Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

ΜΙα "Χαζη" ερωτηση που δεν ξερω αν εχει απαντηθει. Αρτα καλυτερα να παω με ΚΤΕΛ/να με παει καποιος δικος μου ή να παρω ΙΧ (μπορουμε να παρκαρουμε μεσα)?

Δεν μπορείς να παρκάρεις μέσα, αλλά το στρατόπεδο ουσιαστικά είναι μέσα στην πόλη, οπότε μπορείς να παρκάρεις ακριβώς απ'έξω χωρίς φόβο. Επειδή όμως μέχρι την ορκωμοσία δε θα βγεις, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις δικό σου αυτοκίνητο, εκτός και αν σε βολεύει περισσότερο απ'το ΚΤΕΛ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΜΙα "Χαζη" ερωτηση που δεν ξερω αν εχει απαντηθει. Αρτα καλυτερα να παω με ΚΤΕΛ/να με παει καποιος δικος μου ή να παρω ΙΧ (μπορουμε να παρκαρουμε μεσα)?

Αν παρεις αμάξι να έχεις υποψιν σου ότι δε θα μπορέσεις να το βάλεις μέσα στο στρατόπεδο αν πρώτα δε πάρεις ειδική άδεια. Η άδεια δίνεται μεσα στο στρατόπεδο αφου καταθέσεις φωτοτυπία (όχι επικυρωμένη)διπλωματος, ασφάλειας (και αν το αυτοκίνητο δεν είναι στο όνομα σου υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι σου επιτρέπει να οδηγείς το συγκεκριμένο όχημα). Οταν φτάσεις στο στρτόπεδο μπορείς να το παρκάρεις ακριβως έξω απο τη κεντρική πύλη (μέχρι να τακτοποιήσεις τα χαρτιά σου). Να ξέρεις όμως ότι μέχρι την ορκωμοσία (2 εβδομάδες) δε θα μπορείς να το κουνήσεις απο το στρατόπεδο.

ίσως να έχεις περισσότερο νόημα να ανεβάσεις όχημα μετά την ορκομωσία. Υποψιν ότι μέσα στην Άρτα γίνεται χαμός και θα δυσκολευτεις ΠΟΛΥ να βρεις να παρκάρεις. Επιπλέον κατα της εξόδους κανονικά απαγορευεται η απομακρυνση πάνω απο 25 χιλιόμετρα από το κέντρο (το πρόβλημα δεν είναι ότι σε ελεγχει άμεσα κανείς αλλά ενα ατυχημα ή μια "ατυχης" συναντηση με τη στρατονομία μπορεί να σου προκαλέσει πρόβλημα).

Καλή θητεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια.Μπορείς να πάς πρωτη μετάθεση μετα την εκπαιδευση στην Άρτα σε στρατιωτικό νοσοκομείο?

Αξίζει?Μπαίνω τώρα Νοέμβριο,μηπως ξερετε ποιο νησι θεωρειται καλυτερο για μεταθεση?Η' καλύτερα να πας Έβρο?

Απο τα διαφορα σωματα ποιο ειναι το καλυτερο?Π.χ υλικου πολεμου,τ.θ κλπ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γεια σας,

μηπως ξερετε ποιο ειναι το καλυτερο νοσοκομειο για μεταθεση μεταξυ των στρατιωτικων νοσοκομειων Διδυμοτειχου,Ξανθης,Αλεξανδρουπολης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας,

μηπως ξερετε ποιο ειναι το καλυτερο νοσοκομειο για μεταθεση μεταξυ των στρατιωτικων νοσοκομειων Διδυμοτειχου,Ξανθης,Αλεξανδρουπολης?

