Jump to content

TROUBLESHOOTING...internet, hardware, software,


Recommended Posts

Καλά το πας, για υπερθέρμανση μου κάνει ή αλλιώς η μητρική σου δεν μπορεί να "σηκώσει" τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες επάνω της, υπάρχει πάντα η πιθανότητα βέβαια να έχει καεί ή να δυσλειτουργεί κάποια κάρτα (πιθανότατα γραφικών) ή ο σκληρός.

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπορείς να παρακολουθείς τις θερμοκρασίες της motherboard και των σκληρών σου με ένα πολύ καλό προγραμματάκι, το SpeedFan:

http://www.almico.com/speedfan.php

το χρησιμοποιώ και γω καιρό.

Αν ανεβάζεις πολύ θερμοκρασία, σαν πρώτο μέτρο γδύσε την case από τα πλαϊνά της, και επίσης φύσα την σκόνη που μαζεύεται γύρω από τον processor και μεσα στην ψύκτρα του. Ένας ανεμιστήρας μικρός εξωτερικός να φυσάει μέσα στην ανοικτή case, είναι ό,τι καλύτερο-ρίχνει άμεσα την θερμοκρασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά,

μέσω των αυτόματων ενημερώσεων κατέβασα και εγκατέστησα το sp3 και τώρα μου λέει ότι σε μερικές ημέρες θα μου απενεργοποιήσει τα (μη αυθεντικά) windows Xp pro GΡ μου(βγαίνει ένα κλειδάκι στο task bar).

Αυτό στο laptop μου.

Στο desktop υπολογιστή μου που έχω το sp2 παλαιότερα είχα εγκαταστήσει το windows genuine validation tool. Κάνει αυτό τώρα για τη δουλειά αυτή?

Παρακαλώ έαν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει διότι δε θέλω να κάνω format!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@palaiologos

Κάνει αλλά κατέβασε "φρέσκο" για να είναι μεταγενέστερο του sp3 και να μην έχεις προβλήματα. Και καλό είναι τα updates να ρυθμίσεις να γίνονται install μόνο με δική σου έγκριση και όχι αυτόματα, για να μην έχεις τα ίδια.

Τροποποιήθηκε από DrV
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ που επίσης έχω κρακαρισμένα windows, έχω απενεργοποιήσει πλήρως τα security updates.

Κάνε και ένα καλό backup, Windows είναι αυτά και ποτέ δεν ξέρεις...

Επίσης αν δεν καταφέρεις κάτι με το προγραμματάκι, ίσως να λειτουργεί το start > All Programs > Accessories > System Tools > System Restore και να επιλέξεις παλαιότερη ημερομηνία από αυτή της αναβάθμισης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το system restore σε εμένα δεν έχει δουλέψει ποτέ σωστά και χρησιμοποιώ αυθεντικά windows. <_< Καλή επιτυχία όπως και να 'χει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το windows genuine validation tool το πλέον πρόσφατο δε λειτουργεί!Απλώς σου επιτρέπει πλέον να κάνεις updates αλλά τα κλειδάκια παραμένουν με τον κίνδυνο απενεργοποίησης των windows....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που βρήκες προφανώς είναι key generator, αυτό που θες είναι ένα πακετάκι με 2-3 (.dll) αρχεία και ένα registry key δηλαδή (.reg). Το system restore δεν θα δουλέψει γιατί πλέον το θέμα έχει περάσει στο registry και είναι και κρυμμένο το entry οπότε δεν μπορείς να το βρεις και να το σβήσεις ακόμη και αν ψάξεις. Σου έστειλα ένα pm.

Τροποποιήθηκε από DrV
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά έχω ξαναρωτήσει πριν μέρες και κανείς δεν απάντησε!

Ι repeat!!!

Θέλω να ανεβάσω μερικά πολλαπλής Μικρόβια και πατάω reply αλλά δε βλέπω κάτω τα γνωστά ανάζητηση κ upoload.Τι στο καλό γίνεται emquestion !Γιατί δε τα βγάζει????

