Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Για την ειδικοτητα που αναφερεις: με scores 99/99 ΚΑΙ US clinical experience ΚΑΙ 2+ χρονια ερευνα σε κορυφαια σχολη της αμερικης (με 1st author publications) ΚΑΙ 3 αριστα LORs ΚΑΙ αριστα interview skills ΚΑΙ βυσμα εχεις καποιες (μικρες) πιθανοτητες να κανεις match.

Απο την ερωτηση σου αν με 1 χρονο ερευνα οπου λαχει μπορεις να κανεις match σε Ν/Χ, καταλαβαινω οτι μαλλον δεν το εχεις ψαξει καλα το θεμα. Κατι που δεν δικαιολογει την αντιδραση σου οταν ο οrtho προσπαθει να σε κατατοπισει για τη δυσκολια της Ν/Χ.

Τελος, αυτα τα αστεια για 'αιγλη' και 'δοξα' σε συμβουλευω να μην τα αναφερεις στο personal statement σου η σε interview (σε οποιαδηποτε ειδικοτητα) γιατι συνιστουν αυτογκολ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Με αφορμή τον "ντόρο", θέλω να γίνω πιο σαφής για κάποια πράγματα, που πιστεύω ότι θα δώσουν μια καλύτερη ιδέα για το τι γίνεται:

Ας πάρουμε λοιπόν, κάποιον ειδικευόμενο στην Αμερική, σε χειρουργική ειδικότητα, όπως η γενική χειρουργική, η Ν/Χ, η ορθοπαιδική, κλπ..

Το γενικό καθημερινό πρόγραμμα, στην δική μου ειδικότητα, πάει περίπου κάπως έτσι:

04:15 Πρωϊνό ξύπνημα

05:00 Νοσοκομείο (ή και νωρίτερα αν η λίστα με τους ασθενείς είναι μεγάλη)

05:00-06:30 επίσκεψη ειδικευομένων σε ασθενείς (δηλαδή: βλέπεις τον κάθε ασθενή, κάνεις ό,τι χρειάζεται, π.χ. αλλάζεις το τραύμα, και μετά, για καθένα από αυτούς γράφεις και ημερήσια πορεία νόσου, "daily progress note")

06:30-07:30 μάθημα conference (στο οποίο υποχρεούσαι να έχεις διαβάσει από πριν, γιατί σε ρωτάνε ερωτήσεις και αν κάπως δεν απαντάς φαίνεσαι σαν ηλίθιος. Το διάβασμα μπορεί ας πούμε να είναι 30 σελίδες, ή 3-4 άρθρα, ή 1 μεγάλο κεφάλαιο βιβλίου 50-60 σελίδες)

07:30 η κύρια δραστηριότητα της ημέρας: π.χ. χειρουργεία, μέχρι ό,τι ώρα πάει.... Συνήθως μέχρι τις 18:30, αλλά δεν είναι στάνταρ αυτό... Αν χειρουργείς εκείνη τη στιγμή, δε θα σηκωθείς να φύγεις, ούτε κάποιος άλλος υπάρχει για να σε αντικαταστήσει... Ό,τι ώρα πάει, μπορεί να είναι και 8 το βράδυ..

18:30 πηγαίνεις πάλι για να τσεκάρεις τι κάνουν οι ασθενείς σου, να κάνεις γραφειοκρατικές δουλειές, κλπ...

Γενικά μπορείς να γυρίσεις σπίτι από τις 19:30 εώς τις 21:00.

Σημειοτέον ότι έχεις ξυπνήσει από τις 04:15, και ότι έχεις και διάβασμα για την επόμενη μέρα, γιατί υπάρχει conference... Βέβαια, για να είμαστε και ειλικρινείς, πολλές φορές όσο και να θέλω μου είναι αδύνατο να διαβάσω γυρνώντας πτώμα στο σπίτι. Και επειδή είμαι και λίγο τεμπέλης, θέλω να κωλοβαρέσω και καμιά ώρα, να δω π.χ. λίγο ειδήσεις από Ελλάδα και να σκεφτεί το μυαλό μου για λίγο και κάποια άλλα πράγματα και να ξεχαστώ... Από την άλλη μπορεί να ξυπνήσω και πιο νωρίς για να διαβάσω το πρωί.

Να σημειώσω ότι το περίφημο "80ωρο" (= όχι πάνω από 80 ώρες τη βδομάδα εργασία, στην πράξη δεν τηρείται στις χειρουργικές ειδικότητες). Μου έχει τύχει ουκ ολίγες βδομάδες, να δουλέψω και 115 ώρες μέσα σε 7 μέρες.

Και πολλές φορές η εφημερίες είναι κόλαση, όπως π.χ. το Σάββατο του Halloween, που μας ήρθαν 18 τραύματα, μεταξύ των οποίων και 5 πυροβολημένοι. Ήμουν στο νοσοκομείο από τις 6 το πρωί του Σαββάτου εώς τις 11 το πρωί της Κυριακής.

Τα καθημερινά ωράρια είναι περίπου έτσι... Ας πάρουμε τα μηνιαία ωράρια:

Το μήνα λοιπόν, έχουμε 4 (ΤΕΣΣΕΡΙΣ) μέρες OFF (δια νόμου). Δηλαδή: Εάν ο μήνας έχει π.χ. 30 ημέρες, τις 26 δουλεύουμε, ενώ τις 4 τις έχουμε εξ ολοκλήρου κενές. Το τυπικό ωράριο σε μένα στην ορθοπαιδική είναι γενικά να δουλεύω δύο εβδομάδες συνεχόμενα, μετά να έχω 1 Σαββατο-Κυριακή κενό, μετά άλλες 2 εβδομάδες συνεχούς δουλειάς, 1 Σαββατο-Κυριακή κενό, κλπ...

Δηλαδή επειδή δουλεύεις 2 εβδομάδες συνεχόμενα, αθροίζονται 1 κενή μέρα ανά εβδομάδα και άρα σου δίνουν 2 μέρες κενές (Σάββατο-Κυριακή). Από Δευτέρα, πάλι το ίδιο τροπάριο όπως το περιέγραψα.

Α, να προσθέσω και το εξής σημαντικό: Ότι τα ωράρια με τα χρόνια γίνονται ελάχιστα καλύτερα. Η ποιότητα της δουλειάς αλλάζει, δηλαδή ο 4ετής χειρουργεί πολύ περισσότερο από τον 2ετή, αλλά παράλληλα οι ευθύνες του μεγαλώνουν πολύ αφού επιβλέπει τους πιο μικρούς ειδικευόμενους.

Με αυτά υπόψη λοιπόν, εάν κάποιος λίγο προσπαθήσει να συνειδητοποιήσει αυτό που ζούμε, φαίνεται καθαρά ότι ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Ούτε προβλέπεται.

Αυτά ισχύουν και στην Ορθοπαιδική, και στην Γενική Χειρουργική, και στην Νευροχειρουργική και στην Πλαστική, και στην Ουρολογία, και αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι.... Για τις μικρότερες χειρουργικές ειδικότητες, όπως π.χ. η ΩΡΛ, η οφθαλμολογία, τα πράγματα είναι κάπως πιο χαλαρά.

Ας πάρουμε λοιπόν τις ειδικότητες όπως η Γενική Χειρουργική, ή η Νευροχειρουργική....

Όπως σωστά λέει και ο φίλος μας παραπάνω που κάνει Γενική Χειρουργική:

Συγχαρητηρια σε οσους ματσαρανε και 1 συντομο σχολιο

1. Δεν ξερω πως οριζεις τις 'βαριες' χειρουργικες ειδικοτητες, αν ομως εννοεις αυτες οπου χρειαζεται να δουλευεις ωρες ατελειωτες και οι αρρωστοι πεθαινουν και διασωληνωνονται δεξια κι αριστερα, αυτες ειναι οι:

α) ΓΧ και οι εξ αυτης εκπορευομενες (trauma, vascular, cardiothoracic, transplant)

β) Νευροχειρουργικη

Οι αλλες χειρουργικες ειδικοτητες δεν εχουν καν ICU admitting privileges, δηλ δεν κανουν critical care management. Εκτος απο αυτο, σε ολη τη χωρα οι ορθοπεδικοι, ΩΡΛ και πλαστικοι χειρουργοι ζητανε hospitalist consult για ολους τους αρρωστους που εχουν οποιοδηποτε αλλο comorbidity περα απο τα στενα ορια της ειδικοτητας τους, π.χ. υπερταση, διαβητης.

