Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Για έναν ιατρό σαν εμένα απόφοιτο το καλοκαίρι με καμιά ουσιαστική προϋπηρεσία σε κλινική θέση είτε εδώ είτε στο εξωτερικό, θεωρείτε ότι είναι πιο πιθανό να καταφέρω να μπω στο αγγλικό σύστημα βρίσκοντας κάποια fy2 trust θέση η κάνοντας αίτηση για fy2 standalone training; Αυτό δεδομένου ότι για standalone fy2 θα χρειαστεί να ξαναδώσω εξετάσεις αγγλικών γιατί ενώ έχω βαθμό για να γραφτώ gmc, δεν έχω τον απαιτούμενο για το standalone fy2, όποτε λαμβάνω υπόψη και τα εξτρά χρήματα και τον κόπο για την προετοιμασία. Γνωρίζω ότι σε προηγούμενο ποστ νομίζω πριν 2 χρόνια περίπου είχε αναφερθεί ότι μάλλον είναι καλύτερο να ψάξει κανείς κάποια θέση fy2 trust, αλλά έχω αρκετούς γνωστούς που προσπάθησαν για μήνες και δεν τους δέχτηκαν κάπου μέσω  αυτής της οδού, οπότε σκέφτομαι μήπως τα πράγματα έχουν αλλάξει έκτοτε. Γνωρίζω επίσης ότι μετράει αρκετά να έχεις προηγούμενη εμπειρία στο nhs για να πάρεις κάποια καλή θέση είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον τρόπο να εργαστείς εκεί σαν ιατρός πιο κάτω από foundation θέση εκτός αν θέλουν να πας και να δουλέψεις τζάμπα για κάποιο διάστημα οπότε αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας με διαφωτίσει και για αυτό. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

43 λεπτά πριν, marioskats said:

Καλησπέρα παιδιά. Για έναν ιατρό σαν εμένα απόφοιτο το καλοκαίρι με καμιά ουσιαστική προϋπηρεσία σε κλινική θέση είτε εδώ είτε στο εξωτερικό, θεωρείτε ότι είναι πιο πιθανό να καταφέρω να μπω στο αγγλικό σύστημα βρίσκοντας κάποια fy2 trust θέση η κάνοντας αίτηση για fy2 standalone training; Αυτό δεδομένου ότι για standalone fy2 θα χρειαστεί να ξαναδώσω εξετάσεις αγγλικών γιατί ενώ έχω βαθμό για να γραφτώ gmc, δεν έχω τον απαιτούμενο για το standalone fy2, όποτε λαμβάνω υπόψη και τα εξτρά χρήματα και τον κόπο για την προετοιμασία. Γνωρίζω ότι σε προηγούμενο ποστ νομίζω πριν 2 χρόνια περίπου είχε αναφερθεί ότι μάλλον είναι καλύτερο να ψάξει κανείς κάποια θέση fy2 trust, αλλά έχω αρκετούς γνωστούς που προσπάθησαν για μήνες και δεν τους δέχτηκαν κάπου μέσω  αυτής της οδού, οπότε σκέφτομαι μήπως τα πράγματα έχουν αλλάξει έκτοτε. Γνωρίζω επίσης ότι μετράει αρκετά να έχεις προηγούμενη εμπειρία στο nhs για να πάρεις κάποια καλή θέση είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον τρόπο να εργαστείς εκεί σαν ιατρός πιο κάτω από foundation θέση εκτός αν θέλουν να πας και να δουλέψεις τζάμπα για κάποιο διάστημα οπότε αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας με διαφωτίσει και για αυτό. Ευχαριστώ!

