημα με τα δικαιολογητικά τους από τον διαγωνισμό, όπως άλλωστε συμβαίνει και σε κάθε διαγωνισμό με μοριοδοτικό σύστημα, έτσι ώστε να μην κολλάει και η ζωή των νομίμων???"

Οπότε αναλαμβάνει ξανά το ΔΙΚΑΤΣΑ...μόνο που υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι...Δεν υπάρχει πλέον ΔΙΚΑΤΣΑ, γιατί διαλύθηκε και εγένετω ΔΟΑΤΑΠ...!!! :splaaaats::lol::lol::lol:

Οπότε θα έπαιρνε τηλέφωνο ο νομικός σύμβουλος του υπουργείου εκείνη την ώρα (ήταν ήδη 2.00μμ) στο υπουργείο Παιδείας. έτσι ώστε να πάρουν εκείνοι τηλέφωνο στο διαλυθέν ΔΙΚΑΤΣΑ και να ξανασυγκροτηθεί η επιτροπή. Μόλις συγκροτηθεί η επιτροπή θα "ξαναγράψει" τα κωλόχαρτ...εχμ...συγγνώμη δικατσόχαρτα με τέτοιο τρόπο που να μην υπάρχει νομικό κώλυμα το οποίο θα αδικήσει τα "παιδιά"....!!!! :antegeia:emheheemhehe

Και μόλις γίνει αυτή η "μικρή" διαδικασία :cool05: που η κ. Ρουφαγάλα πιστεύει οτι θα κρατήσει κανά διήμερο.... :cool10: θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα!!!! :cool11:emgoal

Μετά από 48 ώρες θα βγει και η καινούργια προκύρηξη. emdevil

Αυτά!!!!

:lol:emboredemeleos

P.S Μου είπε επίσης οι υπάρχει πρόταση που επεξεργάζεται για να γίνει η προκύρηξη αγροτικών μηνιαία, με 2 πάντα προτιμήσεις. emeleosemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο ένα ανέκδοτο... το ΔΙΚΑΤΣΑ ξέρετε πόσο θέλει για να ξαναγράψει 300τόσες αναγνωρίσεις; Πάνω από μήνα! Χώρια που η άποψη του ΔΙΚΑΤΣΑ στο θέμα είναι ξεκάθαρη και αντιδιαμετρικά αντίθετη από αυτή της νομικής υπηρεσίας του ΥΥΚΑ, για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα...

Αυτό το "να μην αδικηθούν τα παιδιά" πραγματικά έγραψε ιστορία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Τζιμάκος δεν έχει άδικο να μην θέλει να πάνε χαμένα τα χρόνια που περίμενε χωρίς να μπορεί να κάνει αλλιώς.

Μερικές παρατηρήσεις όμως:

Τι σημαίνει «αναγνώριση» πτυχίου;

Καθαρά Ελληνική έννοια. Όλοι αναγνωρίζουμε που πήρε ο καθένας το πτυχίο του και τι αξία έχει το πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησε. Η έννοια της «αναγνώρισης» οφείλεται στο γεγονός πως παλιά το «πτυχίο» σήμαινε και «θέση στο Δημόσιο».

Οι εξετάσεις για την ειδικότητα πρέπει να αφορούν όλους ανεξάρτητα από το που τελείωσαν. Τότε παύει να υφίσταται και ο λόγος για «αναγνώριση πτυχίου».

Το ότι σπούδασες γιατρός στην Βουλγαρία (ή ακόμα και στην Ελλάδα) δεν πρέπει να σημαίνει πως το Ελληνικό κράτος πρέπει να σε ειδικεύσει ή να σε διορίσει σαν αγροτικό.

Θέλεις να ανοίξεις ιατρείο ως «ιατρός άνευ ειδίκευσης»; Πολύ ευχαρίστως.

Θέλεις να δουλεύεις στα BodyLine για τρεις και εξήντα; Με γεια σου.

Αν θέλεις όμως δουλειά ή εκπαίδευση από το κράτος θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις.

