Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Answering the same old Qs again and again doesnt bother me...

In all fairness trying to weed out the useful info from thousands of posts spread over >3 years is like looking for a needle in a haystack.Its easy for the regulars to remember specific posts, and for those who know the system to understand fragmented answers, but most common folk are not so intuitive me thinks.

I also don't see the point of insulting people who ask silly Qs...Why are some people wasting time writing posts telling others off for not doing their homework?!I could attempt to offer an interpretation of this behavior, but it might insult some.

What irks me is people who indirectly offend me by claiming that the average greekie graduate is already at reg level(maybe the MRCS is a joke- I wouldn't know- but this attitude will create the false impression that training in the UK is a joke ) ,and, people who are applying for jobs without even knowing what they are applying for!wtf?!

The MMC upheaval has not settled down yet.I don't think its appropriate for people to give advice regarding job availability and options based on experience from previous years.The circumstances are constantly changing.The truth is noone knows really whats going on at the moment and what the competition is like.

I reckon the best course of action would be to aim high and get whatever you can. Spending a year in unemployment shunning the FY1 years chasing the elusive FY2 would be silly.From a theoretical point of view everyone whos done 'agrotiko' can apply for CT1 (whether they would be appointable is another matter).

Its plain and simple...if one can get an FY2job right after med school, by all means go for it. But, if you're running out of time and you've only been offered an FY1, the point is moot.

ps.Is it really necessary to quote the entire thread when you're replying to somebody?!

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nice one Wicked Witch! What it boils down to is that everybody who is currently in the UK has followed his own path- for some of us it has worked out better than for others, but nonetheless, there is no magical answer that will open the gates for training in the UK. And no, a greek graduate is not only nowhere near reg level, but having had no experience of the NHS whatsoever, I would say even a mediocre FY1 will be looking down on him (in the first months, that is)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nice one Wicked Witch! What it boils down to is that everybody who is currently in the UK has followed his own path- for some of us it has worked out better than for others, but nonetheless, there is no magical answer that will open the gates for training in the UK. And no, a greek graduate is not only nowhere near reg level, but having had no experience of the NHS whatsoever, I would say even a mediocre FY1 will be looking down on him (in the first months, that is)

Εντάξει παιδιά, τα πιάσαμε τα υπονοούμενα. Ο καθένας μπορεί να νομίζει και να πιστεύει ότι θέλει. Ιδίως όταν διαβάζει τα ποστ αποσπασματικά. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη. Το να κάνει κάποιος ένα ολόκληρο χρόνο F1Y είναι εξαιρετικά κουραστικό και εκπαιδευτικά κερδίζεις μόνο επειδή έχεις να δεις μόνος σου μερικές χιλιάδες ασθενών στο ward (τι να δεις δηλαδή...να πάρεις αίματα και να γράψεις notes...και μετά τελειώνει η βαρδια σου...και δεν έχεις και banding...). Είναι καλύτερα κάποιος να κάνει 1-2 μήνες locum (anything; F1, F2, F3, F6, staff-grade...) για να πάρει μυρωδιά πως δουλεύει το σύστημα και μετά να χτυπήσει τις θέσεις που θέλει και μπορεί (F2 usually). Τα γράφω γιατί τα βλέπω και τα ζω καθημερινά. Έχω έλληνες F1 (locum και μη) εκέι που δουλέυω...την πρώτη βδομάδα ήταν χαμένοι στο διάστημα...στο μήνα πάνω βλαστημούσαν την ώρα που πήραν αυτή τη δουλειά.

