Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Στο επίπεδο F2 είναι όντως καλό να ενημερώνεις τουλάχιστον ανά 3ωρο τον registrar σου για τις εισαγωγές.

Ντροπές δεν υπάρχουν για αυτό πληρώνεται.

Από την άλλη αν είσαι ST2, post MRCS και το κάνεις αυτό τότε δύσκολα τα πράγματα για ST3.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dear Anto3,

μιας και είμαι FY2 at the moment, νο σου πω ότι οι ευθύνες και ο ρόλος του FY2 ποικίλλει από νοσοκομείο σε νοσοκομείο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο standard και εξαρτάται από τις ανάγκες του κάθε τμήματος. Για παράδειγμα, όταν ήμουν στη ψυχιατρική είχα ακριβώς τις ίδιες ευθύνες με τους υπόλοιπους ειδικευόμενους οι οποίοι ήταν από ST1 και πάνω. To cut a long story short, την τρίτη μέρα εφημέρευα και είχα να κάνω assessments (μόνη μου) στα επείγοντα. Γνώρισα όμως 2 FY2s στο Λονδίνο, οι οποίοι δεν κάνανε ποτέ εφημερίες (και γι'αυτό ήταν unbanded...)

Η πρώτη μου δουλειά στην Αγγλία ήταν FY2 locum for 4 months in orthopaedics. Στο μήνα πάνω, είχα να κάνω νύχτες καλύπτοντας την ορθοπαιδική, γενική χειρουργική και ουρολογία. Φυσικά χωρίς registrar on site! Δηλ. ήμουν ο μόνος "χειρουργός" στο νοσοκομείο. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για έναν γιατρό με προϋπηρεσία ενός μήνα!

Θεωρώ λοιπόν και συμβουλεύω τους φίλους μου, ότι το ιδανικό είναι να ξεκινήσει κανείς με ένα locum FY1 για λίγους μήνες μέχρι να μάθει τη γλώσσα και τις διαδικασίες. Προσωπικά θεωρώ ότι ένας ολόκληρος χρόνος FY1 είναι χάσιμο χρόνου και ενέργειας. Άσε που θα αναρωτιέσαι γιατί λένε ότι το επάγγελμα του γιατρού είναι ενδιαφέρον αφού θα νοιώθεις σαν γραμματέας. Λίγοι μήνες όμως σαν FY1 (2-4) είναι καλοί, αν και μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς αυτό (όπως στη δική μου περίπτωση). At the end of the day it's your call!

Σου εύχομαι καλή τύχη!

Εξαιρετικό πόστ. Εχω κάνει F1 F2 UK, είμαι πανελληνιονίκης κ προσυπογράφω.

Και επίσης, αν κάποιοι ττο επιθυμήτε, μπορείτε να ξανακάνετε το 5ο έτος της Ιατρικής στο UK, έτσι για να μπείτε για τα καλά στο σύστημα...

Άντε, μην τρελαθούμε και τελείως. Η δική μου γνώμη είναι πως ο ΜΕΣΟΣ απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου, έχοντας κάνει ALS + ATLS, πρέπει να κάνει αιτήσεις για F2Y και πάνω. Υπάρχει λόγος που έχουμε full GMC registration με το πτυχίο μας, και αυτός είναι το γεγονός πως οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα παρέχουν την απαιτούμενη γνώση γι αυτό. Μην αφήσετε τον πανικο του αγνώστου των πρώτων εβδομάδων να σας παρασύρει, διότι σε 1-2 μήνες (αν επιλέξετε F1Y) θα καταλάβετε πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Αγαπητέ Bury, λύσε μου μια απορία: Ποιο νοσοκομείο καλύπτει επείγοντα ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ χωρίς resident registrar? Δηλαδή άμα σου κάτσει laparotomy τη βάζεις μόνος σου χειρουργείο? Ή μήπως κάνεις τα σκουλήκια την ώρα που ξεκουράζεσαι από τις ανατάξεις των καταγμάτων? Άντε γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε τώρα. Εκτός κι αν είναι νοσοκομείο που τα real emergencies τα στέλνει αλλού (υποψιάζομαι ποιο είναι, αλλά θέλω να το ακούσω).

