Jump to content

TROUBLESHOOTING...internet, hardware, software,


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μάλλον θέλω κ γω ένα formataki μιας κ απάντησα σε ποστ της 24/01/2010...μπας κ στρώσω

:D

Ευτυχώς με το restart έφτιαξε μόνο του να λες και δεν μου ξαναδημιούργησε προβλήματα γιατί η σχέση μου με το format (τί ωραία λέξη.. :wacko: ) είναι καθαρά φιλοσοφική. Ξέρεις, μια λέξη που έτυχε να ακούσω κάπως, κάπου, κάποτε... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ προτείνω Seagate σκληρούς και ειδικά Seagate FreeAgent !!!

Έχω το προηγούμενο μοντέλο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος !!!

Δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα παρά τη σκληρή χρήση....smile.gif

εγώ Μελιαν εναν toshiba εχω, παράπονο κανένα αλλά καθότι άσχετη, μπορείς και να αγνοήσεις το ποστ μου. :)

thank you both! smile.gif

μόλις έκανα φορματ... 2 κιόλας, έτσι για να μάθει ο κ$#*%δίσκος! emhehe

για να δούμε...

εν τω μεταξύ, χρειάστηκε γύρω στη 1.5 ώρα (δλδ σχεδον 3ωρο και τα 2 μαζι)!!! τόοοοοοσο διαρκεί;;;;; στο usb stick γίνεται σε dt!! βέβαια άλλο 4GB και άλλο 320GB, αλλά και πάλι, 1.5 ώρα πολύ δεν είναι; huh.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα που έχει καύσωνες κι αρχιζουν τα ιδροκόπια

σε κίνδυνο ευρίσκονται μεγάλο τα λαπτοπια.

(τα νετμπουκ κι οι εξωτερικοι του καθε ειδους δισκοι

αν το αμελεις επι μακρον ,κακος μπελας σε βρισκει)

Και πρέπει απο κάτω τους να βάλτε ανεμιστήρα

μιλα ο ειδήμονας που χει μεγάλη πείρα

Με οκτώ ευρώ εσύ θα βρεις καλό ανεμιστηρακι

που καίει ρεύμα ελάχιστο και βγάζει αεράκι

και όταν στο κομπιούτερ σου πέσει η θερμοκρασία

σε σενανε με τη σειρα προσφέρει υπηρεσία.

Τροποποιήθηκε από ΚυρΔημήτρης Φυσικοπροφέσορ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μελιαν έχει βρεθεί από μελέτες ότι ο σκληρός σου θα επανέλθει μετά από 11 φορμάτ και θα έχεις δαπανήσει 8 φορές το χρόνο που θα χρειαζόταν να πας να κάνεις μια απλή αντικατάσταση με ένα καινούργιο, ο οποίος είναι κατά μέσο όρο 88 λεπτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μελιαν έχει βρεθεί από μελέτες ότι ο σκληρός σου θα επανέλθει μετά από 11 φορμάτ και θα έχεις δαπανήσει 8 φορές το χρόνο που θα χρειαζόταν να πας να κάνεις μια απλή αντικατάσταση με ένα καινούργιο, ο οποίος είναι κατά μέσο όρο 88 λεπτά.

τυχαίο; emhehe

btw τον γλωσσόφαγες τον καημένο το δίσκο μου ρε vancomycin! confused.gif

ενώ μετά το φορμάτ αποθήκευσα στον εξωτερικό τις διαφάνειες των μαθημάτων του εξαμήνου για να τις ανοίγω από εκεί και να ελέγξω αν θα παρουσιάσει κπ πρόβλημα, και φαινόταν να δουλεύει μια χαρά, ξανά τα ίδια... <_< βέβαια άργησε αυτή τη φορά, δλδ ενώ κπ στιγμή είχα ανοιχτά ~12 ppt και δεν είχα κανένα πρόβλημα, πιο μετά που πήγα να ανοίξω ~20 pdf (5-10 σελίδων το καθένα, δε μιλάμε για τραγικά μεγάλα αρχεία δλδ), τα άνοιξε, αλλά αμέσως μετά έβγαλε πάλι το παραθυράκι κάτω δεξιά και τα 'φτυσε... κόλλησαν όλα... γρρρ... mad.gif

τεσπα, προφανώς πάει για αλλαγή... του δίνω βέβαια άλλες 1-2 βδομάδες την ευκαιρία να νιώσει και να σταματήσει τις βλακείες emhehe (μέχρι να ανέβω αθήνα και να τον αλλάξω δλδ), αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα φιλοτιμηθεί κ θα συνεχίσει το χαβά του... tongue.giftomato.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ να βρω κάπου ανεπίσημα free το office?

