Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μάγκες παρουσιάζομαι 12/2 Άρτα!Κανείς άλλος????

Ξέρετε αν μπορώ να πάρω μαζί μου από την πρώτη μέρα υπνόσακο???

thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρε παιδι μου...

μην αγχωνεσαι

αλλα βαλ το μεσα στο σακο σου..μη προκαλεις

καλη αρχη

και πανε 2ο λοχο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε κάποια φάση, μετά κάποιες στοιχειώδεις λεπτομέρειες για το στρατόπεδο και για το πρόγραμμα θα σας βάλουν στο δίπλα γραφείο για να σας ψάξουν τα πράγματα και καλά και για να τους δώσετε το ΑΦΜ για τη μισθοδοσία. Το "ψάξιμο" είναι εντελώς τυπικό, ουσιαστικά σε ρωτάνε αν έχεις φέρει τίποτα ναρκωτικά ή/και όπλα ή/και αλκοόλ και κοιτάνε για 3'' την τσάντα που έχεις ανοιχτή μπροστά σου. Όσο για τα κινητά, σε όσους δεν ξέρουν το ΑΦΜ τους τους λένε να πάρουν τηλέφωνο από το κινητό τους στο σπίτι για να το ρωτήσουν. Κάρτες ανανέωσης πουλάει και το ΚΨΜ αλλά πάρε καλού κακού μήπως έχουν τελειώσει. Για τον υπνόσακο, όπως λέει ο συνάδελφος, no problem, αλλά αν δεν έχεις λόγω χώρου ή για άλλο λόγο πουλάνε σε περιορισμένο αριθμό (όποιος προλάβει) πάλι στο ΚΨΜ, γύρω στα 15-20€. Το ΚΕΥΓ είναι "χυμείο". Αν επιδείξεις την κατάλληλη σοβαρότητα και δεν κάνεις παλικαριές όλα μέλι γάλα θα πάνε.

Όσο για τον 2ο λόχο, όταν ήμουν εγώ, κάποιοι από τον 1ο μας έλεγαν ότι αυτοί θεωρούσαν τον 2ο χειρότερο.

Γενικά μην κωλώνεις, δείξε σεβασμό στους ανώτερους (τους κάνει να αισθάνονται σημαντικοί) μίλα για όποιο πρόβλημα έχεις στο λοχαγό σου, μη φέρεις κάνα laptop στο κέντρο και μην βγάζει προκλητικά φωτογραφίες με το κινητό σε εξωτερικούς χώρους (θα έρθει ο κλασσικός φωτογράφος με την Transalp και την χοντρή του την κόρη - την οποία εσύ μετά από 2 βδομάδες μέσα θα βλέπεις θεά - για τις αναμνηστικές φωτογραφίες που ακριβοχρεώνει).

Καλή θητεία και καλός πολίτης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατα τη διαρκεια του ελεγχου στα πραγματα που εχεις φερει και αναφερει ο απο πανω συναδελφος θα σε ρωτησουν αν εχπεις κινητο με καμερα. Εννοειται πως θα τους πεις οχι, γιατι αλλιως σου παιρνουν την μπαταρια (ετσι κανανε σε αρκετα παιδια που παρουσιαστηκαμε μαζι το Νοεμβρη). Γενικα τα πραγματα ειναι οπως τα εχουν περιγραψει οι υπολοιποι. Α μια συμβουλη κι απο εμενα...μη φοβασαι να ζητησεις πραγματα (κυριως αδειες, αλλα και οτιδηποτε αλλο), μην περιμενεις να σου προσφερει τιποτα κανεις απο μονος του. Όποτε θελεις αδεια απλα βρες μια πειστικη δικαιολογια και βγες στην αναφορα. Στο 2ο Λοχο που ημουν δεν υπηρχε περιπτωση να μην την παρεις. Αυτα και απο εμενα, με το καλο να μπειτε να ερθετε να μας κανετε παρεα στα κωλονησα που παμε emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το μυστικό......ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ στον φάκελό σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το μυστικό......ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ στον φάκελό σου!

αυτο ειναι αληθεια αλλα μην το παραξυλωσετε και δινετε στοχο.....

καλα θα ειναι να περνατε απαρατηρητοι.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάγκες παρουσιάζομαι 12/2 Άρτα!Κανείς άλλος????

Ξέρετε αν μπορώ να πάρω μαζί μου από την πρώτη μέρα υπνόσακο???

thanks!

Αγαπητέ Kurt εγώ, 11/2! Θα είμαι ένας ψηλός με κοντό μαλλι.

Αυτό με τον υπνοσάκο το άκουσα κι εγώ, πολύ κρύο λέει στην Άρτα.

