Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Posted Today, 07:24 AM

'Morning Sunshine!Late night or early start?

Late night :(

Τα attachment είναι ένας τρόπος να δει ο Άγγλος interviewer ότι έχεις ξαναμπεί σε νοσοκομείο του NHS και δεν θα περιφέρεσαι σαν εξωγήινος τον πρώτο καιρό στο νοσοκομείο αν σε προσλάβει. Νομίζω ότι εκτός από μια μειοψηφία Ελλήνων που έκανε αιτήσεις κ βρήκε attatchment οι υπόλοιποι το κανόνισαν μέσω των κοινωνικών γνωριμιών του μπαμπά :)

Πάντως επειδή σαν θεσμός δεν υπάρχει, είναι στο χέρι του κάθε consultant (φίλου του μπαμπά ή όχι) να σε πάρει να περιφέρεσαι μαζί του στις επισκέψεις.Η αλήθεια είναι ότι δουλεύει, βρίσκεις μετά κανένα F2 πολύ πιο εύκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορειτε να μου δωσετε καποια λινκς που να εξηγουν οτι χρειαζεται καποιος που θελει να ξεκινησει ειδικοτητα στο νησί;

τα περισσοτερα λινκς στο 1ο ποστ δε λειτουργουν οπως επισης και το http://www.mmc.nhs.uk/pages/home του μινι guide στο ποστ 1282..

Ενδιαφερομαι για την ειδικοτητα της Μικροβιολογιας.

Τροποποιήθηκε από Pantel
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The websites have probably been re-arranged:

Try going to the main web-page and then navigate from there:

As far as I know post #1282 is the only post describing in detail the CURRENT situation.

Post number 1 is nothing more than a bitter sweet reminder of how far we’ve come…

You may like this:

http://www.londondeanery.ac.uk/var/recruitment/specialty-recruitment/specialties-currently-recruiting/MMV%20-%20Microbiology%20Theme/?searchterm=microbiology

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ερώτηση, αν έχετε την καλοσύνη να μου απαντήσετε.

Ας πούμε ότι είμαι τυχερός και πάρω F2 stand alone εκπαιδευτικό κτλ που ξεκινάει 3 αυγούστου και ορκιστώ 20 ιουλίου, πως καταφέρνω να κάνω gmc registration?

Φχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν προλαβαίνεις. Μόνο οι μεταφράσεις του πτυχίου θα σου πάρουν καμιά βδομάδα. Εκτός και αν έχεις άκρες (που είμαι σίγουρος γι αυτό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά,

υπάρχουν λογιών λογιών δουλείες SHO. Στην προηγούμενη μου δουλειά ως post MRCS SHO σε ΕΞΙ μηνες εκανα skin to skin γύρω στις 15 από όλες τις κοινές (αστραγαλο, dhs, hemis, kwires etc) επεμβάεις.

Μπορεί σίγουρα να μην αντιστοιχεί σε 6 μήνες ειδικότητα στην Αμερική, αλλά σίγουρα αντιστοιχεί σε απειρως περισσότερους από έξι μήνες στην Ελλάδα.

Ο παλίος ειδικευόμενος στην Ελλάδα (Τελευταίο Ετος), χειρουργεί τραύμα και κάνει χρόνους στις αρθροπλαστικές.

Τελειώνοντας ξανατονίζω ότι υπάρχουν χάλια αλλα και πολύ (παρα πολύ) καλές δουλειές ΣΗΟ.

Δεν μπορώ να διαφωνήσω ότι τα πήγες καλά, αλλά κι εγώ ξέρω Έλληνα "SHO" ορθοπαιδικής σε επαρχιακό νοσοκομείο που 'έγραφε' πάνω από 30 ήλους το 6μηνο δέρμα-δέρμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

No-one in the UK will ever ask you how long it took you to finish med school , so there's no need to worry about that.

You are not awarded extra points for finishing early and you won't be penalised for taking your time.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνεις, πιστεύω, ότι οι ερωτήσεις σου είναι τόσο γενικές σε ένα τόσο αναλυτικό thread, όσο να πηγαίνεις στο πλανητάριο, να κοιτάζεις το θόλο και να ρωτάς αν υπάρχουν κι άλλα μέρη εκτός από την Καλαμπάκα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα απορρίπτουν δηλαδή τις όποιες αιτήσεις γιατί άργησα να τελειώσω?