Edit:Μα καλά,γκούγκλαρα και μου έβγαλε ένα σωρό.Τόσο απλό είναι να κατεβάσεις ένα not free λογισμικό;Mήπως κρύβεται καμιά παγίδα που πρέπει να προσέξω; emstupid

Εdit2:Τελικά,οι ένα σωρό σύνδεσμοι για free download του office ήταν παραπομπή σε συνδέσμους προς αγορά του :wacko: .

Λογικό μεν,προς τι οι φρούδες ελπίδες σε ερασιτέχνες like me,δεν κατάλαβα.

Τελικά,τι κάνω,πού το βρίσκω;Any help,mates?

Τροποποιήθηκε από 1710
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ να βρω κάπου ανεπίσημα free το office?

Edit:Μα καλά,γκούγκλαρα και μου έβγαλε ένα σωρό.Τόσο απλό είναι να κατεβάσεις ένα not free λογισμικό;Mήπως κρύβεται καμιά παγίδα που πρέπει να προσέξω; emstupid

Εdit2:Τελικά,οι ένα σωρό σύνδεσμοι για free download του office ήταν παραπομπή σε συνδέσμους προς αγορά του :wacko: .

Λογικό μεν,προς τι οι φρούδες ελπίδες σε ερασιτέχνες like me,δεν κατάλαβα.

Τελικά,τι κάνω,πού το βρίσκω;Any help,mates?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

smile_basic_help.gif

δε με πάει καθόλου η τεχνολογία τώρα τελευταία.. μα καθόλου όμως... wacko.gif

λοιπόν, πρέπει να 'χω κολλήσει κάποιον ιό (ή κάποιους)...000ill.gif

προκειμένου να γλιτώσω τη μεταφορά του υπολογιστή στην άλλη άκρη της πόλης για να τον φτιάξουν, και τα τουλάχιστον 25Ε που θα κοστίσει αυτό, μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να προσπαθήσω και μόνη μου; π.χ. πώς καταλαβαίνω τι από όλες τις μπούρδες που φαίνονται ότι τρέχουν στο task manager είναι ιός και τι όχι;; και πως τον σβήνω;; ή γενικά μπορώ κάπως να τον εντοπίσω και να τον ξεφορτωθώ;;; οεο;;;

thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

smile_basic_help.gif

δε με πάει καθόλου η τεχνολογία τώρα τελευταία.. μα καθόλου όμως... wacko.gif

λοιπόν, πρέπει να 'χω κολλήσει κάποιον ιό (ή κάποιους)...000ill.gif

προκειμένου να γλιτώσω τη μεταφορά του υπολογιστή στην άλλη άκρη της πόλης για να τον φτιάξουν, και τα τουλάχιστον 25Ε που θα κοστίσει αυτό, μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να προσπαθήσω και μόνη μου; π.χ. πώς καταλαβαίνω τι από όλες τις μπούρδες που φαίνονται ότι τρέχουν στο task manager είναι ιός και τι όχι;; και πως τον σβήνω;; ή γενικά μπορώ κάπως να τον εντοπίσω και να τον ξεφορτωθώ;;; οεο;;;

thanks!

Μη διανοηθείς να πειράξεις κάτι στον task manager άμα δεν ξέρεις (μπορεί να τα κάνεις σκ...).

Είναι δύσκολο να βρεις άμεση βοήθεια αυτή τη στιγμή (είναι και ημίχρονο ...).

Εν πάση περιπτώσει, καλό θα ήταν να περιγράψεις τα συμπτώματα που υπάρχουν (και σε κάνουν να πιστεύεις ότι έχεις ιό/ιούς).

Ελπίζω να έχεις back-up (τουλάχιστον στα σημαντικά αρχεία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη διανοηθείς να πειράξεις κάτι στον task manager άμα δεν ξέρεις (μπορεί να τα κάνεις σκ...).

Είναι δύσκολο να βρεις άμεση βοήθεια αυτή τη στιγμή (είναι και ημίχρονο ...).

Εν πάση περιπτώσει, καλό θα ήταν να περιγράψεις τα συμπτώματα που υπάρχουν (και σε κάνουν να πιστεύεις ότι έχεις ιό/ιούς).

Ελπίζω να έχεις back-up (τουλάχιστον στα σημαντικά αρχεία).

