Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

Είμαι φοιτητής 5ο έτος και θέλω να κάνω clinical elective σε κάποια χειρουργική ειδικότητα στην Αμερική. Έχω ψάξει σε διάφορα νοσοκομεία και τα

περισσότερα electives έχουν prerequisite: basic clerkship in surgery. Το πρόβλημα είναι ότι έχω περάσει μόνο τη χειρουργική 1 καθώς έκαψα τη 2

λόγω διαβάσματος για το Step 1. Θα έχω πρόβλημα στο να με πάρουν ή φτάνει αυτός ο βαθμός (ή δεν χρειάζεται να έχεις περάσει τη χειρουργική,

αρκεί να την έχεις παρακολουθήσει);

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πόσα χρόνια είναι η Ορθοπαιδική,η Δερματολογία και η Οφθαλμολογία στις Η.Π.Α.;

Με τον τίτλο της ειδικότητας της Επείγουσας Ιατρικής όπως και άλλων που δεν υπάρχουν ως ξεχωριστές εδώ στην Ελλάδα,τι θα μπορούσες να κάνεις αν επέστρεφες; :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I find it hard to believe that after doing a simple GOOGLE search you still weren't able to find the answer to your questions regarding the total duration of residency training in Ortho, Ophtho, and Derm.

As for the ED residency, I don't know...I actually had the same question [but I am not interested in this residency, so...:)].

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ama-assn.org/ama/pub/education-careers/graduate-medical-education/freida-online.shtml

δες αυτο

οφθο, δερμα 1+3 εξαρταται απο το προγραμμα μερικα δινουν επιπλεον χρονο για ερευνα

απο το emergency βγαινεις αχρηστος αρα δε χρησιμευεις καπου αμα γυρισεις

ποιες αλλες δεν υπαρχουν στην ελλαδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, εχω μια σημαντική απορία, την οποια βεβαια δεν ξέρω κατα πόσο μπορει να μου την απαντησει κάποιος.

Ημουν υπερβολικά τυχερή ωστε μετα απο ακυρωσεις και κλήρωση να καταφέρω να παρω το spot για ενα μηνα ερευνητικη ανταλλαγη στις ΗΠΑ με τη helmsic.

(αν και οι γονεις ειναι λιγο αρνητικοι, γι'αυτο δεν ξέρω αν θα παω σιγουρα) Κοιτάω λοιπόν τα διαφορα πανεπιστημια που μπορω να δηλωσω για να με παρουν. Το θέμα είναι το εξης: δεν ξέρω κατα πόσο ειναι δυνατον να μου χρησιμευσει σε κάτι σχετικά με την ειδικότητα (αν καταφέρω να περασω το USMLE στο πολυ πολυ μακρυνο μελλον,οκ πολυ υποθετικο σεναριο)

Καλα, σιγουρα δεν μιλαμε για συστητικη(μην τρελαθουμε κιολλας :P), αλλα η ολη εμπειρια μετραει για κάτι? Μετραει το αν θα ειναι ενα δυνατο ερευνητικα πανεπιστημιο ή όλα το ίδιο?

Δεν λεω οτι θα με δεχτουν σε καποιο super wow πανεπιστημιο κατα πασα πιθανοτητα, αλλα δεν ειναι και κακο να το δηλωσω... Απο την αλλη, το πανεπιστημιο του Chapel Hill στη North Carolina είναι στη μέση του πουθενα, ακόμη και αν εχει νομπελιστα καθηγητη γενετικης. Αμα ειναι να μην βοηθαει σε τπτ, ας δηλωσω Νεα Υορκη πρωτα και ας ειναι οτι να'ναι.(καλα δεν ξερω τι παιζει με το πανεπιστημιο εκει, αλλα λεμε τωρα :P)

Το ξέρω οτι προτρεχω διοτι υπαρχουν τα τρια εμποδια γονεις-αν θα με δεχτουν εκει που θελω-οποιαδηποτε ατυχης συγκυρια μεχρι τότε, αλλα θα ηθελα να ξεκαθαρισω λιγο τα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Is this your final year in Med School? If so, and provided you're interested in completing your residency training in the US, I would advise you to try to do a clinical rotation/SubI as a visiting student. Spending a month in a research rotation as a student won't help you much (at least compared to getting a hands-on experience somewhere).

