Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Ουφ!!!

Έχω που διαβάζω από το μεσημέρι και μπορώ να πω ότι τα κατάφερα να διαβάσω όλο το topic. Πολλά έχουν αλλάξει από το 2004 στο νησί. Τα ερωτήματα που έχω είναι πολλά. Τελικά πόσοι από εσάς που έχουν ήδη κοντά 5 χρόνια στην Αγγλία έχετε βρει το δρόμο σας για ειδικότητα; Μήπως είναι πιο εύκολο τελικά να αποκτήσει κανείς ειδικότητα δια της πλαγίας οδού στην Ελλάδα, κυνηγώντας έμμισθες θέσεις στην Αγγλία; (ανεξάρτητα αν το επιτρέπει ο νόμος);

Προσωπικά, έχω 1 μήνα που τέλειωσα αγροτικό και 2 χρόνια "πείρα" (αγροτικό + στρατός), τα οποία υποθετικά πάντα θα μου έδιναν δικαίωμα να διεκδικήσω κάποια θέση ST1. Σωστά; υποθετικά πάντα γιατί απ' ότι βλέπω μάλλον για FY2 με βλέπω, για να μην πω FY1. Αξίζει όμως τον κόπο(?); Σε δυομιση χρόνια ανοίγει η θέση μου για ειδικότητα πνευμονολογίας (σημειωτέον είναι ολόκληρη). Σκεφτόμουν εναλλακτικά για νευρολογία - δερματολογία αλλά απ' ότι βλέπω δεν παίζει για το νησί. Βλέπω όμως ότι είναι πιο εύκολο να δουλέψεις ως γιατρός εκεί, με καλούς μισθούς. Μήπως αξίζει μόνο και μόνο γι αυτό; Αντί να κάθεσαι 2 χρόνια εδώ, να δουλεύεις εκεί με καλά λεφτά και όταν με το καλό ανοίξει η ειδικότητά σου εδώ, τσουπ κι έφτασες;

Και κάτι άλλο. Απ' ότι κατάλαβα, συμφέρει μάλλον να κάνεις κάποιο κομμάτι εκεί της ειδικότητας (αρκεί να έχεις αρκετά προσόντα στο βιογραφικό σου) ή να δουλέψεις ως ειδικευμένος...(;) Γιατί το να πάρεις ειδικότητα εκεί φαίνεται σαν πρωταπριλιάτικο αστείο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουφ!!!

Έχω που διαβάζω από το μεσημέρι και μπορώ να πω ότι τα κατάφερα να διαβάσω όλο το topic. Πολλά έχουν αλλάξει από το 2004 στο νησί. Τα ερωτήματα που έχω είναι πολλά. Τελικά πόσοι από εσάς που έχουν ήδη κοντά 5 χρόνια στην Αγγλία έχετε βρει το δρόμο σας για ειδικότητα; Μήπως είναι πιο εύκολο τελικά να αποκτήσει κανείς ειδικότητα δια της πλαγίας οδού στην Ελλάδα, κυνηγώντας έμμισθες θέσεις στην Αγγλία; (ανεξάρτητα αν το επιτρέπει ο νόμος);

Ναι.

Προσωπικά, έχω 1 μήνα που τέλειωσα αγροτικό και 2 χρόνια "πείρα" (αγροτικό + στρατός), τα οποία υποθετικά πάντα θα μου έδιναν δικαίωμα να διεκδικήσω κάποια θέση ST1. Σωστά; υποθετικά πάντα γιατί απ' ότι βλέπω μάλλον για FY2 με βλέπω, για να μην πω FY1. Αξίζει όμως τον κόπο(?); Σε δυομιση χρόνια ανοίγει η θέση μου για ειδικότητα πνευμονολογίας (σημειωτέον είναι ολόκληρη). Σκεφτόμουν εναλλακτικά για νευρολογία - δερματολογία αλλά απ' ότι βλέπω δεν παίζει για το νησί. Βλέπω όμως ότι είναι πιο εύκολο να δουλέψεις ως γιατρός εκεί, με καλούς μισθούς. Μήπως αξίζει μόνο και μόνο γι αυτό; Αντί να κάθεσαι 2 χρόνια εδώ, να δουλεύεις εκεί με καλά λεφτά και όταν με το καλό ανοίξει η ειδικότητά σου εδώ, τσουπ κι έφτασες;

Θεωρητικά μπορείς να διεκδικήσεις ST1 (CT1 πλέον). Πρακτικά με την εμπειρία σου, αν δεν έχεις καλό βιογραφικό θα είναι δύσκολο να πάρεις. F2 θα βρείς, αλλά θα έχει μάλλον και κανένα τετράμηνο χειρουργικής, το οποίο δεν σου είναι χρήσιμο. Με την ισοτιμία της λίρας, αν πετύχεις και κανένα 1Β banding, δύσκολα θα ξπερνάς τα 2500 Ε.

Και κάτι άλλο. Απ' ότι κατάλαβα, συμφέρει μάλλον να κάνεις κάποιο κομμάτι εκεί της ειδικότητας (αρκεί να έχεις αρκετά προσόντα στο βιογραφικό σου) ή να δουλέψεις ως ειδικευμένος...(;) Γιατί το να πάρεις ειδικότητα εκεί φαίνεται σαν πρωταπριλιάτικο αστείο...