To MRCS είναι για το πούτσο, σύμφωνοι.

Πρέπει να πιστέψω ότι κάποιος που θα ξεκινήσει από ελλάδα αμέσως F2 τον Αύγουστο, θα έχει σε 5 μήνες μάθει την γλώσσα, το σύστημα, θα έχει audit, θα έχει κάνει καλές εντυπώσεις για το 360 appraisal και θα βρεί εκπαιδευτική θέση σε ανταγωνιστική ειδικότητα?

Ας γελάσω..

Μην σε σοκάρει αυτό αλλά σχεδόν ΟΛΑ τα DGHs έτσι δουλεύουν, με non-resident on call SpR.

Για τις εξαετείς ελληνικές σχολές δεν θα σχολιάσω. Κ στο UK είναι μετρημένες οι αξιόλογες σχολές, αλλά στην Ελλάδα δε νομίζω ότι υπάρχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα ... πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Εγώ λέω οι πανελληνιονικες να πηγαίνουν κατευθείαν για Στ5...Τι βλακείες και MRCP,MRCS... :withstupid:

Θα μιλήσω για το MRCS που το ξέρω: Εξέταση για την οποία οι απόφοιτοι αγγλικών ιατρικών σχολών σπαταλούν 2-3 χρόνια από τη ζωή τους και μερικές χιλιάδες λίρες σε courses (και κάποιοι ινδοπακιστανοί μέχρι δεκαετία και βάλε). Ένας προσανατολισμένος έλληνας, με σοβαρό σκοπό, ξεμπερδεύει σε 6-9 μήνες και χωρίς courses. Επί προσωπικού, η εξέταση ήταν ευκολότερη από τη Χειρουργική Πτυχίου (όσοι έχουμε περάσει από εκείνη τη σχολή καταλαβαίνουν τι λέω).

Ppalios,

τι εκνευρίζεσαι; Πρώτα απ'όλα είμαι "αγαπητή" και όχι "αγαπητός" όπως είπα. Τελοσπάντων, το νοσοκομείο είναι West Suffolk Hospital και αμα θες έλα μια βόλτα από εδώ να σε ξεναγήσω. Όντως, υπάρχει registrar on-call αλλά κοιμάται στην εστία. Αν εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον ξυπνήσω να έρθει να δει ασθενή θα έρθει. Αν όμως πχ χάσω ένα perforation και δεν το πάρω είδηση, φυσικά δεν θα τον ξυπνήσω και εκείνος δεν θα το ξέρει...Δηλ. δεν υπάρχει registrar να κάνει review όλες τις εισαγωγές που μπαίνουν την νύχτα. Τους κάνουμε hand over το πρωί. Μια φορά που χρειάστηκε να βάλουμε ασθενή στο χειρουργείο νυχτιάτικα, την ξύπνησα (γυναίκα ήταν η registrar) και ήρθε. Αλλά εξαρτάται από τον κάθε SHO τι νομίζει. Η πικρή αλήθεια είναι ότι από τους SHO μόνο ένας είναι ST1 surgical. Όλοι οι άλλοι είμαστε FY2s...

Skaliotis,

Thanks για τα καλά σου λόγια...

"αν εγώ πιστεύω πως πρέπει να να τον ξυπνήσω..." Δηλαδή αυτός κοιμάται μέσα γιατί του αρέσει το κρεβάτι της εστίας...Με τέτοια μυαλά δεν θα πας μακρυα. Όλοι κάνουμε λάθη, και όσο πιο junior, τόσο πιο πολύ. Μια φιλική συμβουλή: Ζήτα πάντα r/v από τον registrar σου για τις εισαγωγές που κάνεις. Μια φορά να την πάθεις αρκεί.