As for the whole ''super wow university'' issue...Hmmm...What makes you think that NC Chapel Hill is in the middle of nowhere?? On which criteria do you base the comparison between universities in NY and the aforementioned one? I repeat, if you really plan on training in the US, grab the opportunity to go to any University program. If that's not a ''super wow'' one, this may even work for your own benefit...(which residency are you interested in applying for?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Lol, τριτοετής είμαι ακόμη! :P Γι'αυτο και να ηθελα, δεν θα μπορουσα να παω σε clinical exchange. Το όλο ζήτημα για εμενα είναι αν μετραει πουθενα ενας μηνα research exchange.

Στη μέση του πουθενα στηρίζεται στον πληθυσμο που είδα ότι εχει η πολη στη wikipedia(50000 αν δεν κάνω λάθος). Για τις αλλες πολλες δεν εχω κοιταξει ακομη τι παιζει με τα πανεπιστημια.

Δεν ξέρω αν εκφραστηκα καλά, απλως για την εμπειρια της χώρας και μονο, πιο ενδιαφερον θα ηταν να παω NY παρα Chapel Hill. Αλλα αν μετραει καπου εστω και ελαχιστα η ανταλλαγη, θα είχα αλλα κριτηρια, παρα το ποια πολη εχει τα πιο πολλα αξιοθέατα...

Πραγματικά αν ήξερες κάτι σχετικό θα με βοηθούσες απίστευτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Πραγματικά αν ήξερες κάτι σχετικό θα με βοηθούσες απίστευτα!''

OMG! That would make me something like a ''mentor'' to you!! That makes me feel important!!(just joking!!)

Mayo is located in Rochester MN, Duke in Durham NC, Johns Hopkins in Baltimore MD, etc...It would be great if the US was a big NYC (because even in the state of NY, there are differences, meaning not every city in the state is like NYC, for instance Buffalo is always covered with snow...). My point is that if you see this as more of a chance to travel to the US and have fun, then you should definitely choose a nice place to go to, like NYC. And that's totally understandable, there's nothing wrong with wanting to do that (after all you're still very young, that's the healthy way of thinking!!).

Having said that, if your long-term goal is to try to do your residency in the US, then this probably isn't the best way of thinking... You could take the chance and spend a month in a research lab, try to do your best and leave good impressions (hard-working, willing to learn, nice personality). Then, come 6th year of Med School you could apply for a visiting rotation in the Department where you would be interested in doing your residency training. Your chances of succeeding in your effort would be much greater if you did all that in a not so ''super wow university'', which is bound to take ''super wow university'' US grads for its residency programs.

Hope I helped!!

Whatever you do, HAVE FUN!!!

Τροποποιήθηκε από Loanna
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το UNC είναι σούπερ πανεπιστήμιο και πολύ αμφιβάλλω αν θα έδινε συνεντεύξεις σε ξένους με 99/99 :) Είναι στο Chapel Hill σε μια περιοχή που λέγεται tri-city μαζί με το Durham και το Raleigh που είναι 3 "μικρές" πόλεις (πολύ μεγαλύτερες από την Λάρισα) και όλα μαζί τα πανεπιστήμια (Duke, UNC) έχουν από τις μεγαλύτερες φοιτητικές κοινότητες των ΗΠΑ. Θα λατρέψεις το campus τους, είναι πολύ καλοί στο basket και θα τους φάμε λάχανο στους τελικούς! Huh! (σορρυ το uni που είμαι διεκδικεί το κολλεγιακό πρωτάθλημα στο μπάσκετ και όλοι μαζικά πορώνονται):D

Μια χαρά είναι το chapel hill, θα ακούσεις και τυπική southern προφορά και το κλίμα είναι σαν την Ελλάδα. Βέβαια η ΝΥ είναι σαφώς μια εμπειρία από μόνη της αλλά νο νο δεν είναι αμερική. Είναι ΝΥ. :D το chapel hill είναι τυπικός νότος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 μηνας=0 για ερευνα αλλα υπεραρκετος για να κανεις επαφες κ να επιστρεψεις μετα το 6 ο ετος για ερευνα που ειναι το α κ το ω, σε αντιθεση με τα clinical rotations που τα χει κ ο τελευταιος εσκιμωος υποψηφιος.

εξαλλου παθολογια μπαινουν ολοι (οι αξιοπρεπεις υποψηφιοι) καπου, αρα ο σχεδιασμος πρεπει να γινεται για το fellowship.