ΠΟΤΕ δεν είπα πως κάποιος θα κατέβει από την Ελλάδα με το πτυχίο του και θα πει "good morning, i am the new rg in the dept". Είπα πως έχει το θεωρητικό υπόβαθρο να το κάνει. Και επιμένω σε αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν την λέω σε όποιον κάνει αφελή ερώτηση. Την λέω όταν κάποιος επαναλαμβάνει ερώτηση που έχει απαντηθεί εκτενώς στην προηγούμενη σελίδα. Ούτε 10, ούτε 20, στην προηγούμενη σελίδα, και χρονολογικά πριν μία εβδομάδα, όχι μήνες, ούτε χρόνια. Επίσης την ίδια συμπεριφορά επιδεικνύω όταν κάποιος κάνει μια ερώτηση, πάρει 10 απαντήσεις κ την επόμενη βδομάδα την ξαναρίχνει χωρίς καμία αναφορά στην συζήτηση που έγινε. Έτσι για να ψαρέψει καμιά πληροφορία ακόμα.

Ο λόγος που το κάνω είναι ότι αυτές οι συμπεριφορές μου θυμίζουν κόσμο που κοιτάζει να κάνει αρπαχτή. Δε νομίζω ότι κάποιος που ενδιαφέρεται πραγματικά θα κάνει κάτι τέτοιο, θα συμμετάσχει στην συζήτηση/θα στείλει κανα πμ να διευκρινίσει ότι δεν κατάλαβε. Μπορεί κ να κάνω λάθος, αλλά δεν έχω την διάθεση να απαντάω κ να δίνω πληροφορίες αδιακρίτως.

Για το F1 νομίζω οι generic συμβουλές που μπορούμε να δώσουμε σταματούν εδώ. To δικό μου F1 είχε χειρουργική/παθολογία/ορθο, ήμουν παντα banded (εφημερίες), και καθαρά λάντζα έκανα μόνο τις normal days της χειρουργικής. Όλα τα άλλα ήταν αξιόλογα εκπαιδευτικά, εν μέρει επειδή είχα καθήκοντα SHO και όχι F1..

Σε κάποια νοσοκομεία τους F1 τους σταμάτησαν να κάνουν νύχτες κ εφημερίες. Ένα ολόκληρο τέτοιο χρόνο δεν θα ευχόμουν σε κανένα να κάνει. Αν όμως θέλει κάποιος να κάνει ανταγωνιστική ειδικότητα και therefore χρειάζεται τους 12 μήνες για να ξεχωρίσει, ένα F1 σαν το δικό μου θα ήταν blessing.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το F1 νομίζω οι generic συμβουλές που μπορούμε να δώσουμε σταματούν εδώ. To δικό μου F1 είχε χειρουργική/παθολογία/ορθο, ήμουν παντα banded (εφημερίες), και καθαρά λάντζα έκανα μόνο τις normal days της χειρουργικής. Όλα τα άλλα ήταν αξιόλογα εκπαιδευτικά, εν μέρει επειδή είχα καθήκοντα SHO και όχι F1..

Σε κάποια νοσοκομεία τους F1 τους σταμάτησαν να κάνουν νύχτες κ εφημερίες. Ένα ολόκληρο τέτοιο χρόνο δεν θα ευχόμουν σε κανένα να κάνει. Αν όμως θέλει κάποιος να κάνει ανταγωνιστική ειδικότητα και therefore χρειάζεται τους 12 μήνες για να ξεχωρίσει, ένα F1 σαν το δικό μου θα ήταν blessing.

Τα πιο πάνω είναι σωστά. Οι F1Y δεν έχουν (είχαν) τις ίδιες ευθύνες/banding παντού. Υπάρχουν deaneries και trusts που εφάρμοσαν το 2008/2009 πιλοτικά το 48ωρο, όπου εκ των πραγμάτων οι F1Y είχαν μυστήρια ωράρια (π.χ. 6 το απόγευμα με 01:00 το πρωί), ώστε και το 48ωρο να βγαίνει, και να μην τους πληρώνουν banding. Παρόλες τις αντιδράσεις, νομίζω πως το 48ωρο θα καθιερωθεί από τον Αύγουστο, οπότε η κατάσταση που περιέγραψα μάλλον θα γίνει ο κανόνας (πλέον). Αν έχει κάποιος άλλος άλλη πληροφόρηση ευχαρίστως να την ακούσουμε. Είναι θάμα που δεν με αφορά άμεσα, γι αυτό και δεν έχω εντρυφήσει και μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I just want to clarify a few things, especially about what it takes to work as a medical reg-it is called ST3 these days- because I am reading posts here that are at least for laughs.