Τροποποιήθηκε από proskroush
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά, δεν σε κατάλαβα: που να τα ανεβάσεις, που πατάς reply και που δεν βλέπεις τις άλλες επιλογές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

μηπως ειχε κανενας αλλος προβλημα στο να κατεβασει windows live messenger την τελευταια εβδομαδα? προσπαθω να το εγκαταστησω στο καινουριο μ μικρουλι αλλα τπτ emblush

πηγαινω εδω επιλεγω εγκατασταση, ολα γινονται σωστα αλλα οταν στο τελος μου λεει να κανω εκκινηση του προγραμματος απο τη γραμμη εναρξης δε γινεται με τπτ!

καμια ιδεα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Λοιπόν...

Η κόρη μου που είναι 17 μηνών και της αρέσει να βλέπει φωτογραφίες στο λαπ-τοπ, μου έχει κάνει το εξής εδώ και καιρό (δεν έχω καταλάβει πώς):

Μου έχει μεγαλώσει όλα τα εικονίδια των windows (τα έχει κάνει τόσο τεράστια που πλέον δεν χωράνε όλα και έτσι μερικά δεν εμφανίζονται! στο desk top και στην έναρξη), το ίδιο και τα γράμματα .Επίσης έχει κάνει την οθόνη του υπολογιστή wide screen. Σήμερα το ξανάκανε...και έχει γίνει πλέον τόσο widescreen που με κουράζει πάρα πολύ.

Μπορείτε να μου πείτε από πού να το διορθώσω; Προσπάθησα μέσα από την εμφάνιση της οθόνης αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τουλάχιστον βρήκα πώς το έκανε. πατώντας το Fn και το space. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς να το αντιστρέψω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τουλάχιστον βρήκα πώς το έκανε. πατώντας το Fn και το space. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς να το αντιστρέψω;

Καλά όχι ότι είμαι φοβερή...φτου μου. Πάτησα alt+fn+space και όλα γίναν όπως πριν...ουφ! επιτέλους!!! :cool05::cool05::cool05:B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξες από desktop, right click --> properties --> appearance --> fonts, size normal ?

και μετά ,πάλι το ίδιο >> --> >> --> settings --> resolution (βάλε μια μεγάλη, π.χ. 1280 * 1024) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τα φώτα σας συνάδελφοι και μη :)

Θα είμαι όσο πιο κατανοητός γίνεται: Έχω Vista, χθες μετά από downloading κάποιων αρχείων (καθαρά από ιούς, όπως και το σύστημα μου), ο φάκελος "Λήψεις" που βρίσκεται μέσα στο φάκελο του χρήστη (ο εν λόγω έχει συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας) μετονομάστηκε χωρίς δική μου παρέμβαση σε "Downloads" και από το γαλαζοπράσινο εικονίδιο που είχε, έγινε το συνηθισμένο κίτρινο που έχουν οι φάκελοι στα windows. Από τις ιδιότητες πήγα στην καρτέλα "προσαρμογή", έκανα επαναφορά προεπιλογής αλλά τίποτα. Υπάρχει επίσης η επιλογή "επιλογή αρχείου" για το εικονίδιο του φακέλου, αλλά σε ποιο φάκελο βρίσκεται το ρημάδι το αρχείο για το εικονίδιο; :unsure:

Καμιά ιδέα? :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη μια ερώτηση: Έχω μια κάρτα μνήμης SD High Capacity, όταν λοιπόν πάω να τη διαμορφώσω μέσα από τα windows, μου δίνει τις εξής επιλογές για το σύστημα αρχείων: FAT (απορρίπτεται), exFAT (τι είναι αυτό;), NTFS (θα το ήθελα πολύ, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι συμβατή με την ψηφιακή μου μηχανή) και FAT32 (προεπιλογή).

