Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

μπορείτε να επαναλάβετε λιγάκι τι εστί preliminary?

δηλ. δεν μετράει σαν πρώτος χρόνος ειδικότητας; ή μετράει μόνο αν σε κρατήσουν;

δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί να πρέπει να εμπιστευτούν κάποιοες συστατικές από έρευνα π.χ, που είναι και άσχετη με το κλινικό σκέλος μιας ειδικότητας, να πάρουν κάποιον στην ειδικότητα και να δείξουν επιείκεια στην αρχή και στην περίπτωση των preliminary οχι. φιλια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μπορείτε να επαναλάβετε λιγάκι τι εστί preliminary?

δηλ. δεν μετράει σαν πρώτος χρόνος ειδικότητας; ή μετράει μόνο αν σε κρατήσουν;

δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί να πρέπει να εμπιστευτούν κάποιοες συστατικές από έρευνα π.χ, που είναι και άσχετη με το κλινικό σκέλος μιας ειδικότητας, να πάρουν κάποιον στην ειδικότητα και να δείξουν επιείκεια στην αρχή και στην περίπτωση των preliminary οχι. φιλια!

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Α. preliminary = προκαταρκτικός, αλλά όχι ακριβώς. Δηλαδή κάνεις 1 χρόνο και μετά από αυτό το χρόνο μπορείς να έχεις τις εξής τύχες, από την καλύτερη στη χειρότερη:

1. να σε πάρει το πρόγραμμα στο οποίο είσαι, ή κάποιο άλλο πρόγραμμα, ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟΕΤΗ.

2. να σε πάρει το πρόγραμμα στο οποίο είσαι, ή κάποιο άλλο πρόγραμμα από την αρχή ΣΑΝ ΠΡΩΤΟΕΤΗ (οπότε στην ουσία κάνεις ΔΥΟ internships).

3. να συνεχίσεις και άλλο ένα χρόνο ως δευτεροετής στο πρόγραμμα που βρίσκεσαι, με αβέβαιο μέλλον, και κάνοντας ό,τι μπορείς για να σε πάρουν. Οι options 1+2 συνεχίζουν να "παίζουν"

4. μην κάνεις match πουθενά και να πάρεις τον πούλο και να γυρίσεις στη χώρα σου, ή να αλλάξεις ειδικότητα. Αν και όταν μιλάμε για Γ/Χ, μάλλον η επιλογή 4 μου φαίνεται η καλύτερη tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Β. Εύλογη η απορία σου όσο αφορά στο γιατί να εμπιστευθούν κάποιον με έρευνα αντί τον preliminary:

Ο σκοπός της έρευνας είναι να σε γνωρίσουν ως χαρακτήρα και άνθρωπο. Εάν είσαι πολύ καλός χαρακτήρας, συγκροτημένος, βοηθάς τους άλλους, έξυπνος, παραγωγικός, ανεξάρτητος (minimal supervision), παίρνεις πρωτοβουλίες από μόνος σου και γενικά κάνεις τη δουλειά πολύ καλά, και επιπλέον έχεις καλά σκορ στα στεπς (άρα και τα βασικά για να λειτουργήσεις κλινικά τα ξέρεις-- τα υπόλοιπα θα στα μάθουν αυτοί), οι πιθανότητες και η εμπειρία δείχνουν ότι θα είσαι πολύ καλός στην κλινική δουλειά, γιατί απλούστατα "ο άνθρωπος δεν αλλάζει".

Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ preliminary συνήθως έχει κάποιο λόγο που δεν έκανε match, π.χ. χαμηλά usmle σκορ, πτωχό βιογραφικό, κακές συστατικές, κλπ, και ορισμένες φορές απλά κακοτυχία. Επειδή κατά τη γνώμη πολλών (και συμφωνώ με αυτό) το πόσο καλά γράφεις στα διαγωνίσματα (USMLEs) δεν έχουν απαραίτητα σχέση εξάρτησης με το πόσο καλός γιατρός είσαι τελικά και το πόσο καλά μπορείς να λειτουργήσεις κλινικά, το preliminary είναι ένας τρόπος να αποδείξεις το πόσο καλός είσαι. "Ιδού η Ρόδος λοιπόν..."

