Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Καλησπερα,

ξεκινησα την αναζητηση μου για ειδικοτητα στην Αμερικη,ενδιαφερομαι για γυναικολογια.Ειχα ακουσει οτι δεν ειναι τοσο ανταγωνιστικη ειδικοτητα αλλα

ψαχνοντας σε διαφορα ξενα sites ειδα οτι λενε οτι για να μπεις σε ενα καλο προγραμμα γυναικολογιας εαν εισαι ξενος θελεις πολυ μεγαλο βαθμο και ουτε αυτο καν το εξασφαλιζει.Μηπως εχετε γνωση για το επιπεδο του βαθμου που θα σου εξασφαλισει ανετη προσβαση στη γυναικολογια?To 95 ειναι καλα?

Ξερετε ατομα που εχουν ξεκινησει?Και με τι βαθμους εγιναν δεκτοι?

Ευχαριστω.

Καλησπέρα,

Η γυναικόλογία στο παρελθόν, την τελευταία 10ετία δηλαδή, όντως δεν ήταν μια τόσο ανταγωνιστική ειδικότητα λόγω της ιδιαιτερότητας της όσο αφορά την ποιότητα ζωής (night calls, δύσκολα ωράρια κλπ), αλλά και λόγω των υψηλών insurance premiums. Οι αμερικάνοι δεν την προτιμούσαν και τόσο πολύ αφού μετά από 8 χρόνια σπούδών (αν λαβουμε υπόψη ότι όλες οι ιατρικές είναι graduate schools) και 300-400000$ χρέος, προτιμούσαν πιο εύκολες ειδικότητες.

Παρόλα αυτά, τελευταία, τα πραγματα έχουν αλλάξει και όντως η γυναικολογία έχει δυσκολέψει πάρα πολύ (ίσως και λόγω των fellowships που πολλοί επιλέγουν να κάνουν και δε σταματάνε στη general Gynecology, οι οποίες έχουν καλύτερη ποιότητα ζωής και είναι πιο προσοδοφόρες).

Σίγουρα τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Για σκορ δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τίποτα αλλά όσο πιο ψηλό τόσο καλύτερα. Ισχύει ότι και στις άλλες χειρουργικές ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οι αμερικάνοι δεν την προτιμούσαν και τόσο πολύ αφού μετά από 8 χρόνια σπούδών (αν λαβουμε υπόψη ότι όλες οι ιατρικές είναι graduate schools) και 300-400000$ χρέος,

Xμ... Από που προκύπτει αυτό το χρέος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αμερικάνοι δεν την προτιμούσαν και τόσο πολύ αφού μετά από 8 χρόνια σπούδών (αν λαβουμε υπόψη ότι όλες οι ιατρικές είναι graduate schools) και 300-400000$ χρέος,

Xμ... Από που προκύπτει αυτό το χρέος;

7 χρονια σχολης απο 40χιλιαρικα το χρονο tuition fees + various living expenses .... εεε μαζευτονται!!!! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι τόσο μεγάλο αλλά οι αμερικανοί γιατροί έχουν

1. Δίδακτρα-βιβλία-έξοδα ζωής για 3-4 χρόνια στο κολλέγιο

2. Δίδακτρα-βιβλία-έξοδα ζωής για 4 χρόνια στην ιατρική σχολή

Οι γονείς δεν τους βοηθάνε συνήθως, τα δίδακτρα κυμαίνονται από 10.000 (state schools)-30.000 (private schools)για κολλέγιο και κάπου 30.000 (state med schools)- 100.000+ (private med schools)...+έξοδα ζωής για όλα αυτά τα χρόνια+τεράστια πλειοψηφία έχουν οικογένειες μέσα στην ιατρική σχολή, έχουν πολλά χρέη.

Η γυναικολογία είναι απολύτως εφικτή ειδικότητα. Καμία ειδικότητα δεν είναι εύκολη στις ΗΠΑ. Χωρίζονται σε εφικτές

(με scores, συστατικές, κλινική εμπειρία, έρευνα) και ανέφικτες. Η γυναικολογία είναι στις πρώτες. Επίσης το 80% των ειδικευομένων είναι γυναίκες και οι άντρες είναι περιζήτητοι. ποιά είναι τα "καλά" προγράμματα γυναικολογίας;

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμία ειδικότητα δεν είναι εύκολη στις ΗΠΑ. Χωρίζονται σε εφικτές

(με scores, συστατικές, κλινική εμπειρία, έρευνα) και ανέφικτες.

κατα τη ΓΝΩΜΗ σου παντα, για κανε μας μια καταταξη καποιων """"standar"""" ειδικοτητων σε αυτες τις δυο κατηγοριες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Εφικτές:

-Παιδιατρική: Η πιο εύκολη από όλες, και όλες οι υποειδικότητες: παιδο - καρδιο, παιδοΓΕΣ, παιδοενδο, παιδορευματολογία, παιδοογκολογία, παιδοαιματολογία, παιδοπνευμονολογία, παιδονεφρολογία

-Γενική Ιατρική

-Παθολογικές: Πιο δύσκολη καρδιολογία μετά γαστρεντερολογία, και όλες οι υπόλοιπες απλά πρέπει να δηλώσεις, θα σε πάρουν κάπου (όχι στο Harvard αλλά θα βρεις) δλδ

