Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Είμαι γεννημένος το 1982 και είχα ως 31/12/2008 αναβολή, οπότε κάτι άλλο θα ισχύει

Πήρες αναβολή με τον παλιό νόμο. Όσο ήσουν φοιτητής μπορούσες να ξαναπάρεις μέχρι 31/12/2009

τωρα που δεν ειμαι φοιτητης- κανω αγροτικο - και η αναβολη μου ληγει στις 31/12/2007 ( που ειχα παρει ως φοιτητης ) μπορω αραγες να παρω επιπλεον αναβολη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είμαι γεννημένος το 1982 και είχα ως 31/12/2008 αναβολή, οπότε κάτι άλλο θα ισχύει

Πήρες αναβολή με τον παλιό νόμο. Όσο ήσουν φοιτητής μπορούσες να ξαναπάρεις μέχρι 31/12/2009

τωρα που δεν ειμαι φοιτητης- κανω αγροτικο - και η αναβολη μου ληγει στις 31/12/2007 ( που ειχα παρει ως φοιτητης ) μπορω αραγες να παρω επιπλεον αναβολη?

Ναι μπορείς να πάρεις τρεις μήνες για κοινωνικούς λόγους. Θα πάς πριν τις 31/12/07 να κάνεις διακοπή της αναβολής και όταν θα σου έρθει το χαρτι για να καταταγείς (απο 20 ως 30 απριλίου 08, προκειμένου να καταταγείς το Μαιο 08), θα πας με αυτό στην στρατολογία και θα ζητήσεις αναβολοή για κοινωνικούς λόγους ( θα συμπληρώσεις τρια χαρτιά, ένα από αυτό είναι η υπεύθυνη δήλωση που εξηγείς γιατί ζητάς αναβολή για κοινωνικούς λόγους). Ετσι θα σου δώσουν σιγουρα αναβολή μέχρι Αυγουστο 08.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ Ι Α Κ Α Ι Κ Α Μ Μ Ι Α ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ! ! ! ! ! ! ! ! ! 295 Λ Ε Λ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!!

Που να σου καεί το βίντεο ρε

Αστειεύομαι σαφώς. Καλός πολίτης ρε συ, σε ζηλεύω ατελείωτα (όπως και τις δεκάδες στρατιωτών που απολύω τις τελευταίες μέρες). Άντε, και στα δικά μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ένα γαμάτο βιντεάκι για να γελάσουμε :

http://www.youtube.com/watch?v=qzg2633qZQM...ted&search=

θα πήξετε ψάρακλες!!! (λέμε τώρα! emcolgate )

Καλοί πολίτες όσοι απολύεστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

alexmat...περναει ο καιρος φιλε...κ γω εχω νωπη τη πικρα, οταν απο τη πρωτη μερα που πηγα στη πρωτη μοναδα υπεγραφα ακτινογραφιες απολυσεως και καρτελλες υγειας απολυομενων...Περναει ομως ο μαμημενος ο καιρος...Καλο υπολοιπο σε οσους υπηρετουν...ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΑΚΤΕΣ...Η 295 ΠΑΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣΣΣΣ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλοί πολίτες...Εμείς που μπαίνουμε με EΣΣΟ Αυγούστου να δούμε τι θα κάνουμε :unsure: Αν ο υδράργυρος χτυπάει 30άρες από τώρα τότε μας βλέπω να λιώνουμε σαν παγωτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλοί πολίτες...Εμείς που μπαίνουμε με EΣΣΟ Αυγούστου να δούμε τι θα κάνουμε :unsure: Αν ο υδράργυρος χτυπάει 30άρες από τώρα τότε μας βλέπω να λιώνουμε σαν παγωτά...

μη μου αγχώνεσαι φίλε...

το ζόρικο θα είναι ο χειμώνας στον Έβρο.....

emcold emcold emcold

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλοί πολίτες...Εμείς που μπαίνουμε με EΣΣΟ Αυγούστου να δούμε τι θα κάνουμε :unsure: Αν ο υδράργυρος χτυπάει 30άρες από τώρα τότε μας βλέπω να λιώνουμε σαν παγωτά...

