Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Ως ειδικευμένος γιατρός για να δουλέψεις στο νοσοκομείο δεν μπορείς, πρέπει να έχεις περάσει τις εξετάσεις και να έχεις κάνει ειδικότητα στις ΗΠΑ

Ως ερευνητής δεν χρειάζεται να έχεις δώσει εξετάσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εγω παιδια εχω μια βασικη απορια σχετικα με την ειδικοτητα στην αμερικη αλλα γενικοτερα στ εξωτερικο, δεν ξερω αν θα σας φανει καπως ανοητη :P .οπως ολοι γνωριζουμε τελειωνοντας εδω στις σχολες μας στην ελλαδα ναι μεν εχουμε ενα καλο θεωρητικο υποβαθρο(θελω ετσι τουλαχιστο να πιστευω)αλλα δυστυχως δεν μπορω να πω το ιδιο και απο θεμα πρακτικης.ηθελα να ρωτησω αν στην αμερικη για παραδειγμα απο την πρωτη μερα της ειδικοτητας μας περιμενουν απο εμας να ξερουμε τα παντα απο κλινικη εξεταση χωρις να μας ξεφευγει τπτ, να κανουμε σωστες διαγνωσεις και να κανουμε αιμοληψιες, να βαζουμε ουροκαθετηρες κτλπ..δεν ξερω αν φταιει το οτι ειμαι 5ο ετος και ισως του χρονου στο 6ο τα μαθουμε..γενικως εκει που θελω να καταληξω ειναι αν οντως καποιος που παιρνει το πτυχιο του απο ελλαδα ειναι πανετοιμος σε θεωρητικη και πρακτικη βαση να αντεπεξελθει στις απαιτησεις ενος ιατρικου συστηματος οπως της αμερικης(γτ απο οτι καταλαβα οι συναδελφοι στην αμερικη κατα τη διαρκεια των σπουδων κανουν πολυ περισοοτερα πρακτικα πραγματα απο οτι εμεις).τελικα ισως ειναι καλυτερα να κανουμε κανενα αγροτικο ή το λεγομενο pre-registration στην κυπρο προτου παμε αμερικη?γτ εχω την εντυπωση πως μονο με τις γνωσεις απο τη σχολη στον πηγαιμο για την αμερικη ειναι σαν να πηγαινω στον πολεμο χωρις πυρομαχικα και οπλα.αυτα!ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μιλήσω για τις χειρουργικές ειδικότητες, και δή το 1ο έτος.

Λοιπόν:

1. Εννοείται ότι πρέπει να ξέρεις να εξετάζεις τον ασθενή.

- Γιατροί είμαστε. Αυτό θεωρείται δεδομένο, πώς μπορεί κανείς να είναι γιατρός χωρίς να έχει μάθει να εξετάζει τον ασθενή?? Βέβαια, δεν περιμένει κανείς π.χ. να ακούσεις ένα δύσκολο φύσημα. Αλλά δεν μπορεί να μη μπορείς να ακούσεις τους πνεύμονες, και να πεις π.χ. ότι είναι καθαροί ή ότι έχουν π.χ. crackles (αυτό παρεπιπτόντως το ξέρουν και το κάνουν ΚΑΙ οι νοσηλεύτριες, όπως και πολλά άλλα)! Ή να πεις αν ο ασθενής έχει περιτοναϊκά σημεία, ή αν έχει πιθανό εγκεφαλικό! Αυτά είναι τελείως βασικές γνώσεις!

- Επίσης, σε όλες τις χειρουργικές ειδικότητες (ασχέτως τελικής κατεύθυνσης), όλοι είναι ATLS-certified, και στο πρώτο έτος που κάνουμε τραύμα, πρέπει να είμαστε ικανοί όταν έρχεται κάτι να είμαστε οι επικεφαλής της ομάδας που δέχεται το τραύμα. Π.χ., όταν έρχεται ένας πνευμοθώρακας υπό τάση, πρέπει εκείνη τη στιγμή να τον αποσυμπιέσεις, ή να βάλεις chest tube. Μετά από 3-4 μέρες στην εφημερία του χειρουργικού τραύματος, έχοντας δει το ATLS αρκετές φορές, πλέον περίμεναν από εμένα να το κάνω ως επικεφαλής της ομάδας. Γενικά πάντως, ο πρωτοετής είναι προστατευμένος και έχει backup.

- Κατά τα άλλα, εμείς οι ορθοπαιδικοί είμαστε κουφοί και έχει βγεί και το εξής ανέκδοτο: "Όταν βλέπεις έναν ορθοπαιδικό με στηθοσκόπιο, ποια είναι η πρώτη σκέψη που κάνεις?" ----- "Ότι το έκλεψε!" smile.gif

