Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Χρονια Πολλα σε ολους

Ειμαι φοιτητης Ιατρικης και το Μαιο παρουσιαζομαι Τριπολη.

Θελω να ρωτησω ως φοιτητης Ιατρικης αν θα παρω σιγουρα ειδικοτητα νοσηλευτη και επιπλεον ποια θαναι τα καθηκοντα μου.

Ακομη ισχυει οτι αν δεν υπαρχει αλλος με ιατρικες σπουδες στο κεντρο - αυτο λιγο δυσκολο για τοσο κοσμο που θαναι εκει - η κατοπιν στη μοναδα - αυτο πιθανον - , θα μαι υπευθυνος στα ιατρεια περαν του γιατρου της μοναδας βεβαιως δηλαδη μπορει οταν αυτος απουσιαζει ναχω την πληρη ευθυνη?

Τελος , μετα το κεντρο η πορεια ειναι δυο μηνες στο στρατιωτικο νοσοκομειο και μετα σε καποια μοναδα ? Ισχυει οτι μπορει να μεινεις με το σχετικο μεσο στο στρατιωτικο νοσοκομειο για ολη τη θητεια ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση .

Δεν είναι σίγουρο καν αν θα είσαι στο υγειονομικό οπότε φρόντισε να ενεργοποιήσεις το σχετικό βύσμα νωρίς (Στρατός Ξηράς). Αν είσαι σε στρατιωτικό νοσοκομείο κάνεις και τη δουλειά του νοσηλευτή και του σκοπανθρώπου. Αν είσαι σε κάποια μονάδα εκεί είναι πολυ πιθανό να περάσεις καλά γιατί θα κάνεις μόνο νοσηλευτής υπηρεσίας και θα είσαι συνέχεια με τους γιατρούς οπότε και πολύ χρόνο για διάβασμα θα έχεις. Πιθανότατα να σε διοικεί και κάποιος στρατ. γιατρός οπότε ως συνάδελφος και καλύτερες άδειες θα πέρνεις. Γιατρό δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν - αλλά ένας μπούσουλας για να ξέρεις ποιές μονάδες είναι καλά για το υγειονομικό είναι να έχουν λίγους υγειονομικάριους (π.χ. αν είναι μόνο 2 νοσηλευτές θα εναλλάσεστε ως νοσοκόμοι υπηρεσίας οπότε και δεν σε χώνουν αλλού) Αν είσαι Αεροπορία με το σχετικό μεσο πολύ πιθανόν να μείνεις στο νοσοκομείο για όλη τη θητεία αλλά δεν πρέπει να το χαίρεσαι - πιθανότατα θα περάσεις χάλια γιατί θα κάνεις οτιδήποτε - όταν θα τους συμφέρει θα είσαι νοσηλευτής και όταν τους συμφέρει απλός φανταρος. Φίλος μου (στην ίδια περίπτωση) έκανε μέχρι και 8ωρες συνεχόμενες σκοπιές στο 251. Υπηρέτησα και εγώ σαν και σένα ώντας φοιτητής και γνωρίζω καλά τη περίπτωση οπότε μη διστάσεις να ρωτήσεις ότι θέλεις.

Σευχαριστω πολυ για την απαντηση ¨)

Θελω να διευκρινησω κατι αν σου ειναι ευκολο .Αν δεν σε καλεσουνε να παρουσιαστεις στο υγιεινομικο αυτο σημαινει οτι δεν θα παρεις ειδικοτητα νοσηλευτη η ειναι ασχετο το που θα παρουσιαστεις με την ειδικοτητα που θα σου δωσουνε μετα την εκπαιδευση ?

Δηλαδη να ενεργοποιησω βυσμα για να αλλαξω και να παρουσιαστω αρτα υγειονομικο οποτε ειναι σιγουρο οτι μετα θα γινω νοσηλευτης η να ενεργοποιησω βυσμα αφου παρουσιαστω ωστε να σιγουρεψω την ειδικοτητα του νοσηλευτη μετα την εκπαιδευση?