No matter what people think or believe, there is no way in hell that a greek doctor can get a job at middle grade level in medicine (i cannot speak of other specialties but I suspect this also applies to surgery, radiology, paeds, obs and gynae) unless they have had 2-3 years of training in the NHS at SHO level. No, they have got neither the theoretical nor the practical backround to run a ward and do OPD clinics, let alone be oncall in any UK hospital. This is a FACT. Whoever thinks otherwise has obviously never worked at reg level, so their opinion doesnt really count.

F2 might be the norm entry step for the greek doctors these days-from what I read in here- and I agree with people stating that this should be the aim for everybody trying to get into training in the NHS. However, dismissing an F1 job on that basis is arrogant and naive. During my med reg days, I made a point teaching the House Officers to learn to do procedures (chest drains, LPs, ascitic taps etc) at least when they were oncall with me. Apart from taking bloods and updating the notes, they were participating in my ward rounds (Consultants do ward rounds twice a week and med registrars once or twice a week) and I believe their bedside teaching was valuable. That has been the case for years and I suspect it still is. Bottom line, if people have been offered F1 jobs , they should just take them and ask no questions.

Kudos to cianyde for an excellent post (this is a first ciayde, me and you agreeing on something) and good luck to everybody who have managed to secure a post this August. Most of us in here are expecting you in the UK, to strengthen the greek presence in the NHS.

filika,

stamatis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello to everyone.

I Need some advice.I had an interview today for an FY2 post but I am not sure if I should be happy about it.

I graduated from A.U.TH. this last march and I have full registration but no clinical experience in the UK.

I had this an interview for an FY2 post,but instead they offered me a One-year FY1 post.

What should I do?

Does Is it regognisted to in greece as training, plus furthermore do you get anavoli from the army?

Thanks !

Συμφωνώ φυσικά με Σταματη & Wickie :wub:

Να δώσω όμως μια άλλη διάσταση στο θέμα... emdevil2 Μήπως φίλε μου εκτός του ότι δεν έχεις ΗΚ εξπεριενσε χωλαινεις και λίγο στη γλώσσα?Δεν λεω να εισαι τέλειος, αλλά είσαι σίγουρος ότι αν γράφεις έτσι εδώ μέσα, όταν μιλάς περνάς για ΙΕΛΤΣ >7?

:splaaaats:

πσ.Μαθήματα αγγλικής, μέσω πμ.Τιμές λογικές.Εγγυημένο αποτέλεσμα.

Τροποποιήθηκε από TheConjurer
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια! γιατί δεν μπορώ να διαβασω τα παλαιότερα posts? μου γράφει

An Error Occurred

Sorry, an error occurred. If you are unsure on how to use a feature, or don't know why you got this error message, try looking through the help files for more information.

[#10358] You requested a post that is not part of this topic. Please verify the URL you clicked or contact an administrator.

λοιπόν. είμαι στο τέλος του 3ου χρόνου οφθαλμολογίας σε περιφερειακό νοσοκομείο και για τον 4ο θα περιμενω 3 χρόνια.... αν θελω να τελειώσω ελλάδα

υπάρχει περίπτωση να βρω θέση στη μ βρετανία που θα αναγνωριστεί στην ελλάδα?

η να το ξεχάσω? ευχαριστώ emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια! γιατί δεν μπορώ να διαβασω τα παλαιότερα posts? μου γράφει

An Error Occurred

Sorry, an error occurred. If you are unsure on how to use a feature, or don't know why you got this error message, try looking through the help files for more information.

[#10358] You requested a post that is not part of this topic. Please verify the URL you clicked or contact an administrator.