Δεν εχω καμια διαθεση κακιας, και μαλιστα σε ζηλευω που δεν θα εχεις τετοιους πονοκεφαλους. Εσυ απλα θα κανεις 95% elective operations και οι μ@λ@κες οι trauma residents και hospitalists θα τρεχουν για ολα τα υπολοιπα.

Αλλο πραγμα ποσο competitive ειναι μια ειδικοτητα και αλλο τι βασανα περναει κανεις για να τελειωσει.

Η Νευροχειρουργική σαν ειδικότητα είναι η πιο βαριά, ακολουθούμενη από τη Γενική Χειρουργική και τις εξ'αυτής εκπορευόμενες... Γιατί αυτοί έχουν, ΚΑΙ τα χειρουργεία, ΚΑΙ τα ΑΜΕΣΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΤΑΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ τους.

Ενώ εμείς π.χ. στην Ορθοπαιδική, μπορεί μεν να δουλεύουμε εξίσου πολύ, αλλά δεν τρέχουμε τόσο σα Βέγγοι. Όταν ας πούμε έρχεται στο νοσοκομείο πολυτραυματίας που έχει αιμοθώρακα, αιμορραγία στην κοιλιά, αιματώματα στο κεφάλι, πρόβλημα στον αυχένα και πολλαπλά κατάγματα, οι γενικοί χειρουργοί και οι νευροχειρουργοί είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που τρέχουν και δε φτάνουν. Εμείς τους κοιτάμε από μακριά, και μόλις "κοπάσει η μπόρα", θα ασχοληθούμε με τα κατάγματά τους. Ακόμη και αν αυτά είναι ανοικτά (στα οποία θέλουμε να τα πάμε στο χειρουργείο ως "επείγοντα", μέσα σε 6 ώρες από την κάκωση). Και στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτές οι ειδικότητες νοσηλεύουν τους βαριά τραυματίες και έχουν την ευθύνη. Εμείς απλά πηγαίνουμε και τους βλέπουμε π.χ. για τα κατάγματα που έχουν, και σε δεύτερο χρόνο, όταν είναι σταθεροί, τους πάμε για χειρουργείο ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ (όποτε δηλαδή μας καβλ...)

Όταν έρχεται ένας πολυτραυματίας, με πολλά κατάγματα, νοσηλεύεται στον όροφο (ή τη μονάδα, εξαρτάται) χειρουργικού τραύματος και εμείς πηγαίνουμε και τον βλέπουμε ως consulting service. Μόνο όταν τα υπόλοιπα προβλήματά του λυθούν και δεν έχει π.χ. πρόβλημα στο κεφάλι, στην κοιλιά, κλπ και είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερός, τον δεχόμαστε εμείς οι ορθοπαιδικοί στον όροφό μας. Μπορεί δηλαδή κάποιος να έχει όλων των ειδών τις κακώσεις και να τον έχουν στον όροφό τους οι trauma surgeons = κατά τη γνώμη μου οι "νταβατζήδες" όλων των άλλων χειρουργικών ειδικοτήτων (το ίδιο ισχύει και για την πλαστική, ΩΡΛ, οφθαλμολογία κλπ, όχι μόνο για την ορθοπαιδική). Και αυτό το "νταβατζιλίκι" φαίνεται και από το παρακάτω:

Να τονίσω ιδιαίτερα δε, ότι εμείς δεν έχουμε εντατική. Δηλαδή, όταν χειρουργήσουμε και π.χ. ο ασθενής για κάποιους λόγους πρέπει να παραμείνει διασωληνωμένος, ή έχει σοβαρά προβλήματα, τον στέλνουμε την εντατική μονάδα των χειρουργών (STICU - Surgical Trauma Intensive Care Unit), όπου τελεί υπό τη φροντίδα των χειρουργών τραύματος (=κλάδος της γενικής χειρουργικής). Αυτοί τον φροντίζουν, και όταν γίνει ΟΚ, τότε τον παίρνουμε εμείς στον όροφο. Όσο για τους νευροχειρουργούς, αυτοί τα κάνουν όλα και έχουν τη δική τους μονάδα για την οποία είναι υπεύθυνος ένας δευτεροετής ο οποίος τρέχει και δε φθάνει, και φυσικά με απίστευτο άγχος όταν μόνος του τρέχει για 40 ασθενείς σε critical condition, ΚΑΙ κάνει ταυτόχρονα και consults..

Ειδικά δε, η νευροχειρουργική, είναι η πιο σκληρή από όλες, γιατί εκτός του ότι λόγω φύσεως πρέπει να είσαι πανταχού παρών, αλλά και πολύ σημαντικά γιατί η διάρκειά της είναι ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. Όσο για τα πολύωρα χειρουργεία, τύπου 18 ωρών, ας μην επεκταθώ, ο νοών νοείτο.

Είναι πολύ εύκολο να φτάσει κανείς στα όριά του και κάνει τρομερή διαφορά να ξεκινάς και μετά στο 4ο έτος να λες, "άντε, άλλο ένα και τελείωσα", από το να λες "άλλα 3"!! Γιατί ήδη έχεις φάει τον π.... της αρκούδας και δεν πάει άλλο.

Όταν λοιπόν μιλάμε και λέμε ότι ναι μεν η Νευροχειρουργική είναι δύσκολη για να σε πάρουν, δεν είναι μόνο αυτό. Αλλά ας πούμε ότι κάποιος τα καταφέρνει... Το πιο δύσκολο ίσως είναι αυτό που θα περάσει κανείς μέσα στην ειδικότητα.

Σχετικα με τις χειρουργικες ειδικοτητες,

οι ενδιαφερομενοι καλο θα ειναι να ξερουν οχι μονο για το τι χρειαζεται για να βρουν θεση,

αλλα και τι εχουν να περασουν στη διαρκεια της ειδικοτητας.

Και αυτο γιατι o πονος και ο κοπος δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με τις μη χειρουργικες ειδικοτητες.

Ειναι πολυ πιο δυσκολο να επιβιωσει κανεις τα 5-7 χρονια μεχρι να αποφοιτησει, παρα να βρει μια θεση categorical, ειδικα στη γεν. χειρουργικη. Οι αλλες χειρουργικες ειδικοτητες ειναι πιο ανταγωνιστικες ως προς το match, αλλα κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας ειναι πιο light απο πλευρας ωραριου, αγχους, τρεξιματος κλπ.

Αυτά είναι καλό να είναι υπόψην, για τους φερέλπιδες για χειρουργικές ειδικότητες... Δεν είναι μόνο ο τρομερός κόπος που απαιτήται για να σε πάρουν. Είναι και το μετά που είναι πολύ σκληρό. Δε σημαίνει ότι επειδή κάποιος δαπάνησε 2-3 χρόνια με έρευνα, στεπς, και άπειρο κόπο ότι έλυσε το πρόβλημά του επειδή κατάφερε έναν "άθλο"... Τα δύσκολα έπονται μετά, και είναι πολύ πιο δύσκολα, και σε ένταση, και σε διάρκεια, και σε απαιτήσεις, και σε αντοχές, και σε άγχος και σε κούραση, και σε προσωπικό επίπεδο (φίλοι, κοινωνικότητα, κλπ..). Οι Ευρωπαϊκές χώρες παρέχουν μια πολύ πιο ισορροπημένη και ανθρώπινη λύση μεν αλλά πολύ περισσότερα χρόνια (δηλαδή ως χειρουργός μετά την ειδικότητα) για φτάσει κανείς τον αντίστοιχο που τελειώνει ειδικότητα στην Αμερική. Η επιλογή είναι προσωπική του καθενός.

