Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

hahahahhahahahahahaha....

This is an ORTHO note:

S:Pain improved. He is using the PCA intermittently. No events. He has been out of bed.

VS: T 36.8 C BP 124/58 HR 72 RR 18 Sp02 98% Pain 6 (01/30 08:00-01/31 06:00)

WOund Vac 400 ml serosangenous

O: NAD A&Ox4

LLE: Dressing removed, wound vac dessing with good seal, NTTP in thigh and calf, + SILT, PT/DP 2+, CR<2 sec, 5/5 EHL/FHL 5-/5 DF/PF

ABD: soft ntnd

Cx: gm+ cocci

A/P: POD#2 s/p Left tibia I and D and wound vac secondary to osteomyelitis.

1. Continue IV ABXs

2. CXR did not show evidence of septic emboli

3. Baseline ESR/CRP obtained and elevated as expected

4. Continue strick BG control

5. Lovenox/SCD's

6. Plan to return to OR on Tuesday for vac change.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

παντως τα notes ειναι το πιο αχρηστο πραγμα απο αυτα που κανουμε. it's all about documentation. Χανουμε χρονο απο τον ασθενη για να προλαβουμε τα notes. Τουλαχιστον απο του χρονου θα τα γραφουν οι νεοι σκλαβοι.

@notbad: πολυ καλα ολα νοτμπαδ αλλα οχι 0.6 το coreg emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:D Ποιός ξέρει ποιος άσχετος καρδιολόγος το έδωσε :P

συμφωνώ για τα notes αλλά αν σκεφτείς ότι π.χ. όλο το coding=billing γίνεται με βάση τα notes από τις ασφαλιστικές (και τα procedures), αν πχ η δουλειά κάποιου είναι hospitalist, όσο πιο πολλές πληροφορίες περιλαμβάνει ένα note τόσο πιο πολλά $$$ μπορεί το νοσοκομείο να διεκδικήσει από την ασφαλιστική. πχ αν συμπεριλάβεις social history και family history στο admission note αμέσως αλλάζει level το healthcare (νομίζω ανώτατο είναι level 4). Γι αυτό και συχνά πυκνά coders βάζουν μικρά πράσινα ταμπελάκια να διορθώσεις notes ώστε να γίνει το billing πιο προσοδοφόρο. Όχι δικά μας, των επιμελητών τα notes.

Τέλος πάντων όποιος περάσει σε λίγες μέρες στο match το λιγότερο που έχει να αγχώνεται είναι τα notes και γενικά αν θα είναι καλός ειδικευόμενος. Μια χαρά θα είναι.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο μονος λογος που τα γραφουμε ειναι για να καταλαβαινει ο αλλος τι γινεται κ να υπαρχει καλυψη αμα γινει καμια στραβη. ουτε τα attending notes εινα για billing purposes νομιζω. Μono τα d/c summaries, k τα consults, τα er notes. Παντως ολα μπορουν να χρησιμοποιηθουν συνοδευτικα αν χρειαστει.

Στα εξωτερικα ιατρεια βεβαια ειναι πιο σαφη κ υπαρχουν τα 3 levels (problem focused, expanded problem focused, detailed) με τους icd codes απο διπλα για καθε προβλημα (e.g. htn 403.9).

ολα τα νοσοκομεια παντως εχουν case managers που επιβλεπουν ολες αυτες τις γραφειοκρατικες μλκιες.

παρολαυτα τα περιεργα η μεγαλη μερις του πληθυσμου δεν εχει προσβαση σε επαρκη ιατρικη φροντιδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τοσο καιρό απλά παρακολουθώ τα θέματα που θίγονται και είναι πολύ ενδιαφέροντα..Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εγώ σχετικά με τον στρατό: αν υποθέσουμε οτι δεν έχεισ σκοπο να πας και πριν τελειώσει η αναβολή σου πας ως observer στην Αμερική, μπορεις να πάρεις αναβολή ξανά με κάποιον τρόπο? η αλήθεια είναι οτι το στρατιωτικό είναι ενα ζήτημα πολύ περίεργο και δεν πιστεύω οτι υπαρχει κάποιος που θέλει να πάει στην αμερική και θέλει επισης να υπηρετήσει....Απλα χάνει χρόνο!