Καλά, προφανώς και δεν ξέρω, γι αυτό ρωτάω, μπας και μου πείτε κάτι και μάθω κι εγώ, αλλά τα κρατάτε κρυφά! :P

(λείπει και το csd διακοπές γμτ! )

τα συμπτώματα είναι τα εξής (και άρχισαν χθες το πρωί): ανοίγω τον υπολογιστή, και ενώ στην αρχή είναι όλα μια χαρά, μετά από 15-30 λεπτά (ή και νωρίτερα) "παγώνουν" τα πάντα...

το μόνο που κουνιέται είναι ο κέρσορας, αλλά ό,τι και να πατήσω δεν ανταποκρίνεται... ούτε το ctrl+alt+del λειτουργεί... άπαξ και κολλήσει το μόνο που λειτουργεί και με το οποίο ξεκολλάει είναι το κουμπάκι της επανεκκίνησης... ε και μετά φτου κι απ την αρχή... δλδ τώρα έκανα επανεκκίνηση πριν 5 λεπτά για να ξεκολλήσει, ε και σε κανένα 15λεπτο θα ξανακολλήσει.. όλη μέρα αυτή τη δουλειά κάνω tomato.gif (γτ τον χρειάζομαι τον υπολογιστή... confused.gif )

α! εν τω μεταξύ ούτε έλεγχο με το antivirus μπορώ να κάνω, γτ βέβαια πάντα κολλάει πριν καν φτάσει στα μισά (τι να κάνει κι αυτό σε 15 λεπτά; )

και δεν έχω και back up... (με τη βλακεία τον εξωτερικό σκληρό που πήρα...censored.gif ... btw μην πάρετε ποτέ εξωτερικό σκληρό με preloaded back-up software... mad.gif )

so υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω, ή να το κουβαλήσω αύριο το πρωί στο πλαίσιο; unsure.gif

Τροποποιήθηκε από melian
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύσκολο να κάνουμε συνεννόηση με posts.

Θα σου πω τι θα έκανα εγώ σε μια τέτοια περίπτωση emergency.

1) κλείσε τον Υπ και τσεκάρισε όλα τα καλώδια αν είναι στη θέση τους

(βγάλε και ξαναβάλε όλα τα "πριζάκια" και οπωσδήποτε τα USB).

2) πριν τον ξαναανοίξεις, αποσύνδεσέ τον από το internet (βγάλε το

καλώδιο που πηγαίνει στο modem/router)

3) άναψέ τον και πάτησε αμέσως μερικές φορές το πλήκτρο F8 (ή

κράτα το πατημένο) μέχρι να βγεί μια ασπρόμαυρη οθόνη που

θα σε ρωτήσει αν θες να μπεις σε λειτουργία safe mode (αν στις

επιλογές έχει α] safe mode και β] safe mode+internet, να επιλέξεις

το α] = χωρίς internet.

Αν δεν σου βγάλει την οθόνη αυτή, δοκίμασε ξανά με reboot και F8.

Όταν μπεις στα windows σε safe mode μπορείς να κάνεις τα επόμενα.

Προσπάθησε να τρέξεις το antivirus (θέλω να πιστεύω ότι το πρόγραμμα

που έχεις, μπορεί να τρέξει χωρίς σύνδεση στο internet).

Αν δεν τρέχει, τότε θέλει το "μάστορά" του (διότι είναι πιθανό να μην

μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο χωρίς γνώσεις).

Αν τρέχει και σου βρει ιό, ακολούθησε τις οδηγίες και ξανατρέξε μετά

το antivirus για σιγουριά.

Αν τρέχει χωρίς να ξανασυμβεί "πάγωμα" στα 15-20' και χωρίς να σου βρει ιό,

κάνε 1-2 δοκιμές "άναψε-σβύσε" (όχι reboot αλλά κανονικό)

edit: Μην ξεχάσεις να ξανασυνδέσεις το καλώδιο του internet αφού τελειώσεις

τις δοκιμές (δεν πειράζει να το κάνεις με τον υπολογιστή αναμένο).

Παρατήρησε αν υπάρχει πρόβλημα μετά τη σύνδεση στο internet

Εύχομαι να βγάλεις άκρη

ΥΓ

1. Η αιτία μπορεί να μην είναι απαραίτητα ιός. Μπορεί να είναι κανένα

πρόγραμμα ή windows update που δεν εγκαταστάθηκε σωστά.

Το ψάξιμο όμως δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου.

