Jump to content

TROUBLESHOOTING...internet, hardware, software,


Recommended Posts

Καλό είναι να κάνεις πλήρη διαμόρφωση (format). Αν κάνεις την γρήγορη δεν θα διαμορφωθεί σωστά η επιφάνεια του δίσκου και με την πάροδο του χρόνου θα εμφανίσει "κολλήματα" και "καθυστερήσεις", ιδιαίτερα αν εγκαταστήσεις αρκετά προγράμματα στη συνέχεια.

Αφού βάλεις το CD των windows, κάνεις επανεκκίνηση και επιλέγεις boot from cd στις επιλογές που σου δίνει. Στη συνέχεια διαγράφεις πρώτα το πρωτεύον διαμέρισμα (δηλαδή το C:), το οποίο συνήθως στα XP είναι "διαμέρισμα εκτός DOS", αν έχεις παλιότερα windows θα είναι "διαμέρισμα DOS" κσι στη συνέχεια το διαμορφώνεις.

Αν υπάρχουν περισσότερα διαμερίσματα διαγράφεις πρώτα εκείνα, με την ανάποδη σειρά που έχουν και τελευταίο το πρωτεύον (αν έχεις ένα σκληρό με γράμμα C: και το D: είναι κάτι άλλο, τότε έχεις μόνο ένα πρωτεύον διαμέρισμα, συνήθως έτσι είναι οι περισσότεροι έτοιμοι Η/Υ που κυκλοφορούν στα γνωστά καταστήματα).

Αφού γίνει το format, ξανά επανεκκίνηση, πάλι boot from cd και επιλέγεις εγκατάσταση των windows. Όταν κοντεύει να τελειώσει θα κάνει ξανά επανεκκίνηση από μόνο του, τότε θα επιλέξεις boot from hard drive και θα περιμένεις να τελειώσει, ίσως κάνει 3-4 επανεκκινήσεις προς το τέλος.

Ακούγονται λίγο κινέζικα, αλλά δεν μπορώ να τα εξηγήσω καλύτερα χωρίς να γίνω κουραστικός. :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ήρθε ο καιρός να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια κάποιου/ας :P:rolleyes:

Πώς θα προσθέσω σε αρχείο abc.avi υπότιτλους που βρίσκονται σε αρχείο με όνομα abc.srt?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήρθε ο καιρός να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια κάποιου/ας :P:rolleyes:

Πώς θα προσθέσω σε αρχείο abc.avi υπότιτλους που βρίσκονται σε αρχείο με όνομα abc.srt?

Θες απλά να το δεις ή να τους ενσωματώσεις μόνιμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήρθε ο καιρός να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια κάποιου/ας :P:rolleyes:

Πώς θα προσθέσω σε αρχείο abc.avi υπότιτλους που βρίσκονται σε αρχείο με όνομα abc.srt?

Θες απλά να το δεις ή να τους ενσωματώσεις μόνιμα;

Βασικά να το δω θέλω, τώρα αν είναι εύκολο να ενσωματωθούν και μόνιμα δεν με πειράζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να τους δεις απλώς, το μόνο που χρειάζεσαι είναι να έχουν το ίδιο όνομα το βίντεο με τους υπότιτλους, δηλαδή:

movie.avi

movie.srt

Εννοείται ότι δεν θα το δεις με τον Windows Media Player, αλλά με κάποιο άλλο, πχ Media Player Classic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

@maddoctor: Όταν βρω χρόνο θα κοιτάξω τα tutorials για τη μόνιμη προσθήκη υποτίτλων. :)emthumbsup

Και στο ζουμί της υπόθεσης: Τελικά τα ονόματα των αρχείων είναι τα ίδια, αλλά οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονται ούτε με το Media Player Classic, ούτε με το Real Player ή το Quicktime που επίσης δοκίμασα. Εμφανίζονται όμως μια χαρά με το VLC media player που τόσο καιρό σνόμπαρα αλλά τώρα λέω να το χρησιμοποιώ συχνότερα! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς κάποιο firewall που να τρέχει σε Windows 98 Second Edition?

