Jump to content

TROUBLESHOOTING...internet, hardware, software,


Recommended Posts

Δοκίμασε έναρξη => εκτέλεση => cmd => θα σου βγάλει τη γραμμή εντολών (αλλιώς μπορείς να τη βρεις στα βοηθήματα στα windows xp) => πληκτρολόγησε X: και πάτα enter (όπου X το γράμμα στο οποίο αντιστοιχεί το usb flash) => dir ή dir/p ή dir/w για να δεις τα περιεχόμενα του flash. Αν τα αρχεία δεν είναι σε κάποιο φάκελο γράψε copy filename.yyy c:\ (όπου yyy ο τύπος του αρχείου) ή copy filename.yyy c:\όνομα υπάρχοντος φακέλου. Αν είναι σε κάποιο φάκελο γράψε copy X:\όνομα φακέλου\filename.yyy c:\ ή X:\όνομα φακέλου\filename.yyy c:\όνομα υπάρχοντος φακέλου.

Δεν υπόσχομαι ότι θα βοηθήσει καθώς μπορεί το usb flash να έχει μολυνθεί από ιό και να μην αναγνωρίζεται από τα windows (λέμε τώρα) και αν και μπορεί να σε μπέρδεψα, ίσως και να βγάλεις κάποια άκρη. :huh:

ΑΝ -λέμε αν- δουλέψει αυτό με ένα αρχείο, θα χρειαστεί να επαναλάβεις τη διαδικασία για κάθε αρχείο ξεχωριστά. Λογικά μετά θα μπορέσεις να τα βρεις μέσα στο σκληρό δίσκο. :)

emjump Κι όμως! Δούλεψε!!!!!!

emiloveyou emiloveyou emiloveyou

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψε η όλη διαδικασία όταν τη διάβασα (να φανταστείς εκτύπωσα το post, για να μπορώ να ακολουθώ τις οδηγίες βήμα προς βήμα! :lol::splats:emstupid ), αλλά τελικά το μόνο που χρειάστηκε να κάνω ήταν έναρξη => εκτέλεση και μου βγήκε ένα παράθυρο που με ρώτούσε τι ήθελα να ανοίξω, έβαλα Η: (εκεί που ήταν το φλασάκι δλδ), πάτησα ok και άνοιξε κανονικότατα! Και ήμουν βέβαια σε φάση emsurprise "ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΛΚ ΨΑΧΝΟΜΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΥΓΧΥΣΤΕΙ;;;;;;!!!!!" empc

Aλλά αφού όλα οκ.... emcolgate emcolgate emcolgateemthanx doctcom

Επειδη είμαι αισιόδοξος.....πιστευω κατα 99.99% ότι το φλασακι πηγε υπερ πιστεως!!

Κανε παντως αλλη μια προσπαθεια.... Μερες αγιες ερχονται...γινονται και θαυματα!!

:)

:lol::splats::P

Προφανώς το φλασάκι προσπαθεί να τρέξει έναν ιό με το autorun. Λύσεις πολλές

1) απενεργοποίησε το autorun για τα πάντα

2) τρέξε ένα linux livecd, βάλε το φλασάκι μέσα, πάρε τα αρχεία που θες και μετά φόρμαρέ το - πολλές φορές.

3) αντί να παίρνεις διαφάνειες με φλασάκι, στέλνε τες με e-mail... Gmail 10MB attachment έχει. Αλλιώς, ανέβασέ τες στο rapidshare και στείλε το link στο mail σου :)

