Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Επειδή έτυχε emwhistling emwhistling (άλλο είναι το θέμα μας, οπότε μην σχολιαστεί αυτό που θα γράψω παρακάτω) να περάσω το δίμηνο στο ΚΕ.ΥΓ. ως γραφέας διοικητή και είδα πολλά, εμπορεύματα που περνούσαν την πόρτα χωρίς τιμολόγια, χρήματα από το Κ.Ψ.Μ. και το διπλανό "γωνιακό" σουβλατζίδικο-πιτσαρία που δεν εμφανιζόταν πουθενά....και πολλά άλλα, είναι ντροπή που αυτοί οι καραβανάδες ζητούν από τους φαντάρους να πληρώσουν τα εισιτήρια μεταβίβασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι να πρωτοπεί κανείς για ντροπή και ΕΣ. Δεν έχω καν το κουράγιο να αρχίσω να απαριθμώ περιστατικά διάλυσης, σήψης, παρακμής, βολέματος, μικρόμυαλοι άνθρωποι που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό και κάτι τσακάλια-λαμόγια χωρίς ίχνος τσίπας που ξεζουμίζουν τα πάντα. Γ@#$ το κέρατο μου βραδυάτικο...

ΥΓ: Για να μην τσινίσει κανείς, ΝΑΙ υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις και καταπληκτικοί άνθρωποι, όπως παντού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πρωτοπεί κανείς για ντροπή και ΕΣ. Δεν έχω καν το κουράγιο να αρχίσω να απαριθμώ περιστατικά διάλυσης, σήψης, παρακμής, βολέματος, μικρόμυαλοι άνθρωποι που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό και κάτι τσακάλια-λαμόγια χωρίς ίχνος τσίπας που ξεζουμίζουν τα πάντα. Γ@#$ το κέρατο μου βραδυάτικο...

ΥΓ: Για να μην τσινίσει κανείς, ΝΑΙ υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις και καταπληκτικοί άνθρωποι, όπως παντού.

συμφωνω σε ολα !!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ (ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΡΟΔΟ ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΚΙ ΧΡΩΜΑ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΚΟΥΡΟ ΜΠΛΕ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ? ΔΗΛ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ? ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup νταξ...μην πάρεις και κανένα ροζ, δεν συνδυάζεται με τον υπόλοιπο χώρο. :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΗΛ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΧΑΚΙ ΠΟΘ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ Η ΤΟΝ ΣΚΟΥΡΟ ΜΠΛΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ? ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΚΙ ΣΑΚΟΥΣ Η ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ? ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΗΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος.

Πάρε βρε όποιον θες, άλλωστε ο κανονισμός το απαγορεύει, αλλά όλοι έχουν.

Εγώ λόγω ιδεολογικών αντιλήψεων είχα μπλε σκούρο. :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κ εγω παλι ειδα κατι μποτες στην ερμου τις πηρα σε καφε και σκεφτομαι μηπως επρεπε να τις παρω μαυρες! :lol::lol::lol::lol:

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άντε πάρε και μερικά video μήπως και ξεαγχωθείς :lol::P

ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ!

υ.γ. Ο Τέλης....έχει χακί υπνόσακοarrow%20right.gif

:lol: Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κ εγω παλι ειδα κατι μποτες στην ερμου τις πηρα σε καφε και σκεφτομαι μηπως επρεπε να τις παρω μαυρες! :lol::lol::lol::lol:

:P

θα έπρεπε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ (ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΡΟΔΟ ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΚΙ ΧΡΩΜΑ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΚΟΥΡΟ ΜΠΛΕ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ? ΔΗΛ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ? ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΔΗΛ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΧΑΚΙ ΠΟΘ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ Η ΤΟΝ ΣΚΟΥΡΟ ΜΠΛΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ? ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΚΙ ΣΑΚΟΥΣ Η ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ? ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΗΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

καλα κανενας12 εσυ εισαι ο ανθρωπος μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

που σουνα κρυμμενος τοσο καιρο ρε αδέρφι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παιδες sos: ειμαι γιατρος σε μοναδα νησιου, το 5μηνο μου ληγει το δεκεμβριο (ειμαι σειρα μαιου) αλλα απο τη σειρα του αυγουστου μαλλον δεν ερχεται αντικαταστατης. παιζει να μου καθυστερησουν τη μεταθεση; αν δηλαδη ερθει μεταθεση απ' το ΓΕΣ μπορει η μοναδα να μου την "κοψει" και να με κρατησουν μεχρι να ερθει αλλος γιατρος απο τη σειρα του νοεμβριου ή ακομα και να απολυθω απο εδω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τιποτα δεν εχει σημασια φιλε...καλη διαθεση να υπαρχει και ολα θα πανε καλα. διακοπες πας να κανεις στη Αρτα....