Καλά, μη βαράτε :P απλά έχω ένα παλιό PC και το συνέδεσα σήμερα με broadband network, οπότε θα χρειαστώ κάτι να ελέγχει την κίνηση. :rolleyes:

Τα Kerio, ZoneAlarm, PC Tools firewalls δεν τρέχουν σε τόσο παλιό λειτουργικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για αυτό που ρωτάς, αλλά εγώ σου προτείνω να μην βάλεις firewall. Δεν προσφέρει ιδιαίτερα. πράγματα, παρά καθυστερεί τον υπολογιστή.

Εγώ δεν έχω firewall εδώ και πολύυυ καιρό, και έχω βρει την υγειά μου. Απλά κάνω scan τα αρχεία που κατεβάζω, με ένα antivirus και antispyware.

Το καλύτερο είναι το hardware firewall που έχει ήδη το router σου.

Κοίτα και εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα και παίρνοντας ως δεδομένο ότι είμαι αρκετά προσεκτικός με ό,τι κατεβαίνει στο σύστημα μου, μάλλον δε θα έχω πρόβλημα. Πάντως προς το παρόν δεν έχω περάσει κάρτα δικτύου στο παλιό PC και μπαίνω μέσω ADSL modem, το οποίο μάλλον δεν έχει hardware firewall (ή έχει;) αλλά έτσι κι αλλιώς συνδέομαι μόνο για όσο χρειάζομαι σε αντίθεση με το νεότερο Η/Υ που μένει on-line για ώρες.

Είσαι απόλυτα σίγουρος για τη μη χρήση firewall; Γενικά προτιμώ να "φάω" λίγη από τη δύναμη της CPU παρά να είμαι εντελώς χύμα. Και έχω δει ουκ ολίγες απόπειρες εισβολής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι σχετικά καινούριο το modem σου, θα έχει hardware firewall.

Απόλυτα σίγουρος ποτέ δεν είμαι, αλλά προσέχω που πάω, και ότι "ψιλό" αρπάξω, το βγάζω με ένα καλό scan 1/βδομάδα.

(Σημαντικό: χρησιμοποιώ Firefox, με NoScript Addon μέσα - μακριά από Internet Explorer!!! . Από antivirus έχω το ClamWin )

Το firewall μου τη σπάει διότι παρεμβαίνει και σε πολλά προγράμματα. Και από πολλούς προγραμματιστές άκουσα ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα (δεν προσφέρει κάτι περισσότερο από το ήδη υπάρχον hardware firewall, και αν θέλει κάποιος να στην κάνει, θα στην κάνει, με ή χωρίς firewall!) . Οπότε το uninstallησα, και ησύχασα.

Όπως έχω απενεργοποιήσει και το real-time protection των antivirus, και antispyware. Εδώ και κανά χρόνο είμαι μια χαρά (με τακτικό scan όλου του συστήματος) !

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπόψη το firewall ανιχνεύει κάθε κίνηση προς τα μέσα και προς τα έξω. Το hardware firewall μπορεί να μπλοκάρει την προς τα μέσα, την προς τα έξω όμως μόνο με software firewall μπορείς να το κααφέρεις. Τι εννοώ με αυτό....εάν κατεβάσεις κάτι (αρχείο, email, οτιδήποτε) και είναι μολυσμένο και πάει να συνδεθεί με τον έξω κόσμο, με το firewall του ρούτερ δεν μπορείς να το σταματήσεις. Για τα 98 δοκίμασε κάποιο από αυτά ->

http://www.jetico.com/jpfirewall.htm

http://www.mdgx.com/fw.htm#MON

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

@maddoctor: Όταν βρω χρόνο θα κοιτάξω τα tutorials για τη μόνιμη προσθήκη υποτίτλων. :)emthumbsup

Και στο ζουμί της υπόθεσης: Τελικά τα ονόματα των αρχείων είναι τα ίδια, αλλά οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονται ούτε με το Media Player Classic, ούτε με το Real Player ή το Quicktime που επίσης δοκίμασα. Εμφανίζονται όμως μια χαρά με το VLC media player που τόσο καιρό σνόμπαρα αλλά τώρα λέω να το χρησιμοποιώ συχνότερα! ;)