Ευτυχώς τα έφερε για μένα έτσι η ζωή ώστε το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί είναι το αν θα μου φάει την θέση κάποιος που τελείωσε εκτός Ελλάδας και περιμένει να περάσει ΔΙΚΑΤΣΑ. Με απασχολεί όμως η κατάντια της Ιατρικής στην χώρα που με σπούδασε.

Δεν με πείθεις.

Αυτός που έκανε δυο χρόνια έξω ΔΕΝ γυρνάει Ελλάδα για ειδικότητα. (Εκτός και αν δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στο εξωτερικό, οπότε μάλλον δεν έχει δουλειά να ζητά να ειδικευτεί ούτε και στην Ελλάδα.)

Όσο πιο νέος είσαι τόσο καλύτερα μαθαίνεις κάτι.

Δεν χρειάζεσαι κλινική εμπειρία για να ειδικευτείς. Υποτίθεται πως για αυτό πας στην ειδικότητα. 

Κατά τα άλλα καλά τα λέει ο Τζιμάκος, αφού καταλαβαίνει πως το σημερινό σύστημα είναι άδικο και ασύμφορο για όσους θέλουν να γίνουν γιατροί και όχι να περιμένουν από το κράτος να τους βαπτίσει γιατρούς.

(Συγνώμη για την απάντηση. Πραγματικά είμαι  emofftopic )

1 Ανετα γυρνας απο εξωτερικό (ειδικά αν μιλάμε για ευρώπη) για μέρος της ειδικότητας(πχ αγλλία, καλλά χρυσά, αλλά ολοκληρωμένο προγραμμα εκπαίδευσης και εξελιξη δεν σου εγκυαται κανείς,τώρα αν θεωρείς καποιον «αποτυχημένο» ιατρό επειδή πχ δεν γινεται spr και μετά απο 3 χρονια general medicine και λεει να κανει πχ.τα 3 χρονια γαστρεντερολογίας στην Ελλάδα οταν εχει έρθει η σειρά του, μαγκιά σου-αυτός κρινεται καθε 6 μήνες για να παραμείνει στο επαγγελμα και με εξετάσεις τουλαχιστον 1 φορά αν επιθυμεί να προχωρά και λίγο εκπαιδευτικά.ο εν ελλάδει «επιτυχημένος» junior doctor πότε κρίνεται?.Η μηπως πρεπει να κλεινουν οι δρόμοι για να τιμωρουνται αυτοί οι «κακοί» «αντιπαλοι» που κανοντας μέρος ή ολοκληρη την ειδικότητα εξω διεκολύνουν τους υπολοιπους.Δεν ειναι αρκετό οτι το κολοκράτος μας τους αναγκάζει να δηλώνουν για το ειδικό μέρος όταν ολοκληρώνουν το γενικό και όχι όταν το αρχίζουν όπως οι εν ελλάδει «επιτυχημένοι».Δεν ειναι αρκετή αυτή τους η τιμωρία?)και Αν ειναι τοσο απιθανο όσο λες για πες μου ποσοι φευγοντας για το εξωτερικό με συμβολαια 1,3 ή και 4 χρόνων διακόπτουν την αναμονή τους ? ξέρεις πολλούς?

Και απο αμερική γυρνάς πχ για στρατό στο ενδιαμεσο πχ Internal medicine(3 years) -subspecialty (αν εχεις αργήσει να πας, δεν σε βγάζει η αναβολή .επιπλέον υπαρχει ,οπως νομίζω οτι ξέρεις,2η κριση για τα subspecialties και μπορεί να θες να ξοδεψεις κανα χρόνο εως να βρείς αυτό που θές εκεί που θές.Αν δεν βρείς κατι βολικό εκεί πχ VA hospital γιατί να μην γυρίσεις για στρατό ή αγροτικό?)

