Jump to content

TROUBLESHOOTING...internet, hardware, software,


Recommended Posts

γράψε στο google το μοντέλο και τη λέξη drivers και ψάξε στα πρώτα 2-3 αποτελέσματα ή ψάξε στο επίσημο site της creative για να τους κατεβάσεις.

εναλλακτικά μετά από την πληκτρολόγηση στο google γράψε +rapidshare, μπορεί να είσαι τυχερός

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κι αλλο προβλημα ! Προσπαθω να εγκαταστησω drivers για μια webcam που εχω, Creative. Εχω χασει το σιντι εγκαταστασης και σε οποια σαιτ μπηκα , δεν μπορεσα να βρω λυση. Μηπως εχετε καμια ιδεα?

http://support.creative.com/Products/Products.aspx?catid=218

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω πολυ. Ειχα μπει ηδη στην επισημη σελιδα της εταιριας , αλλα δεν ειχα προσεξει χαμηλα καποια επιλογη με πολυ μικρα γραμματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Τελευταία ο υπολογιστής μου (HP laptop) κολλάει συνέχεια (συγκεκριμένα κολλάει το explorer.exe), οπότε δεν το αποφεύγω το φορμάτ. emconfused

Έχω δημιουργήσει τους δίσκους αποκατάστασης και απ' ότι έχω καταλάβει, το μόνο που μένει να κάνω είναι να τους βάλω στο λάπτοπ και θα γίνει το φορμάτ και η εγκατάσταση των αρχικών προγραμμάτων αυτόματα. Ένας υπάλληλος στο Πλαίσιο μου είπε ότι αυτοί οι δίσκοι περιέχουν τα windows, αλλά δε μου φάνηκε πολύ σίγουρος. Δεν ήξερε όμως για τα άλλα προγράμματα που ήταν αρχικά "φορτωμένα" στον υπολογιστή. Έχετε καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασες αυτό που γράφω στο ποστ 247 ; (αυτό με την επαναφορά σε προηγούμενη ημερομηνία)

Ως προς το φορματ, δεν σου δώσαν το CD με τα windows όταν αγόρασες το λάπτοπ ; !

(έχω ακούσει ότι δεν το δίνουν, και το θεωρώ μεγάλη κοροιδία, αφού τα αγοράζουμε τα windows μαζί με το λάπτοπ)

Αν έχεις το αρχικό σιντι των γουιντους, τοτε μπορείς να κάνεις φορματ άνετα μα αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασες αυτό που γράφω στο ποστ 247 ; (αυτό με την επαναφορά σε προηγούμενη ημερομηνία)

Ως προς το φορματ, δεν σου δώσαν το CD με τα windows όταν αγόρασες το λάπτοπ ; !

(έχω ακούσει ότι δεν το δίνουν, και το θεωρώ μεγάλη κοροιδία, αφού τα αγοράζουμε τα windows μαζί με το λάπτοπ)

Αν έχεις το αρχικό σιντι των γουιντους, τοτε μπορείς να κάνεις φορματ άνετα μα αυτό.

Ναι, έχω δοκιμάσει την επαναφορά, αλλά δε γίνεται :wacko:

Όχι, δε μου έδωσαν CD με τα Windows. Πλέον δε δίνουν (για να αναγκάζονται όλοι να αγοράσουν τα αυθεντικά) και κάθε υπολογιστής έχει φορτωμένο ένα πρόγραμμα για να φτιάχνει μόνο 1 σετ CD. Εγώ έχω το σετ, αλλά δεν ξέρω τι περιέχει...

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το set περιέχει και τα αρχικά προγράμματα, εφόσον έφτιαξες όλα τα CD που προβλέπει το ειδικό πρόγραμμα, οπότε φορτώνεις το CD no 1 και ακολουθείς τις οδηγίες.