@νοτμπαδ χαλαρη σε βλεπω.. emcolgate

@το κολλεγιακο μπασκετ ειναι αθλιο,οπως κ ολα τα αλλα αμερικανικα αθληματα(που βλεπουν στα calls)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Πραγματικά αν ήξερες κάτι σχετικό θα με βοηθούσες απίστευτα!''

OMG! That would make me something like a ''mentor'' to you!! That makes me feel important!!(just joking!!)

Mayo is located in Rochester MN, Duke in Durham NC, Johns Hopkins in Baltimore MD, etc...It would be great if the US was a big NYC (because even in the state of NY, there are differences, meaning not every city in the state is like NYC, for instance Buffalo is always covered with snow...). My point is that if you see this as more of a chance to travel to the US and have fun, then you should definitely choose a nice place to go to, like NYC. And that's totally understandable, there's nothing wrong with wanting to do that (after all you're still very young, that's the healthy way of thinking!!).

Having said that, if your long-term goal is to try to do your residency in the US, then this probably isn't the best way of thinking... You could take the chance and spend a month in a research lab, try to do your best and leave good impressions (hard-working, willing to learn, nice personality). Then, come 6th year of Med School you could apply for a visiting rotation in the Department where you would be interested in doing your residency training. Your chances of succeeding in your effort would be much greater if you did all that in a not so ''super wow university'', which is bound to take ''super wow university'' US grads for its residency programs.

Hope I helped!!

Whatever you do, HAVE FUN!!!

I totally agree with this way of thinking, although the south as mentioned above is an experience in itself. I prefer the Mayo, for obvious reasons of fame and the chance to see things only NY can.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Loanna, notbad and fractal

Σας ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σας! Δεν είχα υποψη μου οτι το chapel hill ήταν τόσο διασημο ως φοιτητουπολη(αμεσως ανεβαινει πολλές θέσεις :P) Αρα ακόμη και αν είναι αχρηστη η "ερευνα"(καλα, συνηθως δικαιολογία είναι για να το ταξιδι), υποθετω οτι θα περασω καλα.(και θα δω επιτελους αυτα τα campus που δειχνει στις ταινιες και τοσο ζηλευω απο τότε που ηρθα στην μπιχλοσχολη μου...)

Υπαρχει οντως πιθανότητα να με θυμουνται για μετα το 6ο ετος? Ενας μηνας ειναι μονο...-_- Νταξ, δεν θα ειναι και το χάλι της ελλαδας που τους φοιτητες που ηρθαν απο ανταλλαγη τους εδιωχναν απο τις κλινικες οι γιατροι γιατι "τους ενοχλουσαν", αλλα και παλι δεν μπορει να εχουν τοσο μεγαλη μνημη! Και δεν ηξερα οτι clinical rotation είναι τοσο δεδομενο να κανει κάποιος! Ο_Ο Αρα ειδικα αν παω μετα απο τόσα χρόνια, μαλλον θα είναι δεδομενο να κανεις και ερευνα οπως το πανε...

Παντως καλη ιδεα θα ηταν να γνωρισω τον Νοτο(μιας και η μιση αμερικη ετσι ειναι), και ας αφησω τη NY για διακοπες αργοτερα, μιας και όντως δεν είναι η τυπική αμερική. Χαχα, παντως στο τελος θα καταληξω να παω στην τελευταια μου επιλογη όπως το βλεπω, αλλα δεν πειραζει, τουλ θα εχω προσπαθησει. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ρώτησαν σε pm κλινική ή preclinical research ή translational και σκέφτηκα να το βάλω κι εδώ

Προσωπικά προτιμώ την preclinical research γιατί

1. δεν χρειάζεται να βρεις ασθενείς = δεν χρειάζεται να παρακαλάς άλλους γιατρούς να σου στείλουν ασθενείς για δοκιμές. Δεν χρειάζεται να παρακαλάς ασθενείς να συνεχίζουν να έρχονται στα follow-up appointments. Σοβαρές κλινικές μελέτες γίνονται πολυκεντρικά, με μεγάλο αριθμό ασθενών (=χιλιάδες). 'Εχουν πολλούς γιατρούς να συνεργάζονται, και σοβαρό στατιστικολόγο on board για τις (πολύ δύσκολες) στατιστικές αναλύσεις