Επίσης, όταν κάποιος ανίδεος ρωτά για νευροχειρουργική στην Αμερική, δεν είναι εύκολο να τον βγάλεις από τη νιρβάνα της νοοτροπίας του φοιτητάκου (no offense, και εγώ την είχα κάποτε) και να του εξηγήσεις κάποια πράγματα. Η πείρα αποκτάται με πόνο και δυστυχώς δε διδάσκεται εύκολα. Επίσης, οι άνθρωποι χωρίζονται σε διάφορες κατηγορίες: για μένα ο επικίνδυνος δεν είναι ο κατ'εξοχήν ανίδεος. Ο ανίδεος άλλωστε δεν είναι συνώνυμος με το "βλάκα"... Κανείς άλλωστε δε γεννήθηκε μαθημένος... Αυτός που διατρέχει το μεγαλύτερο κίνδυνο (κυρίως για τον εαυτό του) είναι αυτός που είναι τόσο ανίδεος ώστε να μη γνωρίζει καν την άγνοιά του, αλλά να επιμένει σε αυτή και να βγάζει τους άλλους μ@λ@κες... Και είναι αυτός που κατ'εξοχήν προκαλεί το γέλωτα στους συνομιλητές του (τον οποίο πάλι δεν κατανοεί και νομίζει ότι όλοι συνωμοτούν εναντίον του), αλλά δυστυχώς, κυρίως προκαλεί μεγάλο πόνο στον ίδιο του τον εαυτό. Και η πλάκα είναι ότι νομίζει επίσης ότι είναι το κέντρο του κόσμου και όλοι ασχολούνται μαζί του για να τον καταδιώξουν.

"Η ζωή είναι πολύ μικρή για να μαθαίνεις από τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ λάθη..."

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν,στο θέμα χαρτιά αιτήσεις κλπ.

Τα transcripts ειναι η αναλυτική βαθμολογία που την παίρνετε από τη γραμματεία την απλή,όχι την προέδρου.Όταν έχεις τελειώσει γράφουν πότε πήρες πτυχίο και αναλυτικά τα μαθήματα με βαθμούς,είναι 3-4 σελίδες όχι ολόκληρο έπος όπως οι άλλες αναλυτικές.Αυτή την αναλυτική θα την πάτε στο μεταφραστικό στο Μοναστηράκι και όπου λέει "πτυχίο" μα όπου, θα τους πείτε να γράψουν "Ptychion Iatrikes Diploma".

Aυτά τα πτυχία τα κίτρινα που πήρατε,θα πάρετε μετα την ορκομωσία ΔΕΝ κάνουν,αν τα μεταφράσετε είναι για δική σας άλλη χρήση.

Το βασικό στην πρώτη-πρώτη αίτηση είναι να έχετε το χαρτί που θα λέει αυτά που σας είπα από το information booklet σελ.44 ότι εχει πάρει πτυχίο ο τάδε αλλά το πτυχίο δεν έχει βγει όοοολα αυτά στα αγγλικά έτοιμο,χωρίς μετάφραση θα το πάρετε.Ίσως να χρειαστεί κι εσείς που τώρα ορκίζεστε να το πάρετε για να βγεί το certificate,δεν ξέρω να κοιτάξετε τί λέει στο booklet.

Οπότε για τις αιτήσεις πάτε κα Μανίνα και παίρνετε το χαρτί αυτό και ακολουθείτε τη διαδικασία με τις δικές τους φόρμες.

Τα transcripts από την κάτω γραμματεία και μεταφραστικό που θα λέει το πτυχίο όπως ανέφερα.

Και μια ερώτηση από εμένα: είπατε ότι κοιτάμε στο site ecfmg κάπου ότι μας ενημερώνουν εκείνοι πότε στέλνουν τα χαρτιά μας πίσω στη σχολή εδώ για την επιβεβαίωση??στο οασις ή στο IWA?

'H μας στέλνουν μαιλ και είμαστε alert και πάμε στη γραμματεία και την λέμε τα χαρτιά έρχονται έχετε το νου σας???

Αν νομίζετε ότι πάτε να κάνετε λάθος ή απλά θέλετε να είστε σίγουροι πριν τα στείλετε μπορώ να σας δώσω το τηλέφωνό μου να με πάρετε,είμαι νομίζω ο άνθρωπος που έκανε τις περισσότερες αιτήσεις ever!επίσης να σας πώ ότι είναι λίγο περίεργοι κι εκέινοι εκεί!

Α,κάτι τελευταίο,ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ κάποιες γραμματείς να μην πω ονόματα έχουν την ικανότητα να ταξιδεύουν στο μέλλον,ναι ναι.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως εγώ από τα Γιάννενα τόσο πρόβλημα δεν είχα. Απλά πτυχίο αυτό που μου έδωσαν την ημέρα που ορκίστηκα. Νομίζω στο OASIS εκεί που λέει Medical Credentials verification ή κάτι τέτοιο, κάποια στιγμή θα εμφανιστεί ότι έχουν σταλεί στην σχολή για verification. Όχι δεν στέλνουν mail ακόμα και να καθυστερήσουν από Ελλάδα να τους στείλουν πίσω την αναλυτική και το πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Shl-oam έχεις ξεκινήσει ειδικότητα είσαι είσαι ακόμη researcher?

Τα παιδιά που κάνουν έρευνα, τί είδους έρευνα κάνουν; κλινική, βασική, genetics? Γενικά για μας τί ενδείκνυεται?

μπορούμε να συμμετέχουμε σε clinical trials(κάνω αιμοληψίες, συμπληρώνω ερωτηματολόγια,κλπ κλπ) χωρίς usmle,ή έστω χωρίς όλα τα στεπς ?

προφανώς τα labs είναι για βασική έρευνα, έτσι δεν είναι?

sorry που για καποιους ρωτώ μ@@@@@@ αλλά θα ήθελα να τα ξεκαθαρίσω λιγάκι...

Merci beaucoup!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι στην συγκεκριμένη φάση δεν έχεις και πολλές δυνατότητες επιλογής emconfused εκτός αν εσύ όντως έχεις οπότε οκ η απάντηση είναι ότι σου αρέσει περισσότερο :)

1. Κλινικές δοκιμές -> συνήθως υπάρχουν research coordinators και research nurses να παίρνουν αίματα και να συμπληρώνουν ερωτηματολόγια. Ο research fellow κάνει τα επιδημιολογικά και γράφει το paper. Αλλά να θυμάσαι ότι μια κλινική δοκιμή παίρνει χρόνια μέχρι 1. να εγκριθεί από το IRB (institution review board) 2. να κάνει recruit τον αριθμό των ασθενών που απαιτούνται 3. να γίνει το απαραίτητο follow-up πχ σε 1,3,6 μήνες από την θεραπεία 4. να βγουν όλα τα επιδημιολογικά 5. να αναλυθούν 6. να γραφτεί και να δημοσιευτεί το paper. Αν η κλινική δοκιμή έχει και translational κομμάτι δλδ από τα αίματα ασθενών και ιστούς πριν/μετά την θεραπεία, πειράματα κλπ έχει κι άλλο δρόμο, αν και συνήθως θα βγουν 2-3 papers ένα με prelim results, ένα με το πειραματικό κομμάτι κι ένα με τις kaplan-meier καμπύλες και τα κλινικά αποτελέσματα.

2. Για να μπορείς να βλέπεις ασθενείς στις κλινικές μελέτες μόνος σου, στο follow-up χωρίς άλλο γιατρό, χρειάζεσαι α. έναν supervisor που να σε αφήνει να το κάνεις αυτό β. institutional license το οποίο παίρνεις μόνο αν είσαι ECFMG certified (=step 1, 2CK, 2CS) και μόνο αν ο supervisor ζητήσει από το GME office (graduate medical education) να στείλει τα χαρτιά σου στο Medical License Board της πολιτείας για να σου δώσουν institutional license κάτι δλδ που είναι αρκετά χρονοβόρο και πρέπει ο supervisor σου να είναι ή γκόμενος ή πατέρας σου ή να σε εκτιμά τόσο πολύ :P Institutional license είναι η άδεια άσκησης που σου επιτρέπει να βλέπεις ασθενείς μόνο μέσα στο νοσοκομείο για το οποίο σου χορηγήθηκε και μερικές φορές είναι τόσο restricted που σου επιτρέπει μόνο να βλέπεις ασθενείς για το project το οποίο εγκρίθηκε.