2. Αιμοληψίες, πιέσεις, ουροκαθετήρες, κλπ στην Αμερική οι γιατροί δεν κάνουν πουθενά. Εκτός και εάν δυσκολεύονται οι νοσηλεύτριες και ζητήσουν βοήθεια π.χ. για μια αιμοληψία. Τότε μόνο. Και μπορεί να χρειαστεί να βάλουμε κεντρική γραμμή (central line), ή PICC (peripherally inserted central catheter) αν δεν γίνεται περιφερικά. Η κεντρική γραμμή μπαίνει από 3 ειδικότητες κυρίως: Γ/Χ, Ν/Χ, Αναισθησιολογία. Ως πρωτοετής σε service general surgery, έχω βάλει και εγώ κάποιες αλλά δεν είναι η δουλειά μου ως ορθοπαιδικός, και δεν ήξερα να βάζω από φοιτητής και ούτε θα ξανακληθώ ποτέ να βάλω. Πολλοί Αμερικανοί φοιτητές 4ετείς έχουν μάθει να βάζουν, αλλά κανείς δεν περιμένει από τον φρέσκο πρωτοετή να βάλει. Ε, ουροκαθετήρες τώρα είναι δεδομένο. Κάποιες φορές, όμως καλούμε ουρολόγο εάν υπάρχει πρόβλημα. Nasogastic tubes, κλπ, πάλι οι νοσοκόμες βάζουν (εκτός π.χ. αν ο ασθενής έχει facial fractures, μπορεί να φοβηθούν). Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι γίνεται.

3. Επίσης, στις χειρουργικές ειδικότητες, πάντοτε ως χειρουργοί κάνουμε πάντοτε ένα βασικό workup για τα βασικά προβλήματα του ασθενούς, και δίνουμε επίσης θεραπεία. Π.χ. για πυρετούς, θωρακικό άλγος, κλπ. Δεν καλούμε παθολόγο, καρδιολόγο, παρά μόνο εάν ο ασθενής έχει πρόβλημα πέραν του βασικού πεδίου της ιατρικής, όπως π.χ. ένας ασθενής που είχα τις προάλλες, ο οποίος είχε ιστορικό 2/3 αποφραγμένων στεφανιαίων με ταχυκαρδία γύρω στο 140 και πίεση 175/120, αφού είχαμε αποκλείσει τα γνωστά αίτια, αφού είχαμε δώσει βασική αγωγή προσπαθώντας να ρίξουμε τα ζωτικά του, και έχοντας κάνει ένα βασικό cardiac workup (ένζυμα, ΗΚΓ) προτού καλέσουμε σε βοήθεια τους καρδιολόγους.

4. Δηλαδή, ως πρωτοετής, καλείσαι να λύσεις βασικά και εύκολα κατά τη γνώμη μου προβλήματα που προκύπτουν. Επίσης, κανείς δε θα σου την πει αν ζητήσεις βοήθεια. Δεν μπορεί όμως να μην ξέρεις να εξετάζεις τους ασθενείς, ή να μη μπορείς να διαγνώσεις και να θεραπεύσεις απλά και βασικά πράγματα, ή τουλάχιστον να κάνεις τα σωστά διαγνωστικά βήματα, όταν σου παρουσιάζεται π.χ. μια ουρολοίμωξη, ή ένας πυρετός, ή ένα θωρακικό, κοιλιακό άλγος, ένα delirium tremens, κλπ... Μετά από το 1ο έτος, οι ευθύνες σου ανεβαίνουν, και π.χ. ο 2ετής της γενικής χειρουργικής, ή της νευροχειρουργικής κρατά ολόκληρη εντατική σχεδόν μόνος του (χωρίς μεγαλύτερο ειδικευόμενο, μιλάει κατευθείαν με τον attending).

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε ολους

neurotransmitter

Μην τρελεσαι με το πρακτικο κομματι.Αυτο ειναι το πιο ευκολο

Οταν ημουν φοιτητης ελεγα οτι δεν μαθαινω τπτ πρακτικο, τωρα που δουλευω το θεμα ειναι να κρατας ενα καλο θεωρητικο υποβαθρο

Αν κανεις με το που τελειωσεις ATLS. ACLS, εισαι καλλυμενος απο επειγοντα.

Μην ξεχνας οτι τα πιο απειλητικα για την ζωη ειναι αυτα που μπορεις να ρυθμισεις πιο ευκολα

Οσο για τις πρακτικες γνωσεις, μεσα σε 5-6 εφημερειες εχεις παρει το νοημα.

Κοιτα οταν κανεις στρατιωτικο να εχει παρει το πτυχια ωστε να κανεις εφημερειες σε νοσοκομειο και να μπορεις να γραψεις ειδικοτητα

Μην αγχωνεσαι για τα αλλα

ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι ενα καλο ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ υποβαθρο ολα τα αλλα ερχονται.......

:P

Τροποποιήθηκε από Pirate
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ ευχαριστω για ολες τις συμβουλες! :) αν και φυσικα εγω για νευρολογια ενδιαφερομαι, δεν ξερω τι επειγοντα θα βρω μπροστα μου, αλλα βλεπουμε μεχρι τοτε!προς το παρον διαβασμαα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ ευχαριστω για ολες τις συμβουλες! :) αν και φυσικα εγω για νευρολογια ενδιαφερομαι, δεν ξερω τι επειγοντα θα βρω μπροστα μου, αλλα βλεπουμε μεχρι τοτε!προς το παρον διαβασμαα!!