Κανείς που άργησε, έχει καταφέρει να ξεκινήσει ειδικότητα?

Τροποποιήθηκε από Alexandros Boukas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σου για το θέμα ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία.

Δυστυχώς τα νέα για σένα δεν είναι πολύ καλά. Η Νευροχειρουργική σαν ειδικότητα στο ΗΒ αντιμετωπίζει μεγάλες δυσκολίες καθώς μεγάλα τμήματα της έχουν πλέον καλυφθεί από άλλες ειδικότητες όπως η επεμβατική ακτινολογία και η ορθοπαιδική (spine). Φέτος αποφασίστικε να καταργηθεί σαν ειδικότητα.

Στην θέση σου θα μιλούσα στο μέλος CHRISTARAS που έχει εκ των έσω γνώση του αμερικανικού συστήματος όπου μπορείς ακόμα να κηνυγήσεις το όνειρό σου.

Φιλικά

Cadaver

Τροποποιήθηκε από tik-tak
πλεονάζουσα παράθεση
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙΙΙΙΙ????

αλήθεια?? Που το διάβασες αυτό?? που μπορώ να πάρω επιπλέον πληροφορίες για το θέμα?

Η USA μου φαίνεται απίθανο σενάριο,τουλάχιστον προς το παρόν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙΙΙΙΙ????

αλήθεια?? Που το διάβασες αυτό?? που μπορώ να πάρω επιπλέον πληροφορίες για το θέμα?

Η USA μου φαίνεται απίθανο σενάριο,τουλάχιστον προς το παρόν...

Καλά, το να βαριέσαι να διαβάσεις το topic το καταλαβαίνω. Το να σου ξεφεύγει η πρώτη απάντηση (που απάντησε στο θέμα σου αν μετράει η καθυστέρηση για το πτυχίο) το καταλαβαίνω.

Το να σε δουλεύουν ψιλό γαζί και να νομίζεις ότι σου μιλάνε σοβαρά, ε αυτό δεν το πολυκαταλαβαίνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νήμα το έχω διαβάσει σχεδόν όλο.

Ευχαριστώ πολύ το wicked witch για την απάντηση.

Κρίμα που η αντιμετώπιση στα νέα μέλη είναι, αφενός κάποιο παλιό μέλος να σε ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ ειδικά σε κάποιο θέμα τόσο ευαίσθητο, και αφετέρου ο adm να με επιπλήττει κιόλας επειδή μη γνωρίζοντας τίποτα για το σύστημα της αγγλίας πίστεψα κάποιο promonent member, που θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον την ευπρέπεια να γράψει έστω και για έμας που δε τα πιάνουμε εύκολα, οτι μας δουλεύει.

Θα παρακολουθώ το νήμα, μιας και με ενδιαφερει πολύ αλλά για απορίες θα προσπαθήσω να απευθυνθώ κάπου αλλού.

Κρίμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Don't bother reading anything before page 25 in this thread, you will only get confused. The UK medical training changed radically in 2007,leave the past to the historians.

The good staff is from page 65 onwards.

There is a whiff of desperation in your posts. Its a jungle out there, some will tease you some will mock you.I would advise you grow a thicker skin. To my knowledge this is the best place to get information and you don't wanna miss your chance coz someone cracked a joke and scared you away :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Don't bother reading anything before page 25 in this thread, you will only get confused. The UK medical training changed radically in 2007,leave the past to the historians.

The good staff is from page 65 onwards.

