Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Πάρε τους τηλέφωνο τώρα,είναι καλή ώρα για αυτούς και ρώτα τους γιατί...Είσαι σίγουρος ότι στο reject που σου έστειλαν αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα??

Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν αρχικα οτι η αιτηση μου σταλθηκε χωρισ να εχει υπογραφει απο τον προεδρο αλλα πηγα στην γραμματεα (προκειμενου να την ξαναστειλω) και μου εδειξε αντιγραφο τησ αιτησησ που ειχα στειλει και ηταν κανονικα υπογεγραμμενη και σφραγισμενη. Τους ξαναπηρα λοιπον και μου ειπαν οτι δεν μπορουν ακομη να μου πουν κατι γιατι ειναι σε φαση να περναει απο το τμημα που σκαναρουν τα εγγραφα για να μπουν στον ελεκτρονικο φακελο του καθε γιατρου...Εσενα, πωσ σου ακουγεται ολο αυτο?? Ειλικρινα εχω ανησυχησει πολυ, δεν μου βγαζει νοημα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να επιμείνεις και να ξαναπάρεις να σου πουν,αν και ο,τι και να έχει γίνει αυτοί δεν νομίζω να σου πουν σόρρυ κάναμε λάθος και θα το διορθώσουμε.Φαντάζομαι έκανες ξανά όοοολη την αίτηση...Τί να σου πω...Μην αγχώνεσαι πάντως εκτός αν θέλεις να δώσεις πολύ άμεσα το CS...Τη δεύτερη φορά απαντάνε πιο γρήγορα από την πρώτη,περίπου σε 3 εβδομάδες.Εγώ να φανταστείς έκανα σήμερα για τρίτη φορα αίτηση...Υπομονή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια αυτοι θελουν το πτυχιο που θα στειλετε να εχει και τις υπογραφες του πρυτανη γραμματεας κτλ...αρα ζητατε απο τη γραμματεια ενα αντιγραφο πτυχιο ειδικο με τις υπογραφες κατω απο τα αντιστοιχα ονοματα κ με επικυρωση απο τη γραμματεια της σχολης!Αυτο μετα θα δωσετε για μεταφραση στο υπουργειο εξωτερικων!Ειπαμε εκει δεν ειναι Ελλαδισταν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους.Καταρχας ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια που συμβαλλουν με ολες αυτες τις

πληροφοριες σε ενα πραγματικα χρησιμο φορουμ.Αν και παρακολουθω απο καιρο τη συζητηση αυτο ειναι το πρωτο

μου ποστ.θα ηθελα να ρωτησω ιδιαιτερα τα παιδια που εχουν βγαλει J1 Visa για ειδικοτητα, αλλα και οσους εχουν

J1 για ερευνα , αν γνωριζουν αν πρεπει να καταθεσουμε δικαιολογητικα για την στρατολογικη κατασταση στην αμερικανικη

πρεσβεια κατα την αιτηση.

Βασικα η αναβολη μου ληγει το δεκεμβριο του 2009, σε λγους μηνες δηλαδη, αλλα επειδη υπαρχει η δυνατοτητα να κανω

ερευνα σε καποιο εργστηριο στην Αμερικη μεσα στο 2010, δεν θα ηθελα να χασω την ευκαιρια που παρουσιαστηκε τωρα και

να αναγκαστω να παω στρατο.Αν ολα πανε καλα και ξεκινησω ειδικοτητα την επομενη χρονια-μετα το ερευνητικο, προφανως θα ειμαι ηδη ανυποτακτος οταν θα κανω εκ νεου αιτηση.

Πραγματικα δεν θα ηθελα να χασω χρονο με τον στρατο - εστω και 9 μηνες- οποτε δεν ξερω αν με παιρνει να τον αποφυγω σαν ανυποτακτος χωρις επιπτωσεις στο θεμα της βιζας.Προφανως θα μπορουσα να ρωτησω την πρεσβεια κατευθειαν απο το να σας κουραζω εδω αλλα ανησυχω μηπως υπαρξει εμπλοκη πριν καλα καλα ξεκινησω την αιτηση.