Να προσθεσω βεβαια και κατι ασχετο με το παρων θεμα του topic

Στο ΝΝΑ γινεται καθε χρονο σεμιναριο πανω σε νευρολογικα θεματα

Στο τελος με εξετασεις στελνεται 1 ατομο με πληρη υποτροφια στην Αμερικη (μεταπτυχιακο?ερευνα?).Στην παρουσα φαση ειναι εν εξελιξει.

Το σεμιναριο ειναι ανοιχτο για ολους(προφανως η υποτροφια δινεται σε καποιον σχετικο με το κλαδο)

Μπες παντως στο site να εχεις ενα knowhow απο θεματολογια,ημερομηνιες κτλ

Καλη δυναμη στις σπουδες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I just got this email from our General Surgery Program Director. Although it states some minimum requirements, I would still apply if interested in going into general surgery:

RESEARCH FELLOWSHIP OPPORTUNITY IN GENERAL & GASTROINTESTINAL SURGERY AT

THE

OHIO STATE UNIVERSITY MEDICAL CENTER

- AVAILABLE FOR July 2010-June 2011

Opportunity for funded research year in the Center for Minimally Invasive

Surgery (CMIS) at The Ohio State University Medical Center.

RESEARCH DESCRIPTION:

The research fellow will participate in all research protocols in CMIS including advanced laparoscopic trials and therapeutic and interventional endoscopic procedures including Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery (NOTES). Work in our animate lab and completion of animate protocols is a significant area of intense research and the candidate will be expected to participate in animate trials and education. They are expected to participate in conferences, conduct and develop research grants and proposals, file studies with institutional IRB and the government clinical trials registry. Completion and submission of grants specifically related to the topics of interest under the supervision of faculty is essential to the maintenance of this position. There are no clinical responsibilities during this year.

MINIMUM QUALIFICATIONS:

1) Must be a graduate of an ACGME accredited medical school or hold valid ECFMG certificate

2) Resident in an ACGME-approved program (PGY2 and above)

3) Candidates currently in a general surgery program as a categorical resident and seeking a one-year research position in minimally invasive surgery are preferred

4) Self-motivated and able to work independently

SALARY:

Pay and benefits are commensurate to PGY year.

Eligible candidates must submit the following:

1) Letter of interest

2) Curriculum Vitae

All interested/qualified candidates should forward documents to:

Lisa Yeater

Email: lisa.yeater@osumc.edu <mailto:lisa.yeater@osumc.edu>

Phone: 614-293-7399

Fax: 614-293-7852

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στο forum.

Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες σημαντικές συμβουλές καθώς φοβάμαι ότι πάω στα ''τυφλά''

Καταρχάς, προβληματίζομαι για το αν τα καλά scores at USMLE STEP1&2 αξίζουν, δεδομένου ότι μ'ενδιαφέρει καθαρά η medical research και όχι η clinical.

Με άλλα λόγια στα references θα έχουν μεγαλύτερη σημασία τα scores ή οι εργασίες που έχεις κάνει ως medical student.

Please help me,i'm very confused!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα τυφλά πας γιατί δεν έχεις παρακολουθήσει αυτό το τόπικ από την αρχή. Κάνε αυτό τον κόπο και θα ξεμπερδευτείς. Ιδιαίτερα τα ποστς που έχουν γράψει notbad, usmeds, ortho.... Αυτά που ρωτάς είναι τελείως στοιχειώδη και θα σου λυθούν άμεσα.

Σύντομα, το ΠΡΩΤΟ σου μέλημα είναι όσο το δυνατόν υψηλά σκορ. ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ. Επίσης, υπάρχουν μόνο 2 είδη research: CLINICAL research (σε ασθενείς) vs BASIC science research (π.χ. σε πειραματόζωα)... Ο όρος "medical research" δε χρησιμοποιήται.

Διάβασε ό,τι έχει ειπωθεί παλαιότερα. Ενώ θέλουμε να βοηθήσουμε, είναι ανέφικτο να τα επαναλαμβάνουμε όλα εξ αρχής κάθε φορά....

Φιλικά όλα αυτά. Δεν έχω πρόθεση να στην πω απλά να βοηθήσω.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ mimisJim

Σε συνέχεια αυτών που έγραψε ο Ortho..

Καταρχήν, πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις να πας USA για research, για ειδικότητα ή και τα 2. Αν είναι μόνο το πρώτο πολύ πιθανο να βρείς κάποια θέση χωρίς τα USMLE, όπως έχουν πει και τα παιδιά που ήδη έχουν κάνει ή κάνουν research στην Αμερική.

Αν όμως θέλεις να κάνεις ειδικότητα στην Αμερική, τότε δεν έχεις άλλη επιλογή από το να δώσεις τα Steps. Στην περίπτωση αυτή όσο πιο καλά πας, τόσο πιο μεγάλες οι πιθανότητες να βρεις ένα καλό residency program. Και αν έχεις και USA research experience ακόμη καλύτερα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας. Στο site http://www.usmle.org/Orientation/2010/Menu.html κατεβάζω το tutorial για το 2010 για step 1 αλλά δεν μπορεί να παίξει. Ρώτησα και μου είπαν οτι ο Internet Explorer 8 (που πάει μαζί με τα windows σε αναβάθμιση χωρίς να σε ρωτήσει) δημιουργεί το πρόβλημα.