2. Ο εξωτερικός σκληρός δεν είναι άχρηστος μια και το preloaded

software μπορεί να απενεργοποιηθεί ή και να διαγραφεί τελείως (πρέπει

να μάθεις ή να σου μάθουν το χειρισμό).

3. edit 2 για: κάποιο περίεργο λόγο δεν εμφανίζεται το topic στο

active content (εξαφανίστηκε)

Τροποποιήθηκε από aterpos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...μετά από 15-30 λεπτά (ή και νωρίτερα) "παγώνουν" τα πάντα...

... ούτε το ctrl+alt+del λειτουργεί...

Σίγουρα έχεις windows vista!

Αν θέλεις να μη συνεχίσεις στο μέλλον να βασανίζεσαι και να κολλάς ιούς, σβήστα!

Πάρε έναν τεχνικό στο σπίτι και ζήτα του να σου βάλει αποκλειστικά Linux ubuntu!

Είναι δωρεάν, γρήγορα, αποτελεσματικά, και δε σε προδίδουν ποτέ!

Καλώς ήρθες στην ελευθερία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ να βρω κάπου ανεπίσημα free το office?

Open office δωρεάν για όλους!

Αλλιώς παράνομα μπορείς να κατεβάσεις κι εσύ τα άχρηστα προγράμματα της Microsoft!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδιά, πώς να κάνω ποστ σαν αυτό : http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=30286&view=findpost&p=379071 ?

Ειναι σαν να εχει βγάλει φωτογραφία.

Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει!

(για να βελτιωνόμαστε στα ιντερνετικά ζητήματα ...:P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, πώς να κάνω ποστ σαν αυτό : http://www.greekmeds...ndpost&p=379071 ?

Ειναι σαν να εχει βγάλει φωτογραφία.

Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει!

(για να βελτιωνόμαστε στα ιντερνετικά ζητήματα ...:P )

Πρέπει να έχεις ένα πρόγραμμα screen capture (δηλαδή, ένα πρόγραμμα που αποθηκεύει μια φωτογραφία της οθόνης).

Μετά, με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας μπορείς να κάνεις τις σημειώσεις κλπ.

ΥΓ

Σίγουρα υπάρχουν τέτοια προγράμματα free (δες στο CNET download http://download.cnet.com/1770-20_4-0.html?query=screen+capture&tag=srch%3Ba&searchtype=downloads&filterName=platform%3DWindows&filter=platform%3DWindows )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύσκολο να κάνουμε συνεννόηση με posts.

Θα σου πω τι θα έκανα εγώ σε μια τέτοια περίπτωση emergency.

[...]

ΥΓ

1. Η αιτία μπορεί να μην είναι απαραίτητα ιός. Μπορεί να είναι κανένα

πρόγραμμα ή windows update που δεν εγκαταστάθηκε σωστά.

Το ψάξιμο όμως δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου.

2. Ο εξωτερικός σκληρός δεν είναι άχρηστος μια και το preloaded

software μπορεί να απενεργοποιηθεί ή και να διαγραφεί τελείως (πρέπει

να μάθεις ή να σου μάθουν το χειρισμό).

3. edit 2 για: κάποιο περίεργο λόγο δεν εμφανίζεται το topic στο

active content (εξαφανίστηκε)

και μετά λες ότι μπορεί να μην ήταν ιός! έδω κόλλησα και το τόπικ! emhehe

Και ναι, κάτι αιώνες και ένα φορματ μετά, μπορώ επιτέλους να απαντήσω! tongue.gif

(είχα επιχειρήσει 3-4 φορές και προ φορματ , αλλά ο υπολογιστής αρνιόταν, κάθε φορά που πατούσα "add reply" κολλούσε... dry.gif)

Κατ' αρχάς aterpos σ' ευχαριστώ πάαααααααααααρα πολύ που μου έμαθες το safe mode! Γτ για όσο καιρό το pc δεν την πάλευε, μπορούσα έστω να βλέπω κάτι διαφάνειες της σχολής (που κυρίως αυτό με ενδιέφερε) μέσω της ασφαλούς λειτουργίας! Άσε που μπόρεσα να κάνω και backup όταν πήρα τον εξωτερικό σκληρό (γτ από την κανονική λειτουργία που να προλάβω να κάνω backup σε 15 λεπτά...). So emthanxsmile_basic_iloveyou.gif

Btw είχα κάνει ό,τι μου είχες πει, αλλά το antivirus δε βρήκε τπτ, και το πρόβλημα δε λύθηκε...