3. Βασική έρευνα= lab. Genetics, molecular biology, immunology...εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ γιατί μου αρέσουν τα πειράματα, αλλά και γιατί μπορείς να τα κολλήσεις παντού. Δλδ αν πεις έκανα κλινική μελέτη στο τάδε καινούργιο φάρμακο για το shock στην ΜΕΘ...και μετά πεις θέλω να γίνω ενδοκρινολόγος, θα σου πουν τότε γιατί ασχολήθηκες με εντατική ιατρική; Νταξ μπορείς να είσαι ειλικρινής και να πεις εκεί βρήκα εκεί πήγα, αλλά δίνει καλύτερη αίσθηση και συνέχεια με αυτό το οποίο έχεις ασχοληθεί ερευνητικά πχ έρευνα στον καρκίνο -> θα γίνω ογκολόγος. ΑΝ όμως έχεις κάνει molecular biology...μπορείς να το εφαρμόσεις παντού. Παντού έχει μονοπάτια μοριακής βιολογίας που επηρεάζονται, από την καρδιολογική έρευνα, το οξειδωτικό στρες, την καρκινογένεση, την αναπνευστική ανεπάρκεια...ό,τι φαντάζεσαι. Ομοίως και genetics, immunology.

4. Ζώα vs ανθρώπους: Μια και μιλάμε για έρευνα...τα ζώα εμένα δεν μου άρεσαν κα-θο-λου. Αλλά είναι πιο εύκολο να βρεις 50 ποντίκια που να είναι πανομοιότυπα γενετικά και να τα υποβάλλεις σε άλλες θεραπείες ή άλλες δοκιμασίες, παρά 50 ανθρώπους (αδύνατο).Έχει τις δυσκολίες του βέβαια γιατί περιμένουν πολύ πιο μεγάλη εργασία και μηχανισμούς και εξηγήσεις γιατί γίνεται κάτι σε πειραματικά μοντέλα παρά σε ασθενείς (δεν μπορείς να πάρεις τόσο αίμα ή ιστό από ασθενείς...έχει πολλούς περιορισμούς)αλλά αν έχεις πειραματικό μοντέλο ο reviewer θα ζητήσει πολύ πιο δουλεμένους τους μηχανισμούς μέσω των οποίων επιτυγχάνεται πχ το θεραπευτικό αποτέλεσμα.

ΜΕτά από αυτή την μακροσκελή ανάλυση...αν έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις μπες σε φόρα βιολόγων ή ερευνητών, διάβασε στην wikipedia basic research, translational research, clinical research, κάνε google how to do όλους αυτούς τους όρους και δες τι σου αρέσει και τί σε εκφράζει. Αν τίποτα από αυτά δεν σου αρέσουν, τότε διάβασε για να πάρεις μεγάλα scores :) Η έρευνα είναι καλό σκαλοπάτι για την ειδικότητα, αλλά αν δεν σου αρέσει 2 χρόνια θα υποφέρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ STEP 1 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ: ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ KAPLAN ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΟ HOME STUDY PROGRAM H ΤΑ LECTURE NOTES ?ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

NotBad....σε ευχαριστώ για την εκτενή και λεπτομερέστατη διευκρίνηση των αποριών μου.

Κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου, απλά όλοι λένε έρευνα-έρευνα και το κάτα πόσο αυτή η έρευνα σχετίζεται με την ειδικότητα που έχουν επιλέξει, ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν.

Βασική έρευνα μπορείς να κάνεις κ στα αμιγώς πανεπιστημιακά προγράμματα και στα νοσοκομεία. Εκεί, επιπλέον, έχεις τη δυνατότητα για trials που στο πανεπιστήμιο δεν έχεις, υποθέεεεεεετω πάντα!

Ερώτηση, πόσες πιθανότητες έχεις 1-2 χρόνια έρευνας να τα αξιοποιήσεις για διδακτορικό? πάω πολύ μακρία το ξέρω....μη γελάτε ωστόσο, δεν είμαι μόνο εγω εδώ μέσα τόσο ματαιόδοξη :unsure:

φιλακια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια δεν υπαρχει καμια προταση για το βιβλιο που σας ζητησα?Της ακτινολογιας ......

Επισης θελω την βοηθεια σας αν ξερετε που να ψαξω να βρω καμια υποτροφια( αν υπαρχει για γιατρους),...ξερει καποιος αν κατα την διαρκεια της ερευνας μπορεις να πιασεις part-time δουλεια για να ανταπεξελθεις στα εξοδα?

Τελος θελω ν α μου πειτε αν το γεγονος οτι δεν ειμαι πολυ καλος στην ομιλια στα αγγλικα αν θα συναντησω καποιο προβλημα εκει απο την στιγμη που τους εχω πει οτι ειμαι αψογος στα αγγλικα?περιμενω απαντηση.......

Δεν ξέρω για την ακτινολογία, ψάξε στο amazon όλο και κάτι θα βρεις. ΙΚΥ. Όχι δεν μπορείς να δουλεύεις part-time κάπου αν είσαι με J1 research visa ή J1 clinical visa. Σου δίνουν visa Μόνο για να κάνεις το πρόγραμμα το οποίο στην χορήγησε. Κοίτα δεδομένου ότι μιλάμε για μια αγγλόφωνη χώρα μάλλον θα έχεις πρόβλημα...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ STEP 1 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ: ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ KAPLAN ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΟ HOME STUDY PROGRAM H ΤΑ LECTURE NOTES ?ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δεν διαβασα kaplan μόνο είδα τα video στο στεπ 2 κι αυτά ελάχιστα. Για εμένα είναι χάσιμο χρόνου. Έκανα μόνο πολλές ερωτήσεις οπότε δεν ξέρω να απαντήσω, ας απαντήσουν όσοι έκαναν kaplan

NotBad....σε ευχαριστώ για την εκτενή και λεπτομερέστατη διευκρίνηση των αποριών μου.

Κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου, απλά όλοι λένε έρευνα-έρευνα και το κάτα πόσο αυτή η έρευνα σχετίζεται με την ειδικότητα που έχουν επιλέξει, ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν.

Βασική έρευνα μπορείς να κάνεις κ στα αμιγώς πανεπιστημιακά προγράμματα και στα νοσοκομεία. Εκεί, επιπλέον, έχεις τη δυνατότητα για trials που στο πανεπιστήμιο δεν έχεις, υποθέεεεεεετω πάντα!

Ερώτηση, πόσες πιθανότητες έχεις 1-2 χρόνια έρευνας να τα αξιοποιήσεις για διδακτορικό? πάω πολύ μακρία το ξέρω....μη γελάτε ωστόσο, δεν είμαι μόνο εγω εδώ μέσα τόσο ματαιόδοξη :unsure:

φιλακια :)

Το θέμα είναι ότι αν έχεις βύσμα διάβαινε και μπάρμπα περιπάτει ή κάπως έτσι. Δλδ αν εσένα σε παρακάλανε να πας να κάνεις έρευνα, νοσοκομεία και πανεπιστήμια (συνήθως τα πανεπιστημιακά προγράμματα έχουν πανεπιστημιακά νοσοκομεία, οπότε δεν καταλαβαίνω τί είναι αυτό για τα νοσοκομεία και τα πανεπιστήμια που λες) απαίτησε να κάνεις την έρευνα που σου αρέσει. Αλλά για να ρωτάς εδώ τέτοια αυτονόητα μάλλον δεν έχεις σχέση αλλιώς ο θείος θα σε είχε πάρει από το χεράκι να στα δείξει. Οπότε αφού βρήκες θέση χαλάρωσε και δούλεψε πάρα πολύ για να δείξεις ότι την αξίζεις.