Θα έχω καλύτερες ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής από την ψηφιακή μου μηχανή με το NTFS ή άδικος ο κόπος;

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη μια ερώτηση: Έχω μια κάρτα μνήμης SD High Capacity, όταν λοιπόν πάω να τη διαμορφώσω μέσα από τα windows, μου δίνει τις εξής επιλογές για το σύστημα αρχείων: FAT (απορρίπτεται), exFAT (τι είναι αυτό;), NTFS (θα το ήθελα πολύ, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι συμβατή με την ψηφιακή μου μηχανή) και FAT32 (προεπιλογή).

Θα έχω καλύτερες ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής από την ψηφιακή μου μηχανή με το NTFS ή άδικος ο κόπος;

Νομίζω πως το exFat δεν δουλεύει με παλιότερα των Vista Win. Το είχα δοκιμάσει σε ένα σκληρό δίσκο και όταν τον έβαλα σε XP, απλά δεν τον έβρισκε. Τώρα για NTFS, θα σου δουλεύει σίγουρα σε Windows αλλά για τη μηχανή?...

Εγώ δεν θα το άλλαζα το format.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Από χθες προσπαθώ να δω τα αρχεία που έχω στο φλασακι μου, αλλά βάζοντάς το στον υπολογιστή μου βγάζει το μνμ

RUNDLL

Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη φόρτωση
.\RECYCLER\.........................\jwgkvsq.vmx

Δεν ήταν δυνατό να εντοπιστεί η καθορισμένη μονάδα.[/codebox]

empc

please emhelp γτ χρειάζομαι οπωσδήποτε αυτά που έχει το φλασάκι... emconfused

[i][u]το story[/u][/i]: τόλμησα χθες το απόγευμα να πάρω κάτι διαφάνειες ενός μαθήματος από τους υπολογιστές της βιβλιοθήκης... οι υπολογιστές της βιβλιοθήκης συνήθως είναι φουλ στους ιούς... γυρίζοντας σπίτι, με το που έβαλα το usb στον υπολογιστή, μου βγάζει μνμ το antivirus οτι μόλις εντοπίστηκε και εξουδετερώθηκε ιός... κάνω και έναν έλεγχο με το antivirus, πριν το ανοίξω, και βρίσκει και 2ο... ξανά έλεγχο και τώρα είναι οκ... (έχει ξαναγίνει αυτό όταν παίρνω διαφάνειες από τους Η/Υ στη σχολή)... όμως μετά δεν άνοιγε... σκέφτηκα μήπως κόλλησε ο υπολογιστής μου, έκανα 2 restart, τπτ... σήμερα, σε άλλο υπολογιστή πια, πάλι τα ίδια... με δεξί κλικ--->ιδιότητες, έκανα ό,τι βρήκα μπροστά μου... έλεγχο για σφάλματα, ανασυγκρότηση του τόμου... αντιμετώπιση προβλημάτων... ακόμα τπτ... :(emhelp emhelp emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασε έναρξη => εκτέλεση => cmd => θα σου βγάλει τη γραμμή εντολών (αλλιώς μπορείς να τη βρεις στα βοηθήματα στα windows xp) => πληκτρολόγησε X: και πάτα enter (όπου X το γράμμα στο οποίο αντιστοιχεί το usb flash) => dir ή dir/p ή dir/w για να δεις τα περιεχόμενα του flash. Αν τα αρχεία δεν είναι σε κάποιο φάκελο γράψε copy filename.yyy c:\ (όπου yyy ο τύπος του αρχείου) ή copy filename.yyy c:\όνομα υπάρχοντος φακέλου. Αν είναι σε κάποιο φάκελο γράψε copy X:\όνομα φακέλου\filename.yyy c:\ ή X:\όνομα φακέλου\filename.yyy c:\όνομα υπάρχοντος φακέλου.