Η επαναφορά συστήματος σε εμένα δεν έχει λειτουργήσει ποτέ σωστά σε 6 διαφορετικές εκδόσεις των Windows... (98, 98SE, Millennium, XP Pro, XP Home, Vista Home) emdots

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gifemthanx:) :)

(Εγώ έχω τα XP Home και μπορούσα να κάνω επαναφορά, μέχρι που μπήκε ένας ιός :angry:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τότε, αν δεν κάνεις αυτό με το σετ, εγώ θα κατέβαζα πειρατικά windows και θα τα εγκαθιστούσα. τα "καλά" πειρατικά είναι μια χαρά και >1000φορές δοκιμασμένα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τότε, αν δεν κάνεις αυτό με το σετ, εγώ θα κατέβαζα πειρατικά windows και θα τα εγκαθιστούσα. τα "καλά" πειρατικά είναι μια χαρά και >1000φορές δοκιμασμένα!

το έχω κάνει αυτό με το σετ, αλλά θα τα κατεβάσω κιόλας ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλη χρονια σ ε ολους. Επικαλουμαι για μια ακομη φορα τη βοηθεια σας. Εχω εναν εκτυπωτη HP, στον οποιο καποια στιγμη φρακαρε μια κολα Α4 κι εγω την τραβηχα αγαρμπα. Εκτοτε, δε λειτουργει καθως οι σελιδες Α4 πιανονται συνεχεια στον κυλινδρο περιστροφης και σταματαει αμεσως.Προτου παω στον τεχνικο, υπαρχει καποια δυνατοτητα για να το επιδιρθωσω μονος μου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι ένας απλός inkjet που δεν κοστίζει πάνω από 60-70 ευρώ καλύτερα πάρε έναν καινούριο... εκτός κι αν ο τεχνικός τον επισκευάσει δωρεάν :wacko:

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμελησα να αναφερω συναδελφε πως τον απεκτησα μολις πριν απο 6μηνες! Οποτε να αγορασω τοσο συντομα εναν καινουριο, καπως μου κανει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αξίζει τον κόπο και το χρήμα η επισκευή παρά η αγορά ενός καινούριου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας και πάλι!

Το πρόβλημά μου αυτή την φορά είναι με το USB. Εδώ και 2 μέρες, δεν μπορώ να δω απευθείας το περιεχόμενό του.

Ενώ αναγνωρίζει αμέσως το new device σαν USB και με βγάζει στην κεντρική του My computer (έχω XP), δεν το δείχνει σαν δίσκο αλλά σαν φάκελο εγγράφων και μου ζητάει να επιλέξω πρόγραμμα για να το ανοίξω.

Δεν έβγαλα άκρη και πήγα από Έναρξη->right click στο My computer->Management->Disc management και το άνοιξα αμέσως χωρίς πρόβλημα.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν το κάνει αυτόματα... Αν έχετε κάποια ιδέα, θα εκτιμούσα ειλικρινά την βοήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ΤΑ ΝΕΕΕΕΕΕΕΥΡΑΑΑΑΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!! ranting.gif000ablow.gif

λοιπόν, εδώ και ένα μήνα έχω πάρει έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο (κλικ) και ~2 βδομάδες τώρα μου βγάζει συνέχεια προβλήματα...

το πρώτο "συμβάν" ήταν ένα παραθυράκι που εμφανίστηκε κάτω δεξιά και έλεγε στο περίπου "τα windows δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν την εγγραφή στο J: ..... Τα δεδομένα χάθηκαν. Δοκιμάστε να τα αποθηκεύσετε αλλού..." ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Παθαίνω επιτόπου 2-3 εγκεφαλικά (γτ αυτά που είχα στο σκληρό ήταν τα της σχολής, οπότε αλίμονο αν τα είχα χάσει), πάω να ανοίξω το σκληρό, άδειος... δε φαινόταν να υπάρχει τπτ μέσα... Κάνω τη μλκ να βγάλω το usb και να το ξαναβάλω μπας και νιώσει... Δεν αναγνώριζε καν το δίσκο και δεν άνοιγε....Κλείνω τον υπολογιστή, τον ξανανοίγω, καμία διαφορά... Συνδέω το δίσκο σε άλλη θύρα usb, πάλι τπτ... Εν τω μεταξύ μαζί με το δίσκο υπήρχε και ένα χαζό πρόγραμμα που κάνει και καλά αυτόματα backup και κάτι τέτοια... Επειδή λοιπόν το παραθυράκι που έβγαινε κάτω δεξιά ελεγε κάτι για προγραμματισμένη εγγραφή, σκέφτηκα μήπως αυτό με το backup δημιουργεί το πρόβλημα, επομένως απεγκατέστησα το πρόγραμμα, έκανα και μια επανεκκίνηση και ω ναι ο δίσκος άνοιξε, και είχε και τους φακέλους που έπρεπε να χει μέσα...