Θα ήθελα όμως να ζητήσω δημόσια συγνώμη στον φίλο ortho για την επίθεση που του έκανα πριν απο λίγο καιρο...Η αλήθεια είναι οτι εγω δεν είχα καταλάβει κάποια πραγματα, όπως το οτι να σε πάρουν σε οποιανδήποτε ειδικότητα στην Αμερικη δεν εξαρτάται μόνο απο αντικειμενικά δεδομένα αλλά προπάντων από υποκειμενικά και πολλά άλλα....Και ο φίλος ortho τα είχε πει αυτά πολλές φορές...............

Θα ήθελα όμως επίσης να παρακαλέσω οτι απόψεις τύπου alefantou μόνο καλό δεν κάνουν σε ένα τέτοιο site και κάλο θα είναι να μην αναφέρονται...Αλέφαντε νομίζω οτι περιγράφεις κάτι νοητό κάτι που μονο εσυ εχεις συλλάβει (νοητά πάντα) και πιθανόν άτομα σαν τον cave, jim1, και εμένα δεν ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ. Ητοι, μου είναι δύσκολο να φανταστώ τον FMG σουπερ-ήρωα με scores πάνω απο 250, ανύπαντρο, ΄χωρίς κανέναν δεσμό με την πατρίδα του που τελικά ΠΑΛΕΥΕΙ μόνο και μόνο να πάρει μια θέση στην Γενικη Χειρουργική.

Χαλαρώστε ρε μάγκες τέτοιες απόψεις δεν κάνουν κάλο-ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ. Και κατι ακόμα όλα τα αλλά παπαγαλακια που θα πουν ότι εγώ έκανα επίθεση στον αλέφαντο μαλλον θέλουν γιατρο!

Γιατι μόνο εγώ βλέπω οτι αυτες οι εμετικές απόψεις ΔΕΝ βοηθούν κανέναν εδω μέσα, Τουλαχιστον δεν ειμαι τρελο΄ς γιατι τα ίδια βλέπει και ο jim1 και ο cave!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε αομ, αν θες δεν πιστευεις αυτα που λεει ο αλεφαντος.εσυ πηγαινε στη συνεντευξη κ πεσ τους οτι εχω υποχρωσεις στην ελλαδα, οτι λυπαμαι που αφησα τη χωρα μου κτλ.θα σε παρακαλεσουν νομιζεις...

αν κοιταξεισ σε φορουμ, κ διαφορα στατιστικα ποσους δεχονται κ με τι προσοντα, κ ασφαλως γνωριζω κ με παραδειγματα απο φιλους κ φιλους φιλων, που ειναι ινδοι πακιστανοι κτλ, θα καταλαβεις σε τι επιπεδο εχει φτασει ο ανταγωνισμος..κ εσεισ οι παλιοι, αν δεν ειναι ετσι, διορθωστε με

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετα απο οσα απιθανα γραφτηκαν τις τελευταιες μερες, ηθελα να κανω τις εξης παρατηρησεις.

1. Τα ποστ μου απευθυνονται κυριως σε οσους θελουν να ερθουν στις ΗΠΑ για Γ/Χ. Οι υπολοιποι μπορειτε ελευθερα να με αγνοησετε.

2. Οσα εγραψα στο αρχικο ποστ για το ranking meeting δεν ηταν προσωπικη μου γνωμη, αλλα σχολια απο attendings για συγκεκριμενους υποψηφιους. Δικαιωμα του καθενος να τις θεωρει εμετικες και να εχει διαφορετικες αποψεις για τα δικαιωματα των ειδικευομενων στις ΗΠΑ, την Δανια και τις νησους Φεροες.

3. Καταλαβαινω γιατι πολλοι παρεξηγησαν το σχολιο μου περι οικογενειας κλπ. Δεν εννοουσα οτι οποιος ειναι παντρεμενος αποκλειεται απο το rank order list. Οπως ειπα, οι περισσοτεροι ειδικευομενοι, ειδικα στα μεγαλυτερα ετη, ειναι παντρεμενοι και εχουν παιδια. Αυτο που ηθελα να μεταφερω ειναι οτι η προσωπικη ζωη ενος υποψηφιου λαμβανεται σοβαρα υπ'οψιν του προγραμματος.

Για παραδειγμα, υπηρχε συγκεκριμενη περιπτωση τυπου με γυναικα/γκομενα που εκανε ειδικοτητα αλλου, η οποια δεν ειχε τη δυνατοτητα να αλλαξει προγραμμα. Ο αντρας/γκομενος της επεσε στο rank order list.