Οπότε κατέληξα στο πλαίσιο, αλλά μετά από ένα σύντομο διάλογο με τον υπάλληλο (στον οποίο έμαθα ότι δεν πρόκειται να κάνει τπτ άλλο παραμόνο φορματ, και θα κόστιζε 30Ε κι αλλα 50 το backup), εννοείται σηκώθηκα κι έφυγα.... rolleyes.gif Ε έκανα λίγη υπομονή (αυγουστιάτικα δεν ήταν και κανείς εδώ) και με βοήθησε τελικά ένας γνωστός μου...

Όσο για το preloaded software στον εξωτερικό σκληρό... Αρχικά δε με ενδιέφερε... Μέχρι που άρχισαν να εξαφανίζονται αρχεία και να εμφανίζονται όμως πάλι μετά από επανεκκίνηση! Δοκίμασα να το διαγράψω, αλλά δεν... Έκανα φορματ, πάλι τπτ.... Το πήγα και στο κατάστημα και προσπάθησε και κάτι άλλο ο υπάλληλος, απέτυχε κι αυτό.... Ε πήρα άλλο σκληρό (χωρίς λογισμικο)! Γτ είχα διαβάσει κιόλας ότι πολλές φορές τα preloaded software για backup των σκληρών μπορεί να είναι προβληματικά απ' τη μάνα τους...

...μετά από 15-30 λεπτά (ή και νωρίτερα) "παγώνουν" τα πάντα...

... ούτε το ctrl+alt+del λειτουργεί...

Σίγουρα έχεις windows vista!

Αν θέλεις να μη συνεχίσεις στο μέλλον να βασανίζεσαι και να κολλάς ιούς, σβήστα!

Πάρε έναν τεχνικό στο σπίτι και ζήτα του να σου βάλει αποκλειστικά Linux ubuntu!

Είναι δωρεάν, γρήγορα, αποτελεσματικά, και δε σε προδίδουν ποτέ!

Καλώς ήρθες στην ελευθερία!

XP έχω... Ναι, κάποια στιγμή που θα έχω λίγο χρόνο, θα βάλω και linux.... Μου την έχουν δώσει τα windows τώρα τελευταία για πολλούς λόγους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γειααα

εχω εναν σκληρο δισκο toshiba και μετα απο αρκετούς μηνες που τον χρησημοποιώ μου κανει το εξης:

1.τον ανοιγω αλλα δεν εμφανιζεται στην επιφανεια εργασιας το περιεχομενο του σε popup παραθυρο

2.οταν παω Εναρξη-->Υπολογιστης--->αντι για TOSHIBA που εμφανιζοταν, τωρα βγαζει USB-HDD(G) --->κανεις κλικ και λεει "Εγκατασταση ή εκτέλεση του προγραμματος" σαν πρώτη επιλογή.

Με δεξι κλικ βγαζει "Ανοιγμα"για να μπεις στο περιεχομενο (αυτο κανω τωρα που τον χρειαζομαι) αλλα θελω να ρωτησω τα εξης

1.Το εγκατασταση αναφερεται σε ενα McAfee security system .

Δεν το θυμαμαι σαν προγραμμα ολες αυτές τις φορές που τον ειχα ανοιξει (αλλα μπορει κ να μην του ειχα δωσει σημασια)

Μπορώ να "αποτρεψω"αυτο το security συστεμ και απλα να ανοιγω τον σκληρο μου;

2.Αν τελικά απλα παταω Ανοιγμα και αδιαφορησω, υπαρχει περιπτωση να μην μπορώ να ανοιξω το περιεχομενο του στο μελλον;δλδ ειναι τοσο σημαντικο αυτο το προγραμμα;

3.Δεν εχω ακολουθήσει τις οδηγιες που λεει για εγκατασταση του mcAfee.Αν το κανω δεν θα επηρεαστει ο δισκος και το περιεχόμενό του..ή μήπως ναι;

δεν ειχα ποτε αλλο σκληρο,και περιεχει πολυ σημαντικα πραγματα σε μεγαλη χωρητικοτητα και δισταζω να "επεμβω".Αλλιώς θα επαιζα και μόνη μου..

ευχαριστώ πολύ οποιον ασχοληθει!