Για να αναγνωρίσεις την έρευνα σαν διδακτορικό θέλει ένας καθηγητής από ελλάδα να σου δώσει το χαρτί. Τί ανταλλάγματα θα σου ζητήσει από authorship πχ αν σου πει θέλω να είμαι πρώτος ή τελευταίος author στην εργασία και ο αμερικανός σου πει από πού κι ως πού μπαίνει αυτός στη εργασία (που θα στο πει αν έχεις αμερικανό supervisor είναι σκυλιά στο θέμα ηθικής-papers-συγγραφέων), πρέπει εσύ να τα ικανοποιήσεις. Επίσης υπάρχουν και έλληνες καθηγητές που δεν είναι πέρα βρέχει και θα σου πουν να δουλέψεις το διδακτορικό σου στο εργαστήριό στην αμερική. Και οι αμερικανοί στραβώνουν να χρησιμοποιείς τα υλικά τους, το εργαστήριό τους, τα resources τους για να παράγεις έρευνα για άλλους (άλλωστε γι' αυτό σε πληρώνουν). Και τα χρήματα δεν είναι του κράτους, τα έχουν πάρει με κόπο από grants που έχουν καταθέσει, δεν μπορείς λοιπόν εσύ να τα σπαταλάς για να κάνεις διδακτορικό σε κάποιον άγνωστο καθηγητή στην Ελλάδα.

Αν λοιπόν έχεις όλες αυτές τις προϋποθέσεις γνωστό καθηγητή που δεν τον πειράζει να μην είναι συγγραφέας στην εργασία σου ή αμερικανό να το δεχτεί ή έλληνες καθηγητές που είναι άσπονδοι φίλοι (πάντα είναι) και σου πουν το Οκ, ΚΑΙ καταφέρεις να βγάλεις δημοσίευση από την έρευνα (που το θεωρείτε όλοι δεδομένο πριν καν ξεκινήσετε να κάνετε μισό πείραμα και να γράψετε μισό abstract) τότε μπορείς να το αναγνωρίσεις. Αλλά και πάλι όλα αυτά θα τα ήξερες αν είχες όλες αυτές τις προϋποθέσεις και δεν θα τα ρωτούσες οπότε αν το θες άρχισε το ψάξιμο και ο θεός μαζί σου. :D

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...βρε NotBad...γιατί βιάζεσαι να βγάζεις έτσι συμπεράσματα; τα πράγματα δεν είναι άσπρο μάυρο όπως τα παρουσιάζεις.

1. με το θέμα του διδακτορικού, κατάλαβες λάθος. Δεν εννοούσα διδακτορικό από έλληνα καθηγητή. Χεσμένους τους έχω αυτούς εδώ.

Ρώτησα, αν κάνοντας 1-2 χρόνια έρευνα, ας πούμε παραγωγική, σου δίνουν την πιθανότητα εφόσον το ζητήσεις να προχωρήσεις ΕΚΕΙ ξαναλέω,σε διδακτορικό ξεκινώντας τη χρονική μέτρηση λίγο πιο πριν κ πάντα με την προυπόθεση οτι το διδακτορικό θα έχει σχέση θεματικά με την προηγούμενη έρευνα!!!!!!!!!!!!Τόσο απλό, αν κ δεν το θεωρώ τόσο βλακώδες κ αυτονόητο, όσο το παρουσίασες. Τεσπα....

2. αυτή η καραμέλα με τους θείους, γκόμενους κλπ δεν καταλαβαίνω γιατί αναμασάται σε κάθε περίπτωση. Αποκλείεται κάποιος να μπορεί να καταφέρει κάτι χωρίς να τον πάρουν από το χεράκι; Σίγουρα την εμπειρία σου δεν την έχω αλλά ούτε κ άσχετη τελείως είμαι. Έχω χάσει άπειρες ώρες ψάχνοντας διάφορα κ αυτός ο διαχωρισμός της έρευνας που έκανα παραπάνω δεν είναι τυχαίος. Άλλη βαρύτητα έχει η έρευνα σε κάθε περίπτωση κ το admission σε κάθε περίπτωση δεν είναι το ίδιο εύκολο να αποκτηθεί....

Κ στην τελική δεν αντιλαμβάνομαι, ποιο είναι πια αυτό το τόσο αυτονόητο που κάποιοι λόγω -προφανώς χαμηλού IQ ή ασχετοσύνης-δεν καταλαβαίνουν.

Αυτό που εγώ θεωρώ αυτονόητο,(δεν απευθύνεται σε κανέναν συγκεκριμένα εδώ μέσα για να μη παρεξηγηθώ)είναι πώς οι περισσότεροι χάνουν 1-2 χρόνια "ερευνώντας" ό,τι να'ναι κ ό,τι κάτσει απλά κ μόνο για να πάρουν 1-2-3 -5-10 επιστολές.

Αυτό δεν σημαίνει οτι εγώ θα κάνω κάτι διαφορετικό, ούτε οτι έχω την πολυτέλεια να διαλέξω, ούτε οτι με πήραν κ μιλώ εκ του ασφαλούς, απλά τα τονίζω για να συνειδητοποιήσουμε που ακριβώς βρισκόμαστε. Δεν χρειάζονται ούτε ειρωνίες, ούτε μπηχτές, ούτε υποθέσεις.

φιλικά πάντα...

Τροποποιήθηκε από *pheromone*
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Αποκλείεται να το έχεις ψάξει, οι ερωτήσεις σου είναι σοκαριστικά άσχετου. Το PhD στην αμερική είναι ξεχωριστό πτυχίο, χρειάζεται να δώσεις GRE και να πάρεις καλούς βαθμούς στα διάφορα μαθήματα που δίνεις. Μετά από αυτό κάνεις συνεντεύξεις και σε διαλέγουν σε κάποιο graduate program. Είναι από 4-7 χρόνια. Τα 2 πρώτα κάνεις μαθήματα και περνάς τα qualifying exams= πολύ δύσκολες εξετάσεις από επιτροπή, και μετά ξεκινάς το ερευνητικό project για τα υπόλοιπα 2-5 χρόνια. Στα πανεπιστήμια που δούλεψα εγώ (και δεν ήταν Harvard, Princeton, Yale-μεγάλα πανεπιστήμια αλλά όχι τεράστια ονόματα) αν δεν βγάλεις Cell, Science, Nature δεεεεν στο δίνουν το διδακτορικό. Σε κρατάνε να κάνεις πειράματα μέχρι να το βγάλεις. Οπότε καταλαβαίνεις πόσο άκυρο είναι ένας research fellow να προσπαθήσει να παρουσιάσει μια μικρή έρευνα, ένα project που όπως λένε οι PhD students είναι rotational project για αυτούς, απλά για να διαλέξουν σε ποιό εργαστήριο θα πάνε, εσύ να πας να το δώσεις για PhD. Δεν γίνεται. Το καλό είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια τους πληρώνουν περίπου $25.000-30.000/ χρόνο. Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο.

Αν έχεις κάνει έρευνα πιο πριν, τα admissions του graduate school είναι όπως τα admissions για ειδικότητα. Θέλουν scores στα GRE, συστατικές, βιογραφικό και interview skills. Προφανώς βοηθάει αν έχεις έρευνα, θα πας σε καλύτερο graduate school και σε καλύτερο εργαστήριο στο graduate school. Αλλά δεν νομίζω να σου αναγνωρίσουν "χρόνια" αφού από εσένα περιμένουν μόνο 1 paper, την διατριβή σου. Αν εσύ λόγω εμπειρίας (προφανώς) την τελειώσεις νωρίτερα τόσο καλύτερα για εσένα. Αλλά αρχίζεις ουσιαστικά να την δουλεύεις μετά τα quals. Και όπως είπα δύσκολα cell paper βγαίνει σε 2 χρόνια, γίνεται μάλλον απλά εγώ δεν το έχω δει.

2. Κοίτα καλό είναι να στοχεύεις κάπου συγκεκριμένα αλλά αν το έχεις ψάξει το θέμα όπως λες είναι δύσκολο να βρεις ερευνητική θέση. Φαντάζομαι θα είναι πιο δύσκολο να βρεις ερευνητική θέση σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο και χωρίς προϋπηρεσία. Φυσικά και είναι απόλυτα εφικτό, όλοι βρήκαμε, αλλά εγώ τουλάχιστον όπου και να μου έλεγαν να δουλέψω ερευνητικά θα πήγαινα. Να αποκτήσεις εμπειρία, να πάρεις συστατικές, να δημοσιεύσεις και μετά με το βιογραφικό σου πολύ πιο πλούσιο μπορείς να διεκδικήσεις κάτι άλλο. Από την αρχή να πας και να πεις εγώ θέσω κλινική έρευνα στο τάδε συγκεκριμένο αντικείμενο και να στην δώσουν να πάρε παιδί μου χωρίς καμία άλλη προϋπηρεσία...ε ή πολύ τυχερός είσαι ή κάποιον ξέρεις. Δεν είναι κακό.

