Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

μην σας αγχωνει η διαδικασια αυτη....δεν ειναι τιποτα απολυτως.... φρεσκαρε τις γνωσεις σου απο επιγοντα περιστατικα και αν σου πεσει κατι στα χερια που δεν μπορεις να το αξιολογησεις στειλτο απευ8ειας στο ΣΤΕΠ η το νοσοσκομειο....καλυτερα να σε πουνε μαλακα παρα να σε πουνε ανιδεο......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ε όχι ρε εσύ φίλε,το Ελενάκι είναι πολύ εξυπηρετικό τις τελευταίες μέρες...μην την αδικούμε...

τελικα ΜΕ φαινεται οτι το τηλεφωνο απο το Λενιω θα το παρω εγω....χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια,

υπηρετω την πατριδα καπου στην ομορφη Λημνο,εχω ακομα αρκετους μηνες και σημερα εμαθα οτι ενα διδακτορικο που κυνηγουσα εγκριθηκε.

Υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αναβολη για αυτο το λογο?Η' αλλιως υπαρχει περιπτωση να παρω αναβολη για

ιατρικους λογους και κατα τη διαρκεια αυτης της αναβολης να παω και να παρω αναβολη και για το διδακτορικο αφου θα το εχω ξεκινησει?

Γιατι θελω δυο χρονια και δεν νομιζω να μου δωσουν αναβολη για ιατρικους λογους για τοσο καιρο.Ειμαι 27 ετων.

Σκεφτεστε καποια λυση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια,

υπηρετω την πατριδα καπου στην ομορφη Λημνο,εχω ακομα αρκετους μηνες και σημερα εμαθα οτι ενα διδακτορικο που κυνηγουσα εγκριθηκε.

Υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αναβολη για αυτο το λογο?Η' αλλιως υπαρχει περιπτωση να παρω αναβολη για

ιατρικους λογους και κατα τη διαρκεια αυτης της αναβολης να παω και να παρω αναβολη και για το διδακτορικο αφου θα το εχω ξεκινησει?

Γιατι θελω δυο χρονια και δεν νομιζω να μου δωσουν αναβολη για ιατρικους λογους για τοσο καιρο.Ειμαι 27 ετων.

Σκεφτεστε καποια λυση?

Η απάντηση στο ερώτημα είναι όχι. Κατά την διακοπή για λόγους υγείας (μακρόχρονη αναρρωτική) δεν εξαιρείσαι νόμιμα εκτός στρατεύματος για να δικαιούσαι να την αλλάξεις σε αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών.

Αν θες να πάρεις ψυχολογική εξαίρεση (αγχώδεις δυσπροσαρμοστικές εκδηλώσεις) και να επανακριθείς σε ένα χρόνο πάει καλά. Αλλά να το αλλάξεις σε αναβολή λόγω σπουδών αδύνατο.

Από την άλλη στη Λήμνο σημαίνει είσαι στα μισά. Δικαιούσαι 7 ημέρες κατα μήνα θητείας άδεια κανονική και ειδική. Αν δεν την έχεις φάει συν τα οδοιπορικά ότι μεταπτυχιακό και να κάνεις θα το κουτσοβγάλεις μέχρι το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια,

υπηρετω την πατριδα καπου στην ομορφη Λημνο,εχω ακομα αρκετους μηνες και σημερα εμαθα οτι ενα διδακτορικο που κυνηγουσα εγκριθηκε.

Υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αναβολη για αυτο το λογο?Η' αλλιως υπαρχει περιπτωση να παρω αναβολη για

ιατρικους λογους και κατα τη διαρκεια αυτης της αναβολης να παω και να παρω αναβολη και για το διδακτορικο αφου θα το εχω ξεκινησει?

Γιατι θελω δυο χρονια και δεν νομιζω να μου δωσουν αναβολη για ιατρικους λογους για τοσο καιρο.Ειμαι 27 ετων.

Σκεφτεστε καποια λυση?

Η απάντηση στο ερώτημα είναι όχι. Κατά την διακοπή για λόγους υγείας (μακρόχρονη αναρρωτική) δεν εξαιρείσαι νόμιμα εκτός στρατεύματος για να δικαιούσαι να την αλλάξεις σε αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών.