Υπαρχουν και αλλοι που τους εχει προβληματισει το θεμα στρατος-μεταναστευση Αμερικη? Περιμενω με ενδιαφερον να ακουσω αποψεις - προτασεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Την Τετάρτη πήρα τα αποτελέσματα του Ste2CK : 254/99. Στο 1ο step είχα πάρει 253/99. Για το 2ο step διάβασα το Secrets 2 φορές και έκανα όλες τις ερωτήσεις του UWorld in tutor, timed mode 2 φορές. Μου φάνηκε πιο κουραστικό από το 1ο όσον αφορά την εξέταση αυτή καθ' αυτή, ίσως γιατί οι ερωτήσεις είναι πραγματικά μακροσκελείς, και ακόμα και αν αυτό που ρωτάνε είναι εύκολο, σε κουράζει το γεγονός και μόνο ότι πρέπει να διαβάσεις ό,τι λέει η εκφώνηση...Αυτά από μένα, καλή επιτυχία σε όποιον το έχει δώσει και περιμένει αποτελέσματα ή σε αυτούς που προγραμματίζουν να το δώσουν στο μέλλον!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους.Καταρχας ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια που συμβαλλουν με ολες αυτες τις

πληροφοριες σε ενα πραγματικα χρησιμο φορουμ.Αν και παρακολουθω απο καιρο τη συζητηση αυτο ειναι το πρωτο

μου ποστ.θα ηθελα να ρωτησω ιδιαιτερα τα παιδια που εχουν βγαλει J1 Visa για ειδικοτητα, αλλα και οσους εχουν

J1 για ερευνα , αν γνωριζουν αν πρεπει να καταθεσουμε δικαιολογητικα για την στρατολογικη κατασταση στην αμερικανικη

πρεσβεια κατα την αιτηση.

Βασικα η αναβολη μου ληγει το δεκεμβριο του 2009, σε λγους μηνες δηλαδη, αλλα επειδη υπαρχει η δυνατοτητα να κανω

ερευνα σε καποιο εργστηριο στην Αμερικη μεσα στο 2010, δεν θα ηθελα να χασω την ευκαιρια που παρουσιαστηκε τωρα και

να αναγκαστω να παω στρατο.Αν ολα πανε καλα και ξεκινησω ειδικοτητα την επομενη χρονια-μετα το ερευνητικο, προφανως θα ειμαι ηδη ανυποτακτος οταν θα κανω εκ νεου αιτηση.

Πραγματικα δεν θα ηθελα να χασω χρονο με τον στρατο - εστω και 9 μηνες- οποτε δεν ξερω αν με παιρνει να τον αποφυγω σαν ανυποτακτος χωρις επιπτωσεις στο θεμα της βιζας.Προφανως θα μπορουσα να ρωτησω την πρεσβεια κατευθειαν απο το να σας κουραζω εδω αλλα ανησυχω μηπως υπαρξει εμπλοκη πριν καλα καλα ξεκινησω την αιτηση.

Υπαρχουν και αλλοι που τους εχει προβληματισει το θεμα στρατος-μεταναστευση Αμερικη? Περιμενω με ενδιαφερον να ακουσω αποψεις - προτασεις.

Όλους τους άρρενες που πάνε στις ΗΠΑ για ειδικότητα τους προβληματίζει το θέμα.

Δες εδώ για πληροφορίες.

Την Αμερική δεν την ενδιαφέρει αν έχεις κάνει στρατό ή όχι. Αν δικαιούσαι την βίζα θα στην δώσει.

Τα προβλήματα ανακύπτουν από τις διάφορες Ελληνικές Υπηρεσίες που σου ζητάνε στρατολογική κατάσταση για να σου εκδώσουν ένα πιστοποιητικό.

Πάντως γνωρίζω παιδιά που είναι ανυπότακτοι και κάνουν ειδικότητα στις ΗΠΑ. Συνεπώς είναι κάτι που μπορεί να γίνει…

YΓ Loanna, συγχαρητήρια για τα καλά σου scores. Με το καλό και η θέση των ονείρων σου…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Τετάρτη πήρα τα αποτελέσματα του Ste2CK : 254/99. Στο 1ο step είχα πάρει 253/99. Για το 2ο step διάβασα το Secrets 2 φορές και έκανα όλες τις ερωτήσεις του UWorld in tutor, timed mode 2 φορές. Μου φάνηκε πιο κουραστικό από το 1ο όσον αφορά την εξέταση αυτή καθ' αυτή, ίσως γιατί οι ερωτήσεις είναι πραγματικά μακροσκελείς, και ακόμα και αν αυτό που ρωτάνε είναι εύκολο, σε κουράζει το γεγονός και μόνο ότι πρέπει να διαβάσεις ό,τι λέει η εκφώνηση...Αυτά από μένα, καλή επιτυχία σε όποιον το έχει δώσει και περιμένει αποτελέσματα ή σε αυτούς που προγραμματίζουν να το δώσουν στο μέλλον!!