- ενδοκρινολογία

- ρευματολογία

- αλλεργιολογία

- πνευμονολογία-ΜΕΘ

- ογκολογία

- αιματολογία

- νεφρολογία

-Νευρολογία

-Ψυχιατρική

-Φυσίατρος

-Παθολογοανατομία

-Γυναικολογία και ειδικότητες: γυν. ογκολογία, γονιμότητα, maternal fetal medicine

-Χειρουργική γενική και ειδικότητες: αγγειοχειρουργική, τραύμα, χειρ. ογκολογία, Θωρακοχειρουργική, καρδιοχειρουργική

2. "Ανέφικτες":

-Οφθαλμολογία

-Ορθοπαιδική

-Δερματολογία

3. Πολύ πολύ δύσκολες αλλά όχι ανέφικτες:

-Ακτινολογία

-Νευροχειρουργική

-Ουρολογία

πρόχειρη εκτίμηση. Στο site της FREIDA έχει τα statistics.

Το κλειδί είναι υψηλά scores αν και στις μη χειρουργικές μας παίρνουν και με scores<90.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους γνωρίζουν ποσο δύσκολο ειναι να σου σπονσάρουν Η1β για ειδικότητα?

Το step 3 ειναι όντως βοηθητικό?

Εχω ακουσει διάφορα για το θέμα της visas αλλα δεν εχω βγάλει άκρη ακόμα... Δώστε τα φώτα σας!

thx!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους γνωρίζουν ποσο δύσκολο ειναι να σου σπονσάρουν Η1β για ειδικότητα?

Το step 3 ειναι όντως βοηθητικό?

Εχω ακουσει διάφορα για το θέμα της visas αλλα δεν εχω βγάλει άκρη ακόμα... Δώστε τα φώτα σας!

thx!

Για τις βίζες δεν είναι δύσκολο να σου πω γιατί έχεις γενικά μόνο 2 επιλογές. 1) Η "περίφημη" J-1, την οποία δικαιούται αυτόματα όποιος έχει περάσει τα USMLEs και την οποία "σπονσοράρει" το ίδιο το ECFMG. Το μεγάλο μειονέκτημά της είναι ότι μετά την εκπαίδευσή σου στην Αμερική υπάρχει το "2-year rule". Αυτό σημαίνει ότι απαιτείται να φύγεις για 2 χρόνια εκτός Αμερικής, ή να εξασκήσεις την ιατρική σε "underserved" area για 3 χρόνια στην Αμερική ("Underserved area" = εκεί που υπάρχει έλλειψη ειδικευμένων για την εκάστοτε ειδικότητα). 2) Μετά υπάρχει και η Η1Β, η οποία δεν έχει περιορισμούς, αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο να σου τη δώσουν. Πρέπει να έχεις περάσει και το Step 3 αλλιώς δεν έχεις τα τυπικά προσόντα για να κάνεις application για H1B. Το μεγαλύτερο ποσοστό των προγραμμάτων σε παίρνει μόνο με J1, ειδικά στις χειρουργικές (=δύσκολες) ειδικότητες. Αρκετά από τα προγράμματα παθολογίας που "ψάχνουν ανθρώπους με την καραμπίνα" μπορούν να δώσουν και H1B, καθώς κάνουν ό,τι μπορούν για να προσελκύσουν κάποιον καλό ξένο. Επίσης, το θέμα "Visa Options for the IMG" αναφέρεται εκτενώς στο "First Aid for the USMLE Step 1, 2008", pages 38-45. Όποιος διαβάσει αυτές τις σελίδες, θα γνωρίζει αυτά που χρειάζεται..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ισχυει παντως οτι δε γινεται να γινεις οφθαλμιατρος στην αμερικη.εχς ατομο γνωστο που κανει ειδικοτητα στην νεα υορκη.ναι ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες και εμπεριστατωμενες απαντησεις.

Τιποτα δεν ειναι ακαταρθωτο αν το θελει καποιος.

Οποτε καλη συνεχεια σε ολους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλίμονο τίποτα δεν είναι ανέφικτο.

Αλλά αν μου πεις το βιογραφικό του οφθαλμίατρου, σίγουρα θα έχει υψηλά scores, θα έχει κάνει έρευνα, θα είχε τις σωστές συστατικές, και πιθανότατα βρήκε θέση στο πρόγραμμα που τον ήξεραν.

Ξέρω 10 παθολόγους, παιδιάτρους, νευρολόγους κλπ που ήρθαν μόνο με 99/99 και βρήκαν θέση σε community σε μεγάλες πόλεις μόνο με τα scores, κάποιους με έρευνα και κλινική που βρήκαν όπου ήθελαν θέση...γενικά δεν ήταν τόσο ζόρι.

Και αντί να το συζητάει και να το ξανασυζητάει κάποιος, καθήστε να διαβάσετε, άνετα προλαβαίνετε το match του επόμενου χρόνου. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αντί να το συζητάει και να το ξανασυζητάει κάποιος, καθήστε να διαβάσετε, άνετα προλαβαίνετε το match του επόμενου χρόνου. :)

Short and to the point!!!

Notbad, notbad... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλίμονο τίποτα δεν είναι ανέφικτο.

Αλλά αν μου πεις το βιογραφικό του οφθαλμίατρου, σίγουρα θα έχει υψηλά scores, θα έχει κάνει έρευνα, θα είχε τις σωστές συστατικές, και πιθανότατα βρήκε θέση στο πρόγραμμα που τον ήξεραν.