Τι επιθετικότητα είναι αυτή, δεν καταλαβαίνω...Σε όλες τις ειδικότητες, καθώς και στη χειρουργική, οι πλειοψηφία των εισαγωγών είναι μια ρουτίνα. Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό ούτε γνώσεις consultant για να σταθεροποιήσεις έναν ασθενή, να δώσεις αναλγησία και να παραγγείλεις τις σχετικές εξετάσεις. Επομένως το θεωρώ χαζό να κάνω bleep το reg για κάθε ασθενή που μπήκε μέσα με abdo pain. Δεν ξέρω οι δικοί σας F2s πόσο άχρηστοι είναι, πάντως εδώ όλοι οι F2s τα καταφέρνουμε μια χαρά. Και φυσικά αν ανησυχώ για κάποιον ασθενή θα κάνω bleep. Δεν κάθομαι όλο το βράδυ να με φάει η αγωνία.

΄Οσο για τις συμβουλές, thanks, το γνωρίζω ότι μπορεί να κάνω λάθη και έχω κάνει, όπως και συ φαντάζομαι. Με συγχωρείς, αλλά μια χαρά είναι τα μυαλά μου, και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω να πάω μακρυά, έστω μέχρι το επίπεδο του consultant, αφού μιας και σε λίγο ξεκινάω run-through training.

Πάντως θα συμφνήσω ότι το MRCP 1 δεν είναι πολύ δύσκολο απ΄ότι ακούγεται. Ξέρω FY1s (!) (άγγλοι προς έκπληξη του Ppalios) που το περάσανε μόνο με MCQs. Οπότε καλή επιτυχία σε όποιους σκέφτονται να το δώσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα ... πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Εγώ λέω οι πανελληνιονικες να πηγαίνουν κατευθείαν για Στ5...Τι βλακείες και MRCP,MRCS... :withstupid:

Θα μιλήσω για το MRCS που το ξέρω: Εξέταση για την οποία οι απόφοιτοι αγγλικών ιατρικών σχολών σπαταλούν 2-3 χρόνια από τη ζωή τους και μερικές χιλιάδες λίρες σε courses (και κάποιοι ινδοπακιστανοί μέχρι δεκαετία και βάλε). Ένας προσανατολισμένος έλληνας, με σοβαρό σκοπό, ξεμπερδεύει σε 6-9 μήνες και χωρίς courses. Επί προσωπικού, η εξέταση ήταν ευκολότερη από τη Χειρουργική Πτυχίου (όσοι έχουμε περάσει από εκείνη τη σχολή καταλαβαίνουν τι λέω).

Ppalios,

τι εκνευρίζεσαι; Πρώτα απ'όλα είμαι "αγαπητή" και όχι "αγαπητός" όπως είπα. Τελοσπάντων, το νοσοκομείο είναι West Suffolk Hospital και αμα θες έλα μια βόλτα από εδώ να σε ξεναγήσω. Όντως, υπάρχει registrar on-call αλλά κοιμάται στην εστία. Αν εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον ξυπνήσω να έρθει να δει ασθενή θα έρθει. Αν όμως πχ χάσω ένα perforation και δεν το πάρω είδηση, φυσικά δεν θα τον ξυπνήσω και εκείνος δεν θα το ξέρει...Δηλ. δεν υπάρχει registrar να κάνει review όλες τις εισαγωγές που μπαίνουν την νύχτα. Τους κάνουμε hand over το πρωί. Μια φορά που χρειάστηκε να βάλουμε ασθενή στο χειρουργείο νυχτιάτικα, την ξύπνησα (γυναίκα ήταν η registrar) και ήρθε. Αλλά εξαρτάται από τον κάθε SHO τι νομίζει. Η πικρή αλήθεια είναι ότι από τους SHO μόνο ένας είναι ST1 surgical. Όλοι οι άλλοι είμαστε FY2s...

Skaliotis,

Thanks για τα καλά σου λόγια...

"αν εγώ πιστεύω πως πρέπει να να τον ξυπνήσω..." Δηλαδή αυτός κοιμάται μέσα γιατί του αρέσει το κρεβάτι της εστίας...Με τέτοια μυαλά δεν θα πας μακρυα. Όλοι κάνουμε λάθη, και όσο πιο junior, τόσο πιο πολύ. Μια φιλική συμβουλή: Ζήτα πάντα r/v από τον registrar σου για τις εισαγωγές που κάνεις. Μια φορά να την πάθεις αρκεί.