H διάγνωση που έκανες ακούγεται λογική... :) Απλά το 1) δεν ξέρω πώς γίνεται, για το 2) δεν έχω linux και για το 3) δε με εξυπηρετεί το e-mail γτ μιλάμε για διαφάνειες συνολικού μεγέθους 500ΜΒ ... θα 'πρεπε να μου στείλω 50 mail, και με τις ταχύτητες του ιντερνετ στη βιβλιοθήκη...ακόμα θα 'στελνα... Το ανέβασμα στο rapidshare είναι κάτι που δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά θα ρωτήσω αν είναι τα πώς και τι, για να την έχω στα υπόψιν μου και αυτή τη λύση... Πάντως 3 χρόνια που παίρνω τις διαφάνειες από τους υπολογιστές, δεν έχει δημιουργηθεί ποτέ τέτοιο πρόβλημα... Τεσπα, όλα οκ τώρα, η λύση του doctcom τελικά αρκούσε! emthanx για την απάντηση! :)

2) τρέξε ένα linux livecd, βάλε το φλασάκι μέσα, πάρε τα αρχεία που θες και μετά φόρμαρέ το - πολλές φορές.

3) αντί να παίρνεις διαφάνειες με φλασάκι, στέλνε τες με e-mail... Gmail 10MB attachment έχει. Αλλιώς, ανέβασέ τες στο rapidshare και στείλε το link στο mail σου :)

ετσι!διοτι σκοπος ειναι να παρουμε τ΄αρχΕια μας και οχι...$%^*)#@!

ΩΧ ΤΩΡΑ ειδα το female στο προφιλ !να ανακαλεσω;

λολ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παίδες emhelp

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό WD και έκανα back up κάποια αρχεία χρησιμοποιώντας ένα πρόγραμμα συγχρονισμού που είχε ενσωματωμένο ο σκληρός. Λάθος, όπως αποδείχτηκε.

Anyway, θέλω τώρα να τα σβήσω από το φάκελο "συγχρονισμού" (τα έχω ήδη περάσει στο σκληρό), αλλά δεν μπορώ.

Βρήκα εδώ ότι μπορώ είτε να εγκαταστήσω ένα προγραμματάκι (αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ασφαλές) είτε να τα περάσω πίσω στον υπολογιστή και να τα σβήνω από εκεί (παίζει αυτό; παράξενο μου φαίνεται...), που όμως θα μου κοστίσει σε χρόνο και νεύρα.

Έχετε καμιά άλλη ιδέα; :unsure:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικά θα υπάρχει κάποια επιλογή στο πρόγραμμα αυτό, να το απενεργοποιήσεις, και μετά να σβήσεις τα αρχεία από το φάκελο αυτό.

Ειδάλλως, υπάρχει και η πυρηνική βόμβα (το format)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικά θα υπάρχει κάποια επιλογή στο πρόγραμμα αυτό, να το απενεργοποιήσεις, και μετά να σβήσεις τα αρχεία από το φάκελο αυτό.

Ειδάλλως, υπάρχει και η πυρηνική βόμβα (το format)

Θα το κοιτάξω αν υπάρχει αυτή η επιλογή, αν και δε βλέπω να το αποφεύγω το format... Σ' ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα τα φωτα σας γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου!!!Εβαλα ιντερνετ on the go,μιας και ειμαι αγροτικος που θα μεινει μονο τριμηνο στην πολη και μετα στο χωριο.Οι ταχυτητες ειναι τραγικες ενω κα8ε 3 και λιγο με πεταει εξω...Μηπως για ολα αυτα ευθυνεται οτι στην πολυκατοικια μου εχουν ασυρματο δικτυο?Το λαπτοπ μου ειναι παλιας τεχνολογιας και δεν μπορει να συνδεθει σε ασυρματο δικτυο,για αυτο και πηρα το on the go..Μηπως οi υπολοιποι υπολογιστες της πολυκατοικιας μου κλεβουν ταχυτητα?Ελπιζω να μην ειναι πολυ κουφη η ερωτηση!Περιμενω γνωμες σας με ανυπομονησια!Ευχαριστω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Αν μπορει καποιος ας βοηθησει ρε παιδια, ενω για καμποσους μηνες, ενας εξωτερικος Maxtor 1TB, δουλευε κανονικα, τωρα μετα απο το κλεισιμο ή την επανεκκινηση, μαυριζει η οθονη και τρεχουνε ενα εκατομμυριο ασπρες μπουρδες, ισα που προλαβαινω να διαβασω, γραφει: "recovering orphaned file x87 microsoft-windows.manifest" κλπ. Και οταν μετα απο ωρα ξεκινησει το μηχανημα, δεν τον αναγνωριζει καθολου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μπορει καποιος ας βοηθησει ρε παιδια, ενω για καμποσους μηνες, ενας εξωτερικος Maxtor 1TB, δουλευε κανονικα, τωρα μετα απο το κλεισιμο ή την επανεκκινηση, μαυριζει η οθονη και τρεχουνε ενα εκατομμυριο ασπρες μπουρδες, ισα που προλαβαινω να διαβασω, γραφει: "recovering orphaned file x87 microsoft-windows.manifest" κλπ. Και οταν μετα απο ωρα ξεκινησει το μηχανημα, δεν τον αναγνωριζει καθολου....