Κάποιες δικές μου απορίες, πολύ βασικές:

1. Έχω πατέρα με αναγνωρισμένη αναπηρία. Δικαιούμαι να υπηρετήσω μόνο σε κάποια περιορισμένη απόσταση απ' το σπίτι μου; Εφαρμόζεται αυτό στην πράξη; Είχα φίλο από Στερεά Ελλάδα με πατέρα παράλυτο που υπηρετούσε Έβρο.

2. Το "σπίτι μου" είναι νομός, που έχει λίγα στρατόπεδα πια, μεταξύ τον οποίων μια μοίρα καταδρομών. Τι παίζει σε τέτοια στρατόπεδα για τους γιατρούς;

3. Λόγω μακροχρόνιου προβλήματος υγείας παίρνω μια συντηρητική αγωγή, που δεν με εμποδίζει βέβαια να υπηρετήσω. Δεν θέλω να το πω γιατί δεν θέλω να ρισκάρω να πάρω αναβολή. Θα μπορέσω να περάσω τα φάρμακα στο στρατόπεδο και να τα παίρνω; Πού να τα κρύψω;

4. Αυτόν το 2ο λόχο παντού τον ακούω... Τρόπος να τον πετύχω υπάρχει; Βύσμα δεν έχω, προς το παρόν τουλάχιστον.

5. Είναι δυνατόν να ισχύουν κάτι ανοησίες που άκουσα, περί αντίπαλων στρατοπέδων, από γιατρούς που τελείωσαν έξω και γιατρούς που τελείωσαν Ελλάδα; Εδώ τελείωσα, αλλά δεν έχω και κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που πήραν πτυχίο έξω και κέρδισαν τίμια το δικατσά τους... Πού ζώ - ή μάλλον, πού πηγαίνω;...

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.αυτό ψάξ'το καλά

2.δεν εξαρτάται πάντα από το σώμα αλλά από το διοικητή

3.τα παίρνεις κανονικά μαζί σου και όταν ζητήσουν στην είσοδο τους τα δείχνεις.

Αν δε θες, δεν παίρνεις αναβολή και τρελός νά'σαι

4.όλα τα ίδια σ..... είναι,κι εγώ 2ο ήμουν 10 φορές αναφερόμενος βγήκα

5.όχι,ίσως μετά όταν χωριστείτε σε ιατρούς και Ν/Τ αν και τώρα νομίζω πως ούτε αυτό γίνεται στην Άρτα, φεύγουν

καλή θητεία και στους 2

Τροποποιήθηκε από agomahodas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα ρε χρυσοστομε βαβελ...Εχει πηξει το .... μου απο τοτε που μπηκα.15 εσωτερικες εφημεριες+ 2-4 στεπ το μηνα.Μακρυαααααα.Γ...ω την τυχη μου...Α και κατι αλλο γιατι μαλλον ολοι θα καταλαβαινετε τον πονο μου...Υπαρχει περιπτωση να εχω αποτελεσμα αν το παλεψω για αποσπαση αν και ειμαι 9μηνιτης και ανηκω σε ταξιαρχια και οχι σε μεραρχια???Ξερω συνδυασμος που σκοτωνει αλλα πρεπει να βρω τροπο για να την κανω...
ελα μην γκρινιαζεις nok. Ασχημα περναμε εκει????? πιο καλο freddo εχεις πιει στην ζωη σου???? :rolleyes:
Μάγκες παρουσιάζομαι 12/2 Άρτα!Κανείς άλλος????Ξέρετε αν μπορώ να πάρω μαζί μου από την πρώτη μέρα υπνόσακο???thanks!
5. Είναι δυνατόν να ισχύουν κάτι ανοησίες που άκουσα, περί αντίπαλων στρατοπέδων, από γιατρούς που τελείωσαν έξω και γιατρούς που τελείωσαν Ελλάδα; Εδώ τελείωσα, αλλά δεν έχω και κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που πήραν πτυχίο έξω και κέρδισαν τίμια το δικατσά τους... Πού ζώ - ή μάλλον, πού πηγαίνω;... emthanx
ηρθε η ωρα να μαθεις φιλε μου..... αν υπαρχουνε στενομυαλοι τετοια προβληματα θα υπαρχουνε..... εγω αποφοιτησα εξωτερικο και τελειωσα και με ΔΙΚΑΤΣΑ. Το προβλημα το ειχαμε με τα παιδια που τελειωσανε στην Ελλαδα δεν το κρυβω...τις ωρες που παραγγελναμε και ειμασταν μεταξυ σουβλακι η pizza???? χεχεχε.... κανενα προβλημα απολυτως με κανενα.....μην σε ανησυχει....
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ/ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΡΟΜΠΑ ΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΜΑΖΙ Η' ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΕΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ.THANKS emhelp
ρομπα δεν θα σου χρειαστει εκτος αν εισαι σε κανενα στρ.νοσοκομειο και παλι δεν ειναι και τοσο μεγαλο ζητημα..... ακουστικα αν θελεις παρε τα δικα σου αν και ολες οι μοναδες εχουνε κατι μπαουλα με ιατρικο υλικο το οποιο για να το χρησιμοποιησεις το χρεωνεσαι. εκει μεσα εχει και ακουστικα littman
:lol: :lol: :lol: :lol: Εχω ακουσει για τη Πλατη.Ολο το χωριο εχει μια γυναικα.Αυτη με το ενα ματι που δουλευει στο σουπερμαρκετ.
μην τα παραλετε........
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες να ρωτήσω κάτι ακόμα!Χαρτί που να μπορέσουμε να το χρησιμοποιήσουμε ως "απόδειξη" προυπηρεσίας στο στρατό πως το παίρνουμε?Μετά από κάθε μονάδα που είμαστε το ζητάμε ή παίρνουμε κανά εγγραφο όταν απολυόμαστε που να λέει ότι υπηρετήσμε ως γιατροί?