Και στέλνω και εδώ για να δώ αν και κάποιος άλλον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα και αν το έλυσε. Ελπίζω να μην είμαι τελείως εκτός θέματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας. Στο site http://www.usmle.org/Orientation/2010/Menu.html κατεβάζω το tutorial για το 2010 για step 1 αλλά δεν μπορεί να παίξει. Ρώτησα και μου είπαν οτι ο Internet Explorer 8 (που πάει μαζί με τα windows σε αναβάθμιση χωρίς να σε ρωτήσει) δημιουργεί το πρόβλημα.

Και στέλνω και εδώ για να δώ αν και κάποιος άλλον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα και αν το έλυσε. Ελπίζω να μην είμαι τελείως εκτός θέματος.

You should change your browser! The tutorial works fine with Mozilla Firefox, Safari, etc. You can download these for free. You can get firefox from www.mozilla.com and safari from www.apple.com/safari/. And I suspect that once you start using one of these, you will never want to go back to explorer: They are MUCH faster, MUCH more stable, and have terrific add-ons. (Safari is the fastest, but Firefox has more add-ons.) And if you plan on coming to the states and publishing anything, you will be happily using the (non-proprietary) firefox add-on called zotero, which is an open-source tool for managing your bibliography. So you might as well get used to it...

Good luck!

Τροποποιήθηκε από MudPhud
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους προετοιμάζονται για το Step2CS : http://meded.ucsd.edu/clinicalmed/clinic.htm και http://www.conntutorials.com/. Δεν τα έχω κοιτάξει ακόμα γιατί ''παλεύω'' με το FA for Step2CS. Θα πω εντυπωσεις όταν τα δω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατέβασα τον firefox σε US-English αλλά και πάλι μου βγάζει μήνυμα οτι οι δέσμες του explorer ( με κάποιο τρόπο δεν μπορώ να παρακάμψω τον explorer) δεν ανταποκρίνονται, παρόλο που ξανα-κατέβασα το tutorial. Καμία ιδέα για το τί μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

ιδέα νο.1 : Να πάω σε τεχνικό

ιδέα νο.2 : ..............

Δεν εννοω το Firefox στα ελληνικα εννοω όλο το συστημα! :) Εναρξη-->Πίνακας ελέγχου κλπ κλπ.

Θέλει 1. firefox browser

2. Αλλαγή σε Πίνακα Ελέγχου-->Τοπικές Ρυθμίσεις και γλώσσα--> α) Μορφές και β) τοποθεσία αλλαγή σε αγγλικά ΗΠΑ και ΗΠΑ αντίστοιχα.

3. Εγκατάσταση του tutorial.

( :) Επιτέλους δουλεύει!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βοηθάει να γνωρίζεις Ισπανικά σε κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο για να κάνεις match στην ειδικότητα προτίμησης (ειδικότερα σε περιοχές όπου οι ισπανόφωνοι>50%);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βοηθάει να γνωρίζεις Ισπανικά σε κάποιο ικανοποιητικό επίπεδο για να κάνεις match στην ειδικότητα προτίμησης (ειδικότερα σε περιοχές όπου οι ισπανόφωνοι>50%);

It is certainly a PLUS. But assuming you have all the remaining qualifications.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας.εχω 2 χρονια που τελειωσα κ τωρα σκεφτομαι να δωσω στεπς.μετα σκεφτομαι να κανω ερευνα αμισθι βεβαιως βεβαιως..)κ μαλον χωρισ να αποφερει δημοσιευση) για κανα 6μηνο οπου βρω στις ηπα.κ ερωτω.το κανει η δεν το κανει.αξιζει τον κοπο η καλυτερα το αγροτικο στην ελλαδαρα?θα το εκτιμισουν οι program directors η θα το γραψουν στα φρυδια τους?εχει κανεις ιδια η απο φιλο του πειρα???

θα εκτιμουσα την τοποθετηση σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Το παρακάτω είναι από προσωπικό μήνυμα, αλλά σκέφτηκα ότι είναι καλό να το δουν και άλλα παιδιά:

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Τι ειναι προτιμοτερο?

Να πας σε ενα ερευνητικο προγραμμα καρδιολογιας μικροτερης εμβελειας σε καποιο community hospital university affiliated,που ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σε δεκτουν για παθολογια,και μετα οταν δηλωσεις εκει για καρδιολογια να σε προτιμησουν αφου σε ξερουν,αφου εχεις τελειωσει και εκει παθολογια,και ειχες κανει και πριν το ερευνητικο.

Η' ειναι προτιμοτερο να πας σε ενα αναγνωρισμενο ερευνητικο προγραμμα (harvard) παρολο που ξερεις οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα να σε κρατησουν εκει αλλα αυτο θα σε βοηθησει ως βιογραφικο για να σε προτιμησουν σε καποιο αλλο προγραμμα καρδιολογιας?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο που αναφέρεις είναι καλό.