2 «αναγνωριση πτυχίου» δεν ξέρω αν ειναι παγκοσμιος όρος αλλά η «αναγνώριση εργασιακών δικαιωμάτων βασει πτυχιου» ειναι παγκοσμίως παγκοσμιότατος όρος.Για τους εκπαιδευτέντες εκτός ΕΕ οι εξετάσεις πρεπει να παραμείνουν οπως υπαρχουν παγκοσμίως!!Δηλ με 1 αλβανικό πτυχίο (που κατα την αποψη σου δεν χρειαζεται “αναγνώριση”) για πες μου σε πια χωρα πας ανετος μπαίνεις και ανοιγεις ιατρείο ανευ ειδικότητός ή παριστάνεις το ιατρό στα bodyline????ποια χωρα ασχολείται συστηματικά με την παρακολουθηση και αξιολογιση της σταθμης εκπαίδευσης στις Αλβανικές σχολές έχοντας ανα πασα στιγμή αποψη για τους αποφοιτους της και ποια χώρα υποθέτει αυτόματα οτι αφου εκπαιδεύ τηκες στη ιατρική σε 1 άλλη γλώσσα αυτομάτως και περα απο καθε αμφιβολία μπορείς να την ασκήσεις και στη δική της επισημη γλώσσα.

Συμφωνώ οτι η ελλάδα χρειαζεται εξετάσεις για την ειδικότητα και όχι για την αδεια εργασίας αλλά όχι και για τους εκτός ΕΕ.Αυτοί πρεπει να δινουν εξετάσεις για τα εργασιακά δικαιώματα του πτυχίου τους οπως σε όλη την ευρώπη.Ασε που ετσι και αλλιώς οι εξετάσεις με ΓΝΩΣΤΑ (αυτό ειναι μια ανεπαναλληπτη ελληνική πατεντα) επιλογής ειναι πλεον διαδικαστικές και στο εξης μιλαμε για το ενδεχόμενο να αποτυγχανουν μόνο διανοητικώς καθυστερημένοι.Ε, δεν πειραζει, ας μην πανε οι καθυστερημενοι στα bodyline ώς ιατροι ,ας βρούν κατι άλλο να κάνουν.

Οι εξετάσεις για ειδικότητα δεν κοβουν αυτους που εχουν δουλέψει και έξω (αν οπως λέω ειναι γενικές και γινονται απο κεντρικό κρατικό ή μη κερδοσκοπικό ιδιωτικό φορέα).Το σωστό ειναι να δηλώνεις προτιμήση σε αντικειμενο και νοσοκομείο για το ειδικό μερος και νοσοκομείο για το γενικό. Αν εχεις κανει το γενικό εξω απλά θα διαγωνιζεσαι μαζί με όλους αλλά αν καταλαμβάνεις θεση θα ξεκινάς αμέσως το ειδικό και όχι το γενικό.αν δηλαδή καταλάβει θεση πχ γυναικολόγου 1 που εχει κανει το γενικό μερος θα ξεκινήσει γυναικολογία ενώ ο αποφοιτος που θα καταλάβει θέση γυναικολόγου στην ιδια εξέταση θα κανει καπου(με βαση 1 2η καταταξη που θα αφορά το γενικό μερος) τη χειρουργική του .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Τετάρτη πήγα στο υπουργείο και αφού περίμενα καμία ωρίτσα (εξάλλου αργόσχολοι γίναμε όσοι περιμένουμε τα αποτελέσματα για τα "θρυλικά" πλέον αγροτικα) μίλησα με την κ. Ρουφαγάλα (έτσι νομίζω λέγεται) στο γραφείο 3. Μου είπε οτι ερχόταν από σύσκεψη που αφορούσε το θέμα των αγροτικών ιατρείων (είδατε τιμή που μας κάνουν... :P  ) και οτι αποφασίστηκε να επιστρέψουν όλα τα δικατσόχαρτα στο ΔΙΚΑΤΣΑ και να "ξαναγραφεί" (????) καλύτερα το περιεχόμενό τους.Αυτό γίνεται διότι δεν μπορούν να αδικήσουν τα "παιδια"...χεχε...που δεν φταίνε σε τίποτα, αφού έχουν όλα τα νόμιμα χαρτιά που απαιτούνται.

