Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά!Ειρήνη,μή μαλώνετε για θέματα που μικρή σημασία έχουν.Εδώ είναι ένα ανώνυμο site/forum που ο καθένας είναι ό,τι δηλώσει και η δική μου προτροπή είναι όποια πληροφορία λαμβάνετε να μην την παίρνετε τοις μετρητοίς αλλά να την επιβεβαιώνεται στα επίσημα site.Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει για γνωστούς τους,για φίλους του και whatever αλλά είναι λάθος να νομίζετε ότι το ίδιο θα συμβεί και σε εσάς.Τα steps και το θέμα ¨ειδικότητα στην Αμερική¨δεν ειναι ο Η1Ν1,κολλητικό.Γι'αυτό προσοχή μεγάλη για να μην κάνετε κινήσεις που θα μετανιώσετε.Ο καθένας έχει να μας πεί και από μια ιστορία που άκουσε και κάποιον που έκανε κάτι άπιαστο και ακατόρθωτο,τί σημασία έχει???

Λοιπόν έχω να πώ σε αυτούς που τώρα ξεκινούν το θέμα με την εγγραφή στο ecfmg κλπ στα διαδικαστικά θέματα τα παρακάτω: ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ!!!!! Διαβάστε πάάάάάρα πολύ καλά το INFORMATION BOOKLET + Bulletin of information και ακολουθήστε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τις οδηγίες.Με τα transfered credits,με το πτυχίο που θέλουν τον πάπυρο,με τις ειδικές φωτοτυπίες 216 χ 279 mm, και πρέπει να λέτε ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ στη γραμματέα τί θέλετε γιατι εκείνη δε σας λέει να βάλετε κι αυτό το χαρτί αν είστε σε αυτή την κατηγορία κλπ,κλπ...

Μετά θα γραφτείτε στο ecfmg να πάρετε το Identification Number.

Μετά θα κάνετε ΣΩΣΤΑ την αίτησή σας ηλεκτρονικά στο τέλος της οποίας είναι το ¨ταμείο¨ εκεί που πληρώνετε για τις εξετάσεις.

Μετά θα στείλετε όοοοολα τα χαρτιά που είναι σωστά για την περίπτωσή σας αφού ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗ ΒΙΒΛΟ= INFORMATION BOOKLET όσο πιο πρόσφατο γίνεται ας πούμε τώρα του 2010 γιατί τα πράγματα αλλάζουν.

Μετά θα σας πουν ότι τα χαρτιά σας είναι οκ,κάνοντας δεκτή την αίτησή σας οι άνθρωποι από το ecfmg,θα σας έρθει δηλαδή το permission για συμμετοχή στις εξετάσεις.

Και μετά θα μπείτε στο PROMETRIC να δηλώσετε ημερομηνία.

Και τέλος θα πάτε να δώσετε με τις ευχές όλων!

Good luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@ AOM σωστά τα λες, δεν είναι χρήσιμες οι ασφάλειες για κάποιον που ξεκινά τώρα τις αιτήσεις. Αλλά μπορεί να έχουμε παιδιά που προχθές έμαθαν πού έκαναν match και αυτό είναι χρήσιμο. :) Θα χαρώ να βοηθήσω όπου μπορώ, εξάλλου κι εμένα με βοήθησαν και από αυτό το site. Δεν γράφω τί και πώς διάβασα για τα steps γιατί δεν πήρα 99/99 αλλά 81/89 :) όποιος θέλει αυτά τα scores ας στείλει πμ να του πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι....και οι ασφάλειες σημαντικές είναι...μην τις υποτιμάτε :)

Αυτοί που είναι ήδη σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα, τί ασφάλεια έκαναν; την έκαναν αφού πήγαν ή πριν;

Εμένα, το χαρτί που στέλνεις για τη βίζα τονίζει την ύπαρξη ασφάλειας αλλά δεν προσδιορίζει τον αν πρέπει να την κάνω από την Ελλάδα....κ επίσης απλή ασφάλεια γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; ας καταθέσει καποιος την εμπειρία του.