Καταρχήν, απ'όσο γνωρίζω τα community δεν πρέπει να έχουν οργανωμένη έρευνα. Μπορεί μετά να σε πάρουν εύκολα για παθολογία (αλλά ούτως ή άλλως θα βρεις εύκολα παθολογία με 96/99 και χωρίς έρευνα), αλλά το πρόβλημα μετά θα είναι ότι δεν θα έχεις letters of recommendation από δυνατούς ανθρώπους ώστε μετά να βρεις καρδιολογία. Άρα, γενικά, τα community, δε συμφέρουν, εκτός και αν βρεις κάποιο το οποίο να είναι affiliated με κάποιο γνωστό Πανεπιστήμιο ώστε να πάρεις γράμματα από εκεί.

Όσο για τα τύπου Harvard, Yale, κλπ, πάλι δεν είναι καλά. Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί εκεί που κάνουν το ίδιο πράγμα, όπως επίσης και τόσα διάσημα ονόματα που συνέχεια λείπουν και που δεν θα τα βλέπεις και δεν θα σε βλέπουν ποτέ... Το γνωρίζω αυτό και από προσωπική εμπειρία. Δηλαδή, οι διάσημοι αυτοί καθηγητές δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν μαζί σου, να βγάλουν δημοσιεύσεις μαζί σου, κλπ, και ο λόγος είναι ότι τα προγράμματα αυτά είναι τεράστια, και είσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, και αυτοί απλά είναι τόσο πολυάσχολοι με ταξίδια στο εξωτερικό συνέχεια, με συνέδρια, κ.ο.κ., που δεν έχει νόημα για σένα.

Άλλωστε, πολλοί Έλληνες δεν υπάρχουν που έχουν κάνει observerships, research, κλπ σε τέτοια μέρη, και στο τέλος έκαναν μια τρύπα στο νερό. Για να μη μιλήσω και για αυτούς που πάνε και κάνουν observerhsips στο Harvard, το δηλώνουν ως ειδικότητα στην Ελλάδα και μετά όταν οι συνάδερφοί τους στην Ελλάδα τους βλέπουν ότι δεν ξέρουν να χειρουργούν λένε: "Μα καλά, όλοι άσχετοι έρχονται από Αμερική?"

Η ουσία είναι μία: Όταν έρθει με το καλό ο καιρός να κάνεις αιτήσεις, πρέπει να έχεις κάποιον δικό σου ο οποίος θα γνωρίζει κόσμο και στην τελική θα μπορέσει να σηκώσει και ένα τηλέφωνο στον τάδε φίλο του και να πει ότι σε ξέρει πολύ καλά, είσαι πολύ καλός και να σου βρει θέση.

Αυτό γίνεται εάν πας σε κάποιο ενδιάμεσο πρόγραμμα, δηλαδή ούτε τύπου community ούτε τύπου Harvard, το οποίο θα είναι πανεπιστημιακό και θα έχει έρευνα.

Επίσης, θέλω να σου τονίσω ότι στην Ελλάδα, τα πανεπιστήμια τύπου Harvard, Yale, κλπ τα έχουμε ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ (λόγω γονέων, γνωστών και λοιπής Ελληνικής Κουλτούρας) Θεοποιήσει. Π.χ. το δικό μου Πανεπιστήμιο στην Ορθοπαιδική είναι πολύ καλύτερο από το Χάρβαρντ, και συνειδητά πήγα εκεί γιατί χειρουργούμε τρελλά με το που πατάμε το πόδι μας στο 2ο έτος, και όχι στο 4ο που χειρουργούν στο Χαρβαρντ (επειδή μέχρι τότε πρέπει να βγάλουν και κάποιες δημοσιεύσεις ώστε να "ακούγεται" το Χάρβαρντ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, θέλω να σου τονίσω ότι στην Ελλάδα, τα πανεπιστήμια τύπου Harvard, Yale, κλπ τα έχουμε ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ (λόγω γονέων, γνωστών και λοιπής Ελληνικής Κουλτούρας) Θεοποιήσει. Π.χ. το δικό μου Πανεπιστήμιο στην Ορθοπαιδική είναι πολύ καλύτερο από το Χάρβαρντ, και συνειδητά πήγα εκεί γιατί χειρουργούμε τρελλά με το που πατάμε το πόδι μας στο 2ο έτος, και όχι στο 4ο που χειρουργούν στο Χαρβαρντ (επειδή μέχρι τότε πρέπει να βγάλουν και κάποιες δημοσιεύσεις ώστε να "ακούγεται" το Χάρβαρντ).

Για να προλάβω τα τυχόν ενδεχομένως και κακοπροαίρετα σχόλια, θα γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος, και θα μιλήσω παίρνοντας ως παράδειγμα την ορθοπαιδική, αλλά αυτό ισχύει γενικά και για τις υπόλοιπες χειρουργικές ειδικότητες:

Στην Αμερική, υπάρχουν γενικά 3 διαφορετικά είδη προγραμμάτων με τα υπέρ και τα κατά τους. Το τι είναι καλύτερο, εξαρτάται σε τι αποσκοπεί ο καθένας μας.

1. Τα γνωστά ονόματα, τύπου Harvard, Yale, Duke, κλπ:

Υπέρ:

- Το όνομα και το prestige που πάντα υπέρ σου μετρούν

- Οι διασυνδέσεις, που στο τέλος της ειδικότητας σίγουρα σου εξασφαλίζουν ένα πολύ καλό fellowship.