2. στην κλινική έρευνα δεν υπάρχει ομοιογένεια. Άλλο να έχεις 100 ίδια ποντίκια (αν και δεν μου αρέσει καθόλου η έρευνα στα ποντίκια), άλλο 500 πλακάκια, άλλο εκατομμύρια κύτταρα στις κυτταρικές σειρές που συμπεριφέρονται όμοια, πάντα, για πάντα και άλλο 600 ασθενείς που ο καθένας είναι τελείως διαφορετικός

3. δεν έχεις τον χρόνο ως ερευνητής να κάνεις κλινική έρευνα σε ένα-δύο

χρόνια. Θα αργήσεις πολύ να δημοσιεύσεις (γιατί απλά αργεί). Βέβαια μπορεί η τελική δημοσίευση να είναι NEJM, Lancet, Circulation κλπ κλινικά περιοδικά που δεν θα δημοσιεύσουν ποτέ βασική ή translational research.

4. Στην αμερική για να βλέπεις τους ασθενείς μόνος σου και να τους κάνεις enroll στην κλινική μελέτη πρέπει είτε να είσαι attending ή ECFMG certified με attending που θα σε χρησιμοποιεί ως research nurse, μόνο που θα είσαι και co-author (hopefully). Δεν είναι κακό, ίσα ίσα, έχεις και μια σχετική κλινική εμπειρία. Απλά εγώ προτιμούσα να είμαι στο lab μου, με το καφεδάκι μου, να κάνω τα πειραματάκια μου, να ταΐζω τα κυτταράκια μου, να γράφω τα paperακια μου, να μαλώνω με τους τεχνικούς μου, και να είμαι Η fellow του εργαστηρίου. Αλλά εγώ είμαι γνωστή ψωνάρα :P

@fractall χικ με 6 μήνες "she exceeds expectations" είπα να χαλαρώσω λίγο, μου λείπει άπειρος ύπνος. Μπορώ να κοιμάμαι από τώρα μέχρι την άνοιξη, σαν αρκούδα. Είναι που θες δύσκολο fellowship μωρέ. Νταξ...κάνε εκεί μια ενδο, μόνο συμπληρώνεις την αίτηση :D Επίσης το κολλεγιακό basket είναι μια χαρά. Μην κοιτάς που πατώνετε :P

hint: οι αμερικάνοι είναι δεμένοι με την κολλεγιακή ομάδα τους μέχρι να πεθάνουν. Μπορεί να έχουν μετακομίσει σε όλες τις ΗΠΑ, να έχουν περάσει από 13 πανεπιστήμια αλλά θα πορώνονται σαν 18χρονα με την ΟΜΑΔΑΡΑ.

@ dora όλοι για ένα μήνα πήγαμε και τώρα σκεφτόμαστε να αγοράσουμε σπίτι μην μας τρώει το ενοίκιο :P Τον Νότο τον αλλάζω με ΝΥ, Philly άντε και βαριά Boston (αν και 9 μήνες το χρόνο χιόνια δεν είναι το καλύτερό μου, επίσης χρειάζεσαι αρκετά $$$$ γι'αυτές τις πόλεις). Ούτε καν Chicago ή California. ΝΥ είναι εμπειρία, θα σε συμβούλευα να πας εκεί αν μπορείς.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οσους ενδιαφερονται για ειδικοτητα στις ΗΠΑ, θα ηθελα να δωσω μερικες πληροφοριες για το match απο την πλευρα των προγραμματων. Ημουν χτες για πρωτη φορα σε ranking meeting του προγραμματος μου (γενικη χειρουργικη, state university program) και αυτα που ακουσα ισως φανουν χρησιμα. Τα μεταφερω με καθε επιφυλαξη γιατι δεν ξερω τι γενικευσεις μπορουν να γινουν για αλλα προγραμματα και αλλες ειδικοτητες.