Ο ΞΕΝΟΣ preliminary, είναι αυτός ο οποίος δεν ξέρει το σύστημα πολύ καλά, τις συντομογραφίες που χρησιμοποιούν, τις συσκευές που χρησιμοποιούν, τον τρόπο που λειτουργούν οι αμερικανοί, κάποιες από τις εκφράσεις τους, πολλές φορές στην αρχή κατανόηση, κλπ έχει πολύ ρίσκο να τον κακολογήσουν χωρίς βασικά να φταίει αυτός. Ένα πολύ σημαντικό μέρος στο internship είναι η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ και η ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ (μην πω ότι αυτά μετρούν περισσότερο από τις ιατρικές γνώσεις). Δηλαδή, να καταλαβαίνει ο ένας τον άλλο. Όταν αυτοί σου μιλάνε και σου λένε κάποια πράγματα τα οποία δεν τα έχεις ξανακούσει ποτέ, ή χρησιμοποιούν 3 συντομογραφίες ανά πρόταση, ή δεν ξέρεις πώς λένε καλά καλά τον επίδεσμο, επόμενο είναι να υπάρχουν παρεξηγήσεις και για τις οποίες δεν φταις εσύ, αλλά παρ'όλα αυτά η ζημιά μπορεί να γίνει... Π.χ. να πουν "Α, του είπαμε να κάνει αυτό και δεν το έκανε!", ή "Δεν δείχνει να καταλαβαίνει τι του λέμε", κλπ....

Στην αρχή, όταν είσαι ξένος και δεν ξέρεις πώς δουλεύει το σύστημα, ΥΣΤΕΡΕΙΣ σε ορισμένους τομείς. Αυτό είναι σίγουρο. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι δυσκολεύτηκα σχετικά στον πρώτο και στις αρχές του δευτέρου μήνα, και μετά έχω πάει εξαιρετικά, αλλά έχω ακούσει ότι γενικά παίρνει ΠΟΛΥ περισσότερο για έναν ξένο να εγκληματιστεί, και αυτό εξαρτάται από το άτομο. Με τον καιρό αυτό φτιάχνει τελείως και μετά από κάποιους μήνες δε διαφέρεις από τους Αμερικανούς, και μην πω μπορεί να είσαι και καλύτερος εάν είσαι πιο έξυπνος, πιο εργατικός, πιο λεπτολόγος, και πολύ καλός χαρακτήρας, κλπ.... Τώρα όταν δουλεύω αισθάνομαι σα ρομπότ, κάνοντας 10 πράγματα ταυτόχρονα. Αλλά να μην ξεχνάμε ότι εγώ είμαι και categorical, δηλαδή με πήραν κατευθείαν χωρίς preliminary και άρα δεν έχω και το άγχος που έχει ένας preliminary. Π.χ. μπορεί να συναντήσεις και μια μαλακισμένη νοσηλεύτρια ή κάποιον άλλο που να σε κακολογήσει/κατηγορήσει (ακόμη και αν έχουν 1000 φορές άδικο-- που στα μάτια του αφεντικού σου θα έχουν πάντα 1000 φορές δίκιο γιατί αυτές δουλεύουν εκεί 25 χρόνια ενώ εσύ μόλις τώρα ήρθες!). Και καλά, εγώ έχω τη θέση μου, αλλά ο preliminary που κρέμεται από τα @@ όλων?

Με λίγα λόγια, ο ξένος ρισκάρει αν κάνει preliminary, γιατί υστερεί σε ένα σύστημα το οποίο είναι άγνωστο σε αυτόν (όχι επειδή είναι βλάκας) στο οποίο έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα οι Αμερικανοί, οι οποίοι είναι ΚΑΙ του συστήματος, αλλά ΚΑΙ έξυπνοι και εργατικοί. Άρα προσπαθεί να εντυπωσιάσει εκτός έδρας, και σχετικά "ξυπόλητος στ'αγκάθια". Ενώ με την έρευνα, μπορεί πολύ πιο έξυπνα να το κάνει αυτό και γι'αυτό το συνιστώ έναντι του preliminary. Ίσως αν κάποιοι άλλοι να έχουν διαφορετική άποψη ας μας το πούν.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Ortho

Συμφωνω σε ολα και εχω ζησει τις καταστασεις που περιγραφεις.

Μια διευκρινιση για Γ/Χ. Επειδη ειναι πολυ δυσκολο για FMGs να βρουν θεση categorical Γ/Χ (σε university program) κατευθειαν απο το match, ολοι κανουν αιτησεις και για preliminary. Το 99% κανει match σε preliminary για 1-2 χρονια και μετα βρισκει categorical PGY2 i PGY3 (στο ιδιο προγραμμα η http://www.apds.org/residency_positions_open.htm ). Aυτες οι κενες θεσεις προκυπτουν απο παραιτησεις κλπ. Καποιοι preliminary ξαναπροσπαθουν στο match, αλλα κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι τσαμπα κοπος. Eιναι πιο ευκολο να βρεις categorical PGY2 i 3. Με αλλα λογια, ο FMG ειναι ουσιαστικα αναγκασμενος να ξεκινησει ως preliminary ακομα και μετα απο 1-2 ερευνα. Δεν ειναι θεμα επιλογης.