Ξέρω 10 παθολόγους, παιδιάτρους, νευρολόγους κλπ που ήρθαν μόνο με 99/99 και βρήκαν θέση σε community σε μεγάλες πόλεις μόνο με τα scores, κάποιους με έρευνα και κλινική που βρήκαν όπου ήθελαν θέση...γενικά δεν ήταν τόσο ζόρι.

Και αντί να το συζητάει και να το ξανασυζητάει κάποιος, καθήστε να διαβάσετε, άνετα προλαβαίνετε το match του επόμενου χρόνου. smile.gif

Βρήκα ορθοπαιδική με 99άρια, 2 χρόνια έρευνα ΗΠΑ (40+ pubmed papers, 10 book chapters σε αμερικανικά βιβλία, 70+ oral presentations/posters σε συνέδρια, 3 prizes, 1 grant, reviewer σε 5 pubmed περιοδικά, επιβλέπων φοιτητές στην ανατομία και στην έρευνα, κλπ...), εξαιρετικές συστατικές από Αμερικανούς και στην πρώτη μου επιλογή (όχι στο πρόγραμμα που με ήξεραν). Υπάρχει ακόμη ένας Έλληνας που κάνει ορθοπαιδική με ανάλογα προσόντα, ίσως με λίγο μικρότερο βιογραφικό που έκανε match σε πρόγραμμα που τον ήξεραν και τελειώνει φέτος. Υπάρχει και ένας τρίτος που δεν γνωρίζω καλά και είναι στο πρόγραμμα της notbad. Εμείς οι 3 από Ελλάδα. Οι υπόλοιποι ξένοι επίσης ελάχιστοι. 2.0% περίπου. Γνωρίζω επίσης άλλους ξένους, π.χ. ένα Γερμανό με 60+ papers πριν την ειδικότητα ο οποίος έκανε match σε 7ετές πρόγραμμα ορθοπαιδικής στο οποίο έκανε άλλα 2 χρόνια έρευνας και τώρα είναι στο πρώτο έτος. Συμφωνώ ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά χρειάζεται πολύς χρόνος και μεγάλη προσπάθεια για να τα καταφέρει κανείς. Γι'αυτό ανέφερα τα παραπάνω, για να καταλάβει κανείς το μέγεθος της προσπάθειας και να προετοιμαστεί, όχι μόνο για τα χρόνια που θα δαπανήσει, αλλά να προετοιμαστεί και για το ενδεχόμενο να μην του κάτσει. Τώρα, ως προς το αν κάποιος έχει μέσο που είπε κάποιος παραπάνω: Παντού μπορεί να ισχύει αυτό. ΚΑΙ στην Αμερική. Το έχω δει. Έχω δει ξένο να παίρνει τέτοια θέση έτσι. Αλλά πρέπει να είσαι πολύ, μα πολύ κωλόφαρδος για να σου έχει κάτσει ένα τέτοιο μέσο. Π.χ. να είναι Θείος σου ένας Chairman της Αμερικής στην ειδικότητα που θες να κάνεις. Οι υπόλοιποι, ας τραβήξουμε το κάρο.

Όσο για αυτά που λέει η notbad, είναι σοφά. Κάντε την προσπάθειά σας και για τις παθολογικές ειδικότητες δεν χρειάζονται 99άρια. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να το λέμε. Η πρώτη προτεραιότητα πάντως είναι τα ΣΚΟΡ. ΤΑ ΣΚΟΡ. ΤΑ ΣΚΟΡ. ΤΑ ΣΚΟΡ. ΟΚ? Μετά τα υπόλοιπα, και εξαρτάται τρομερά από την ειδικότητα που σας ενδιαφέρει. Όλα έχουν αναλυθεί εκτενώς στο φόρουμ, δεν έχετε παρά να κοιτάξετε πίσω. Αξίζουν το χρόνο σας.

Καλή Επιτυχία σε Όλους!

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε όρθο επειδή με ενδιαφέρει η ορθοπαιδική αν μπορεις να δώσεις τα φώτα σου για τα καλά προγράμματα στις ΗΠΑ που παιρνουν ξένους, έστω και δύσκολα...έστω κι αν χρειαστεί να κάνω 2 χρονια έρευνας!Σίγουρα θα είναι University Affiliated ετσι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου απαντήσει ο όρθο απλά να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης σχετικά με την έρευνα, έκανα 2 χρόνια έρευνα και έβγαλα 5 papers και καμιά 10 abstracts...και με θεωρούσαν επιτυχημένη ως post-doc. Ο όρθο δεν έκανε απλά έρευνα, ήταν gunner στην έρευνα. Δεν λέω ότι δεν γίνεται, απλά να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω σε μια αναρτηση της παντα προθυμης να βοηθησει Νotbad.

Αν καταλαβα καλα ατομο με 99/99 δεν καταφερε να βρει προγραμμα παθολογιας σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο αλλα σε μεγαλο community.

Δηλαδη το 99/99 δεν φτανει για να βρεις παθολογια σε πανεπιστημιακο?

Εχω ακουσει οτι αν κανεις παθολογια σε community δεν προχωρας παθολογικες ειδικοτητες καρδιολογος,γαστρεντερολογος κλπ,οποτε γι'αυτους τσαμπα πηγαν τα 99?

Εχει λαθος το σκεπτικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το 99/99 φτάνει και περισσεύει για να βρεις ειδικότητα παθολογίας οπουδήποτε. Έχω ακούσει παιδιά με 99/99, fresh out of the boat, που πήραν συνέντευξη για Southwestern University(σαν το χάρβαρντ , πολύ καλό πρόγραμμα), χωρίς τίποτα.