Το να δουλέψεις ως cons. στην Αγγλία πρέπει να είναι εκπληκτική εμπειρία (καλά λεφτά, πολλές ευθύνες, κτίζεις χαρακτήρα). Θα σου πω πως είναι σε 5-6 χρόνια. Γιατί μια πρωταπριλιά, και εγώ και πολλοί άλλοι που ξέρω, καταφέραμε και πήραμε ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aww...!You DID read everything, it’s obvious!(please tell me you didn’t start from page 1?!)

:wub:

*There are very few people in Grkmds who are currently in full training jobs. The numbers are not so bad though because often once people get onto the training ladder they stop posting their worries in here.

* In their vast majority ,people who get a job, forget what it was like to try, and try and have your applications rejected, Also, some of them think it was easy to find a job in the UK because they also think it’s 'normal' to finish med school with lots of papers in your name et.c.

*NOONE who has been in the UK for longer than 4-5y knows what its like to work as a FY doctor.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aww...!You DID read everything, it’s obvious!(please tell me you didn’t start from page 1?!)

:wub:

*There are very few people in Grkmds who are currently in full training jobs. The numbers are not so bad though because often once people get onto the training ladder they stop posting their worries in here.

* In their vast majority ,people who get a job, forget what it was like to try, and try and have your applications rejected, Also, some of them think it was easy to find a job in the UK because they also think it’s 'normal' to finish med school with lots of papers in your name et.c.

*NOONE who has been in the UK for longer than 4-5y knows what its like to work as a FY doctor.

Κι όμως, διάβασα από τη σελίδα 1. Ήθελα να πάρω μια πλήρη γεύση από το 2004 μέχρι και σήμερα για το τι γίνεται στο νησί. Από συμφοιτητή μου εμπειρία (που μεταφέρω μέσω κοινού μας κολλητού), ο οποίος δουλεύει σε επείγοντα κάπου στην Αγγλία (δυστυχώς δεν ξέρω το που), λέει ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά. Δεν ξέρω βέβαια (και θα προσπαθήσω να μάθω) σε τι θέση ακριβώς δουλεύει. Φαντάζομαι ότι θα είναι κάποια έμμισθη μη εκπαιδευτική θέση κάλυψης λάντζας σε επείγοντα ως ανειδίκευτος (κάτι σαν τον αγροτικό εδώ). Λέει λοιπόν ο συγκεκριμένος ότι η συμπεριφορά προς τους γιατρούς είναι χειρότερη και από τις νοσοκόμες. Δεν έχεις καμία βοήθεια από τις νοσηλεύτριες και όποια πράξη κάνεις, την κάνεις μόνος σου. Συν το γεγονός ότι τα λεφτά τελικά, δεν είναι και πάρα πολύ καλά. Κάνει 12ωρες βάρδιες και όντως, όταν κάνει μαζεμένα βραδινά βγαίνει μια εβδομάδα off. Οφείλω να πω ότι με αποθαρρύνει λίγο αυτό το γεγονός, από την άποψη ότι ένας άλλος συνάδελφος που έγραφε στο topic, παρουσίαζε παρόμοια κατάσταση αλλά ως παραδεισένια.

Κι ερωτώ: μήπως τελικά, έχει σημασία το που θα κάνεις αυτή την έμμισθη "λάντζα"; Είναι διάφορες αυτές οι θέσεις; Και το κυριότερο. Αυτές που προκηρύσσονται; Στα ίδια sites με τις κανονικές FY ή σε διαφορετικά; Και κάτι τελευταίο... πώς άραγε μπορείς να μάθεις ποια από αυτές τις θέσεις αξίζει να την παλέψεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aww...!You DID read everything, it’s obvious!(please tell me you didn’t start from page 1?!)

:wub:

*There are very few people in Grkmds who are currently in full training jobs. The numbers are not so bad though because often once people get onto the training ladder they stop posting their worries in here.

* In their vast majority ,people who get a job, forget what it was like to try, and try and have your applications rejected, Also, some of them think it was easy to find a job in the UK because they also think it’s 'normal' to finish med school with lots of papers in your name et.c.

*NOONE who has been in the UK for longer than 4-5y knows what its like to work as a FY doctor.

Κι όμως, διάβασα από τη σελίδα 1. Ήθελα να πάρω μια πλήρη γεύση από το 2004 μέχρι και σήμερα για το τι γίνεται στο νησί. Από συμφοιτητή μου εμπειρία (που μεταφέρω μέσω κοινού μας κολλητού), ο οποίος δουλεύει σε επείγοντα κάπου στην Αγγλία (δυστυχώς δεν ξέρω το που), λέει ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά. Δεν ξέρω βέβαια (και θα προσπαθήσω να μάθω) σε τι θέση ακριβώς δουλεύει. Φαντάζομαι ότι θα είναι κάποια έμμισθη μη εκπαιδευτική θέση κάλυψης λάντζας σε επείγοντα ως ανειδίκευτος (κάτι σαν τον αγροτικό εδώ). Λέει λοιπόν ο συγκεκριμένος ότι η συμπεριφορά προς τους γιατρούς είναι χειρότερη και από τις νοσοκόμες. Δεν έχεις καμία βοήθεια από τις νοσηλεύτριες και όποια πράξη κάνεις, την κάνεις μόνος σου. Συν το γεγονός ότι τα λεφτά τελικά, δεν είναι και πάρα πολύ καλά. Κάνει 12ωρες βάρδιες και όντως, όταν κάνει μαζεμένα βραδινά βγαίνει μια εβδομάδα off. Οφείλω να πω ότι με αποθαρρύνει λίγο αυτό το γεγονός, από την άποψη ότι ένας άλλος συνάδελφος που έγραφε στο topic, παρουσίαζε παρόμοια κατάσταση αλλά ως παραδεισένια.