Υ.Γ. Περιμενω με αγωνια τωρα ποιος μαλακας θα πεταχτει να πει οτι τα γραφω αυτα για να αποθαρρυνω οποιον θελει να κανει ειδικοτητα στις ΗΠΑ κλπ.

Τροποποιήθηκε από alefantos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Ortho

Συμφωνω σε ολα και εχω ζησει τις καταστασεις που περιγραφεις.

Μια διευκρινιση για Γ/Χ. Επειδη ειναι πολυ δυσκολο για FMGs να βρουν θεση categorical Γ/Χ (σε university program) κατευθειαν απο το match, ολοι κανουν αιτησεις και για preliminary. Το 99% κανει match σε preliminary για 1-2 χρονια και μετα βρισκει categorical PGY2 i PGY3 (στο ιδιο προγραμμα η http://www.apds.org/...itions_open.htm ). Aυτες οι κενες θεσεις προκυπτουν απο παραιτησεις κλπ. Καποιοι preliminary ξαναπροσπαθουν στο match, αλλα κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι τσαμπα κοπος. Eιναι πιο ευκολο να βρεις categorical PGY2 i 3. Με αλλα λογια, ο FMG ειναι ουσιαστικα αναγκασμενος να ξεκινησει ως preliminary ακομα και μετα απο 1-2 ερευνα. Δεν ειναι θεμα επιλογης.

Υ.Γ. Περιμενω με αγωνια τωρα ποιος μαλακας θα πεταχτει να πει οτι τα γραφω αυτα για να αποθαρρυνω οποιον θελει να κανει ειδικοτητα στις ΗΠΑ κλπ.

Φυσικά και εσύ γνωρίζεις πολύ καλύτερα τα πράγματα όσο αφορά τη Γ/Χ.

Αυτό που έχω αντιληφθεί είναι ότι η έρευνα αντί για preliminary ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, είναι πιο σίγουρο χαρτί για τους λόγους που προείπα.

Πιστεύεις ότι για Γ/Χ, κάποιος δεν πρέπει να κάνει έρευνα, αλλά να πάει ως preliminary ΕΞΑΡΧΗΣ?

Δηλαδή, σύμφωνα με τα παραπάνω λεγόμενα θα πει κάποιος, και δικαιολογημένα: "γιατί να χάσω 2 χρόνια έρευνα, αφού ούτως ή άλλως preliminary θα καταλήξω?".

Προφανώς και δεν έχουμε στη διάθεσή μας στατιστικές, αλλά έχω την εντύπωση ότι το ποσοστό αυτών που κάνουν πρώτα 1-2 χρόνια έρευνα και μετά κάνουν κανονικό categorical match στην Γ/Χ δεν μπορεί να είναι 1%, αλλά πάρα πολύ παραπάνω. Αλλιώς συμφωνώ ότι εάν δεν έχουν προϋπηρεσία στην Αμερική ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ MATCH (χλωμό) κατά 99% θα κάνουν match σε preliminary αν προσπαθήσουν με τον "τηλεσκοπικό"(σσ. από Ελλάδα) τρόπο.

Υ.Γ. Μιας και το ανέφερες, δεν νομίζω να "πεταχτεί" πλέον κανείς. ;-)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστευω οτι γινεται να βρει κανεις preliminary Γ/Χ μεσω match κατευθειαν απο Ελλαδα αν η αιτηση του ειναι πολυ καλη.

Το πλεονεκτημα της ερευνας στις ΗΠΑ ειναι οτι (1) βοηθα να βρεις θεση preliminary σε καλυτερο προγραμμα (που με τη σειρα του μετραει οταν ψαχνεις μετα για categorical) και (2) βελτιωνει το CV για ο,τι κανεις αργοτερα (categorical, fellowship etc).

To 99% ειναι προσωπικη εκτιμηση. Μπορει να ειναι 95%, οχι λιγοτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εν τελει δλδ αλεφαντε, κατα τη ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, αν επρεπε να επιλεξεις μονο ενα ,θα συστηνες σε καποιον να κανει 2 χρονια ερευνα ή να κατεβει στο match για prelim??(αν υποθεσουμε οτι θα ειναι και στα δυο εξισου αποδοτικος.)