Άνετα βρίσκεις παθολογία, απλά τα community

1. θα σου δώσουν pre-match

2. θα σου δώσουν και H1B visa

3. Θα είναι σε μεγάλες πόλεις (Σικάγο, Βοστώνη, Νέα Υόρκη, Φιλαδέλφεια, LA)

και είναι δελεαστικά.

Τα πανεπιστημιακά σε μεγάλες πόλεις είναι δύσκολο ακόμα και με 99/99. Αν έχεις διάθεση να πας στην μέση της αμερικής θα βρεις και πανεπιστημιακά.

Λένε ότι είναι πιο δύσκολο να βρεις καρδιολογία και γαστρεντερολογία από community γιατί στα community δεν έχει έρευνα=δεν έχει συστατικές από ονόματα/papers/abstracts στο αντικείμενό σου=δεν έχεις δυνατή αίτηση.

ΟΜΩΣ! στην πλειοψηφία τους τα community έχουν fellowships και ειδικά τα 2 δημοφιλή οπότε παίρνουν τους καλούς αποφοίτους τους ;) Και επιπλέον τα scores μετράνει ΚΑΙ στο fellowship. 2 φίλοι μου για καρδιολογία, ο ένας από community και 99/99 και ο άλλος από university και 85/89 πήραν και οι 2, 15 συνεντεύξεις και έκαναν match σε ωραιότατα πανεπιστημιακά προγράμματα both.

Και για να ξεκαθαρίσω τον μύθο των community και των πανεπιστημιακών.

Κάθε νοσοκομείο στις ΗΠΑ που είναι αναγνωρισμένο να δίνει ειδικότητα πληρεί όλα τα κριτήρια. Ένα πανεπιστημιακό πρόγραμμα αποτελείται από πολλά νοσοκομεία (university hospital, VA hospital, community hospital, private hospital).

Ένα community πρόγραμμα είναι σε ένα μόνο, τεράστιο, busy, νοσοκομείο. Αλλά και εκεί έχει όλα τα απαραίτητα rotations για να αποφοιτήσεις, και εκεί έχεις πολύ καλούς επιμελητές.

Τα community είναι συνήθως σε πολύ ωραίες πόλεις...και ανάμεσα σε ένα πανεπιστημιακό πρόγραμμα πχ University of Arizona και στο St Mary's στην Νέα Υόρκη...το δίλημμα είναι αρκετά μεγάλο, δεδομένου ότι μετά για fellowship συνήθως κάνεις upgrade οπότε μπορεί να πας πχ στο Cornell για fellowship...δεν σε χάλασε. Και πανεπιστημιακό, και σε cool πόλη.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση Νotbad.

Δηλαδη υπαρχει διλλημα επιλογης μεταξυ ενος community που εχει fellowships και ενος university hospital.

Αλλη μια ερωτηση,η ερευνα πριν την ειδικοτητα για καποιο που θελει καρδιολογια ειναι ή δεν ειναι χρησιμη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε νοσοκομείο στις ΗΠΑ που είναι αναγνωρισμένο να δίνει ειδικότητα πληρεί όλα τα κριτήρια. Ένα πανεπιστημιακό πρόγραμμα αποτελείται από πολλά νοσοκομεία (university hospital, VA hospital, community hospital, private hospital).

Ένα community πρόγραμμα είναι σε ένα μόνο, τεράστιο, busy, νοσοκομείο. Αλλά και εκεί έχει όλα τα απαραίτητα rotations για να αποφοιτήσεις, και εκεί έχεις πολύ καλούς επιμελητές.

Δεν έχω σκοπό να δώσω USMLE,Ελβετία θα πάω για Ψυχιατρική αλλά θα ήθελα να μου λύσει κάποιος την παρακάτω απορία,αν έχει την ευγενή καλοσύνη.Το σύστημα υγείας στην Αμερική είναι ιδιωτικό,αυτό ακούμε συνέχεια.Εφόσον είναι ιδιωτικό,προς τι οι διαχωρισμοί μεταξύ community(δημόσια είναι αυτά;),private κλπ νοσοκομείων;

Είμαι αρκετά μπερδεμένος και πρέπει να πω ότι παρακολουθώντας αυτό το τόπικ,μπερδεύομαι ακόμη περισσότερο.Θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει άκρως συνοπτικά τη δομή του αμερικάνικου συστήματος υγείας μήπως και βγάλω μια άκρη;Επίσης,μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι είναι το VA hospital;Ευχαριστώ προκαταβολικά,παίδες,για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση Νotbad.

Δηλαδη υπαρχει διλλημα επιλογης μεταξυ ενος community που εχει fellowships και ενος university hospital.

Αλλη μια ερωτηση,η ερευνα πριν την ειδικοτητα για καποιο που θελει καρδιολογια ειναι ή δεν ειναι χρησιμη?

Λοιπόν μου αρέσεις γιατί κι εγώ είχα ερωτήσεις για το sub-fellowship πριν καν πάρω το FA. :P proactive το λατρεύουν στην αμερική να το βάλεις στο personal statement.

Η έρευνα πριν την ειδικότητα για καρδιολογία είναι πολύ χρήσιμη, γιατί μέσα στην ειδικότητα δεν έχεις χρόνο να κάνεις έρευνα.