Δεν θέλω να προδιαθέσω αρνητικά κανέναν, αλλά ο ΕΣ δεν είναι διακοπές ούτε για τους γιατρούς ούτε για κανέναν. Μετά την Άρτα δεν ξέρεις σε ποια κ*λομονάδα, και κυρίως σε ποιον σ*ατόψυχο διοικητή θα πέσεις, και θα αρχίσεις να κάθεσαι στο ιατρείο και ν' ακούς φωνές (299 είναι πολλές;).

Τώρα που κοντεύω να απολυθώ δεν ξέρω ποια αρνητική ανάμνηση να πρωτοθυμηθώ - δυστυχώς όχι μόνο από τους στρατιωτικούς αλλά και από ορισμένους συναδέλφους που ξέρουν καλά να γλύφουν τους από πάνω και να χώνουν τους υπόλοιπους. Όσοι είχαν να κάνουν υπηρεσίες σε ΣΤΕΠ θα καταλαβαίνουν τι εννοώ.

Το δικό μου πιο μεγάλο πρόβλημα ήταν ο διοικητής της μονάδας μου. Συνήθιζε να μου δηλώνει "δεν θέλω να παρεμβαίνω στο έργο σου", ωστόσο έχω ακούσει πολλές προσβολές σχετικές με παραπομπές στο νοσοκομείο και με άλλα πολλά. Σε μια άσκηση πχ με έβρισε επειδή έκανα τη "βλακεία" να πω σε κάποιο στέλεχος ότι το πρόβλημά του "χρήζει εξέτασης από ειδικό" - ήθελε να του το κρύψω φαίνεται, για να μην πάρει αναρρωτική. Τράβηξα πολλά και διάφορα στη μονάδα μου στον Έβρο (πολύ λιγότερα βέβαια απ' ότι τα άλλα φανταράκια), και τώρα από αλληλεγγύη στον επόμενο συνάδελφο σκέφτομαι να δώσω την απάντηση που αξίζει να δώσω. Και θέλω γνώμες:

Ψήνομαι να αναφέρω κάπου ψηλότερα το εντελώς αληθινό: Ότι η διοίκηση της μονάδας μου παρενέβαινε απροκάλυπτα στη δουλειά μου με συνέπεια το προσωπικό να μην έχει σωστή περίθαλψη για τα προβλήματα της υγείας του. Νομίζω πως μπορώ να απευθυνθώ στη Διοίκηση Υγειονομικού που (νομίζω πως) υπάρχει στην Ξάνθη, στο Δ' Σώμα. Ή μήπως θα ήταν υπέρβαση ιεραρχίας και πρέπει να ξεκινήσω από κάπου χαμηλότερα;

Βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω αν δεν σιγουρευτώ πως δεν θα έχω συνέπειες - σε λίγο απολύομαι, δεν ρισκάρω τίποτα, να πάνε στα τσακίδια όλοι. Περιμένω γνώμες επί της ουσίας και επί της διαδικασίας.

ΥΓ: Όσο για τους υπνοσακους, ναι μεν στην Άρτα (στο 2ο λόχο και επί Φελέκη) δεν υπήρχε πρόβλημα ούτε με τους εμπριμέ, όμως στον Έβρο υπάρχει στρατηγός που στέλνει νυχτερινές εφόδους για να ελέγξουν αν οι στρατιώτες κοιμούνται με πολιτικά σεντόνια και σλίπινγκ μπαγκ... (και πάλι αν κοιμάσαι στο ιατρείο δεν σε πιάνει).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διοικητής σου μπορεί να σε κρατήσει μέχρι ένα μήνα παραπάνω χωρίς να δώσει εξήγηση σε κανέναν λόγω "αναγκών της μονάδας" ή να έρθει σε συννενόηση με τον διοικητή της μονάδας που σε περιμένει και να σε κρατήσει όσο δεν σε χρειάζεται ο άλλος. Να σου κόψουν τη μετάθεση πολύ δύσκολο εώς αδύνατο, αλλά να φάς κάνα μήνα παραπάνω στο νησί, ό,τι πιο εύκολο. Επίσης για να ξέρεις, γιατί με αυτά που λες μάλλον να φεύγεις θες, ο αντικαταστάτης σου θα έρθει περίπου ένα μήνα πριν φύγεις, είναι πολύ νωρίς για να παρουσιαστεί η απαλλαγή σου αν το 5μηνο το κλείνεις Δεκέμβριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διοικητής σου μπορεί να σε κρατήσει μέχρι ένα μήνα παραπάνω χωρίς να δώσει εξήγηση σε κανέναν λόγω "αναγκών της μονάδας" ή να έρθει σε συννενόηση με τον διοικητή της μονάδας που σε περιμένει και να σε κρατήσει όσο δεν σε χρειάζεται ο άλλος. Να σου κόψουν τη μετάθεση πολύ δύσκολο εώς αδύνατο, αλλά να φάς κάνα μήνα παραπάνω στο νησί, ό,τι πιο εύκολο. Επίσης για να ξέρεις, γιατί με αυτά που λες μάλλον να φεύγεις θες, ο αντικαταστάτης σου θα έρθει περίπου ένα μήνα πριν φύγεις, είναι πολύ νωρίς για να παρουσιαστεί η απαλλαγή σου αν το 5μηνο το κλείνεις Δεκέμβριο.
οι γιατροι της σειρας του αυγουστου ερχονται παραμεθοριο την αλλη δευτερα, δηλ 2 μηνες πριν τελειωσει το 5μηνο της σειρας μου, ενω αυτοι απο τη σειρα του νοεμβριου ερχονται ιανουαριο, δηλ 1 μηνα μετα το δικο μου 5μηνο. αρα 1 μηνα παιζει να με κρατησουν... αστα να πανε...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@desiderius