Κι ερωτώ: μήπως τελικά, έχει σημασία το που θα κάνεις αυτή την έμμισθη "λάντζα"; Είναι διάφορες αυτές οι θέσεις; Και το κυριότερο. Αυτές που προκηρύσσονται; Στα ίδια sites με τις κανονικές FY ή σε διαφορετικά; Και κάτι τελευταίο... πώς άραγε μπορείς να μάθεις ποια από αυτές τις θέσεις αξίζει να την παλέψεις;

Εννοείται πως έχει σημασία που δουλεύεις. Αν για παράδειγμα έχεις ψυχιατρικό background, τότε το να κάνεις επείγοντα είναι μια καλή επιλογή!!! Θα διαφωνήσω για το αν οι νοσοκόμες στα A&E βοηθούν ή όχι. Νομίζω πως είναι από τις πιο άρτια εκπαιδευμένες, και κάποιες από αυτες μπορούν να ειναι leaders σε rescuscitation team.

Θέσεις προκυρήσσονται στα site BMJ, nhs jobs, και στο κάθε trust ξεχωριστά. Ο πιο εύκολος τρόπος να πάρεις πληροφορίες για μια δουλειά είναι να ρωτήσεις αυτούς που τις έκαναν. Π.χ. μια θέση προκηρύσσεται σήμερα. Αυτό σημαίνει πως αυτός που φεύγει είναι ακόμα εκεί. Τηλεφωνείς στο νοσοκομείο, και ζητάς να τον καλέσουν στο bleep του. Μιλάς μαζί του και μαθαίνεις. Άλλος τρόπος είναι να ποστάρεις τη θέση εδώ μέσά. Αν κάποιος ξέρει θα βοηθήσει. Ακόμια πιο σίγουρο, να κάνεις εγγραφή στο doctors net και να ποστάρεις εκέι.

Κανείς δεν είπε ότι το νησί είναι Παράδεισος. Για κάποιον όμως που ξέρει τι θέλει, οι ευκαιρίες παρουσιάζονται και μπορείς να τις αρπάξεις. Αν κάποιος ανεβαίνει μόνο και μόνο από ανάγκη για να καλύψει την αναμονή του και το μυαλό του είναι στο Χ νοσοκομείο του ΕΣΥ που θα κάνει την ειδικότητά του για να βολευτεί, τότε το πιθανότερο είναι πως θα απογοητευτεί. Διότι εδώ το 48ωρο εφαρμόζεται, αλλά μιλάμε για 48 ώρες...Όχι δικές μας, με καφέ, τσιγαράκι και σιέστα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται πως έχει σημασία που δουλεύεις. Αν για παράδειγμα έχεις ψυχιατρικό background, τότε το να κάνεις επείγοντα είναι μια καλή επιλογή!!! Θα διαφωνήσω για το αν οι νοσοκόμες στα A&E βοηθούν ή όχι. Νομίζω πως είναι από τις πιο άρτια εκπαιδευμένες, και κάποιες από αυτες μπορούν να ειναι leaders σε rescuscitation team.

Θέσεις προκυρήσσονται στα site BMJ, nhs jobs, και στο κάθε trust ξεχωριστά. Ο πιο εύκολος τρόπος να πάρεις πληροφορίες για μια δουλειά είναι να ρωτήσεις αυτούς που τις έκαναν. Π.χ. μια θέση προκηρύσσεται σήμερα. Αυτό σημαίνει πως αυτός που φεύγει είναι ακόμα εκεί. Τηλεφωνείς στο νοσοκομείο, και ζητάς να τον καλέσουν στο bleep του. Μιλάς μαζί του και μαθαίνεις. Άλλος τρόπος είναι να ποστάρεις τη θέση εδώ μέσά. Αν κάποιος ξέρει θα βοηθήσει. Ακόμια πιο σίγουρο, να κάνεις εγγραφή στο doctors net και να ποστάρεις εκέι.

Κανείς δεν είπε ότι το νησί είναι Παράδεισος. Για κάποιον όμως που ξέρει τι θέλει, οι ευκαιρίες παρουσιάζονται και μπορείς να τις αρπάξεις. Αν κάποιος ανεβαίνει μόνο και μόνο από ανάγκη για να καλύψει την αναμονή του και το μυαλό του είναι στο Χ νοσοκομείο του ΕΣΥ που θα κάνει την ειδικότητά του για να βολευτεί, τότε το πιθανότερο είναι πως θα απογοητευτεί. Διότι εδώ το 48ωρο εφαρμόζεται, αλλά μιλάμε για 48 ώρες...Όχι δικές μας, με καφέ, τσιγαράκι και σιέστα...