Loanna,κατ'αρχάς συγχαρητήρια πολλά για τα αποτελέσματα σου,σου εύχομαι κάθε επιτυχία και στη συνέχεια και πολλές συνεντεύξεις για την ειδικότητα που επιθυμείς.Επειδή πλησιάζει ο καιρός να δώσω το step 1 ήθελα να σε ρωτήσω πότε το έδωσες εσύ,πόσο καιρό προετοιμασίας αφιέρωσες και πως σου φάνηκαν οι εξετάσεις(αν δηλαδή ήταν αντιπροσωπευτικές του υλικού που διάβασες και αν τα αποτελέσματα σου ήταν αναμενόμενα με βάση την επίδοση σου σε UW,self assessment tests αν έκανες.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds...opic=22580&st=0

Τον Οκτώβρη που πήρα τα αποτελέσματα του 1ου step είχα γράψει ορισμένα πράγματα για την προετοιμασία που είχα κάνει (πότε διάβασα, από πού, κλπ). Ό,τι άλλο χρειαστείς, ρώτα με και θα σου πω!Καλή δύναμη και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητηρια και απο εμενα!!! Μπορεις να μας πεις ποια βιβλια χρησιμοποιησες για το Step 2 ck περα του Secrets? Ευχαριστω πολυ και καλη

επιτυχια σου ευχομαι στη συνεχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!! Και σε εσάς κάθε επιτυχία σε ό,τι κι αν προσπαθήσετε! Πέρα του Secrets for Step2 τίποτα άλλο. Απλά φρόντισα να διαβάσω καλά στις κλινικές του 6ου. Εξάλλου τα ίδια εξετάζονται ( Παθολογία, Χειρουργική, Παιδιατρική, Ψυχιατρική ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά ποιο είναι το τηλέφωνο που ρωτάμε πότε γίνονται οι εξετάσεις? κανεις δεν ξέρει να μου πει . δίνονται Αθήνα? είχα ακούσει μόνο θεσσαλονίκη.

Και κάθε πότε δίνονται οι εξετάσεις? πείτε ένα σάιτ αλλά όχι πάλι το prometric.com ecfmg.com γιατί δεν είδα καμιά αναφορά για Ελλάδα. ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάχνοντας στο prometric, μόνο το κέντρο της Θεσσαλονίκης έχει (Βενιζέλου 4).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένας αν γίνεται να πει πόσο καιρό θέλει για να διαβάσεις το step 1 . και κάθε πότε δίνονται οι εξετάσεις και σε ποιο τηλέφωνο μαθαίνουμε για Αθήνα! ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποκλείεται να μπήκες στο site του prometric και να μην βρήκες ότι το μόνο test center στην Ελλάδα είναι στη Θεσ/νικη! Μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά...Όσον αφορά τις υπολοιπες ερωτήσεις σου, λογικό να μην βρίσκεται ούτε ένας, γιατί έχουν ήδη απαντηθεί ή/και μπορείς να τα βρεις ΕΥΚΟΛΑ από μόνος σου (π.χ από του booklet του ecfmg ή του usmle)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αθηνα το κέντρο έχει κλείσει από πέρυσι, το μονο που λειτουργεί τώρα είναι στην Θεσσαλονίκη (εκτος αν ξανάνοιξαν της Αθηνας). Τηλέφωνο στην Θεσσαλονίκη λοιπόν-> Fulbright Foundation 2310-242-904. Οι εξετάσεις δίνονται κάθε εβδομάδα, κάθε τεταρτη η πέμπτη η both.Το ποσο θα διαβάσεις εξαρτάται αποκλειστικά από το score που πιάνεις στο pretest. Αν με το που ξεκινήσεις πιάνεις >90% πήγαινε δώσε σε μια εβδομάδα. Αν ξεκινάς με 35-40% υπολόγιζε κανένα τρίμηνο full time. διάβασμα. Αν δεν έχεις χρόνο για full time, υπολόγιζε κάνα εξάμηνο η παραπάνω. Δεν μπορεί κανεις να σου πει.Pretest scores, pretest scores, pretest scores. Αυτή είναι η συνταγή :)

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΗ στέλνετε τα χαρτιά σας στο ECFMG από τα ΕΛΤΑ.Εγώ τα έστειλα συστημένα εδώ και 5 εβδομάδες και δεν έχουν πάει...Αυτό.Και δε μου έχουν επιστραφεί,άρα χάθηκαν...