Τροποποιήθηκε από Holly
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειααα

εχω εναν σκληρο δισκο toshiba και μετα απο αρκετούς μηνες που τον χρησημοποιώ μου κανει το εξης:

1.τον ανοιγω αλλα δεν εμφανιζεται στην επιφανεια εργασιας το περιεχομενο του σε popup παραθυρο

2.οταν παω Εναρξη-->Υπολογιστης--->αντι για TOSHIBA που εμφανιζοταν, τωρα βγαζει USB-HDD(G) --->κανεις κλικ και λεει "Εγκατασταση ή εκτέλεση του προγραμματος" σαν πρώτη επιλογή.

Με δεξι κλικ βγαζει "Ανοιγμα"για να μπεις στο περιεχομενο (αυτο κανω τωρα που τον χρειαζομαι) αλλα θελω να ρωτησω τα εξης

1.Το εγκατασταση αναφερεται σε ενα McAfee security system .

Δεν το θυμαμαι σαν προγραμμα ολες αυτές τις φορές που τον ειχα ανοιξει (αλλα μπορει κ να μην του ειχα δωσει σημασια)

Μπορώ να "αποτρεψω"αυτο το security συστεμ και απλα να ανοιγω τον σκληρο μου;

2.Αν τελικά απλα παταω Ανοιγμα και αδιαφορησω, υπαρχει περιπτωση να μην μπορώ να ανοιξω το περιεχομενο του στο μελλον;δλδ ειναι τοσο σημαντικο αυτο το προγραμμα;

3.Δεν εχω ακολουθήσει τις οδηγιες που λεει για εγκατασταση του mcAfee.Αν το κανω δεν θα επηρεαστει ο δισκος και το περιεχόμενό του..ή μήπως ναι;

δεν ειχα ποτε αλλο σκληρο,και περιεχει πολυ σημαντικα πραγματα σε μεγαλη χωρητικοτητα και δισταζω να "επεμβω".Αλλιώς θα επαιζα και μόνη μου..

ευχαριστώ πολύ οποιον ασχοληθει!

Γειααα και σε σένα.

Θέτεις πολλά θέματα μαζεμένα και δεν έχω πολλή ώρα να σου απαντήσω.

Κατ' αρχήν, υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε εξωτερικό σκληρό που συνδέεται με USB.

Το "τον ανοιγω αλλα δεν εμφανιζεται στην επιφανεια εργασιας το περιεχομενο του σε popup παραθυρο" δεν είναι πολύ σαφές διότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ανοίγεις και να βλέπεις το περιεχόμενο ενός δίσκου. Προφανώς αναφέρεσαι στον τρόπο που έχεις μάθει αλλά δεν τον περιγράφεις (π.χ. έχεις ένα shortcut εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας και κάνεις doubleclick για να σου ανοίξει).

Το ότι δεν εμφανίζεται το Toshiba και εμφανίζεται HDD-USB(G) θα μπορούσε να μην έχει ιδιαίτερη σημασία (ίσως να έγινε μετά από κάποια αναβάθμιση των windows, ή από κάποια επιλογή που έκανες κατά λάθος). Όμως, μου κάνει εντύπωση ότι σου δείχνει το (G). Κανονικά, αν έχεις μόνο έναν εσωτερικό σκληρό (C:) και δεν έχεις ήδη κάποιο στικάκι-flash επάνω, το γράμμα θα έπρεπε να είναι το (E:) - ή έστω το (F:) σε περίπτωση που είχες δυο εσωτερικούς σκληρούς. Δυστυχώς όμως, αυτό το (G) δεν μπορεί να ερμηνευτεί χωρίς να μπορεί κάποιος να δει τη διάρθρωση και το περιεχόμενο του δίσκου σου (δεν είναι τόσο δύσκολο το να βλέπεις το περιεχόμενο του δίσκου και μόνη σου αλλά πρέπει να μάθεις καλά το χειρισμό του windows explorer = το βασικό εργαλείο περιήγησης των windows).

Για να το επαναφέρεις στην προηγούμενη κατάσταση, είναι μάλλον δύσκολο να το κάνεις μόνη.

