Jump to content

TROUBLESHOOTING...internet, hardware, software,


Recommended Posts

Βρε παιδια, δεν αντεχω αλλο...δε καταλαβαινω τι πρεπει να κανω...μου βγηκε και τωρα πριν μπω στο ΓΜ αυτο http://www.websecurityguard.com/detail.asp...time%3D312e3731

ντεν καταλαβαινει!

μηπως πρεπει να παρατησω τον υπ/στη και να ξαναπιασω τα οικοκυρικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

από όσο καταλαβαίνω έχεις πνιγεί από spy/adware... κατέβασε το Ad-Aware Free από www.lavasoft.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα θα γίνω σπαστικός και θα λέτε ότι έφαγα κόλλημα αλλά είχα προτείνει μια δραστική λύση. Τελοσπάντων, εξάντλησε όσες άλλες έχεις αλλά αν δεν βγάλεις άκρη και με το Ad-Aware που πρότεινε ο Remy Fincher και γενικά αν συνεχιστεί το ίδιο βιολί παρά τον καθαρισμό από spyware κλπ., δε σε βλέπω να το γλιτώνεις το format. Sorry emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα παιδια.... εχω το προγραμμα winspiroPRO-κατι σαν το dumspiroSP(E)RO :P - (αφορα σπιρομετρησεις) και προκειμενου να ανοιξω αρχεια που εχω αποθηκευμενα στο σκληρο-πχ που εχω μεταφερει απο αλλο υπολογιστη- μου ζηταει καποιο κωδικο τον οποιο εγω προφανως δεν εχω ουτε μπορω να βρω...

μηπως ξερετε αν μπορω να κανω κατι και να παρακαμψω αυτο το βημα με τον κωδικο?

πιθανολογω οτι η απαντηση θα ναι οχι αλλα ποτε δεν ξερεις.... ευχαριστω παντως οποιον εχει καποια ιδεα και μπορει να βοηθησει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα παιδια.... εχω το προγραμμα winspiroPRO-κατι σαν το dumspiroSP(E)RO :P - (αφορα σπιρομετρησεις) και προκειμενου να ανοιξω αρχεια που εχω αποθηκευμενα στο σκληρο-πχ που εχω μεταφερει απο αλλο υπολογιστη- μου ζηταει καποιο κωδικο τον οποιο εγω προφανως δεν εχω ουτε μπορω να βρω...

μηπως ξερετε αν μπορω να κανω κατι και να παρακαμψω αυτο το βημα με τον κωδικο?

πιθανολογω οτι η απαντηση θα ναι οχι αλλα ποτε δεν ξερεις.... ευχαριστω παντως οποιον εχει καποια ιδεα και μπορει να βοηθησει...

ΑΝ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΡΙΑΛ ΝΑΜΠΕΡ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟ!!

ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΠΥΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΑΓΜΑ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα παιδια.... εχω το προγραμμα winspiroPRO-κατι σαν το dumspiroSP(E)RO :P - (αφορα σπιρομετρησεις) και προκειμενου να ανοιξω αρχεια που εχω αποθηκευμενα στο σκληρο-πχ που εχω μεταφερει απο αλλο υπολογιστη- μου ζηταει καποιο κωδικο τον οποιο εγω προφανως δεν εχω ουτε μπορω να βρω...

μηπως ξερετε αν μπορω να κανω κατι και να παρακαμψω αυτο το βημα με τον κωδικο?

πιθανολογω οτι η απαντηση θα ναι οχι αλλα ποτε δεν ξερεις.... ευχαριστω παντως οποιον εχει καποια ιδεα και μπορει να βοηθησει...

ΑΝ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΡΙΑΛ ΝΑΜΠΕΡ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟ!!

ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΠΥΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΤΑΓΜΑ!!

σ ευχαριστω ντιμιτριους!τελικα ομως καταφερα και βρηκα τον κωδικο :P:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ξερετε κανενα καλο free(τζαμπέ) antivirus ?????????

κι αν εχω ηδη κολλησει-κατι- τί κανω?