Παλιέ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Διαφωνώ όμως με το τελευταίο. Ειδικότητα στην Ελλάδα δε σημαίνει απαραίτητα βόλεμα. Πίστεψέ με, υπάρχουν νοσοκομεία εδώ που η εφημερία τους δεν είναι καθόλου σιέστα, καφές, τσιγαράκι κλπ. Και το χειρότερο είναι ότι εδώ δεν ισχύει και το 48ωρο. Η εφημερία είναι 16ωρη ή 24ωρη όπως πολύ καλά ξέρεις. Μόνο κάποια μεγάλα νοσοκομεία Αθηνών εφαρμόζουν βάρδιες τυπικά και κάποια άλλα μεγάλα πανελλαδικά στα κρυφά. Ωστόσο, όταν εγώ πήγα διακομιδή διασωληνωμένη νεαρά από τροχαίο στον Ευαγγελισμό σε γενική εφημερία, έσπρωχνα τα υπόλοιπα φορεία στην κυριολεξία για να περάσουμε, και αέριζα την κοπέλα για πάνω από 20 λεπτά μέχρι να βρεθεί κάποιος να φέρει αναπνευστήρα για να την βάλουμε πάνω σε μηχάνημα πάλι. Δυστυχώς, για την Ελλάδα, πρέπει να συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι οι συνθήκες εργασίας είναι αντίξοες γιατί τίποτα δεν βρίσκεται σε οργάνωση και βέβαια εξοπλιστικά είμαστε πάρα μα πάρα πολύ πίσω. Σίγουρα, υπάρχουν και εφημερίες ρέκλα. Αλλά αυτές δε νομίζω να απουσιάζουν από την Αγγλία ή την Αμερική ή οπουδήποτε αλλού. Δε μπορώ να φανταστώ ας πούμε εφημερία στην Αγγλία δερματολόγου να έχει και πολλές διαφορές από της αντίστοιχης ειδικότητας εδώ. Πιστεύω ότι έχει να κάνει ανάλογα την ειδικότητα και το που την κάνεις. Νομίζω τελικά πως η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι στην Αγγλία, η στελέχωση και το υλικό ακόμα και του πιο απομακρυσμένου επαρχιακού νοσοκομείου είναι πολύ καλύτερη και από τα δικά μας πρωτοβάθμια κεντρικά νοσοκομεία, οπότε το περιστατικό θα αντιμετωπιστεί εκεί ή τουλάχιστον έχει ελπίδες να αντιμετωπιστεί εκεί. Στη χώρα μας αν πάρεις ως παράδειγμα τα Κ.Υ. τότε τα πράγματα είναι τραγικά. Προσωπικό; υλικά; τα περιστατικά αφήνουν τις ελπίδες τους στη γνώση και θέληση του θεράποντος και όχι στις δυνατότητες του συστήματος. Τα λέω αυτά, γιατί έχω κι ένα χρόνο και κάτι ψιλά από αγροτικό σε Κ.Υ. πάνω στην καρμανιόλα Πατρών - Αθηνών.

Παρεπιπτόντως, αυτός ο συνάδελφος και η κοπέλα του που κάνει κάτι από ειδικότητα στο νησί, λένε ότι το σύστημα εκεί έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε ο κόσμος να μη μπαίνει καν στο νοσοκομείο. Γίνεται προσπάθεια ώστε η θεραπεία να γίνεται στα επείγοντα αλλά όχι στην κλινική. Ισχύει αυτό; Είναι συνέχεια της προσπάθειας των Βρετανών για πρωτοβάθμια περίθαλψη και αντιμετώπιση; θυμάμαι πριν τρια χρόνια που ήθελαν γιατρούς από εδώ για στελέχωση θέσεων πρωτοβάθμιας περίθαλψης με 3ετη τότε πρϋπηρεσία. Κάτι τέτοιο δεν έχει πέσει πάλι στην αντίληψή μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν για παράδειγμα έχεις ψυχιατρικό background, τότε το να κάνεις επείγοντα είναι μια καλή επιλογή!!!

…Why?!

If you’ve worked as a psych trainee in Greece, you are better off registering with a locum agency and looking for PSYCH locums…more money, you get to work in your field, and, you might even be able to pass it off as ‘training’ in Greece!

If you are looking for a psych training job in the UK, A&E experience is not essential.

If you are desperate to better yourself as a doctor in general, my thinking is that it would be smarter to stick to your field. Do some courses, TIPS training, something in psychopharmacology, psychotherapy, neuroanatomy even. Life is too short to waste your time on trying to be a jack of all trades

... αυτός ο συνάδελφος και η κοπέλα του που κάνει κάτι από ειδικότητα στο νησί, λένε ότι...

Seems to me you’ve started aimlessly philosophising…

WHAT are you looking for? A training job? Something to do whist you’re waiting for your turn in Greece? There are options either way, but you need to decide what you want to do first!

Stories of a friend of a friend who you don’t even know where he works are often nothing more than urban legends.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν για παράδειγμα έχεις ψυχιατρικό background, τότε το να κάνεις επείγοντα είναι μια καλή επιλογή!!!

…Why?!

If you’ve worked as a psych trainee in Greece, you are better off registering with a locum agency and looking for PSYCH locums…more money, you get to work in your field, and, you might even be able to pass it off as ‘training’ in Greece!

Εννοούσα "αν είσαι τρελός". Nevermind...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Obviously your sarcasm was lost in translation :P

If you have a psych history its prolly best to stay away from a high stress environment such as the A&E (risk of relapse and all..)