Τί μπορεί να είναι αυτό το πρόγραμμα που ζητάει εγκατάσταση:

Έχε υπόψη ότι οι περισσότεροι κατασκευασττές σκληρών δίσκων βάζουν μέσα και autoplay προγράμματα άλλων κατασκευαστών για λόγους προώθησης. Ένα τέτοιο είναι και το McAfee security system που περιγράφεις (εκτός και αν το κατέβασες από πουθενά αλλού). Πρόκειται για πρόγραμμα για ιους και σπάμ. Επειδή προφανώς, έχεις κάποιο σύστημα για ιούς και σπαμ, δεν έχεις ανάγκη αυτό το πρόγραμμα. Συνεπώς, όταν σε ξαναρωτήσει, προσπάθησε να δεις αν έχει επιλογή "να μην ερωτηθώ ξανά" και αν ναι, την επιλέγεις και του απαντάς ότι δεν θέλεις εγκατάσταση (οπότε δεν θα σε ξαναρωτήσει για καιρό). Αν όμως δεν έχει τέτοια επιλογή, τότε πρέπει να απενεργοποιηθεί.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να απενεργοποιήσεις ένα τέτοιο πρόγραμμα αλλά όπως καταλαβαίνεις, αυτό δεν μπορεί να γίνει με τυφλές οδηγίες (δηλ. χωρίς να μπορεί κάποιος να δει τη διάρθρωση και το περιεχόμενο του δίσκου σου).

Εκείνο που προέχει είναι το περιεχόμενο του δίσκου σου. Δεν νομίζω ότι κινδυνεύει αν εγκαταστήσεις το McAfee security system. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το εγκαταστήσεις. Αντιθέτως, μάλλον πρέπει να βρεις τρόπο να το απενεργοποιήσεις. Το πώς, είναι δύσκολο να στο περιγράψω εδώ και τώρα.

Εκείνο που δεν διευκρινίζεις είναι αν το περιεχόμενο του εξωτερικού αυτού δίσκου είναι μοναδικό ή όχι. Αν δεν το έχεις και στον εσωτερικό σκληρό δίσκο, τότε αντέγραψέ το και σ' αυτόν (εγω π.χ. έχω όλα τα αρχεία μου τόσο στον εσωτερικό όσο και στον εξωτερικό σκληρό). Αν ο εσωτερικός σκληρός δεν τα χωράει (δύσκολο να φανταστώ ότι έχεις τόσο μεγάλη χρήση- εκτός αν έχεις πολλά αρχεία video) τότε η λύση είναι ένας ακόμη σκληρός είτε εσωτερικός είτε εξωτερικός (ακριβή λύση αλλά σίγουρη).

Ελπίζω να ήταν χρήσιμα τα παραπάνω

ΥΓ

Ίσως να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το safe mode.

Αν δεν ξέρεις να μπαίνεις σε safe mode (που σε σώζει αρκετές φορές) μάθε το από το παραπάνω σχόλιό μου:

δηλαδή - από βήμα 3) και μετά:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6001&view=findpost&p=377959

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειααα και σε σένα.

Θέτεις πολλά θέματα μαζεμένα και δεν έχω πολλή ώρα να σου απαντήσω.

Κατ' αρχήν, υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε εξωτερικό σκληρό που συνδέεται με USB.

Το "τον ανοιγω αλλα δεν εμφανιζεται στην επιφανεια εργασιας το περιεχομενο του σε popup παραθυρο" δεν είναι πολύ σαφές διότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ανοίγεις και να βλέπεις το περιεχόμενο ενός δίσκου. Προφανώς αναφέρεσαι στον τρόπο που έχεις μάθει αλλά δεν τον περιγράφεις (π.χ. έχεις ένα shortcut εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας και κάνεις doubleclick για να σου ανοίξει).

Αυτο το ανεφερα για να δειξω οτι ενώ πριν ανοιγε το παραθυρο αυτοματα τωρα πρεπει να παω απο Εναρξη.Επισης, shortcut εικονοδιο ο Τοσιμπα δεν εχει..

Το ότι δεν εμφανίζεται το Toshiba και εμφανίζεται HDD-USB(G) θα μπορούσε να μην έχει ιδιαίτερη σημασία (ίσως να έγινε μετά από κάποια αναβάθμιση των windows, ή από κάποια επιλογή που έκανες κατά λάθος). Όμως, μου κάνει εντύπωση ότι σου δείχνει το (G). Κανονικά, αν έχεις μόνο έναν εσωτερικό σκληρό (C:) και δεν έχεις ήδη κάποιο στικάκι-flash επάνω, το γράμμα θα έπρεπε να είναι το (E:) - ή έστω το (F:) σε περίπτωση που είχες δυο εσωτερικούς σκληρούς. Δυστυχώς όμως, αυτό το (G) δεν μπορεί να ερμηνευτεί χωρίς να μπορεί κάποιος να δει τη διάρθρωση και το περιεχόμενο του δίσκου σου (δεν είναι τόσο δύσκολο το να βλέπεις το περιεχόμενο του δίσκου και μόνη σου αλλά πρέπει να μάθεις καλά το χειρισμό του windows explorer = το βασικό εργαλείο περιήγησης των windows).