Για 6 θεσεις εγιναν περιπου 500 αιτησεις, 60-70 ατομα εκαναν interview σε 4 group των περιπου 15 ατομων. Ο καθενας εκανε interview ξεχωριστα με τον chairman, program director, 2 faculty και 1 chief resident. Δυστυχως δεν καλεσαν ουτε 1 FMG. Μετα απο καθε interview day, γινεται ranking meeting οπου οι interviewers βαθμολογουν καθε υποψηφιο ξεχωριστα με 1 ως 5 αποκλειστικα με βαση το interview και κανουν απο κοινου αξιολογηση της αιτησης του (συστατικες, scores, publications κλπ). Αφου κανουν interview ολοι οσοι εχουν προσκληθει, γινεται ενα τελευταιο ranking meeting, οπου κανουν review τους top 20 candidates. Ετσι βγαινει το rank order list, δηλ σειρα αξιολογησης των υποψηφιων για το match. Στο interview ενδιαφερονται να δουν πως επικοινωνεις (δηλ αν μπορεις να διατηρησεις το ενδιαφερον τους σε μια συζητηση 15-20 λεπτων), αν ενδιαφερεσαι για το προγραμμα και αν πειθεις οτι εισαι committed να κανεις χειρουργικη. Ακουγονται αυτονοητα, αλλα πολλοι κοβονται για αυτα. Για οποιους υπηρχε η παραμικρη αμφιβολια (π.χ. οικογενειακες η στρατιωτικες υποχρεωσεις αλλου, φημες οτι εκανε αιτησεις για αλλη ειδικοτητα) για τα παραπανω, κοβονταν ανεξαρτητως βιογραφικου. Τα συμπερασματα/συμβουλες για εναν FMG αφου παρακολουθησα την ολη διαδικασια ειναι

1. Το interview ειναι για να δειξεις πως εισαι κομμενος και ραμμενος στα μετρα του προγραμματος, π.χ. οτι παντα ηθελες να ζησεις στη συγκεκριμενη περιοχη, οτι σε ενδιαφερει μια υποειδικοτητα για την οποια ειναι γνωστο το συγκεκριμενο πανεπιστημιο, οτι δεν εχεις γυναικες/παιδια/χομπυ που θα αποσπασουν την προσοχη σου απο το να ζεις και να αναπνεεις για να δουλευεις.

2. Στην ερωτηση ‘τι σχεδια εχεις μετα την ειδικοτητα', πειτε με σιγουρια οτι θελετε να μεινετε στις ΗΠΑ. Αν ακουσουν για Ελλαδες κλπ., καλυτερα μην πατε για interview. Αν σας ρωτησουν για θεματα βιζας, ο στοχος σας ειναι να τους πεισετε οτι δεν εχετε κανενα προβλημα και οτι θα παρετε ο,τι βιζα σας δωσουν.

3. Αν κανετε αιτησεις για γεν χειρουργικη και σας ρωτησουν τι fellowship σας ενδιαφερει, πειτε οτιδηποτε εκτος απο πλαστικη χειρουργικη. Οσοι εκαναν αυτο το λαθος, η ειχαν κανει ταυτοχρονα αιτησεις σε αλλη ειδικοτητα, κοπηκαν.

4. Ποτε και σε καμια ερωτηση μην απαντησετε ‘δεν ξερω’, π.χ. προτιματε να κανετε fellowship η οχι? Ακομα και αν δεν ξερετε, διαλεγετε μια απαντηση της αρεσκειας σας. Οποιαdηποτε ελλειψη σιγουριας ειναι τεραστιο λαθος.

5. Απο τις αντιδρασεις φαινεται οτι καλα scores για αμερικανους (για γενικη χειρουργικη) ειναι >240.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλεφαντε, αναβεις φωτιες!!!εγω φετος τςλειωσα τη σχολη.δινω step 1 in 1 month.η αναβολη ληγει 2012 δεκεμβριο.διαβαζω για στεπσ κ δεν κανω κατι αλλο.αν φυγω πριν τελος αναβολης, με εχουν κοψει δηλαδη στη συνεντευξη λογω στρατου που δεν πηγα??ο usmeds κατι εγραφε για στρατο αλλα δεν μπορω να βρω τη σελ.οποιαδηποτε βοηθεια επι του θεματος is more than welcome!!!

Αυτο που ειπα για στρατιωτικες υποχρεωσεις αναφεροταν σε σχολιο που εγινε στο ranking meeting. Αν καποιος αμερικανος εχει αριστο βιογραφικο αλλα π.χ. το ναυτικο του εχει πληρωσει τα διδακτρα για college +/- med school και μπορει οποτε γουσταρει να τον στειλει οπουδηποτε, το commitment του ειναι αμφιβολο. Οπως καταλαβαινεις, το προγραμμα δεν θελει να χασει εναν ειδικευομενο και ο υποψηφιος πεφτει αρκετες θεσεις στο ROL.