Thanks again!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εισαι σε μοναδα χωρις ΣΤΕΠ θα το ζητησεις απο το 1ο γραφειο.Αν εισαι σε ΣΤΕΠ θα το παρεις απο το 1ο γραφειο του Λοχου Υγειονομικου με σφραγιδα του Διοικητη Υγειονομικου.Το ξερεις οτι στην Ελλαδα δεν θα το χρειαστεις ποτε ετσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αλλα αν το χρειαζεσαι για το εξωτερικο καλυτερα να το εχεις λεπτομερως.Αυτο λεω.Για να μην τρεχεις μετα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο vavel το συγκεκριμένο χαρτί χρειάζεται μονάχα για εξωτερικό(αν και δεν είναι και ιδιαίτερης βαρύτητας...) και ναι μπορείς να το πάρεις και από το 1ο γραφείο όχι απαραίτητα του ΛΥΓ αλλά και της μονάδας σου.Αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο vavel το συγκεκριμένο χαρτί χρειάζεται μονάχα για εξωτερικό(αν και δεν είναι και ιδιαίτερης βαρύτητας...) και ναι μπορείς να το πάρεις και από το 1ο γραφείο όχι απαραίτητα του ΛΥΓ αλλά και της μονάδας σου.Αυτά...

απο το πρωτο γραφειο nok θα προτιμισω να παρω το απολυτηριο ΜΟΝΟ αντε ισως και το τηλεφωνο της Λενας......χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε όχι ρε εσύ φίλε,το Ελενάκι είναι πολύ εξυπηρετικό τις τελευταίες μέρες...μην την αδικούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε όχι ρε εσύ φίλε,το Ελενάκι είναι πολύ εξυπηρετικό τις τελευταίες μέρες...μην την αδικούμε...

μα επειδη ειναι πολυ εξυπηρετικο για αυτο θα παρω και το τηλεφωνο της να τις ανταποδωσω τις εξυπηρετησεις που θα σου κανει - αν δεν εχεις αντιρρηση βεβαια - χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους τους αναγνώστες.Σε λίγες μέρες όλοι εμείς οι 298άρηδες απολυόμαστε!!!Για άλλους η 12η και για άλλους η 13η Φεβρουαρίου είναι η τελευταία μέρα με το χακί. Ελπίζω οι περισσότεροι από σας να περάσατε καλά και να είναι οι καλές οι περισσότερες αναμνήσεις.Για μας τους οπλίτες γιατρούς πιστεύω πως δεν είναι και τόσο χασίμο χρόνου τελικά, αφού για τους περισσότερους, όπως και για μένα είναι η πρώτη φάση άσκησης του επαγγέλματος.Χαιρετισμούς στέλνω σε όλα τα παιδιά που τέτοια εποχή πριν ένα χρόνο περνούσαμε για πρώτη φορά την πύλη του ΚΕΥΓ, στο 649 και στο 304 ΠΕΒ φυσικά.ΚΑΛΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ-ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ-ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ 302!

1.αυτό ψάξ'το καλά

2.δεν εξαρτάται πάντα από το σώμα αλλά από το διοικητή

3.τα παίρνεις κανονικά μαζί σου και όταν ζητήσουν στην είσοδο τους τα δείχνεις.

