Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

1 hour ago, mihiatrik said:

Έχω κάνει περιγραφή παραπάνω. Είναι λίγο δύσκολο να το αναλύσω ξανά από την αρχή. Συνοπτικά:

1ον) Ο νόμος επιβάλει την παρουσία του ειδικού (υπό αυτό το πλαίσιο νοείται η εκπαίδευση)

 

Δεν υπαρχουν "παρανομοι νομοι" (μονο αντισυνταγματικοι).

Οποτε αν αυτη η προσφατη διαταξη "Οι διανοσοκομειακές διακομιδές διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών πραγματοποιούνται από ιατρούς που έχουν ολοκληρώσει έξι (6) μήνες ειδικότητας."

σας φαινεται οτι αντικρουει σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ προηγουμενη διαταξη ξερετε, μαντεψτε ποια υπερισχυει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, iceman said:

Δεν υπαρχουν "παρανομοι νομοι" (μονο αντισυνταγματικοι).

Ορθόν. Παράνομη είναι μια ενέργεια, όχι ένας νόμος.

1 ώρα πριν, iceman said:

Οποτε αν αυτη η προσφατη διαταξη "Οι διανοσοκομειακές διακομιδές διασωληνωμένων και βαρέως πασχόντων ασθενών πραγματοποιούνται από ιατρούς που έχουν ολοκληρώσει έξι (6) μήνες ειδικότητας."

Μεταφέρεις ένα μέρος της διάταξης. Όπως ανέλυσα παραπάνω, η συγκεκριμένη διάταξη απλά αναφέρεται στο pool των γιατρών που θεωρεί ο νομοκλέπτης (λέμε τώρα...) ότι δύνανται να διακομίσουν βαρέως πάσχοντες και διασωληνωμένους. Δύνανται.

Στη συνέχεια η διάταξη εξειδικεύει την αρμοδιότητα στους Διευθυντές Ιατρικής Υπηρεσίας να αποφασίσουν πώς ακριβώς θα μεταφραστεί αυτό σε πρόγραμμα διακομιδών, ανάλογα με το εκάστοτε πλαίσιο και τις ανάγκες, παίρνοντας την ευθύνη και για τις σχετικές αποφάσεις.

1 ώρα πριν, iceman said:

σας φαινεται οτι αντικρουει σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ προηγουμενη διαταξη ξερετε, μαντεψτε ποια υπερισχυει....

Από πουθενά δεν προκύπτει ότι η συγκεκριμένη διάταξη παίρνει πάνω της την κατάργηση της επίβλεψης του ειδικευόμενου από τον ειδικό.

Όπως προείπα, πρόγραμμα διακομιδών θα μπορούσε να περιλαμβάνει και ειδικό μαζί με ειδικευόμενο, τηρώντας την ΙΣΧΥΟΥΣΑ ΝΟΜΙΚΗ υποχρεωση των ειδικών να επιβλέπουν τους ειδικευόμενους που εκπαιδεύουν.

Εν προκειμένω, προφανώς και θα πατήσουν όλοι στην εν λόγω διάταξη για να στέλνουν ειδικευόμενους να διακομίζουν μόνοι τους. Ωστόσο, η εν λόγω διάταξη, ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ (αφού ψηφίστηκε στη Βουλή), δεν προβλέπει επ' ουδενί ότι οι ειδικευόμενοι θα διακομίζουν υποχρεωτικά και κατά αποκλειστικότητα μόνοι τους και επ' ουδενί δεν καταργεί τη νομολογία της εκπαίδευσης στην εκάστοτε ειδικότητα.

Αντιθέτως, αφήνει την ευθύνη στους Διευθυντές Ιατρικής Υπηρεσίας να ενσωματώσουν την εν λόγω διάταξη τηρώντας και τα ισχύοντα της υπάρχουσας λοιπής νομοθεσίας. Οποιαδήποτε ενέργεια ανάθεσης σε ειδικευόμενο να διακομίσει ΜΟΝΟΣ του (ειδικά διασωληνωμένο) μπορεί ακόμα να θεωρηθεί (αναλόγως των συνθηκών και ποιος τη διέταξε) ΠΑΡΑΝΟΜΗ (ως ενέργεια), που όμως δεν αντικρούει, ούτε καλύπτεται απαραίτητα (όπως εξήγησα παραπάνω), από τη συγκεκριμένη διάταξη, γιατί παράλληλα ισχύουν ένα σορρό άλλες διατάξεις οι οποίες θέτουν όρια στο ποιες είναι οι αρμοδιότητες του ειδικευόμενου, με τις οποίες η συγκεκριμένη δεν αντικρούει ευθέως για να τις καταργήσει (σου λέει βάλε ειδικευόμενο, δεν σου λέει ντε και καλά να τον βάλεις μόνο του, δεν σου λέει ντε και καλά να βάλεις ειδικευόμενο οφθαλμολογίας να διακομίσει πολυτραυματία κτλ)

Ξανατονίζω, ο ειδικευόμενος είναι γιατρός, μπορεί και προ αυτής της διάταξης εάν χρειαστεί να διακομίσει και μόνος του βαρύ περιστατικό, υπό προϋποθέσεις εκτάκτου ανάγκης. Η διάταξη, αποφεύγει σαφώς και επιμελώς να πάρει θέση πάνω στο θέμα, καθώς δεν τελειώνει εκεί που προσδιορίζει το ποιοι κάνουν τις διακομιδές, αλλά πετάει το μπαλάκι, για άλλη μια φορά, στα νοσοκομεία.