Καλησπέρα,

Ίσως το F2 stand-alone να είναι αρκετά competitive αν έρχεσαι από την Ελλάδα κυρίως γιατί δε γνωρίζεις το σύστημα, δεν έχεις audits κτλ κτλ.
Αλλά νομίζω είναι αρκετό εφικτό να βρεις μια θέση trust grade - F1 or F2 or JCF, με τις υπάρχουσες ελλείψεις. Αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις σαν F1. Διάβασε πολύ καλά το job description και κάνε στοχευμένες αιτήσεις για την κάθε ειδικότητα. Σίγουρα θα υπάρξουν πολλές αρνητικές απαντήσεις στην αρχή αλλά μόλις βρεις την πρώτη δουλειά και μπεις στο σύστημα μετά τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Μπορείς να ζητήσεις και μια βδομάδα shadowing πριν ξεκινήσεις για να δεις πως δουλεύει και το department αλλά δε νομίζω ότι θα πήγαινα να δουλέψω τσάμπα κάπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σε περίπτωση που ξεκινήσω F1 και εφόσον έχω το internship στην Ελλάδα, πάλι συνολικά 12μηνο θα χρειάζομαι πριν πάω για core training;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/23/2022 at 6:15 PM, Georginaz said:

Καλησπέρα,

Ίσως το F2 stand-alone να είναι αρκετά competitive αν έρχεσαι από την Ελλάδα κυρίως γιατί δε γνωρίζεις το σύστημα, δεν έχεις audits κτλ κτλ.
Αλλά νομίζω είναι αρκετό εφικτό να βρεις μια θέση trust grade - F1 or F2 or JCF, με τις υπάρχουσες ελλείψεις. Αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις σαν F1. Διάβασε πολύ καλά το job description και κάνε στοχευμένες αιτήσεις για την κάθε ειδικότητα. Σίγουρα θα υπάρξουν πολλές αρνητικές απαντήσεις στην αρχή αλλά μόλις βρεις την πρώτη δουλειά και μπεις στο σύστημα μετά τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Μπορείς να ζητήσεις και μια βδομάδα shadowing πριν ξεκινήσεις για να δεις πως δουλεύει και το department αλλά δε νομίζω ότι θα πήγαινα να δουλέψω τσάμπα κάπου.

Τα πράγματα είναι όπως ακριβώς αναφέρει η @Georginaz. Θα πρόσθετα επίσης τα εξής: θέσεις επιπέδου F1 προκηρύσσονται στο NHSjobs ωστόσο δεν είναι πολλές. Αντιθέτως θέσεις F2/JCF βγαίνουν (σχετικά) πιο άφθονες. Το F2-standalone πράγματι έχει λίγες θέσεις και είναι κατά συνέπεια ανταγωνιστικό.

Μια πρόταση θα ήταν να ξεκινήσεις ειδικότητα κάπου που να μην έχει αναμονή και παράλληλα να κάνεις αιτήσεις. Έτσι θα αποκτήσεις και κλινική εμπειρία που θα σου φανεί χρήσιμη (το 6ο έτος στην Ελλάδα ΔΕΝ ισοδυναμεί με FY1) και θα βάλεις στις αιτήσεις/βιογραφικό σου ότι έχεις εργαστεί (αντί ότι μόλις αποφοίτησες). 

On 11/23/2022 at 6:42 PM, marioskats said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σε περίπτωση που ξεκινήσω F1 και εφόσον έχω το internship στην Ελλάδα, πάλι συνολικά 12μηνο θα χρειάζομαι πριν πάω για core training;

Για είσοδο στο Core Training θα χρειαστείς το περίφημο Crest form - FY2 competencies (https://roadtouk.com/training-in-uk/training-overview/crest-form-uk-foundation-competencies/, https://specialtytraining.hee.nhs.uk/portals/1/Content/Resource Bank/Recruitment Documents/CREST 2021 Reference Version.pdf) αλλά δεν είναι της παρούσης.

Τέλος, όσον αφορά το "τσάμπα" μια επιλογή είναι κάποιο clinical attachment για 1-3 μήνες, όπου παρακολουθείς τις λειτουργίες τις κλινικής αλλά δεν επιτρέπεται να ακουμπήσεις ασθενή.

Καλή τύχη σε ό,τι επιλέξεις

Τροποποιήθηκε από Mentalica
Added quote
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/28/2022 at 6:12 AM, Mentalica said:

 

Μια πρόταση θα ήταν να ξεκινήσεις ειδικότητα κάπου που να μην έχει αναμονή και παράλληλα να κάνεις αιτήσεις. Έτσι θα αποκτήσεις και κλινική εμπειρία που θα σου φανεί χρήσιμη (το 6ο έτος στην Ελλάδα ΔΕΝ ισοδυναμεί με FY1) και θα βάλεις στις αιτήσεις/βιογραφικό σου ότι έχεις εργαστεί (αντί ότι μόλις αποφοίτησες). 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά την πρόταση σου το αγροτικό μετράει εξίσου ή έστω σε ικανοποιητικό βαθμό σαν προϋπηρεσία για το βιογραφικό και τις αιτήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι. Το αγροτικο δεν εχει καμια σχεση με το foundation programme / FY2 job / junior clinical fellow. 

