Jump to content

TROUBLESHOOTING...internet, hardware, software,


Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ.........

Αν το μσν σου δουλεύει ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ........ Μπορεί να μην είναι από αυτούς το μέιλ αλλά από κάποιους που θέλουν να πάρουν τα στοιχεία σου...

Διαφορετικά πήγαινε μέσα από μσν για να αλλάξεις το προφάιλ σου (τουλς-->όπτιονς)

Ευχαριστώ emthanx ελπίζω να μη δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εντάξει δεν παραπονιέμαι.... :D

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα τις εφαρμόσω και θα σε ενημερώσω.

Windows 98 φοράω, παρεπιμπτόντως :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Windows 98 φοράω, παρεπιμπτόντως  :splaaaats:

EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE???????????????????????????????

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

:splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Βρε κοπελιά αυτά τα λένε από την αρχή................

Τέλος πάντων νομίζω ότι όσα σου είπα ισχύουν anyway....

Ελπίζω.... Αλλά είχα πάντα στο μυαλό μου 2000 ή ΧΡ.........

Αυτό για τις dll δεν είμαι σίγουρος τώρα που το σκέφτομαι....

Κοίτα να σου πω αλήθεια το 98 είναι τόοοοοοοοοοσο παλιό που δε θυμάμαι λεπτομέρειες από τα χαρακτηρηστικά του........

Πωπω έπρεπε να το ξέρω από την αρχή να το κοιτάξω....

Και το χω πει ρε γ@μώτο να ζητάω πάντα λεπτομέρειες...........

Λοιπόν σόρρυ αλλά τώρα δεν προλαβαίνω... Αν δε σου δουλέψει από βδομάδα στο κοιτάω πάλι...

ΑΛΛΑ....

1. αν θες να σου στείλω τα ΧΡ προφ να βάλεις να τελειώνουμε

2. βάλε SKYPE!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Έχω τα XP servisepark2, και λέτε πως έχουν firewall.Αυτό σημαίνει πως δεν χρειάζεται να βάλω το γ@μ$%^3ο zone alarm ή κάτι αντίστοιχο? :rolleyes:

Επίσης μία φορά που πήγα να αποθηκεύσω μια σελίδα σε.mht, ο explorer εκτέλεσε μια εσφαλμένη λειτουργία κι έκλεισε, και ζήτησε να αποσταλεί το σφάλμα.

Τέλος, τα ΧP από την στιγμή που τα εγκατέστησα μου ζητούν να τα ενεργοποιήσω και μάλιστα κάθε φορά που ανοίγω το πσ μου λένε πως απομένουν τόσες μέρες μέχρι την ενεργοποίηση. Είναι αυθεντικά, αλλά αν δεν τα ενεργοποιήσω μέχρι τότε τι θα συμβεί? Ευχαριστώ.. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφού είναι αυθεντικά ενεργοποιήσε τα. Τί φοβάσαι? Δεν έχεις κάτι να χάσεις. Επίσης το firewall των ΧΡ δεν είναι κάτι φοβερό. Αν δεν έχεις πολλά πάρε δώσε με το ιντερνετ άστο μόνο του. Αλλιώς βάλε το ένα και μοναδικό agnitum outpost firewall και θα με θυμηθείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό το μοναδικό firewall από που το κατεβάζουμε? Pls δώσε link γιατί ZA sucks!!!!!emkwlosemkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eπίσης, πήγα να κατεβάσω το MS antispyware, αλλά επειδή δεν είχα ενεργοποιήσει τα χπ δεν μπόρεσα. Ποιά είναι η άποψή σου για το antispyware? Τέλος για αντιϊκό τι προτείνεις? ¨Εβαλα το karpensky, να το εμπιστευτώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

agnitum outpost firewall

http://www.agnitum.com/download/

θα το δοκιμάσω

εμένα μ΄αρέσει και το sygate personal firewall pro 5.5

Τροποποιήθηκε από NABO
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσον αφορά τα antispyware όλα είναι καλά. Εγώ προσωπίκά δεν χρησιμοποιώ ούτε ένα. Καλά είναι το ad-aware πάντως. Το kaspersky είναι κορυφαίο αντιβιοτικό αλλά μου φαίνεται λίγο βαρύ. Προσωπικά χρησιμοποιώ το AVG ή το AVAST. Είναι και τα 2 αποτελεσματικά και ελαφριά. Άστο το kaspersky. Μην το πειράζεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασε το NOD32 για αντι-ιικό......είχα το Kaspersky πολύ καιρό,αλλά όντως είναι βαρύ,ιδίως στο full scan του.

