Jump to content

TROUBLESHOOTING...internet, hardware, software,


Recommended Posts

Μην κάνεις μωρέ φορμάτ. Δε βαριέσαι?

Κάνε τα παρακάτω. Πέρασε όλα τα updates των svista. Κάνε ένα search για ιούς, απενεργοποιήσε από το startup όλα τα άχρηστα προγράμματα και τσέκαρε την ασύρματη σύνδεση με το μόντεμ. Κάτι δεν πάει εκεί καλά. Καταρχήν δοκίμασε να συνδεθείς χωρίς WEP ή WPA. Έτσι σκέτα μπές και μετά φτιάχνεις το ασύρματο δίκτυο.

Πάντως για να μη σου κάνει ping προς τα έξω κάτι δε πάει καλά.

Τροποποιήθηκε από Alternative
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το ιντερνετ παει σφαιρα με οπερα.Δεν εχω καμια καψα με τον εξπλορερ,αλλα το μσν χρειαζεται...

Το ετρεξα ως αντμινιστρατορας,αλλα τωρα η βλαβη λεει ειναι στο kernel32.dll...

Οντως κατι παει στραβα.Η πλακα ειναι πως μετα απο ολα αυτα δεν κανει συγχρονισμο το σμαρτφον μου και επισης δεν μπαινει στο μσν,ουτε στο ενα σπιτι ουτε στο αλλο,ειτε συνδεδεμενο στο λαπτοπ ειτε και ασυρματα μεσω WiFi...

Θενξ για τη βοηθεια παιδια,μαλλον θα κανω ολα αυτα που λεει ο Αγγελος ή και φορματ... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως να δοκίμαζες επιδιόρθωση των Windows, με το πρωτότυπο CD?

Ή δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα, όπως το Hiren's Boot, μπας και χρειάζεται καμιά repair το σύστημα.

(καλό το "sVista" Alternative! ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ περίεργο πρόβλημα. Ίσως έχει κολλήσει κάποιον ιό.

(καλό το "sVista" Alternative! ).

:-P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

παιδια αυτα τa vista τι διαφορα ακριβως εχουν me ta xp?

μεταφεροντας ενα αρχειο κειμενου απο υπολογιστη me vista se pc me xp θεωρητικα υπαρχει προβλημα?..γιατι το εκανα και δεν αναγνωριζεται το κειμενο μου βγαζει κουτακια...

ή μηπως φταει που στον ενα υπολογιστη το αρχειο γραφτηκε σε word και στον αλλο το ανοιγω με wordpad?(δεν εχω word εδω)

α και δε γινεται τιποτα αλλαζοντας γραμματοσειρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λύση 1. Βρες το office 2003 ή 2007 και εγκατέστησέ το.

Λύση 2. Προς το παρόν και για να κάνεις τη δουλεία σου βάλε αυτό http://www.microsoft.com/downloads/details...;displaylang=en

Λύση 3. Παίξε εδώ! https://www.google.com/accounts/ServiceLogi...=1&rm=false

Και τα vista και τα xp υποστηρίζουν τους ίδιους τύπους αρχείων.

Τη λύση 3, θα την προτιμούσα λόγω αμεσότητας.

Τροποποιήθηκε από katechatz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση katechatz!!

θα δοκιμασω τις 2 τελευταιες λυσεις γιατι η πρωτη ειναι κομματακι δυσκολο αυτη τη στιγμη...ελπιζω να δουλεψει!!

emroseemrose;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άλλη εναλλακτική λύση είναι να κατεβάσεις το openoffice,

http://www.openoffice.org/

το οποίο ανοίγει και word αρχεία. Είναι ένα πρόγραμμα freeware και opensource, πολύ γνωστό και αξιόπιστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τωρα συγνωμη, το ξερω οτι γινομαι κουραστικη...

αλλα βρε παιδια, μου ξαναβγαινει απ'το πουθενα ενα παραθυρο που με προειδοποιει οτι η μυστικοτητα των αρχειων μου απειλειται??

το ξαναλεω οτι ειμαι ασχετη των ασχετων!

???τι συμβαινει στον υπολογιστη μου?

τωρα μου βγηκε αυτο http://www.websecurityguard.com/detail.asp...ums%3DN000GRI3Z

??

Τροποποιήθηκε από neurodiab
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρα συγνωμη, το ξερω οτι γινομαι κουραστικη...

αλλα βρε παιδια, μου ξαναβγαινει απ'το πουθενα ενα παραθυρο που με προειδοποιει οτι η μυστικοτητα των αρχειων μου απειλειται??

το ξαναλεω οτι ειμαι ασχετη των ασχετων!

???τι συμβαινει στον υπολογιστη μου?

τωρα μου βγηκε αυτο http://www.websecurityguard.com/detail.asp...ums%3DN000GRI3Z

??

Εάν χρησιμοποιείς τον ΙΕ, πέτα τον και βάλε firefox.Έχεις κάποιο ιο που σπαμάρει. Καθάρισε το συστημά σου με το spybot που είναι και δωρεάν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυο προβλήματα με το Premiere CS3:

a) δεν μπορώ να κάνω export σε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από WMV... προσπάθησα avi, uncompressed avi, DV-avi, MPEG2-DVD και τίποτα! Κολλάει στη μέση, δεν ξέρω γιατί, κι έχω 3 GB RAM!!!

b ) έκανα export στην αρχή σε *.m2v και μετά ακύρωσα τη διαδικασία και το ημιτελές αρχείο που δημιουργήθηκε έχει μπαστακωθεί στο ντέσκτοπ κ δε σβήνει με τίποτα! Προσπάθησα και μέσω DOS- μου λέει δεν το βρίσκει. Το σβήνω με delete, shift+delete, drag n' drop στον Κάδο Ανακύκλωσης, τίποτα! Κολλάει στο "deleting- calculating time..."

HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP!

Τροποποιήθηκε από Remy Fincher
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω!

εχω firefox χαρη στον Φορεα που τα ποσταρε διπλα!

το κατεβασα το spybote!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυο προβλήματα με το Premiere CS3:

a) δεν μπορώ να κάνω export σε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από WMV... προσπάθησα avi, uncompressed avi, DV-avi, MPEG2-DVD και τίποτα! Κολλάει στη μέση, δεν ξέρω γιατί, κι έχω 3 GB RAM!!!

b ) έκανα export στην αρχή σε *.m2v και μετά ακύρωσα τη διαδικασία και το ημιτελές αρχείο που δημιουργήθηκε έχει μπαστακωθεί στο ντέσκτοπ κ δε σβήνει με τίποτα! Προσπάθησα και μέσω DOS- μου λέει δεν το βρίσκει. Το σβήνω με delete, shift+delete, drag n' drop στον Κάδο Ανακύκλωσης, τίποτα! Κολλάει στο "deleting- calculating time..."

HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP!

Μάλλον πρέπει να εγκαταστήσεις τους κατάλληλους codecs για να μπορείς να τα συμπιέσεις σε mpeg4 ας πούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δε θέλω σε MPEG4, ούτε σε Η.264, ούτε κανένα άλλο φορμά συμπίεσης. Θέλω να είναι όσο πιο ασυμπίεστα γίνεται για να μη χάσω από πλευράς ποιότητας. Τέσπα, αυτό διορθώνεται. Με το β) έχεις καμιά ιδέα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε επαννεκίνηση και τότε σβύστο. Κάτι έχει μείνει στην μνήμη και τρέχει. Όσο για το ασυμπίεστο, πρέπει να έχει τέτοια επιλογή, αλλά υπολόγισε ότι θέλεις και πάρα πολύ χώρο στον σκληρό σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω κάνει επανεκκίνηση, έχω κλείσει και ξανανοίξει τον υπολογιστή, αλλά τίποτα! Επιμένει το μαλακισμένο! Ξέρεις κανένα πρόγραμμα που να "σβήνει"; Δοκίμασα το "file deleter" αλλά κολλάει! Δοκίμασα επίσης να δημιουργήσω άλλο αρχείο να το αντικαταστήσει αλλά μου κολλάει το πρεμιέρ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε επανεκκίνηση σε safe mode και προσπάθησε από εκεί να το σβήσεις. Δλδ, όταν ξεκινήσει το μπουτάρισμα, πάτα συνέχεια F8 μέχρι να βγεί η οθόνη. Τα υπόλοιπα θα τα βρείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δοκίμασα και τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τότε ο μόνος τρόπος είναι να μπεις σε DOS.Μπουτάρεις με κάποια δισκέτα από 98 και από DOS το σβύνεις. Άλλο κόλπο, βάλεις την εξής εντολή στο autoexec.bat (αλλά πρέπει να φροντίσεις να τρέχει γιατί στα ΧΡ εξ ορισμού δεν τρέχει)

del /y c:\διαδρομή\αρχείο.avi

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρέχω σε Βίστα. Μόλις μπήκα σε safe mode with command prompt και έκανα delete από 'κει. Thanks πολύ πάντως! Με το κρασάρισμα του Πρεμίερ τι λες να κάνω- είναι θέμα μνήμης; Αύξησα και την εικονική μου σε 10GB...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα έχεις δει αυτά πιστεύω:

http://www.adobe.com/products/premiere/systemreqs/

Κατ΄εμέ, καλό είναι να ανεβάσεις την μνήμη πάνω από τα 2 GB που είναι το όριο...

Πέραν τούτου, μπορεί να φταίει αν είναι πειρατικό το software (?), ή μπορεί να φταίνε και τα Svista, που βγάζουν συνεχώς bugs και είναι και πολύ "βαριά".

(Τι τα θες και συ?! Άσε τα XP που είναι δοκιμασμένα! )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα έχω ήδη 3070ΜΒ RAM! Εδώ είναι η μαλακία. Τα Vista ήταν προεγκατεστημένα με το λάπτοπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από όλα αυτά θα είχα απηυδήσει και θα έκανα format και καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού. Είναι η έσχατη λύση και δε θα στη συνιστούσα αν έχεις και άλλες αλλά γενικά ρε παιδί μου όταν ένα PC μου σπάει τα νεύρα, λόγω ιού, "πειραγμένων" αρχείων συστήματος κτλ. κτλ. κάνω format. Έτσι για να μάθει! emangry2

Συμβουλή: Αφού είσαι σε laptop με προεγκατεστημένα Vista, αν αναγκαστείς να φτάσεις στο format ξαναβάλε τα ίδια, γιατί με τα XP (ιδιαίτερα αν είναι πειρατικά) παίζει να έχεις πρόβλημα με τις συσκευές σου και τους drivers. (κάρτα γραφικών, ήχου και δε συμμαζεύεται).

Μην απελπίζεσαι, ένας καθηγητής μου πληροφορικής στο σχολείο έλεγε: "Όταν χαλάσει το αμάξι, κατεβαίνουμε και ξανα-ανεβαίνουμε". ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θέλω να ξαναμπώ σε διαδικασία φορμάτ- αναγκάστηκα να κάνω ένα μόλις δυο βδομάδες αφότου το πήρα :S Anyway, θα συμβουλευτώ και το μάνιουαλ του Πρεμίερ, πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα να θέτω λάθος settings. Ευχαριστώ και στους τέσσερις πάντως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.