Τι επιθετικότητα είναι αυτή, δεν καταλαβαίνω...Σε όλες τις ειδικότητες, καθώς και στη χειρουργική, οι πλειοψηφία των εισαγωγών είναι μια ρουτίνα. Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό ούτε γνώσεις consultant για να σταθεροποιήσεις έναν ασθενή, να δώσεις αναλγησία και να παραγγείλεις τις σχετικές εξετάσεις. Επομένως το θεωρώ χαζό να κάνω bleep το reg για κάθε ασθενή που μπήκε μέσα με abdo pain. Δεν ξέρω οι δικοί σας F2s πόσο άχρηστοι είναι, πάντως εδώ όλοι οι F2s τα καταφέρνουμε μια χαρά. Και φυσικά αν ανησυχώ για κάποιον ασθενή θα κάνω bleep. Δεν κάθομαι όλο το βράδυ να με φάει η αγωνία.

΄Οσο για τις συμβουλές, thanks, το γνωρίζω ότι μπορεί να κάνω λάθη και έχω κάνει, όπως και συ φαντάζομαι. Με συγχωρείς, αλλά μια χαρά είναι τα μυαλά μου, και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω να πάω μακρυά, έστω μέχρι το επίπεδο του consultant, αφού μιας και σε λίγο ξεκινάω run-through training.

Πάντως θα συμφνήσω ότι το MRCP 1 δεν είναι πολύ δύσκολο απ΄ότι ακούγεται. Ξέρω FY1s (!) (άγγλοι προς έκπληξη του Ppalios) που το περάσανε μόνο με MCQs. Οπότε καλή επιτυχία σε όποιους σκέφτονται να το δώσουν.

Ευχαριστώ. Θα τα έχω υπόψην μου όλα αυτά αύριο όταν πάω στη δουλειά. BTW, run-through σε παθολογικές ειδικότητες (αφού αναφέρεις MRCP) δεν υπάρχει (πλέον). Εκτός κι αν εννοείς MRCPaeds...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα ... πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Εγώ λέω οι πανελληνιονικες να πηγαίνουν κατευθείαν για Στ5...Τι βλακείες και MRCP,MRCS... :withstupid:

Θα μιλήσω για το MRCS που το ξέρω: Εξέταση για την οποία οι απόφοιτοι αγγλικών ιατρικών σχολών σπαταλούν 2-3 χρόνια από τη ζωή τους και μερικές χιλιάδες λίρες σε courses (και κάποιοι ινδοπακιστανοί μέχρι δεκαετία και βάλε). Ένας προσανατολισμένος έλληνας, με σοβαρό σκοπό, ξεμπερδεύει σε 6-9 μήνες και χωρίς courses. Επί προσωπικού, η εξέταση ήταν ευκολότερη από τη Χειρουργική Πτυχίου (όσοι έχουμε περάσει από εκείνη τη σχολή καταλαβαίνουν τι λέω).

Ppalios,

τι εκνευρίζεσαι; Πρώτα απ'όλα είμαι "αγαπητή" και όχι "αγαπητός" όπως είπα. Τελοσπάντων, το νοσοκομείο είναι West Suffolk Hospital και αμα θες έλα μια βόλτα από εδώ να σε ξεναγήσω. Όντως, υπάρχει registrar on-call αλλά κοιμάται στην εστία. Αν εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον ξυπνήσω να έρθει να δει ασθενή θα έρθει. Αν όμως πχ χάσω ένα perforation και δεν το πάρω είδηση, φυσικά δεν θα τον ξυπνήσω και εκείνος δεν θα το ξέρει...Δηλ. δεν υπάρχει registrar να κάνει review όλες τις εισαγωγές που μπαίνουν την νύχτα. Τους κάνουμε hand over το πρωί. Μια φορά που χρειάστηκε να βάλουμε ασθενή στο χειρουργείο νυχτιάτικα, την ξύπνησα (γυναίκα ήταν η registrar) και ήρθε. Αλλά εξαρτάται από τον κάθε SHO τι νομίζει. Η πικρή αλήθεια είναι ότι από τους SHO μόνο ένας είναι ST1 surgical. Όλοι οι άλλοι είμαστε FY2s...

Skaliotis,

Thanks για τα καλά σου λόγια...