Καλύτερα από σχολή με κούριερ κι ας πληρώσετε κάτι περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας συναδελφοι, εχω μια ερωτηση και επειδη δεν ξερω που να την απευθυνω, επελεξα αυτο το δημοφιλες forum. Γνωριζετε αν ειναι υποχρεωτικο το εμβολιο για την ηπατιτιδα σε καθε χειρουργο μεσα σε καποιο νοσοκομειο? Εννοω οτι αν δεν θελει, πρεπει να το κανει οπωσδηποτε? Εχω διαβασει επισης για την σχεση εμβολιου ηπατιτιδας-αντισωματα LKM ( liver kidney antibiotics )... οτι ξερετε πανω στο θεμα μου ειναι χρησιμο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Καταρχήν συγχαρητήρια και σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές.

Έχω αποφοιτήσει εδώ και ενάμισυ χρόνο και απασχολούμαι τον τελευτάιο χρόνο ερευνητικά σε νοσοκομείο στην Αθήνα έχοντας ήδη κάποια abstracts και προσεχώς δημοσιεύσεις και συστατικές ( μία εκ των οποίων από αμερικανοφερμένο καθηγητή της σχολής).

Ενδιαφέρομαι για μια όχι και τόσο ανταγωνιστική ειδικότητα οπότε αυτό ελπίζω ότι κάνει τα πράγματα λίγο ευκολότερα.

Έχω ήδη ξεκινήσει διάβασμα για τα STEPS και ενδιαφέρομαι μετά το πρώτο Step να συνεχίσω έρευνα στις ΗΠΑ και κάπου εκεί να δώσω και το 2ο. Έχετε ήδη πει οτι η έρευνα εκεί είναι κάτι πολύ καλό που μπορεί να κάνει κάποιος.

Το κομμάτι ου με ενδιαφέρει να εξειδικευτώ είναι πολύ συγκεκριμένο και στην ουσία υπάρχουν γύρω στα 10 ερευνητικά labs (basic science) στην άλλη πλευρά του ατλαντικού. 4-5 εκ των οποίων στο UCLA.

Έχω ήδη αποστείλει emails σε 1-2 καθηγητές εκεί για να πάω ένα μικρό χρονικό διάστημα ως visiting doctor και έχω λάβει απάντηση απο τον έναν ήδη που ήταν θετική για visit, όχι fund όμως προς το παρόν.

Λέτε όλοι για applications. Applications στο συγκεκριμένο field μπορείς να κάνεις σαν postdoctoral.

Τι θετικά μπορεί να μου δώσει προς το παρόν αυτό το visiting doctor? Και τι μπορώ να απαιτήσω μετά την παραμονή μου εκεί? Συστατικές? Δουλειά μονιμότερη στο εργαστήριο σε κάποιους μήνες απο τώρα? Με τι visa?

Να ψάξω και για labs πάνω στην ειδικότητα μεν λιγότερο εξειδικευμένα δε και να δω αν έχουν links για applications?

Προσπαθώ να τα ξεκαθαρίσω λίγο ουτως ώστε από την θεωρία να τα κάνω πράξη!

Συνάδελφε ortho θα εκτιμούσα πολύ την συμβουλή σου!

Καλή επιτυχία σε όλους!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ειδικότητα σε ενδιαφέρει? Αυτό τα αλλάζει όλα. Εάν δεν είναι ανταγωνιστική, π.χ. παθολογία, παιδιατρική, κλπ όπως έχουμε προαναφέρει, τότε δεν χρειάζεται να χάσεις χρόνο με την έρευνα. Εάν επικεντρωθείς στα USMLEs, και τα περάσεις με καλό βαθμό, αυτό από μόνο του θα σου εξασφαλίσει μια θέση. Και τότε, ΜΟΝΟ αυτό πρέπει να σε απασχολεί μέρα-νύχτα (όχι περαιτέρω έρευνα στις ΗΠΑ)... Εάν επιπλέον όπως λες, έχεις και έρευνα ΗΔΗ (άσχετο εάν είναι από Ελλάδα), τότε, θα είσαι SUPERSTAR applicant για αυτές τις ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψυχιατρική. Η έρευνα βέβαια είναι ένα μεράκι και γι αυτό (συν τα άλλα) θέλω να συνεχίσω.