να βρω στο γουγλ καποιο προγραμμα ειδικο για το συγκεκριμενο πραγμα που εχει κολλησει ο υπολογιστης μου????

μου την εχουν δωσει αυτοι οι χαζο-ιοι. emcensored

λογικα κατι θα βρω εδω ε?-> http://www.fotoart.gr/antivirus/index.htm

για να δουμε.... emaits

Τροποποιήθηκε από traviata
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξερετε κανενα καλο free(τζαμπέ) antivirus ?????????

Εγώ έχω το Avast antivirus που το έχω κατεβάσει από εδώ. Μέχρι στιγμής -πάνω από εξάμηνο- δεν έχει μπει ιός. Αν δεις, στην ίδια σελίδα έχει κι ένα virus cleaner.

Firewall έχω το ZoneAlarm που το κατέβασα από εδώ.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντε ρε συ...εγω πριν 2 μηνες εκανα φορματ και παλι κολλησα...(σκατα.)

θα τα κατεβασω κι αυτα , θα γεμισω τον υπολογιστη με antivirus στο τελος δε θα χωραει τιποτα αλλο.. :lol:

εννοειται βοηθησες!σ ευχαριστω παρα πολυ :) .. emiloveyou

πωπω...κανω scan τωρα και εχω γεμισει...μπλιαχ. emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα από antivirus, χρειάζεσαι και antispyware, που αντιμετωπίζει τα πολύ πιο συχνά spyware. Ένα καλό είναι το Spyware Terminator, freeware: http://www.spywareterminator.com

Κοίτα και σε αυτό το τόπικ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...t=0&start=0

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σ ευχαριστω παρα πολυ φορεα!!!!

θα τα ψαξω ολα αυτα γιατι οπως λεει και η παροιμια.. οποιος καιγεται μετα φυσαει και το γιαουρτι :P

το avg βρηκε ενα trojan-γιακ...- και 2 virus, και τα 2 απο αυτα τα περιγραφει ως no healable!ελπιζω παρολα αυτα να μη χρειαστει να κανω ξανα φορματ emno

κατεβασα το adaware, αρκει???

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω κατι αλλο?....

τα spyware ,adware etc ειναι τα πιο αθωα ενω τα trojan ειναι τα πιο επικινδυνα?

και τελικα τα τελευταια πως τα καταστρεφω?

εγκατεστησα το spyware terminator και εσβησε μονο κατι cookies...για το trojan μαλλον δεν εκανε τιποτα..

τωρα εχω το norton antivirus, avg, spyware terminator,adaware κοινως εχω γεμισει αντιικα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι παραπανω για να διωξω τους ηδη υπαρχοντες ιους...

:blink::wacko:

κακο κι αυτο αυτοι οι ιοι... :(

ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς βγάλε το νόρτον, γιατί μπορεί ο συνδυασμός των 2 anti-virus να σου προκλέσει από μόνος του προβλήματα. Από antivirus κράτα μόνο το avast. Κράτα και κάποιο anti-spyware και το adaware αν θες.

Από εκεί και πέρα κάνε ένα καλό update και scan με όλα αυτά, σημείωσε ό,τι δεν μπορούν να καθαρίσουν και μετά βάλτο στο google.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα σημείωνα ποια αρχεία περιέχουν ιό, και θα προσπαθούσα να τα σβήσω manualy.

Αυτό βέβαια είναι λίγο επικίνδυνο. Πριν το κάνεις, κάνε back up τα όποια πολύτιμα αρχεία σου, κάνε και ένα create a restore point (από το start -->all programs -->accessories --> system tools --> system restore ). Ώστε αν τα αρχεία που σβήσεις είναι ουσιώδη για το σύστημα, να μπορείς να τα επαναφέρεις . Πάντως σε προειδοποιώ ότι είναι επικίνδυνο αυτό, εαν σβηστούν πολύ ουσιώδη αρχεία, και μετά μπορεί μόνο format να γίνεται.