το θέμα έρευνα το έχω ξαναπεί. Αν "χάνεις" τα χρόνια σου, αν δεν θέλεις super ανταγωνιστική ειδικότητα, μπορείς με υψηλά scores να μην τα "χάσεις".

Κι εγώ φιλικά...

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

wait, wait, wait....γιατί εσύ θα με τρελάνεις τελείως απόψε...

Σου είπα εγώ οτι θα σε πάρουν για Phd έτσι;;;;;;;;;;Φυσικά κ έχει πολλά σκαλοπάτια για να ανέβεις. Κ επειδή ακριβώς ξέρω πόσο δύσκολο είναι γι'αυτό ρωτώ αν η προηγούμενη εμπειρία μπορεί να βοηθήσει κ να ανεβάσει τις πιθανότητες.

Είπα εγώ οτι το project της έρευνας να το παρουσιάσεις σαν διατριβή;;;;;Το είδες αυτό πουθενά να το λέω;;;; Αυτό δεν συνάδει κάν με την έννοια της διατριβής!!!!!!Αυτό που είπα είναι το εξής ¨Αν κάνεις έρευνα π.χ σε ενδοκρινολογικο project 1-2 χρόνια κ προχωράς καλά, λέμε τώρα, τί πιθανότητες έχεις, εφόσον έχεις δώσει GRE κ ο,τι άλλο χρειάζεται να αναλάβεις ένα διδακτορικό με σχετικό θέμα, να προχωρήσεις πάνω σε αυτό που βάδιζες μέχρι τότε, ώστε αντι για 4-7 χρόνια να χρειάζεσαι 2-5 χρόνια κ εφόσον το θέμα βγαίνει¨. Κοινώς, επειδή ξέρω οτι είναι πολλά χρόνια, αν μπορεί κάποιος να αξιοποιήσει ΧΡΟΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ Κ ΜΟΝΟ, τα 1-2 χρόνια έρευνας που συζητάμε με τόσο πάθος, χωρίς να αρκεστεί στις επιστολές κ μόνο. Αυτά..................

****έχεις μια τάση να παρερμηνεύεις κάποια πράγματα.ίσως φταίω εγώ που δεν τα κάνω λιανά γιατί ακριβώς κ εγώ κάποια πρ΄γαμτα τα θεωρώ αυτονόητα!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ κι άλλη ενδοκρινολόγος :D Πάντως ειδικά για ενδοκρινολογία δεν χρειάζεται να κάνεις έρευνα, με υψηλά scores δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Τέλος πάντων στην ερώτηση, μετά τα quals που είναι departmental διαλέγεις καθηγητή-εργαστήριο που θα κάνεις την διατριβή. Έχεις περάσει σαν rotation 2-3 μήνες από κάποια όσα σε ενδιαφέρει. Τώρα αν ο καθηγητής που έκανες έρευνα σαν research fellow είναι πχ και καθηγητής στο graduate school και σε πάρει γίνεται η συνέχεια που λες. Αν επίσης ένας άλλος καθηγητής ενδιαφέρεται στον ίδιο τομέα πχ PPAR υποδοχείς στην ενδοκρινολογία πάλι μπορεί να συνεχιστεί αλλά πάλι πέφτει ένα μικρό κόλλημα στο authorship. Ποιός θα μπει τελευταίος συγγραφέας; Ποιός θα υποχωρήσει...αν έχεις καλά skills και τους τα βρεις τότε άνετα μπορείς.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Pherormone, η αλήθεια είναι τα λες κάπως χμ... περίεργα. Δεν το εννοώ άσχημα αυτό, αλλά, τα έθετες τα ερωτήματά σου, όπως κάποιος που δεν το είχε ψάξει το θέμα. Όχι ότι αυτό είναι κατακριτέο. Η έρευνα που λένε οι περισσότεροι εδώ είναι ''Postdoctoral Research Fellowship'' (αν καταλαβαίνω κι εγώ καλά με τη σειρά μου). Είναι μια ευκαιρία να σε δεχτεί ένα Πανεπιστήμιο (και εφόσον σε δεχτεί Πανεπιστήμιο, αυτό σημαίνει ότι θα κάνεις την έρευνα σε κάποιο department του νοσοκομείου) ή πιθανώς να γίνεται το ίδιο και με community νοσοκομεία (αλλά αυτό δεν το ξέρω από πρώτο χέρι). Εγώ εδώ που είμαι, είχα έρθει πρώτα πέρσι ως visiting student, τους άρεσα και ξεκινήσαμε τισ διαδικασίες για να έρθω φέτος για έναν χρόνο ως postdoctoral research fellow. Το PhD όπως σου εξήγησε και η notbad είναι τελείως διαφορετικό!!!! Δεν χρέιάζεται για να κάνεις ειδικότητα. Μπορείς να το κάνεις στηην διάρκεια της ειδικότητας παράλληλα, όπως μπορείς να κάνεις και Masters ή ό,τι άλλο (λεφτά, αντοχές και χρόνο χρειάζεται). Επίσης, αυτό που ρώταγες για το αν με κάποιο τρόπο θα μπορούσε να θεωρηθεί το κομμάτι του postdoc. research ''μια αρχή'' για το PhD, αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να γινεί, μιας και όπως σου είπα άλλη η μία θέση, άλλη η άλλη. Να κάνεις ένα διδακτορικό συναφές ως προς το θέμα του με κάποιο research project στο οποίο ως fellow είχες συμμετάσχει, αυτό θα γίνεται λογικά. Αλλά μόνο ως προς την συνάφεια των θεμάτων και μέχρι εκεί. Κατά τα άλλα θα ξεκινήσεις τη διαδικασία απ' την αρχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να πας να κάνεις έρευνα με J1 VISA χρειάζεται το πανεπιστήμιο/ιατρική σχολή που θα σε έχει δεχτεί, να στείλει στην Ελλάδα κάτι χαρτιά τα οποία θα τα πας στην πρεσβεία (μαζί και με άλλα δικαιολογητικά) για να βγάλεις visa. Αυτό είναι το DS-2019 που σου στέλνουν, και σε αυτό λέει ότι σε δέχονται και επίσημα και ότι σε 'σπονσοράρει'' το αντίστοιχο department που έχεις γίνει δεκτή/ος , π.χ Department of Internal Medicine, Endocrinology.

Υ.Γ: Απ'τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι δεν ήξερες αν με το να έχει κανείς διδακτορικό, αυξάνει τις πιθανότητές του για να τον δεχτούν για ειδικότητα (ότι θα κάνει την αίτησή του να φαίνεται πιο ανταγωνιστική κατά κάποιο τρόπο). Όχι ότι χρειάζεται διδακτορικό για να κάνεις ειδικότητα.

Τροποποιήθηκε από Loanna
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sorry, no greek fonts at work-

Some pertinent issues:

1. An American PhD is a full-time job and it may take a minimum of 3-5 years to complete.

2. A Greek PhD ("didaktoriki diatribi") can be a part-time job. It is NOT considered a PhD, but rather all the Greek Professors that I have seen put it as "D.Sc.". Eg. Greek Professor XYZ, M.D., D.Sc.

3. If your goal is to become a researcher, then you can go to the US and get a PhD there.

4. You can become a greek "didaktoriko" candidate from a Greek institution, and then go to the US and do all the experimental work there. So, if let's say you decide to go to the US for a couple of years research, that involves clinical and basic science... Then, PART of your research (eg. 1 basic science project) can serve you as your Greek 'didaktoriko' experiment.