Στο ERAS application εχει συγκεκριμενη ερωτηση για στρατιωτικες υποχρεωσεις. Αν δεν εχεις σκοπο να πας στρατο, μην δηλωσεις οτι εχεις εκκρεμεις υποχρεωσεις γιατι στην χειροτερη περιπτωση θα πεταξουν την αιτηση σου στα σκουπιδια και στην καλυτερη θα σε ρωτησουν στο interview. Εκει αν πεις οτι γραφεις το στρατο (δηλ τις υποχρεωσεις σου) στους ορχεις σου, θα κανεις πολυ κακη εντυπωση. Για τους αμερικανους υποθετω πως ειναι δυσκολο να πουν ψεματα. Για τους FMGs, τα προγραμματα προφανως δεν εχουν τη δυνατοτητα να επιβεβαιωσουν αναβολες κλπ. ακομα κι αν θελουν. Μπορω να σου εγγυηθω πως αν πας σε interview και πεις οτι εχεις αναβολη που ληγει κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας εχεις αποκλειστει. To ιδιο κι αν τους πεις οτι π.χ. ληγει το διαβατηριο σου και δεν ξερεις αν μπορεις να το ανανεωσεις, οτ δεν ξερεις αν μπορεις να παρεις βιζα, οτι παντρευεσαι και η γυναικα σου θα ειναι στην Ελλαδα, οτι οι γονεις σου ειναι βαρια αρρωστοι στο Τιμπουκτου κλπ. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Και κατι που ξεχασα στο προηγουμενο ποστ: κανεις στο meeting δεν αναφερθηκε στο personal statement κανενος υποψηφιου. Επειδη πολλοι αγχωνονται για το τι ειναι αυτο, τι θα γραψουν, ποσες σελιδες κλπ, το συμπερασμα ειναι οτι δεν εχει καμια σημασια, τουλαχιστον για χειρουργικες ειδικοτητες. Εκτος φυσικα αν λεει βλακειες, η εχει ορθογραφικα λαθη, κακα αγγλικα κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλεφαντε σ'ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση αλλα δεν καταλαβα κατι:εχω δει το ερασ κ λεει στην αρχη αν εχεις παει στρατο κ αν ειναι υποχρεωτικο η οχι.αν δεν εχω σκοπο να παω, τι πρεπει να πω δηλ...

καταλαβα το γιατι κολλανε στο στρατο αλλα δεν καταλαβα αυτο που ανεφερα κ αν μπορεισ διαφωτισε με σε παρακαλω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To ERAS ρωταει για 'Military Service Obligation/Deferment'.

Λεω πως οποιαδηποτε απαντηση περαν του απλου 'no' θα σε βαλει σε μπελαδες.

Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το εξηγησω, εκτος αν ρωτας κατι που δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λίγα λόγια μας συστηνεις να υποκριθουμε κατι που ισως να μην ειμαστε και να λεμε ψεματα με μεγάλξ ανεση σε ενα σωρο θεματα.Επιπροσθετα το να εχεις φυσιολογικα προχωρησει τη ζωη σου στα 25-30,δηλαδη να εχεις παντρευετι και να εχεις κανει παιδια,θεωρειται μιασμα...Γι΄ αυτο δε θα πηγαινα ποτε στην Αμερικη.Καλη-ξεκαλη η εκπαιδευση που προσφερουν,δεν ειναι ανθρωποι και απαιτουν απο σενα να εισαι ενα υποκριτικο μηχανακι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθησα να μεταφερω πως κρινονται οι υποψηφιοι απο τo δικο μου προγραμμα και νομιζω απο τα περισσοτερα προγραμματα στις ΗΠΑ. Θα συμφωνησεις οτι οποιαδηποτε συνεντευξη για οποιαδηποτε δουλεια στον κοσμο εινα ενα παιχνιδι οπου υποψηφιοι εργαζομενοι και εργοδοτες προσπαθουν να πουλησουν τον εαυτο τους. Φυσικα μπορεις να πας σε ενα interview και να πεις οτι η αναβολη σου εχει ληξει και οτι εχεις κλιθει απο στρατοδικειο, οτι σε κυνηγαει η εφορια και οτι ησουν οργανωμενος στην ΚΝΕ απο την παιδικη σου ηλικια επειδη οι αμερικανοι ειναι φονιαδες των λαων. Το αν και ποσο υποκριτης θα εισαι ειναι αποκλειστικα δικο σου θεμα.