If you have a psych background, you can have a field day observing human interactions , both staff and patients ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ppalios κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσες όταν έλεγες για ψυχιατρικό παρελθόν. Για να πούμε και του στραβού το δίκιο νομίζω πως λίγο πολύ όλοι οι γιατροί δεν πρέπει να έχουν ένα κάποιο, έστω και ελάχιστο ψυχιατρικό ιστορικό για να ασχολούμαστε με αυτό που κάνουμε;;):)

Anyway, εγώ σκεφτόμουν για ειδικότητα, αλλά δεδομένου ότι η θέση μου ανοίγει σε 2 χρόνια και απ' ότι βλέπω δεν πρόκειται να πάρω ειδικότητα στην Αγγλία σε νωρίτερο από καμια δεκαετία (εκτός κι αν το παίξω στα ζάρια με αναγνώριση μη εκπαιδευτικών θέσεων), έλεγα να γεμίζω το χρόνο μου εκεί με εμπειρία, δουλειά σαν γιατρός και χρήματα. Η ειδικότητα που έχω επιλέξει είναι πνευμονολογία, οπότε καμία σχέση με ψυχιατρική. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να δουλέψω σαν γιατρός επειγόντων γιατί ο χώρος μου αρέσει. Απ' ότι καταλαβαίνω ppalie η γνώμη σου είναι να μην το κυνηγήσω εκτός κι αν είμαι τρελός. Υπάρχει όμως πιθανότητα να βρω κάτι στο χώρο της παθολογίας ή της πνευμονολογίας το οποίο να μην είναι CT (ST), αλλά κάτι σε LOCUM? Και βέβαια το κυριότερο. Και να υπάρχει, χωρίς προϋπηρεσία στο UK θα σε πάρουν; ή θα θέλουν FY2 πρώτα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup That’s coz, just like palios, even when you’re trying to communicate in English you’re still speaking greek :P

It’s not generally something to be proud of…although admittedly it wont hinder your career if you’re thinking pneumonology (anything but psych).

On the other hand…taking heed when somebody tries to politely point out that something you said was confusing , is a virtue.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wicked Witch και Ppalios μην μπερδευόμαστε μεταξύ μας.;)

Οι πολλές παραθέσεις μπερδεύουν. Στο προκείμενο... Τι έχετε να μου πείτε γι αυτα που ρώτησα στο τελευταίο post? (λίγο πιο πάνω)

Τι έχει αξία να κάνω, και τι με παίρνει να κάνω;(από πλευράς χρόνου βεβαίως βεβαίως)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ppalios κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσες όταν έλεγες για ψυχιατρικό παρελθόν. Για να πούμε και του στραβού το δίκιο νομίζω πως λίγο πολύ όλοι οι γιατροί δεν πρέπει να έχουν ένα κάποιο, έστω και ελάχιστο ψυχιατρικό ιστορικό για να ασχολούμαστε με αυτό που κάνουμε;;):)

Anyway, εγώ σκεφτόμουν για ειδικότητα, αλλά δεδομένου ότι η θέση μου ανοίγει σε 2 χρόνια και απ' ότι βλέπω δεν πρόκειται να πάρω ειδικότητα στην Αγγλία σε νωρίτερο από καμια δεκαετία (εκτός κι αν το παίξω στα ζάρια με αναγνώριση μη εκπαιδευτικών θέσεων), έλεγα να γεμίζω το χρόνο μου εκεί με εμπειρία, δουλειά σαν γιατρός και χρήματα. Η ειδικότητα που έχω επιλέξει είναι πνευμονολογία, οπότε καμία σχέση με ψυχιατρική. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να δουλέψω σαν γιατρός επειγόντων γιατί ο χώρος μου αρέσει. Απ' ότι καταλαβαίνω ppalie η γνώμη σου είναι να μην το κυνηγήσω εκτός κι αν είμαι τρελός. Υπάρχει όμως πιθανότητα να βρω κάτι στο χώρο της παθολογίας ή της πνευμονολογίας το οποίο να μην είναι CT (ST), αλλά κάτι σε LOCUM? Και βέβαια το κυριότερο. Και να υπάρχει, χωρίς προϋπηρεσία στο UK θα σε πάρουν; ή θα θέλουν FY2 πρώτα;

Αν έχεις ψυχολογικά προβλήματα, που λέει και η κυρά-Μαρία, η ιατρική είναι ιδανικό επάγγελμα: περιστοιχίζεσαι από ειδικούς! :P

Το ερώτημά σου για την ειδικότητα δεν μπορώ να πω ότι το καταλαβαίνω. Έπρεπε να ρωτάς: υπάρχει κάποια χώρα του κόσμου όπου σε 2 χρόνια να τελειώνω ειδικότητα respiratory medicine ή πνευμονολογία; Η απάντηση είναι πιθανώς όχι (στην ΕΕ σίγουρα όχι). Η επόμενη ερώτηση είναι: υπάρχει κάποια χώρα του κόσμου που σε λιγότερο από 1 μήνα από τώρα μπορώ να δουλεύω ως γιατρός και να πληρώνομαι αντίστοιχα, ασκώντας την ειδικότητα που θέλω; Εδώ η απάντηση είναι: "Μα, η Αγγλία!"

Δεν υπάρχει καμία ειδικότητα που να προλαβαίνεις να τελειώσεις πριν έρθει η αναμονή, εφόσον οι αναμονές στην Ελλάδα είναι μικρότερες από 6 χρόνια. Για τις ανταγωνιστικές ειδικότητες τώρα (χειρουργικές κλπ), όταν τα πράγματα ήταν στ'αλήθεια δύσκολα στην Αγγλία (όταν δηλ. οι τωρινοί γεροconsultant το πάλευαν), 20 χρόνια δεν ήταν αρκετά - αυτό μπορείς να το δεις ψάχνοντας τα μεγάλα κεφάλια στο site του GMC, που λέει πότε πήραν πτυχίο και πότε ειδικότητα....