λοιπόν. είμαι στο τέλος του 3ου χρόνου οφθαλμολογίας σε περιφερειακό νοσοκομείο και για τον 4ο θα περιμενω 3 χρόνια.... αν θελω να τελειώσω ελλάδα

υπάρχει περίπτωση να βρω θέση στη μ βρετανία που θα αναγνωριστεί στην ελλάδα?

η να το ξεχάσω? ευχαριστώ emhelp

Μίλα με το μέλος MedicusVagus. Θα σου τα πει από πρώτο χέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi. With regards to getting a post in Ophthalmology fo a year , here is my personal view of how things are at the moment:

Training posts have been cut down dramatically in the West Midlands-where I am- but also in general in the whole of the UK. Having said that, their needs for staff are unbelievable!! Just to give an example, in my Hospital we had a vacant junior fellow(SHO) post for more thatn a year. They now advertised for 2 more middle grade (SHO)staff grade post and they had 4 people applying, which were all shortlisted. Only 2 of them turned up for the interview and of course they got the job without competition (something which enabled them to negotiate their weekly schedule and got theatre sessions along with study sessions). Now, the problem with trust/staff grade/LAS posts is of course the recognition of it back in Greece as training. I know people that have done it and my view on that, is that it could be done if you get the proper paperwork/statements form the UK. But of course there are no guaranties...

In conclussion:

It is better to look out for LAT (locum appointment for training) posts, which are very difficult to find and even if you do find them, you will have to compete many good candidates that were left out from the recent MMC fiasko.If you have no experience what-so-ever in working in the NHS, securing such a post would be very difficult.

There are plenty of staff grade/trust grade/LAS(locum appointment for service) posts and with your experience I am abolutely certain that if you persist, you will manage to get one (one that will include theatre sessions too). And I am also confident that your time here will give many useful experiences and better "training" compared to Greece. There is always the task of recognising these posts back in Greece but as said above, if you get the proper paperwork, you are most probably going to be able to do so.

All the best of luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"-Σκέφτομαι τα επόμενα χρόνια να ψάξω για θέση locum medical student: επειδή έχουν άδεια αμφιθέατρα σε πληρώνουν locum rate να παρακολουθείς, να κρατάς σημειώσεις, να κάνεις στημένες ερωτήσεις...

-Και να γράφεις 5 στις εξετάσεις..

-Μόνο αυτό; Και να πίνεις καφέδες στην καφετέρια της σχολής γιατί ας είμαστε ειλικρινείς, ο γαλλικός τους είναι για κλάματα και τον πετάνε μετά!".

(απόσπασμα από συζήτηση με άλλο ρημάδι εδώ μόλις συναντήσαμε τον πρώτο Έλληνα locum FY1 - Καραμαζώφ!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας.

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μας πεί τι περίπου ρωτάνε στα interviews για posts επιπέδου SHO ?

¨Εκανα κάποιες αιτήσεις και με ειδοποίησαν ότι ειμαι shortlisted for interview για LAS SHO post in Obs/Gynae.

έψαξα τις προηγούμενες 20 περίπου σελίδες και τα μόνα που βρήκα είναι:

1. Common questions previously asked:

-How would you deal with common scenarios ie Chest pain, shortness of breath, PR bleed...

Anwers should be based on ALS type scenarios

-Why should we offer you the job? What 3 words describe you best?

-What are you most proud of in your CV? Do you have proof of this in your portfolio?

-Where do you see yourself in 5 or 10 years time?

-What is audit? What is research? What is clinical governance? What is NICE, Pubmed? What do you know about EWTD and what are your feelings about it?

-Should junior doctors be involved in research and if yes, why?

-Describe how you would go about a simple clinical procedure you are familiar with ie blood cultures.

Κάποιος με περισσότερη εμπειρία (ή links) ?

Thank you

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας.

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μας πεί τι περίπου ρωτάνε στα interviews για posts επιπέδου SHO ?

Κάποιος με περισσότερη εμπειρία (ή links) ?