Αν θες να πάρεις ψυχολογική εξαίρεση (αγχώδεις δυσπροσαρμοστικές εκδηλώσεις) και να επανακριθείς σε ένα χρόνο πάει καλά. Αλλά να το αλλάξεις σε αναβολή λόγω σπουδών αδύνατο.

Από την άλλη στη Λήμνο σημαίνει είσαι στα μισά. Δικαιούσαι 7 ημέρες κατα μήνα θητείας άδεια κανονική και ειδική. Αν δεν την έχεις φάει συν τα οδοιπορικά ότι μεταπτυχιακό και να κάνεις θα το κουτσοβγάλεις μέχρι το καλοκαίρι.

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια,

υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν για ψυχολογικους λογους 2 χρονια αναβολη?

Και αν περασουν τα δυο αυτα χρονια και παω εξωτερικο για ειδικοτητα θα εχω μεγαλο προβλημα ανυποταξιας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια,

υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν για ψυχολογικους λογους 2 χρονια αναβολη?

Και αν περασουν τα δυο αυτα χρονια και παω εξωτερικο για ειδικοτητα θα εχω μεγαλο προβλημα ανυποταξιας?

Ναι ένα χρόνο συν ένα χρόνο μετά από επανάκριση.

Αν περάσουν αυτά τα δύο χρόνια βγαίνεις Ι ευτυχία.

Αν δεν κριθείς Ι ευτυχία ή δεν παραβρεθείς για επανάκριση στη επιτροπή τότε μιλάμε για λιποταξία και όχι για ανυποταξία. Άλλες ποινές από την ανυποταξία. Καμία σχέση με πρόσθετη εξαγοράσιμη θητεία. Εχει ΣΦΑ το πράγμα και κάθειρξη. Είναι σαν να πήδηξες τη μάντρα του στρατοπέδου και την έκανες για το εξωτερικό. Η αναβολή στράτευσης λόγω ιατρικών προβλημάτων θεωρείται μακρά αναρρωτική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναβολή στράτευσης λόγω ιατρικών προβλημάτων θεωρείται μακρά αναρρωτική.

drkot αλλο η αναβολη αλλο η αναρρωτικη αδεια...Το επισημαινω επειδη πολλα παιδια δεν εχουν παει ακομα φανταροι κ ετσι οπως το εθεσες ισως θεωρησουν οτι οντως ταυτιζονται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναβολή στράτευσης λόγω ιατρικών προβλημάτων θεωρείται μακρά αναρρωτική.

drkot αλλο η αναβολη αλλο η αναρρωτικη αδεια...Το επισημαινω επειδη πολλα παιδια δεν εχουν παει ακομα φανταροι κ ετσι οπως το εθεσες ισως θεωρησουν οτι οντως ταυτιζονται...

Κάποτε είχα μία συζήτηση με κάποιον στην επιτροπή απαλλαγών και μου εξηγούσε ότι η αναβολή που δίνεται στα μισά της θητείας θεωρείται ως αναρρωτική άδεια και αν το πρόβλημα δεν θεραπευθεί μετά τη λήξη επερχεται η αλλαγή του Ι.

Τί ακριβώς λες άλλο η αναρρωτική και άλλο η αναβολή; Είναι περίπου το ίδιο. Έτσι αν πάρεις περισσότερο από 3 ημέρες ανα μήνα θητείας αναρρωτική δεν θεωρείται χρόνος υπηρεσίας και εξακολουθείς να είσαι υπόχρεως θητείας για το χρόνο που έλλειπες.

Αν και με το ίδιο όνομα μην την συγχέουμε και σε αυτό έχεις δίκαιο με την εξαίρεση στρατεύσεως για ορισμένο χρονικό διάστημα για διαφόρους λόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι αν πάρεις περισσότερο από 3 ημέρες ανα μήνα θητείας αναρρωτική δεν θεωρείται χρόνος υπηρεσίας και εξακολουθείς να είσαι υπόχρεως θητείας για το χρόνο που έλλειπες.

συγγνώμη για το θράσος μου μακαριότατε, αλλά η αναρρωτική άδεια που δικαιούται κάθε στρατευσιμος ειναι 3μερες για καθε δίμηνο θητείας.