Καμιά συνβουλή τι να κάνω με το τωρινό θέμα για να "βγάλω" όσο το δυνατόν περισσότερα από αυτό το visit?

Συζήτηση από κοντά για μελλοντικό post στο lab? Mε τι visa?

Κάποια βασικά πραγματάκια...

Σε ευχαριστώ πολύ Ortho για την άμεση απάντηση!

Καλή η έρευνα (έχω κάνει αρκετή), αλλά πιο καλό από όλα να αρχίσεις άμεσα ειδικότητα. Αυτή τη στιγμή, μιλάμε θεωρητικά χωρίς εσύ να έχεις δώσει ακόμα τα usmle. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου και έχεις δίκιο να θές να κάνεις πολλά πράγματα. Η συμβουλή μου όμως είναι να τα πάρεις σιγά-σιγά, ένα βήμα τη φορά... Δώσε πρώτα τα usmles (και τα δύο), γίνε ECFMG-certified, και μετά βλέπεις. Τα usmle είναι το παν... Ειδικά για ψυχιατρική, που είναι από τις εξαιρετικά ΜΗ ανταγωνιστικές ειδικότητες. Δεν μπορείς να διανοηθείς πόσο εύκολο είναι να σε κάνουν δεκτό. Και επίσης, δεν μπορείς να διανοηθείς και το πόσο εύκολα είναι μέσα στην ειδικότητα από άποψη lifestyle, ωραρίων, κλπ. Τη στιγμή που εγώ ως ορθοπαιδικός πάω στις 4.45 το πρωί και γυρνάω πολλές φορές στις 8 το βράδυ, ο ψυχίατρος πάει στις 9 και γυρνάει στις 3!!!

Μέσα λοιπόν στην ειδικότητα, αν γουστάρεις να κάνεις έρευνα, θα κάνεις. Γιατί να κάνεις πριν? Επικεντρώσου στα usmle, να πάρεις καλό βαθμό ώστε να βρεις ένα "ανταγωνιστικό" πρόγραμμα με δυνατή έρευνα. Είναι προτιμότερο να πας ως ειδικευόμενος σε ένα τέτοιο πρόγραμμα από το να πας ως άσχετος Έλλην ζητιανεύοντας έρευνα από οποιδήποτε πρόγραμμα υπάρχει. Μιλάω λογικά?

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά. Ξέρετε μήπως υπάρχουν site που να μπορείς να κατεβάσεις τα usmle books step 1 δωρεάν; Γιατί έκανα μία έρευνα για το usmle step 1 στο amazon και ο λογαριασμός πήγε κοντά στα 700$....

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,

ξεκινησα την αναζητηση μου για ειδικοτητα στην Αμερικη,ενδιαφερομαι για γυναικολογια.Ειχα ακουσει οτι δεν ειναι τοσο ανταγωνιστικη ειδικοτητα αλλα

ψαχνοντας σε διαφορα ξενα sites ειδα οτι λενε οτι για να μπεις σε ενα καλο προγραμμα γυναικολογιας εαν εισαι ξενος θελεις πολυ μεγαλο βαθμο και ουτε αυτο καν το εξασφαλιζει.Μηπως εχετε γνωση για το επιπεδο του βαθμου που θα σου εξασφαλισει ανετη προσβαση στη γυναικολογια?To 95 ειναι καλα?

Ξερετε ατομα που εχουν ξεκινησει?Και με τι βαθμους εγιναν δεκτοι?

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ φορεα σε ευχαριστω πολυ.Ωστόσο έχω ενα προβλημα.Μπηκα εκανα εγγραφη ολα ωραια αλλα αφου βρω το αρχειο απο εκει και πέρα δε υπαρχει επιλογη για download.αμα μπορεις να με διαφωτισεις θα σου ημουνα ευγνωμων

Πας εκεί όπου λέει links, όπως περιγράφει εδώ.

κάνεις κλικ πάνω σε ένα αρχείο, και σε μεταφέρει π.χ. στο rapidshare.

Από κει κατεβάζεις με διάφορους τρόπους ( π.χ. κλικ στο free user για το rapidshare - διαφέρει σε κάθε site)

αν και πάλι δεν μπορείς να κατεβάσεις, στείλε μου ΠΜ με λεπτομέρειες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.