Επισης τις ειδικοτητες ξερεις ποιος και με τι κριτηρια τις δινει ? Εξεταζουν ποσα μαθηματα εχεις περασει η απλα τους αρκει η φοιτητικη ιδιοτητα και καποιους φοιτητες τους κανουν και αλλους δεν τους κανουν νοσηλευτες αναλογα με τις αναγκες ? Ακομα ως νοσηλευτης ,τι περιπου κανεις ? Εχω χασει επαφη με τη σχολη πολυ καιρο λογω δουλειας και ηθελα να ξερω τι καλεισαι να αντιμετωπισεις και τι ευθυνες εχεις

Πρώτο και βασικό: αν έχεις βύσμα να πάς Άρτα , χρησιμοποίησέ το όσο το δυνατό γρηγορότερα. Αυτό συμβαίνει γενικώς με τα βύσματα.

Ειδικότητα νοσηλευτή επίσημα παίρνεις μόνο από την Αρτα.Εσύ στο πεζικό θα πάρεις μία άσχετη ειδικότητα (πχ Τ/Φ ) και στη μονάδα που θα πασ είναι καθαρά θέμα Διοικητή το που θα τοποθετηθείς.

Δεν θα εξετάσουν μαθήματα και τέτοια,απλά στη συνεντευξη θα πείς οτί είσαι φοιτητής Ιατρικής.Ισως σου ζητήσουν και κάνα πιστοποιητικό.

Ως νοσηλευτής το τι θα κάνεις εξαρτάται πάλι από τη μονάδα και τον Διοικητή .Σε Τάγμα Υγειονομικού θα βαράς σκοπιές και θα κάνεις υπηρεσία νοσηλευτή που γενικώς φιδιάζεις και δεν έχεις πολλές ευθύνες. Αν πας σε άλλη μονάδα μπορεί για κάποιό χρονικό διάστημα να διάτελέσεις και ...Ιατρός μονάδας , με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παρουσιάζομαι στην Β' ΕΣΣΟ κάπου ανάμεσα στις 7 και 10 Μαίου.Επειδή εκείνη την περίοδο θα γίνει και η ορκομωσία στη σχολή,θα έχω πρόβλημα να πάρω άδεια για να ορκιστώ και να δηλώσω ειδικότητα;

και εγω ειμαι ακριβως στη ιδια κατασταση. δινουν αδεια για ορκωμοσια (δεν ξερω ποσες μερες).

να σε ρωτησω,τι εννοεις Β' ΕΣΣΟ? υπαρχει και Α'?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να σε ρωτησω,τι εννοεις Β' ΕΣΣΟ? υπαρχει και Α'?

Ετσι οπως εχει η κατασταση αυτη τη στιγμη, καθε ετος καλουνται στις ταξεις των ενοπλων δυναμεων 4 σειρες(ΕΣΣΟ)...Α', Β', Γ', Δ'...Αντε να μπειτε εσεις της 2007 Β' για να βγουμε εμεις της 2006 Β'...ΛΕΛΕ...

να σε ρωτησω,τι εννοεις Β' ΕΣΣΟ? υπαρχει και Α'?

Ετσι οπως εχει η κατασταση αυτη τη στιγμη, καθε ετος καλουνται στις ταξεις των ενοπλων δυναμεων 4 σειρες(ΕΣΣΟ)...Α', Β', Γ', Δ'...Αντε να μπειτε εσεις της 2007 Β' για να βγουμε εμεις της 2006 Β'...ΛΕΛΕ...

να σε ρωτησω,τι εννοεις Β' ΕΣΣΟ? υπαρχει και Α'?

Ετσι οπως εχει η κατασταση αυτη τη στιγμη, καθε ετος καλουνται στις ταξεις των ενοπλων δυναμεων 4 σειρες(ΕΣΣΟ)...Α', Β', Γ', Δ'...Αντε να μπειτε εσεις της 2007 Β' για να βγουμε εμεις της 2006 Β'...ΛΕΛΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από πάρα πάρα πολύ καιρό, επιστρέφω στο γρικμεδς, οπότε καλώς σας βρήκα

Η ορκομωσία στην Άρτα γίνεται 12-14 μέρες αφού μπείτε. Μέχρι τότε όχι άδεια, ούτε καν έξοδο απ'το στρατόπεδο δεν δικαιούστε. Ένας ήθελε να ορκιστεί για το μεταπτυχιακό του και απλά δεν τον άφησαν. Η άδεια της ορκομωσίας είναι 3 βράδια (Αεροπορία και ναυτικό 10-12 μέρες αλλά εκεί δεν είναι στρατός).