Αυτή ήταν και η απάντηση που μου έδωσε όταν τη ρώτησα "Εγώ και όλα τα άλλα παιδιά που τελειώσαμε Ελλάδα έχουμε κάποιο πρόβλημα? Όχι! Άρα γιατί δεν εξαιρούνται όλοι όσοι έχουν πρόβλημα με τα δικαιολογητικά τους από τον διαγωνισμό, όπως άλλωστε συμβαίνει και σε κάθε διαγωνισμό με μοριοδοτικό σύστημα, έτσι ώστε να μην κολλάει και η ζωή των νομίμων???"

Οπότε αναλαμβάνει ξανά το ΔΙΚΑΤΣΑ...μόνο που υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι...Δεν υπάρχει πλέον ΔΙΚΑΤΣΑ, γιατί διαλύθηκε και εγένετω ΔΟΑΤΑΠ...!!!  :splaaaats:  :lol:  :lol:  :lol:

Οπότε θα έπαιρνε τηλέφωνο ο νομικός σύμβουλος του υπουργείου εκείνη την ώρα (ήταν ήδη 2.00μμ) στο υπουργείο Παιδείας. έτσι ώστε να πάρουν εκείνοι τηλέφωνο στο διαλυθέν ΔΙΚΑΤΣΑ και να ξανασυγκροτηθεί η επιτροπή. Μόλις συγκροτηθεί η επιτροπή θα "ξαναγράψει" τα κωλόχαρτ...εχμ...συγγνώμη δικατσόχαρτα με τέτοιο τρόπο που να μην υπάρχει νομικό κώλυμα το οποίο θα αδικήσει τα "παιδιά"....!!!!  :antegeia:  emhehe  emhehe

Και μόλις γίνει αυτή η "μικρή" διαδικασία  :cool05:  που η κ. Ρουφαγάλα πιστεύει οτι θα κρατήσει κανά διήμερο.... :cool10:  θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα!!!!  :cool11:  emgoal

Μετά από 48 ώρες θα βγει και η καινούργια προκύρηξη.  emdevil

Αυτά!!!!

:lol:  embored  emeleos

P.S Μου είπε επίσης οι υπάρχει πρόταση που επεξεργάζεται για να γίνει η προκύρηξη αγροτικών μηνιαία, με 2 πάντα προτιμήσεις.  emeleos  emrockon

Συγγνωμη παιδια,επειδη δεν εχω παρακολουθησει το thread,οταν λετε να ξαναγραφουν τα δικατσοχαρτα τι εννοοειτε?Τι πρεπει ν’αλλαξει?Αυτα τα παιδια θα παρουν τα 6 μορια λογω αναμονης η οχι?Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαράντο...και γενικά όποιος άλλος κατέχει τα νομικά...πόσο σωστό είναι να βάλουμε δικηγόρο για τα αγροτικά ο οποίος θα πει ακριβώς αυτό, ότι δηλαδή θίγονται τα συμφέροντα όσων έχουν τα απαιτούμενα δικαιολογιτικά και κακώς έχει παγώσει το υπουργείο τη νόμιμη διαδικασία αντί να θέσει εκτός διαδικασίας όσους εμπλέκονται στο ζήτημα της μοριοδότησης

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ρε πεταλουδίτσα αν μετά αθωωθούν θα έχουν χάσει τις θέσεις τους.

Και για να μη βρεθεί το υπουργείο στη δυσάρεστη θέση να σε πετάξει εσένα έξω (που πιθανόν να έχεις διοριστεί ως τότε) αν μετά αυτοί είχαν περισσότερα μόρια από σένα, τους παγώνει όλους για να είναι καλυμμένο.

Είναι κλασική περίπτωση «κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά». :)

Την πληρώνουν όλοι για τις ατασθαλίες κάποιων. Το ζω το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Τετάρτη πήγα στο υπουργείο και αφού περίμενα καμία ωρίτσα (εξάλλου αργόσχολοι γίναμε όσοι περιμένουμε τα αποτελέσματα για τα "θρυλικά" πλέον αγροτικα) μίλησα με την κ. Ρουφαγάλα (έτσι νομίζω λέγεται) στο γραφείο 3. Μου είπε οτι ερχόταν από σύσκεψη που αφορούσε το θέμα των αγροτικών ιατρείων (είδατε τιμή που μας κάνουν... :P  ) και οτι αποφασίστηκε να επιστρέψουν όλα τα δικατσόχαρτα στο ΔΙΚΑΤΣΑ και να "ξαναγραφεί" (????) καλύτερα το περιεχόμενό τους.Αυτό γίνεται διότι δεν μπορούν να αδικήσουν τα "παιδια"...χεχε...που δεν φταίνε σε τίποτα, αφού έχουν όλα τα νόμιμα χαρτιά που απαιτούνται.