μη μου αγχώνεσαι φίλε...

το ζόρικο θα είναι ο χειμώνας στον Έβρο.....

emcold emcold emcold

Εσύ πάντως φιλαράκι δεν θυμάμαι να ζορίστηκες και πάρα πολύ...Και το σπιτικό φαγάκι είχες(βλ.Πασχ.) αλλά και άλλες δραστηριότητες είχες αναπτύξει αν θυμάμαι καλά...Στην τελική δεν θα βρούμε και εμείς μια Εβρίτισα να μας ζεσταίνει τα κρύα βράδια του χειμώνα... :D;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην τελική δεν θα βρούμε και εμείς μια Εβρίτισα να μας ζεσταίνει τα κρύα βράδια του χειμώνα... :D;)

1)αυτο το και δήμιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις και κακώς χρησιμοποιήθηκε..

2)να πεις οτί γύρισα όλες τις παραλίες της Θράκης θα το δεχτώ όμως γιατι αληθεύει..

και μπορώ να πώ οτί δεν ήταν άσχημες (οι παραλίες)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην τελική δεν θα βρούμε και εμείς μια Εβρίτισα να μας ζεσταίνει τα κρύα βράδια του χειμώνα... :D;)

1)αυτο το και δήμιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις και κακώς χρησιμοποιήθηκε..

2)να πεις οτί γύρισα όλες τις παραλίες της Θράκης θα το δεχτώ όμως γιατι αληθεύει..

και μπορώ να πώ οτί δεν ήταν άσχημες (οι παραλίες)

1)Οk ένοχος το παίνω πίσω...ο δαίμων του τυπογραφίου...

2)ουδέν σχόλιο...για τις παραλίες μιλώντας βεβαίως βεβαίως...

Τι σου λέει το avator???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά, μια ερώτηση για τις αναβολές λόγω ειδικότητας.

Πρόσφατα, σε σχετική συζήτηση, συνάδελφος επέμενε ότι αναβολή λόγω ειδικότητας δικαιούσαι μόνο όταν είσαι διορισμένος σε πλήρη ειδικότητα ή στο τελευταίο κομμάτι σπαστής.

Εγώ είχα την εντύπωση ότι αναβολή μπορείς να πάρεις αμέσως μόλις διοριστείς στο γενικό μέρος της ειδικότητας, αρκεί να είσαι μέσα στα ηλικιακά όρια.

Τι ισχύει; emquestion emquestion emquestion

Θα ήθελα τα φώτα σας emhelpme

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, μια ερώτηση για τις αναβολές λόγω ειδικότητας.

Πρόσφατα, σε σχετική συζήτηση, συνάδελφος επέμενε ότι αναβολή λόγω ειδικότητας δικαιούσαι μόνο όταν είσαι διορισμένος σε πλήρη ειδικότητα ή στο τελευταίο κομμάτι σπαστής.

Εγώ είχα την εντύπωση ότι αναβολή μπορείς να πάρεις αμέσως μόλις διοριστείς στο γενικό μέρος της ειδικότητας, αρκεί να είσαι μέσα στα ηλικιακά όρια.

Τι ισχύει; emquestion emquestion emquestion

Θα ήθελα τα φώτα σας emhelpme

Συμφοιτητής μου με το που τελείωσε δήλωσε σε νοσοκομείο 3 χρόνια γενική χειρουργική στα πλαίσια αγγειοχειρουργικής. Επειδή όμως ο στρατός καραδοκεί, του είπαν πως δε δικαιούται την αναβολή μέχρι τα 32 που δικαιούνται οι ειδικευόμενοι, αλλά την αναβολή της ιατρικής σχολής, μέχρι τα 27. Έτσι το παλικάρι, μάλλον επειδή ξενερώνει με το στρατό και δεν ήθελε να πάει νωρίς, άλλαξε ειδικότητα και κάνει τώρα 1,5 χρόνο γενική χειρουργική για ΩΡΛ χωρίς να κινδυνεύει να τον "κόψει" ο στρατός.

