Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

so,λες οτι δεν ειναι summernights dream να βρει κανεις plastics,εστω να μαθει την δουλεια [αυτο το trust registar που δεν ειμαι και σιγουρος τι σημαινει] και ας γυρισει να παρει τον τιτλο στην ελλαδα σε 6 -7 χρονια ?

thanx που απαντησες , ειναι καλο να υπαρχει μια θετικη προοπτικη

γιατι λες οτι πεθαινει η πλαστικη ομως ???

Η πλαστική πεθαίνει γιατί δεν είναι ειδικότητα αλλά τεχνική. Πλέον στο syllabus και στο training program όλων των χειρουργικών ειδικοτήτων στην Αγγλία υπάρχει και το αντίστοιχο κομμάτι πλαστικής (π.χ facial plastics for ENT and OMFS, breast for General Surgery, hand for Orthopaedics, e.t.c). Επομένως σε πολύ λίγα χρόνια δεν θα έχει μείνει σχεδόν τίποτα που ο πλαστικός θα είναι απολύτως απαραίτητος, καθώς οι χειρουργόι των άλλων ειδικοτήτων είναι σε θέση να κάνουν σχεδόν τα πάντα in their field.

Saying plastics is just a technique is about as stereotypical as saying that Maxillofacial surgeons are a bunch of clueless, glorified dentists...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PPALIOS:

"Και επίσης, αν κάποιοι ττο επιθυμήτε, μπορείτε να ξανακάνετε το 5ο έτος της Ιατρικής στο UK, έτσι για να μπείτε για τα καλά στο σύστημα...

Άντε, μην τρελαθούμε και τελείως. Η δική μου γνώμη είναι πως ο ΜΕΣΟΣ απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου, έχοντας κάνει ALS + ATLS, πρέπει να κάνει αιτήσεις για F2Y και πάνω. Υπάρχει λόγος που έχουμε full GMC registration με το πτυχίο μας, και αυτός είναι το γεγονός πως οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα παρέχουν την απαιτούμενη γνώση γι αυτό. Μην αφήσετε τον πανικο του αγνώστου των πρώτων εβδομάδων να σας παρασύρει, διότι σε 1-2 μήνες (αν επιλέξετε F1Y) θα καταλάβετε πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Αγαπητέ Bury, λύσε μου μια απορία: Ποιο νοσοκομείο καλύπτει επείγοντα ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ χωρίς resident registrar? Δηλαδή άμα σου κάτσει laparotomy τη βάζεις μόνος σου χειρουργείο? Ή μήπως κάνεις τα σκουλήκια την ώρα που ξεκουράζεσαι από τις ανατάξεις των καταγμάτων? Άντε γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε τώρα. Εκτός κι αν είναι νοσοκομείο που τα real emergencies τα στέλνει αλλού (υποψιάζομαι ποιο είναι, αλλά θέλω να το ακούσω).

Τροποποιήθηκε από skaliotis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές φορές εκνευρίζομαι απίστευτα να διαβάζω εδώ ή να συναναστρέφομαι στην πραγματική ζωή ανθρώπους που μεγενθύνουν και γενικεύουν τις προσωπικές τους εμπειρίες προσφέροντάς τις στις μάζες του άμαθου, ανήξερου λαουτζίκου ως συσσωρευμένη, απόλυτη γνώση.

UAAL

(Urinate And A Little)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ppalios run-through σε ποιά ειδικότητα πήρες;

Τροποποιήθηκε από MoNkEy mAn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

so,λες οτι δεν ειναι summernights dream να βρει κανεις plastics,εστω να μαθει την δουλεια [αυτο το trust registar που δεν ειμαι και σιγουρος τι σημαινει] και ας γυρισει να παρει τον τιτλο στην ελλαδα σε 6 -7 χρονια ?

thanx που απαντησες , ειναι καλο να υπαρχει μια θετικη προοπτικη

γιατι λες οτι πεθαινει η πλαστικη ομως ???

Η πλαστική πεθαίνει γιατί δεν είναι ειδικότητα αλλά τεχνική. Πλέον στο syllabus και στο training program όλων των χειρουργικών ειδικοτήτων στην Αγγλία υπάρχει και το αντίστοιχο κομμάτι πλαστικής (π.χ facial plastics for ENT and OMFS, breast for General Surgery, hand for Orthopaedics, e.t.c). Επομένως σε πολύ λίγα χρόνια δεν θα έχει μείνει σχεδόν τίποτα που ο πλαστικός θα είναι απολύτως απαραίτητος, καθώς οι χειρουργόι των άλλων ειδικοτήτων είναι σε θέση να κάνουν σχεδόν τα πάντα in their field.