Ξάνθη φυσικά ,που να τρέχεις στον Έβρο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε φιλε το Ιωαννου ειναι πρωτα απο ολα πυροβολικο...Ειναι μεσα στην Αλ\λη και δεν ειναι πολυ καλα γιατι εχουν μαζευτει πολλοι μαλακες καραβαναδες...Ασε που υπαρχει περιπτωση να κανεις εκτος απο το Στεπ και εσωτερικες εφημεριες επειδη ετσι τους εχει καπνισει...Δεν ειναι πολυ καλα...297 οεο!!! emrockonΑλεχ23 ο Εβρος δεν ειναι καλυτερα απο νησι...Εκτος απο την Αλ\λη και παλι εννοω καλυτερα επειδη ειναι πολη.Γιατι κατα τα αλλα οι Γκατζολοι ειναι απο τις χειροτερες φαρες.Προσωπικη μου γνωμη.Και στον Εβρο συνηθως στελνουν τα πιο μαχιμα στελεχη...Οσο για τα σωματα μην σε ενδοιαφερει γιατι οπου και να πας εσυ θα ανοικεις στο ΥΓ.Ενας χρονος ειναι περαστε τον με αξιοπρεπεια.Αφηστε τα γιωτα σε αλλους.Τα μελεεεεεε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα ρε χρυσοστομε βαβελ...Εχει πηξει το .... μου απο τοτε που μπηκα.15 εσωτερικες εφημεριες+ 2-4 στεπ το μηνα.Μακρυαααααα.Γ...ω την τυχη μου...Α και κατι αλλο γιατι μαλλον ολοι θα καταλαβαινετε τον πονο μου...Υπαρχει περιπτωση να εχω αποτελεσμα αν το παλεψω για αποσπαση αν και ειμαι 9μηνιτης και ανηκω σε ταξιαρχια και οχι σε μεραρχια???Ξερω συνδυασμος που σκοτωνει αλλα πρεπει να βρω τροπο για να την κανω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερω νοκ και εγω εκει ημουν...

Οσο για την αποσπαση πολυ δυσκολα...Απο τη στιγμη που εισαι 9μηνο θα παρεις μεταθεση στο τελευταιο τριμηνο περιπου...Κοιτα να ασε στειλουν καπου καλα.

Αντε και καλη τυχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεταθεση σε 9μηνο...???Πρωτη φορα το ακουω αυτο.Αμεταθετο δεν ειναι?Α και για αποσπαση εγινε χθες μπροστα στα ματια μου...9μηνιτης φανταρος της μοναδας μου πηρε αποσπαση για ενα μηνα διπλα στο σπιτι του και μαλιστα σε μοναδα που δεν εχει καμια σχεση με την ταξιαρχια μας...απο οτι εμαθα συχνα πυκνα στελνουν διαφορες μοναδες σημα για καλυψη συγκεκριμενων ειδικοτητων στα κατα τοπους 1α γραφεια.Απο εκει και μετα ειναι στη διαθεση του διοικητη σου και κατ'επεκταση του βυσματος σου αν θα γινει δεκτη η αποασπαση.Εγω δυστυχως δεν εχω τοσο μεγαλο βυσμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά επειδή και εγώ 9μηνο θα κάνω, δηλαδή μετά την Αρτα έχει παραμεθόριο μέχρι τέλος της θητείας? Αφού και η βασική μας στην Αρτα δεν λογίζεται σαν παραμεθόριος δεν θα έπρεπε κανα 3μηνο στο τέλος να παίρνουμε μετάθεση? Η παραμεθόριος 6 μήνες δεν είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη σειρά μου έγιναν διάφορες μεταθέσεις ακόμα και σε 9μηνίτες γιατρούς για κάλυψη θέσεων. Και χωρίς βύσμα. Έγινε τόσο σε μένα όσο και σε ένα άλλο φίλο μου, από Ρόδο για Κρήτη. Η εντολή ήταν από το ΓΕΣ και στο χαρτί το έγραφε ότι επρόκειτο για οπλίτες 9μήνου θητείας για όσους ίσχυε κάτι τέτοιο. Η απάντηση του δίκα μου όταν του είπα να την κόψει αν μπορεί (είχα μόλις βρει σπίτι και είχα κανονίσει για άδεια για να έρθει το έτερον ήμισι για να δώ κι εγώ επιτέλους τη Ρόδο μετά από 4 μήνες...) ήταν ότι ήταν από ΓΕΣ, ότι πιθανόν άλλοι με βύσματα να πήγαν κεντρικότερα αφήνοντας ακάλυπτες θέσεις και αν ήθελα να την κόψω να έβαζα πολιτικό βύσμα...