Τροποποιήθηκε από FKLDS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, μια ερώτηση για τις αναβολές λόγω ειδικότητας.

Πρόσφατα, σε σχετική συζήτηση, συνάδελφος επέμενε ότι αναβολή λόγω ειδικότητας δικαιούσαι μόνο όταν είσαι διορισμένος σε πλήρη ειδικότητα ή στο τελευταίο κομμάτι σπαστής.

Εγώ είχα την εντύπωση ότι αναβολή μπορείς να πάρεις αμέσως μόλις διοριστείς στο γενικό μέρος της ειδικότητας, αρκεί να είσαι μέσα στα ηλικιακά όρια.

Τι ισχύει; emquestion emquestion emquestion

Θα ήθελα τα φώτα σας emhelpme

Συμφοιτητής μου με το που τελείωσε δήλωσε σε νοσοκομείο 3 χρόνια γενική χειρουργική στα πλαίσια αγγειοχειρουργικής. Επειδή όμως ο στρατός καραδοκεί, του είπαν πως δε δικαιούται την αναβολή μέχρι τα 32 που δικαιούνται οι ειδικευόμενοι, αλλά την αναβολή της ιατρικής σχολής, μέχρι τα 27. Έτσι το παλικάρι, μάλλον επειδή ξενερώνει με το στρατό και δεν ήθελε να πάει νωρίς, άλλαξε ειδικότητα και κάνει τώρα 1,5 χρόνο γενική χειρουργική για ΩΡΛ χωρίς να κινδυνεύει να τον "κόψει" ο στρατός.

Εννοείς ότι δεν του έδιναν αναβολή γιατί δεν προλάβαινε να ολοκληρώσει αγγειοχει μέχρι τα 33.

Για την ΩΡΛ δεν χρειάζεται 1 χρόνος γενικής χειρουργικής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λάθος δικό μου. Άλλαξε σε ΩΡΛ γιατί κάνει 1 χρόνο γενική χειρουργική αντί για 3 που απαιτούνται για αγγεία. Άν έκανε αγγειοχειρουργική, με το που θα τελείωνε η αναβολή του θα έπρεπε να καταταχθεί, γιατί θα είχε αναβολή μέχρι τα 27. Ενώ τώρα που κάνει 1 χρόνο γενική χειρουργική για ΩΡΛ, προλαβαίνει να τελειώσει το γενικό μέρος και να πάει μετά στρατό. Για να πάρει την αναβολή λόγω ειδικότητας (μέχρι τα 32) πρέπει να ξεκινήσει το ειδικό μέρος πριν του τελειώσει η αναβολή που δικαιούται μέχρι τα 27 λόγω ιατρικής. Λίγο μπερδεμένο το γράφω ε?? emconfused

Τροποποιήθηκε από FKLDS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρά τα γράφεις.

Δηλαδή ο φίλος σου ρώτησε στη στρατολογία και του είπαν ότι δεν μπορεί να πάρει αναβολή για ειδικότητα μέχρι τα 32 μόνο με το διορισμό στο γενικό μέρος της ΩΡΛ; Χρειάζεται να είναι διορισμένος στο ειδικό μέρος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς! Ρώτησε στη στρατολογία και γι'αυτό και άλλαξε ειδικότητα. Και εγώ αυτό ξέρω. Πάντως δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και εσύ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδία διαβάστε λίγο προσεκτικά τα προηγούμενα posts...

μη ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια...

εγώ διορίστηκα σε 1 χρόνο γενικής χειρουργικής για συνέχιση σε ορθοπαιδική και επειδή προλάβαινα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ηλικιακά να τελεώσω την ειδικότητα μέχρι τα 33 μου πήρα αναβολή μέχρι 31/12/2011(γεννηθείς το 79-79+32=2011)..