Χάρηκα εγώ ότι το 'λυσα το πρόβλημα... Αμ δε... Συχνά πυκνά, όταν ανοίγω κπ αρχείο που υπάρχει στο σκληρό, βγαίνει αυτό το ηλίθιο παραθυράκι κάτω δεξιά, και άπαξ και βγει, ή δεν εμφανίζονται πια όλοι οι φάκελοι που είναι στο δίσκο, ή εμφανίζονται αλλά είναι άδειοι, ή εμφανίζονται όλα αλλά δεν ανοίγουν... και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να ξανανιώσει...

Έχετε καμιά ιδέα ποιο στο καλό είναι το προβλημα ή τι κάνω λάθος, ή τεσπα τι να κάνω για να το λύσω το πρόβλημα;;;

Επειδή έχω εκνευριστεί απίστευτα με τη βλακεία αυτή μες στη μέση της εξεταστικής, παίζει απλά να κάνω ένα format στο δίσκο και να 'ναι όοοοοοοολο δικό του.... vampv.gif Είναι κακή ιδέα;;

Βέβαια φοβάμαι πως με το format (που δλδ θα μεταφέρω τα δεδομένα του εξωτερικού στον C, και μετά φορματ, και μετά πάλι στον εξωτερικό) ό,τι έχει χαθεί (αν έχει χαθεί... είναι αδύνατον να ελέγξω ένα-ένα όλα τα αρχεία) δε θα μπορέσω να το ανακτήσω εκτός κι αν υπάρχει κανένα μαγικό που μπορώ να κάνω στον εξ.σκληρό χωρίς να σβήσω τπτ... γτ όταν π.χ. κολλάει και δε μου εμφανίζει κανένα φάκελο ή αρχείο, μετά από μια επανεκκίνηση τα εμφανίζει... άρα κάπου εκεί μέσα υπάρχουν όλα τα δεδομένα (θέλω να πιστεύω), απλά για κάποιο λόγο έχουν γίνει κουλουβάχατα και δεν εμφανίζονται σωστά...

μπούρδες λέω;;; δεν ξέρω... confused.gif συγχωρέστε την άγνοια... απλά heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeep!!!!!!!!!!!! smile_basic_help.gif

Τροποποιήθηκε από melian
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

melian αυτά είναι τα κλασσικά προβλήματα ενός western digital. είχα κ γω έναν ίδιο που στο μήνα έφαγε bad sector,κολλησε εφαιτίας σφάλματος στην αντιγραφή, τον πήγα πίσω και με την εγγύηση πήρα έναν samsung 500G στην ίδια τιμή κ καθάρισα...

λοιπόν κάνε ένα back up στον c σου ή στο σκληρό ενός φίλου κ πήγαινε τον πίσω

η πολιτική τους είναι να μην τους πολυκοιτάνε στο σέρβις κ να τους αντικαθιστούν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

amaryllis μάλλον έχεις φάει ιό!!!

o autorun και ο recycler παίζουν πολύ στα στικάκια

δοκίμασε να κάνεις ένα πλήρες (full) φορμάτ στο στικάκι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

melian αυτά είναι τα κλασσικά προβλήματα ενός western digital. είχα κ γω έναν ίδιο που στο μήνα έφαγε bad sector,κολλησε εφαιτίας σφάλματος στην αντιγραφή, τον πήγα πίσω και με την εγγύηση πήρα έναν samsung 500G στην ίδια τιμή κ καθάρισα...

λοιπόν κάνε ένα back up στον c σου ή στο σκληρό ενός φίλου κ πήγαινε τον πίσω

η πολιτική τους είναι να μην τους πολυκοιτάνε στο σέρβις κ να τους αντικαθιστούν...

confused.gif

μα πήγα και πήρα western digital γτ μου είπαν ότι αυτοί είναι οι καλύτεροι! wacko.gif

δλδ δεν υπάρχει ελπίδα ε; είναι εξ ορισμού μουφα ο δίσκος; sad.gif

πφφφφ.... τον είχα πάρει από ένα μαγαζί στην Αθήνα... άρα μετά την εξεταστική...

emthanx Vancomycin! και καλό σου φορματ! tongue.gif

αν έχει κανείς άλλη άποψη επί του θέματος, i m all ears!