Ενας αλλος εκανε couples match αλλα η γυναικα/γκομενα του δεν ειχε πιθανοτητα να κανει match στο εδω προγραμμα στην ειδικοτητα της, ετσι αποκλειστηκε κι αυτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΟΜ: Συγγνώμη δεκτή.

Προς όλους: Ο Αλέφαντος είναι 100% σωστός. Το ίδιο λέει και η δική μου εμπειρία, καθώς επίσης και εγώ λαμβάνω μέρος στις συνεντεύξεις των υποψηφίων. Το καταλαβαίνω ως ένα σημείο, λόγω απειρίας και ηλικίας, αλλά το να αποδίδεται "δόλος" ή να κακοχαρακτηρίζεται ο Αλέφαντος, για απόψεις οι οποίες αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα στην Αμερική είναι τελείως ατυχές. Ο άνθρωπος θέλει να βοηθήσει μιλώντας με την εμπειρία του, και έχοντας ζήσει (αυτά που ζω και εγώ), και είναι ανυπόστατο να του γίνεται επίθεση από τον καθένα που είναι τελείως έξω από τα πράγματα και πετάει τη μαλακία του εδωμέσα. Δεν στοχοποιώ κανένα, γενικά μιλάω για το πνεύμα. Απλά είναι παράλογο, αλλά συνάμα και απαράδεκτο, γιατί η πρόθεσή μας εδώ είναι να βοηθήσουμε και αντ'αυτού κάποιοι πιστεύουν ότι με το να μας βγάζουν "μαλάκες" επιτυγχάνουν κάτι το σπουδαίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Guys here is the bottom line for a successful match

1) Step 1 and Step 2 until the end of the fifth year.

2) Sixth year clinical electives in USA

3) seventh and eight year clinical or translational research in USA

4) There are some really good sites like prep4usmle and usmle forum.

5) To the moderators...it would be better to divide this topic into smaller groups as the above sites

Τροποποιήθηκε από p&B
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

so, i am taking step 1 in 25 days and i graduated in 2009.according to you p&B , i am going to get the penis with regards to the match..@ p&B:i have read your previous posts and i saw that overall you have many chances.i guess you took steps before graduation.so, what's your result??did you match??university program??

PS.i didn't do any electives but i am going to do research..do you think it's more important??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Based on my experience there is not recipe...this is just what is going to differentiate you from the 80% of the candidates. Its a marathon, not 100m. The vast majority of the International candidates with descent scores (>95%) are having interviews in the same affiliated hospitals. To get iv in a university program you ll need more. Definitely your plan sounds very promising. Keep working hard. You ll be fine. All the best

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks p&B!!i really appreciate this.i have an other q for u.many ppl say that trying to do your residency in CA is a waste of time and money..those PD there are not IMG friendly at all!!on the basis of your experience, what would you say??a friend of mine says that all PDs appreciate most usmle scores and then electives.research comes third.do you think (on the basis of your exp)that research is more or less important for univers programs??

thanx in advance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanks p&B!!i really appreciate this.i have an other q for u.many ppl say that trying to do your residency in CA is a waste of time and money..those PD there are not IMG friendly at all!!on the basis of your experience, what would you say??a friend of mine says that all PDs appreciate most usmle scores and then electives.research comes third.do you think (on the basis of your exp)that research is more or less important for univers programs??

thanx in advance

I didn't get stuck on places but on the quality of the programs. Its very soon for you to think of all these tricky things. Take it one step at a time and give all of your effort on the exams and not "on the days to come".

I wouldn't even try to compare research with electives. It depends 100% on you...how much productive you will be. Your CV will be a proof of your productivity either in means of ROL from electives or ROL and publications in research.

Τροποποιήθηκε από p&B
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Another important point is the fact that there some really good affiliated or community programs, with a lot of Greek residents like Albert Einstein, Jacobi or Albert Einstein,Philadelphia. These are programs with excellent fellowship opportunities. Greek residents in these programs are having research background and very high scores. Don't stuck on university names. You have to think of them, but it should not be your main purpose. The competition is very high and you have to compromise in a way your expectations.