και αφου το λυσαμε το θεμα RESEARCH VS PRELIM να το παω λιγο παραπερα και να ρωτησω:

research ή electives ?....(παντα στο υποθετικο σεναριο οτι μπορεις να κανεις μονο ενα απο τα δυο)

θα μετρησει καλυτερα το ΕΝΑ " γερο " LOR (που ισως καταφερει να παρει καποιος) απο τους 2-3 μηνες electives που θα κανει (γιατι κακα τα ψεματα οσοι κανουν elective ,τοσους μηνες κανουν πανω κατω,κανεις δν παει ενα 8μηνο να γυρισει 4-5 νοσοκομεια) ή το LOR απο τον ενα χρονο ερευνας που εκανες?

απλως πειτε τι ΝΟΜΙΖΕΤΕ εσεις που περασατε τη διαδικασια ... καπου θα βοηθησει σιγουρα!! :D

ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εν τελει δλδ αλεφαντε, κατα τη ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, αν επρεπε να επιλεξεις μονο ενα ,θα συστηνες σε καποιον να κανει 2 χρονια ερευνα ή να κατεβει στο match για prelim??(αν υποθεσουμε οτι θα ειναι και στα δυο εξισου αποδοτικος.)

και αφου το λυσαμε το θεμα RESEARCH VS PRELIM να το παω λιγο παραπερα και να ρωτησω:

research ή electives ?....(παντα στο υποθετικο σεναριο οτι μπορεις να κανεις μονο ενα απο τα δυο)

θα μετρησει καλυτερα το ΕΝΑ " γερο " LOR (που ισως καταφερει να παρει καποιος) απο τους 2-3 μηνες electives που θα κανει (γιατι κακα τα ψεματα οσοι κανουν elective ,τοσους μηνες κανουν πανω κατω,κανεις δν παει ενα 8μηνο να γυρισει 4-5 νοσοκομεια) ή το LOR απο τον ενα χρονο ερευνας που εκανες?

απλως πειτε τι ΝΟΜΙΖΕΤΕ εσεις που περασατε τη διαδικασια ... καπου θα βοηθησει σιγουρα!! :D

ευχαριστω!

Με η χωρις ερευνα, κατα 99% θα ξεκινησεις ως prelim αν μιλαμε για university programs Γ/Χ.

Εγω εκανα 1 χρονο ερευνα και ξεκινησα ως preliminary.

Αν κανεις ενδιαφερεται να κανει Γ/Χ οπου να 'ναι, ακομα και σε community program και δεν θελει να χανει χρονο με ερευνα, καλυτερα να κανει αιτησεις κατευθειαν απο Ελλαδα.

Νομιζω οτι οι πιο πολλοι ελληνες φοιτητες που εχουν σκοπο να ερθουν στην Αμερικη στοχευουν οσο ψηλοτερα γινεται. Για αυτους, η ερευνα ειναι απαραιτητη και μαλιστα καλυτερα 2 χρονια, οχι 1.

Ερευνα η electives? Και τα 2. Και καλυτερα elective ως φοιτητης. Δεν καταλαβαινω γιατι το ενα αποκλειει το αλλο.

Και απο τα 2 μπορεις να παρεις καλα LOR.

Απο εκει και περα ειναι θεμα τυχης και προεργασιας:

Μπορει να βυσματωθεις πολυ καλα με 1 μηνα elective η να καταληξεις καπου για ερευνα και να μην σε γουσταρουν,

να μην τους γουσταρεις και τελικα να μην εχεις κανενα ωφελος.

Τροποποιήθηκε από alefantos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια , κανεις που να εδωσε συνεντευξεις για παθολογια???οι περισσοτεροι εδω ειναι χειρουργοι!!

ο p&B τι εγινε??απ οτι θυμαμαι ειχε ολες τις προυποθεσεις για ενα καλο ματς!! ας μας πει κατι αν εχει την ευγενη καλοσυνη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν αλλαξε κατι φετος απο οτι φαινεται, εκτος απτο οτι δινουν λιγοτερο h1 κ περισσοτερο j1 επειδη δε βγαινουνε οικονομικα.

καθε χρονο κ λιγο χειροτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχει σχεση αυτο, αλλο η τουριστικη visa αλλο η visa που σχετιζεται με μια κατασταση (φοιτητικη, ερευνητικη, ειδικοτητα, εργασια κλπ)

καμια σχεση

αυτες δε καταργουνται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γνωρίζω, απλά θεώρησα πως ενδιαφέρει τους συναδέλφους που σκέφτονται να επισκεφτούν της Η.Π.Α.

Άλλωστε το δημοσίευσα στη κατηγορία "Γενική Αρθρογραφία".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi alefantos!!!!Thank you for your disgusting opinion regarding the match process! I am really curious to learn your own credentials. You must be one of those wonder-kids(double 99s, 7000publications,3rotations, 5electives,6observerships,7LORs) who finally matched to a fairly <<good>> general sergery match! I admire you! Just like anyone who does know the match process. By the way , three friends of mine -FOREINGERS, did match this year to general surgery programmes (one of them : had FAMILY, scores 97,94, 1 observership, 2 publications). He is not like you of course but he managed to do it!! GUYS the only thing it needs is determination, faith, good scores, and LUCK! Dont listen to these discouraging opinions. I myself will create a site for true advice-help to greek doctors willing to go to USA.