Start-->My Computer-->View System Information-->Hardware-->Device Manager--->Disk Drives

Κάνε αριστερό κλικ στον εξωτερικό σκληρό που έχει το πρόβλημα και επέλεξε "Troubleshooting"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια. ΣΟΣ. Δεν τρεχουν τα windows στο λαπτοπ μου και σε μαυρη οθονη βγαινει το μηνυμα << διεγραφη ή ειναι κατεστραμμενο το αρχειο windows root.hal.dll. Απαιτειται εγκατασταση αυτου του αρχειου.>> Που να το βρω το αρχειο αυτο? Βοηθεια , παρακαλω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια. ΣΟΣ. Δεν τρεχουν τα windows στο λαπτοπ μου και σε μαυρη οθονη βγαινει το μηνυμα << διεγραφη ή ειναι κατεστραμμενο το αρχειο windows root.hal.dll. Απαιτειται εγκατασταση αυτου του αρχειου.>> Που να το βρω το αρχειο αυτο? Βοηθεια , παρακαλω!

copy paste στο google, κάπου θα υπάρχει...και συμπλήρωσέ το μιας και λείπει.

τι έκανες και άλλαξαν τα registry????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια. ΣΟΣ. Δεν τρεχουν τα windows στο λαπτοπ μου και σε μαυρη οθονη βγαινει το μηνυμα << διεγραφη ή ειναι κατεστραμμενο το αρχειο windows root.hal.dll. Απαιτειται εγκατασταση αυτου του αρχειου.>> Που να το βρω το αρχειο αυτο? Βοηθεια , παρακαλω!

δες εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια, σας ευχαριστω για τη βοηθεια που μου προσφερατε σχετικα με το προβλημα, αλλα τελικα αναγκαστηκα να το το παω σε τεχνικο, γιατι θερμαινοταν και παρα πολυ. Τελικα , καναμε φορματ και τωρα λειτουρηει με μια προσθετη βαση ψυξης, αλλα το συνηθισα και αυτο.

Θα ηθελα, και παλι, σας παρακαλω, τη βοηθεια σας σε ενα θεμα software αμιγως . Εχω αρκετα στοιχεια απο ερευνα σε ενα αρχειο Word και θελω να κανω το εξης: να μετονομαζω τις ιδιες τιμες μιας παραμετρου (,π.χ αρρεν φυλο --> 1 , θηλυ φυλο-->2, δλδ οπου φαινονται αυτες οι λεξεις να τιθενται οι αντιστοιχες τιμες). Υπαρχει καποια εντολη στο Word που να μου επιτρεπει να το κανω αυτο?

Σας ευχαριστω πολυ a priori.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει τέτοια επιλογή, δε θυμάμαι στο MS Word πώς λέγεται, αλλά στο openoffice είναι το find & replace (ctrl + F). Πρέπει να είναι κάτι παρόμοιο και στο MS.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

MS word:

Ctrl+H -->replace αρρεν with 1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω παιδια.Η ιδια εντολη ισχυει και στο Excel?