α! θα 'θελα, αν μπορείτε, να μου πείτε τι προτείνετε και άλλοι ως καλό εξωτερικό σκληρό, για να μην την ξαναπατήσω αν τελικά χρειαστεί να πάρω άλλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

melian, φιλική συμβουλή.

Πριν βιαστείς να πάρεις άλλον, έχω να προτείνω κάτι για να μην τον αχρηστεύσεις εντελώς.

έχω και γω wd και όταν τον πήρα ένας φίλος με συμβούλευσε να του κάνω αμέσως φορμάτ και να αλλάξω τη διαμόρφωση των αρχείων από fat32 σε ntfs, αν θυμάμαι καλά.. Μου είπε ότι αλλιώς βγάζει κάτι προβλήματα λόγω ασυμβατότητας or something. give it a try, αν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις...

ελπίζω να βοήθησα, κρίμα είναι, καινούριος σκληρός.. δε πιστεύω να 'ναι μούφα, κάτι άλλο παίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emthanx για την απάντηση!!!

ναι ρε συ, δε θα τον πέταγα αμέσως κι απ' το παράθυρο (αν και κάποια στιγμή το μεσημέρι στο τσακ ήμουν emhehe ), θα δοκιμάσω το φορματ πρώτα! (μόλις βρω να δανειστώ ένα 2ο σκληρό για backup...)

αυτό με τη διαμόρφωση των αρχείων δεν το κατάλαβα, με δεξί κλικ στις ιδιότητες του δίσκου όμως μου λέει "σύστημα αρχείων NTFS".... μήπως εννοούσες να κάνω το ανάποδο; (από ntfs σε fat32 ?) κ πώς το κάνω αυτό; huh.gif

Τροποποιήθηκε από melian
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι WD γενικά είναι πολύ προβληματικοί δίσκοι, ειδικά τα τελευταία 2 μοντέλα.

η συμβουλή μου είναι αφού δεν δούλεψε κανονικά με την πρώτη να μην κάνεις τπτ απολύτως κ να τους τον πας πίσω.

εγώ δεν θα εμπιστευόμουν για να κρατήσω αρχεία ένα εξ αρχής προβληματικό δίσκο...ούτε αν έστρωνε μετά από φορμάτ, για σκέψου το!

εξάλλου if anything can go wrong,it will,at the worst possible way

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την πρώτη; ποια πρώτη; ουσιαστικά δεν έχω κάνει κάτι στο δίσκο, απλά έπαιζα με το βάλε-βγάλε το usb, τις επανεκκινήσεις, και ξεφορτώθηκα το πρόγραμμα που είχε μαζί με το δίσκο...

τεσπα... επειδή πριν πάρω wd το 'χα ψαξει λίγο στο νετ και είχα διαβάσει καλές κριτικές, και επειδή αυτός που μου το πρότεινε in the first place μόνο άσχετος δεν είναι, θα του δώσω μια ευκαιρία με το φορματ, και φτου φτου μην το ματιάσω, ελπίζω να μην ξαναεμφανίσει προβλήματα! άλλωστε αν κάθε φορά που μια μονάδα αποθήκευσης χρειαζόταν φορματ, τη βγάζαμε άχρηστη, καήκαμε!

όσο για την εμπιστοσύνη στο δίσκο... ναι αυτό το καταλαβαίνω, αλλά για 'μενα ισχύει έτσι κι αλλιώς για όλα τα δεδομένα που έχουμε αποθηκευμένα αποκλειστικά σε ηλεκτρονική μορφή! δλδ εγώ θα προτιμούσα να τα 'χω όλα και εκτυπωμένα ξέρω 'γω, για να αισθάνομαι ασφαλής, αλλά το δάσος του αμαζονίου δε μου φταίει σε τπτ! tomato.gif001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ προτείνω Seagate σκληρούς και ειδικά Seagate FreeAgent !!!

Έχω το προηγούμενο μοντέλο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος !!!

Δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα παρά τη σκληρή χρήση....smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.