Thank you

Βιβλία (να παραγγείλεις το πρώτο άμεσα):

http://www.amazon.co.uk/Medical-Interviews-comprehensive-techniques-explained/dp/1905812078/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1247677507&sr=8-1

http://books.google.co.uk/books?id=dAHKr6xlEjQC&printsec=frontcover&dq=medical+interviews

http://books.google.co.uk/books?id=swBiHQAACAAJ&dq=medical+interviews&lr=

Courses:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νεός στο φόρουμ και ορκίζομαι την επόμενη εβδομάδα, οπότε μετατρέπομαι αυτόματα απο φοιτητή σε άνεργο! Έχω να κάνω μια ερώτηση, συγνώμη εάν έχει απαντηθεί πιο παλία, αλλα στα τελευταια ποστ δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο. Λοιπόν, για να έχω το δικαίωμα για αιτήσεις στις θέσεις FY2, είναι αναγκαστικό να συμπληρώσω το eligibility form απο το site του UKFPO; Το site αυτό αναφέρεται μόνο για το "πακέτο" FY1+FY2 η γενικά για τα απαραίτητα έγγραφα για αιτήσεις για δουλειά στη Μ.Βρετανία; Πρέπει να προλάβω τη συγκεκριμένη προθεσμία ή οι θέσεις για το FY2 ανακοινώνονται άλλη περίοδο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νεός στο φόρουμ και ορκίζομαι την επόμενη εβδομάδα, οπότε μετατρέπομαι αυτόματα απο φοιτητή σε άνεργο! Έχω να κάνω μια ερώτηση, συγνώμη εάν έχει απαντηθεί πιο παλία, αλλα στα τελευταια ποστ δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο. Λοιπόν, για να έχω το δικαίωμα για αιτήσεις στις θέσεις FY2, είναι αναγκαστικό να συμπληρώσω το eligibility form απο το site του UKFPO; Το site αυτό αναφέρεται μόνο για το "πακέτο" FY1+FY2 η γενικά για τα απαραίτητα έγγραφα για αιτήσεις για δουλειά στη Μ.Βρετανία; Πρέπει να προλάβω τη συγκεκριμένη προθεσμία ή οι θέσεις για το FY2 ανακοινώνονται άλλη περίοδο;

Ευχαριστώ!

Αυτά που κοιτάζεις είναι τα foundation πακέτα για τους αποφοίτους των εδώ ιατρικών σχολών. Χωρίς να σημαίνει πως αποκλείεται να πάρεις τέτοιο, αυτό που βασικά πρέπει να κάνεις είναι να εγγραφείς στο GMC (full registration + lisence) και να αρχίσεις αιτήσεις σε stand alone posts που δημοσιεύονται ολόχρονα στο BMJ, NHS jobs, trusts websites... Το μεγάλο κύμα δουλειών είναι Μαιο-Ιούλιο, αλλά θέσεις βγαίνουν ολόχρονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σας χαιρετώ κι εγώ. Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω και ξεκινώντας θα ήθελα επισημάνω πόσο αξιέπαινη είναι η προσπάθεια των παλαιότερων να ενημερώσουν τους νεότερους. Σ' αυτή την αγορά η πληροφορία είναι πολύ σκληρό νόμισμα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί, έκτος αν μου ξέφυγε. (Αν συνέβη το τελευταίο, απολογούμαι).

Αιτήση για το F1 που θα ξεκινήσει τον Αυγουστο του 2010 πρέπει να κάνω τώρα που θα είμαι στο έκτο έτος; Αν είναι έτσι θα πρέπει να ξεκινήσω να τρέχω από χθές αφού η προθεσμία για eligibility λήγει 22 Αυγούστου. Οι πιθανότητες για φοιτητές ελληνικών πανεπίστημίων είναι λίγες; (οπότε ας τρέξουμε) ή ανύπαρκτες; (οπότε ας πάρω πτυχίο και να πάω για F2). Όλες οι συμβουλές είναι πολύτιμες. Ευχαριστώ γι΄ αυτές εκ ΄των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας χαιρετώ κι εγώ. Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω και ξεκινώντας θα ήθελα επισημάνω πόσο αξιέπαινη είναι η προσπάθεια των παλαιότερων να ενημερώσουν τους νεότερους. Σ' αυτή την αγορά η πληροφορία είναι πολύ σκληρό νόμισμα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί, έκτος αν μου ξέφυγε. (Αν συνέβη το τελευταίο, απολογούμαι).