μπορεις να το πουλησεις σα κλινικη εμπειρια αλλα δεν ειναι το ιδιο. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της Ελλάδας.

Ετοιμάζοντας τα χαρτιά μου για το GMC συνάντησα μια απορία σχετικά με το πιστοποιητικό IELTS. Παρόλο που η εγγραφή για το GMC απαιτεί απλά ένα academical IELTS διάβασα ότι για να βγάλει κάποιος Βίζα για Αγγλία απαιτείται ένα διαφορετικό πιστοποιητικό IELTS UKIV. 

Ωστόσο, σε κάποια παλαιότερα άρθρα διάβασα, ότι αν κάνεις αίτηση για Health Care Worker Visa (Type 2 αναφερόταν στις σελίδες) και έχεις εγγραφεί στο GMC με ένα απλό academical IELTS, δεν χρειάζεται να επιδείξεις το IELTS UKIV καθώς αρκεί το απλό academical IELTS.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους συναδέλφους που πήγαν πρόσφατα ΗΒ τι ισχύει από τα δύο και ποια ήταν η δικιά τους εμπειρία με την επίδειξη IELTS για Βίζα .

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, AnewMD said:

Ετοιμάζοντας τα χαρτιά μου για το GMC συνάντησα μια απορία σχετικά με το πιστοποιητικό IELTS. Παρόλο που η εγγραφή για το GMC απαιτεί απλά ένα academical IELTS διάβασα ότι για να βγάλει κάποιος Βίζα για Αγγλία απαιτείται ένα διαφορετικό πιστοποιητικό IELTS UKIV. 

Έχεις δώσει τα IELTS? Το UKIV δεν έχει διαφορά απ' όσο έχω καταλάβει πέρα από το ότι γράφει στους βαθμούς που σου δίνουν τον αριθμό ταυτότητας/διαβατηρίου και γίνεται 1 φορά το μήνα μόνο (στην Αθήνα) απ' όσο έχω δει. Τώρα κι εγώ στο ψάξιμο είμαι και δεν ξέρω να σου πω, αν δεν το έχεις δώσει όμως, κλείσε το UKIV, 20 ευρώ παραπάνω σα να έχω δει είναι.

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω κι εγώ, για το GMC registration. Βλέπω πολλούς να λένε ότι μπορούμε να πάρουμε full registration. Εγώ βλέπω εδώ:

Quote

If you have completed an internship

To recognise that you have completed an acceptable internship, you must have done at least 12 months' continuous medical practice in an approved training post in a public hospital. You must have done this either immediately before or after you graduated.

Your internship must have included:

  • at least three months in medicine and three months in surgery, which lasted between 12 and 18 months,
    or
  • at least six months in medicine and six months in surgery, which lasted for 18 months or longer.

What do I need to provide? 

You'll need to send us a certificate or letter of completion from your institution, which gives details of the dates and specialties of your rotations.

καθυστέρησα να πάρω πτυχίο και επίσης λόγω covid δεν έκανα 3μηνο χειρουργικής αλλά 2μηνο. Τώρα είμαι σε παθολογική ειδικότητα οπότε δεν έχω κάνει 3 μήνες χειρουργικής ποτέ, ούτε ήταν "immediately before" το 2μηνο που έκανα. Επίσης το χρόνο που καθυστέρησα δεν ξέρω πως τον γράφεις στο κομμάτι του τι έκανες τα τελευταία 5 χρόνια. Ξέρει κανένας τίποτα;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 ώρες πριν, AnewMD said:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της Ελλάδας.

Ετοιμάζοντας τα χαρτιά μου για το GMC συνάντησα μια απορία σχετικά με το πιστοποιητικό IELTS. Παρόλο που η εγγραφή για το GMC απαιτεί απλά ένα academical IELTS διάβασα ότι για να βγάλει κάποιος Βίζα για Αγγλία απαιτείται ένα διαφορετικό πιστοποιητικό IELTS UKIV. 

