Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

@notbad

Συμφωνώ μαζί σου.

Δεν νομίζω να έχω υποστηρίξει ποτέ πως η κλινική εμπειρία δεν είναι απαραίτητη.

(Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια. Αν πας για παθολογία σε community center με scores > 90 μπορεί να κάνουν τα στραβά μάτια αν σε έχουν ανάγκη. Με τέτοια scores όμως είναι κρίμα να μην προσπαθήσεις για κάτι καλύτερο κάνοντας κάτι κλινικό κάπου...)

:)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@notbad

Συμφωνώ μαζί σου.

Δεν νομίζω να έχω υποστηρίξει ποτέ πως η κλινική εμπειρία δεν είναι απαραίτητη.

(Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια. Αν πας για παθολογία σε community center με scores > 90 μπορεί να κάνουν τα στραβά μάτια αν σε έχουν ανάγκη. Με τέτοια scores όμως είναι κρίμα να μην προσπαθήσεις για κάτι καλύτερο κάνοντας κάτι κλινικό κάπου...)

:)

Unfortunately (for me) this is true. Probably that's why I haven't still got a positive reply for an interview (from 36 programs!!!) despite 99/264 in Step 1 and 2!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Unfortunately (for me) this is true. Probably that's why I haven't still got a positive reply for an interview (from 36 programs!!!) despite 99/264 in Step 1 and 2!!!

@Liszt

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν (γιατί δεν εξηγείται αλλιώς)

- Να μην είσαι ακόμα ECFMG certified, οπότε πολλά προγράμματα να μην έχουν κατεβάσει ακόμα την αίτηση σου, γιατί απλά θέλουν να είναι σίγουροι πως αν προσκαλέσουν ξένο για συνέντευξη δεν θα κολλήσει το πράγμα σε γραφειοκρατικούς κυκεώνες (ξέρεις πως είναι οι γραμματείες των ξένων σχολών)

- Να έκανες πολύ αργά τις αιτήσεις σου (ακόμα και αν ήταν μέσα στις τυπικές προθεσμίες), οπότε να έχουν ήδη κλείσει όλες οι θέσεις που έχουν για συνέντευξη.

Συμβουλή μου είναι να αρχίσεις να παίρνεις τηλέφωνα και να λες είμαι ο τάδε ταδόπουλος και παίρνω να δω αν έχετε κάνει review την αίτηση μου. Ενδιαφέρομαι πολύ για το πρόγραμμά σας και επειδή είμαι competitive applicant θέλω να ξέρω για να κανονίσω τις συνεντεύξεις μου... Δεν θα χάσεις τίποτα, γιατί όντως είσαι competitive.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς USMEDS.Το πρώτο (ECFΜG certification) το έχω και βγήκε τέλος Οκτωβρίου 2005 μαζί με τα αποτελέσματα του CS. Αυτό ήταν και το μοναδικό υπέρ του ότι έκανα αίτηση αργά (τέλος Οκτώβρη-αρχές Νόέμβρη) που όπως εξήγησα σε άλλο topic δεν ήταν πρόθεση δική μου (να αργήσω ΤΟΣΟ πολύ) αλλά του Προέδρου της Σχολής (η γνωστή πονεμένη ιστορία με το Dean's Letter).Λες να αρχίσω τα τηλέφωνα άμεσα ή να περιμένω ακόμη καμιά εβδομάδα; Γιατί απ ' ότι είδα στο ERAS στο ADTS πολλά προγράμματα έχουν πάρει τα χαρτιά μου κατά τις 11-14 Νοέμβρη, οπότε είναι λογικό να περιμένεις καμιά βδομάδα- 10 ημέρες μέχρι να κάνουν review.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να αρχίσεις τα τηλέφωνα όσο το δυνατό πιο γρήγορα.

Τα περισσότερα προγράμματα, που έχουν ήδη κλείσει τις συνεντεύξεις τους, παύουν να κοιτάνε τις νέες αιτήσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Usmeds hello. Να σε ρωτησω κατι θελω.

Δε ξερω αν απαντησες στην ερωτηση που θα σου κανω στο θεμα αυτο. Η συνδεση μου ειναι πολυ αργη και δεν τα διαβασα ολα, αν εχεις χρονο απαντησε μου ομως.