See u...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ΑΟΜ: οπως νομιζεις

Παιδια το πιο απλο να κανετε. πηγαινετε στα σαιτ καλων προγραμματων κ δειτε ποιουσ εχουν ειδικευομενους. εκτος απο κατι σχολες του πακισταν κ τησ ινδιας (2-3 ειδικευομενοι), οι υπολοιποι ειναι AMGs.

Αυτα emnoemno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Pheromone : Family means that he is married, has children and wife!!!Ok you will say this is irrelevant with the point, but for further clarifications PLEASE see a previous post of great fellow Alefantos!!!! He said that he <<overheared>> that an advantage for a foreinger would be .........But just look first.

Hleboura: It depends on what you mean <<good programme>>. If you are looking for my friend at programmes like MGH, MAYO< JOHNSHOPKINS, MDANDERSON you may not find what you are looking for!!But i want you to tell me : <<What is the ideal programme for GSurgery for you???>>From your reply i will understand if you know sth about residencies in USA because whatever shines its not gold!!!AND stm for myself: It took me 1 year since i cm toresidency here in USA to understand what these guys like alefantos and ortho try to do.It was difficult to believe it when i was first told but unfortunately its true. IF ANYONE OF YOU WANTS TO KNOW THE TRUTH ON HOW HE WILL ENTER USA FOR RESIDENCY please be patient TH ME and some good friends working on a site for greek doctors!!

SEE U , i will reply to anyone in a week from now, i am on call , see u@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτα που λεει ο αλεφαντος ισχυουν 100%.

αν καποιος γουσταρει να παει bronx lebanon, δικο του θεμα (φιλοδοξιας)ειναι.

αν καποιος πιστευει οτι το να μπει categorical surgery ειναι απλο τοτε μαλλον δε ξερει τη πραγματικοτητα.

οσοι ελληνες μπηκαν ειχαν μεγαλα scores, research, rotations.

τι να λεμε τωρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι δόγμα, ότι οι χειρουργικές ειδικότητες καθώς και κάποιες άλλες συγκεκριμένες (Γενική Χειρουργική, Αναισθησιολογία, Ακτινολογία, Γυναικολογία, Δερματολογία, Νευροχειρουργική, Ορθοπαιδική, Ουρολογία, Οφθαλμολογία, Πλαστική, ΩΡΛ είναι πολύ ανταγωνιστικές και ουδεμία σχέση έχουν με τις υπόλοιπες. Κάποιες μέσα σε αυτές ακόμη πιο πολύ από τις άλλες, όπως π.χ. δερμ/ορθοπ/ΩΡΛ, κλπ.

Ενώ από την άλλη η παθολογία, παιδιατρική, και ιδίως family medicine (γενική ιατρική), ψυχιατρική και νευρολογία είναι πολύ λιγότερο ανταγωνιστικές, ιδιαίτερα οι 3-4 τελευταίες είναι πολύ εύκολο να σε δεχτούν.

Για να ξανα-αναφέρω κάποιους αριθμούς οι οποίοι καταδεικνύουν το βαθμό διαφοράς και γιατί κατατάσσω τις ειδικότητες έτσι όπως τις κατατάσσω:

Στο δικό μου πρόγραμμα (Πανεπιστημιακό), το οποίο διαθέτει ΟΛΕΣ τις ειδικότητες, υπάρχουν περίπου 200 πρωτοετείς (interns).

-- Γ/Χ (categorical και preliminary) + ΩΡΛ + Ορθοπαιδική + Ουρολογία + Πλαστική + Οφθαλμολογία + Δερματολογία + Νευροχειρουργική: 28 interns: είμαι ο μοναδικός ξένος.

-- Γυναικολογία, αναισθησιολογία: περίπου 30 interns: δεν έχουν ξένους.

-- παθολογία, παιδιατρική, και ιδίως family medicine (γενική ιατρική), ψυχιατρική και νευρολογία: περίπου 140-150 interns: περίπου το 30-40% είναι ξένοι. Και σε ορισμένες ειδικότητες, όπως η νευρολογία, και η ψυχιατρική φτάνει και το 50%.

Καλό θα ήταν να μην βιαστούν κάποιοι καλοθελητές να με κατηγορήσουν όπως τον Αλέφαντο ότι αποθαρρύνω. Μιλάω αντικειμενικά με αριθμούς, άσχετα αυτό ίσως να μην χαϊδεύει τα αυτιά.