5. If your goal is to get accepted into a US residency program, especially internal medicine ones, then an AMERICAN PhD is just a waste of time and resources. You do not need it. You can get a residency without it, and there are OTHER much more important things to which you should focus: USMLE scores, some research (NOT PhD research). The reason you are doing research is to GET YOURSELF KNOWN TO PEOPLE, and get letters that will support your application for residency.

6. Also, if you look at the US Professors, most of them DO NOT have PhDs. Most of them are ONLY MDs. This is unlike Greece where in order to pursue a career in academics you need the Greek 'Didaktoriko'

Hope this will serve to clarify some stuff.

P.S.: I agree with the above (notbad and Loanna). They sure know what they are talking about.

Also:

...βρε NotBad...γιατί βιάζεσαι να βγάζεις έτσι συμπεράσματα; τα πράγματα δεν είναι άσπρο μάυρο όπως τα παρουσιάζεις.

1. με το θέμα του διδακτορικού, κατάλαβες λάθος. Δεν εννοούσα διδακτορικό από έλληνα καθηγητή. Χεσμένους τους έχω αυτούς εδώ.

Ρώτησα, αν κάνοντας 1-2 χρόνια έρευνα, ας πούμε παραγωγική, σου δίνουν την πιθανότητα εφόσον το ζητήσεις να προχωρήσεις ΕΚΕΙ ξαναλέω,σε διδακτορικό ξεκινώντας τη χρονική μέτρηση λίγο πιο πριν κ πάντα με την προυπόθεση οτι το διδακτορικό θα έχει σχέση θεματικά με την προηγούμενη έρευνα!!!!!!!!!!!!Τόσο απλό, αν κ δεν το θεωρώ τόσο βλακώδες κ αυτονόητο, όσο το παρουσίασες. Τεσπα....

I don't agree with this. If you ever want to get back to greece you need a greek didaktoriko, that only the Greek Professors can give you. We said that you can do your research in the US, then use it for a greek didaktoriko. An Amerikan PhD is useless if you don't want to become a RESEARCHER. If you want to find a residency spot in the US, DO NOT go after an American PhD.

2. αυτή η καραμέλα με τους θείους, γκόμενους κλπ δεν καταλαβαίνω γιατί αναμασάται σε κάθε περίπτωση. Αποκλείεται κάποιος να μπορεί να καταφέρει κάτι χωρίς να τον πάρουν από το χεράκι; Σίγουρα την εμπειρία σου δεν την έχω αλλά ούτε κ άσχετη τελείως είμαι. Έχω χάσει άπειρες ώρες ψάχνοντας διάφορα κ αυτός ο διαχωρισμός της έρευνας που έκανα παραπάνω δεν είναι τυχαίος. Άλλη βαρύτητα έχει η έρευνα σε κάθε περίπτωση κ το admission σε κάθε περίπτωση δεν είναι το ίδιο εύκολο να αποκτηθεί....

Κ στην τελική δεν αντιλαμβάνομαι, ποιο είναι πια αυτό το τόσο αυτονόητο που κάποιοι λόγω -προφανώς χαμηλού IQ ή ασχετοσύνης-δεν καταλαβαίνουν.

Αυτό που εγώ θεωρώ αυτονόητο,(δεν απευθύνεται σε κανέναν συγκεκριμένα εδώ μέσα για να μη παρεξηγηθώ)είναι πώς οι περισσότεροι χάνουν 1-2 χρόνια "ερευνώντας" ό,τι να'ναι κ ό,τι κάτσει απλά κ μόνο για να πάρουν 1-2-3 -5-10 επιστολές.

I did research for 2 years and published over 30 papers. I got extremely good letters that helped me match in my #1 choice (which was not where I did the research). The research I did was not "ό,τι να'ναι", but I did not go after an American PhD. See what your primary goal is: Residency vs PhD. If it's residency, just go somewhere, do research and prove yourself worthy.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια δεν υπαρχει καμια προταση για το βιβλιο που σας ζητησα?Της ακτινολογιας ......

Επισης θελω την βοηθεια σας αν ξερετε που να ψαξω να βρω καμια υποτροφια( αν υπαρχει για γιατρους),...ξερει καποιος αν κατα την διαρκεια της ερευνας μπορεις να πιασεις part-time δουλεια για να ανταπεξελθεις στα εξοδα?

Τελος θελω ν α μου πειτε αν το γεγονος οτι δεν ειμαι πολυ καλος στην ομιλια στα αγγλικα αν θα συναντησω καποιο προβλημα εκει απο την στιγμη που τους εχω πει οτι ειμαι αψογος στα αγγλικα?περιμενω απαντηση.......

I am not aware of any radiology book that the students use here... What are your goals? If you are to do research in the US seriously, for example to get yourself good letters for a competitive specialty, then you cannot work part-time while doing research. What specialty are you going after?

Regarding the english language: What do you mean? can you carry out a conversation? They expect you to generally understand what they are saying and you to be able to communicate what you think... Can you do that? They won't care about other issues, eg. your accent, as long as you make sense and they can understand you. That's the key. You don't have to sound like a native speaker.

P.S. and, OUR accent is sexy ;)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε φίλε notbad σεβομαι την άποψη σου οτι μάλλον θα εχω πρόβλημα με τα αγγλικά που μιλώ όμως δεν προκειται να κανω αιτηση απο τώρα για ειδικότητα. Μπορει να μου πουν: Ρε μάγκα εσύ μας είπες οτι είσαι Fluent speaker και τώρα μιλάς έτσι? Βεβαια δεν ειπαμε οτι δεν καταλαβαίνω να μιλήσω, ναι Ortho μπορώ να κατανοήσω 100% όμως δεν ειμαι τόσο καλός στο να εκφραστώ ,το επίπεδο μου ειναι μετριο προς καλό στην ομιλία,εχοντας βεβαια και το proficiency, κατι που δεν σημαίνει και πολλα.Αυτό όμως που μου λείπει ειναι η καθημερινή τριβή που πάντοτε βοηθά έτσι δεν είναι? Δηλ όλοι εσεις (Ortho, NotBad,USMeds...) δεν είχατε κάποιο προβλημα στην αρχή?Μήπως τελικα το θέμα με την ομιλικα με αγχώνει υπερβολικα? Και τελικά νομίζω ότι και αυτοί θα δείξουν κάποια κατανόηση....στην αρχή τουλάχιστον..

Ortho με ενδιαφέρει η χειρουργική και επειδή αν και εχω δώσει step 2 ck δεν ασχολήθηκα πολύ με CT κοιλιας,εγκεφάλου,θώρακος ή ακομα και τα βασικά στην MRI ρωτω μήπως θα έπρεπε να ασχοληθώ λιγάκι...ΤΙ πιστεύεις?

Κατι ακόμα, ORTO, NOtBAD κάτι σχετικό με την επιβίωση..Σπιτι,πως βρίσκεις αν πχ ειναι να πας στο Texas? Κλείνεις από το Internet, πας εκεί και νοικίαζεις? Sorry παιδια ειμαι λίγο άσχετος με όλα αυτά....

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες σας, ειναι πραγματι χρήσιμες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanx, Loanna!!!!!

άρα, καταλήγουμε στο οτι σε δέχεται κάποιος καθηγητής σε κάποιο department-lab-whatever κ αυτός ανακοινώνει στο πανεπιστήμιο την επιλογή του. Στη συνέχεια το office of international affairs τακτοποιεί το θέμα της βίζας. Αυτό γίνεται πάντα είτε θες να διεκδικήσεις έμμισθη θέση είτε άμισθη; Απλά στην άμισθη δείχνεις εσύ στην πρεσβεία οτι εισαι sponsored by yourself;

Εσύ κάνεις basic or clinical research?

Ortho, thank you too!!

Τροποποιήθηκε από *pheromone*
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ STEP 1 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ: ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ KAPLAN ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΟ HOME STUDY PROGRAM H ΤΑ LECTURE NOTES ?ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Οτι μπορεις να βρεις καλο ειναι, αλλα το νουμερο ενα ειναι να εχεις το qbank questions στο τελος να δεις που εισαι....και ποσο δουλεια θες ακομα!

Το KAPLAN για μενα ειναι ενα μονο εργαλεια, αλλα ειναι η βαση για τα αλλα.