Όσο για τις ειδικότητες, όσοι έχουμε ελληνικό πτυχίο ιατρικής, 100% γινόμαστε ιατροί άνευ ειδικότητας ,όπως και οι περισσότεροι του εξωτερικού. Οι φοιτητές και όσοι δεν έχουν περάσει δικατσά γίνονται Ν/Τ (νοσοκόμοι τραυματιοφορείς). Οι ν/τ κάνουν κανονικά όλες τις υπηρεσίες (γιατροί κάνουν σκοπιά μόνο στην Άρτα, όχι μετά). Τώρα είμαι στη διβδόμαδη εκπαίδευση στο 424 πριν πάω σύνορα και δεν κάνουμε τίποτα, ενώ τους ν/τ τους σκίζουν στην υπηρεσία.

Γενικά στην Άρτα είναι καλά (βρώμικα πάντως) και έχει πολύ κόσμο μη υγειονομικούς (κοινώς βύσματα), μια που με κομμένες τις μετατάξεις όλοι έσπευσαν στο αμέσως καλύτερο (ΚΕΥΓ).

Για οποιαδήποτε απορία, με χαρά να βοηθήσω. Πάντως για όσους έχετε βύσματα, φυλάξτε τα για καμιά καλή μετάθεση και όχι για βλακείες τύπου άδεια ή ειδικότητα (την οποία ούτως ή άλλως θα πάρετε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, εννοείται δεν παίρνω και όρκο. Αλλά γενικά είναι η πρωτελευταία επιλογή για σκοπιά αν δεν υπάρχει αρκετός κόσμος στη μονάδα (τελευταία οι ψυχολόγοι... γιατί???). Και όπως πάει το πράμα, πουθενά δεν έχει κόσμο πια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως μου είπαν ότι άμα έχεις βεβαίωση απο τη σχολή ότι ορκίζεσαι,σου δίνουν άδεια ακόμη και πριν την ορκομωσία στο στρατό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως για όσους έχετε βύσματα, φυλάξτε τα για καμιά καλή μετάθεση και όχι για βλακείες τύπου άδεια ή ειδικότητα (την οποία ούτως ή άλλως θα πάρετε)

δηλαδη μεταθεση για που?που θεωρεις οτι ειναι καλα?

αν και δεν εχω καποιο βυσμα προς το παρον,το ψαχνω..!

και κατι αλλο,ξερω κοσμο που "γραφει"ειδικοτητα στο ναυτικο νοσοκομειο στην αθηνα.ξερεις αν παιζει κατι τετοιο και για στρατο ξηρας?

θενκς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οτι ο γιατρος δε πρεπει να κανει σκοπιες, δυστυχως, δεν ειναι γραμμενο σε κανενα στρατιωτικο κανονισμο...Αυτο δινει την ευχερεια σε πολλα (γελοια) καραβανια να προτεινουν στον διοικητη να εκτελεσει ο γιατρος ενοπλη υπηρεσια προφασιζομενοι ''οτι δεν βγαινουν οι υπηρεσιες''...Σε αυτη τη περιπτωση εχετε δυο επιλογες...Η πρωτη ειναι να κανετε ''μοκο'' και να χτυπησετε κανονικοτατα το σκοπετακι σας βλεπωντας τα ειρωνικα χαμογελακια των ΑΥΔΜ και των λοιπων εφοδευοντων οταν θα βλεπουν πανω σας το διακριτικο του υγειονομικου σωματος (και εκστομιζοντας φρασεις του στυλ ''δε σε χαλασε γιατρουλη''...). Το κακο δεν ειναι να κανετε ΜΙΑ αντε ΔΥΟ σκοπιες, το θεμα ειναι οτι ο εκαστοτε καραβανας που θα βγαζει υπηρεσιες (ακομα και οταν θα βγαινουν οι υπηρεσιες) αβιαστα (κ χαμογελωντας παντα ειρωνικα) θα σας βαζει να κανετε ενα νουμερακι (ετσι για να μην ξεχνιεστε...)

Η δευτερη επιλογη ειναι, ναι μεν να κανετε το σκοπετο, αλλα με το τελος της υπηρεσιας να πατε εντελως ''προβλεπομενα'' στο λοχαγο σας και να αιτηθειτε ακροασεως απο τον διοικητη σας...Απο κει και περα χρησιμοποιηστε τη ρητορικη σας ικανοτητα και δε θα δυσκολευτειτε να του δωσετε να καταλαβει οτι η υπηρεσια σας τοποθετησε στη μοναδα για να εκτελειτε ''την υγειονομικη υπηρεσια του ιατρου μοναδος'' και καμμια αλλη...Αν σας τραβηξει ακυρο( κατι που δεν αποκλειεται αλλα ειναι ψιλοχλωμο) εκτελεστε την υπηρεσια σας και φροντιστε να κανετε αναφορες γραπτες για οτιδηποτε στραβο βλεπετε απο υγειονομικης αποψεως στο ταγμα...Εχετε δυναμη...Παρτε το χαμπαρι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λάθος, Tripin!