Τα νοσοκομεία, όμως, οφείλουν στα ιατρικά κριτήρια. Κανένα ιατρικό κριτήριο δεν επιτρέπει να διακομίζονται οι διασωληνωμένοι από 6 μηνίτες ειδικευόμενους. Αυτό εάν το πει ο Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας, ως οφείλει, τέλος. Επομένως ο νομοκλέπτης θα πει: "Εγώ δεν είπα ντε και καλά να πηγαίνει μόνος του ο 6 μηνίτης ειδικευόμενος, εγώ είπα να αποφασίσει ο Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας = Ιατρικά Κριτήρια" και "Εγώ δεν ξέρω τι γνωρίζει ο κάθε 6 μηνίτης ειδικευόμενος, με βάση νόμου ας δήλωνε μη επαρκή εκπαίδευση, έχει το δικαίωμα".

Η ελληνική νομοθεσία πρέπει πάντα να διαβάζεται διπλά και όχι αποσπασματικά.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω από τη στιγμή που ξεκινάμε αγροτικό μετά από πόσο διάστημα αποκτάμε ασφαλιστική ικανότητα σε περίπτωση που πιο πριν ημασταν ανασφαλιστοι?

Τροποποιήθηκε από Pavlos24
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, Pavlos24 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω από τη στιγμή που ξεκινάμε αγροτικό μετά από πόσο διάστημα αποκτάμε ασφαλιστική ικανότητα σε περίπτωση που πιο πριν ημασταν ανασφαλιστοι?

Μηπως η ερωτηση ειναι απο ποτε σταματας να εχεις ασφαλατικη ικανοτητα με το που τελειωσει το αγροτικο? Γιατι ασφαλιστικη καλυψη εχεις αμεσως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουσιαστικά αναφέρομαι στο ποτε αρχίζουμε να έχουμε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη?

Τροποποιήθηκε από Pavlos24
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αν κάποιος φοιτητής τελείωσε την σχολή φέτος τον Αύγουστο (και θέλει ) πότε θα παει αγροτικό; Νοέμβριο; Δεκεμβριο; Οκτώβριο ;

Τροποποιήθηκε από Alex korgas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.Ελπιζω να με διαφωτίσετε κάπως. Ξεκίνησα άγονο αγροτικό πριν 2 μέρες. Στο μεταξύ η θέση μου για ειδικότητα ψυχίατρικης  ανοίγει Φεβρουάριο του 24 άνευ απροόπτου όπως με ενημέρωσαν από την Περιφέρεια. Η απορία μου είναι η εξής:μου είπε μια συνάδελφος ότι αν κάνεω 1ο το αγροτικό, θα μου αφαιρεθούν 4 μήνες παθολογίας από το 6μηνο παθολογίας της βασικής εκπαίδευσης ΨΥ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν με καλέσουν τον Φεβρουάριο του 24 να αναλάβω ειδικότητα και μου έχουν μείνει λίγες μέρες αγροτικού τι να κάνω; Παραίτηση από αγροτικό για 10-15 μέρες; Θα μου αφαιρεθεί το 4μηνο αν το κάνω αυτό; Ανάκληση θέσης ειδικότητας  δεν θέλω να κάνω γιατί δεν μπορώ να περιμένω άλλο ένα χρόνο για να ανοίξει νέα θέση. Δεν ξέρω αν εξεθεσα κατανοητά τις σκέψεις μου. Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 7/2/2023 at 10:28 ΜΜ, mairafr said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.Ελπιζω να με διαφωτίσετε κάπως. Ξεκίνησα άγονο αγροτικό πριν 2 μέρες. Στο μεταξύ η θέση μου για ειδικότητα ψυχίατρικης  ανοίγει Φεβρουάριο του 24 άνευ απροόπτου όπως με ενημέρωσαν από την Περιφέρεια. Η απορία μου είναι η εξής:μου είπε μια συνάδελφος ότι αν κάνεω 1ο το αγροτικό, θα μου αφαιρεθούν 4 μήνες παθολογίας από το 6μηνο παθολογίας της βασικής εκπαίδευσης ΨΥ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν με καλέσουν τον Φεβρουάριο του 24 να αναλάβω ειδικότητα και μου έχουν μείνει λίγες μέρες αγροτικού τι να κάνω; Παραίτηση από αγροτικό για 10-15 μέρες; Θα μου αφαιρεθεί το 4μηνο αν το κάνω αυτό; Ανάκληση θέσης ειδικότητας  δεν θέλω να κάνω γιατί δεν μπορώ να περιμένω άλλο ένα χρόνο για να ανοίξει νέα θέση. Δεν ξέρω αν εξεθεσα κατανοητά τις σκέψεις μου. Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ. 