Επίσης,η γνώμη μου είναι να απενεργοποιήσεις το firewall τωνXP......βάλε Sygate Pesonal firewall Pro.....εύκολο και καλό!

Επίσης.... Adaware και Registry Mechanic ..... με όλα αυτά πιστεύω πως είσαι καλυμμένος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Exω το karpensky και αρκετά συχνά, όταν προσπαθώ να ανοίξω σελίδες όπως το google και το hotmail, μου βγάζει συχνά το σπαστικό μήνυμα "δεν είναι δυνατό η εύρεση της σελίδας". Οι επιλογές ίντερνετ είναι οι προεπιλεγμένες και τελικά η σελίδα μπορεί να ανοίξει με την τρίτη. Τι λέτε να φταίει?

Το adware and registry mechanic τι είναι? emstupidemblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για το karpensky, αλλά ξέρω τουλάχιστον έναν που θα γελάει με τον πόνο μου...

Το λαπτοπ ήρθε preconfigured με XP Home Edition SP2 ( emcensored την ώρα και τη στιγμή). Αφού εγκατέστησα region killers και διάφορα άλλα σπαστήρια, καθώς και το spybot, έπρεπε να το πάω στη δουλειά για να εγκαταστήσουν VPN, Novel client, Trend Micro antivirus και Lotus Notes. Δεν είναι μόνο αυτό, αλλά έκανα κι ένα msconfig, γιατί παραήταν φορτωμένο το startup, αλλά από εκεί και πέρα ζω ενα δράμα...

Αφενός αναγκάστηκα να ξεκάνω το custom startup, επειδή δεν άνοιγε! Αφετέρου, κάτι μαλακία έγινε με το RIP listener, και τώρα κάθε φορά που ανοίγω το VPN μου βγάζει warning (αλλά μπαίνω κανονικά στο firewall) ΑΛΛΑ δεν μπορώ να κάνω update τοTrendmicro. Όχι μόνο αυτό, αλλά όταν παίζει το VPN, το trendmicro τσακώνεται με τα XP, και όλο θέλει να στέλνει error reports (έστειλα και mail στη Microsoft, αλλά με γράψανε στα emcensored ). Κλείνω το RIP listener από το Αδμιν tools, ξανά το warning!

Δεν είναι μόνο αυτό: Από όταν ξεέκανα το custom startup, για να ανοίξουν τα XP σε πλήρη ανάπτυξη πρέπει να κάνω logoff (όχι restart). Το login screen είναι από το Novel και τις δυο φορές, αλλά η δεύτερη είναι η καλή!!! Η σταγόνα που ξεχείλησε το ποτήρι είναι το mousepad που έπαψε να δουλεύει (εκώ ο driver φορτώνει κανονικά...). Ευτυχώς που δεν είχα πετάξει ένα retractable μικρούλι USB που μυ είχε χαρίσει μια φαρμακευτική, αλλιώς τώρα θα είχα κάνει ΚΑΙ φόνο!

Ήδη ακούω τουλάχιστο έναν να υπομειδιά, αλλά εγώ θα το πετάξω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάστα.. έλαβα ένα προσωπικό ποστ επιτέλους...

Λοιπόν θα αφήσω τα πειράγματα για άλλη στιγμή και θα κάνω μια υπόθέση μήπως και το σώσω το λαπτόπι γιατί η μηλοπαρέα μου είπε ότι δεν σε θέλει πίσω :D

Το ότι έκλεισες το Rip Listener έχει από καθόλου μέχρι τεράστια σημασία..όπως και οτιδήποτε στον κόσμο των pc.

fact: rip listener και sp2 ή οποιαδήποτε άλλο firewall πρόγραμμα ..κατά 90% δεν τα πάνε καλά.

Οπότε:

a. κλείνεις το firewall που χρησιμοποιείς και ξαναδοκιμάζεις.. χμμμ... θες όμως firewall σωστά?

οπότε πάμε στο emardown

β.Το πρόβλημα που πιθανώς να σου έχει δημιουργηθεί όταν firewall και rip συντρέχουν είναι να έχει μπλοκάρει το incoming udp port 520.

κάνε τα παρακάτω ..όπως τα γράφω για να το ανοίξεις:

Click Start, and then click Run.

Γράψε wscui.cpl.

Click OK.

Click Windows Firewall.

Click the General tab, and then click to clear the Don't allow exceptions check box.

On the Exceptions tab, click Add Port.

In the Port number box, type 520.

Click UDP.

In the Name box, type the following text:

520 port opening for RIP Listener

Click OK.

Select the 520 port opening for RIP Listener check box, and then click OK two times.