Οπως υποψιαζεστε , εννοουσα για αρχειο Excel εξ αρχης και ο jerk εκανα λαθος!!!!

Τροποποιήθηκε από per-sempre
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι η ίδια (Ctrl+H)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Συναδελφοι εκλιπαρω για τη βοηθεια σας.Εδω και λιγες ημερες αδυνατω να εισελθω στα προγραμματα msn, τοσο στο live msn messenger, οσο και στο yahoo.messenger.

Μπορειτε να με βοθησετε ,μ σας παρακαλω?

Τροποποιήθηκε από per-sempre
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μηνυμα που προβαλεται ως απαντηση, αναφερει οτι προς το παρον δεν ειναι διαθεσιμη αυτη η υπηρεσια και μου συνιστα να ελεγξω τις ρυθμισεις του firewall, κατι που εχω κανει ηδη , χωρις να διαπιστωσω προβληαμ εκει.

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το firewall και να μπεις. Αν και πάλι δεν μπαίνεις, αλλά βλέπεις κανονικά σελίδες στο ιντερνετ, κοίταξε μήπως έχεις κανέναν ιό. Αν και πάλι δεν έχεις ιό, ξαναπέρασέ τα (msn & yahoo) μπας κι έχουν αυτά πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το firewall και να μπεις. Αν και πάλι δεν μπαίνεις, αλλά βλέπεις κανονικά σελίδες στο ιντερνετ, κοίταξε μήπως έχεις κανέναν ιό. Αν και πάλι δεν έχεις ιό, ξαναπέρασέ τα (msn & yahoo) μπας κι έχουν αυτά πρόβλημα.

Παιδια, σας ευχαριστω πολυ, αλλα τζιφος.Δεν καταλαβαινω τι γινεται! Προσπαθω να τα απεγκαταστησω , αλλα ουτε αυτο γινεται. Αδιεξοδο. Εχετε καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασες να κατεβάσεις τη νέα έκδοση από το ιντερνετ , και να την εγκαταστήσεις κατευθείαν (χωρίς να απεγκαταστήσεις πριν το ΜΣΝ?)?

Ειδάλλως θα σου πρότεινα να κάνεις Start--> All programs --> Accesorie --> System tools --> system restore, και να διαλέξεις μια ημερομηνία πριν σου εμφανιστεί η μαλακία.

Πάντως θεωρώ το Skype ως best. Δεν έχει τέτοιες παπαριές, και υποστηρίζει και επικοινωνία με ΜΣΝ.

http://www.skype.com/intl/en/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το firewall και να μπεις. Αν και πάλι δεν μπαίνεις, αλλά βλέπεις κανονικά σελίδες στο ιντερνετ, κοίταξε μήπως έχεις κανέναν ιό. Αν και πάλι δεν έχεις ιό, ξαναπέρασέ τα (msn & yahoo) μπας κι έχουν αυτά πρόβλημα.

Παιδια, σας ευχαριστω πολυ, αλλα τζιφος.Δεν καταλαβαινω τι γινεται! Προσπαθω να τα απεγκαταστησω , αλλα ουτε αυτο γινεται. Αδιεξοδο. Εχετε καμια αλλη ιδεα?

βαλε pidgin/amsn κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω παιδια. Το σκαιπ το ειχα ηδη.Αλλα ακολουθησα τη συμβουλη για επαναφορα συστηματος και το προβλημα επιλυθηκε. ΜΑ τοσο απλο! Γηρασκω αει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

κι αλλο προβλημα ! Προσπαθω να εγκαταστησω drivers για μια webcam που εχω, Creative. Εχω χασει το σιντι εγκαταστασης και σε οποια σαιτ μπηκα , δεν μπορεσα να βρω λυση. Μηπως εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.