"αν εγώ πιστεύω πως πρέπει να να τον ξυπνήσω..." Δηλαδή αυτός κοιμάται μέσα γιατί του αρέσει το κρεβάτι της εστίας...Με τέτοια μυαλά δεν θα πας μακρυα. Όλοι κάνουμε λάθη, και όσο πιο junior, τόσο πιο πολύ. Μια φιλική συμβουλή: Ζήτα πάντα r/v από τον registrar σου για τις εισαγωγές που κάνεις. Μια φορά να την πάθεις αρκεί.

Τι επιθετικότητα είναι αυτή, δεν καταλαβαίνω...Σε όλες τις ειδικότητες, καθώς και στη χειρουργική, οι πλειοψηφία των εισαγωγών είναι μια ρουτίνα. Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό ούτε γνώσεις consultant για να σταθεροποιήσεις έναν ασθενή, να δώσεις αναλγησία και να παραγγείλεις τις σχετικές εξετάσεις. Επομένως το θεωρώ χαζό να κάνω bleep το reg για κάθε ασθενή που μπήκε μέσα με abdo pain. Δεν ξέρω οι δικοί σας F2s πόσο άχρηστοι είναι, πάντως εδώ όλοι οι F2s τα καταφέρνουμε μια χαρά. Και φυσικά αν ανησυχώ για κάποιον ασθενή θα κάνω bleep. Δεν κάθομαι όλο το βράδυ να με φάει η αγωνία.

΄Οσο για τις συμβουλές, thanks, το γνωρίζω ότι μπορεί να κάνω λάθη και έχω κάνει, όπως και συ φαντάζομαι. Με συγχωρείς, αλλά μια χαρά είναι τα μυαλά μου, και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω να πάω μακρυά, έστω μέχρι το επίπεδο του consultant, αφού μιας και σε λίγο ξεκινάω run-through training.

Πάντως θα συμφνήσω ότι το MRCP 1 δεν είναι πολύ δύσκολο απ΄ότι ακούγεται. Ξέρω FY1s (!) (άγγλοι προς έκπληξη του Ppalios) που το περάσανε μόνο με MCQs. Οπότε καλή επιτυχία σε όποιους σκέφτονται να το δώσουν.

Ευχαριστώ. Θα τα έχω υπόψην μου όλα αυτά αύριο όταν πάω στη δουλειά. BTW, run-through σε παθολογικές ειδικότητες (αφού αναφέρεις MRCP) δεν υπάρχει (πλέον). Εκτός κι αν εννοείς MRCPaeds...

Sorry, εννοούσα MRCS...

ΒΤW δεν ξέρω τι είναι.

Run-through in paeds έχω πάρει.

Και πάλι, δεν προσπαθώ να συμβουλέψω εσένα, ούτε έχω σκοπό να αλλάξω τις εμπειρίες που είχες μέχρι τώρα από UK. Τους νεότερους είπαμε μπας και ενημερώσουμε, οποτε καλό είναι να ακούγονται διαφορετικές απόψεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσες φορές πρέπει να τα πούμε?

Όλα εξαρτώνται από το τι ειδικότητα θέλει κάποιος.

Θεωρώ ότι με το προαναφερθέν pathway είναι σχεδόν αδύνατο να βρει κάποιος run-through radiology.

Paeds (μιας κ αναφέρθηκε) βρήκε μια φίλη μου F2 (αγγλίδα) χωρίς εξετάσεις και χωρίς να έχει κάνει paeds στο foundation!!!

Ας μην προφτάσει κανείς να θιχτεί. Κακά τα ψέμματα, κάποιες ειδικότητες ψάχνουν άσπρο γιατρό με το τουφέκι κ κάποιες όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ον. σταματήστε τα μεγάλε quotes. Please που λένε και στο χωριό μας.

2ον. το βρίσκω ανούσιο να κάνουμε συναγωνισμό του ποιος την έχει πιο μεγάλη, την καρδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσες φορές πρέπει να τα πούμε?

Όλα εξαρτώνται από το τι ειδικότητα θέλει κάποιος.

Θεωρώ ότι με το προαναφερθέν pathway είναι σχεδόν αδύνατο να βρει κάποιος run-through radiology.