...

Θελω να σε ρωτησω, αν ξερεις βεβαια, αφου τελειωσω ειδικοτητα εδω η σε καποια αλλη ευρωπαικη πολη, για να κανω στην Αμερικη καποια εξειδικευση πανω στην ειδικοτητα που θα εχω, θα πρεπει να δωσω usmle?

Ευχαριστω για τον χρονο σου.

Ξεκινώντας από αυτό το post (link0), όπου ο wizard ουσιαστικά ρωτάει το ίδιο πράγμα με εσένα, θα βρεις πολλές πληροφορίες. Ειδικότερα κοίταξε εδώ: link1, link2 και link3

Η σύντομη απάντηση στην ερώτησή σου είναι πως θα πρέπει να δώσεις τα USMLE αν έχεις σκοπό να κάνεις εξειδίκευση που να αναγνωρίζεται στην Αμερική (δηλαδή κάποιο αναγνωρισμένο fellowship). :)

Αν θέλεις απλά να λες πως ήρθες εδώ και παρακολούθησες κάτι, μπορείς να το κάνεις και χωρίς να δώσεις τις εξετάσεις. Συνήθως όμως αυτό που θα κάνεις δεν θα περιλαμβάνει κλινική δουλειά. Αλλιώς πρέπει να βρεις κάποιον που είναι διατεθειμένος να αναλάβει την ευθύνη για την όποια κλινική πράξη κάνεις. Αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως, τις διασυνδέσεις που έχεις, την προθυμία που θα δείξεις, την αυστηρότητα εφαρμογής των κανονισμών στο νοσοκομείο που θα πας κοκ. :(

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς οσους μπορουν να δωσουν εγκυρες πληροφοριες...

Εχει κανεις εμπειρια απο τα preparation courses για USMLE που γινονται στις ΗΠΑ?

Μιλω για τα προγραμματα 6-7 εβδομαδων για καθε Step (πχ Kaplan) που στοιχιζουν γυρω στισ $8500 (step 1&2).

Πιστευετε οτι ειναι αρκετο για να πετυχεις ψηλα scores?

Επισης, ειναι αρκετη προετοιμασια 6εβδομαδες για καθε step?

Οποιος γνωριζει ας απαντησει...

Τhanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties: Αν κάνεις search της λέξης kaplan στο forum θα βρεις τις πληροφορίες που ζητάς. :anavwfwties:

Δύσκολα νομίζω πως θα βρεις κάποιον Έλληνα που να που να έχει προσωπική εμπειρία από αυτά τα courses.

Καλύτερα να ξοδέψεις τα χρήματα σου κάνοντας κάτι κλινικό.

Άλλωστε δεν μπορείς ούτε να περάσεις ούτε να αριστεύσεις τα USMLE, χωρίς διάβασμα και μελέτη, όσες ώρες και να κάθεται κάποιος να σου κάνει μάθημα... :rolleyes:

(Βέβαια αν σου βρίσκονται $8500 και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις, αλλάζει το πράγμα :P )

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω οτι απο τον καπλαν το Qbank η το Qreview ειναι ανεκτιμητης αξιας για καποιον που θελει να παει καλα και αξιζουν για τα αλλα δεν ξερω αλλα κρατω τις επιφυλαξεις μου ισως τα κλασσικα βιβλια που προτεινονται απο τα first aid books ειναι καλυτερα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας.. :) Θα θελα να σας ρωτήσω για τις διαδικασίες και τις ιδιαιτερότητες που έχει η εξασφάλιση θέσης για δερματολογία στις ΗΠΑ.

Παράλληλα,θα ήταν πολύ χρήσιμο να αναφερθεί κανείς στην ενδεχόμενη χρησιμότητα της απόκτησης ενός διδακτορικού από ευρωπαικό ή αμερικανικό πανεπιστήμιο(υπάρχει διαφορά αν είναι σε ενα καλό ευρωπαικό πανεπιστήμιο ή αμερικανικό ? ) για την μετέπειτα εξασφάλιση θέσης για ειδικότητα-ειδικότερα για την Δερματολογία στις ΗΠΑ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας.. :) Θα θελα να σας ρωτήσω για τις διαδικασίες και τις ιδιαιτερότητες που έχει η εξασφάλιση θέσης για δερματολογία στις ΗΠΑ.