Δουλεύω 12ωρες βάρδιες/6 μέρες την εβδομάδα σε κάποια rotations, συνήθως 6.30-5,6 στα περισσότερα και μετά τον χαμο του νοσοκομείου το μόνο που θέλω είναι να κοιμηθώ. Δεν έχεις χρόνο, ειδικά ως έλληνας, να κάτσεις να διαβάσεις papers στα αγγλικά, να γράψεις abstracts, να κάνεις πειράματα πολύ περισσότερο.

Είναι απαραίτητη; Όχι. Πολλοί βρίσκουν με όση έρευνα κάνουν μέσα στην ειδικότητα

Και κάνεις αιτήσεις περίπου τον Νοέμβριο του 2ου έτους. Οπότε μετά το internship που είναι ένας εφιάλτης, έχεις...5-6 μήνες να φτιάξεις το βιογραφικό σου. Οι program directors βοηθάνε σε αυτό δίνοντάς στον δευτεροετή ένα πεντάμηνο mini-fellowship σε αυτό που θέλει πχ CCU (MEΠΚ), research month, cardiology consult, cardiology clinic, CHF month κλπ για να πάρεις πολλές συστατικές και να τελειώσεις την όποια έρευνα θες.

Για να καταλάβεις όσοι interns θέλουν καρδιο και γαστρεντερολογία ήδη έχουν ξεκινήσει research projects και είναι περισσότερο miserable από εμάς τους υπόλοιπους που απλά είμαστε μίζεροι (η μιζέρια είναι baseline). Και όποτε έχουμε cardiology morning report κάθονται μπροστά μπροστά, απαντάνε όλες τις ερωτήσεις, τρελαίνονται με τα ΗΚΓ...ενώ οι άλλοι απλά προσπαθούμε να κρατήσουμε το μάτι ανοιχτό από το night float.

Ν. cave γιατί θες να το μάθεις; Ως γενική γνώση; Προφανώς και δεν ισχύει αυτό που "ακούμε συνέχεια". :) θα το γράψω σε άλλο ποστ. VA hospital είναι τα στρατιωτικά νοσοκομεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου απαντήσει ο όρθο απλά να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης σχετικά με την έρευνα, έκανα 2 χρόνια έρευνα και έβγαλα 5 papers και καμιά 10 abstracts...και με θεωρούσαν επιτυχημένη ως post-doc. Ο όρθο δεν έκανε απλά έρευνα, ήταν gunner στην έρευνα. Δεν λέω ότι δεν γίνεται, απλά να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης :)

Με όλο το σεβασμό αλλα νομίζω οτι είναι πολυ άσχημο αυτο που κάνετε. Ουσιαστικά αποθαρύνετε οποιονδήποτε θέλει να πάει ορθοπαιδική σαν ειδικότητα λεγοντάς του οτι, ειναι παρα παρα πολυ δύσκολα και οτι μονο ο ortho τα καταφερε! Χαλαρώστε λίγο .... Δεν αμφισβητώ τις ικανότητες του ortho αλλα δεν ειναι τακτικοί αυτοι που εχετε και κατα τα αλλα... για να νιώθετε καλα με τον εαυτο σας λετε οτι οκ. ''μπορείτε να το κανετε'' αλλα σιγα μη τα καταφέρετε.

Τέλος καλο θα ήταν να μην υποτιμάτε και τις αλλες ειδικότητες... Αύτα απο εμένα! Ολες οι ειδικότητες στην Αμερική είναι δύσκολες και η καθε μια με τη δική της δυσκολία. Η ορθοπαιδική δε σε κάνει αυτομάτως genius επειδη καποιοι θέλουν το πιστεύουν!

Τροποποιήθηκε από doc278
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα να πω κατι πανω σε αυτο:

προφανως και τα παιδια στα οποια αναφερεσαι δν χρειαζονται την υπερασπιση μου,παρολα αυτα πιστευω οτι καθε αλλο παρα σωστη ειναι η αντιμετωπιση τους... ουτε ο usmeds παλαιοτερα ουτε αλλοι εχουν πει ποτε οτι ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ η αμερικη αλλα δυστυχως στον "ελληναρα" πρεπει να του τα μεγαλοποιησεισ ολα για να καταλαβει...Π.Χ. ΠΛΕΟΝ(ή για να ειμαι ακριβης τα τελευταια 2 χρονια κυριως), ακομα και με αυτο το """αρνητικο""" κλιμα περι δυσκολιας των usmle και της ειδικοτητας στην αμερικη και βλεπω παιδια συμφοιτητες μου να διαβαζουν 2μηνα και 3μηνα και να πηγαινουν να δινουν...για την "εμπειρια"... βεβαια οταν εχουν φορτωθει ενα 85αρι , τρεχουν στα αλλα τοπικ και αρχιζουν να ρωτανε για αγγλια, σουηδια, γερμανια, ισπανια, αυστραλια, ζιμπαμπουε κτλπ κτλπ :rolleyes:

εν τελει, ασ ειμαστε ρεαλιστικοι....

εχουμε ενα αποφοιτο ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ιατρικης σχολης με US clinical exp, 2 συστατικες απο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ καθηγηταδες , και 99αρια στα usmle ( πιστεψε με, ΣΥΝΗΘΕΣ φαινομενο)

και ενα αποφοιτο ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ιατρικης σχολης με GR clinical exp, 2 συστατικες απο ΕΛΛΗΝΕΣ καθηγηταδες , και 85αρια στα usmle

ΠΟΙΟΝ ΛΕΣ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΝ ????