Συνήθως μια θέση ανοίγει όταν ο προηγούμενος ειδικευόμενος ολοκληρώσει την εκπαιδευσή του, ωστόσο το "άνοιγμα" της θέσης δεν ταυτίζεται με την ημερομηνία κατά την οποία θα λάβετε τα χαρτιά του διορισμού σας. Είναι εξαιρετικά συχνό μια θέση να "ανοίγει" και ο διορισμός να δημοσιεύεται στην διαφάνεια και να κοινοποιείται κάποιους μήνες αργότερα λόγω γραφειοκρατικών διαδικασιών που μεσολαβούν μέχρι να γνωστοποιηθεί στην περιφέρεια και στο υπουργείο το "άνοιγμα" της θέσης και μέχρι να εγκριθεί ο διορισμός σας. Π.χ. στο τμήμα όπου κάνω ειδικότητα, για θέση που κενώθηκε τον μάρτιο ο πρώτος διορισμός που αποφασίστηκε έγινε Σεπτέμβριο της ίδιας χρονιάς. Ακόμη και αν η κένωση της θέσης και η επαναπροκυρηξή της γινόταν την ίδια μέρα εσείς έχετε δικαίωμα να καθυστερήσετε τον διορισμό σας κατά κάποιες ημέρες (εξαντλώντας τα χρονικά περιθώρια που ορίζει ο νόμος μέχρι να παραλάβετε την επιστολή διορισμού σας και μέχρι να παρουσιαστείτε στο νοσοκομείο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, Abaris said:

Συνήθως μια θέση ανοίγει όταν ο προηγούμενος ειδικευόμενος ολοκληρώσει την εκπαιδευσή του, ωστόσο το "άνοιγμα" της θέσης δεν ταυτίζεται με την ημερομηνία κατά την οποία θα λάβετε τα χαρτιά του διορισμού σας. Είναι εξαιρετικά συχνό μια θέση να "ανοίγει" και ο διορισμός να δημοσιεύεται στην διαφάνεια και να κοινοποιείται κάποιους μήνες αργότερα λόγω γραφειοκρατικών διαδικασιών που μεσολαβούν μέχρι να γνωστοποιηθεί στην περιφέρεια και στο υπουργείο το "άνοιγμα" της θέσης και μέχρι να εγκριθεί ο διορισμός σας. Π.χ. στο τμήμα όπου κάνω ειδικότητα, για θέση που κενώθηκε τον μάρτιο ο πρώτος διορισμός που αποφασίστηκε έγινε Σεπτέμβριο της ίδιας χρονιάς. Ακόμη και αν η κένωση της θέσης και η επαναπροκυρηξή της γινόταν την ίδια μέρα εσείς έχετε δικαίωμα να καθυστερήσετε τον διορισμό σας κατά κάποιες ημέρες (εξαντλώντας τα χρονικά περιθώρια που ορίζει ο νόμος μέχρι να παραλάβετε την επιστολή διορισμού σας και μέχρι να παρουσιαστείτε στο νοσοκομείο).

Αρχικά, ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικη απάντηση!Τα χρονικά περιθώρια φαντάζομαι είναι οι 15 εργάσιμες μέρες που μας δίνουν μέχρι να παραλάβουμε το χαρτί διορισμού  από τα ΕΛΤΑ ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, mairafr said:

Αρχικά, ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικη απάντηση!Τα χρονικά περιθώρια φαντάζομαι είναι οι 15 εργάσιμες μέρες που μας δίνουν μέχρι να παραλάβουμε το χαρτί διορισμού  από τα ΕΛΤΑ ε;

Δεν θυμάμαι ακριβώς για να σας κατατοπίσω σχετικά με τα χρονικά περιθώρια, αυτό που θυμάμαι είναι ότι έχετε Χ εργάσιμες να παραλάβετε και Ψ εργάσιμες αφού παραλάβετε να παρουσιαστείτε, και όλος ο χρόνος ημερολογιακά ίσως είναι και πάνω από μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 7/2/2023 at 10:28 ΜΜ, mairafr said:

Η απορία μου είναι η εξής:μου είπε μια συνάδελφος ότι αν κάνεω 1ο το αγροτικό, θα μου αφαιρεθούν 4 μήνες παθολογίας από το 6μηνο παθολογίας της βασικής εκπαίδευσης ΨΥ. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Στο νόμο για το διορισμό σε ειδικότητα αναφέρει οτι αφαιρείται ο χρόνος προεκπαίδευσης που πλέον είναι 1 μήνας. Έχω την εντύπωση όμως πως υπάρχει και άλλος νόμος που το έχει ως τρίμηνο (όσο ήταν παλιά η εκπαίδευση δηλαδή). Αν το βρω θα επανέλθω.