Aν αποτύχει και αυτό, υπάρχουν τα Hiren's Boot, που είναι ένα CD, με διάφορα utilities πολύτιμα για αποκατάσταση βλαβών, ιών, κτλ. (σε αποτρέπω να το κατεβάσεις πειρατικό από τορεντάδικα... )

Και τέλος, υπάρχει το format.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς βγάλε το νόρτον, γιατί μπορεί ο συνδυασμός των 2 anti-virus να σου προκλέσει από μόνος του προβλήματα. Από antivirus κράτα μόνο το avast. Κράτα και κάποιο anti-spyware και το adaware αν θες.

Από εκεί και πέρα κάνε ένα καλό update και scan με όλα αυτά, σημείωσε ό,τι δεν μπορούν να καθαρίσουν και μετά βάλτο στο google.

Πιο επικίνδυνα είναι τα 2 firewall και όχι τα 2 antivirus αλλά έτσι κι αλλιώς για να μην χάνεις άδικα σε επιδόσεις είναι καλύτερο να έχεις ένα τέτοιο πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι παίζει με το Avast αλλά εγώ χρησιμοποιώ Norton εδώ και 6-7 χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα! Πάντως απ'όσο ξέρω, τα trojan έχουν την κακή συνήθεια να ανοίγουν "τρύπες", οπότε και να το βγάλεις, αργότερα μπορεί να μπει κανένα "ξαδελφάκι" του...

Δραστική λύση: FORMAT!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια αποκλειεται να κανω φορματ..

εκανα πριν ενα μηνα συν το μπακ απ κοστισε 80 ευρω...

θα δω μηπως λεει τιποτα για εγγυηση και μπορω να το στειλω τσαπα :rolleyes::P

το νορτον αντε να το βγαλω γιατι εχω προβλημα με τα updates και δεν μπορω να κανω, δεν ξερω γιατι δεν το πολυεψαξα ομως...(γι αυτο κολλησα και τους ιους)

θα προσπαθησω να τα διαγραψω μονη μου , γιατι ομως νομιζω οτι μερικα δε θα μπορουν να διαγραφουν ετσι απλα?

τα Hiren's Boot θα τα ψαξω στο google να δω τι ειναι , γιατι να μην τα κατεβασω πειρατικα? ιδεολογια ή υπαρχει και καποιος κινδυνος παλι?

ευχαριστω και παλι απεριοριστα.... :rolleyes::)emiloveyou

εντιτ:τα firewalls ειναι αυτα που εμφανιζονται στη γραμμη εργαλειων?εχω οντως 2 απο αυτα το crawler toolbar και το zonealarm spyblocker ετσι γραφουν... πρεπει να σβησω το ενα? emhelp

Τροποποιήθηκε από traviata
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ZoneAlarm είναι το firewall, κράτησε το ή βγάλτο και βάλε το Kerio. Το άλλο δεν το ξέρω, πρέπει να είναι κάποια μπάρα εργαλείων για τον Internet Explorer or something.

Ο Foreas σε απέτρεψε να το κατεβάσεις πειρατικό γιατί παίζει να αρπάξεις μπόλικους "μικροοργανισμούς" και από εκεί! :o

Δοκίμασε με κάποιο από τα antivirus που σου είπαν (να είναι όμως ενημερωμένα) να βγάλεις τα μολυσμένα αρχεία και αν δεν γίνεται, τότε μάλλον δεν το γλιτώνεις το format. emoops

Η εγγύηση καλύπτει συνήθως μηχανικά μέρη και συσκευές, αλλά όχι λογισμικό. Το format εννοείται ότι θα το κάνεις μόνη σου ή κάποιος γνωστός σου τελοσπάντων. Οδηγίες θα βρεις από τη βοήθεια των windows. Ούτε εμένα μου είχε δείξει κανένας την πρώτη φορά. Χρειάζεται πάντως να διαθέσεις χρόνο, τουλάχιστο ένα δίωρο, αν όχι παραπάνω. Εννοείται ότι θα γράψεις σε DVD ή CD όσα αρχεία σου είναι απολύτως απαραίτητα πριν κάνεις οτιδήποτε! ;):)

Αν είναι να δίνεις 80 ευρώ να σου κάνω εγώ τη δουλειά με τα μισά! ;):D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μακαρι να το ελεγε πιο νωρις...