ή να στο πω διαφορετικα...

εχουμε εναν αποφοιτο ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ιατρικης σχολης που μεσα σε ενα usmle orientated εκπ. συστημα χρειαζεται 6-8 εβδ προετοιμασια για να γραψει 99αρια

ο αποφοιτος ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ιατρικης σχολης σε ενα ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ORIENTATED εκπαιδευτικο συστημα τι τυχη εχει με 6-8-10 εβδομαδεσ να γραψει 99αρια??

δλδ, μν τα παιρνουμε ολα αψηφιστα....αρχιζουμε απο μειονεκτικη θεση ετσι οπως ειναι τα πραγματα.... μην προκαλουμε και την τυχη μασ με το να γινομαστε υπεροπτες... ;)

τα πραγματα ειναι αντικειμενικα δυσκολα ... διαβασμα, προσπαθεια, προετοιμασια....ΤΕΛΟΣ... B)

Τροποποιήθηκε από indie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε όρθο επειδή με ενδιαφέρει η ορθοπαιδική αν μπορεις να δώσεις τα φώτα σου για τα καλά προγράμματα στις ΗΠΑ που παιρνουν ξένους, έστω και δύσκολα...έστω κι αν χρειαστεί να κάνω 2 χρονια έρευνας!Σίγουρα θα είναι University Affiliated ετσι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα σου απαντήσει ο όρθο απλά να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης σχετικά με την έρευνα, έκανα 2 χρόνια έρευνα και έβγαλα 5 papers και καμιά 10 abstracts...και με θεωρούσαν επιτυχημένη ως post-doc. Ο όρθο δεν έκανε απλά έρευνα, ήταν gunner στην έρευνα. Δεν λέω ότι δεν γίνεται, απλά να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης smile.gif

Με όλο το σεβασμό αλλα νομίζω οτι είναι πολυ άσχημο αυτο που κάνετε. Ουσιαστικά αποθαρύνετε οποιονδήποτε θέλει να πάει ορθοπαιδική σαν ειδικότητα λεγοντάς του οτι, ειναι παρα παρα πολυ δύσκολα και οτι μονο ο ortho τα καταφερε! Χαλαρώστε λίγο .... Δεν αμφισβητώ τις ικανότητες του ortho αλλα δεν ειναι τακτικοί αυτοι που εχετε και κατα τα αλλα... για να νιώθετε καλα με τον εαυτο σας λετε οτι οκ. ''μπορείτε να το κανετε'' αλλα σιγα μη τα καταφέρετε.

Τέλος καλο θα ήταν να μην υποτιμάτε και τις αλλες ειδικότητες... Αύτα απο εμένα! Ολες οι ειδικότητες στην Αμερική είναι δύσκολες και η καθε μια με τη δική της δυσκολία. Η ορθοπαιδική δε σε κάνει αυτομάτως genius επειδη καποιοι θέλουν το πιστεύουν!

Καταρχήν, συγγνώμη για που άργησα να απαντήσω. Αυτό που κάνω, δεν το κάνω για να σε αποθαρρύνω.

Προς απόδειξη αυτού, μπορείς να πας στα εξής παλαιότερα ποστ μου, και εκεί θα καταλάβεις ότι ενθαρρύνω μάλλον, παρά αποθαρρύνω:

1 http://www.greekmeds...ndpost&p=316575

2 http://www.greekmeds...ndpost&p=316976

Ο σκοπός που λέω αυτά που λέω δεν είναι "για να σου κάνω την καρδιά περιβόλι". Ούτε επειδή είμαι και καλά "genius" και αρχιψωνάρα.

Σου απαρίθμησα αυτά που πέρασα (και έκανα) εγώ για να καταφέρω να βρω ορθοπαιδική στην Αμερική, γιατί από αυτά παίρνεις μια ποσοτική ιδέα του τι σε περιμένει. Με το συμπέρασμα ότι όταν θέτεις υψηλούς στόχους, καλό θα είναι να έχεις και εναλλακτική σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Ήθελα απλά να σου καταστήσω σαφές με το τι έχεις να κάνεις. Δεν σου είπα ποτέ "μην το κάνεις", ή "εγώ είμαι πιο έξυπνος από σένα". Δε σε ξέρω άλλωστε. Νομίζω ότι μάλλον σε προστατεύω με το να στα λέω αυτά, παρά να σε αφήνω στην άγνοια.

Παλαιότερα είχα πει:

Β. ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Εδώ τα πράγματα αλλάζουν. Το επεμβατικό κοστίζει και οι γιατροί πληρώνονται αδρά στην Αμερική. Ένας Ν/Χ μπορεί να βγάζει 1 με 1.5 εκατ. $ το χρόνο!

Για τους ίδιους λόγους που η παθολογικές (μη-επεμβατικές) ειδικότητες έχουν πολλούς ξένους γιατί δεν πάνε οι Αμερικάνοι, οι χειρουργικές έχουν πολύ λίγους συγκριτικά ξένους, αλλά και πάλι εξαρτάται από την ειδικότητα. Ενδεικτικά: Ορθοπαιδική = 2.3%, Γενική Χειρ/κή = 22%, ΩΡΛ = 3.3%, Plastic Surgery = 6.9%, Urology = 4.1%.