Paeds (μιας κ αναφέρθηκε) βρήκε μια φίλη μου F2 (αγγλίδα) χωρίς εξετάσεις και χωρίς να έχει κάνει paeds στο foundation!!!

Ας μην προφτάσει κανείς να θιχτεί. Κακά τα ψέμματα, κάποιες ειδικότητες ψάχνουν άσπρο γιατρό με το τουφέκι κ κάποιες όχι.

Ούτε εγώ έχω κάνει paeds ποτέ, ούτε εξετάσεις έχω δώσει. Αν κανείς έχει προϋπηρεσία από paeds και έχει περάσει MRCPCH 1, κάνει και κανένα σχετικό audit & course (πχ child protection, NLS κτλ), αν τα πάει καλά και στη συνέντευξη τότε πάει για London!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε εγώ έχω κάνει paeds ποτέ, ούτε εξετάσεις έχω δώσει. Αν κανείς έχει προϋπηρεσία από paeds και έχει περάσει MRCPCH 1, κάνει και κανένα σχετικό audit & course (πχ child protection, NLS κτλ), αν τα πάει καλά και στη συνέντευξη τότε πάει για London!

Αν ήταν αυτή η πραγματικότητα στην ειδικότητά μου (ορθοπαιδική) θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος.

Ξέρεις αυτά τα no bad feelings που λενε? Well f... it! Σε μισώ! :bloodomen:

ΥΓ. Interview: Well u've got some research, some appendices, hernias, but very few in orthopaedics! What did you do for 4 months as an F1??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε εγώ έχω κάνει paeds ποτέ, ούτε εξετάσεις έχω δώσει. Αν κανείς έχει προϋπηρεσία από paeds και έχει περάσει MRCPCH 1, κάνει και κανένα σχετικό audit & course (πχ child protection, NLS κτλ), αν τα πάει καλά και στη συνέντευξη τότε πάει για London!

Αν ήταν αυτή η πραγματικότητα στην ειδικότητά μου (ορθοπαιδική) θα ήμουν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος.

Ξέρεις αυτά τα no bad feelings που λενε? Well f... it! Σε μισώ! :bloodomen:

ΥΓ. Interview: Well u've got some research, some appendices, hernias, but very few in orthopaedics! What did you do for 4 months as an F1??

Να'σαι καλά...

Οι εκπαιδευτικές θέσεις στην ορθοπαιδική είναι πολύ ανταγωνιστικές. Αν πάλι ψάχνει κανείς μη εκπαιδευτικές υπάρχουν ένα σωρό. Στο τμήμα μας υπάρχουν 2 trust dr θέσεις άδειες που δεν μπορούν να τις γεμίσουν με τίποτα...(Κανείς δε θέλει να'ρθει, γιατί;;;)

Don't worry cadaver, όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eh? EH?????

What did you do you lazy piece of s$%$t?

Περα από την πλάκα, για competitive specialties συνιστώ ανεπιφύλακτα να ξεκινήσει κάποιος από FY1 ώστε να χτίσει το CV του και να το κάνει ανταγωνιστικό.

Για ΣΤ3 μιλάμε ότι με δημοσιέυσεις, μεταπτυχιακά, εξετάσεις, παρουσιασεις, teaching, courses και πάλι ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'σαι καλά...

Οι εκπαιδευτικές θέσεις στην ορθοπαιδική είναι πολύ ανταγωνιστικές. Αν πάλι ψάχνει κανείς μη εκπαιδευτικές υπάρχουν ένα σωρό. Στο τμήμα μας υπάρχουν 2 trust dr θέσεις άδειες που δεν μπορούν να τις γεμίσουν με τίποτα...(Κανείς δε θέλει να'ρθει, γιατί;;;)

Don't worry cadaver, όλα καλά θα πάνε!

Same here, μου δίνουν άπειρα την ώρα για locum κ τους φτύνω.. Ας έχω κ για μια φορά ελεύθερα ΣΚ!

Eh? EH?????

What did you do you lazy piece of s$%$t?

Περα από την πλάκα, για competitive specialties συνιστώ ανεπιφύλακτα να ξεκινήσει κάποιος από FY1 ώστε να χτίσει το CV του και να το κάνει ανταγωνιστικό.