η περιεργεια σκοτωσε τη γατα που λεμε.... emconfused

αν ησουν θεσσαλονικη θα σου τα εδινα με την προυποθεση οτι θα μου το εξηγουσες κιολας μεχρι να το καταλαβω :lol:

παντως τωρα δεν μπορω να ανοιξω ουτε καν τη C: ... με ρωταει ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησει adobe reader, word.... emeleos

εν τω μεταξυ το AVG εχει εντοπισει ενα σωρο επικινδυνα αρχεια και με ρωταει να τα θεραπευσει ή να τα μεταφερει στο viρuσ vault(τί ειναι αυτο?) οταν παταω heal και μου απανταει οτι θεραπευτηκαν επιτυχως, ισχυει ή ετσι για να λεμε???!

ολοι οι ιοι ειναι στη C: και δε μπορω να την ανοιξω πια.... δεν το γλιτωνω το φορματ?

μηπως εχετε καμια ιδεα....?...

Τροποποιήθηκε από traviata
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν... Ας τα πάρουμε με τη σειρά!

1. το crawler toolbar μάλλον είναι από εκεί που κατέβασες το spyware terminator - είναι η ίδια εταιρεία. Μπορείς να κάνεις uninstall με δεξί κλικ νομίζω χωρίς πρόβλημα. Μάλλον ήταν στις επιλογές εγκατάστασης...

2. το virus vault (σεντούκι) στο avast είναι ένα μέρος όπου μεταφέρονται τα αρχεία με ιούς και τους κρατάνε παγιδευμένους εκεί, για να μη σου μολύνουν κι άλλα μέρη του συστήματος και για να μη σβήσεις κάτι που είναι σημαντικό για το σύστημα. Νομίζω ότι εκεί μπορείς να μεταφέρεις και αρχεία που δε θες να μολυνθούν, αλλά αυτό δεν το έχω δοκιμάσει.

3. ούτε εμένα μου ανοίγει το C: με διπλό κλικ (έσβησα παλιότερα κάτι που είχε ιό και μάλλον αυτό φταίει), αλλά μπορώ να ανοίγω το C: με δεξί κλικ και άνοιγμα (αν και τελευταία δε μου το ανοίγει πάντα, αλλά θα το ψάξω...).

Αυτά!

Αν κάποιος άλλος είναι πιο σχετικός από μένα, ας γράψει.

Τροποποιήθηκε από Sunny
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλως το crawler toolbar το εσβησα, δεν το θελουμε.

η c: δεν ανοιγει με κανεναν τροπο απο τους δυο αλλα ουτε και με κανεναν τριτο...

παντως ειναι καλυτερο να θεραπευω παρα να περιοριζω τον ιο ετσι?....μαλιστα σ ευχαριστω πολυ!!! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε σε βλέπω να γλιτώνεις το format...

Είτε θεραπεύσεις (εξολοθρεύσεις τον ιό) είτε περιορίσεις τον ιό το ίδιο και το αυτό, δεν θα... ξεφύγει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ το πιασα πρεπει να κανω φορματ.

και πώς γινεται το φορματ σε γενικες γραμμες?

και πώς θα κανω back up?

και όλο αυτο δε θελει απειρο χρονο? πού θα τον βρω... :(

και το φλασακι που ειναι κι αυτο γεματο ιους -αν και το σκαναρα και υποτιθεται ειναι healed-και μολυσμενα αρχεια (να γιατι τα αρχεια word γινοταν τετραγωνακια...) τί να το κανω να το πεταξω?????

δε θα το κλαψω βεβαια απο φαρμακευτικη εταιρεια ήταν αλλα οσο να ναι...το κλαιω :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ το πιασα πρεπει να κανω φορματ.

και πώς γινεται το φορματ σε γενικες γραμμες?

και πώς θα κανω back up?