Πρέπει κανείς να «μπει στη θέση» των Αμερικανικών νοσοκομείων και να αντιληφθεί ότι από τη στιγμή που υπάρχει υπερπληθώρα αρίστων Αμερικανών υποψηφίων για τις θέσεις των χειρουργικών ειδικοτήτων, δεν συντρέχει κανένας λόγος να γίνει δεκτός ένας ξένος προερχόμενος από ένα ξένο σύστημα. Γιʼαυτό, ο μόνος λόγος για τον οποίο κάποιο πρόγραμμα θα δεχτεί έναν ξένο είναι να τον γνωρίζει καλά και να πιστεύει ότι είναι πολύ ανώτερης κλάσης από την αφρόκρεμα των φοιτητών αμερικανικών ιατρικών σχολών που κάνει αιτήσεις για αυτές τις θέσεις.

Άρα, τι χρειάζεται ένας ξένος για να κάνει χειρουργική ειδικότητα στην Αμερική? Χρόνο για να αποκτήσει προσόντα. Συγκεκριμένα:

1. TOP USMLE SCORES >90, θα έλεγα πάνω από 95 για να είμαι ειλικρινής. Οι αμερικανοί υποψήφιοι με χαμηλότερα scores ούτε που το διανοούνται να κάνουν αίτηση σε χειρουργικό πρόγραμμα. Γιατί λοιπόν να ελπίζει ένας ξένος?

2. 1 με 2 χρόνια Έρευνα στην Αμερική σε ένα καλό μέρος που θα τους εξασφαλίσει 1) Καλό βιογραφικό και 2) Συστατικές επιστολές από ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.

Σημ.: Για τις χειρουργικές ειδικότητες, οι επιστολές από μη-Αμερικανούς είναι άχρηστες, εκτός και εάν αυτός που γράφει την επιστολή είναι ο Γιακούμπ, και ο υποψήφιος απευθύνεται σε πρόγραμμα καρδιοχειρουργικής.

Στο τέλος δηλαδή, ο πολύ καλός ξένος, με όπλο το βιογραφικό και τις συστατικές, υπερτερεί και μπορεί να υπερνικήσει το σύστημα. Το έχω κάνει εγώ, και ξέρω και άλλους ξένους (μη-έλληνες) που το έχουν κάνει.

2) Επίσης, έχει συμβεί κάποιος να είναι πολύ παραγωγικός στην έρευνα σε ένα χειρουργικό (καλό) πρόγραμμα (=15 papers σε 18 μήνες) και να του πουν: «δώσε απλά τα USMLE και εμείς εδώ είμαστε». Τα έδωσε, πήρε ίσα-ίσα τη βάση και τον δέχτηκαν στο πρόγραμμα που ήταν. Σίγουρα κατά τη γνώμη μου δεν είχε πιθανότητα σε άλλο πρόγραμμα, αλλά σίγουρα δεν του «κακόπεσε». Και άλλωστε, δεν έχει καμία διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα, με αυτόν που πήρε 99.

3) Δεν πρέπει να λησμονεί κανείς ότι αυτός που κάνει έρευνα σε ένα πρόγραμμα για 1 χρόνο, το πρόγραμμα έχει διαμορφωμένη άποψη για το χαρακτήρα του και τον θεωρεί ως “low risk candidate” = «σίγουρη λύση». Δεν είναι κάποιος που περνάει απλά για 1 μήνα (elective), ή για 1 μέρα (interview) και δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για το ποιον προσλαμβάνει για τα επόμενα χρόνια. Θα φανεί ίσως παράδοξο, αλλά όσο άγχος έχει ο υποψήφιος, άλλο τόσο (και ίσως και περισσότερο) έχει το πρόγραμμα. Ένας κακός ειδικευόμενος μπορεί να ζημιώσει σημαντικά το πρόγραμμα. Είναι μεγάλη ευθύνη η επιλογή υποψηφίων, και εάν ποντάρει κανείς σε ένα «άλογο» που γνωρίζει καλά, «έχει το κεφάλι του ήσυχο». Γιʼαυτό και τα letters of recommendation δεν αξίζουν όταν προέρχονται από αγνώστους. Αυτά όλα τα γνωρίζω από «πρώτο χέρι», γιατί στα 2 χρόνια που ήμουν Αμερική έχω δει πολλά αφ'ενός γιατί ήμουν παρών στη διαδικασία, αφ'ετέρου επίσης γιατί έχω στενή φιλία με έναν Αμερικανό program director χειρουργικής με τον οποίο μιλάμε πολύ ανοιχτά.

4) Τέλος, για αυτούς που θέλουν να κάνουν έρευνα, τους συμβουλεύω να πάνε εάν μπορούν σε μέρη που δεν υπάρχουν Έλληνες attending σε θέσεις-κλειδιά. Αυτό γιατί θα είναι πολύ δύσκολο ο Έλληνας να πάρει Έλληνα. Είπαμε ότι η επιλογή ειδικευομένων είναι ένα “risky business”, και ο Έλληνας δεν θα το διακινδυνεύσει, γιατί εάν στο τέλος ο υποψήφιος δεν βγει καλός όλοι θα πουν: «Τον πήρε γιατί ήταν Έλληνας!», πράγμα το οποίο θα στιγματίσει τη φήμη του και θα θεωρηθεί ως “politically incorrect”. Γιατί λοιπόν ο άλλος να κινδυνεύσει για χάρη μας? Όταν ήμουν στην Αμερική, είχα επισκεφτεί ένα πρόγραμμα που ο chairman ήταν καθαρός Αμερικανός (Ελληνικής καταγωγής), και είχε προσλάβει εδώ και χρόνια έναν Έλληνα από Ελλάδα. Όταν τους επισκέφτηκα για 3 μέρες, στα πρώτα 5 λεπτά, κάποιοι μου είπαν «με νόημα»: «Εκεί που είσαι, ο chairman είναι ʽΕλληνας?». Προφανώς εννοούσαν δηλαδή, ότι με είχαν πάρει χαριστικά. Αυτό και μόνο δείχνει την προκατάληψή τους, γιʼαυτό προσοχή!