Ποτε ειπα οτι να εισαι παντρεμενος η να εχεις παιδια εινα μιασμα? Οι περισσοτεροι ειδικευομενοι στο προγραμμα μου ειναι παντρεμενοι και πολλοι εχουν η περιμενουν παιδια και αυτο ειναι πολυ συχνοτερο απο οτι στην Ελλαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου ρε Αλέφαντε, είσαι παλικάρι.

Εγώ θα πω οτι στο εξωτερικό παίζεται ενα μικρό θέατρο στο interview,

ενώ στην Ελλάδα μονίμως παίζεται θέατρο σκιών.

Δική σου επιλογή είναι σε ποια παράσταση θα πάρεις ρόλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλεπω ακομα ενα μηνυμα που προσπαθει με καθε τροπο να αποτρεψει οποιοδηποτε σκεφτει να παει στην Αμερικη για ειδικοτητα.

Το μηνυμα του "Αλεφαντος" μονο εμπαθεια δειχνει.

Δηλαδη εαν καταλαβα για να παει Ελληνας σε προγραμμα γενικης χειρουργικης (και φανταζομαι οχι το καλυτερο στην Αμερικη) θα πρεπει :

να μην ειναι ξενος ... (αφου ουτε μια συνεντευξη σε μη Αμερικανους)

να εχει πολυ πανω απο 240 (ας πουμε 255+)

να μην εχει γυναικα

να μην εχει παιδια

να ειναι ετοιμος για ολα : ψεματα,εξευτελισμος του εαυτου του και αλλα πολλα.

Οποτε μην προσπαθησετε καν μαγκες οσοι προλαβαν προλαβαν βλεπε "Αλεφαντος"

Φανταζομαι ο "Αλεφαντος" τα εχει ολα αυτα αφου τον εχουν παρει ή εκτος οτι μετα απο αυτον εκλεισε η Αμερικη για Ελληνες γιατρους.

Δυστυχως γι'αυτον δεν εκλεισε,καθε αλλο μαλιστα.Οποιος προσπαθει θα ανταμειφθει.

Οποτε οποιος διαβαζει αυτο το φορουμ να συνεχισει την προσπαθεια γιατι οι ευκαιριες στην Αμερικη για ειδικοτητα ειναι υπαρκτες και ειναι τιμιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα κιαν υποθεσουμε οτι ειπε ο αλεφαντος αυτα που λετε οτι ειπε ( αλλο μυνημα ηθελε να περασει, αλλο καταλαβε το μικρο σας μυαλουδακι....) δν καταλαβαινω προς τι αυτη η επιθεση...

ο cave ουτε θελει ουτε προκειται να παει αμερικη, γιατι μπλεκεται ? ο jim1 και να θελει να παει αμερικη θα παρατησει την προσπαθεια επειδη μπορει να τον αποθαρρυνε ο αλεφαντος, ή νομιζει οτι οι υπολοιποι περιμεναν την επιβεβαιωση του για να συνεχισουν την προσπαθεια?

πραγματικα αντιλαμβανομαι οτι στην ελλαδα το "keyboard bravery" ειναι μετα την μ**ακια η μεγαλυτερη μας ενασχοληση , αλλα προς θεου ΟΧΙ εδω μεσα ρε παιδια...

μην διωξουμε και τους λιγους που εχουν μεινει και "ασχολουνται " με τους "υποανθρωπους" -" μιασματα" που θελουμε να" εξευτελισουμε τον εαυτο μας" στην αμερικη ....ελεος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω αν οι Ελληνες ειμαστε κουτοπόνηροι και κακιασμένοι απο τη φύση μας ή μας εχει κάνει ετσι αυτή η χώρα, αλλα ακομη και τα ατομα που πανε να κανουν καλο ορμαμε να τα φάμε...

Αρα να μην παραπονιομαστε οτι η "ελλαδα τρωει τα παιδια της", διοτι εμεις οι ιδιοι πρωτα ορμαμε οταν ακουμε κατι που δεν μας αρεσει... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλεφαντε κ usmle teacher σασ ευχαριστω!!να'στε καλα οπως κ αλλοι συναδελφοι πχ ορθο, που μας διαφωτιζετε!