Δεν λέω ότι δε γίνεται ή είναι απίθανο προφανώς αφού υπάρχουν κάποιοι που το έχουμε κάνει. Το point μου είναι ότι όσοι πάνε για αυτές τις ανταγωνιστικές ειδικότητες, να γνωρίζουν κάπως το βαθμό δυσκολίας, όπως επίσης ακόμη σημαντικότερο ότι θα πρέπει να είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν τίμημα σε χρόνια, όπως επίσης είναι απαραίτητο να έχουν και άλλες πόρτες ανοιχτές και να μη βάζουν τα αυγά τους στο ίδιο καλάθι ώστε να ελαχιστοποιήσουν τις πιθανότητες να μείνουν ξεκρέμαστοι.

Τα έχουμε πει τόσες φορές ότι για ανταγωνιστικές ειδικότητες δεν αρκούν τα 99άρια στα στεπς, και χρειάζονται και άλλα προσόντα τα οποία τα έχω αναφέρει τόσες φορές και δεν θα τα επαναλάβω εδώ. Τα 99άρια τα έχουν οι Αμερικανοί εξ ορισμού όταν "χτυπούν" τέτοιες ειδικότητες. Γι'αυτό λέγονται και "ανταγωνιστικές".

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι εγώ θεωρώ ότι ο ortho και ο alefantos εχουν απολυτο δίκιο(λεω θεωρω, γιατι προφανως δεν εχω παει για ειδικοτητα, αρα μονο σε ο,τι διαβαζω βασιζομαι) Τα παιδιά εχουν σοβαρότητα και λένε υπευθυνα πραγματα, δεν φουσκωνουν τα μυαλα του κόσμου για να μείνουν μετα οι μισοι με τις μεταξωτες κορδελες στο χέρι.

Για αυτους που είναι δυσπιστοι, η συμβουλη μου είναι να μπουν στο αντιστοιχο αμερικανικο forum (forums.studentdoctor.net) για να δούνε με τα ματακια τους χιλιαδες μαρτυρίες αμερικανων φοιτητων. It's as closer to reality as it gets, για εμας που δεν είμαστε στη διαδικασία της ειδικοτητας.

Οι φοιτητες εκει αποβαλλονται απο τη σχολη μερικές φορες ακόμη και για 2 χρωστουμενα μαθηματα σε ενα χρόνο. Αυτοι που πανε για ανταγωνιστικες ειδικότητες φτυνουν κυριολεκτικα αίμα(την ερευνα την εχουν πολυ πιο συνηθισμενη απο εμας που οι μισοι φοιτητες δεν ξερουν καν τι ειναι τα papers). Μεχρι και σε ψυχιατρους τρεχουν απο την καταπιεση. Τι σας κανει να πιστευετε οτι μετα θα ερθει ο Ελληνας ο μαγκας με 97 στο step, το φραπε στο χέρι και 1-2 papers και θα τους παρει τη θέση? Πρεπει και αυτός να σκιστεί. Δεν ειπε κανεις οτι ειναι αδυνατον, απλως η πραγματικότητα είναι ότι ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος και δεν θα του στρωσουν κόκκινο χαλι για να περασει για χειρουργικη, θα πρεπει να κουραστει οσο κουραστηκαν οι αμερικανοι ανταγωνιστες του.

Και μια ερωτησούμε τώρα! :rolleyes: Αμα έχεις κοπει σε μαθηματα στην Ελλαδα, το λαμβανουν υποψη? Γιατι είδα κοσμο στις αμερικανικες σχολες να κλαιει με μαυρο δακρυ, και να ελπιζει για family medicine στην αλασκα αν κοπει σε παραπανω απο 1-2 μαθηματα.

Το λαμβανουν υποψη και σε εμας? Γιατι αν μετραει, ας σταματησω να ασχολουμαι εστω και με την σκεψη της ειδικότητας στο αμερικα! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα έχεις κοπει σε μαθηματα στην Ελλαδα, το λαμβανουν υποψη? Γιατι είδα κοσμο στις αμερικανικες σχολες να κλαιει με μαυρο δακρυ, και να ελπιζει για family medicine στην αλασκα αν κοπει σε παραπανω απο 1-2 μαθηματα. Το λαμβανουν υποψη και σε εμας? Γιατι αν μετραει, ας σταματησω να ασχολουμαι εστω και με την σκεψη της ειδικότητας στο αμερικα!