Ωστόσο, σε κάποια παλαιότερα άρθρα διάβασα, ότι αν κάνεις αίτηση για Health Care Worker Visa (Type 2 αναφερόταν στις σελίδες) και έχεις εγγραφεί στο GMC με ένα απλό academical IELTS, δεν χρειάζεται να επιδείξεις το IELTS UKIV καθώς αρκεί το απλό academical IELTS.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους συναδέλφους που πήγαν πρόσφατα ΗΒ τι ισχύει από τα δύο και ποια ήταν η δικιά τους εμπειρία με την επίδειξη IELTS για Βίζα .

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

Καλησπέρα σε όλους, ενημερώθηκα από συνάδελφο ότι τα παλαιότερα άρθρα ήταν σωστά και ότι αρκεί το academic IELTS για Visa εφόσων έχει πραγματοποιηθεί GMC registration.

Ελπίζω να βοηθηθούν όσοι έχουν την ίδια απορία 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 20/1/2023 at 3:01 ΜΜ, FMLWTW said:

Ωραία

 

 

On 18/1/2023 at 7:57 ΠΜ, FMLWTW said:

Έχεις δώσει τα IELTS? Το UKIV δεν έχει διαφορά απ' όσο έχω καταλάβει πέρα από το ότι γράφει στους βαθμούς που σου δίνουν τον αριθμό ταυτότητας/διαβατηρίου και γίνεται 1 φορά το μήνα μόνο (στην Αθήνα) απ' όσο έχω δει. Τώρα κι εγώ στο ψάξιμο είμαι και δεν ξέρω να σου πω, αν δεν το έχεις δώσει όμως, κλείσε το UKIV, 20 ευρώ παραπάνω σα να έχω δει είναι.

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω κι εγώ, για το GMC registration. Βλέπω πολλούς να λένε ότι μπορούμε να πάρουμε full registration. Εγώ βλέπω εδώ:

καθυστέρησα να πάρω πτυχίο και επίσης λόγω covid δεν έκανα 3μηνο χειρουργικής αλλά 2μηνο. Τώρα είμαι σε παθολογική ειδικότητα οπότε δεν έχω κάνει 3 μήνες χειρουργικής ποτέ, ούτε ήταν "immediately before" το 2μηνο που έκανα. Επίσης το χρόνο που καθυστέρησα δεν ξέρω πως τον γράφεις στο κομμάτι του τι έκανες τα τελευταία 5 χρόνια. Ξέρει κανένας τίποτα;

 

Τροποποιήθηκε από Bro
Λάθος καταχώρηση
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Χαίρετε!! ήθελα να ρωτησω το εξης... εχω κάνει αγροτικό και 1,5 χρονο χειρουργική στην Αθηνα! Πόσο εφικτό είναι να μπω τώρα στο αγγλικό σύστημα με στόχο τη συνέχιση της ειδικότητας εκεί? και σε τι θέσεις πρέπει να στοχεύω? 

Εχω κάνει εγγραφή στο gmc εδω κ ενα χρονο.

Ευχαριστώ πολύ!!

 

 

Τροποποιήθηκε από AlexandraPal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/17/2023 at 11:44 AM, AnewMD said:

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της Ελλάδας.

Ετοιμάζοντας τα χαρτιά μου για το GMC συνάντησα μια απορία σχετικά με το πιστοποιητικό IELTS. Παρόλο που η εγγραφή για το GMC απαιτεί απλά ένα academical IELTS διάβασα ότι για να βγάλει κάποιος Βίζα για Αγγλία απαιτείται ένα διαφορετικό πιστοποιητικό IELTS UKIV. 

Ωστόσο, σε κάποια παλαιότερα άρθρα διάβασα, ότι αν κάνεις αίτηση για Health Care Worker Visa (Type 2 αναφερόταν στις σελίδες) και έχεις εγγραφεί στο GMC με ένα απλό academical IELTS, δεν χρειάζεται να επιδείξεις το IELTS UKIV καθώς αρκεί το απλό academical IELTS.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους συναδέλφους που πήγαν πρόσφατα ΗΒ τι ισχύει από τα δύο και ποια ήταν η δικιά τους εμπειρία με την επίδειξη IELTS για Βίζα .