Saying plastics is just a technique is about as stereotypical as saying that Maxillofacial surgeons are a bunch of clueless, glorified dentists...

ΟΚ, παραφέρθηκα και απολογούμαι. Αυτό όμως δεν αλλάζει το πως βλέπουν οι περισσότεροι cons από πολλές ειδικότητες τους συνάδελφους τους plastics. Τουλάχιστον εδώ στο βορρά. Πιο νότια έχω ακούσει (χωρίς να έχω επιβεβαιώσει) πως τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PPALIOS:

"Και επίσης, αν κάποιοι ττο επιθυμήτε, μπορείτε να ξανακάνετε το 5ο έτος της Ιατρικής στο UK, έτσι για να μπείτε για τα καλά στο σύστημα...

Άντε, μην τρελαθούμε και τελείως. Η δική μου γνώμη είναι πως ο ΜΕΣΟΣ απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου, έχοντας κάνει ALS + ATLS, πρέπει να κάνει αιτήσεις για F2Y και πάνω. Υπάρχει λόγος που έχουμε full GMC registration με το πτυχίο μας, και αυτός είναι το γεγονός πως οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα παρέχουν την απαιτούμενη γνώση γι αυτό. Μην αφήσετε τον πανικο του αγνώστου των πρώτων εβδομάδων να σας παρασύρει, διότι σε 1-2 μήνες (αν επιλέξετε F1Y) θα καταλάβετε πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Αγαπητέ Bury, λύσε μου μια απορία: Ποιο νοσοκομείο καλύπτει επείγοντα ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ χωρίς resident registrar? Δηλαδή άμα σου κάτσει laparotomy τη βάζεις μόνος σου χειρουργείο? Ή μήπως κάνεις τα σκουλήκια την ώρα που ξεκουράζεσαι από τις ανατάξεις των καταγμάτων? Άντε γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε τώρα. Εκτός κι αν είναι νοσοκομείο που τα real emergencies τα στέλνει αλλού (υποψιάζομαι ποιο είναι, αλλά θέλω να το ακούσω).

"

My dear professor/ppalios, as always I welcome and greatly respect your views...However, there is no way around the fact that you have had a very different career path to the"average" greek graduate. Therefore, though your opinions are so greatly respected, I think they do not carry the same relevance and gravity as the opinions of an "average" guy regarding the pros/cons of FY1/FY2.

Dear Bury St Edmonds, getting under people's skin is ppalios' favourite passtime. I wouldn't take it personally, it once got to me too but now it's just water off a duck's back...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

well, plastics is indeed, really about the technics,and that makes it kinda challenging,and fun at the same time, for the surgeon imp.dunno about the "how do plastic surgs nowadays make a leaving ?" issue but it seems highly unlikely to me that youll step into one at the unemployment bureau, to be honest.

thing is, where the f@@k is it managable for a greek graduate to get his way into a plastic surg training program.

my 3 seconds.

we're just boys playing with scalpels like toys.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ Christian Troy, βρες πρώτα BST (CT1/CT2) και μετά ψάχνεις για Plastics... Πάντως εκεί που δίνουν run-through plastics ST1 είναι μάλλον αδύνατο να γίνεις shortlist πλέον (εκτός αν έχεις διδακτορικό, δημοσιεύσεις και MRCS). Όποιοι νομίζουν ότι τόσα χρόνια ειδικότητα, courses, επεμβάσεις είναι μόνο technique προφανώς θα δίνουν στους μελλοντικούς πλαστικούς χειρουργούς τη δουλειά τους στο μέλλον, καθώς μετά τα αποτυχημένα αποτελέσματα οι ασθενείς (συνήθως) δεν πεθαίνουν σε αυτή την ειδικότητα αλλά παραπέμπονται στον ειδικό.

Η επαφή των άλλων ειδικοτήτων με την πλαστική στο curriculum δεν είναι για να κάνουν τις επεμβάσεις στο τέλος, αλλά για να ξέρουν τι μπορεί να γίνει και να μπορούν να ζητήσουν βοήθεια! Πχ ο γυναικολόγος που θα κάνει εκτομή τον καρκίνο του αιδοίου δε θα κάνει το reconstruction μετά, ούτε καν με local flap. θα φωνάξει τον πλαστικό να του το κάνει. Ο γενικός χειρουργός που θα κάνει τη χαμηλή πρόσθια και θα αφήσει μια τρύπα 20Χ20 δε θα κάτσει να σκεφτεί από πού να σηκώσει τα ALT για να την καλύψει, τον πλαστικό θα φωνάξει.