Hope that I helped you. All the best

Τροποποιήθηκε από p&B
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά θα σας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου από άτομο που συμμετέχει στην επιλογή των υποψηφίων για ειδικότητα. Πρώτα κοιτάνε από ποιά σχολή έρχεσαι, πχ Harvard > Univ of Florida > Ohio State Univ, και παίρνεις από εκεί ένα βαθμό (ανάλογα με το πόσο καλή είναι η σχολή). Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν τα ξέρουν, οπότε εκεί παίρνουμε κενό. Μετά κοιτάνε τους βαθμούς... αλλά επειδή το σύστημα στην Αμερική είναι διαφορετικό απ' το δικό μας, δεν ξέρουν να το προσαρμόσουν, συνεπώς παίρνουμε κι εκεί κενό. Μετά έρχεται το dean's letter, όπου στην Αμερική ο dean περιγράφει την πορεία του φοιτητή, άσχετα από τους βαθμούς, τη συμπεριφορά του, και τέλος κάνει ένα conclusion αν τον συστήνει και γιατί. Όπως καταλαβαίνετε, κι εκεί εμείς παίρνουμε κενό. Οπότε στο επίπεδο της γραμματέως, η αίτησή μας έχει πάει στον κάδο, αν μιλάμε για ΤΟΡ προγράμματα δύσκολης ειδικότητας. Το επόμενο πράγμα που κοιτούν, κι έχει τεράστια σημασία για τους FMGs, είναι τα usmle scores, καθώς είναι ο μόνος αντικειμενικός τρόπος να αξιολογήσουν τον υποψήφιο. Και πάλι αν μιλάμε για ΤΟΡ πρόγραμμα δύσκολης ειδικότητας θέλει 99/99 (κάποιοι κοιτούν και το τριψήφιο). Μετά έρχονται οι συστατικές επιστολές, οι οποίες αξιολογούνται μόνο όταν είναι από Αμερικάνους, ή κατά κάποιον τρόπο γνωστούς σ' αυτούς. Για να πάρει ένας FMG μια τέτοια επιστολή πρέπει να κάνει εκεί έρευνα (κυρίως κλινική). Από εκεί και πέρα, αν είσαι τυχερός κι έχεις κάνει κάποια δυνατή γνωριμία που θα σηκώσει το τηλέφωνο για να προσέξουν την αίτησή σου, μετράει ιδιαίτερα. Για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις, αναφέρομαι σε πρόγραμμα γενικής χειρουργικής ενός εκ των καλύτερων πανεπιστημίων. Όποιος θέλει του δίνει σημασία, όποιος νομίζει ότι απλά προσπαθώ να αποθαρρύνω τον κόσμο, ας σεβαστεί τουλάχιστον τον κόπο μας και το χώρο κι ας το κρατήσει για τον εαυτό του (κι όταν έρθει η ώρα να κάνει match, να τα βλέπει και να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά έρχονται οι συστατικές επιστολές, οι οποίες αξιολογούνται μόνο όταν είναι από Αμερικάνους, ή κατά κάποιον τρόπο γνωστούς σ' αυτούς. Για να πάρει ένας FMG μια τέτοια επιστολή πρέπει να κάνει εκεί έρευνα (κυρίως κλινική). Από εκεί και πέρα, αν είσαι τυχερός κι έχεις κάνει κάποια δυνατή γνωριμία που θα σηκώσει το τηλέφωνο για να προσέξουν την αίτησή σου, μετράει ιδιαίτερα.

καλημερα...

δεν ανεφερες τιποτα για USCE... τι εχεις ακουσει??? τα lor απο elective τι βαρυτητα εχουν?