και όλο αυτο δε θελει απειρο χρονο? πού θα τον βρω... :(

και το φλασακι που ειναι κι αυτο γεματο ιους -αν και το σκαναρα και υποτιθεται ειναι healed-και μολυσμενα αρχεια (να γιατι τα αρχεια word γινοταν τετραγωνακια...) τί να το κανω να το πεταξω?????

δε θα το κλαψω βεβαια απο φαρμακευτικη εταιρεια ήταν αλλα οσο να ναι...το κλαιω :P

Για το flashάκι απλώς το συνδέεις στη USB, κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο του => διαμόρφωση => φρόντισε να ΜΗΝ κάνεις γρήγορη διαμόρφωση => OK!

Για το backup εγώ συνήθως γράφω σε DVD ή CD τα αρχεία που χρειάζομαι (αρκεί να μην είναι μολυσμένα). Σε καμία περίπτωση δεν γράφεις προγράμματα παρά μόνο αρχεία, όπως τραγούδια, φωτογραφίες, βίντεο, βιβλία κλπ.

Τώρα σε ό,τι αφορά το format καλό είναι να έχεις δίπλα σου κάποιες οδηγίες που θα τις βρεις στη βοήθεια των windows (γράψε format, διαμόρφωση, εγκατάσταση windows και θα σου βγάλει τα σχετικά θέματα) και θα τις έχεις τυπώσει. Επίσης ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχεις τα CD με τα drivers της κάρτας γραφικών, ήχου, εκτυπωτή, scanner, πολυμηχανήματος κλπ. ή έστω τα drivers σε κάποιου είδους αποθηκευτικό μέσο (flashάκι, δισκέτα, εξωτερικό σκληρό). Αν λείπει κάτι από αυτά μην κάνεις format μέχρι να το βρεις, αλλιώς η συγκεκριμένη συσκευή δεν θα λειτουργεί!

Όσο για χρόνο υπολόγισε μία ώρα για το format και την εγκατάσταση των windows και όση ώρα σου πάρει μετά για την εγκατάσταση των υπόλοιπων drivers και προγραμμάτων που χρησιμοποιείς. Βάλε 2-3 ώρες να είσαι μέσα. Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πω πω δεν το ξερα αυτο για το φλασακι!!θεος!! μεχρι που ξυπνησα- emsleepingemsurprise απ την εκπληξη μου..... emthanx

το μπακ απ υπολογιζω οτι θα κανει αιωνες emsadwalk

πω ρε πρεπει να το παρω αποφαση....μου φαινεται βουνο...

τεσπα εννοειται βοηθησες και σ ευχαριστω πολυ....

emthanx

καλο βραδυ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, σόρυ αν δεν με καταλάβατε παραπάνω: η αποτροπή να το κατεβάσετε πειρατικό είναι καθαρά νομικής φύσεως. Έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά ("αποτρέπω")... Μπορεί ένα τέτοιο πρόγραμμα να περιέχει ιους, spyware, κτλ., αλλά αν κάνετε ένα scan πριν το εγκαταστήσετε, ή το τρέξετε, είστε οκ.

Για BackUp, μπορείς να έχεις έναν εξωτερικό σκληρό και να τα βάζεις εκεί (πρόσφατα αγόρασα ένα 500GB της WD, μόνο 89 Ευρά) - αρχικά τα έκανα σε DVD, αλλά μαζεύονταν βουνά . Εξαρτάται βέβαια από το μέγεθος των αρχείων σου. Υπάρχουν και freeware προγράμματα για BackUp, όπως το πολύ καλό SyncBack Freeware edition.

Το Format είναι εύκολο. Βάζεις στο drive το CD των Windows, και επιλέγεις την αναδιαμόρφωση του συστήματος (ή κάπως έτσι, έχω καιρό να κάνω format και δεν το θυμαμαι-κάνει μπαμ πάντως). Και αν βάλεις το γρήγορο Format, δεν κρατάει πάνω από 10 λεπτά. Η πολλή ώρα είναι η εγκατάσταση των Drivers μετά.

Προσπάθησες να σβήσεις τα μολυσμένα αρχεία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.