Ένα δεύτερο θέμα, είναι οι ιατρικοί σύλλογοι....χρειάζεται να διαγραφείς π.χ από την Αθήνα και να γραφτείς κάπου αλλού ή καμία σχέση; Για την ειδικότητα σίγουρα αλλά ρωτάω στην περίπτωση της έρευνας.

Τρίτον, ΑΟΜ λύσε μου μια απορία...πώς σε τόσους λίγους μήνες πρόλαβες να κάνεις έρευνα και να ξεκινήσεις και ειδικότητα και μάλιστα στα μέσα Νοεμβρίου;;;;Θέλω και εγώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!

Τέταρτον, δεν χρειάζεται καμία επίθεση προς κανέναν....ο καθένας καταγράφει την εμπειρία του και τις εντυπώσεις του από την οπτική που έχει βιώσει τις καταστάσεις! Αποτυπώνεται η γενική τάση και όχι οι εξαιρέσεις....και στην τελική αυτή μας ενδιαφέρει όσο αποθαρρυντική και αν είναι...πιο γλυκιά είναι η ανέλπιστη χαρά του τέλους αφενός και αφετέρου ξεκολλάμε από το μέτριο....εξάλλου "Not doing more than the average is what keeps the average down" :)άσχετο αλλά αφού ως γιατροί αργούμε να συνεισφέρουμε στην υγεία του κοινωνικού συνόλου ας συνεισφέρουμε στο επίπεδο και το πνέυμα του :wacko::) :):)

φιλιά!

Τροποποιήθηκε από *pheromone*
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Notbad αναφερόταν στις ασφάλειες των ασθενών.

@pherormone : Εμένα με εχει ασφαλίσει το πανεπιστήμιο στο οποίο βρίσκομαι. Δεν σου έχουν εξηγήσει αν θα σε ασφαλίσουν ή αν θα πρέπει να πληρώσεις εσύ για health insurance? Αν δεν σου το έχουν ξεκαθαρίσει αυτό, ρώτησέ τους!

Και κάτι ψιλοάσχετο. Το prometric testing center που έδωσα τα tests (step 1 in Athens, step2 ck in Θεσ/κη) δεν ήταν όπως το περιγράφει η notbad στο άλλο topic. Εγώ και στις 2 περιπτώσεις ξεκίνησα νωρίς (9 παρά στην Αθήνα και 8:30 στην Θεσ/κη), δεν είχε παράθυρα, δεν μου πρόσφερε κανείς καφέ, υπήρχε έλεγχος όταν έβγαινα για διάλειμμα και όταν ξαναξεκινούσα. Το testing center στην Αθήνα είχε πολλούς υποψήφιους, προφανώς και για άλλου τύπου εξετάσεις που διοργανώνονται από την Prometric σε συνεργασία με τον εκάστοτε οργανισμό. Στη Θεσ/κη ήταν πολύ λίγες οι θέσεις, γύρω στις 6 αν θυμάμαι καλά, αλλά η διαφορά είναι ότι στη Θεσ/κη, εκεί που έδινες ήταν κατί σχετικό με Fullbright Foundation, δεν είναι αμιγώς prometric, σε αντίθεση με της Αθήνας (τώρα πια τέλος η Αθηνα, αλλά τεσπα).

Τροποποιήθηκε από Loanna
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και το health insurance μια προσωρινή ασφάλεια είναι μην τυχόν και γίνεις...ασθενής :)

σε ποιά φάση την έκανες;

όταν πήγες εκεί ή ήδη από Αθήνα;

κ κάτι άλλο...γνωρίζεις πόσο πλήρης είναι; εννοώ τα περιλαμβάνει όλα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει??

Κανω αιτηση για step 2 ck και ζηταει σε ενα σημειο αν εχω ξανακανει αιτηση στο ΝΒΜΕ. εχω δωσει το step 1. τι πρεπει να γραψω????αφου την αιτηση την κανουμε στο ECFMG. λεει οτι αν ναι, να δωσω αριθμο. αν απαντησω λαθος ισως θεωρηθει irregular beh

thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει??