Παράλληλα,θα ήταν πολύ χρήσιμο να αναφερθεί κανείς στην ενδεχόμενη χρησιμότητα της απόκτησης ενός διδακτορικού από ευρωπαικό ή αμερικανικό πανεπιστήμιο(υπάρχει διαφορά αν είναι σε ενα καλό ευρωπαικό πανεπιστήμιο ή αμερικανικό ? ) για την μετέπειτα εξασφάλιση θέσης για ειδικότητα-ειδικότερα για την Δερματολογία στις ΗΠΑ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.. emhelp

Μελέτησε λίγο τα παρακάτω στοιχεία από το FREIDA (Fellowship and REsidency Information DAtabase) της AMA (American Medical Association):

General program information

Academic year 2004

Number of accredited programs 111

Length of accredited training 3/4

Minimum number of prior years required 1/0

Offers graduate year 1 positions, available immediately upon medical school completion No

Average number of PY1 interviews 32.5

Residents

Total number of active residents/fellows 1,026

Average number of residents/fellows 9.2

Average percent female 59.8%

Average percent international medical graduates 3.7%

Faculty

Average number of full-time physician faculty 8.4

Average number of part-time physician faculty 3.2

Average percent female full-time physician faculty 36.4%

Average ratio of full-time physician faculty to resident/fellow 0.8

Resident work hours (PY1)

Average hours on duty per week 44.1

Average maximum consecutive hours on duty 12.6

Average days off duty per week 1.8

Work environment and compensation (PY1)

Average percent of training in hospital outpatient clinics 77.0%

Average percent of training in non-hospital ambulatory care community settings 8.3%

Average resident/fellow compensation $39,551

Average number weeks of vacation

Ένα από τα πρώτα στοιχεία που διαβάζω συνήθως είναι το ποσοστό IMG στο σύνολο των ειδικευομένων. Όπως είδες, στη Δερματολογία είναι 3,7%, οπότε καταλαβαίνεις πόσο ανταγωνιστική είναι και πόσο δύσκολο για έναν ξένο να βρει θέση. Ο λόγος είναι προφανής: είναι ειδικότητα φοβερά επικερδής οικονομικά και με λίγα σχετικά πραγματικά επείγοντα περιστατικά (τα πιο πολλά θα τα βλέπεις μετά την ειδικότητα στο ιατρείο σου, προγραμματισμένα, οπότε όταν είσαι ειδικευμένος μάλλον θα γλιτώνεις τα νυκτέρια και θα αμείβεσαι αφειδώς-πολλοί κάνουν εξειδίκευση cosmetic surgery και συναφή- laser, κρυοπηξίες, καυτηριάσεις βλαβών, θεραπείες αλωπεκίας, κτλ. κτλ. κτλ. τα οποία φυσικά δεν είναι τσάμπα!!!)

Το ότι είναι δύσκολο δε σημαίνει και αδύνατο. Πρέπει βασικά να έχεις πολύ καλά scores στα USMLE (90 και άνω) ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχεις δουλέψει στην Αμερική για μερικούς μήνες (άντε 1 χρόνο) υπό τη μορφή externship, δηλαδή σαν φοιτητής με λίγο αυξημένα καθήκοντα. Κι αυτό γιατί αν σε εκτιμήσουν στο Νοσοκομείο που θα πας για την εργατικότητα και τις γνώσεις σου, αντιλαμβάνεσαι ότι παίρνεις μία συστατική από τον Program Director και ανεβαίνεις κατακόρυφα στην εκτίμησή τους, όταν αργότερα κάνεις αίτηση για ειδικότητα εκεί. Και το χαρτί που θα πάρεις από Αμερικανό Καθηγητή ούτως ή άλλως μετράει πολύ. Όσον αφορά το διδακτορικό, σίγουρα βοηθάει, ειδικά αν στις αιτήσεις σου και στο βιογραφικό σου υποδείξεις ότι σκοπεύεις να ασχοληθείς με ακαδημαική καριέρα. Καλύτερα όμως στην Αμερική (όχι επειδή είναι κακά τα Ευρωπαικά Πανεπιστήμια, αλλά επειδή οι Αμερικανοί έχουν έναν ελαφρό κομπλεξισμό και δεν αναγνωρίζουν σχεδόν τίποτα που κάνεις έξω από τη χώρα τους, κλινικό ή ερευνητικό. Εντάξει, αν είσαι στην Ευρώπη σε σοβαρό εργαστήριο και κάνεις έρευνα υπό την επίβλεψη γνωστού καθηγητή με 300+ δημοσιεύσεις στο PubMed, τότε δεν μπορεί, κάτι θα λέει...)

Αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

«Total number of active residents/fellows 1,026

Average percent international medical graduates 3.7%»

that means…

Total number of international medical graduates ~38

Good luck… :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι βρίσκει κανείς όταν ψάχνει...

The DermBoard :P

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες...τα πράγματα φαίνονται πράγματι πολύ δύσκολα...σίγουρα όμως δεν είναι και αδύνατο να καταφέρει ο καθένας αυτό που επιθυμεί να κάνει ...το θέμα ιδιαίτερα για ΗΠΑ είναι κυρίως οικονομικό πιστεύω...και μάλιστα όταν κάποιος είναι στην αρχή της σταδιοδρομίας του, καθώς οι συνθήκες είναι πιο πιεστικές τότε..Να'στε καλά =)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συζητούσα για Αμερική με τον Prof μου σήμερα. Φτάσαμε στο ίδιο συμπέρασμα. ΗΠΑ/Καναδά αξίζει ιδιαίτερα πολύ όταν (1) είσαι πραγματικά εξαιρετικός επιστήμονας και πας για έρευνα και (2) αν έχεις σκοπό να μείνεις εκεί ή τουλάχιστον να κάτσεις κάποια χρόνια μετά την ειδικότητα ως attending να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερο αυτοδύναμη εμπειρία.

Και προς Θεού, αξίζει (ιδιαίτερα από πλευράς ζωής!) μόνο αν είσαι σ'ένα πραγματικά μεγάλο κέντρο μιας πραγματικά μεγάλης και γνωστής πόλης! Με άλλα λόγια δυτική ή ανατολική ακτή στις γνωστές πόλεις ή κέντρο-ανατολικά άντε κάνα Σικάγο. Γιατί είναι γνωστό πως στις ΗΠΑ η rural life είναι να πηδήξεις απ'το μπαλκόνι... :o

Aαα, για να μη βιαστεί κάνας usmeds, o Prof μου δε μιλούσε από κόμπλεξ ή χωρίς να ξέρει. Έκανε 2 χρόνια Postdoc στο Columbia. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Κάποιος φούρνος γκρεμίστηκε... Συμφωνούμε πάλι (!) :wacko:

Δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να πάει ΗΠΑ και μετά να γυρίσει Ελλάδα. Το ποτάμι δύσκολα γυρίζει πίσω.

Ίσως αν ήθελε να είναι μετά πιο κοντά στην πατρίδα η Αγγλία να είναι μια λύση.

Όσο για το πού θα πάει, αν και αυτό το θέμα το έχουμε κουράσει, θα επαναλάβω.

Αν γίνει δεκτός σε κάποιο πρόγραμμα δεν υπάρχει περίπτωση να μην μάθει σωστά την δουλειά του και να μην μπορέσει να λειτουργήσει αυτόνομα μετά.

Λίγα κέντρα στην Ευρώπη προσφέρουν τέτοια εγγύηση.

Αν τύχει να βρεθεί σε μεγάλη/γνωστή πόλη ακόμα καλύτερα. :rolleyes:

Από την στιγμή που θα τελειώσει όμως την ειδικότητα του και ξεμπερδέψει με τις βίζες, μπορεί να διαλέξει που θα πάει :)

- Μεγάλη πόλη, μεγάλο κέντρο = μικρή ανάγκη για κάποιον νέο = μικρότερο εισόδημα

(που εξακολουθεί όμως να είναι διπλάσιο από τα Ευρωπαϊκά, ακόμα και αν συμπεριλάβεις τα έξοδα για τις ασφάλειες κοκ)

- Μικρή πόλη, μικρό κέντρο = μεγάλη ανάγκη για καλό και σύγχρονο γιατρό = μεγαλύτερο εισόδημα

Και εδώ συμφωνούμε.