Αυτή ήταν και η απάντηση που μου έδωσε όταν τη ρώτησα "Εγώ και όλα τα άλλα παιδιά που τελειώσαμε Ελλάδα έχουμε κάποιο πρόβλημα? Όχι! Άρα γιατί δεν εξαιρούνται όλοι όσοι έχουν πρόβλημα με τα δικαιολογητικά τους από τον διαγωνισμό, όπως άλλωστε συμβαίνει και σε κάθε διαγωνισμό με μοριοδοτικό σύστημα, έτσι ώστε να μην κολλάει και η ζωή των νομίμων???"

Οπότε αναλαμβάνει ξανά το ΔΙΚΑΤΣΑ...μόνο που υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι...Δεν υπάρχει πλέον ΔΙΚΑΤΣΑ, γιατί διαλύθηκε και εγένετω ΔΟΑΤΑΠ...!!!  :splaaaats:  :lol:  :lol:  :lol:

Οπότε θα έπαιρνε τηλέφωνο ο νομικός σύμβουλος του υπουργείου εκείνη την ώρα (ήταν ήδη 2.00μμ) στο υπουργείο Παιδείας. έτσι ώστε να πάρουν εκείνοι τηλέφωνο στο διαλυθέν ΔΙΚΑΤΣΑ και να ξανασυγκροτηθεί η επιτροπή. Μόλις συγκροτηθεί η επιτροπή θα "ξαναγράψει" τα κωλόχαρτ...εχμ...συγγνώμη δικατσόχαρτα με τέτοιο τρόπο που να μην υπάρχει νομικό κώλυμα το οποίο θα αδικήσει τα "παιδιά"....!!!!  :antegeia:  emhehe  emhehe

Και μόλις γίνει αυτή η "μικρή" διαδικασία  :cool05:  που η κ. Ρουφαγάλα πιστεύει οτι θα κρατήσει κανά διήμερο.... :cool10:  θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα!!!!  :cool11:  emgoal

Μετά από 48 ώρες θα βγει και η καινούργια προκύρηξη.  emdevil

Αυτά!!!!

:lol:  embored  emeleos

P.S Μου είπε επίσης οι υπάρχει πρόταση που επεξεργάζεται για να γίνει η προκύρηξη αγροτικών μηνιαία, με 2 πάντα προτιμήσεις.  emeleos  emrockon

ενα εχω να πω και συγγνωμη¨.... τον....π... emoops .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά το ίδιο πιστεύω με την Τιμωρία. Αμα ήταν να μας δικαιώσει ο Νικήτας θα το είχε κάνει. Απλά δεν εφαρμόζουν τις διατάξεις που οι ίδιοι έχουν θεσπίσει για να δικαιώσουν αυτούς που δεν υπάγονται σε αυτές.

emofftopic ΥΓ: Επείδη το petalouditsa καλό ήταν για τα φοιτητικά και αθώα χρόνια, αποφάσισα να το αλλάξω σε δηλητήριο , να συμβαδίζει με το μετά-πτυχιακό κλίμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άντε με γεια το nick...