Αιτήση για το F1 που θα ξεκινήσει τον Αυγουστο του 2010 πρέπει να κάνω τώρα που θα είμαι στο έκτο έτος; Αν είναι έτσι θα πρέπει να ξεκινήσω να τρέχω από χθές αφού η προθεσμία για eligibility λήγει 22 Αυγούστου. Οι πιθανότητες για φοιτητές ελληνικών πανεπίστημίων είναι λίγες; (οπότε ας τρέξουμε) ή ανύπαρκτες; (οπότε ας πάρω πτυχίο και να πάω για F2). Όλες οι συμβουλές είναι πολύτιμες. Ευχαριστώ γι΄ αυτές εκ ΄των προτέρων.

Hi! You could try that but I wouldn't fancy your chances of success to be honest. I think the tried and tested method is to wait till you graduate and then build your CV before applying.

You will probably need to do ALS, ATLS, IELTS or equivalent, an audit or similar kind of project and maybe a locum F1 or if not a locum then maybe a clinical attachment, although I see that has fallen out of favour with Greek graduates of late.

Of course people will say that you might not need all of the above but from my experience anyone who has ticked all those boxes has got a job at the end of it. On top of that, don't underestimate the time and effort it takes to apply for jobs in the UK and you might be better served focusing on graduating first. So far I have never met anyone who has graduated in June ang got a job 2 months later. I think it's just too difficuly. I'm sorry if my answer is a little on the negative side and I'd be glad if you write back in a few months from now and prove me wrong.

Best of luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας χαιρετώ κι εγώ. Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω και ξεκινώντας θα ήθελα επισημάνω πόσο αξιέπαινη είναι η προσπάθεια των παλαιότερων να ενημερώσουν τους νεότερους. Σ' αυτή την αγορά η πληροφορία είναι πολύ σκληρό νόμισμα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί, έκτος αν μου ξέφυγε. (Αν συνέβη το τελευταίο, απολογούμαι).

Αιτήση για το F1 που θα ξεκινήσει τον Αυγουστο του 2010 πρέπει να κάνω τώρα που θα είμαι στο έκτο έτος; Αν είναι έτσι θα πρέπει να ξεκινήσω να τρέχω από χθές αφού η προθεσμία για eligibility λήγει 22 Αυγούστου. Οι πιθανότητες για φοιτητές ελληνικών πανεπίστημίων είναι λίγες; (οπότε ας τρέξουμε) ή ανύπαρκτες; (οπότε ας πάρω πτυχίο και να πάω για F2). Όλες οι συμβουλές είναι πολύτιμες. Ευχαριστώ γι΄ αυτές εκ ΄των προτέρων.