Κανω αιτηση για step 2 ck και ζηταει σε ενα σημειο αν εχω ξανακανει αιτηση στο ΝΒΜΕ. εχω δωσει το step 1. τι πρεπει να γραψω????αφου την αιτηση την κανουμε στο ECFMG. λεει οτι αν ναι, να δωσω αριθμο. αν απαντησω λαθος ισως θεωρηθει irregular beh

thanks

Nope you dont have to write anything there just leave it blank. You do not have a history in NBME exams, it is different from usmle..

leave it blank

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

johnny.pdf

Για οσους ενδιαφερονται για ειδικοτητα Γ/Χ στις ΗΠΑ, το attached αρθρο εχει αρκετες πληροφοριες για την εκπαιδευση και αξιολογηση ειδικευομενων, τις ελλειψεις κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

IMG PERFORMANCE IN THE 2010 MATCH

For the eighth consecutive year, the number of first-year (PGY-1)

residency positions offered through the Match increased. A total of

22,809 first-year positions were offered in the 2010 Match, held earlier

this month. This represents an increase of 382 positions compared to

last year and an increase of more than 2,200 positions since 2002.

The number of IMGs, including Fifth Pathway participants, who matched to

first-year positions decreased by 110 compared to 2009. Of the 11,048

IMGs who participated in the 2010 Match, 4,686 (42.4%) matched. In the

2009 Match, 4,796 (43.7%) IMGs were matched to first-year positions.

Of the 7,246 IMG participants who were not U.S. citizens, 2,881 (39.8%)

obtained first-year positions. The number of non-U.S. citizen IMGs who

obtained positions in 2010 decreased by 231 compared to last year.

Of the 3,695 U.S. citizen IMG participants, 1,749 (47.3%) were matched

to first-year positions, an increase of 130 over last year. This is the

seventh consecutive year that there has been an increase in the number

of U.S. citizen IMGs matching to first-year positions.

Of the 107 Fifth Pathway participants in the Match, 56 (52.3%) were

matched to first-year positions, a decrease of 9 from last year.

It is important to note that the total number of IMGs, including Fifth

Pathway participants, who will fill PGY-1 positions for the 2010-2011

academic year will be higher than the number obtaining positions through

the 2010 Match. Although the majority of PGY-1 positions in the United

States are filled through the Match, a significant number of IMG

applicants obtain positions outside of the Match. For example, while

4,698 IMGs obtained PGY-1 positions through the 2008 Match, 7,276 IMGs

entered PGY-1 for the 2008-2009 academic year.

The 7,276 IMGs entering PGY-1 for the 2008-2009 academic year is an

increase of 51 over the prior year and an increase of 1,203 since the

2002-2003 academic year.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς πώς αναγνωρίζεται ο τιτλος γενικης παθολογιας απο αμερική?

Τροποποιήθηκε από pratoutou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Internal medicine residency = 3 χρονια + 2 χρόνια δουλεύεις ως επιμελητής (week on -week off με >$100.000 τον χρόνο) και φέρνεις βεβαίωση ότι δουλεύεις 5 χρόνια ως παθολόγος στο ΚΕΣΥ, σου αναγνωρίζει τα χρόνια και δίνεις τις εξετάσεις παθολογίας.

Αν έχεις την διαβόητη J1 visa, μην ανησυχείς, εμένα ήδη μου πρότειναν 3 δουλειές (τελειώνω το πρώτο έτος)και σου φτιάχνουν την βίζα στις δουλειές που ονομάζουν waiver που είναι είτε σε απομακρυσμένες περιοχές είτε σε χάλια νοσοκομεία μέσα σε μεγάλες πόλεις. Όσο πιο απομακρυσμένη τόσο πιο πολλά λεφτά σου δίνουν (πχ μέσα σε πόλη μου δίνουν 10.000 τον μήνα, μια ώρα από την πόλη 18.000 τον μήνα και πάντα μιλάμε week on, week off).