Όσον αφορά τα χρονικά περιθώρια έχεις:

- 20 ημέρες από την στιγμή που θα πάρεις το ειδοποιητήριο για το διορισμό (συνήθως έρχεται 1-2 εβδομάδες μετά την ανάρτηση στο διαύγεια)

- 15 εργάσιμες για να παρουσιαστείς από την στιγμή που θα πάρεις το διορισμό από το ταχυδρομείο.

Μην εμπιστεύεσαι μόνο την περιφέρεια. Μίλα και με τους ειδικευόμενους του τμήματος που ενδιαφέρεσαι για να εχεις καλύτερη εικόνα. Γενικά να υπολογίζεις 2-3 μήνες μέχρι να βγει ο διορισμός σου από όταν τελειώσει αυτός που πρόκειται να αντικαταστήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 10/2/2023 at 1:57 ΜΜ, pandax said:

Στο νόμο για το διορισμό σε ειδικότητα αναφέρει οτι αφαιρείται ο χρόνος προεκπαίδευσης που πλέον είναι 1 μήνας. Έχω την εντύπωση όμως πως υπάρχει και άλλος νόμος που το έχει ως τρίμηνο (όσο ήταν παλιά η εκπαίδευση δηλαδή). Αν το βρω θα επανέλθω.

Όσον αφορά τα χρονικά περιθώρια έχεις:

- 20 ημέρες από την στιγμή που θα πάρεις το ειδοποιητήριο για το διορισμό (συνήθως έρχεται 1-2 εβδομάδες μετά την ανάρτηση στο διαύγεια)

- 15 εργάσιμες για να παρουσιαστείς από την στιγμή που θα πάρεις το διορισμό από το ταχυδρομείο.

Μην εμπιστεύεσαι μόνο την περιφέρεια. Μίλα και με τους ειδικευόμενους του τμήματος που ενδιαφέρεσαι για να εχεις καλύτερη εικόνα. Γενικά να υπολογίζεις 2-3 μήνες μέχρι να βγει ο διορισμός σου από όταν τελειώσει αυτός που πρόκειται να αντικαταστήσεις.

Χίλια ευχαριστώ συνάδελφε! Με κατατόπισες πλήρως!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 10/2/2023 at 8:21 ΠΜ, Abaris said:

Δεν θυμάμαι ακριβώς για να σας κατατοπίσω σχετικά με τα χρονικά περιθώρια, αυτό που θυμάμαι είναι ότι έχετε Χ εργάσιμες να παραλάβετε και Ψ εργάσιμες αφού παραλάβετε να παρουσιαστείτε, και όλος ο χρόνος ημερολογιακά ίσως είναι και πάνω από μήνα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Να σαι καλά!!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους.  Βρίσκομαι στο μήνα εκπαίδευσης, έχω τοποθετηθεί σε άγονο με # και μόλις έμαθα ότι μπορώ, λόγω αγονου, να δηλώσω ειδικό μέρος ειδικότητας παράλληλα με το γενικό. Η ερώτηση μου είναι η εξής..αυτό ισχυεί ακόμα και αν δεν έχω ήδη δηλώσει το γενικό μέρος (δηλαδή να δηλώσω τώρα γενικό και αμέσως μετά και ειδικό) ή θα έπρεπε να είχα δηλώσει το γενικό πριν το διορισμό μου στο άγονο? Στο ΦΕΚ διαβάζω το εξής ''Εάν επιλέξετε να κάνετε άγονο αγροτικό ιατρείο, εφόσον έχετε κάνει αίτηση για το γενικό μέρος της ειδικότητας, η αίτηση για αναμονή στο ειδικό μέρος της ειδικότητας (επιτρέπεται μόνο μία αίτηση και σε ένα νοσοκομείο), γίνεται όταν τελειώσετε την τρίμηνη εκπαίδευση και διοριστείτε στο περιφερειακό. Το προνόμιο του άγονου αγροτικού, ισχύει μόνο για ειδικότητες που έχουν ξεχωριστή τοποθέτηση για το γενικό και ειδικό μέρος της ειδικότητας''.. Η απορία μου προκύπτει από το εφόσον (που τόνισα με bold) το όποιο μπορεί να έχει διπλή ανάγνωση. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μίλα με το τμήμα ειδικευομένων της περιφέρειας που σε ενδιαφέρει να δηλώσεις. Στην αττική σχεδόν σίγουρα δεν θα τους βρεις στο τηλέφωνο αλλά απαντάνε (λακωνικά) σε email σχετικά άμεσα. Παρομοίως στο αντίστοιχο του υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
14 λεπτά πριν, Drdick said:

Τελικά μέχρι ποιο έτος Α'ετους ιατρικής παίρνει κάποιος απαλλαγή από το αγροτικό;

"2.Στην υποπερ. 7 της περ. β' της παρ. 1 του άρθρου 22 του ν. 4208/2013, περί των κατηγοριών των ιατρών που πληρούν τις προϋποθέσεις νόμιμης απαλλαγής από την υποχρεωτική εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου, η φράση «μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2005-2006» αντικαθίσταται από τη φράση «μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009» και η υποπερ. 7 της περ. β' της παρ. 1 του άρθρου 22 διαμορφώνεται ως εξής:

«7. Οι ιατροί που έχουν εγγραφεί στο Α έτος Ιατρικών Σχολών της ημεδαπής και αλλοδαπής μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009.»."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν οι αγροτικοί που έχουν λάβει άγονο δικαιούνται τις τρεις μέρες άδειας παραμεθορίου το χρόνο όπως και τις δύο μέρες με υπεύθυνη δήλωση. Δε γνωρίζουν την απάντηση ούτε το Υπουργείο ούτε η ΥΠΕ ούτε το ΚΥ. Έχει κάποιος εμπειρία; Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Τον Σεπτέμβριο θέλω να ξεκινήσω το αγροτικό αλλά δεν θέλω να χάνω χρόνο με την τοποθέτηση μου στην λίστα αναμονής για την ειδικότητα. Κάπου διάβασα ότι αν θα κάνεις πρώτα το αγροτικό τότε πρέπει πρώτα να διοριστείς στην υπηρεσία υπαίθρου και έπειτα να δηλώσεις για την ειδικότητα (δηλαδή να τοποθετηθείς στην λίστα αναμονής), ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει σας παρακαλώ, ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Παιδιά καλησπέρα, ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει.  Είχα είχα κάνει 3 μήνες υπηρεσία  υπαίθρου το 2018 ( 1 μήνας εκπαίδευσης στο γενικό νοσοκομείο αναφοράς και 2 μήνες σε ΚΥ ) Ο λόγος είναι ότι διέκοψα το αγροτικό στους 3 μήνες λόγω ότι άνοιξε η θέση για την ειδικότητα μου (Ψυχιατρική). Κατά την διάρκεια της ειδικότητας έπρεπε να κάνω και το κομμάτι της παθολογίας που είναι 6 μήνες. Τότε μου είχαν πει από το Γενικό Νοσοκομείο όπου έκανα τον μήνα εκπαίδευσης ότι αυτός ο μήνας μετράει σαν ένας μήνας παθολογίας οπότε πλέον κατά την διάρκεια της ειδικότητας χρωστούσα ακόμα 5 μήνες παθολογίας αντί για 6. Πλέον έχω ολοκληρώσει την ειδικότητα, βρίσκομαι σε παράταση και αναμένω για εξετάσεις ειδικότητας. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω την νομοθεσία που με απαλλάσσει από τον έναν μήνα αυτόν λόγω μήνα εκπαίδευσης αγροτικού? Γιατί πρέπει να το δικαιολογήσω στο Πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης έτσι ώστε να έχω δικαίωμα να λάβω μέρος στις εξετάσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ζήτω συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί η ερώτηση που θέλω να κάνω. Έχω διατελέσει ως αγροτικός ένα χρόνο και κάποιους έξτρα μήνες ως παρατασιακός στο παρελθόν πριν αρκετά χρόνια. Μετέπειτα τελείωσα το κομμάτι της γενικής χειρουργικής και στο πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης του γενικού αυτού μέρους το νοσοκομείο δεν μου προσμέτρησε το το χρόνο που διετέλεσα ως αγροτικός και έτσι έκανα δυο ολόκληρα χρόνια και λίγους μήνες ως παρατασιακός στο γενικό κομμάτι της χειρουργικής. 
Έτσι το πιστοποιητικό αυτό δεν αναφέρει το αγροτικό μου και δεν προσμετρήθηκε ο χρόνος του αγροτικού στα δυο χρόνια άσκησης. 
Αναρωτιέμαι αν είναι δυνατό ο χρόνος του αγροτικού να προσμετρηθεί στο ειδικό κομμάτι της ειδικότητας(Πλαστικής). 
Ευχαριστώ πολύ! 