Τώρα τα πράγματα έχουν γίνει αρκετά πιο εύκολα, και σε 10-15 χρόνια μπορείς να κάνεις training πχ πλαστική χειρουργική στο νησί! Καλό ε; Τα 10 είναι αν είσαι Άγγλος που σπούδασε Αγγλία όμως. Οι ίδιοι οι Άγγλοι έχουν αρχίσει να μην την παλεύουν με αυτό το σύστημα με συνεχείς αξιολογήσεις, ιnterview και τον κάθε π@π@ρ@ να σου λέει "έπρεπε να κάνεις 2 audit και όχι μόνο 1", και μαζεύουν μπογαλάκια για Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία, όπου οι συνθήκες δουλειάς ακούω ότι είναι μπροστά και πέρα από τις ελληνικές (εφημερία με βερμούδα και σαγιονάρα δίχαλο!!!).

Αν θες να δουλέψεις ως Consultant στο NHS θεωρώ ότι είναι σχεδόν αδύνατον πλέον αν έχεις τίτλο ειδικότητας από αλλού, τουλάχιστον στις ανταγωνιστικές ειδικότητες.

Πιθανότατα λοιπόν πρέπει να σκεφτείς 1) αν θες να τελειώσεις όντως Ελλάδα και 2) αν αξίζει τον κόπο για σένα να ζήσεις μια άλλη εμπειρία, για όσον καιρό κι αν είναι αυτό.

Θα σε πάρουν ως trust/locum, γιατί τους λείπουν κάπου 2300 γιατροί αυτή τη στιγμή.

Ίσως σε πάρουν ως locum fy2/fy1 (περιμενω πως και πως να προκηρυχθεί locum medical student γιατί είναι άδεια τα αμφιθέατρα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας , ηθελα να ζητησω πληροφοριες απο παιδια που ειναι ηδη στο ΗΒ αν μπορει καποιος να βρει εμμισθη θεση στην ψυχογηριατρικη χωρις να παρεχει ειδικοτητα απαραιτητα.Ενδιαφερομαι να ασχοληθω περαιτεω με το θεμα και μεχρι τωρα εχω κανει παθολογια 6 μηνες, αγροτικο και 1 χρονο ψυχιατρικη.

Υπαρχει καποια κλινικη που να ζητησω πληροφοριες?Θα πρεπει να εχω κανει πιο πολλα χρονια ψυχιατρικη για να ασχοληθω περαιτερω με το θεμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Working as a ‘trust grade’ in an old age ward would be perfect for you:

*you get payed

*doesn’t count as training in the UK

*you could probably pass it off as training in Greece

*you get the old age experience you want

You don’t need extensive experience to get a job as a trust grade.

Previous discussion on trust grades:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&view=findpost&p=299920

Your greek experience sounds a bit funny...you did part of your psych before the neuro?! And 6m of ‘patho’ on top of the agrotiko?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας , ηθελα να ζητησω πληροφοριες απο παιδια που ειναι ηδη στο ΗΒ αν μπορει καποιος να βρει εμμισθη θεση στην ψυχογηριατρικη χωρις να παρεχει ειδικοτητα απαραιτητα.Ενδιαφερομαι να ασχοληθω περαιτεω με το θεμα και μεχρι τωρα εχω κανει παθολογια 6 μηνες, αγροτικο και 1 χρονο ψυχιατρικη.

Υπαρχει καποια κλινικη που να ζητησω πληροφοριες?Θα πρεπει να εχω κανει πιο πολλα χρονια ψυχιατρικη για να ασχοληθω περαιτερω με το θεμα?

Hi,

there is a one year job FTST where I am currently working.

Send PM if interested

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi

My response to the friend above looking for pneumonology posts, I would suggest to try and find some stand alone FY2 or even LAT ST! posts in general medicine (if he succeeds in getting appointed to one). With the FY2 you are almost certain that you are going to get a rotation that will include general medicine and if you are lucky enough you might even get in respiratory med, as you want it. But whether you are FY2 or ST1, just by the on calls alone you will get plenty of repsiratory experience and exporure and who knows, if you like the system and how it works, you might find yourself applying for a full training post later. Thats's about hoa almost every one of us started.

At the end of the day I would definitely recommend going abroad, even if it is to fill in the gap of your waiting time in Greece. You will gain a lot and the overall life experience is great. But, this is of course my humble opinion. I am sure that there are other views too.

All the best of luck to whatever you decide!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi

My response to the friend above looking for pneumonology posts, I would suggest to try and find some stand alone FY2 or even LAT ST! posts in general medicine (if he succeeds in getting appointed to one). With the FY2 you are almost certain that you are going to get a rotation that will include general medicine and if you are lucky enough you might even get in respiratory med, as you want it. But whether you are FY2 or ST1, just by the on calls alone you will get plenty of repsiratory experience and exporure and who knows, if you like the system and how it works, you might find yourself applying for a full training post later. Thats's about hoa almost every one of us started.

At the end of the day I would definitely recommend going abroad, even if it is to fill in the gap of your waiting time in Greece. You will gain a lot and the overall life experience is great. But, this is of course my humble opinion. I am sure that there are other views too.

All the best of luck to whatever you decide!

MedicusVagus, ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, και για τις ευχές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά πραγματικά τώρα όποιος ξέρει θα με βοήθαγε πολύ αν μου έλεγε για ουρολογία δυο τρία πράγματα

τα ct1-2 είναι ακριβώς ίδια με γενικής χειορυργικής;

MRCS(urol) μετά τα CT?