- Κατά τη διάρκεια της ειδικότητας, κάνεις έρευνα για να ενισχύσεις το βιογραφικό σου, ώστε να είσαι πιο ανταγωνιστικός για Ακαδημαϊκή θέση (και αφ'ετέρου με το "αζημίωτο" για το πρόγραμμα, γιατί ως πρόγραμμα με prestige χρειάζεται να "ακούγεται" παραέξω)

- Η θεωρητική κατάρτηση είναι εξαιρετική, γιατί υπάρχουν πάρα πολλές διαλέξεις και δίδεται αρκετή έμφαση στη θεωρία.

Κατά:

- Δεν χειρουργείς αρκετά στα πρώτα χρόνια (π.χ. στο Χάρβαρντ στην Ορθοπαιδική που ξέρω, αρχίζεις κάπως να χειρουργείς περί τα μέσα του 3ου έτους, και στο λένε και ευθαρσώς στην συνέντευξη). Το αποτέλεσμα είναι ότι κάνοντας λιγότερα χειρουργεία κατά τη διάρκεια της ειδικότητας, ως χειρουργός βγαίνεις λιγότερο επαρκής στο ΓΕΝΙΚΟ μέρος της ορθοπαιδικής.

- Τα μέρη αυτά, για να διατηρήσουν το όνομα και το πρεστίζ, έχουν πολλά fellowship programs. Το αποτέλεσμα είναι ότι οι fellows (που μπορεί να είναι και international), θα κάνουν πολλά από τα περιστατικά, στερώντας έτσι περαιτέρω σε χειρουργική εκπαίδευση τους ειδικευομένους του προγράμματος.

- Συνήθως έχουν μεγάλο αριθμό ειδικευομένων, π.χ. η Mayo Clinic, έχει 12 residents το χρόνο x5 = 60 ειδικευόμενους! Πολλούς attendings επίσης, με αποτέλεσμα να μη γνωρίζονται όλοι μεταξύ τους και αυτό επίσης να έχει επίπτωση στην εκπαίδευση. Δημοσιεύθηκε μια μελέτη που το απέδειξε αυτό και το συμπέρασμά της ήταν ότι ο ιδανικός αριθμός είναι κάτω από 6 ειδικευόμενους το χρόνο. Τα περισσότερα προγράμματα έχουν από 3-5 ειδικευόμενους το χρόνο.

Συμπέρασμα: Ο στόχος αυτών των προγραμμάτων είναι να συνεχίσουν να ακούγονται στα πέρατα της Οικουμένης:

α. με το να παράγουν έρευνα

β. με το να εκπαιδεύουν fellows οι οποίοι θα πάνε κάπου και θα γίνουν "κάποιοι" (είτε εντός ΗΠΑ, είτε εκτός ΗΠΑ) και θα λένε "εκπαιδεύτηκα στο Χάρβαρντ"

γ. με το να παράγουν residents οι οποίοι θα έχουν βιογραφικό ώστε στο τέλος να βρούν μια υψηλή ακαδημαϊκή θέση και πάλι να "ακουστεί" το όνομα του προγράμματος

Οι ειδικευόμενοι που τελειώνουν αυτά τα προγράμματα, συνήθως έχουν βιογραφικό, βρίσκουν καλό μέρος για να κάνουν υποειδικότητα, και στο τέλος γίνονται experts σε αυτή την υποειδικότητα (και κλινικά, και βάσει του βιογραφικού τους), υστερώντας όμως σε σχέση με τα άλλα προγράμματα σε χειρουργική εμπειρία στην ΓΕΝΙΚΗ ορθοπαιδική. Και αν το πάμε παραπάνω, η ακαδημαϊκή τους πορεία θα τους βγάλει στον τελικό προορισμό του να γίνουν κάπου Professor and Chairman σε λίγα χρόνια. Γιατί θα είναι world reknowned experts στον τομέα τους και δεν τους ενδιαφέρει τόσο το γενικό κομμάτι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το Duke, που έχει βγάλει τόσους Chairmen αυτή τη στιγμή στην Αμερική.

2. Τα λιγότερο γνωστά Πανεπιστημιακά Προγράμματα:

Υπέρ:

- Χειρουργείς νωρίς, από το 2ο έτος συνήθως και σε αφήνουν να κάνεις πάρα πολλά πράγματα. Είναι χαρακτηριστικό ότι πολλοί από αυτά τα προγράμματα να μην χρειάζονται να κάνουν καν fellowship, αλλά να πηγαίνουν στο private practice ως γενικοί ορθοπαιδικοί (αν το επιλέξουν, καθώς είναι χειρουργικά πολύ επαρκείς και στέκονται πολύ στα πόδια τους).

- Βρίσκεις γενικά καλό πρόγραμμα για να κάνεις υποειδικότητα. Οπότε στο τέλος βγαίνεις πολύ καλός χειρουργικά ΚΑΙ στη ΓΕΝΙΚΗ ορθοπαιδική ΚΑΙ στην υποειδικότητα που ακολούθησες.

Κατά:

- Δεν κάνεις πολλή έρευνα και συνεπώς το βιογραφικό σου είναι σχετικά πτωχό στο τέλος.