Το προβλεπέ είναι να κάνεις έγγραφη αναφορά στον ταξίαρχο της ταξιαρχίας σου, με κοινοποίηση στο Δ' γραφείο της. Αλλά και αυτή όπως και τόσες άλλες θα πάνε στα αζήτητα, άσε, προσπαθήσαν και άλλοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε desiderius, ο στρατός είναι μια μαλακία, με ένα σύνολο μαλάκες που προσπαθούν να φαίνονται σωστοί, ενώ είναι άχρηστοι. (οι πρώτοι που θα δειλιάσουν σε πόλεμο είναι οι περισσότεροι από τους μόνιμους που γνώρισα)

Το μόνο που τρέμουν οι Διοικητάδες είναι να μπει στο βιογραφικό τους μια δυσμενής αναφορά από ανώτερό τους (στις κρίσεις που γίνονται κάθε χρόνο περίπου).

Κάτι τέτοιο μπορεί να έχει ως συνέπεια πρόωρη συνταξιοδότηση (ως Αντι-Σχης, π.χ.)

Αυτό όμως δεν θα το καταφέρεις με μια αναφορά δικιά σου. Στα αρχίδια τους αυτά.

Το μόνο που τους νοιάζει λοιπόν είναι μην εκτεθούν - γίνει δηλ. κάποια στραβή, και γίνει της πουτάνας (με εφημερίδες, κτλ.). Αυτό μόνο θα είχε αποτέλεσμα, καθώς θα εξέθετε τον Δκα στους ανώτερούς του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ ΑΚΤΙΝΟΓΤΡΑΦΙΑ ΘΩΡΑΚΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗ ΒΓΑΖΩ? ΠΑΩ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ? Η ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΠΤ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ, ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πας σε οποιοδήποτε κρατικό νοσοκομείο με το σημείωμα κατάταξης (το χαρτί που λέει που και πότε παρουσιάζεσαι), και στην βγάζουν δωρεάν. Εγώ θα πρότεινα να μη βγάλεις, μιας και έτσι που δουλεύει το σύστημα, όσοι δεν πάνε με ακτινογραφία, θα πάνε εκδρομή στο 401 για να βγάλουν. Ανάλογα τα κέφια σου, αν θες βόλτα μην βγάλεις, κανείς δεν θα σου κάνει τίποτα πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΣΕΠΗΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ? ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ SHOP21.GR ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ Η ΟΧΙ ? ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Στην Άρτα στο δεύτερο λόχο δεν θα είχες κανένα πρόβλημα, ούτε πιστεύω και στον πρώτο με λίγη διακριτικότητα (εκτός κι αν τα πράγματα έχουην αλλάξει τόσο πόλύ από τότε που παρουσιάστηκα, πριν τρεις σειρές). Το ίδιο και σε όλες τις μονάδες στις οποίες βρέθηκα.

Το ερώτημα είναι αν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο μαζί σου, αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να πάρεις την τηλεόραση, μη νομίζεις ότι προλαβαίνεις να δείς. Το βράδυ θα πέφτεις ξερός για ύπνο. Η μόνη περίοδος ενδεχομένως που θα είχε νόημα είναι οι δύο πρώτες βδομάδες μέχρι την ορκομωσία, αλλά και πάλι με διακριτικότητα όπως λέει κ ο desiderius.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω παλι θα ελεγα οτι δεν θα πρεπει να παρεις μαζι σου διοτι εχει πολυ φαση η ολη κατασταση και ο χαβαλες που γινεται με τους υπολοιπους ειναι εξαιρετικος οποτε θα βρεθεις σε μια θεση να πεις οτι τζαμπα την κουβαλησες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.