Τέλος.!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές γενικότερες συμβουλές :

1.To spybot παρα είναι καλό και αναλυτικό για τα windows. Βάλε το adware ..και αυτό ξέροντας πάντα τι φεύγει και τι όχι.. ΔΕΝ είναι όλα κακά κούκις κ.λ.π.

Με το spybot αν δεν είσαι σε θέση να ξέρεις ακριβώς τι πετάς.. μπελάδες θα έρθουν.

2.Άνοιξε τις συνδέσεις του SP2 από 10 σε 50 ..γιατί με vpn και emule και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ..δεν σε βλέπω καλά.

Πάτα στο google 4226 fix.. και όλα θα πάνε καλά.!

3.Απενεργοποίησε το firewall των windows και δες αν αναγνωρίζεται επώνυμα το antivirus από το control panel.

4.Γενικά προσπάθησε να κάνεις ότι μπορείς ώστε το sp2 να κάνει ότι λιγότερο. Βάλε όσο το δυνατόν λιγότερα beta προγράμματα γίνεται.

Mην ξεχνάς ότι windows είναι ένα λειτουργικό που απλά καλείται να μαντεύει κάθε φορά την διαφορετική σύνθεση του κάθε χρήστη.

Τώρα να πω πως γίνονται τα ίδια στο powerbook??? ..... :D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Trivial, thanx a bunch για το 4226!!! Τώρα εξηγούνται κάτι περίεργα lag του μισού λεπτού, που μου επέτρεπαν να πιω και κανένα νερό...

Το VPN το κλαίμε οριστικά! Αφενός την είχα ενεργοποιημένη την UDP520, αφετέρου έχει σηκώσει το firewall του Trendmicro (το οποίο και αναγνωρίζει με το όνομά του, όπως και το αntivirus), το οποίο και δεν μπορώ να απενεργοποιήσω γιατί είναι στη default εγκατάσταση του Νοσοκομείου και θέλει password για να αλλάξεις οποιοδήποτε setting (από Δευτέρα θα ξέρω πόσο καλά φυλαγμένο μυστικό είναι αυτό το password).

Το "checking for banner text" στο VPN, που lagάρει τη σύνδεση και τελικά τη ρίχνει, φαίνεται να είναι γνωστό πρόβλημα με wireless routers. Όλοι λένε ότι πρέπει να πεις στο router να αφήνει την UDP500, αλλά το DLink την αφήνει by default (στην αρχή έμπαινα κανονικά, από χθες κάτι emcensored έγινε...). Το πρόβλημα δε λύθηκε ούτε με το router στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (αλλά δε φταίει αυτός, γιατί με το pc που κι αυτό μπαίνει από το ρουτερ, όλα γίνονται μια χαρά). Με μια διαφορά όμως: Το πισι έχει win2k!!! Απορώ τι καλό θεωρούν ότι κάνανε με τα XP (εκτός από το να δημιουργήσουν εκατομύρια θέσεις εργασίας για ανθρώπους που θα λύνουν τα προβλήματα που δημιουργούν τα XP).

Επειδή μάλλον κάτι παπαριά στο OS έκανα, οποιαδήποτε αλλαγή καλοδεχούμενη!

To spybot όντως είναι σαν το πανίσχυρο Βιμ, αλλά μου αρέσει γιατί όταν αλλάζει κάτι στο registry, ακόμη και μαλατσία, το τσακώνει, και με ειδοποιάει (που είμαι στουρνάρι σε κάτι τέτοια). Βέβαια όλο ναι λέω, αλλά από το πες πες, κάτι θα μάθεις.

Κιε γώ λιγότερα ήθελα να βάλω στα XP, αλλά έχει ένα σωρό μαλακίες η Compaq πάνω που δε σ'αφήνει να ξεκινήσεις αν δεν τρέχουν όλα.

Παρεπιπτόντως, παίρνω τα λόγια μου πίσω για το powerbook: Κουβάλησα και τα δύο σε μια απόσταση 500 μέτρων, και ομολογώ ότι ο αροστερός μου δικέφαλος αναπτύχθηκε ίσα με 50% παραπάνω! Αφού λέω να μη γραφτώ στο γυμναστήριο για το μήνα Απρίλη... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω XP pro greek sp2 , κι αντιμετωπίζω 2 προβλήματα. Το πρώτο είναι πως μόλις δείνω το λpassword του χρήστη των XP , αντι να μου βγάλει καλώς ορίσετε, γράφει αλώς ορίσαστε. Δεύτερον δεν έχω βρεί ακόμα τον ελεγχο σφαλμάτων. έχετε καμία ιδέα? Ευχαριστώ για ακόμα μία φορά.. :):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Τώρα έχω και γω αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι να δούμε μπας και βρώ τον Καλό μου Σαμαρείτη:

Σε ελληνικά WinXP μεSP2 εγκατέστησα το ACDSEE Powerpack και αργεί να τρέξει. Ξεκινάει μια χαρά, ξέρετε ακούγεται ο σκληρός, τα φωτάκια κτλ., υπάρχει μετά μια νεκρή περίοδος και ύστερα εμφανίζεται. Έκανα defrag,απενεργοποίησα το Zone Alarm Security Suite, τέλος πάντων έκλεισα τα περισσότερα προγράμματα στο tray αλλά τπτ. Το συγκεκριμένο σύμπτωμα εμφανίζεται και όταν προσπαθώ να εμφανίσω καινούργιο παράθυρο του προγράμματος, πχ όταν ανοίγω το help.

Καμιά βοήθεια κανείς;;;;;; emthanx εκ των προτέρων

Τροποποιήθηκε από M@N1I<
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις καθαρίσει τη Registry των Windows πρόσφατα?

Έχει το σύστημα αρκετή μνήμη γιατί τα προγράμματα με επεξεργασία εικόνας ζητάνε αρκετή. πχ αν έχεις 256ΜΒ και Windows XP τα πράγματα είναι δύσκολα σε ζητήματα ταχύτητας.

Τι επεξεργαστή έχεις? Μήπως είναι μικρός και ανοίγουν πολλά προγράμματα μαζί με Windows οπότε "γονατίζει"...??? Τα προγράμματα εικόνας ζητάνε αρκετούς πόρους και δεν είναι μόνο όσα φαίνονται στο system tray.

Μήπως έχεις πολλές usb συσκευές συνδεδεμένες? Ρουφάνε επεξεργαστή...Πχ το modem ADSL Crypto F200 γονατίζει ένα Celeron 900MHz που έχω....όλα σέρνονται.Μόλις το κάνω disable από το control panel το σύστημα έρχεται στα ίσα του....

Ψάξε αυτά και εδώ είμαστε για περαιτέρω βοήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νταξ παιδιά, το πρόβλημα λύθηκε με μια απλή αναβάθμιση του ACDSEE 6 emarright 7

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Nickpeckos, θυμάσαι που είχα πρόβλημα με το μσν και με βοήθησες τόσες φορές;

ε, ακόμα δεν δουλεύει!!! :blink:

Κάποιος μου είπε ότι επειδή έχω Windows 98, γι' αυτό δεν μου δουλεύει.

Ισχύει αυτό τώρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χθές και ενώ ήμουν συνδεδεμένος στο ιντερνετ σε μια φάση κόλλησε ο firefox, με την έννοια ότι ενώ πάταγα κάποιο link,αυτό δεν προχώραγε(και μου έβγαζε κάτω αριστερά "διακόπηκε" )...Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και βγήκα...Αργότερα όταν θέλησα να ξανασυνδεθώ,είχαν χαθεί όλες οι προσωπικές ρυθμίσεις που είχα κάνει στον firefox,όπως και οι αποθηκευμένοι σελιδοδείκτες...Μπορεί να οφείλεται σε ιό??Μπορώ να ξαναβρώ με κάποιο τρόπο τους σελιδοδείκτες ή χάθηκαν οριστικά??? emhelpemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nickpeckos, θυμάσαι που είχα πρόβλημα με το μσν και με βοήθησες τόσες φορές;

ε, ακόμα δεν δουλεύει!!!  :blink:

Κάποιος μου είπε ότι επειδή έχω Windows 98, γι' αυτό δεν μου δουλεύει.

Ισχύει αυτό τώρα;

win98+msn msg=OK

αρκεί να έχεις έκδοση μετά την 5.0 για λόγους ασφαλείας

τώρα τι να σου πω, δε θυμάμαι τι είχαμε κάνει παλιά... εσύ είσαι που σου είχα γράψει 500 ρυθμίσεις;;;;;;; (είχες άλλο nick???) γιατί αν είσαι εσύ παραδίνομαι.... :P:P:P

αν δεν είσαι εσύ κάνε ένα search και θα βρεις.... 500 ρυθμίσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νταξ παιδιά, το πρόβλημα λύθηκε με μια απλή αναβάθμιση του ACDSEE 6 emarright 7

Όποιος έχει το ACDsee 7 με το σπαστηράκι του, παρακαλείται να το βάλει στην κοινοκτημοσύνη, γιατί δεν περισσεύει ώρα να το βρούμε.

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.