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

Καλησπέρα σας,

Στο gov.uk το λεει ξεκαθαρα ,αν εισαι γιατρος δεν χρειαζεται να αποδειξεις την γνωση αγγλικης εαν εχειs περασει τις εξeτασεις που απαιτει το regulated professional body (GMC) δηλ το IELTS academic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Καλησπέρα στον κόσμο!
Ξεκιναω δειλά δειλά διαδικασία επανενεργοποίησης licence to practice αφου έκλεισα καναδυο χρονακια σε ειδικότητα στην Ελλάδα. Επι του παρόντως έχω full registration without a licence, την οποία απέσειρα ο ίδιο όταν είδα ότι δεν θα έφευγα στα κοντα.

Στο application επανενεργοποίησης, στην φόρμα όπου ανεβάζουμε τα απαραίτητα πιστοποιητικά, βλέπω ένα καινουργιο έγγραφο το οποίο δεν γνωρίζω: "Provision of medical services statement(s) (PMSS)". Οι πληροφορίες που βρήκα στο site δεν μπορώ να πω οτι είναι κατατοπιστικές, ξέρει κάποιος λεπτομεριες?

Επιπλέον σκοπεύω να ζητήσω από ειδικό μου να υπογράψει crest form για το foundation. Η διαδικασία φαίνεται αρκετά σαφής αλλά δεν ξέρω κανέναν προσωπικά που να το εχει κάνει. Εμπειρίες; Είναι όντως τόσο απλό όσο φαίνεται;

Τρίτον και σημαντικότερο, θα απαιτείται να περάσω από revalidation με το που ξαναενεργοποιήσω την άδεια, καθώς ήμουν registered with full licence για παραπάνω από έναν χρόνο, αλλά χωρίς να έχω δουλέψει μέρα στο UK (το revalidation και άλλοι παράγοντες ήρταν ο λόγος που αισθάνθηκα πιεσμένος να αποσύρω το licence). Βλέπω ότι για αυτούς που δεν έχουν assigned body προβλέπονται εξετασεις. Ξέρει κάποιο λεπτομέριες :) ?

Κάθε βοήθεια και συμβουλή είναι πολύτιμη σε αυτήν την φάση παιδιά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To PMSS απλά γκουγκλάροντας μου το έβγαλε.

 

https://www.gmc-uk.org/-/media/documents/form---revalidation-team---annual-return---medical-services-statement--rev11----dc4943-54168453.pdf

 

απλό φαίνεται.

 

Στα υπόλοιπα ελπίζω να βοηθήσει κάποιος άλλος που γνωρίζει. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση John62! Το βρήκα και εγω η αλήθεια αυτό καθώς και μια μάλλον πιο επίκαιρη μορφή του για όποιον ενδιαφέρεται: https://www.gmc-uk.org/-/media/documents/form---updates---ud8---provision-of-medical-services-statement---dc0550_pdf-32822310.pdf. Αναρωτιέμαι σε ποίον θα πρέπει να απευθυνθώ για την υπογραφή δεδομένου ότι στο ΕΣΥ δεν θα έλεγα ότι εχω κάποιον συγκεκριμένο εργοδότη. Διευθυντής; Γραφείο προσωπικού; Who knows :P 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκανα αυτην την διαδικασια πριν απο μερικα χρονια. Μια senior consultant της κλινικης στην οποια δουλευα υπεγραψε την φορμα.

Για το revalidation: to GMC προγραμματισε την ενεργοποιηση του license to practice για την πρωτη μερα που ξεκινησα να εργαζομαι στην Αγγλια, επομενως ειχα designated body απο την πρωτη μερα. Επρεπε να κανω revalidation μεσα στον πρωτο χρονο εργασιας, που εγινε μεσω του νοσοκομειου. Μεσα στις πρωτες εβδομαδες απο τοτε που ξεκινησα εστειλα email στον revalidation officer του νοσοκομειου για να ρωτησω για την διαδικασια και για το evidence που πρεπει να προσκομισω για τα προηγουμενα χρονια εκτος Αγγλιας (το revalidation γινεται καθε 5 χρονια). Ηταν πολυ κατατοπιστικος και flexible για τα χρονια εκτος Αγγλιας. Η διαδικασια εγινε χωρις προβληματα. Απλα ξεκινα να μαζευεις εγγραφα αμεσως γιατι ζητανε CPD points κτλ, που παιρνει αρκετο καιρο να μαζευτουν. Το royal college της ειδικοτητας μου ειχε αναλυτικη λιστα με τι evidence μετραει για CPD και για ποσα points. Αυτο ηταν το 2020. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά!