γενικα παιδια, αντιλαμβανομαι οτι τα lor απο ερευνα εχουν μεγαλυτερη "αξια" για εναν PD με την εννοια οτι ο αλλος σε εχει γνωρισει για 1-2 χρονια και οχι ενα μηνα οπως το lor απο ενα elective,οποτε εχει μια πιο εμπεριστατωμενη γνωμη για σενα.... ισχυει αυτο ή οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ indie: What do you mean by USCE? Is it US clinical experience? LORs are very important, even from electives, since it's one of the few things they can count on (for FMGs). However, from what I' ve been told, it's not common to receive a good LOR by an attending/chief of department just by staying in a place for a month, except for extraordinary cases. I suppose I will be able to analyze this specific subject in detail in 2-3 months, since I am enrolling in an elective soon. By the way, the visa is important, but it's not on the top of their list. @ hlebouras: You shouldn't be that pessimistic, people have matched in such programs before. If you are really determined and relatively capable, you can do it. Impossible is nothing :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά για να έχουν τόσα κριτήρια επιλογής σημαίνει ότι τα κοιτάζουν όλα. Και για το καθένα βάζουν ένα πόντο. Και δεν είναι απαραίτητα ισόβαθμα. Έχω ακούσει PD να λέει μου ήρθε με 99/99, 2 σελίδες δημοσιεύσεις, πολύ καλές συστατικές, electives και δεν ήξερε να μιλήσει αγγλικά. Ε δεν μπήκε στο ranking. Τί να το κάνεις. Και άλλος που ήταν buddies με τους chiefs, τον ήξεραν, τον πήγαιναν και δεν είχε κορυφαία σκορς και τον πήραν.

Οι PD δεν είναι μπαμπούλες με την σπάθα, ούτε έχουν σκοπό να τιμωρήσουν κανένα. Θέλουν 3-4 πράγματα

1.στην πρώτη εφημερία να είσαι σκυλί και να βγάλεις την δουλειά, να μην τα κάνεις μαντάρα

2. να περάσεις τα boards στο τέλος για να μην ρίξεις το ποσοστό επιτυχίας του προγράμματος

3. να είσαι ευχάριστος χαρακτήρας που για τα 3-7 χρόνια που θα σε έχουν να μην δημιουργείς προβλήματα στο πρόγραμμα 4. να βρεις καλό fellowship για να διαφημίζουν λέγοντας ααα εμάς οι απόφοιτοί μας έχουν βρει ό,τι fellowship ήθελαν και στο Vanderbilt, στο Northwestern, στο UCLA, στο NYU και φυσικά στο Χάρβαρντ (αχ καημό που έχουν οι Έλληνες με αυτό το Χάρβαρντ :D )

Η κλινική εμπειρία κατά κάποιο τρόπο εξασφαλίζει το πρώτο

Τα καλά scores κατά κάποιο τρόπο εξασφαλίζει το δεύτερο

Η συνέντευξη και οι συστατικές κατά κάποιο τρόπο εξασφαλίζουν το τρίτο

Η έρευνα κατά κάποιο τρόπο εξασφαλίζει το τέταρτο

Και δεν είναι τί από όλα θέλουν ή τι θέλουν πιο πολύ...τα θέλουν όλα αν είναι δυνατόν. Φυσικά κι αυτοί (όπως όλοι στην ζωή) και να τα θέλουν δεν μπορούν να τα έχουν όλα :P Η συνέντευξη επίσης, αν την κατευθύνετε έτσι ώστε να συμπληρώσετε όλα τα παραπάνω κουτάκια, θα σας δώσει πόντους.

Ο αλέφαντος είπε κάτι για γιατρούς που έχουν υποχρεώσεις μακριά όχι υποχρεώσεις γενικά. Όταν δουλεύεις 80 ώρες και έχει μία μέρα off και πας να δεις την οικογένειά σου, τους φαίνεται δύσκολο να δουλέψεις άλλες 80 ώρες την ερχόμενη εβδομάδα. Επιπλέον για να το ξέρετε, δεν έχουν δικαίωμα να ρωτούν προσωπικές ερωτήσεις στην συνέντευξη, και δεν ξέρω πώς έμαθαν όσα έμαθαν οι PDs του αλέφαντου για σχέσεις, οικογένειες κλπ εκτός αν οι υποψήφιοι τους είπαν.

Ξεκάθαρα στο FA Match λέει ότι μπορείτε να αρνηθείτε να απαντήσετε ερωτήσεις σχετικά με την οικογενειακή, προσωπική κατάσταση αρχικά ρωτώντας "why do you ask?" και προσωπικά στις συνεντεύξεις ποτέ δεν με ρώτησαν αν είμαι παντρεμένη, έχω σχέση, πού είναι η σχέση μου κλπ