- Η θεωρητική κατάρτηση είναι καλή, όχι όμως τόσο όσο στα προηγούμενα προγράμματα.

Συμπέρασμα: Εδώ υπάρχει ισορροπία, γιατί παίρνεις εξαιρετική χειρουργική εκπαίδευση, καλή θεωρητική εκπαίδευση, και μπορείς να βρεις και πολύ καλή υποειδικότητα μετά. Εάν σε ενδιαφέρει όμως ΠΟΛΥ η ακαδημαϊκή καριέρα σε ένα συγκεκριμένο τομέα της ορθοπαιδικής, σίγουρα θα ήταν καλύτερο να πας σε τύπου Χάρβαρντ, ιδιαίτερα εάν δεν έχεις δημοσιεύσεις πριν την ειδικότητα.

3. Τα Μη-Πανεπιστημιακά (Community) Προγράμματα, στα οποία:

Υπέρ:

- Χειρουργείς αρκετά σίγουρα σε ποσότητα, και σίγουρα παραπάνω από κάποιο Χάρβαρντ. Βέβαια δεν γνωρίζω εάν η ποικιλία των περιστατικών αντιστοιχεί στην ποσότητα.

Κατά:

- Δε δίδεται τόση βάση στη θεωρία.

- Έρευνα δεν κάνεις.

- Είναι πιο δύσκολο να βρεις πολύ καλή υποειδικότητα μετά, γιατί σε αυτά τα προγράμματα συνήθως δεν υπάρχουν γνωστά ονόματα τα οποία έχουν σχέση με ανθρώπους σε Πανεπιστημιακά προγράμματα που προσφέρουν υποειδικότητες (fellowships) και συνεπώς τα γράμματα που θα πάρεις θα σε βοηθήσουν λιγότερο.

Συμπέρασμα: Εάν θέλεις private practice και δεν σε ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή καριέρα καθόλου, η λύση αυτή δεν είναι καθόλου κακή. Θα πας κάπου και θα τα κονομάς. Αλλά κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερη από τις άλλες 2.

Με λίγα λόγια, στην Ελλάδα, ή ακόμη και σε Ευρωπαϊκές Χώρες λέμε: "Δε χειρουργούμε, δε χειρουργούμε! Πάμε κάπου που να μας αφήνουν να χειρουργούμε!". Στην Αμερική η νοοτροπία δεν είναι αυτή ακριβώς. Υπάρχουν και άλλοι εξίσου σημαντικοί τομείς... Το χειρουργείο (τεχνικό κομμάτι) θεωρείται εξαιρετικά σημαντικό, αλλά δίδεται βαρύτητα (ανάλογα με το πρόγραμμα) και σε άλλους τομείς. Και όπως έχει πει κάποιος "Σοφός", ο χειρουργός πρέπει να ξέρει κυρίως τι να ΜΗ χειρουργεί.

Τέλος, η γνώμη μου είναι για έναν Έλληνα που δεν θέλει να κάτσει στην Αμερική για Ακαδημαϊκή καριέρα (αλλά και γενικά), ότι η 2η λύση είναι η ιδανική (ιδιαίτερα όταν έχει ήδη κάνει έρευνα και δε χρειάζεται άλλο βιογραφικό προς το παρόν), αλλά τον ενδιαφέρει να είναι καλός και στα ΓΕΝΙΚΑ της ειδικότητάς του (εκτός από τα ΕΙΔΙΚΑ της υποειδικότητας που θα κάνει). Γιατί ως γνωστόν, γυρνώντας στην Ελλάδα, κανείς δε θα σου στρώσει "κόκκινο χαλί", επειδή θα δηλώνεις π.χ. "Σπονδυλάς", ή "Ισχιάς", αλλά ιδιαίτερα στα πρώτα χρόνια, η απαίτηση θα είναι να μπορείς να τα αντιμετωπίζεις σχεδόν "όλα".Υ.Γ. Για να μην ξεχνιόμαστε, όταν κάνεις έρευνα στην Αμερική δεν χειρουργείς, και αντίστροφα.  Δείτε και εδώ: http://www.greekmeds...ndpost&p=338850

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emthanx Ortho! Πολύ χρήσιμη η επεξήγησή σου! Ηθελα να σε ρωτήσω... Ας υποθέσουμε ότι

1. Σε θεωρητικό επίπεδο η επιλογή είναι δική σου και όχι των προγραμμάτων (κάτι το οποίο δεν συμβαίνει πρακτικά αλλά λέμε τώρα)

2. Ο στόχος σου είναι κάπου στη μέση, δηλαδή κατα βάση πολύ καλή κλινική εμπειρία και κανένα paperάκι εδω και εκεί

ποια θα ήταν η συμβουλή σου στο ίδιο θέμα αλλά όσον αφορά στις παθολογικές ειδικότητες?? Απλά ρωτώ μιας και δεν υπάρχουν τα χειρουργεία, μήπως διαφοροποιείται το πράγμα κατά τη γνώμη σου.