Eναλλακτικά βέβαια, μπορείς να κάνεις κάποιο παθολογικό fellowship πχ (u can google) diabetes, sports medicine, palliative medicine, health care administration, geriatrics, hospitalist, general internal medicine (το MD Anderson προσφέρει ένα τέτοιο). Σχεδόν όλα είναι μονοετή, οπότε μπορείς να κάνεις 2, αλλά παίρνεις χρήματα fellow πχ γύρω στις 50.000/χρόνο (κάπου 4.000 τον μήνα), και θα έλεγα αν είναι να ξοδέψεις άλλα 2 χρόνια εκπαίδευσης, να έκανε κάποιος αναγνωρισμένο fellowship και στην ελλάδα πχ endo, rheumatology (που και αυτά 2 χρόνια είναι).

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

As far as I know the name or the location of a hospital is not an obstacle for the waiver. You can also have your waiver in MD. Anderson or Methodist, if they really like you. There are some people who did it. IS ir for real prerequisite this two year waiver for the recognition from Greece...Can you send us a website verifying it. Thanks in advance...All the best for the residency PGY2 year...!!!

PS This year I ll be in your shoes... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

CONGRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAATS!!!!

Χίλια μπράβο! Αστέρι! Όπως είπε και ο usmeds...ξεβρακωθείτε :D Αλλά πραγματικά ο χρόνος περνάει απίστευτα γρήγορα. Πότε αρχίζεις και νιώθεις ότι δεν ξέρεις τί σου γίνεται και πότε ετοιμάζεσαι να είσαι junior δεν το καταλαβαίνεις.

Τα χαρτιά σου τα αναγνωρίζει το ΚΕΣΥ, αν κάνεις google αναγνώριση ειδικότητας από χώρες εκτός ΕΕ ίσως βγει κάτι. Αλλά είναι δεδομένο ότι δεν αναγνωρίζει τα 3 χρόνια ως πλήρη ειδικότητα. Και είναι και σχετικά δίκαιο, κάθε χώρα βάζει τους δικούς της κανόνες στο τι αναγνωρίζει ως ειδικότητα. Η ελλάδα θέλει 5 χρόνια για παθολογία+εξετάσεις για χώρες εκτός ΕΕ. Βέβαια, η αυστηρότητα και η τυπικότητα της ιατρικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα εξαντλείται εκεί. Μακάρι να ήταν σε όλα τα θέματα έτσι.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks!!! as we also say.... I really appreciate it

Notbad you have done a great job. Talking from my own experience, you've helped me a lot in every aspect with your replies. Being an intern and the same time helping so many "would be interns" is a value rarely found in our competitive field. Again, you deserve the best!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Mixmavros γύρισες από τα rotations?

Θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας μερικές εμπειρίες σου πχ. τι απαιτούσαν από σένα να να γνωρίζεις να κάνεις (να ράβεις, να βάζεις γραμμές κλπ. skills΄/ γνώσεις πάνω στο αντικείμενο του rotation). Από άποψη ζωής πώς ήταν; Το πρόγραμμα ήταν πολύ βαρύ; Τι γνώμη σχημάτισες για την Αμερική;

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που καταθέτουν τις εμπειρίες τους και μας ανοίγουν τα μάτια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με τις συστατικές επιστολές που ζητούν από καθηγητές, μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει αν πρέπει οι ίδιοι οι καθηγητές να στείλουν την επιστολή με e-mail ή ταχυδρομικό φάκελο ή αν μπορούν να την δώσουν σε εμάς σε σφραγισμένο φάκελο με υπογραφή και να την στείλουμε εμείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για συστατικές: Η πρακτική είναι ότι τους εξηγείς ακριβώς γιατί θες επιστολή, τους στέλνεις ένα CV και τα στοιχεία (email συνήθως) του παραλήπτη. Θα τη στείλουν εκείνοι όταν τους το ζητήσεις.