Τροποποιήθηκε από Gyne
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Gyne said:

Ζητώ και πάλι συγνώμη για το μακρόσυρτο παρακάτω άρθρο που βρήκα και θέλησα να το παραθέσω για τυχόν διευκρινίσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Πρόκειται συγκεκριμένα για την παράγραφο 6 όπου δεν μου είναι κατανοητό αν τελικά μπορώ να αναγνωρίσω το 6μηνο αγροτικού αφαιρώντας τον χρόνο από το ειδικό κομμάτι (Πλαστικής)

 
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ 
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΓΕΙΑΣ 
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Ν.Π.
ΤΜΗΜΑ Δ'

Ταχ. Δ/νση : Αριστοτέλους 17
Ταχ. Κώδικας: 101 87
Πληροφορίες:
Τηλέφωνο : 5232,821/115, 116


Αθήνα,
15 - 4 - 2008
Αρ.Πρωτ.Υ10δ/45543
Σχ:19308,23482,44531>23755, 19308,25244,27731,27117, 23774,32784,37092,38933, 37594,42058,41475,45365, 29452,25091,27389,41012



ΠΡΟΣ:

ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ

ΘΕΜΑ: Παροχή διευκρινήσεων.
 
Σχετ: 1. Οι παρ. 3Β και Γ του άρθρου 21 του Ν.3580/07 (ΦΕΚ 134/Α707)
2. Το άρθρο 8 του Ν.3627/07 (ΦΕΚ 292/Α707)
3. Η με αρ.Υ10δ/οικ.7745/16-1-08 εγκύκλιος.


Σε συνέχεια της σχετικής (3 ) και μετά από ερωτήματα που διατυπώθηκαν για την σωστή εφαρμογή των σχετικών (1) και (2) διευκρινίζουμε τα παρακάτω:


1. Από την έναρξη ισχύος του σχετικού (1) σε όλους τους γιατρούς που εκπλήρωσαν ή θα εκπληρώσουν την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αναγνωρίζονται και προσμετρώνται ως χρόνος ειδίκευσης δύο τρίμηνα ως εξής: 

α) Ένα τρίμηνο που οι γιατροί τοποθετήθηκαν ή θα τοποθετηθούν στα νοσοκομεία, πριν την υπηρεσία υπαίθρου (δωδεκάμηνη ή εννιάμηνη)και 

β) Ένα τρίμηνο Παθολογίας ή Χειρουργικής για τους γιατρούς που εκπλήρωσαν ή θα εκπληρώσουν αυτήν.

2.Οι γιατροί τοποθετούνται για ειδίκευση στα νοσοκομεία, για την απόκτηση μιας κύριας ειδικότητας και για όσο χρόνο απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητας (άρθ. 1,2 του Ν.123/75), όπως αυτός προκύπτει από τα σχετικά Π.Δ/τα και τους Νόμους.
Με την διάταξη της παρ.3Γ, άρθ.21, του Ν.3580/07, αναγνωρίζονται τρεις μήνες ειδικότητας Παθολογίας ή Χειρουργικής για τους γιατρούς που έχουν ή θα εκπληρώσουν την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου και επέλεξαν να αποκτήσουν τίτλο ειδικότητας που περιλαμβάνει άσκηση στην ειδικότητα της Παθολογίας ή Χειρουργικής - π.χ. Παθολογία, Χειρουργική, Ιατρική Βιοπαθολογία, Γενική Ιατρική, Ψυχιατρική, Καρδιολογία-, μειώνοντας έτσι το συνολικό χρόνο άσκησης στις ειδικότητες αυτές κατά έξι μήνες (συνυπολογιζομένου του τρίμηνου προεκπαίδευσης της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου).

3. Οι ορισμένου χρόνου συμβάσεις που οι γιατροί έχουν συνάψει με τα νοσοκομεία, όπως προαναφέραμε, είναι ίσες με το χρόνο που απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητας τους. Εφ' όσον ο χρόνος που απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητας, για τους γιατρούς που έχουν εκπληρώσει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, μειώθηκε, υποχρεούνται, όπως άλλωστε ορίζεται και στην Απόφαση τοποθέτησης-πρόσληψής τους, να προσκομίσουν το σχετικό πιστοποιητικό -εν προκειμένω τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου- ώστε το τρίμηνο να προσμετρηθεί και αφαιρεθεί από το συμβατικό χρόνο ειδίκευσης τους.

4. ΣΤΟ ερώτημα που υποβάλλεται στην υπηρεσία για τους γιατρούς που επιθυμούν, μετά την προσμέτρηση του τριμήνου, να αποχωρήσουν άμεσα και δεν έχουν εξαντλήσει τις κανονικές άδειες που δικαιούνται, σας παραπέμπουμε στην με αρ. οικ. 3392/1-3-05 εγκύκλιο του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοιν. Προστασίας, σχετικά με το Ν.3302/04 «Ρύθμιση ετήσιας άδειας εργαζομένων και άλλες διατάξεις», σύμφωνα με την οποία «σε περίπτωση λύσης της σχέσης εργασίας μισθωτού με οποιονδήποτε τρόπο, πριν λάβει την κανονική άδεια που του οφείλεται, ο μισθωτός δικαιούται τις αποδοχές που θα έπαιρνε αν του είχε χορηγηθεί άδεια. 
Ως εκ τούτου και εφ' όσον κατά το χρονικό σημείο της λύσεως της σχέσης εργασίας δεν έχει εξαντληθεί το δικαίωμα της άδειας, ο μισθωτός θα λάβει αποδοχές αδείας και επιδόματος αδείας, που αντιπροσωπεύουν αυτές που θα εδικαΐούτο ο μισθωτός εάν ελάμβανε την άδεια του κατά το χρονικό διάστημα της λύσης της σχέσης εργασίας.» 