Ψάξε καλά την ιατρική νομοθεσία (θα είναι σίγουρα στη μονάδα σου και οφείλει να είναι και στους φακέλλους του υγεινομικού, στα ιατρεία). ΥΠΑΡΧΕΙ ξεκάθαρη απόφαση ότι οι υγεινομικοί ειδικότητας ιατρού ΔΕΝ κάνουν άλλες υπηρεσίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λάθος, Tripin!

Ψάξε καλά την ιατρική νομοθεσία (θα είναι σίγουρα στη μονάδα σου και οφείλει να είναι και στους φακέλλους του υγεινομικού, στα ιατρεία). ΥΠΑΡΧΕΙ ξεκάθαρη απόφαση ότι οι υγεινομικοί ειδικότητας ιατρού ΔΕΝ κάνουν άλλες υπηρεσίες.

Sov, εχω ολους τους ΣΚ που αφορουν το υγειονομικο και οχι μονο...ΔΕΝ υπαρχει κανονισμος ή παραγραφος κανονισμου που να δηλωνει οτι ο ιατρος της μοναδας ΔΕΝ εκτελει αλλες υπηρεσιες πλην αυτης του ιατρου μοναδος...Μην ξεχνας οτι ελλειψει δυναμης, εν δυναμει ΚΑΙ ο διοικητης εκτελει υπηρεσια σκοπου ή θαλαμοφυλακα...Απο την αλλη, ομως, (αν το παιξουμε νομικιστικα το θεμα) στο μνημονιο καθηκοντων ιατρου μοναδος δεν αναγραφεται πουθενα οτι ο ιατρος παιρνει μερος στη φυλαξη του στρατοπεδου και/ή των οπλων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικες συμβουλες προς τους ''νεους'' οπλιτες ιατρους...

Οπως παντου και παντα, η πρωτη εντυπωση που θα κανετε στο διοικητη μετραει παρα πολυ...Χτυπηστε πορτα, μπειτε στο γραφειο του, βαρεστε τη ''προσοχα'' σας, αναφερθειτε πληρως...Εν συνεχεια, ενημερωνετε τον για οποιαδηποτε λεπτομερεια (ακομα κ τη μικροτερη μαλακια) απο υγειονομικης αποψεως...Ποσο πυρετο ανεβασε ο φανταρος, πως καταφερατε με τα τρελλα clinical skills σας να τον κατεβασετε, πως σας φανηκε το κοτοπουλο στην παραλαβη ωνιων...Ποσο φρεσκα ηταν τα κουλουρια στο ΚΨΜ...ΝΑΙ, ειναι μαλακιες, ΝΑΙ θα σας ζηταει ακομα περισσοτερες...Οταν, ομως, θα σας ξηγιεται την λιγο παραπανω αδεια ή την εγκατασταση A/C για το καλοκαιρι στο ιατρειο ή το ''γειωμα'' που θα ριχνει σε κακιες-ψευτιες που ενδεχομενως, σκοπιμως θα του μεταφερουν διαφορα στελεχη, τοτε θα εκτιμησετε την αξια εκεινου του τηλεφωνου που του ειχατε κανει εκεινο το Σαββατο το πρωι επειδη ενας φανταρος στραμπουληξε το ποδι του και εσεις του βαλατε ελαστικο επιδεσμο με αλοιφη νιφλουμικου οξεως...