επίσης αναρρωτική με αναβολή καμία σχέση.

μη γινεσαι επικίνδυνος. θα ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι αν πάρεις περισσότερο από 3 ημέρες ανα μήνα θητείας αναρρωτική δεν θεωρείται χρόνος υπηρεσίας και εξακολουθείς να είσαι υπόχρεως θητείας για το χρόνο που έλλειπες.

συγγνώμη για το θράσος μου μακαριότατε, αλλά η αναρρωτική άδεια που δικαιούται κάθε στρατευσιμος ειναι 3μερες για καθε δίμηνο θητείας.

επίσης αναρρωτική με αναβολή καμία σχέση.

μη γινεσαι επικίνδυνος. θα ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε...

Συγνώμη Νυχτοπερηπατητή αλλά έχεις δίκαιο.

Ναι στο στρατό ήταν ανά δίμηνο θητείας.

Δικαιολογούμαι ίσως γιατί μετά 15 χρόνια είναι λογικό κάποια πράγματα να τα μπερδεύω.

Στις κυρώσεις όμως επί της φυγής στο εξωτερικό δεν κάνω λάθος όμως γιατί κατά τη θητεία μου μου έτυχε μία τέτοια περίπτωση και δεν την είχε βγάλει καθαρή με πρόσθετο υπηρετήσιμο χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικαιολογούμαι ίσως γιατί μετά 15 χρόνια είναι λογικό κάποια πράγματα να τα μπερδεύω.

Εντάξει σε ειχα για μεγάλο...αλλά εσύ είσαι κωλόγερος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτες εντυπώσεις απο το ΚΕΥΓ είναι οι καλύτερες!Πραγματικά δεν μπορώ να το φανταστώ καλύτερο!Πάρα πολύ καλό το επίπεδο των στρατιωτών αλλά και των υπαξιωματικών - αξιωματικών!Ελπίζω τώρα μέτα την ορκωμοσία να μην αλλάξουν! :rolleyes:

Να ρωτήσω κάτι παίδες έχει κανείς καμιά πληροφορία για το τι παίζει στην 71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία στο Κίλκίς.Αξίζει???Θα το εκτιμούσα πολύ!Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρνα όσο καλύτερα μπορείς στην Άρτα γιατί θα φύγεις και θα σου λείψει...όσον αφορά την 71η δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο αλλά επειδή και εγώ στην αεροπορία στρατού είμαι αυτό το διάστημα(αλλού βέβαια) να ξέρεις πως για γιατρούς είναι ζάχαρη...καλή θητεία...72 και σήμερα ρεεεε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

71 αερομεταφερομενη...Προκειται για τη μοναδικη, αν δεν κανω λαθος, αερομεταφερομενη ταξιαρχια που εχει η ελλαδα...Ειναι μαχιμη με ο,τι συνεπαγεται αυτο...Για τους γιατρους βεβαια ειναι πιο χαλαρα...Δε βγηκε χωρις λογο το ''καλυτερα κομμαντα παρα στη νεα σαντα''...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρτα πραγματικά είναι πολύ καλά!Μακάρι να μπορούσα να κάνω όλο το 12μηνο εκεί! :rolleyes:

Εγώ να πω την αλήθεια είχα κατά νου να πάω σε κανά νησάκι και να προσπαθήσω μετά να έρθω αθήνα, αλλά αντ'αυτού μου "προτάθηκε" η 71 Α/Μ ως καλύτερη μετάθεση για γιατρό..Το κακό για με την 71 Α/Μ είναι ότι είναι αμετάθετη και ότι εγώ δεν είμαι κανά μαχίμι...

Χίλια ευχαριστώ παιδια!!!!!!!Να΄στε όλοι καλά!!!!!!