Οι μόνοι που ΔΕ φωνάζουν τον πλαστικό είναι (περιέργως) οι γναθοπροσωπικοί, οι οποίοι αφού εξαφανίσουν το μισό πρόσωπο φέρνουν free radial forearm, free LD κλπ. Και cleft lip και palate χειρουργούν. Τώρα ποιος τα κάνει καλύτερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας και παλι παιδια.θα μπορουσε κανεις να μου δωσει πληροφοριες για την ακτινολογια στην αγγλια?

ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα?

αξιζει να το προσπαθησω?ή εχει κορεστει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας και παλι παιδια.θα μπορουσε κανεις να μου δωσει πληροφοριες για την ακτινολογια στην αγγλια?

ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα?

αξιζει να το προσπαθησω?ή εχει κορεστει?

Ο ορισμός του θράσους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας και παλι παιδια.θα μπορουσε κανεις να μου δωσει πληροφοριες για την ακτινολογια στην αγγλια?

ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα?

αξιζει να το προσπαθησω?ή εχει κορεστει?

Ο ορισμός του θράσους..

θρασος γιατι?ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας και παλι παιδια.θα μπορουσε κανεις να μου δωσει πληροφοριες για την ακτινολογια στην αγγλια?

ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα?

αξιζει να το προσπαθησω?ή εχει κορεστει?

Ο ορισμός του θράσους..

θρασος γιατι?ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως?

Δεν θα το έλεγα θράσος, αλλά αν είχες διαβάσει τις σελίδες του topic από το 2007 και εντεύθεν, θα διατύπωνες διαφορετικά την ερώτησή σου. Εν συντομία, για να διεκδικήσεις όποιοδήποτε training post στην Αγγλία πρέπει να έχεις τα competencies του F2Y. Τουτέστιν πρέπει να βρείς πρώτα F2 θέση για ένα χρόνο. Η ακτινολογία είναι πολύ πολύ competitive. Προσωπικά γνωρίζω μόνο έναν έλληνα που βρήκε ακτινολογία φέτος. Αυτός ήτανε μάλιστα σε core surgical training και παραιτήθηκε για να κάνει radiology. Οπότε αδύνατο δεν είναι. Απλά πολύ πολύ δύσκολο. Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι, αλλά νομίζω πως είναι εξίσου δύσκολο, αν όχι δυσκολότερο από ST3 σε χειρουργικές ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρά σου τα εξηγεί ο ppalios.

Ακριβώς έτσι είναι.

ΥΓ Πολλά μπράβο στα παιδιά που μπορούν ακόμα να απαντάνε σε όσους εμφανίζονται κ απαξιώνουν να διαβάσουν 2-3 σελίδες πίσω για να βρουν αυτό που χρειάζονται. Εγώ έχω χάσει την υπομονή μου. Οι πληροφορίες είναι εδώ, αν κάποιος χρειάζεται διευκρινίσεις κλπ που μπορούμε να προσφέρουμε πολύ ευχαρίστως αλλά δεν είμαστε ΚΕΠ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας και παλι παιδια.θα μπορουσε κανεις να μου δωσει πληροφοριες για την ακτινολογια στην αγγλια?

ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα?

αξιζει να το προσπαθησω?ή εχει κορεστει?

Ο ορισμός του θράσους..

θρασος γιατι?ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως?

Δεν θα το έλεγα θράσος, αλλά αν είχες διαβάσει τις σελίδες του topic από το 2007 και εντεύθεν, θα διατύπωνες διαφορετικά την ερώτησή σου. Εν συντομία, για να διεκδικήσεις όποιοδήποτε training post στην Αγγλία πρέπει να έχεις τα competencies του F2Y. Τουτέστιν πρέπει να βρείς πρώτα F2 θέση για ένα χρόνο. Η ακτινολογία είναι πολύ πολύ competitive. Προσωπικά γνωρίζω μόνο έναν έλληνα που βρήκε ακτινολογία φέτος. Αυτός ήτανε μάλιστα σε core surgical training και παραιτήθηκε για να κάνει radiology. Οπότε αδύνατο δεν είναι. Απλά πολύ πολύ δύσκολο. Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι, αλλά νομίζω πως είναι εξίσου δύσκολο, αν όχι δυσκολότερο από ST3 σε χειρουργικές ειδικότητες.