@ atsalakwtos:

Δεν απαιτούν να ξέρεις το σύστημα, προφανώς έχουν δει αρκετούς ξένους φοιτητές. Αξιολογείται κυρίως η πρόοδός σου.

Από εκεί και πέρα, αν ο σκοπός σου είναι να πάρεις επιστολή ή να γνωρίσεις 2 ανθρώπους, sky is the limit. Ξέρεις να ράβεις λίγο; Είναι καλά. Ξέρεις να ράβεις πολύ; Είναι καλύτερα. Ξέρεις και χειρουργικές τεχνικές; Μπορεί να τους εντυπωσιάσεις. Ξέρεις να βάζεις γραμμές; Δε θα σου χρησιμεύσει ιδιαίτερα γιατί έχουν ειδική ομάδα venipuncture, αλλά μπορεί πχ σε μια εφημερία να χρειαστεί (εμένα δε μου χρειάστηκε). Γενικά ό,τι παραπάνω ξέρεις, τόσο καλύτερα. Τουλάχιστον για τη χειρουργική. Θεωρείται δεδομένο ότι ξέρεις αντικειμενική εξέταση + ιστορικό (δομημένο: HPI, PMH, PSH, SH, FH, ROS, MF, A/P). Άμα θες να κάνεις τη διαφορά, θα πρέπει να έχεις κάτι παραπάνω απ' τους άλλους φοιτητές.

Από ζωή, αν σε ενδιαφέρει η χειρουργική μη ρωτάς. Σε διαφορετική περίπτωση, είναι ανάλογα με το πρόγραμμα - σε γενικές γραμμές πάντως δουλεύουν πολύ περισσότερο από εδώ (και οι φοιτητές), αλλά εμείς έχουμε το πλεονέκτημα ότι δεν πρέπει ταυτόχρονα να διαβάσουμε για εξετάσεις, οπότε αυτό το χρόνο μπορείς να τον εκμεταλλευτείς όπως θες (στο νοσοκομείο ή εκτός).

Γενικά ήταν πάνω-κάτω όπως το περίμενα. Έχει θετικά και αρνητικά. Το κλίμα μεταξύ των ανθρώπων είναι καλύτερο, οπότε δημιουργούνται πιο ευχάριστες συνθήκες. Οι καθηγητές ασχολούνται μαζί σου. Οι γιατροί έχουν πολύ λιγότερη λάντζα (αν δεν είσαι intern, σχεδόν καθόλου λάντζα!) γιατί οι νοσηλεύτριες ασχολούνται περισσότερο (είναι και περισσότερες). Γενικά η δουλειά εκεί είναι πολύ πιο αποτελεσματική. Ένα αρνητικό είναι ότι πρέπει τα πάντα να περνιούνται στο ηλεκτρ σύστημα (και για λόγους χρεωστικούς), οπότε χάνεις κάποια ώρα σε ανούσια πράγματα. Συμπέρασμα: αν σου ταιριάζει ένα λίγο πιο εντατικό σύστημα, είναι πολύ καλύτερα από εδώ. Αν είσαι χαλαρός τύπος, ίσως να μην είναι για 'σένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εννοείς τις συστατικές που πρέπει να στείλεις για το match, ένα από όλα τα sites (νομίζω το ERAS) σου δίνει κάτι σαν cover sheet όπου πρέπει να στείλεις στους ανθρώπους που θα σου γράψουν συστατική και αυτοί θα στείλουν το cover sheet με την επιστολή στο ERAS και θα καταχωρηθεί στο ηλεκτρονικό φάκελό σου που θα κάνει download το πρόγραμμα που έκανες application. Εσύ έχεις επιλογές να δεις ή να μην δεις την επιστολή (τσεκάρεις ένα box στο cover sheet). Θεωρείται καλύτερο να μην την δεις, κατά κάποιο τρόπο δεν επηρεάζεις αυτόν που σου γράφει την επιστολή.