Όσον αφορά τους γιατρούς που λήγει η σύμβαση τους και παραμείνουν στα νοσοκομεία μέχρι την κάλυψη της θέσης τους από τον επόμενο στη σειρά προτεραιότητας γιατρό (παρ.4,άρθ.21,Ν.3580/07), παρέχεται η δυνατότητα, εάν, μετά την προσμέτρηση του τριμήνου, έχει λήξει ο χρόνος ειδίκευσης τους και τους υπολείπεται χρόνος κανονικής άδειας, να τον λάβουν κατά τη διάρκεια της παράτασης.

5. Όπως γνωρίζετε τα χρονικά διαστήματα απουσίας των γιατρών λόγω απεργιών, ασθενείας, κύησης-λοχείας, μειωμένου ωραρίου κ.λ.π-, πλην της κανονικής αδείας και της παρακολούθησης επιστημονικών συνεδρίων, δεν προσμετρούνται στο χρόνο ειδίκευσης τους και πρέπει να συμπληρώνονται με ισόχρονη παράταση της σύμβασης εργασίας τους για την ολοκλήρωση της ειδίκευσης τους. Ως εκ τούτου το τρίμηνο θα αφαιρεθεί μετά τον υπολογισμό και την προσμέτρηση του χρόνου των,αδειών στον αρχ[κό συμβατικό χρόνο των γιατρών.

6.Στους γιατρούς που ασκούνται για την απόκτηση των τίτλων Παθολογίας και Χειρουργικής το τρίμηνο θα αφαιρεθεί μόνο από το χρόνο άσκησης τους στην Παθολογία και Χειρουργική και όχι από τα υποχρεωτικά τρίμηνα ή κατ' επιλογή εξάμηνα των ειδικοτήτων αυτών.

7.Όπως γνωρίζετε, σύμφωνα με το άρθρο 20 του Π.Δ/τος 84/86 η ειδίκευση των ιατρών, πραγματοποιείται κατά πλήρη απασχόληση σε καθοριζόμενους από το Υπουργείο Υγείας φορείς ....προϋποθέτει δε τη συμμετοχή του ιατρού στο σύνολο των ιατρικών δραστηριοτήτων του τμήματος όπου πραγματοποιείται η εκπαίδευση, συμπεριλαμβανομένων και των εφημερίων.
Επομένως το άρθρο 8 του Ν.3627/07 έχει εφαρμογή μόνο στους γιατρούς που κατά τη διάρκεια εκπλήρωσης της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου έχουν αποσπασθεί ή θα εγκριθούν από το Υπουργείο μας, ολικές αποσπάσεις τους από τα Περιφερειακά Ιατρεία ή Κ.έντρα Υγείας σε νοσοκομεία και εφόσον το τμήμα του νοσοκομείου, στο οποίο αποσπάσθηκαν ή θα αποσπασθούν, είναι αναγνωρισμένο να χορηγεί άσκηση στην ειδικότητα.
Υπενθυμίζουμε ότι στα πιστοποιητικά, πρέπει απαραιτήτως να αναγράφεται ο αριθμός πρωτοκόλλου της απόφασης με την οποία αποσπάστηκε ο ιατρός. Ευνόητο είναι ότι τα τμήματα των νοσοκομείων που δεν είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν χρόνο άσκησης για ειδίκευση, δε δύνανται να εκδίδουν πιστοποιητικά ευδόκιμης άσκησης των ιατρών. 

Ε. Υ.
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα, είμαι απόφοιτη ιατρικής και ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω το αγροτικό. Είναι απαραίτητο να δηλώσω και την ειδικότητα παράλληλα ; Επίσης έχει πλέον κάποια αξία το άγονο αγροτικό; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 23/1/2024 at 10:57 ΠΜ, Med20 said:

Καλησπερα, είμαι απόφοιτη ιατρικής και ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω το αγροτικό.

Εάν μπορείς, μην κάνεις καθόλου αγροτικό και φύγε άμεσα στο εξωτερικό. Αυτά που σχεδιάζονται είναι ΠΑΡΑ, μα ΠΑΡΑ, πολύ άσχημα ... Διαφορετικά, εάν αποφασίσεις να μείνεις, εύχομαι καλό κουράγιο ...