Γενικά είναι πολύ competitive ή βρίσκεις σχετικά εύκολα;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά πραγματικά τώρα όποιος ξέρει θα με βοήθαγε πολύ αν μου έλεγε για ουρολογία δυο τρία πράγματα

τα ct1-2 είναι ακριβώς ίδια με γενικής χειορυργικής;

MRCS(urol) μετά τα CT?

Γενικά είναι πολύ competitive ή βρίσκεις σχετικά εύκολα;

Για να μπεις ουρολογία είναι αρκετά ανταγωνιστικά,

θα συνιστούσα να έχεις ολόκληρο το MRCS(psol) πριν κάνεις αίτηση.

Best of luck

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Working as a ‘trust grade’ in an old age ward would be perfect for you:

*you get payed

*doesn’t count as training in the UK

*you could probably pass it off as training in Greece

*you get the old age experience you want

You don’t need extensive experience to get a job as a trust grade.

Previous discussion on trust grades:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&view=findpost&p=299920

Your greek experience sounds a bit funny...you did part of your psych before the neuro?! And 6m of ‘patho’ on top of the agrotiko?!

1. Γιατι ειναι καλο οτι δεν αναγνωριζονται οι trust grade θεσεις ως ειδικοτητα στο UK?

2. Μου φαινεται απιστευτα ανωριμο αυτο που λετε ξανα και ξανα σε αυτο το thread για τετοιες θεσεις οτι 'αναγνωριζονται ως ειδικοτητα στην Ελλαδα'?

Δηλ. ο σκοπος ειναι να κοροιδεψεις το ελληνικο κρατος για θεσεις που αλλη χωρα της ΕΕ εχει κρινει 'μη εκπαιδευτικες' για να κερδισεις χρονο?

Ειναι ο Ελληνας τοσο κακομοιρης να δεχτει να κανει ειδικοτητα σε μια θεση την οποια οι Αγγλοι δεν αναγνωριζουν?Καταλαβαινω οτι τα trust grade jobs πρακτικα προσφερουν καλυτερη εκπαιδευση απο πολλες 'άναγνωρισμενες' θεσεις στην Ελλαδα, αλλα και παλι, δεν ειναι λιγο ξεφτιλα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Γιατι ειναι καλο οτι δεν αναγνωριζονται οι trust grade θεσεις ως ειδικοτητα στο UK?

2. Μου φαινεται απιστευτα ανωριμο αυτο που λετε ξανα και ξανα σε αυτο το thread για τετοιες θεσεις οτι 'αναγνωριζονται ως ειδικοτητα στην Ελλαδα'?

Δηλ. ο σκοπος ειναι να κοροιδεψεις το ελληνικο κρατος για θεσεις που αλλη χωρα της ΕΕ εχει κρινει 'μη εκπαιδευτικες' για να κερδισεις χρονο?

Ειναι ο Ελληνας τοσο κακομοιρης να δεχτει να κανει ειδικοτητα σε μια θεση την οποια οι Αγγλοι δεν αναγνωριζουν?Καταλαβαινω οτι τα trust grade jobs πρακτικα προσφερουν καλυτερη εκπαιδευση απο πολλες 'άναγνωρισμενες' θεσεις στην Ελλαδα, αλλα και παλι, δεν ειναι λιγο ξεφτιλα?

Καλά, δεν έχεις πάρει χαμπάρι φίλε Αλέφαντε, ότι αυτό γίνεται κατά κόρον εδώ και χρόνια???????!!! Έχεις ιδέα πόσοι έχουν κάνει λάτζα (="μικροί" ειδικευόμενοι) στην Αγγλία, μετά ήρθαν Ελλάδα κάνοντας 1-2 χρόνια ως "μικροί" ειδικευόμενοι πάλι (αφού μετρά η ημερομηνία διορισμού στο Ελληνικό νοσοκομείο και όχι το 'έτος' που είσαι για το αν θα είσαι senior ή junior ειδικευόμενος στην Ελλάδα)... Και μετά άθροισαν τα χρόνια, έδωσαν τις Ελληνικές εξετάσεις ειδικότητας και να πήραν τον τίτλο? Χωρίς στην ουσία να έχουν χειρουργήσει ποτέ ως "senior" ειδικευόμενοι, σε καμμία χώρα.... Αδιανόητο μεν, αληθινό δε...

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties:

καλημέρα συνάδελφοι!!!!

Είμαι καινούριος στην παρέα σας.

Διάβασα με προσοχή όλα τα παραπάνω και είδα ότι υπάρχει δικαιολογημένα εν μέρει μία απαισιοδοξία όχι μόνο για την ανεύρεση ειδικότητας αλλά και για την επαγγελματική μας αποκατάσταση.Δεν θέλω να πώ ξανά και ξάνα ότι είμαστε πολλοί κάι το ποιός φταίει για αυτό, διότι είναι σίγουρο ότι τα έχετε ξανακούσει αυτά. Όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης στο βαθμό που μας αναλογεί.Εν τέλει να μη διαλέγαμε να γίνουμε ιατροί διότι μη μου πείτε ότι δεν ξέρατε τι παίζει πριν μπείτε στο πανεπιστήμιο.Δυστυχώς ζούμε σε κοινωνία ο καθένας μπορεί να γίνει ότι θέλει και πολύ καλά κάνει. Είναι ευθύνη της πολιτείας ωστόσο,να κρίνει ποιός πρέπει να εξασκήσει το εππάγελμα του ιατρού και ποιος όχι ,αλλά αυτό δεν γίνεται( εξετάσεις) για πολιτικούς λόγους,οικονομικούς ή ακόμα και γιατί εμείς σαν ιατροί αδιαφορούμε...(δεν είδα πότε να το παρουσιάσουν σαν αίτημα τα ελληνικα πανεπιστήμια)...όλοι λένε δε βαριέσαι////// emnysta

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ τα παραπάνω ήτανε απλά ένας προβληματισμός .το ξέρω ότι ειμαι emofftopic και συγχωρέστε με για αυτό!!!