Για ΣΤ3 μιλάμε ότι με δημοσιέυσεις, μεταπτυχιακά, εξετάσεις, παρουσιασεις, teaching, courses και πάλι ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ.

Σε εκείνο το σημείο μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι κ του δείχνω μια μια τις procedures που εχω κάνει όντας F1. Δε κέρδισα κ πολλούς πόντους σε εκείνο το σημείο νομίζω :/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ και ποιές ειδικότητες ψάχνουν λευκό με το τουφέκι;

ααααχ γενική χειρουργική ST3 και πάνω δύσκολα ή όχι και τόσο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αααααχ τα γαλλικά μας να ξεσκονίσουμε δηλαδή ή να κοιτάμε από την άλλη μεριά του ατλαντικού γιατί ελλάδα δεν νομίζω να μάθουμε να χειρουργούμε και σωστά... ή μπορεί και να μάθουμε; και που;

ντάξει είμαι λίγο offtopic συγνώμη

Τροποποιήθηκε από MoNkEy mAn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ααααα χαααχαα...

ΥΓ. Νταξ αυτό το πόστ δεν είναι πολύ βοηθητικό, μπορεί να το σουτάρει καποιος αν σταμάτησε να πίνει μπύρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ειναι ετσι για general surgery,ειναι too much να ψαχνει καποιος plastics ας πουμε ?

is it that bad , really ????????????????????

Θέση trust σε Plastics δεν είναι καθόλου ακατόρθωτο να βρεις. Και από εκεί και μετά, αν δείξεις ενδιαφέρον και κάνεις όλα τα απαραίτητα courses, MRCS και λοιπά μπορείς να χτυπήσεις κανένα LAT ST1/ST2. Από ST3 και πάνω απλά ξέχνα το. Στην καλύτερη περίπτωση μετά από κάποια χρόνια να βρεις καμια θέση trust regιstrar (οπότε και θα μπαστακωθείς εκεί επ' αόριστον γιατί ακόμα και ως trust reg θα γράφεις πιο πολλά χειρουργεία από επιμελητές Β στην Ελλάδα).

Υπόψιν ότι τώρα είναι η περίοδος που θα αρχίσουν να βγαίνουν πολλές θέσεις και αυτό γιατί τα νοσοκομεία συνειδητοποιούν ότι με τη μαλακία που δέρνει τα deaneries από τη μία και το 48ωρο την εβδομάδα που απαιτεί η ΕΕ από την άλλη, στο τέλος θα μείνουν όλες οι θέσεις τους κενές.

Τροποποιήθηκε από anypostatos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια να ρωτησω κατι απλο?

τελικα οι πτυχιουχοι απο ελλαδα μπορουν να κανουν αιτηση για θεσεις f1?

απ οτι βλεπω στο φορουμ αρκετα παιδια εχουν κανει f1 αλλα στο βρετανικο συμβουλιο ορκιζονται οτι αυτο αποκλειεται για πτυχιουχο απο ελλαδα ο οποιος μπορει να διεκδικησει μοναχα θεση f2 με τις γνωστες ελαχιστες πιθανοτητες.

οτι να ναι λενε στο βρετανικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου απαντήσω.

Με FY2, CT1, CT2, MRCS, courses, publications, presentations, audits, MSC, teaching και πάλι παίζει να μη βρεις.

Ρε παιδιά, περιμένετε λίγο. Μην προξενείτε τον πανικό, χωρίς να έχουμε δεδομένα στα χέρια μας. Οι συνεντεύξεις για τις ST3 θέσεις είναι τον Ιανουάριο του 2010, ως τότε βλέπουμε τι θα γίνει. Ότι θα είναι ανταγωνιστικό θα είναι, αλλά εγώ επιμένω πως για τους Έλληνες που δουλεύουν στο σύστημα δεν είναι ακατόρθωτο - πιστεύω πως έχουμε και πλεονέκτημα. Θα μου πείτε εσύ μιλάς εκ του ασφαλούς με το run-through. Αυτό που έχει σημασία είναι να καταλάβουν αυτοί που θέλουν να έρθουν στο UK ότι το σύστημα είναι pyramidal; όσο ανεβαίνεις προς τα πάνω, τόσο λιγότερες οι θέσεις και τόσο μεγαλύτερος ο συναγωνισμός. Και στο 85-90% των περιπτώσεων το σύστημα επιλέγει τους καλύτερους (ναι, ναι κι εδώ υπάρχει μέσον και ρουσφέτι)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ειναι ετσι για general surgery,ειναι too much να ψαχνει καποιος plastics ας πουμε ?

is it that bad , really ????????????????????