Παιδιά επειδή και εγώ 9μηνο θα κάνω, δηλαδή μετά την Αρτα έχει παραμεθόριο μέχρι τέλος της θητείας? Αφού και η βασική μας στην Αρτα δεν λογίζεται σαν παραμεθόριος δεν θα έπρεπε κανα 3μηνο στο τέλος να παίρνουμε μετάθεση? Η παραμεθόριος 6 μήνες δεν είναι?
Κανονικά μετά την Άρτα έχει 401 ή 424 (εξαρτάται από που θα πάς μετά, οι μεταθέσεις βγαίνουν 2-3 βδομάδες πριν το τέλος της "εκπαίδευσης") και μετά παραμεθόριος μέχρι το τέλος της θητείας αν κάνεις 9μηνο. Εκτός και αν γίνει κάτι όπως αυτό που περιγράφω στο προηγούμενο post μου.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi file και εγω στην ιδια μοναδα ειμαι τωρα 2α ΜΑΛ!

Κοντευω να απολυθω τωρα και παιζει αποσπαση για κεοαχ!

Πες καμια πληροφορια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi file και εγω στην ιδια μοναδα ειμαι τωρα 2α ΜΑΛ!

Κοντευω να απολυθω τωρα και παιζει αποσπαση για κεοαχ!

Πες καμια πληροφορια!

Κέντρο Ορεινού Αγώνα και Χοινοδρομίας !!!! Αυτό τα λέει όλα

Θα μάθεις και σκι με έξοδα του στρατού. Ωραία καβάτζα, ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καταγεσαι απο την γυρω περιοχη-με λιγα λογια αν μπορεις να παρεις διανυκτερευση-το κεοαχ ειναι σουπερ μεταθεση...διαφορετικα θα ζοριστεις λιγο με τον τωρινο διοικητη...ο προηγουμενος του παντως ειχε αφησει εποχη...μιλαμε για πολυ μεγαλο γυναικα που δεν κολλουσε να φερνει τις αλλοδαπες τρεις τρεις μεσα στο στρατοπεδο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ξερετε τι παιζει με το στρατοπεδο στη πλατη Εβρου?

εκει μ επεσε ο "λαχνος" και εχω ακουσει τα χειροτερα.

Ειχε κανει σας αυτην τν ασχημη εμπειρα τ 618 στ πλατη εβρου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερετε τι παιζει με το στρατοπεδο στη πλατη Εβρου?

εκει μ επεσε ο "λαχνος" και εχω ακουσει τα χειροτερα.

Ειχε κανει σας αυτην τν ασχημη εμπειρα τ 618 στ πλατη εβρου?

Εχω την εντυπωση οτι εκει εχει και ΛΥΒ...Ψιλοπικρα ειναι φιλε...Οπως ομως και σε ολες τις μοναδες ο διοικητης κανει τη διαφορα...Οποτε αν ειναι συνεννοησιμος αυτος, μη μασας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερετε τι παιζει με το στρατοπεδο στη πλατη Εβρου?

εκει μ επεσε ο "λαχνος" και εχω ακουσει τα χειροτερα.

Ειχε κανει σας αυτην τν ασχημη εμπειρα τ 618 στ πλατη εβρου?

Εχω την εντυπωση οτι εκει εχει και ΛΥΒ...Ψιλοπικρα ειναι φιλε...Οπως ομως και σε ολες τις μοναδες ο διοικητης κανει τη διαφορα...Οποτε αν ειναι συνεννοησιμος αυτος, μη μασας...

Παιδια, μηπως γνωριζει κανεις για το 35 ΛΥΓ στην Πλατη Εβρου? Ειναι αυτοδιοικουμενος λοχος υγειονομικου.Ειμαι ΝΤ ομως..οχι γιατρος.

Ας παραθεσει καποιος καποια πληροφορια γιατι εκει με εστειλε η μοιρα..!!!Ο διοικητης τι λεει?

Τροποποιήθηκε από petmak
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλώς ήρθατε στην ξακουστή Γκατζολία...μμμ και η μπίλια από ότι βλέπω έκατσε στην Πλάτη...λυπάμαι χάσατε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:lol: :lol: :lol: :lol:

Εχω ακουσει για τη Πλατη.Ολο το χωριο εχει μια γυναικα.

Αυτη με το ενα ματι που δουλευει στο σουπερμαρκετ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά…Χρόνια πολλά… Έχει κάποιος ακούσει για αναβολή για την επόμενη ΕΣΣΟ για κοινωνικούς λόγους; Ρωτάω γιατί θα με ενδιέφερε μια μικρή αναβολή 3 μηνών… Ευχαριστώ…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.