Δεν υπόσχομαι ότι θα βοηθήσει καθώς μπορεί το usb flash να έχει μολυνθεί από ιό και να μην αναγνωρίζεται από τα windows (λέμε τώρα) και αν και μπορεί να σε μπέρδεψα, ίσως και να βγάλεις κάποια άκρη. :huh:

ΑΝ -λέμε αν- δουλέψει αυτό με ένα αρχείο, θα χρειαστεί να επαναλάβεις τη διαδικασία για κάθε αρχείο ξεχωριστά. Λογικά μετά θα μπορέσεις να τα βρεις μέσα στο σκληρό δίσκο. :)

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη είμαι αισιόδοξος.....πιστευω κατα 99.99% ότι το φλασακι πηγε υπερ πιστεως!!

Κανε παντως αλλη μια προσπαθεια.... Μερες αγιες ερχονται...γινονται και θαυματα!!

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από χθες προσπαθώ να δω τα αρχεία που έχω στο φλασακι μου, αλλά βάζοντάς το στον υπολογιστή μου βγάζει το μνμ

RUNDLL

Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη φόρτωση
.\RECYCLER\.........................\jwgkvsq.vmx

Δεν ήταν δυνατό να εντοπιστεί η καθορισμένη μονάδα.[/codebox]

empc

please emhelp γτ χρειάζομαι οπωσδήποτε αυτά που έχει το φλασάκι... emconfused

[i][u]το story[/u][/i]: τόλμησα χθες το απόγευμα να πάρω κάτι διαφάνειες ενός μαθήματος από τους υπολογιστές της βιβλιοθήκης... οι υπολογιστές της βιβλιοθήκης συνήθως είναι φουλ στους ιούς... γυρίζοντας σπίτι, με το που έβαλα το usb στον υπολογιστή, μου βγάζει μνμ το antivirus οτι μόλις εντοπίστηκε και εξουδετερώθηκε ιός... κάνω και έναν έλεγχο με το antivirus, πριν το ανοίξω, και βρίσκει και 2ο... ξανά έλεγχο και τώρα είναι οκ... (έχει ξαναγίνει αυτό όταν παίρνω διαφάνειες από τους Η/Υ στη σχολή)... όμως μετά δεν άνοιγε... σκέφτηκα μήπως κόλλησε ο υπολογιστής μου, έκανα 2 restart, τπτ... σήμερα, σε άλλο υπολογιστή πια, πάλι τα ίδια... με δεξί κλικ--->ιδιότητες, έκανα ό,τι βρήκα μπροστά μου... έλεγχο για σφάλματα, ανασυγκρότηση του τόμου... αντιμετώπιση προβλημάτων... ακόμα τπτ... :(emhelp emhelp emhelp

Προφανώς το φλασάκι προσπαθεί να τρέξει έναν ιό με το autorun. Λύσεις πολλές

1) απενεργοποίησε το autorun για τα πάντα

2) τρέξε ένα linux livecd, βάλε το φλασάκι μέσα, πάρε τα αρχεία που θες και μετά φόρμαρέ το - πολλές φορές.

3) αντί να παίρνεις διαφάνειες με φλασάκι, στέλνε τες με e-mail... Gmail 10MB attachment έχει. Αλλιώς, ανέβασέ τες στο rapidshare και στείλε το link στο mail σου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2) τρέξε ένα linux livecd, βάλε το φλασάκι μέσα, πάρε τα αρχεία που θες και μετά φόρμαρέ το - πολλές φορές.

3) αντί να παίρνεις διαφάνειες με φλασάκι, στέλνε τες με e-mail... Gmail 10MB attachment έχει. Αλλιώς, ανέβασέ τες στο rapidshare και στείλε το link στο mail σου :)

ετσι!διοτι σκοπος ειναι να παρουμε τ΄αρχΕια μας και οχι...$%^*)#@!

ΩΧ ΤΩΡΑ ειδα το female στο προφιλ !να ανακαλεσω;

Τροποποιήθηκε από SirDemetrius Ματαιόδοξος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.