Τροποποιήθηκε από Kurt
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρτα πραγματικά είναι πολύ καλά!Μακάρι να μπορούσα να κάνω όλο το 12μηνο εκεί! :rolleyes:

Αγαπητέ συνάδελφε (γιατρέ και συστρατευμένε) νομίζω τα παραλές ελαφρώς. Σίγουρα φαντάζομαι πως είναι πολύ πολύ καλύτερα σε σχέση με το μέσο ελληνικό κέντρο εκπαίδευσης - ιδίως για όσους είναι στο δεύτερο λόχο. Ιδίως θέλω να εξάρω το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των στρατιωτών - με τις αναμενόμενες εξαιρέσεις. Ωστόσο προσωπικά ανυπομονώ να πάρω μετάθεση: Όπου κι αν πάω θα είμαι γιατρός της μονάδας, κι από τη μια τα στελέχη δεν θα με αντιμετωπίζουν σαν κωλοφάνταρο (σόρρυ για την έκφραση), από την άλλη θα ασχολούμαι μ' αυτό που σπούδασα κι όχι με πρόβες παρελάσεων και μάζεμα σκουπιδιών.

Τα λέμε την Πέμπτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε φιλαράκι δεν διαφωνώ απλά ήθελα να τονίσω ότι είναι πολύ καλά εκεί.Δεν νομίζω νά έχεις καταλάβει αυτές τις 2βδομάδες στρατό...Το έθεσα έτσι κυρίως για τα επόμενα παιδιά που θα πάνε να μην αγχώνονται τσάμπα για το τι παίζει...Εγώ για παράδειγμα τα περίμενα τα πράγματα πολύ χειρότερα.Πάντως αυτό που λες για την μετάθεση και την μονάδα μην είσαι τόσο σίγουρος...Εχω ακούσει πολλούς να αναπολούν τις στιγμές στο Κ.Ε.Υγ.

Αντε να χαρούμε την αδειούλα μας και με το καλό τα λέμε πέμπτη!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγχαρητηρια σε οσους ορκιστικανε και με το καλο να περασει ο καιρος και να φτανει η ωρα για παολυση συντομα.....

για την 71 Α/Μ εχω ακουσει οτι τα πραγματα ειναι ζορικα για οσους πανε για εκπαιδευση και πιο χαλαρα για τους υπολοιπους..... υπομονη και θα δειξει...παντως εχει και καλυτερες μοναδες περιξ Θεσ-νικης.....

οσο για την Αρτα ειναι μεγαλο χημειο σε σχεση με αλλα κεντρα..... κοιταξτε να περασετε καλα και να βγειτε στην Αρτα οσο πιο πολυ μπορειτε !!!!!

παρεπιπτοντως οποιος ερχεται μεταθεση Aλεξ-πολη ας μου στειλει ενα pm ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Xρόνια και ζαμάνια ρε συ Τάσο...καθάρισε και για τον Θάνο φίλε γιατί δεν βλέπω να τον αφήνουν σε ησυχία...α,και κάτι ακόμη μισός μήνας μέσα-μισός έξω πως σου φαίνεται φιλαράκι???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειμαι μονος και ερημος διοτι ολοι την κανανε απο εδω και απο εκει και ειμαι ηδη 15 μερες on call....δεν πειραζει...Ο Θανος ολα καλα πλεον ...ειναι νοσοκομ για λιγε ςμερες...κατα τα αλλα ολα καλα ρε Νικολα...Φιλια !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ειναι καποια παιδια που δεν ζουν τοσο φυσιολογικα οπως τα υπολοιπα..ανα 2 χρονια αλλαζουν σχολειο..αλλαζουν φιλους,γειτονια,σπιτι...πολλα χρονια της ζωης τους ενδεχεται να τα κρατησουν οι παππουδες και οι γιαγιαδες τους ωστε να μην υφιστανται την ψυχικη ταλαιπωρια των μεταθεσεων..να τελειωσουν 1 δημοτικο και οχι 2 με 3...που στερουνται τον πατερα τους γιατι ειναι σε μεταθεση καπου παραμεθορια ενω η μητερα τους αναγκαζεται να μεινει μαζι τους ειτε για να τελειωσουν το σχολειο και να δωσουν εξετασεις ειτε γιατι η ιδια δουλευει και δεν μπορει να ακολουθησει τον συζυγο της γιατι θα χασει την δουλεια της..υπαρχει καποια προνοια για αυτα τα παιδια?να μπαινουν με καποιο ποσοστο στις ανωτερες και ανωτατες σχολες?τιποτα...αφημενα στην μοιρα τους...απλα ατυχησαν ναναι παιδια ανθρωπων που ανα 2 χρονια μετατιθενται για να φυλαττουν τα συνορα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μπαινουν με καποιο ποσοστο στις ανωτερες και ανωτατες σχολες?τιποτα...αφημενα στην μοιρα τους...απλα ατυχησαν ναναι παιδια ανθρωπων που ανα 2 χρονια μετατιθενται για να φυλαττουν τα συνορα....

καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες είναι 100% παράλογο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντελώς παράλογο όμως. Και κάποιοι άλλοι στερούνται τον πατέρα τους γιατί είναι ορφανοί ή γιατί είναι ναυτικός. Η στερούνται τη μητέρα τους. Η δεν στερούνται τίποτα, αλλά κακοποιούνται μέσα στο ίδιο τους το σπίτι. Τρέχα γύρευε τώρα ποιός έχει περάσει τι στη ζωή του...

Εντελώς πληροφοριακά μάλιστα, προσωπικά άλλαξα 3 δημοτικά, 1 γυμνάσιο και 2 λύκεια, χωρίς να έχω στρατιωτικό πατέρα και έχω μετακομίσει μέχρι τώρα 10 φορές στη ζωή μου - και όχι στην ίδια γειτονιά, αλλά σε 2 διαφορετικές πόλεις και σε ...μετράω...5 δήμους της Αθήνας.

ΥΓ: Χίλια συγγνώμη, τώρα μόλις πρόσεξα ότι καθόμουν και απαντούσα στον γνωστό Κωνσταντίνο τόση ώρα....

Στρατιωτικό πατέρα είχες εσύ; Τώρα εξηγούνται πολλά...

:bloodomen:

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ότι θέλει ο καθένας λέει.

Δεν είναι παράλογο που κάποιοι γονείς υποχρεώνονται από την πολιτεία να πάνε σε περιοχές που δεν υπάρχει εκπαίδευση (σχολείο σε ακτίνα 30 χιλιομέτρων). Τα παιδιά τους δεν δικαιούνται τίποτα;

Αν κάποια από εσάς τα καλοζωισμένα, αναγκαζόσασταν να πηγαίνεται κ'αθε χειμώνα στο σχολείο με Μ113 και σε ένα σχολείο που ο μέσος όρος ήταν το 9 και αυτό χαριστικά και χωρίς φροντιστήρια και ιστορίες τότε θα τα λέγαμε.

Αυτό να το ΄πείτε σε 10 χρόνια στο παιδί του κολλητού μου που του γαμήσαν το μέλλον παίρνοντας το πατέρα του στη 2α γυμνασίου από μία μεγάλη επαρχιακή πόλη στο καστελλόριζο για 4 χρόνια. Αυτό το παιδάκι δεν διέταξε το κράτος να καταστραφεί; Δεν του οφείλει τίποτα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα τι βλακειες γραφεις ρε drkot.

Οι στρατιωτικοί για μένα είναι από τις χειρότερες πάστες ανθρώπων. Αρρωστημένοι τσιγκούνηδες, εξαγόρασαν την αξιοπρέπεια τους για να είναι στο στρατό και να παίρνουν ένα μηνιάτικο χωρίς να κάνουν τίποτα. Η πλειοψηφία τους είναι κρατικοδίαιτοι κοπρίτες που το κράτος τους πληρώνει τζάμπα, γιατί μία φορά το μήνα μπορεί να χρειαστεί να κάνουν κάτι... και όταν θα ρθει αυτή η μια φορά βάζουν τους φαντάρους για να κάνουν τη δουλειά.

Γιατί τα παιδιά τους να έχουν προνομιακή μεταχείριση; ήδη έχουν έξτρα μόρια αν θέλουν να γίνουν στρατιωτικοί, τι αλλο δηλαδή περισσότερο;

Όλα θέμα επιλογών είναι. Επιμελητής χειρουργός μου έλεγε πέρυσι ότι εφημέρευε παραμονή και μέρα χριστουγέννων και τα παιδιά του επειδή θέλανε να πάνε βόλτα, κλαίγανε και του έλεγαν ότι δεν έπρεπε να γίνει χειρουργός. Αυτές τις δακρύβρεχτες ανοησίες θα αρχίσουμε τώρα;

ΥΓ: Ξεκίνα τώρα τις ιστοριούλες σου από το στρατό, ξέρεις εσύ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.