Όχι δεν μετράει καθόλου. Ούτε που το κοιτάνε για τους ξένους. Επειδή δεν ξέρουν το ξένο σύστημα: Αυτό έχει τα πολύ μεγάλα μεινονεκτήματα (που έχουμε αναλύσει) κάνοντας τον ξένο πολύ λιγότερο ανταγωνιστικό, αλλά από την άλλη, το πλεονέκτημα είναι ότι επειδή ακριβώς δεν το ξέρουν δεν τους ενδιαφέρει και πολύ. Π.χ. θα τους φαινόταν αδιανόητο να μπορείς να αφήνεις μαθήματα προηγούμενων ετών ή να ξαναδίνεις μαθήματα για βελτίωση βαθμού. Εάν έχεις καλά USMLEs αυτό μετράει, γιατί με αυτά μπορούν να σε συκρίνουν με τους δικούς τους. Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρουν για να τα κρίνουν. Κάτι που θα μετρούσε θα ήταν αν π.χ. είσαι σε μεγάλο ranking στη Σχολή σου, π.χ. 3ος στους 350, αλλά αυτό και πάλι δεν μετρά όσο τα σκορ σου στα steps.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλό με τους αμερικάνους είναι ότι τα μετράνε όλα.

AMA-FREIDA

statistics in general surgery IMG = 21.7%

statistics in internal medicine IMG= 54.1 % . Γενικά IM έχει πιο πολλούς ξένους (και από Family practice) γιατί έχει παντού θέσεις. Επίσης έχει περίπου 20 fellowships που εκεί μετά γίνονται ανταγωνιστικά τα πράγματα με την καρδιολογία και την ΓΕΣ να είναι killers.

statistics in pediatrics IMG: 32.1%

Περισσότερα εδώ

Βέβαια να θυμήσουμε τα στατιστικά από το Match του 2009. (από το PDF στο site του NRMP)

Συνολικά:

Active Applicants 7,484

Matched PGY-1 3,112 -> 41.6% of all applicants, unmatched 58.4%Δλδ λίγο λιγότερο από 1 στους 2 ΣΥΝΟΛΙΚΑ περνάει.

total 11,267

withdrew 2,144

no ranklist 1,639

IMG: The match rate of non-U.S. citizens trained in international medical schools continued to decline, from 48.9 percent in 2006 to 41.6 percent in 2009. Δλδ λίγο λιγότερο από ένας στους 2 περνάει (χωρίς βέβαια να λέει σε τί ειδικότητα)

Και όσο για το πόσοι πήραν την πρώτη τους επιλογή: all applicants , first rank 24.6 %. Δεν έχει ξεχωριστό στατιστικό ανά κατηγορία (ειδικότητα ή προέλευση του υποψηφίου).

Γενικά δεν είναι τραγικά δύσκολο, θέλει πολλή προσπάθεια αλλά νομίζω ότι είναι απολύτως εφικτό με εξαίρεση κάποιες ειδικότητες και δεν είναι η γεν.χειρουργική μία από αυτές. Είναι ορθο, ωρλ, οφθο, δερμα, ίσως αναισθησιολογία, ακτινολογία. Που και πάλι παλεύονται αλλά θέλει τόσο κόπο, τόσα χρόνια με τελείως αβέβαιο αποτέλεσμα και με μεγάλες πιθανότητες αποτυχίας που είναι καλό να έχεις μια εναλλακτική επιλογή είτε σε χώρα είτε σε ειδικότητα.

Και πάντα στις ΗΠΑ έχουν μερικά πολύ καλά και προσοδοφόρα (αν κάποιον τον ενδιαφέρουν τα λεφτά) fellowships από "εύκολες" ειδικότητες. Πχ νευρολογία => neuroradiology που κάνουν όλο επεμβατικά στον εγκέφαλο και την ΣΣ και δεν σηκώνονται από το κρεβάτι τους για λιγότερα από 3-5 χιλιάρικα το session. Πολύ ενδιαφέρον.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άνοιξα ένα νεό τόπικ: Οδηγός για ειδικότητα στις ΗΠΑ. Προς το παρόν μπορούν να γράψουν μόνο οι ortho και notbad, αλλά σύντομα θα έχουν κι άλλοι που κάνουν ειδικότητα στις ΗΠΑ αυτό το δικαίωμα/ευθύνη. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει πμ. Ελπίζω σιγά-σιγά το νέο τόπικ να γίνει ένας χρήσιμος οδηγός. Είναι κρίμα που σ' αυτό το τόπικ υπάρχουν τόσο χρήσιμες πληροφορίες αλλά χάνονται μέσα στις 100 σελίδες του τόπικ...

Η λειτουργία του παρόντος τόπικ συνεχίζεται κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά !!