ΣΤΟ ΘΈΜΑ ΜΑΣ!!!! η Αγγλια είναι κορεσμένη αλλά ισχύει πάντου..Θα μπορούσε να μας εξηγήσει κάποιος συνοπτικα, ποια είναι τα βήματα για ειδικότητα στην αγγλία; Και το τι σημαίνει το καθένα ...έμαθα πάλι άλλαξαν το σύστημα...και κάτι τελευταίο ύπάρχει μεγάλη σύγχυση ως προς 2 πράγματα...Πρώτον για να ξεκινήσεις ειδικότητα πρέπει να κάνεις κάποιο προπαρασκευαστικό έτος ή δεν είναι προαπαιτούμενο; <Και δεύτερον σε παίρνουνε με συνεύντευξη,με εξετάσεις...πας σε reality show,talent show?χεχε αστιεύομαι..πάντως θα είχε πλάκα ένα τέτοιο show

ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων

Τροποποιήθηκε από CHRISTARAS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Alefantos: Your petty ,conventional morality is a bit naive I think. Trust grades are there to prop the rota in order to avoid promising a CT-SHO job to lots of people without them having realistic chances of career progression.Your judgemental attitude is not helpful .I seem to recall you were interested in CESRs a while back...There are people who would argue CESRs are for wimps/losers who never managed to go down the CCT route...'κακομοιρης':P

@ortho:In greece there is no such thing as a portofolio or competensies that distinguishes a senior from a junior trainee.Should somebody work 2 years as a core medical trainee in the uk and go back to greece an work 2 more WHY would he be less adequately trained than one who worked in two different greek hospitals for a total of 4 years?Both would have to 'finish' their training in a hospital that offers 'pliri idikotita' and having worked in their speciality before they would not be considered 'junior' by their peers in the second hospital..Come to think of it, I don't see why the preceding example wouldn't work for surgery too. Maybe I'm missing something here?!

@Christaras:pointless dribble...Can I suggest you go spam a different thread where you can vent amongst kindred spirits?

I would ordinarily post you the link to a couple of very illuminating posts but I think its important for you to learn how to navigate this forum ,and ,practice using some of the fascinating tools such as the 'search option'.Be warned ...others may not simply conspicuously ignore you when you ask Qs that show you haven't bothered to read more than the last 5 posts (and yet are feeling confident enough to crack jokes) and you might get an earful unless you do some homework.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ortho:In greece there is no such thing as a portofolio or competensies that distinguishes a senior from a junior trainee.Should somebody work 2 years as a core medical trainee in the uk and go back to greece an work 2 more WHY would he be less adequately trained than one who worked in two different greek hospitals for a total of 4 years?Both would have to 'finish' their training in a hospital that offers 'pliri idikotita' and having worked in their speciality before they would not be considered 'junior' by their peers in the second hospital..Come to think of it, I don't see why the preceding example wouldn't work for surgery too. Maybe I'm missing something here?!

Παραβλέπεις το εξής: Στα Ελληνικά νοσοκομεία, στις χειρουργικές ειδικότητες, οι μικροί δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ (ή ελάχιστα). Οι μεγάλοι βοηθοί χειρουργούν, και πολλές φορές, αυτοί που είναι σε φάση τελειώματος (βλέπε τελευταίους 12 μήνες, ή ακόμη και λιγότερους μέχρι να τελειώσουν). Ουσιαστικά, λοιπόν, η "hands-on" χειρουργική ειδικότητα στην Ελλάδα συρρικνώνεται σε αυτή την critical περίοδο. Εάν αυτή την περίοδο την "χάσεις" (= έχοντας αναγνωρίσει τα χρόνια σου από Αγγλία πχ), τότε βγαίνεις ειδικευμένος σαφέστατα χωρίς στην ουσία να έχεις ποτέ χειρουργήσει. Γιατί, μην ξεχνάς την σημαντική λεπτομέρεια: ότι άνθρωπος που έχει ημερομηνία διορισμού στο Ελληνικό νοσοκομείο πριν από σένα, δεν θα σε αφήσει να του πάρεις τη θέση στα χειρουργεία, και ας τελειώνετε μαζί, ή εσύ πριν από αυτόν. Μετράει η παλαιότητα, κάπως σαν το Στρατό, και ορίζεται ως η ημερομηνία διορισμού σου στο νοσοκομείο. Όχι σε ποιο "έτος" είσαι. Άρα θα είσαι μια ζωή "λατζέρης". Γι'αυτό και άλλωστε, πολλοί που αναγνώρισαν τα χρόνια τους από Αγγλία το μετάνιωσαν, και άλλοι δεν τα αναγνώρισαν καθόλου. Στις παθολογικές ειδικότητες πιθανώς να είναι διαφορετικά τα πράγματα. Αλλά για τις χειρουργικές, η κατάσταση είναι προφανής. Σε κάλυψα?

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.