Για να το επαναφέρεις στην προηγούμενη κατάσταση, είναι μάλλον δύσκολο να το κάνεις μόνη.

Ακατορθωτο θα συμπληρωνα...(θελει χρόνο και υπομονη και ψυχραιμια.Δεν εχω τπτ απο αυτα)

Τί μπορεί να είναι αυτό το πρόγραμμα που ζητάει εγκατάσταση:

Έχε υπόψη ότι οι περισσότεροι κατασκευασττές σκληρών δίσκων βάζουν μέσα και autoplay προγράμματα άλλων κατασκευαστών για λόγους προώθησης. Ένα τέτοιο είναι και το McAfee security system που περιγράφεις (εκτός και αν το κατέβασες από πουθενά αλλού). Πρόκειται για πρόγραμμα για ιους και σπάμ. Επειδή προφανώς, έχεις κάποιο σύστημα για ιούς και σπαμ, δεν έχεις ανάγκη αυτό το πρόγραμμα. Συνεπώς, όταν σε ξαναρωτήσει, προσπάθησε να δεις αν έχει επιλογή "να μην ερωτηθώ ξανά" και αν ναι, την επιλέγεις και του απαντάς ότι δεν θέλεις εγκατάσταση (οπότε δεν θα σε ξαναρωτήσει για καιρό). Αν όμως δεν έχει τέτοια επιλογή, τότε πρέπει να απενεργοποιηθεί.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να απενεργοποιήσεις ένα τέτοιο πρόγραμμα αλλά όπως καταλαβαίνεις, αυτό δεν μπορεί να γίνει με τυφλές οδηγίες (δηλ. χωρίς να μπορεί κάποιος να δει τη διάρθρωση και το περιεχόμενο του δίσκου σου).

Παααααραδοξως, μπορω να το κανω απεγκατασταση απο τα windows. (Ναι, ναι ξέρω.Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου εκοψε να πάω εκει.Οποτε θα το κοιταξω -σε λιγες μερες-και θα σας πώ.

Οχι φυσικά, δεν εγκατεστησα εγώ προγραμμα McAfee.Δεν το ήξερα...Οποτε, με το avast ήμουν οκ.

Επισης, να σημειωσω οτι δεν μπορώ να επιλεξω "Να μην εμφανιστει ξανά"γτ δεν εμφανιζεται καθολου.(Ειμαι μανουλα σε αυτη την επιλογή..την ψάχνω ακόμα κ οταν δεν εμφανιζεται :P )

Εκείνο που προέχει είναι το περιεχόμενο του δίσκου σου. Δεν νομίζω ότι κινδυνεύει αν εγκαταστήσεις το McAfee security system. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το εγκαταστήσεις. Αντιθέτως, μάλλον πρέπει να βρεις τρόπο να το απενεργοποιήσεις. Το πώς, είναι δύσκολο να στο περιγράψω εδώ και τώρα.

Νομιζω το απαντησα παραπάνω.

Εκείνο που δεν διευκρινίζεις είναι αν το περιεχόμενο του εξωτερικού αυτού δίσκου είναι μοναδικό ή όχι. Αν δεν το έχεις και στον εσωτερικό σκληρό δίσκο, τότε αντέγραψέ το και σ' αυτόν (εγω π.χ. έχω όλα τα αρχεία μου τόσο στον εσωτερικό όσο και στον εξωτερικό σκληρό). Αν ο εσωτερικός σκληρός δεν τα χωράει (δύσκολο να φανταστώ ότι έχεις τόσο μεγάλη χρήση- εκτός αν έχεις πολλά αρχεία video) τότε η λύση είναι ένας ακόμη σκληρός είτε εσωτερικός είτε εξωτερικός (ακριβή λύση αλλά σίγουρη).

Οκ, μηνυμα εληφθη.

ΥΓ

Ίσως να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το safe mode.

Αν δεν ξέρεις να μπαίνεις σε safe mode (που σε σώζει αρκετές φορές) μάθε το από το παραπάνω σχόλιό μου:

δηλαδή - από βήμα 3) και μετά:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6001&view=findpost&p=377959

.

safe mode: Homework για ΣΚ.

Ευχαριστώωωω πολύ!Θα επιστρέψω!

Τροποποιήθηκε από Holly
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.