On 23/1/2024 at 10:57 ΠΜ, Med20 said:

Είναι απαραίτητο να δηλώσω και την ειδικότητα παράλληλα ;

Με την ισχύουσα νομοθεσία, όχι, ένας που μόλις αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή δεν έχει τέτοια υποχρέωση, προκειμένου να ξεκινήσει την υπηρεσία υπαίθρου (για τους άντρες οι στρατιωτικές υποχρεώσεις είναι άλλη ιστορία).

Η ιατρική ειδικότητα δηλώνεται ξεχωριστά, στις λίστες αναμονής των νοσοκομείων. Αντίστοιχα, στις λίστες του ειδικού μέρους δηλώνεται και ο (ενδεχόμενος) διορισμός σε άγονο αγροτικό.

Ωστόσο, τα απαραίτητα έγγραφα για την υπηρεσία υπαίθρου ενδέχεται να περιλαμβάνουν και πιστοποιητικά εκπλήρωσης μέρους της ιατρικής ειδίκευσης, εφόσον π.χ.:

α) Δηλώνεις επί θητεία (2ο και εξής) αγροτικό

β) Υπήρξε προηγούμενη παραίτηση από υπηρεσία υπαίθρου, λόγω έναρξης ή συνέχισης ιατρικής ειδικότητας

κ.α. Οι σχετικές περιπτώσεις προβλέπονται στα πλαίσια της εκάστοτε προκήρυξης:

https://www.moh.gov.gr/articles/newspaper/proslhpseis-diorismoi/c118-agrotikoi-iatroi

Εάν η ερώτησή σου είναι το εάν θα πρέπει να δηλώσεις ιατρική ειδικότητα στις λίστες αναμονής ενός νοσοκομείου, ανεξάρτητα από τα πλαίσια της αίτησής σου στο Υπουργείο Υγείας για την υπηρεσία υπαίθρου, η απάντηση είναι ότι:

i) Εάν η ειδικότητά σου έχει μεγάλη αναμονή, ναι, έχει νόημα ενώ δουλεύεις στο αγροτικό, να τρέχει παράλληλα και ο χρόνος αναμονής

ii) Εάν επιθυμείς να γλιτώσεις χρόνο ειδικότητας ειδικού μέρους λόγω αγόνου, τότε όχι, γιατί το ειδικό μέρος μπορεί να δηλωθεί, μόνο εφόσον έχει προηγηθεί ο διορισμός σε άγονο αγροτικό (ή ο διορισμός στο γενικό μέρος της ιατρικής ειδικότητας)

iii) Εάν η ειδικότητά σου έχει μικρή αναμονή, να ξέρεις ότι έχεις την υποχρέωση παραίτησης από το αγροτικό, προκειμένου να κάνεις έναρξη ή συνέχιση ειδικότητας στο εσωτερικό, χωρίς όμως συνέπειες - μηδενισμό (το έχω κάνει δύο φορές, μιας και το αγροτικό χρειάστηκε να το διακόψω δύο φορές, λόγω έναρξης και συνέχισης ιατρικής ειδικότητας αντίστοιχα). Στην περίπτωση του αγόνου, μπορείς να παρατείνεις την έναρξη της ιατρικής ειδικότητας, μέχρις την ολοκλήρωση του αγόνου (χωρίς να χάσεις τη θέση σου στη λίστα της ιατρικής ειδικότητας)

On 23/1/2024 at 10:57 ΠΜ, Med20 said:

Επίσης έχει πλέον κάποια αξία το άγονο αγροτικό; 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις. Για παράδειγμα:

1ον) Το πρώτο (και μόνο το πρώτο) άγονο αγροτικό έχει πολύ περισσότερα μόρια να μετράνε για διορισμό σε μόνιμη θέση στο ΕΣΥ, σε σχέση με το μη άγονο. Το ίδιο ισχύει και για τις θέσεις επικουρικών ιατρών

2ον) Οι συνθήκες εργασίας στην περιφέρεια είναι άθλιες, επισφαλείς και διαλυμένες. Εάν θεωρείς ότι αντέχεις, το σχετικό χρηματικό επίδομα μπορεί να είναι κίνητρο για εσένα. Για εμένα όχι.

ΣΥΝΟΛΙΚΑ: Πρέπει να ψάξεις σε ποιο άγονο θα πας. Διαφορετικά, σε παραπέμπω σε όλα τα σχετικά thread αυτού του forum, όπου σχολιάζουμε περί των συνθηκών εργασίας στην επαρχία. Γενικά, η σωστή ερώτηση από μέρους σου θα ήτανε:

Έχει πλέον κάποια αξία η ιατρική εργασία στην Ελλάδα ??

Η απάντηση είναι σχετική. Εγώ λέω: ΟΧΙ !!!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.