οσο για αυτους που σας κατηγορουν, παιδια αυτο συμβαινει κ το γνωριζω απο μια φιλη μου..στην αμερικη πρεπει να υποκρινεσαι γιατι και οι ιδιοι αυτο κανουν.κ αυτο φαινεται παντου.μου ελεγε για το step 2 cs..ενα θεατρο του παραλογου που πρεπει να λες thank you, i am sorry οσες περισσοτερεσς φορες μπορεις για να σε περασουν.αν θες εσυ πες οτι εισαι αγωνιστης κτλ κ απλα δεν θα σε παρουν γιατι υπαρχουν ινδοι κ μουσουλμανοι που ειναι οι γκουρου του usmle επειδη προετοιμαζονται απο τοτε που γεννηθηκαν..θα παρουν αυτους..ο ανταγωνισμος παιδια τα κανει ολα αυτα.δε σε εχουν καμια αναγκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από pm πώς γράφεται ένα admission note στις ΗΠΑ. Βασικά μην ανησυχείτε καθόλου για τα notes, το μόνο που ήξερα από notes ήταν το practice του CS, και ενώ τον Ιούλιο τα notes μου ήταν για κλάμματα, τον Οκτώβριο ο επιμελητής μου έδειχνε τα notes μου στους φοιτητές και έλεγε ότι είναι τα καλύτερα που έχει δει. Καμία ανησυχία λοιπόν, απλά διαβάζετε στα charts τα προηγούμενα notes από αμερικανούς αποφοίτους και ακολουθείστε τί γράφουν.

History of present illness (HPI): 66 yo male with history of (h/o) CAD (coronary artery disease)s/p (status post) stent placement in 2006, HTN(hypertension), HLD (hyperlipidemia), COPD p/w (presents with) SOB (shortness of breath). The patient states that he started having SOB yesterday evening after picking up the mail from his front yard. He says that he was walking towards the house when he started feeling more dypnea and it was difficult to catch his breath. He sat for a while, he used his Advair disk but the SOB did not improve. He was not able to lie down for sleeping, he had 3 pillows orthopnea. No other complaints. The patient denies chest pain, LE (lower extremity) edema, procuctive or dry cough,fever, chills, hemoptysis, GI or GU (genitourinary) symptoms.

PE: (physical exam)

Tm 101.6 BP 123/78 HR 68 RR 16 sp02 92% on 2 L NC

Gen: NAD, obese

Lungs: + wet crackles B/L

CV: RRR, S1/S2

Abd: +BS, benign

Ext: 1+ pitting edema

Labs:

χρησιμοποιούμε κάποια ιστογράμματα, που αν πάρεις το Maxwell cards (~$10 amazon) τα έχει εκεί και είναι βολικά και συμμαζεμένα για γενική (CBC), βιοχημικό (CMP) και coags.

CXR: RLL airspace disease

U/A: WNL (within normal limits)

Meds:

Coreg 0.6 mg PO BID

Lasix 40 mg IV daily

Trazodone 50 mg phs

....

A/P (assessment/plan)

66 yo male with history of (h/o) CAD (coronary artery disease)s/p (status post) stent placement in 2006, HTN(hypertension), HLD (hyperlipidemia), COPD p/w (presents with) SOB (shortness of breath).

1. Dyspnea: Could be 2/2 (secondary to) CAP (community aquired pneumonia) vs CHF exacerbation vs PE vs COPD exacerbation

- CAP: fever with radiographic findings consistent with CAP, will cover w Rocephin and Zithro

- CHF exacerb: h/o CAD and 1+ pitting edema, will check echo, last EF 1 mo ago > 55%, will start IV lasix

- PE: no hemoptysis, abrupt start of SOA, will check CT PE protocol

- COPD: will do neb treatments, will hold steroids in case of infection

2. HTN: will cont home dose regimens

3. h/o CAD: will cont home regimens

4. FEN (fluids, electrolytes, nutrition): no IVF (IV fluids), will check CMP, non fat, low fluid diet

5. PPX (Prophylaxis): DVT ppx w Heparin subq, no evidence of GI ppx

6. Code status: full

PS Στην συνέντευξη απλά παρουσιάζεις ένα ωραίο πακέτο. Δεν χρειάζεται να υποκριθείς ούτε να είσαι ούνος. Μια μέση πολιτισμένη κατάσταση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.