ψάξε για total video converter και θα με θυμηθείς!ειναι και πλευερ ταυτόχρονα!!εν ολίγοις καμνει πρεσβύτερους !(παπάδες που λέμε!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό είναι να κάνεις πλήρη διαμόρφωση (format). Αν κάνεις την γρήγορη δεν θα διαμορφωθεί σωστά η επιφάνεια του δίσκου και με την πάροδο του χρόνου θα εμφανίσει "κολλήματα" και "καθυστερήσεις", ιδιαίτερα αν εγκαταστήσεις αρκετά προγράμματα στη συνέχεια.

Αφού βάλεις το CD των windows, κάνεις επανεκκίνηση και επιλέγεις boot from cd στις επιλογές που σου δίνει. Στη συνέχεια διαγράφεις πρώτα το πρωτεύον διαμέρισμα (δηλαδή το C:), το οποίο συνήθως στα XP είναι "διαμέρισμα εκτός DOS", αν έχεις παλιότερα windows θα είναι "διαμέρισμα DOS" κσι στη συνέχεια το διαμορφώνεις.

Αν υπάρχουν περισσότερα διαμερίσματα διαγράφεις πρώτα εκείνα, με την ανάποδη σειρά που έχουν και τελευταίο το πρωτεύον (αν έχεις ένα σκληρό με γράμμα C: και το D: είναι κάτι άλλο, τότε έχεις μόνο ένα πρωτεύον διαμέρισμα, συνήθως έτσι είναι οι περισσότεροι έτοιμοι Η/Υ που κυκλοφορούν στα γνωστά καταστήματα).

Αφού γίνει το format, ξανά επανεκκίνηση, πάλι boot from cd και επιλέγεις εγκατάσταση των windows. Όταν κοντεύει να τελειώσει θα κάνει ξανά επανεκκίνηση από μόνο του, τότε θα επιλέξεις boot from hard drive και θα περιμένεις να τελειώσει, ίσως κάνει 3-4 επανεκκινήσεις προς το τέλος.

Ακούγονται λίγο κινέζικα, αλλά δεν μπορώ να τα εξηγήσω καλύτερα χωρίς να γίνω κουραστικός. :rolleyes:

σας ευχαριστω πολυ παιδια δοκτκομ και φορεα!!!

εκανα κ μπακαπ κ φορματ μου πηρε 8 ωρες βεβαια... :P -μετρημενες-

δε νομιζω οτι εκανα ακριβως οσα [περιγραφεις παραπανω... εβαλα τα σδ με αυξουσα σειρα... :lol: και αυτο ηταν..[περιπου!ελπιζω να εγινε σωστα, θα δειξει φανταζομαι...-βασικα δε θυμαμαι αν εκανα τη διαγραφη ή αν εκανα επανεγκατασταση πριν κανω τη διαγραφη..!!!!... :splaaaats: -

και παλι ευχαριστω..

η χαρα του να το κανεις μπαι γιορ σελφ δεν περιγραφεται... ;)

αλλα απο δω και στο εξης...θα προσεχω πολυ με τα αντιβαιρους μου.... emblush:rolleyes:

Τροποποιήθηκε από traviata
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Υπόψη το firewall ανιχνεύει κάθε κίνηση προς τα μέσα και προς τα έξω. Το hardware firewall μπορεί να μπλοκάρει την προς τα μέσα, την προς τα έξω όμως μόνο με software firewall μπορείς να το κααφέρεις. Τι εννοώ με αυτό....εάν κατεβάσεις κάτι (αρχείο, email, οτιδήποτε) και είναι μολυσμένο και πάει να συνδεθεί με τον έξω κόσμο, με το firewall του ρούτερ δεν μπορείς να το σταματήσεις. Για τα 98 δοκίμασε κάποιο από αυτά ->

http://www.jetico.com/jpfirewall.htm

http://www.mdgx.com/fw.htm#MON

Ευχαριστώ πολύ έβαλα το jetico, τώρα δουλέυει κανονικά, μου crashαρε δύο φορές μετά την εγκατάσταση και χρειάστηκε να περάσω από δύο safe modes (μήπως να τον πετούσα έτσι κι αλλιώς; :D ) αλλά τώρα όλα καλά! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

σ ευχαριστω πολυ mixmavre emiloveyou

μονο που επειδη εχω βαλει αγγλικη εκδοση στα χρ ολα ειναι ψιλοκινεζικα... τεσπα κανει τη δουλεια του ευχαριστω πολυ!!