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παραθέτω και κάποιες "δημογραφικές" πληροφορίες: Στο Johns Hopkins αυτή τη χρονιά μπήκαν 28 interns στη general surgery (including ortho, ent, neuro, uro). Απ' αυτούς οι 8 είναι preliminary, 8 είναι απόφοιτοι του Johns Hopkins School of Medicine και 3 είναι FMGs (εκ των οποίων οι 2 preliminary - η 3η είναι μια κοπέλα από ένα μεξικάνικο ιδιωτικό famous school of medicine). By the way ο 1 εκ των 2 FMG prelim είναι απ' το πανεπιστήμιο Αθήνας (έχω την αίσθηση ότι είχε κάνει και 1-2 χρόνια research στο Harvard ή κάτι τέτοιο). Οι περισσότεροι απ' τους υπόλοιπους είναι από γνωστά αμερικάνικα πανεπιστήμια (Pittsburg, Vanderbilt, Harvard, UCLA αλλά και άλλα λιγότερο γνωστά). Συμπεράσματα: Προτιμούν δικούς τους απόφοιτους κι ένας ξένος, ακόμα και με καλύτερο CV, έχει σοβαρό handicap (αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

""ένας ξένος, ακόμα και με καλύτερο CV, έχει σοβαρό handicap (αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο).""

παρα πολυ σωστα ολα οσα λες.πιστευω επισης , κ απο αλλους ελληνες με παααααααρα πολυ καλο βιογραφικο, οτι το ΚΑΛΟ ΒΥΣΜΑ ειναι αναγκαια συνθηκη.το λεω για να μην αρχιζουν ολοι να πιστευουν για χοπκινς (ατομα που τωρα ξεκινανε για usmle). εκει κ ειδικα χειρουργ θελει κ τα προσοντα κ το καλο βυσμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) :) :)

μας βλέπω στο τέλος να έχουμε φτιάξει και μαθηματική εξίσωση πρόσβασης σε θέσεις ειδικότητας στην Αμερική !!!! Που ξέρεις, μπορεί να τη δεχτούν και στο New England :P

thanx Mike για τις πληροφορίες! Θεωρώ οτι είναι αρκετά ενθαρρυντικές αν λαβουμε υπόψη τους καθαρούς αριθμούς(στους 3 ξένους είναι κ ένας Έλληνας, κ μάλιστα στο χόπκινς). Επίσης, πιστεύω πως σε τίποτα δεν υπάρχει ειδική φόρμουλα...όλα είναι ταυτόχρονα εφικτά και ανέφικτα, οπότε δεν χρειάζεται να είμαστε ούτε υπεραισιόδοξοι αλλά ούτε και πεσιμιστές....just goal-oriented!

ααα....και περιμένουμε κ άλλες εντυπώσεις!φιλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μικρή επισήμανση όσον αφορά το JHSOM. Η κοπέλα απ'το Μεξικό, αν πρόκειται για αυτήν που είναι στο ENT Dept., έχει γίνει δεκτή ως categorical. Ειχε κάνει 3μηνο ως visting student στο ίδιο dept., και έναν χρόνο έρευνα. Άρα, χρειάστηκε κάτι παραπάνω, αλλά απέδωσε στο έπακρο!!!

Οι θέσεις preliminary (όπου κι αν είναι αυτές, JH, Harvard, ΝΥU, δεν ξέρω κι εγώ πού αλλού) όπως και να το κάνουμε είναι preliminary...Παίρνεις εν γνώση σου το ρίσκο, και μπορεί να σου βγει σε καλό, μπορεί και όχι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I am not really sure she 's the one (but I already implied she 's categorical). In John's Hopkins (general surgery) there is also another greek resident (from a german university I think). I actually disagree with the term "vysma". Of course it is very very helpful to personally know the PD or chief or anything like that, but that will only help to take your application into serious consideration. I really believe it's mostly a matter of how much you want it and how far you are willing to go. For instance, I know a person with moderate usmle scores (<90s) who eventually found a place for surgery somewhere (after years of research). @finally: I know it from the inside tongue.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε πλαίσιο. Ο mixmavros λέει για κάποιους ειδικευόμενους ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ, οι οποίοι είναι ΞΕΝΟΙ και σημαντικότατο, είναι PRELIMINARY. Που σημαίνει ότι η τύχη τους κρέμεται από μία κλωστή.