Και με ένα ωραίο avatar τώρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το DIKATSA forum: maddoctor

"Μόλις γύρισα από το Υπ.Υγείας.Εκεί μίλησα με την κα Ρουφαγάλα και μου είπε τα εξής:

Αυτή την στιγμή τα χαρτιά μας δεν είναι στο ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά έστειλαν μία επίσημη αίτηση στο ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ όπου ζητάνε επισήμως να τους δοθούνε οι ακριβείς ημερομηνίες το πότε πηραμε το κάθε μάθημα αυτοί που δικαιωθήκαμε μέσω του ΣτΕ.Μόλις λοιπόν συγκλιθεί αυτή η επιτροπή, φτιάξει την λίστα αυτή με τα στοιχεία αυτά και σταλεί στο υπ.υγείας, θα προχωρήσει η διαδικασία των αγροτικών.Έτσι εάν το δεύτερο μάθημα είναι του Νεόμβρη του 2003, θα πάρουμε 6 μόρια, εάν όχι, λιγότερα.Αυτό είναι τελεσίδικο, μου το εξήγησε και η ίδια.Πότε θα γίνει αυτό....μάλλον μετά το Πάσχα υπολογίζω εγώ, γιατί μέχρι να συγκλιθεί η επιτροπή, να γράψουνε την λίστα, να την στείλουνε, κτλ.....βράσε όρυζα δηλαδή.Τώρα γιατί έχει παγώσει όλων η διαδικασία....γιατί, εάν βρεθούνε συνάδελφοι που έχουνε δηλώσει αγροτικό την χρονική περίοδο 16-18/2, με λάθος στοιχεία (δηλαδή το δεύτερο μάθημα δεν ήταν αυτό της εξεταστικής του Νοέμβρη του 2003, αλλά του Μάη του 2004), τότε φυσικά χάνουνε τα 6 μόρια που μπορεί να πήρανε.Σε αυτή την περιπτωση, το συγκεκριμένο αγροτικό ξαναπροκυρήσετε.Εάν έχει και πάλι τα περισσότερα μόρια, το παίρνει, αλλιώς το παίρνει ο αμέσως επόμενος.Τα αγροτικά της περιόδου 2-4/3 θα ξαναπροκυρηχτούνε ξανά, για να έχουνε δικαίωμα οι συνάδελφοι που "κοπήκανε" από την περίοδο 16-18/2, να δηλώσουνε τότε.

Αυτά είναι τα τελευταία επίσημα νέα.Οπότε μην ακούτε ότι δεν θα πάρουμε τα 6 μόρια, θα τα πάρουμε, τελείωσε.Πόσο θα αργήσουν ακόμα οι διορισμοί....μόνο το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ ξέρει."

:splaaaats::antegeia:emboredemboredemboredemboredemeleosemeleos

Όπως φαίνεται θα τραβήξει πολύ η ιστορία αυτή....όσοι έχουνε στρατό μπροστά τους ας αρχίσουνε να κάνουνε πρόβα το χακί και τον χαιρετισμό στον καραβανά-λοχία... :anavwfwties:emgademisemypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά το ίδιο πιστεύω με την Τιμωρία. Αμα ήταν να μας δικαιώσει ο Νικήτας θα το είχε κάνει. Απλά δεν εφαρμόζουν τις διατάξεις που οι ίδιοι έχουν θεσπίσει για να δικαιώσουν αυτούς που δεν υπάγονται σε αυτές.

emofftopic ΥΓ: Επείδη το petalouditsa καλό ήταν για τα φοιτητικά και αθώα χρόνια, αποφάσισα να το αλλάξω σε δηλητήριο , να συμβαδίζει με το μετά-πτυχιακό κλίμα

emiloveyouemrockonemrockon

με γεια! για να ειμαι ειλικρινης περιμενα ΑΠΛΑ μια επισημη ενημερωση απο τον Νικητα. Καταλαβαινω πως εχει πιο σοβαρα πραγματα ν ασχοληθει-αν και συγγνωμη εχουμε γεμισει γιατρους ανεργους εδωπερα-αλλα κατι ....συναδελφος ειναι...ηταν κι αυτος...αλλα...εχω απογοητευθει... :splaaaats: ... δεν ξερω για σας αλλα εγω προβληματιζομαι οχι μονο για τα αγροτικα αλλα γενικοτερα για τη ζωη μου με το ολο συστημα και δεν εχω δυνατοτητα οικονομικη για το εξωτερικο. :(

Τι θα γινει τωρα με τα αποτελεσματα??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.