Τα sites που πρέπει να μπεις για το match είναι ERAS (από το ECFMG), ΑΜΑ, NRMP από όσο θυμάμαι. Το site του ERAS τα εξηγεί αναλυτικά.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν έχουν πρόβλημα ηλικίας. Το πρόβλημα είναι τα χρόνια από την αποφοίτηση. Αν δλδ είσαι 34 και τελείωσες πέρυσι δεν τους νοιάζει. Αν είσαι 34 και τελείωσες πριν 7 χρόνια είναι αρνητικό, ειδικά αν αυτά τα 7 χρόνια δεν έκανες τίποτα ιατρικό. Το όριο είναι τα 5 χρόνια από την αποφοίτηση, αν και , και με 2-3 χρόνια είναι πολύ σκεπτικοί ότι έχεις ξεχάσει ό,τι ήξερες. Αλλά, τίποτα δεν είναι ανέφικτο. Έχω μια senior που είναι >40, ινδή, είχε να μεγαλώσει τα παιδιά της και μετά έκανε ειδικότητα και προφανώς βρήκε θέση. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ: Κάποιος λέει ότι "α, αφού έχω κλινική εμπειρία τώρα, ας δώσω το στεπ 2 πρώτα και μετά το στεπ 1 γιατί θα είναι πιο εύκολο, αφού τα έχω πιο πρόσφατα". Τρομερό λάθος, γιατί το στεπ 1 σου παρέχει το 85%+ των γνώσεων που χρειάζεσαι, ενώ στο στεπ 2 απλά διαχειρίζεσαι τις γνώσεις που έχεις αποκτήσει στο στεπ 1.

Εμ... έδωσα CK πριν μια βδομάδα (σαν πρώτο Στεπ) και διάβαζα από Σεπτέμβρη (χαλαρά)/ Γενάρη (πιο σοβαρά). Έκανα Κάπλαν και FA και Qbank και 80% του USMLEworld. Τα αποτελέσματα δεν έχουν βγει ακόμη, αλλά δε νομίζω και να κόπηκα, συν του ότι μου ήταν πολύ πιο εύκολο να διαβάζω για προδρομικούς πλακούντες και πορφύρα Henoch-Schonlein από ότι να διαβάζω ιστολογία ή μικρόβια... confused.gif

Τροποποιήθηκε από Remy Fincher
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω για το θέμα της ηλικίας. Αν έχουν περάσει πάνω από 5 χρόνια από τότε που πήρες πτυχίο, δεν μπορείς να δώσεις USMLE?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρκετά με αυτό το θέμα που το έχουμε πει τόσες φορές.

Εγώ τα έδωσα 5,5 χρόνια στην ουσία μετά το πτυχίο και τώρα κάνω Ορθοπαιδική στις ΗΠΑ. Σας κάλυψα?

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω για το θέμα της ηλικίας. Αν έχουν περάσει πάνω από 5 χρόνια από τότε που πήρες πτυχίο, δεν μπορείς να δώσεις USMLE?

Ναι μπορεις να δwσεις για το USMLE οποτε θες...σχεδoν.....

Σε λιγες μερες θα εχω σηκωσει εξειδικευμενο σιτε για το USMLE ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ....

It might be at www.usml.gr sos.gifif EETT accepts it.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα ή καλησπέρα σε όλους!

Είμαι άλλη μία από αυτούς που διάβασαν ¨σιωπηρά¨ όλα τα posts σχετικά με την ειδικότητα στις ΗΠΑ και με τα USLME και τώρα ήρθε η ώρα να καταθέσω τις ερωτήσεις μου!

Πρώτα όμως θέλω να ευχαρηστήσω τα παιδιά που μέσα σε όλες τις υποχρεώσεις τους αφιερώνουν τόσο χρόνο, ώστε να γίνει αυτό το thread ένας πλήρης οδηγός!

Ενδιαφέρομαι για παιδιατρική και μια που έχει γίνει μόνο μία αναφορά ως τώρα, ίσως τις απορίες μου να τις συμμερίζονται και άλλοι.. Όποιος γνωρίζει και θέλει, ας απαντήσει. Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτική!