Με ενδιαφέρει κι εμένα το ερώτημα του ugh καθώς έχω ενεργό license αλλά πρέπει να πραγματοποιήσω annual appraisal έως τα τέλη Μαρτίου και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω δουλειά μέσω nhsjobs. 

12 hours ago, ugh said:

Βλέπω ότι για αυτούς που δεν έχουν assigned body προβλέπονται εξετασεις.

 

Σχετικά με αυτό έχω την εντύπωση ότι ίσως ισχύει για όσους θέλουν να κάνουν το revalidation που απαιτείται ανά πενταετία και όχι για το appraisal.

9 hours ago, scalpel said:

Για το revalidation: to GMC προγραμματισε την ενεργοποιηση του license to practice για την πρωτη μερα που ξεκινησα να εργαζομαι στην Αγγλια, επομενως ειχα designated body απο την πρωτη μερα. Επρεπε να κανω revalidation μεσα στον πρωτο χρονο εργασιας, που εγινε μεσω του νοσοκομειου. Μεσα στις πρωτες εβδομαδες απο τοτε που ξεκινησα εστειλα email στον revalidation officer του νοσοκομειου για να ρωτησω για την διαδικασια και για το evidence που πρεπει να προσκομισω για τα προηγουμενα χρονια εκτος Αγγλιας (το revalidation γινεται καθε 5 χρονια). Ηταν πολυ κατατοπιστικος και flexible για τα χρονια εκτος Αγγλιας. Η διαδικασια εγινε χωρις προβληματα. Απλα ξεκινα να μαζευεις εγγραφα αμεσως γιατι ζητανε CPD points κτλ, που παιρνει αρκετο καιρο να μαζευτουν. Το royal college της ειδικοτητας μου ειχε αναλυτικη λιστα με τι evidence μετραει για CPD και για ποσα points. Αυτο ηταν το 2020. 

Σχετικά με αυτό θα ήθελα να σε ρωτήσω αν και κατά πόσο επηρέασε αρνητικά το ότι δεν είχες άμεσα ενεργή άδεια τη διαδικασία να σε δεχτούν σε κάποια δουλειά. Είναι κάτι που με αγχώνει δεδομένου ότι και με ενεργή άδεια δεν έχω καταφέρει να βρω δουλειά ενώ ψάχνω αρκετούς μήνες. Έχω ακούσει ότι μπορείς να κάνεις appraisal μέσω agency ακόμα και αν δε δουλεύεις στο NHS και το σκέφτομαι για αυτό το λόγο. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με αυτό και κατα πόσο αξίζει τον κόπο και το κόστος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

@marioskats Αν με το καλο ενεργοποιηθεί πάλι η άδεια θα ξεκινήσω και εγώ πάλι αιτήσεις. Προ διετίας δεν είχα επιτυχία για μήνες και εγώ, αλλα είχα και μηδεν εμπειρία και θεωρώ ότι οι αιτήσεις μου έπασχαν με διαφορους τρόπους. Από όσο καταλαβαινω ωστόσο, πια μάλλον απαιτείται να κανουμε πρώτα κάποιο observership για να έχουμε να δείξουμε τουλαχιστον μια πρώτη παρουσία μέσα στο σύστημα, και χωρίς προηγούμενο NHS experience τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα.

Εσύ γιατί πιστεύεις δεν πάνε καλά οι αιτήσεις σου/τί χρειάζονται;

Και μια ερώτηση προς όλους, υπάρχουν γενικά άτομα εδώ μέσα που μπήκαν στο NHS από Ελλάδα, με λίγη μόνο προυπηρεσία, post brexit? Γιατί ξέρω για πολλούς που πήγαν προ του '20-'21, όμως προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να πήγε μετά από αυτό για να με προσανατολίσει με τα τωρινά δεδομένα 🫤

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.