There is a whiff of desperation in your posts. Its a jungle out there, some will tease you some will mock you.I would advise you grow a thicker skin. To my knowledge this is the best place to get information and you don't wanna miss your chance coz someone cracked a joke and scared you away :)

Προτείνω την επαναφορά του prominent member Cadaver σε πιο βασική έκδοση, σατς αζ basic member ή newbie member γιατί επωφελείται της θέσης του για να επιτίθεται αδίκως σε νέα μέλη και να τα αποθαρρύνει, με προφανείς επιπτώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No need for such drastic measures...a simple flogging will do :P

Cadaver's cryptic humour can be confusing at times, I reckon albou is right. What certain people take for granted can be impossibly complicated to the uninitiated. There's plenty of trolls lurking around lately,but there's no need to get trigger happy and intimidate the innocent.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The good staff is from page 65 onwards.

emcolgate

Προφανώς κ σέβομαι κ τιμώ την θέση μου σαν εξέχον μέλος της φορουμο-κοινωνίας του ΓΜ και γι αυτό πηγαίνω το έξτρα μίλι και παρέχω πληροφορίες που δεν είναι ευρέως διαθέσιμες στο κοινό.

Επίσης να αναφέρω ότι ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες μου που δεν μοιράστηκα μαζί σας στο προηγούμενο πόστ διασταυρώθηκαν κ είναι πλέον προς δημοσίευση. Λόγω της οικονομικής κρίσης η Μεγάλη Βρετανία σαν νησί παρουσίασε μεγάλες ζημίες το οικονομικό έτος που διανύουμε κ έτσι με το κλείσιμο του ισολογισμού τον Απρίλιο το νησί θα βυθιστεί. Μαζί με το νησί θα χαθούν και οι Sovereign, PhD (ManU) και η Wicked Witch, OBE.

ΥΓ. Η Wicked, είχε επιλεγεί να παραλάβει το OBE την ημέρα των γενεθλίων της ΗΜ the Queen για την προσφορά της καθοδήγηση νέων μελών του GM. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό, ξέρετε ου θα βρω μέχρι πότε είναι οι αιτήσεις για F2 φέτος?

Αυτή τη στιγμή είμαι σε ένα φυλάκιο στο Δέρειο (ναι είμαι φαντάρος ) και για 20 μέρες δύσκολα θα βγω (ΚΑι εδώ πάνω το ασύρματο net ειναι μια πονεμένη ιστορία)...

Θα προλάβω να κάνω αιτήσεις?

Που μπορώ να βρω τέτοιες ανακοινώσεις?

Ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό, ξέρετε ου θα βρω μέχρι πότε είναι οι αιτήσεις για F2 φέτος?

Αυτή τη στιγμή είμαι σε ένα φυλάκιο στο Δέρειο (ναι είμαι φαντάρος ) και για 20 μέρες δύσκολα θα βγω (ΚΑι εδώ πάνω το ασύρματο net ειναι μια πονεμένη ιστορία)...

Θα προλάβω να κάνω αιτήσεις?

Που μπορώ να βρω τέτοιες ανακοινώσεις?

Ευχαριστώ.

www.nhs.jobs.com

I am only in the UK for 3 months now but as I have understood F2 positions start normally August 3rd so they are advertised from June

try the above site as you will find F2 trust grade posts (an easy way to get in the system for a few months, looking for other

posts while you are in the UK)

Some F2 vacancies are advertised from time to time, so if I were you I would proceed with GMC registration and start applying through nhs.jobs.

I hope I have been of help.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό, ξέρετε ου θα βρω μέχρι πότε είναι οι αιτήσεις για F2 φέτος?

Αυτή τη στιγμή είμαι σε ένα φυλάκιο στο Δέρειο (ναι είμαι φαντάρος ) και για 20 μέρες δύσκολα θα βγω (ΚΑι εδώ πάνω το ασύρματο net ειναι μια πονεμένη ιστορία)...

Θα προλάβω να κάνω αιτήσεις?

Που μπορώ να βρω τέτοιες ανακοινώσεις?

Ευχαριστώ.

www.nhs.jobs.com

I am only in the UK for 3 months now but as I have understood F2 positions start normally August 3rd so they are advertised from June

try the above site as you will find F2 trust grade posts (an easy way to get in the system for a few months, looking for other

posts while you are in the UK)

Some F2 vacancies are advertised from time to time, so if I were you I would proceed with GMC registration and start applying through nhs.jobs.

I hope I have been of help.

Οι δουλειές στην Αγγλία αλλάζουν πάντα πρώτη Τετάρτη Αυγούστου (η ημερομηνία αλλάζει, όχι η μέρα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.