Καλύτερα η μεγάλη πόλη και το κέντρο παρά το μεγαλύτερο εισόδημα. B)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eρώτηση: Αμερική παίρνουν άτομα εκτός Match; Έχουν κατηγορίες υπεράριθμων;

Η πλειοψηφία των προγραμμάτων στην Αμερική δεν παίρνει ειδικευόμενους εκτός του Match. Δεν έχουν λόγο να κάνουν κάτι τέτοιο. Το σύστημα που εφαρμόζεται, ουσιαστικά τους εγγυάται πως θα πάρουν τους καλύτερους υποψηφίους που μπορούν να προσελκύσουν. Από την άλλη επιτρέπει στους υποψηφίους να χτυπήσουν τις πόρτες πολύ καλών προγραμμάτων, έχοντας ταυτόχρονα την ασφάλεια πως θα βρουν κάπου αλλού μια θέση στην περίπτωση που δεν μπουν στις πρώτες επιλογές τους. :)

Εξ’άλλου μην ξεχνάς πως σε αντίθεση με πολλές χώρες της Ευρώπης οι θέσεις είναι περισσότερες από τους γηγενείς υποψηφίους. Συνεπώς η έννοια του «υπεράριθμου» δεν υπάρχει. Τα προγράμματα είναι αυτά που καίγονται να γεμίσουν τις θέσεις του με καλούς γιατρούς και όχι αντίστροφα. Το να μην κάνει match αμερικανός υποψήφιος (ή ακόμα και πολύ καλός ξένος) είναι γεγονός εξαιρετικά σπάνιο και συνήθως πρόκειται για περιπτώσεις κάκιστου προγραμματισμού. emno

Υπάρχουν ωστόσο ορισμένα προγράμματα που καλύπτουν μια-δυο από τις θέσεις τους εκτός match. Συνήθως ανήκουν σε μεγάλα πανεπιστημιακά κέντρα και προσπαθούν να βρουν θύματ... ε... ανθρώπους να τους κάνουν έρευνα πριν ειδικευτούν και επομένως να τους πληρώνουν λιγότερο. Οι ξένοι υποψήφιοι έχουν παράδοση στο να γεμίζουν αυτές τις θέσεις γιατί έτσι αποφεύγουν το match. Περιττό να σου πω πως για κάθε «ερευνητή» που παίρνει τελικά την θέση υπάρχουν άλλοι δυο-τρεις που σαπίζουν στο lab και τελικά επιστέφουν από εκεί που ήρθανε. :rolleyes:

Αυτά για απόψε, διότι αύριο με περιμένει... σκάψιμο.

empolarbear empolarbear empolarbearemsanta emsanta emsantaemcold emcold emcold

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου usmeds θα ηθελα να σε ξαναρωτησω κατι.ενδιαφερομαι να παω στην αμερικη. ειδα τα στατιστικα για παιδιατρικη

Residents

Total number of active residents/fellows 7,811

Average number of residents/fellows 38.2

Average percent female 67.4%

Average percent international medical graduates 31.9%

πρεπει να ειναι τα απο πιο καλα για εναν ξενο,ε?ειδα επισης οτι σημαντικο ειναι και το us experience για να αυξησω τις πιθανοτητες να με παρουν.πως θα βρω observership?ψαχνω στο google και δεν βρισκω κατι της προκοπης.υπαρχει κανενα ειδικο site?πως να ψαξω;να ρωταω σε καθε νοσοκομειο ξεχωριστα?

thanks

Βασικά ναι. :)

Η καλύτερη επιλογή όταν ψάχνει κανείς για observership ή clerkship είναι να προσπαθήσει να έρθει σε απευθείας συνεννόηση με τα προγράμματα που τον ενδιαφέρουν.

Είναι σαφώς πιο εύκολο να βρεις κάτι σαν φοιτητής γιατί τα περισσότερα τμήματα δέχονται ανα καιρούς φοιτητές από αλλά πανεπιστήμια της Αμερικής και του εξωτερικού και η έννοια του exchange student είναι βαθιά εδραιωμένη στο σύστημα.