Πως θα ηταν η κατάταξη σου για university based, community based - uni affiliated και community προγράμματα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emthanx Ortho! Πολύ χρήσιμη η επεξήγησή σου! Ηθελα να σε ρωτήσω... Ας υποθέσουμε ότι

1. Σε θεωρητικό επίπεδο η επιλογή είναι δική σου και όχι των προγραμμάτων (κάτι το οποίο δεν συμβαίνει πρακτικά αλλά λέμε τώρα)

2. Ο στόχος σου είναι κάπου στη μέση, δηλαδή κατα βάση πολύ καλή κλινική εμπειρία και κανένα paperάκι εδω και εκεί

ποια θα ήταν η συμβουλή σου στο ίδιο θέμα αλλά όσον αφορά στις παθολογικές ειδικότητες?? Απλά ρωτώ μιας και δεν υπάρχουν τα χειρουργεία, μήπως διαφοροποιείται το πράγμα κατά τη γνώμη σου.

Πως θα ηταν η κατάταξη σου για university based, community based - uni affiliated και community προγράμματα?

Κοίτα, για παθολογία τα πράγματα διαφέρουν. Ο κοινός παρονομαστής όμως βρίσκεται στο τι θέλει ο καθένας....

Εάν θέλεις να κάνεις ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ παθολογική ειδικότητα, όπως καρδιολογία ή γαστρεντερολογία, τότε σου χρειάζονται καλές συστατικές επιστολές από γνωστά προγράμματα. Αυτό θα το βρεις εάν πας σε University-based ή University-affiliated. Εάν πας σε community-based πρόγραμμα, τότε θα δυσκολευτείς να βρεις καλές συστατικές επιστολές, γιατί απλά οι άνθρωποι με τους οποίους δουλεύεις δεν έχουν διασυνδέσεις.

Εάν θέλεις να κάνεις στο τέλος ΜΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ παθολογική ειδικότητα (π.χ. ογκολογία, ενδοκρινολογία, κλπ), τότε μπορείς να πας σε ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα παθολογίας, και να μη χολοσκάς για University-based ή University-affiliated. Γιατί σε αυτές τις υποειδικότητες, οι θέσεις είναι πιο πολλές από τους υποψηφίους, με αποτέλεσμα το μοναδικό σου προσόν που απαιτήται είναι να έχεις τελειώσει κάπου 3 χρόνια παθολογίας.

Όσο για το "κανένα paperaki εδώ και εκεί", αυτό εξαρτάται... Π.χ. ένα case-report παντού θα βρεις να κάνεις, αλλά σίγουρα στον τομέα της έρευνας, τα University-based ή University-affiliated υπερέχουν σαφώς.

Γενικά πάντως η κατάταξη είναι: university based > community based - uni affiliated > community προγράμματα. Το ζήτημα είναι τι τελικά θα σου χρειαστεί, με βάση πάντοτε τους στόχους που έχεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πιστευω οτι ακομη μια φορα ο ορθο μεγαλουργησε.ευχαριστω.να συμπληρωσω ομωσ κατι σε σχεση με παλιοτερο ποστ σου.για να σε δεχθουν στο μαγιο παθολ δεν αρκουν 91 στα στεπς.θελει.νταμπλ 99, usce,ερευνα (ακομα κ στην παθολ)+ καποιο βυσματακι

η ερωτηση που εκανα δεν απαντηθηκε---->καλυτερα ελλαδα κ αγροτικο η ερευνα στην αμερικη,για 6 μηνες χωρισ δημοσιευση(just shadowing)????θα απεφερε κατι αυτο??αξιζει τον κοπο?

ορθο κ παλι ευχαριστω που αφιερωνεις χρονο για τουσ νεωτερους

Η απάντηση είναι η εξής:

Εφ'όσον το έχει πάρει κανείς απόφαση να πάει Αμερική, το αγροτικό είναι χάσιμο χρόνου.... Όπως και ο στρατός άλλωστε. Ένα το κρατούμενο λοιπόν. (Όπως ήταν και για μένα, και ο Στρατός, και το Αγροτικό, αν και πέρασα τρομερά και στα 2, οπότε και δεν το μετανιώνω τελείως).

Δεύτερον: Σε 6 μήνες, μπορείς να βγάλεις κάποια δημοσίευση, και αν μη τι άλλο, θα πάρεις συστατικές επιστολές! Εδώ σα φοιτητής πας ένα μήνα (όχι μόνο εσύ, ΚΑΙ οι Αμερικανοί φοιτητές) και παίρνουν συστατικές.

Όσο για την Mayo: Υπάρχει μία λίστα που λέγεται "FMG-friendly Hospitals", και αναφέρεται σε παθολογία κυρίως. Την είχα δημοσιεύσει σε παλαιότερο ποστ, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αξιόπιστη... Εκεί μιλά για πολύ λιγότερα σκορ, αλλά πάλι δεν θέλω να πάρω κανένα στο λαιμό μου και έτσι όταν δεν είμαι σίγουρος για κάτι, προτιμώ να μην μιλάω.

Όπως και να 'χει το ζήτημα, η παθολογία είναι εύκολο να σε πάρουν γενικά. Και η συζήτηση περί Mayo δεν έχει τόσο νόημα στην παρούσα φάση. Κάντε ό,τι μπορείτε στα στεπς και βλέπετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.