Μάλιστα η στρατολογία μου είχε κάνει τσαλιμάκια και χρειάστηκε να πάω χαρτί από το υπουργείο που να φαίνεται η λέξη ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ(παρά το ότι έχουν το Φεκ με τη διάρκεια των ειδικοτήτων!!) ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!

Το ίδιο για 3 φίλους μου..

Μετά ψηφίστηκε ο νέος στρατολογικός νόμος που το κενό ρυθμίστηκε και πλέον υπολογίζεται με βάση τη ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ διάρκεια της ειδικότητας!

Διότι κανείς δεν μπορεί να σου δώσει χαρτί βεβαίωσης νοσοκομείου για το ειδικό μέρος.Οι αναμονές παίζουν...

Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια...

Μη μασάτε καθόλου στη στρατολογία..ο νόμος είναι μαζί σας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε παλαιολόγε, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Επιβεβαιώνεις την εντύπωση που είχα. Ωστόσο αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε κάποια στρατολογικά γραφεία δημιουργούνται προβλήματα.

Ο νόμος (ν.3421/2005 άρθρο 19) αναφέρει:

"1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις

των στρατευσίμων, οι οποίοι κατά την ημερομηνία που

υποχρεούνται για κατάταξη είναι:

α. Διορισμένοι ή γραμμένοι για απόκτηση ιατρικής

ειδικότητας σε αρμόδιο κατά νόμο νοσηλευτικό ίδρυμα

εσωτερικού ή εξωτερικού που χρησιμοποιεί διεθνώς

γνωστή γλώσσα.

β. Κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος που διαπρέπουν

σε επιστημονικές εργασίες ή έρευνες στο εξωτερικό.

2. Η αναβολή κατάταξης των στρατευσίμων της υπο−

παραγράφου α΄ της προηγούμενης παραγράφου διαρ−

κεί μέχρι την 31η Δεκεμβρίου του έτους που συμπλη−

ρώνουν το τριακοστό τρίτο έτος της ηλικίας τους και

χορηγείται εφόσον η προβλεπόμενη, κατά την κείμενη

νομοθεσία, διάρκεια για την απόκτηση της ιατρικής

ειδικότητας δεν υπερβαίνει αυτό το όριο ηλικίας."

Και μια άλλη ερώτηση, μια που το πιάσαμε το θέμα. :)

Εφόσον έχει κάνει κάποιος το τρίμηνο, του απομένει "η προβλεπόμενη, κατά την κείμενη νομοθεσία, διάρκεια για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας" μείον τρεις μήνες. Η στρατολογία το αναγνωρίζει αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με το τρίμηνο δε το δέχεται η στρατολογία επειδή λένε δεν έχει έρθει διαταγή σε αυτούς..

ΚΑΡΑΒΑΝΑΔΕΣ!Τι περιμένεις?όταν πας στρατό θα καταλάβεις...κολλάνε σε διαταγές και δεν ξέρουν τίποτε άλλο...

Φίλος είχε πρόβλημα διότι ενώ προλάβαινε οριακά να τελειώσει την Παθολογία αφαιρώντας το τρίμηνο,η στρατολογία δε του το αναγνώριζε..

Εάν ψάξεις εδώ μέσα θα το βρείς να αναφέρεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ?

ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, Η' ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ?

ΚΑΛΩΣ ΕΧΟΝΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008 ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΑΒΟΛΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 2011...

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΤΩΣ, ΟΣΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι που έχουν πάει οι αναβολές για το γενικό μέρος των ειδικοτήτων, και με δεδομένο ότι και τα αγροτικά έχουν γίνει δυσεύρετα, επιβάλλεται να πας στρατό αμέσως μετά τη σχολή. Γιατί και δε θα μπορείς να ξεκινήσεις ειδικότητα και θα χάσεις 2-3 προκυρήξεις για τα αγροτικά, χωρίς μόρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.