Για τα observerships τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Πολλά προγράμματα δεν έχουν «οργανωμένα» courses, αλλά ένας υποψήφιος με ψηλά scores μπορεί να τους κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Η database της Freida περιέχει τις διευθύνσεις, τα e-mail και τα τηλέφωνα όλων των προγραμμάτων. Θα συνιστούσα να στείλει κανείς γράμμα ή e-mail ζητώντας πληροφορίες μαζί με αντίγραφο του βιογραφικού του.

Μετά όμως καλό είναι να τους μιλήσει μέσω του τηλεφώνου για να διαπιστώσει το κλίμα, να τους ρωτήσει για τα διαδικαστικά και, το σημαντικότερο, να τον ακούσουν και να καταλάβουν πως πρόκειται περί σοβαρού υποψηφίου που γνωρίζει καλά την γλώσσα και ενδιαφέρεται να τους βγάλει δουλειά.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Στις πολύ ανταγωνιστικές ειδικότητες της Αμερικής όπου είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιος θέση, υπάρχει πιθανότητα να πάει να κάνει κάποιος κάποια εξειδίκευση εκεί μετά την ειδικότητα; αν ναι, μπορεί μετά να δουλέψει αμερική ή πρέπει να γυρίσει; Πιο συγκεκριμένα, η Ακτινοθ. Ογκολογία φαίνεται ότι είναι μια από τις πιο ανταγωνιστικές ειδικότητες στις ΗΠΑ, κυρίως από ότι καταλαβαίνω λόγω καλού εισοδήματος - τρόπου ζωής. Στην Ελλάδα έχει πολύ μικρή αναμόνή (σε σχέση πάντοτε με άλλες). Θα μπορούσε κάποιος να κάνει εδώ ειδικότητα και μετά αφού περάσει τις εξετάσεις USMLE να βρεί κάποια θέση ΗΠΑ;

Τροποποιήθηκε από tsutsugamushi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βρει κανείς θέση στις ΗΠΑ μετά την ειδικότητα στην Ελλάδα:

- Ως ειδικευόμενος: Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον προτιμήσουν σε ανταγωνιστική ειδικότητα, αφού μπορούν να γεμίσουν τις θέσεις τους με Αμερικάνους. Το ότι έχει τελειώσει κανείς δεν του δίνει πλεονέκτημα απέναντι σε έναν καλό δικό τους υποψήφιο. Ο ξένος είναι αστάθμητος παράγοντας, χρειάζεται βίζες και χαρτούρα, δεν τους έχει ανάγκη (αφού έχει τελειώσει ήδη) και, το σημαντικότερο, δεν βλέπουν τον λόγο να στερήσουν μια εκπαιδευτική θέση από έναν δικό τους φοιτητή για να εξειδικεύσουν έναν... ειδικευμένο ξένο. :wacko:

- Ως τελειωμένος γιατρός: Δεν μπορεί να βγάλει άδεια ασκήσεως στην Αμερική χωρίς κάποια χρόνια ειδίκευσης σε ACGME approved residency (και, όχι, ή ειδικότητα που έκανε στην Ελλάδα δεν είναι τέτοια... :P). Επιπλέον πρέπει να έχει και άδεια να εργαστεί στις ΗΠΑ (Green Card ή ειδική βίζα).

Συνεπώς, αν και σε τούτο τον κόσμο όλα είναι πιθανά, :rolleyes:

η απάντηση στην ερώτηση σου (όπως άλλωστε πρέπει να έχεις καταλάβει και μετά από 27! σελίδες thread), είναι πως, υπό φυσιολογικές συνθήκες (δηλ. χωρίς γερό δόντι), αυτό που περιγράφεις δεν γίνεται... emno

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικό αυτό που λες usmeds.... Δεν μπορεί όμως να πάει κάποιος στην Αμερική ούτε και σαν έξτρα εκπαίδευση διάρκειας ας πούμε 2-3 ετών, ύστερα από την ειδικότητα, και μετά να γυρίσει; Πχ στον τομεά της ΩΡΛ, εξίσου ανταγωνιστική ειδικότητα, ξέρω περιπτώσεις όπου τα παιδιά αυτά κάνανε ειδικότητα εδώ και μετά πήγαν Αμερική για εξειδίκευση με σκοπό να ξαναγυρίσουν Ελλάδα. Μήπως για αυτό υπάρχουν κάπως καλύτερες πιθανότητες? Επαναλαμβανω όχι σαν μόνιμη εργασία αλλά σαν εξειδίκευση σε έναν τομέα της ειδικότητας για πεπερασμένο χρόνο.

Thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν αναγνωρίζεται η ειδικότητα εκτος ΕΕ ( δηλαδή στην ιαπωνία, στο καμερούν, στο pakistan και xmmm a ναι στις ΗΠΑ) στην ελλάδα. δίνουν εξετάσεις ειδικότητας.

αλλα μπορούμε πάντα να τους σημάνουμε με ένα άστρο και να τους κλείσουμε σε στρατόπεδα συγκέντρωσης να μην μας μολύνουν τον ελληνικό ιατρικό χώρο με καταρτισμένους επιστήμονες, γνώσεις, αξιοπιστία και ήθος... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως, χωρίς να θέλω να φανώ μελοδραματικός παιδιά, είναι πολύ μεγάλη υπόθεση να πάς Αμερική για ειδικότητα. Οι πιθανότητες είναι πως δεν θα είναι εύκολο να ξαναγυρίσεις Ελλάδα. Σαν παιδί μεταναστών, ξέρω από τους γονείς μου, δεν είναι ωραίο συναίσθημα να αποχωριστείς την πατρίδα σου, ακόμα και μια τόσο fucked up, όσο τη δική μας.

Γενικά μάλλον χρειάζεται πολύ σκέψη για μια μεγάλη απόφαση....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ένα ΠΜ που μου ήρθε...

Ηθελα να σε ρωτησω την αποψη σου για τα πιο καταλληλα βιβλια για το στεπ 1.

Ξερω οτι εχει απαντηθει αυτη η ερωτηση σε προηγουμενες συζητησεις αλλα εχει περασει καποιο διαστημα απο τοτε. Ξεκιναω για το στεπ 1 τωρα και αν δε σου ειναι κοπος θα ηθελα να με συμβουλευσεις ποια βιβλια να παρω, μιας και βγαινουν συνεχεια καινουρια, οπως το First aid 2006 το οποιο ειναι το πρωτο που θα πρεπει να διαβασω απο οτι εχω καταλαβει.

Σευχαριστω!

Επειδή πάνε πάνω από πέντε χρόνια που έδωσα τα Step1 και Step2 έχω αποφύγει να δώσω τα ονόματα των συγκεκριμένων βιβλίων από τα οποία διάβασα.

Τα βιβλία αλλάζουν κάθε 2-3 χρόνια και δεν θα ήθελα να παρασύρω κάποιον να διαβάσει από βιβλία που δεν είναι σύγχρονά ή που δεν έχουν ανανεωθεί επαρκώς. emno

Το First Aid το έχω προτείνει επανειλημμένως γιατί με βάση τον οδηγό του αποφάσισα ποια βιβλία να αγοράσω. Ο οδηγός αυτός φαντάζομαι πως θα διαθέτει πιο σύγχρονα βιβλία και κριτικές σε σύγκριση με το τι υπάρχει στην βιβλιοθήκη μου. :)

Ο lefkander είχε βάλει μια λίστα με βιβλία πριν από κάποιο καιρό, που μάλλον έχει αρχίσει να παλιώνει

(αλήθεια βρε παιδιά τι έγινε o lefkander emquestion )

Ίσως κάποια από τα παιδιά που γράφουν στο φόρουμ και έχουν δώσει πιο πρόσφατα από εμένα να μπορούν να σε βοηθήσουν.

(ειδικά αν βρουν τελικά θέση και δεν φοβούνται πως θα τους την... φας :P )

Για το Step3 (για όποιον ενδιαφέρεται emcolgate) καλά βιβλία είναι τα εξής:

- Crush Step 3: The Ultimate Usmle Step 3 Review -- by Adam Borchert

- Swanson's Family Practice Review: A Problem-oriented Approach -- by Alfred F. Tallia (Editor), et al

- NMS Review for the USMLE Step 3 (Book with CD-ROM) (Paperback) -- by Mitchell H., M.D. Rosner

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα NMS reviews είναι πολύ καλά όντως. :)

Ξέρω και τα Rypin's Basic Sciences Reviews και Rypin's Clinical Sciences Reviews... αυτά τα εγκρίνεις usmeds;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.