Well explained. I"m much of the same opinion. I don't know how helpful it is but I know of someone who got academic FY1. Did research in a clinical area with relevance to radiology. Then got papers from back home saying she had FY2 competencies, applied for ST1 radiology and got it. A real long shot but she managed it!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

how she managed to find an academic FY1 post?

Τροποποιήθηκε από MoNkEy mAn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello to everyone.

Need some advice.I had an interview today for an FY2 post but I am not sure if I should be happy.

I graduate from A.U.TH. this march and I have full registration but no clinical experience in UK.

I had this interview for an FY2 post,but instead they offered me One-year FY1 post.

What should I do?

Does it regognisted to greece as training, plus do you get anavoli from the army?

Thanks !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello to everyone.

Need some advice.I had an interview today for an FY2 post but I am not sure if I should be happy.

I graduate from A.U.TH. this march and I have full registration but no clinical experience in UK.

I had this interview for an FY2 post,but instead they offered me One-year FY1 post.

What should I do?

Does it regognisted to greece as training, plus do you get anavoli from the army?

Thanks !

Έχω πει τη γνώμη μου για το F1Y. Τώρα, για να πήγες σε συνέντευξη για F2Y και σου δώσανε δουλειά F1Y, παναπεί πως κάτι δεν κόλλησε σωστά. Πρέπει να βρείς τι είναι αυτό και να το φτιάξεις, αλλιώς δεν θα βρεις F2Y και τελικά η δουλειά που σου προσφέρανε ίσως γίνει μονόδρομος. ΠΡΕΠΕΙ να πουλήσεις το έκτο έτος ως F1Y equivalent, διαφορετικά δεν θα πάρεις F2Y.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello to everyone.

Need some advice.I had an interview today for an FY2 post but I am not sure if I should be happy.

I graduate from A.U.TH. this march and I have full registration but no clinical experience in UK.

I had this interview for an FY2 post,but instead they offered me One-year FY1 post.

What should I do?

Does it regognisted to greece as training, plus do you get anavoli from the army?

Thanks !

Έχω πει τη γνώμη μου για το F1Y. Τώρα, για να πήγες σε συνέντευξη για F2Y και σου δώσανε δουλειά F1Y, παναπεί πως κάτι δεν κόλλησε σωστά. Πρέπει να βρείς τι είναι αυτό και να το φτιάξεις, αλλιώς δεν θα βρεις F2Y και τελικά η δουλειά που σου προσφέρανε ίσως γίνει μονόδρομος. ΠΡΕΠΕΙ να πουλήσεις το έκτο έτος ως F1Y equivalent, διαφορετικά δεν θα πάρεις F2Y.

Yes, OK about that, but there aren't many posts left for FY2

Plu do you get anavoli for fy1 and does it count in Greece ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello to everyone.

Need some advice.I had an interview today for an FY2 post but I am not sure if I should be happy.

I graduate from A.U.TH. this march and I have full registration but no clinical experience in UK.

I had this interview for an FY2 post,but instead they offered me One-year FY1 post.

What should I do?

Does it regognisted to greece as training, plus do you get anavoli from the army?

Thanks !

Ως προς τον στρατό δεν ξέρω. Για την αναγνώριση: Στο παρελθόν κάποιοι κατάφεραν να αναγνωρίσουν μέχρι και clinical attachment ως ειδικότητα!! Στην Ελλάδα όλα μπορούν να συμβούν. Αρκεί να ξέρεις τον κατάλληλο άνθρωπο. Με βάση το νόμο όμως (που ΔΕΝ εφαρμόζεται, και καλώς κατά τη γνώμη μου), ότι δεν είναι αναγνωρισμένος εκπαιδευτικός χρόνος στη χώρα που έγινε, ΔΕΝ αναγνωρίζεται στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

how she managed to find an academic FY1 post?

Κ εγώ τέτοιο είχα. Είχα πολλές καταλήψεις στο CV μου και χρειάστηκε να απαγγείλω όλο το κεφάλαιο του Μαρξ στην συνέντευξη. Το 'χεις..

Hello to everyone.

Need some advice.I had an interview today for an FY2 post but I am not sure if I should be happy.

I graduate from A.U.TH. this march and I have full registration but no clinical experience in UK.

I had this interview for an FY2 post,but instead they offered me One-year FY1 post.

What should I do?

Does it regognisted to greece as training, plus do you get anavoli from the army?

Thanks !

Congrats. Αναβολή δεν παίρνεις. Το θέμα αναλύθηκε εκτενώς πριν μερικές σελίδες νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.