[/quote}

Η General Surgery είναι πιο ανταγωνιστική ειδικότητα από Plastics στην Αγγλία. Γενικώς η πλαστική φθίνει στο νησί όσο περνάνε τα χρόνια (για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος να αναλύσουμε). Οπότε όσοι θέλετε δοκιμάστε...αν και δεν θα συνιστούσα σε κανένα να ακολουθήσει μια ειδικότητα που αργοπεθαίνει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

so,λες οτι δεν ειναι summernights dream να βρει κανεις plastics,εστω να μαθει την δουλεια [αυτο το trust registar που δεν ειμαι και σιγουρος τι σημαινει] και ας γυρισει να παρει τον τιτλο στην ελλαδα σε 6 -7 χρονια ?

thanx που απαντησες , ειναι καλο να υπαρχει μια θετικη προοπτικη

γιατι λες οτι πεθαινει η πλαστικη ομως ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

so,λες οτι δεν ειναι summernights dream να βρει κανεις plastics,εστω να μαθει την δουλεια [αυτο το trust registar που δεν ειμαι και σιγουρος τι σημαινει] και ας γυρισει να παρει τον τιτλο στην ελλαδα σε 6 -7 χρονια ?

thanx που απαντησες , ειναι καλο να υπαρχει μια θετικη προοπτικη

γιατι λες οτι πεθαινει η πλαστικη ομως ???

Η πλαστική πεθαίνει γιατί δεν είναι ειδικότητα αλλά τεχνική. Πλέον στο syllabus και στο training program όλων των χειρουργικών ειδικοτήτων στην Αγγλία υπάρχει και το αντίστοιχο κομμάτι πλαστικής (π.χ facial plastics for ENT and OMFS, breast for General Surgery, hand for Orthopaedics, e.t.c). Επομένως σε πολύ λίγα χρόνια δεν θα έχει μείνει σχεδόν τίποτα που ο πλαστικός θα είναι απολύτως απαραίτητος, καθώς οι χειρουργόι των άλλων ειδικοτήτων είναι σε θέση να κάνουν σχεδόν τα πάντα in their field.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Βρετανικό λένε τα μισά απ' όσα λέμε εδώ κ θέλουν κ αμοιβή.

Ολόκληρο F1 δεν μπορείς να κάνεις, δεν είσαι eligible to apply. This is not the case though for half/part of F1 posts that are advertised in the year once they get a vacancy. Άρα κράτα ένα μάτι έξω για τέτοιες θέσεις.

Τα παρακάτω αναφέρονται σε εκπαιδευτικές θέσεις.

Ο ppalios μιλάει σωστά αλλά εκ του ασφαλούς. Για να βρεί κάποιος θέση σε ανταγωνιστικές ειδικότητες πρέπει να είναι exceptional. Πρέπει να είναι ισάξιος με τους πολύ καλούς ανταγωνιστές του, +10% για να ξεπεράσει το ότι δεν είναι άγγλος, +10% για να ξεπεράσει τα βύσματα! κάπου στο 120% του πολύ αξιόλογου ανταγωνισμού. Οπότε δεν είναι και κομμάτι τούρτας.

Μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για τα ST3 καθώς δεν διαφέρουν σε τίποτα από τις θέσεις SpR. Τα deanery που έχω κοιτάξει έχουν τον ίδιο αριθμό NTNs οπότε και τον ίδιο αριθμό ST3.

Αδύνατο δεν είναι τίποτα, απλά πρέπει να συνειδητοποιήσει ο κόσμος ότι πρέπει να είναι αποφασισμένος κ ικανός. Αρπαχτές δεν παίζουν (συχνά) εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.