Ο skaliotis καλά τα λέει. Πιο σημαντικό είναι να συγκεντρωθείς στο πτυχίο σου, να τελειώσεις στην ώρα σου και παράλληλα να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου. Προσπάθησε να πάρεις υπογραφές από κάθε τρίμηνο στο 6ο έτος ότι απέκτησες τα F1 competencies (βρες ποια είναι αυτά και προσάρμοσέ τα σε πίνακα). Μετά την αποφοίτησή σου κάνε τα courses που λέει ο skaliotis (και κάποια ακόμα αν έχεις χρόνο και χρήμα, π.χ. BSS αν ενδιαφέρεσαι για χειρουργικές ειδικότητες), και ανέβα στο νησί. Βρες κάτι (clin. attach. locum F1, TESCO worker, anything) για να πάρεις μυρωδιά τι παίζει, και να προετοιμαστείς κατάλληλα για να κάνεις αιτήσεις και να πάρεις F2 τον Αυγουστο του 2010. Είναι σημαντικό να δεις αν αντέχεις τη ζωή εδώ πέρα, διότι αν έχεις στόχο να κάνεις όλη την ειδικότητα εδώ θα σου πάρει παραπάνω χρόνο από ότι στην Ελλάδα. Το έχω ξαναγράψει, αλλά το επαναλαμβάνω επειδή πολύς κόσμος δεν το καταλαβαίνει (και ακόμα και πολύ κοντινοί μου άνθρωποι κάνουν του κεφαλιού τους): Το να κάνεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ χρόνο σαν F1 σε γεμίζει κούραση, προσφέρει λίγα στην εκπαίδευσή σου και μπορεί να σε απογοητεύσει για το εδώ σύστημα (που παρόλο που έχει κακά και προβλήματα, εντούτοις υπερτερεί του ελληνικού - το λέω μετα λόγου γνώσεως, έχοντας δουλέψει και στα 2). Η δική μου συμβουλή προς τους νέους αποφοίτους είναι να χρησιμοποιήσουν εποικοδομητικά τον 1ο χρόνο μετά το πτυχίο (holidays included!) και να στοχεύσουν σε F2 θέσεις τον επόμενο Αυγουστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΑΜΩΝΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ!!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΓΕΝ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (1,5-2 ΕΤΗ), ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΘΕΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ( FY2, SHO, ......)

OΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ...... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&view=findpost&p=261878 This is not exactly what you're looking for, but for the love of God, read it before you embarrass yourself further by referring to SHOs...

You can generally substitute CST- core surgical training for CMT, but the surgeons amongst us are better equipped to explain the NHS training and career progression to you.In fact...somebody DID explain things to you last time you asked a Q:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&view=findpost&p=348411 ...obviously the info didnt sink in, maybe coz you're still thinking of SHOs? - thus my magnanimous attempt to clarify the matter for you.

PS: lose the caps,yelling is not gonna win you any friends

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

skaliotis και ppalios, σας ευχαριστώ για τα εξαιρετικά περιεκτικά μηνύματα σας. Το να ακολουθήσω the tried and tested method φαίνεται πράγματι πιο σοφό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια δυο ερωτησούλες στα γρήγορα για τους έμπειρους

1. το 6μηνο training post A&E που μόλις ολοκλήρωσα, παίζει να αναγνωριστεί στην ελλάδα σαν χρονος άσκησης οποιασδήποτε ειδικότητας? εχετε ακουσει καποιον που να το χει αναγνωρίσει κάπως?

2. Θα μπορούσε να μου αναγνωριστεί ως χρόνος άσκησης ένα long term locum πχ ορθοπαιδικής, γυναικολογιας κλπ?

Είμαι σε αναμονή γενικής ιατρικής στην Ελλάδα και σκέφτομαι μήπως ροκανίσω έτσι το χρόνο αφαιρώντας κομματάκια.

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας κ παλι γεια σας! θα ήθελα να σας ρωτησω πόσο competitiveείναι, γιατί είναι η ουρολογία στο Uk ? στα αντίστοιχα middle grade posts σου δίνουν χειρουργεία κτλ? η δομη της εκπαίδευσης πως είναι? fy2-cst1-cst2- urology etc? επίσης κατά ποσο είνσι εύκολο μετά απο ειδικότητα στην ελλάδα να πας για κάποια εξειδίκευση? επίσης και τα αντίστοιχα για αναισθησιολογία! ευχαριστωωωωωωω προκαταβολικά!

Τροποποιήθηκε από MoNkEy mAn
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Στο induction μεγάλου trust in the West Midlands (UHB) λανσάρονταν μερικά ελληνικά ονόματα στις λίστες.

Αν κανείς περιφέρεται στο greekmeds κ το πετύχει σε μέρα που δεν έχει πέσει ας στείλει πμ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.