1. Είναι από τις λιγότερο competitive ειδικότητες, αλλά πόσο εύκολο είναι να κάνεις match στα πιο competitive pediatric residency programs;

Θέλω να πω, δέχονται IMGs σε προγράμματα που περιλαμβάνουν όλο το πακέτο: καλά fellowships αργότερα, δυνατότητες για research, μία πόλη, όπου μπορεί να ζήσει κανείς μόνος χωρίς να πάθει κατάθλιψη (με κάτι παραπάνω από Sunday church and the mall)..

2. Αν υπάρχει αυτή η πιθανότητα, πως μπορεί κανείς να την πλησιάσει; Ισχύει και για την παιδιατρική ότι η USA research experience μπορεί να αναβαθμίσει την αίτησή σου;

Να πω εδώ ότι δεν μπορώ να κάνω elective, αφού τελείωσα τη σχολή το 2007, αλλά στο μεταξύ θα έχω τελειώσει μεταπτυχιακό στη μεθοδολογία της έρευνας με διπλωματική βασικής έρευνας και 2 χρόνια παιδιατρικής στην Ελλάδα. Από το project της διπλωματικής θα βγει paper και προς το παρόν έχω άλλες 2 δημοσιέυσεις (από αυτές για μπάζωμα, όχι τίποτα καινοτόμο - 1 case report, 1 RCT). Επίσης, έχω εμπειρία σε κλινική έρευνα στην Ελλάδα, αλλά όχι στην Παιδιατρική. Τώρα ξεκινάω την προετοιμασία για τα USMLEs και σκοπεύω να αφιερώσω αρκετό χρόνο (match 2012), ώστε να πετύχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερο score. Ένα μεγάλο score (και πόσο μεγάλο;) θα γλιτώσει την αίτησή μου από τα σκουπίδια των γραμματέων στο New England (για παράδειγμα.);

3. Θέλω οπωσδήποτε να κάνω μετά fellowship (cardiology) και απ'ότι κατάλαβα είναι από τα πιο competitive fellowships της παιδιατρικής. Αυτό σημαίνει μάλλον ότι τα community hospitals δεν είναι καλή επιλογή; (σε γενικές γραμμές, σε ειδικές ξέρω ξέρω! τα sites και τα fellowships που πήραν οι residents τους)...

Πράγμα που μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην ερώτηση νο 4

4. Πως είναι η ζωή στις επαρχιακές πόλεις τους και στις πολιτείες που βρίσκονται στη μέση; (Φαντάζομαι εκεί βρίσκονται τα λίγο πιο IMG friendly University or University affiliated programs;)

Για να εξηγηθώ, δεν είναι αυτό το νο 1 κριτήριο, αλλά επειδή δεν είναι και ασήμαντο, όποιος έχει ανάλογη εμπειρία θα βοηθούσε πολύ αν τη μοιραζόταν μαζί μας.. Και μετά ο καθένας ας χρησιμοποιήσει τα δεδομένα για να αποφασίσει τι είναι διατεθιμένος να κάνει..

5. Αν μου δοθεί η ευκαιρία για research στο fellowship που με ενδιαφέρει, αλλά στην California που μάλλον αποκλείεται να με δεχτεί για ειδικότητα, θα ευαισθητοποιήσει λίγο τους PDs της ανατολικής ακτής;

Έχω δει αρκετά sites προγραμμάτων και πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι και τόσο απλό να βρεθεί ένας IMG σε ένα καλό πρόγραμμα (δεν εννοώ ¨ονομαστό¨, αλλά με καλές προδιαγραφές για συνέχεια), συνήθως οι ξένοι βρίσκονται όλοι μαζί σε προγράμματα που δεν έχει AMGs και αυτό λίγο με απογοητεύει..

Υπάρχει κανείς που να έχει περάσει αυτή τη διαδικασία;

Εννοείται ότι η γνώμη των μη παιδιάτρων είναι more than welcome (begged for to be exact!) Ortho? Notbad?

Ευχαριστώ (εκ των προτέρων, ως συνήθως :lol:)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.