Σε εμάς, έχουμε περίπου 200 interns (σ.σ. πρωτοετείς) όλων των ειδικοτήτων. Από τους 200, οι 22 interns είναι χειρουργικών ειδικοτήτων και είμαι ο μοναδικός ξένος στους 22 (including ortho, ent, neuro, uro, excluding derm and ophtho). Πέρυσι είχε έρθει μία Γερμανίδα η οποία έκανε 1 χρόνο ως preliminary για ΓΕΝΙΚΗ Χειρ/κή, και μετά δεν τα κατάφερε και γύρισε στη Γερμανία. Το ίδιο και ένας από τη Σερβία.

(Ως παρένθεση, μιας και τα έχουμε ξαναπεί, να τονίσω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί ξένοι στους περίπου 180 interns μη χειρουργικών ειδικοτήτων, ιδίως στις παθολογικές ειδικότητες, στην νευρολογία, ψυχιατρική, κλπ....)

Το σημείο που θέλω να θίξω είναι το εξής: Το ότι κάποιος ξένος βρήκε preliminary στη Γενική Χειρουργική δεν σημαίνει δα και "Μέγα Κατόρθωμα". Είναι σίγουρα αξιέπαινο, αλλά πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι ΕΙΔΙΚΑ στη Γενική Χειρουργική, χρειάζονται ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΧΕΡΙΑ και γι'αυτό οι preliminary θέσεις είναι πιο προσβάσιμες. Αυτό γιατί στη γενική χειρουργική ανήκουν πολλές ειδικότητες του νοσοκομείου οι οποίες καλύπτονται από ειδικευόμενους ΓΕΝΙΚΗΣ χειρουργικής: Ενδεικτικά αναφέρω vascular surgery, cardiothoracic surgery, pediatric surgery, general surgery, trauma surgery, surgical oncology, κλπ... Οπότε, ειδικά με τους πρωτοετείς πολλές φορές είναι δύσκολο να βγει το πρόγραμμα εφημεριών, κάλυψης, κλπ, παρ'ότι αυτές οι ειδικότητες "δανείζονται" πρωτοετείς από ορθοπαιδική, ΩΡΛ, ουρολογία κλπ... Π.χ. αυτό το μήνα που έτυχε οι 3 από τους 5 πρωτοετείς της ορθοπαιδικής να μην κάνουμε χειρουργικά rotations, οι χειρουργοί αναγκάστηκαν να καλύψουν κάποιες εφημερίες που προορίζονταν για πρωτοετείς, με ΤΡΙΤΟ-ετείς τους (!!!!). Αυτό καταδεικνύει πόσο μεγάλη ανάγκη έχουν.

Επίσης, το ότι π.χ. το δικό μου πρόγραμμα έχει αυτή τη στιγμή 8 preliminaries γενικής χειρουργικής (4 στο 1ο και 4 στο 2ο έτος), μπορεί μόνο να πάρει δύο. Οι άλλοι θα πρέπει να πάνε κάπου αλλού αναγκαστικά. Ο ανταγωνισμός είναι σχετικά μεγάλος, ακόμη και για τη γενική χειρουργική. Το point μου είναι ότι όλοι οι preliminaries είναι εξαιρετικά αναλώσιμοι, και θα επαναλάβω πάλι ότι η συνταγή είναι μία: Φοβερά σκορ στα στεπς και μετά έρευνα καλύτερα και ΟΧΙ preliminary.

Α, επίσης, όσο αφορά το "ΒΥΣΜΑ". Το "ΒΥΣΜΑ" ισχύει, αλλά όχι με τον τρόπο που το εννοούμε στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα π.χ. επειδή είμαι ο κουμπάρος σου, θα σου βρω θέση στο Δημόσιο. Στην Αμερική, αν δεν έχεις ΓΝΩΡΙΜΙΑ, δηλαδή κάποιον ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ που να πιστεύει σε σένα και να σε συστήσει σε ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ, τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, και αυτό το έχουμε πει επανειλλημένα προηγουμένως. Δεν θα πάρουν κάποιον άγνωστο από ξένο σύστημα. Γι'αυτό χρειάζεται να σε γνωρίσουν, π.χ. μέσω έρευνας, ώστε κάποιοι σημαντικοί άνθρωποι για τους οποίους θα δουλέψεις (με την ΑΞΙΑ σου!), να σε "βυσματώσουν", σηκώνοντας π.χ. ένα τηλέφωνο την κρίσιμη στιγμή. Τότε όμως το "βύσμα" το έχεις επειδή το κέρδισες με την αξία σου, και όχι επειδή είσαι "γιος κάποιου".

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.