το home study ειναι πιο περιεκτικο, εσυ ψαχνεις τα lecture notes... μικρες οι διαφορες βεβαια....2006-2007 ειναι τα ιδια με τα τωρινα , αλλα αποτι εχω καταλαβει τα 2010-2011 που θα βγουν σε "λιγο" θα ειναι αναθεωρημενα, .....αλλα και παλι , μικρες οι διαφορες!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε φίλε notbad σεβομαι την άποψη σου οτι μάλλον θα εχω πρόβλημα με τα αγγλικά που μιλώ όμως δεν προκειται να κανω αιτηση απο τώρα για ειδικότητα. Μπορει να μου πουν: Ρε μάγκα εσύ μας είπες οτι είσαι Fluent speaker και τώρα μιλάς έτσι? Βεβαια δεν ειπαμε οτι δεν καταλαβαίνω να μιλήσω, ναι Ortho μπορώ να κατανοήσω 100% όμως δεν ειμαι τόσο καλός στο να εκφραστώ ,το επίπεδο μου ειναι μετριο προς καλό στην ομιλία,εχοντας βεβαια και το proficiency, κατι που δεν σημαίνει και πολλα.Αυτό όμως που μου λείπει ειναι η καθημερινή τριβή που πάντοτε βοηθά έτσι δεν είναι? Δηλ όλοι εσεις (Ortho, NotBad,USMeds...) δεν είχατε κάποιο προβλημα στην αρχή?Μήπως τελικα το θέμα με την ομιλικα με αγχώνει υπερβολικα? Και τελικά νομίζω ότι και αυτοί θα δείξουν κάποια κατανόηση....στην αρχή τουλάχιστον..

Ortho με ενδιαφέρει η χειρουργική και επειδή αν και εχω δώσει step 2 ck δεν ασχολήθηκα πολύ με CT κοιλιας,εγκεφάλου,θώρακος ή ακομα και τα βασικά στην MRI ρωτω μήπως θα έπρεπε να ασχοληθώ λιγάκι...ΤΙ πιστεύεις?

Κατι ακόμα, ORTO, NOtBAD κάτι σχετικό με την επιβίωση..Σπιτι,πως βρίσκεις αν πχ ειναι να πας στο Texas? Κλείνεις από το Internet, πας εκεί και νοικίαζεις? Sorry παιδια ειμαι λίγο άσχετος με όλα αυτά....

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες σας, ειναι πραγματι χρήσιμες.

1. Τα αγγλικά είναι ένα θέμα, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα βέβαια. Όσο πιο πολύ μιλάς τόσο πιο εύκολα θα τα συνηθίσεις. Πρόβλημα είχα, ειδικά με τα ebony english :P (τα μαυράδικα), αλλά οι αμερικάνοι έχουν συνηθίσει να ακούν 1000 προφορές από όλο τον κόσμο οπότε απλά θα ρωτάς "I am sorry can u repeat that?" 27 φορές μέχρι να καταλάβεις τί σου λένε.

2. Σπίτι πώς βρίσκεις στην Ελλάδα; Έτσι βρίσκεις και στην αμερική. Αν πας σε κάποιο πρόγραμμα/πανεπιστήμιο/whatever συνήθως στο site αν βάλεις στο search "housing" θα σου βγάλει όλες τις εστίες του πανεπιστημίου. Από εκεί θα πάρεις email και τηλέφωνα να συννενοηθείς. Αν πάλι ρωτήσεις την γραμματέα/coordinator ή οποιονδήποτε σου έκανε τα χαρτιά "what about housing" θα σου πει ομοίως. Αν πας μόνος σου, internet είναι η καλύτερη λύση. Αν πας για λίγο μπορείς να δεις ξενώνες, ή needed roommate, ή sublets. Αν ψάξεις θα βρεις

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, στη δική μου περίπτωση έτσι έγινε. Συνεννοήθηκα με τον director και μετά ήρθε σε επαφή μαζί μου η Residency Coordinator (της αντίστοιχης ειδικότητας). Αυτή μου είπε τι χαρτιά ήθελαν να τους στείλω. Έλεγξαν αυτά που τους έστειλα, και μετά μου ταχυδρόμησαν κάτι χαρτιά με τα οποία πήγα στην πρεσβεία και έβγαλα τη βίζα. Αν είναι έμμισθη ή άμμισθη η θέση θα καθορίσει άλλα γραφειοκρατικά ζητήματα, και ίσως και το αν η βίζα σου (η ερευνητική J1, όχι η κλινική) θα έχει 2-year HRR. Εγώ 3 βδομάδες έχω μόλις που είμαι εδώ, αλλά όπως αρχίζουν να φαίνονται τα πράγματα θα κάνω και απ'τα 2. Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο ακόμα, ίδωμεν!!

Τα steps τα έδωσες? Δώσε πρώτα τα steps, γιατί εδώ δεν θα έχεις χρόνο να διαβάσεις, και μετά βλέπεις και για το πώς θα ''συγυρίσεις'' το υπόλοιπο C.V!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε ολους

emhelp Λαζαρε

Οσον αφορα στα βιβλια που χρειαζεσαι θα σου προτεινα να μπεις στο gamato.info

Εχει παρα πολλα βιβλια ιατρικα κυριως upload απο καποιον masternikos

emhelp pherormone

Οσον αφορα στα βιβλια μπορεις να τα βρεις εξισου στο gamato.info

Eχει το home study step1, lectures notes kaplan step2 και πολλα αλλα βιβλια

boards,rapid review κτλ

Kαλα ειναι και τα mp3 του Goljan να τα ακους στο αμαξι,μετρο,τρεξιμο

Απο αρχες Δεκεμβρη που παιρνω αδεια θα ξεκινησω και εγω το διαβασμα.....

:D

Τροποποιήθηκε από Pirate
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε πμ με ξαναρώτησαν πόσο καιρό παίρνει να βγει η ερευνητική βίζα

Η διαδικασία είναι

1. Μαζεύεις τα χαρτιά, τα στέλνεις στο πανεπιστήμιο.

2. Το πανεπιστήμιο στέλνει τα χαρτιά με το συμβόλαιό σου στην κυβέρνηση-υπουργείο εξωτερικών

3. Η κυβέρνηση τα εγκρίνει

4. Η κυβέρνηση τα στέλνει πίσω στο πανεπιστήμιο

5. Το πανεπιστήμιο στα στέλνει σε εσένα στην Ελλάδα

6. Κλείνεις ραντεβού στην πρεσβεία πας με τα χαρτιά σου

7. Σου εγκρίνουν την βίζα, σου σφραγίζουν το διαβατήριο και είσαι έτοιμος να φύγεις.

Εμένα ξεκίνησα αύγουστο και πήρα την βίζα τέλη οκτωβρίου.

Μόνο για να κλείσεις ραντεβού στην πρεσβεία θέλει 2-3 εβδομάδες γιατί όλα τα ραντεβού είναι κλεισμένα. Σε περίοδο πριν το καλοκαίρι μπορεί να μην έχει ραντεβού για ένα μήνα και. Μάθετε να είστε πάρα πολύ λεπτολόγοι και να προετοιμάζεστε και να διαβάζετε για όλα από πριν 10 φορές. Ίδια διαδικασία έχει και η κλινική J1 βίζα γι'αυτό ΑΜΕΣΩΣ μετά το ματς ξεκινήστε τις διαδικασίες για να είστε έτοιμοι να ξεκινήσετε ειδικότητα τον Ιούλιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφοι καλησπερα!

Ειμαι εντελως καινουριος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω κατι το οποιο ειναι λιγο offtopic (ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη αλλα δε βρηκα που αλλου να το ποσταρω).

Ενδιαφερομαι να κανω ογκολογια και μαλλον θα την κανω εδω στην Ελλαδα.

Ποσο δυσκολο ειναι να πας να δουλεψεις στην Αμερικη σαν ειδικευμενος γιατρος, ειτε κανονικα σε νοσοκομειο ειτε για ερευνα?Βασικα, πρεπει να εχεις δωσει τα steps ουτως η αλλως?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.