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση και παρακαλώ όποιος ξέρει να μου απαντήσει !! Μπαίνω στην ιστοσελίδα της Prometric να δω την διαθεσιμότητα θέσεων στην Θεσνίκη για το Step 1 και μου βγάζει διαθέσιμες ημερομηνίες μόνο μέχρι τον Ιούλιο του 2010...Είναι δυνατόν όλες οι ημερομηνίες μετά τον Ιούλιο να είναι κλεισμένες ; Και δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλη η Ελλάδα διαβάζει για να δώσει τα στεπς.Μήπως δεν έχουν ενημερώσει το site ; Αλλά κι από την άλλη σε άλλες χώρες βγάζει κανονικά διαθέσιμες ημερομηνίες μέχρι το τέλος του έτους.

Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει. Γιατί εγώ γνώριζα ότι οι διαθέσιμες ημέρες είναι πάρα πολλές κι επομένως κάποιος μπορούσε να διαλέξει όποια μέρα ήθελε !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ίδιο συνέβαινε με εμένα όταν ήταν να κλείσει το κέντρο της Αθήνας, έδειχνε όλες τις ημερομηνίες κλεισμένες. Πάρε τους τηλέφωνο να ρωτήσεις τί συμβαίνει. Ίσως ξανανοίξουν της Αθήνας. Αφού έχεις πληρώσει, κάποιο τρόπο θα βρουν να δώσεις. Υπό ΚΣ πάντως στην Ελλάδα βρίσκεις και για την επόμενη εβδομάδα που λέει ο λόγος ημερομηνία, δεν είναι τόσο κλεισμένοι.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi everyone!!!

Where is Alefantos?Is he on call at MGH and he cant reply? :D:D:D

by the way , i want to make some important announcements....

First of all, i am very glad that mixmavros (after listening and being motivated from my personal point of you , about this site) decided to make a more helpful site for greek doctors wishing to go to USA..

Of course this ''new'' site is a <<copy-paste>> of the already one and i am pretty sure it wont help anyone.....Actually notbad( the only one who is great and gives serious advices)

writes things NOT HELPFULL to anyone...(((NOTBAD i will invite you to my new site, but you would have a specific category to analyze--- if you want of course.

I want to say that young doctors in greece dont need to know types of hospitals, insuranses, and other shits like that.They need to know more practical things(i will have all the needed info in my site)..

I would suggest mixmavros to better organise the present site for better outcomes, make categories with different headlines........etc.

E.g. Category : I am still a student --> what to do....

hope this would be taken into account....

Something for the match, a friend of mine matched at MGH, in radiology...He had step 1 89, step 2 98 and 5 papers first author in MGH.Also one observership in MGH.In other words he had a target from the beggining The MGH, everything he did was at this hospital, they finally accepted him ....!!!

Another one had double 99s and 2 papers first author but nothing else--->matched at virginia internal medicine,his first option!So everything is possible...

Just make a schedule, stick to it and everything could happen...

Guys <<<IF YOU GONNA DREAM ,DREAM GREAT THINGS....>>>>

See u

PS ortho what you feel about this?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά !!

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση και παρακαλώ όποιος ξέρει να μου απαντήσει !! Μπαίνω στην ιστοσελίδα της Prometric να δω την διαθεσιμότητα θέσεων στην Θεσνίκη για το Step 1 και μου βγάζει διαθέσιμες ημερομηνίες μόνο μέχρι τον Ιούλιο του 2010...Είναι δυνατόν όλες οι ημερομηνίες μετά τον Ιούλιο να είναι κλεισμένες ; Και δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλη η Ελλάδα διαβάζει για να δώσει τα στεπς.Μήπως δεν έχουν ενημερώσει το site ; Αλλά κι από την άλλη σε άλλες χώρες βγάζει κανονικά διαθέσιμες ημερομηνίες μέχρι το τέλος του έτους.

Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει. Γιατί εγώ γνώριζα ότι οι διαθέσιμες ημέρες είναι πάρα πολλές κι επομένως κάποιος μπορούσε να διαλέξει όποια μέρα ήθελε !!!

Γειά σας.

Επείδη εχω λίγο χαθεί με τη διαδικασία που ακολουθούμε για να φτάσουμε να δώσουμε, θα μπορούσε κάποιος να μας ξανα-γράψει τι εκανε? Εχω κάνει μόνο ecfmg λογαρισμό που περιμένω να μου έρθει το νούμερο. Μετά, τι κάνουμε? Ειδα οτι χρειάζεται ο αριθμός αυτός για να ορίσεις ημερομηνία το προμετρικ.το ταμείο πού είναι όμως? :)

δεν τα καταφέρνω, αυτό φαίνεται. σορρυ για το σπαμ, σιγουρα θα τα εχετε ξαναγράψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.