κατι ακομη,λιγο ασχετο αλλα δεν ξερω που αλλου να το ποσταρω..

πρεπει να βρω ολο το αρθρο αυτο (βασικα η αδερφη μου)

ξερετε αν υπαρχει τροπος να το κατεβασω χωρις να γραφτω/πληρωσω κτλ?

θα παω αυριο να ρωτησω στο πανεπιστημιο αλλα στην αρχη του χρονου που ειχα παει για κατι αντιστοιχο ειχαν πει οτι για οικονομικους λογους το απθ ειχε διακοψει τη συνδρομη σε περιοδικα...

so... ξερετε καποιον αλλο τροπο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Αντί του winrar θα σου πρότεινα το freeware 7zip (κάτω η Microsoft!). Θα το βρείς εδώ

2) Για το άρθρο, δοκίμασε να επισκεφθείς κάποια βιβλιοθήκη πανεπιστημιακού νοσοκομείου. Συνήθως έχουν ενεργό συνδρομή στα περιοδικά αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σ ευχαριστω φορεα !

με το αρθρο βρηκα ακρη,με βοηθησε απιστευτα ο Remy -βασικα μου βρηκε το αρθρο :D - τον οποιο και υπερευχαριστω!!!

παντως οπως ειπα,στην αρχη του χρονου τουλαχιστον, το απθ για οικονομικους λογους... ειχε κοψει τη συνδρομη σε ιατρικα περιοδικα... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ firefox, όταν βλέπω videos στο youtube και ενώ έχει κατέβει όλο το video, γράφει στη γραμμή κατάστασης "Μεταφορά δεδομένων από i.ytimg.com". Είναι φυσιολογικό; Έχει ιδέα κανείς τι παίζει; emstupid

Τροποποιήθηκε από doctcom
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ firefox, όταν βλέπω videos στο youtube και ενώ έχει κατέβει όλο το video, γράφει στη γραμμή κατάστασης "Μεταφορά δεδομένων από i.ytimg.com". Είναι φυσιολογικό; Έχει ιδέα κανείς τι παίζει; emstupid

As it turns out the ytimg.com domain is owned by YouTube; apparently this server is used to serve thumbnail images into the YouTube player (YouTube IMaGe server).

If you are receiving the error "Reading i.ytimg.com" but some web pages aren't loading or YouTube videos won't play, then you will need to check your script blocking software (such as NoScript for FireFox) or anti-virus software (like Kapersky AntiVirus) and enable access to i.ytimg.com. Pages relying on it should then load and you'll be able to play your YouTube videos again.

Οπότε απολύτως τίποτα το ανησυχητικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ, μια χαρά παίζουν τα videos, απλά ανησύχησα μήπως ο firefox άρχισε να κατεβάζει "stuff" στον Η/Υ μου! :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής:

το pc σβήνει μόνο του (δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος των windows) σε ανυποψίαστες στιγμές.

Το κουμπί του πύργου όμως παραμένει φωτεινό, δείχνοντας ότι συνεχίζει να παίρνει ρεύμα κανονικά.

Δοκίμασα οθόνη και καλώδια σε δεύτερο πύργο και είναι ok, οπότε η σκέψη μου πάει σε υπερθέρμανση --> αλλαγή ανεμιστηράκι/κάρτα γραφικών.

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα motherboard ή ίσως κάτι άλλο που δεν έχω υπολογίσει?

Αν γνωρίζει κάποιος, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την γνώμη μου.

Ευχαριστώ πολύ. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.