Στο ψητό τώρα για την ορθοπαιδική:

1 www.orthogate.org

Θησαυρός από πληροφορίες. Μπάχαλο. Μιλούν αμερικανοί φοιτητές που πάνε για ορθοπαιδική, μιλούν ειδικευόμενοι, μιλούν attendings.... Κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν θέσεις για research. Και θα καταλάβεις πολύ περισσότερο τι παίζει....

2 Δώσε ΠΡΩΤΑ τα ΣΤΕΠΣ και δες τα σκορ σου. Είναι πολύ νωρίς να μιλάμε σοβαρά όταν καν δεν τα έχεις δώσει ακόμα. Σιγά σιγά. Η σειρά είναι 1) βλέπω τα σκορ μου, 2) βρίσκω θέση για έρευνα στις ΗΠΑ. Όταν φτάσουμε εκεί, βλέπουμε.

Όσο για πολλές από τις άλλες ειδικότητες, δεν είναι θέμα υποτίμησης. Απλά χρειάζεται τρομερά μικρότερη προσπάθεια. ΠΡΙΝ και ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ της ειδικότητας. Δεν είναι όλες οι ειδικότητες ίσα και όμοια στην Αμερική. Και δεν πληρώνονται ίσα και όμοια.

Προσωπική συμβουλή: Τίποτα δεν είναι αδύνατο, όμως μη βάζεις όλα τα αυγά στο ίδιο καλάθι.

Ελπίζω να βοήθησα, σε ό,τι άλλο χρειαστείς πες μου!

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και βρίσκομαι Καναδά, πολλοί φίλοι μου έχουν δοκιμάσει να πάνε και στο σύστημα της Αμερικής και σε γενικές γραμμές, τα κριτήρια τους όπως και για τους ξένους είναι εξίσουν αυστηροί και για τους ντόπιους, ειδικά στους χειρουργικούς κλάδους.

Αν θες να σε διαλέξουν για μια ειδικότητα που έχει πολλή ζήτηση, όπως η ορθοπεδική, οι περισσότεροι φοιτητές Ιατρικής κατά τη διάρκεια των σπουδών τους ήδη έχουν κάνει έρευνα-παρουσιάσει σε συνέδρειο τα αποτελέσματά τους ή και δημοσιεύσει. Οπότε υποθέτω και από εξωτερικό αν είσαι, για να σε συγκρίνουν με τους υπόλοιπους, πρέπει να κάνεις τα ίδια. Αυτ΄λα ισχύουν και στον Καναδά περί έρευνας. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanx Ortho!

Θα μου επιτρέψεις όμως να σου πω οτι αν δεν είναι θέμα υποτίμησης τοτε τι θέμα ειναι? Τι σημαίνει ίσια και όμοια? Η κάθε ειδικότητα και ο καθε γιατρός είναι σοβαρός στο τομέα που έχει επίλεξει, προς τι αυτη η κατηγοριοποίηση που γίνεται στο forum... δεν υπάρχει λόγος να υπερτονίζετε καποιος τομέας εναντι αλλου.... γιατι απλα ο καθενας κανει αυτο που ξερει. Τέλος διαφωνω στο οτι οι χειρουργικες ειδικοτητες δεν πληρωνονται ισια και όμοια... υπάρχουν γιατροι που δουλεύουν περισσότερο σε ειδικοτητες οχι και τοσο ανταγωνιστικες και πληρώνονται καλυτερα απο καποιους που δουλεύουν λιγοτερο σε ανταγωνιστικες. Αρα ειναι και θέμα προσωπικης προσπάθειας και ορεξης για δουλεια... φυσικα και δεν βάζω στο ιδιο καλαθι τα παντα και γιαυτο υποστηρίζω οτι γιατρος απο γιατρο διαφέρει. Μπορει καποιος να δουλεύει ως γενικος χειρούργος σε διαφορα νοσοκομεια ή και ακομα να εχει δικο του ιδιωτικο ιατρειο να δουλευει πολλες ώρες, να ειναι πολυ καλος και να βγαζει του κοσμου τα λεφτα.. αρα ουτε τα χρηματα ειναι μετρο συγκρισης! Γιαυτο αλλωστε υπαρχουν καλοι γιατροι και κακοι γιατροι (νευροχειρουργοι, καρδιολογοι, ορθοπαιδικοι..κλπ) ανεξαρτητα με την ειδικοτητα που επελεξαν και η διαβαθμιση ειναι σωστη μονο οταν γινεται μεταξυ των ιδιων των ειδικοτητων, δεν ειναι ολοι οι καρδιοχειρουργοι το ιδιο... υπαρχουν καλυτεροι και χειροτεροι!

Ευχαριστω και παλι , ηθελα ομως να μου πεις, μιας και εισαι μεσα στα πραγματα ποια ειναι τα καλα προγράμματα της ορθοπαιδικης και αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.