Αν δε θες, δεν παίρνεις αναβολή και τρελός νά'σαι

4.όλα τα ίδια σ..... είναι,κι εγώ 2ο ήμουν 10 φορές αναφερόμενος βγήκα

5.όχι,ίσως μετά όταν χωριστείτε σε ιατρούς και Ν/Τ αν και τώρα νομίζω πως ούτε αυτό γίνεται στην Άρτα, φεύγουν

καλή θητεία και στους 2

[/qu

Σιγά τις διαφορές 1ου και 2ου λόχου. Μην τρελαθούμε κιόλας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλός πολίτης volvo!Αλίμονο σε μας που θα μπαίνουμε εκείνες τις μέρες..... :P

Ως παλιός και έμπειρος θα μπορούσες να δώσεις ένα μικρό οδήγό επιβίωσης ειδικά στο κομμάτι της ασκήσεως του ιατρικού επαγγέλαματος...Με αγχώνει αρκέτα το κομμάτι αυτό.Πριν 2 μήνες τελείωσα την σχολή και απο πρακτική εμπειρία δυστυχώς μηδεν....

Οποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος!

Τhanks a lot!!!!

Τροποποιήθηκε από Kurt
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kurt στην ίδια ακριβώς φάση ήμουν κι εγώ πέρυσι λίγο πριν την κατάταξη.Σε γενικές γραμμές δεν αντιμετώπισα προβλήματα ως γιατρός μονάδος, αν και άπειρος.Αυτά που θα μπορούσα από την πλευρά μου να δώσω ως συμβουλές (αν και ο καθένας μας οφείλει να έχει μια επίγνωση του επιπέδου των γνώσεων του και των αδυναμιών του) είναι τα εξής:

-Φρεσκάρισε την κλινική εξέταση, δώσε προσοχή στα ορθοπαιδικά.

-Πάρε ένα εγχειρίδιο πρώτων βοηθειών.(Εγώ είχα το Πρώτες Βοήθειες και Επείγοντα περιστατικά στο Αγροτικό Ιατρείο-Κουφουδάκης).Ψάξε για κανένα σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών-αν έκανες και κανένα ATLS ακόμα καλύτερα.

-Εκμεταλλέψου τις 2-3 εβδομάδες εκπαίδευσης στο στρ.νοσοκομείο που θα πας αμέσως μετά το κέντρο(401 ή 424Θεσ/κης).Οι περισσότεροι λουφάρουν εκεί αλλά αν χωθείς στο Τμήμα Επειγόντων (έτσι έκανα εγώ στο 401) θα κάνεις αρκετά πρακτικά πχ ορούς και το προσωπικό είναι αρκετά πρόθυμο να απαντήσει σε ερωτήσεις σχετικά με τα επείγοντα περιστατικά.

-Έχε μαζί σου στη μονάδα τα εξής βιβλία:Κλινική εξέταση, Θεραπευτική, εγχειρίδιο Πρώτων Βοηθειών, ΕΟΦ(οπωσδήποτε), συνοπτική παθολογία, δερματολογία(το βρήκα πολύ χρήσιμο).Επίσης, ακουστικά, σφυράκι, πιεσόμετρο(κι όμως δεν είχε στη μονάδα μου στη Σάμο), φακό με ωτοσκόπιο.

Τα περιστατικά που θα δεις εξαρτώνται από το είδος της μονάδας, την εποχή, κλπ.Ενδεικτικά και μόνο:

Κατά κανόνα θα δεις πολλά εξαρθρήματα, διαστρέμματα, ελάχιστα κατάγματα.Μία μόνο φορά μου έτυχε να κανω ράμματα σε τραυματισμό τριχωτού κεφαλής.

Πραγματικά επείγοντα που είχαμε:Κρίση άσθματος, διάσειση με απώλεια συνείδησης μετά από κτύπημα.Αν είσαι κοντά σε ΣΤΕΠ αυτό σου παρέχει μεγάλη ασφάλεια, έχεις καθήκον ωστόσο να προσφέρεις τις πρώτες βοήθειες και να κάνεις μια σωστή διακομιδή.Αν είστε 2 ή περισσότεροι γιατροί θα έχεις επιπλέον βοήθεια κι αν είσαι ο ίδιος σε ΣΤΕΠ θα έχεις βέβαια περισσότερη δουλειά, αλλά και ανώτερο αξιωματικό γιατρο που θα έχει την κύρια ευθύνη.Εγώ υπηρέτησα μονάδα πεζικού και σε μονάδα τεχνικού, όχι σε ΣΤΕΠ.Αυτά και καλή θητεία χωρίς άγχος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χίλια ευχαριστώ vovlo!Πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες!

-Έχε μαζί σου στη μονάδα τα εξής βιβλία:Κλινική εξέταση, Θεραπευτική, εγχειρίδιο Πρώτων Βοηθειών, ΕΟΦ(οπωσδήποτε), συνοπτική παθολογία, δερματολογία(το βρήκα πολύ χρήσιμο)

Εχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένα βιβλία?

Thanks again!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.