Δεν εννοω οτι πρεπει να γλυφετε τον διοικητη, ετσι;;;; Προς Θεου! Απλα, αποδειξτε του οτι σε σχεση με τους υπολοιπους φανταρους αλλα και στελεχη, παιρνετε πολυ στα σοβαρα τα καθηκοντα σας...Θα ανακαλυψετε οτι ο καθε διοικητης ελπιζει να του ερθει καλος γιατρος στη μοναδα οχι μονο για να κανει καλα τους αρρωστους, αλλα, κυριως για να εχει ενα στελεχος το οποιο να εμπιστευεται...Σε ολους τους τομεις! Πολυ πιθανο, να καθεστε με τις ωρες στο γραφειο του, να πινετε καφεδακι και να σας μιλαει για θεματα τα οποια δεν εχουν καμμια σχεση με τον γιατρο της μοναδας...Κι ομως, περιμενει την αποδοχη απο το Γιατρο...το, ''το χειριστηκατε εξοχα κυριε διοικητα το θεμα της δαπανης για το καινουριο χορτοκοπτικο!'' θα τον κανει να νιωσει ο μιστερ διοικηση 2007-2008...Τι κοστιζει στη τελικη ενα κομπλιμαν;;;

Ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο ειναι οι σχεσεις του γιατρου με τους υπολοιπους στρατιωτες...Ο καθενας μας εχει τη προσωπικη του θεωρηση πανω σε αυτο το θεμα...Η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση...Αναλογα με τη μοναδα που θα τοποθετηθειτε θα βρειτε λιγα ή πολλα παιδια με τα οποια θα βγαινετε εξω, θα κανετε χαβαλε κτλ...Προσοχη! Ολοι θα θελουν να γινουν κολλητοι σας! ''Που σαι ρε γιατρε;'' ''Εισαι ο καλυτερος γιατρος'' κτλ...Κοψτε το βηχα απο την αρχη σε οτι αφορα το κομματι της δουλειας...Εναν θα βγαλετε ελευθερο υπηρεσιας χωρις να υπαρχει λογος σε ολη τη θητεια σας και αυτος ο ενας θα φερει αλλους εκατο στο ιατρειο για ''χατηρακια''...Μπορειτε να καβατζωνετε ατομα, φυσικα, αλλα φροντιστε να ειναι ατομα με τα οποια γνωριζεστε μηνες και ξερετε οτι δε θα βγαλουν βρωμα παραεξω...Το στρατοπεδο ειναι η ζωντανη αποδειξη οτι ΚΑΙ οι ανδρες ειναι πολυ μεγαλες κουτσομπολες!!! Επειτα δεν υπαρχει μεγαλυτερο σπασιμο ορχεων απο το να βγαζεις καποιον ΕΥ και στα καπακια να σε παιρνει τηλεφωνο ο δικας και να σου λεει οτι σε κοροιδευουν και τι πραγματα ειναι αυτα κτλ...Μεγαλη προσοχη στα ψυχολογικα Ι...Αυτο το εχουμε ηδη συζητησει ομως...Αυτα...Αμα εχω ορεξη μπορει να ξαναγραψω περι θητειας καθ'οτι...22 ειναι πολλες; :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισα ισα που παραπονουμενος,αναδεικνυεις και το προβλημα της λειψανδριας,χωρις ο δικας ο ιδιος να γινει κακος στους ανωτερους του... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει δοκιμάσει ποτέ κανένας να κάνει αίτηση αγροτικού ενώ είναι στρατο¨?

ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΚΟΝΤΕΥΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΥΠΟΥ Α.ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΑΠΟΛΥΘΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΤΟΛΟΓΙΑ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΝΑΔΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΣ ΤΗ ΘΗΤΕΙΑ ΣΟΥ.ΕΜΑΣ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ Α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πιστοποιητικα τυπου Α καθυστερουν μονο αν τα ζητησεις μεσω ΚΕΠ. Αν πας στο Ρουφ κανουν μια μερα (αν πας πρωι, μπορει να στο βγαλουν και επι τοπου, εμενα τουλαχιστον ετσι με εξυπηρετησαν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πιστοποιητικα τυπου Α καθυστερουν μονο αν τα ζητησεις μεσω ΚΕΠ. Αν πας στο Ρουφ κανουν μια μερα (αν πας πρωι, μπορει να στο βγαλουν και επι τοπου, εμενα τουλαχιστον ετσι με εξυπηρετησαν)

ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΣΟΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος είχε κάνει τα χαρτιά του πριν μπει στρατό,και δεν έχει λήξει η αναβολή του ακόμα,μπορεί να ξανακάνει ενώ είναι φαντάρος?Το έχει δοκιμάσει κανένας?Χρειάζεται να ανανεώσει κανένα από τα πιστοποιητικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εννοείς να καταθέσει χαρτιά για ειδικότητα, μπορεί.

Κανένα από τα χαρτια που απαιτούνται για αίτηση για ειδικότητα δεν έχει σχέση με τη στρατιωτική του κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπαγορεύεται απο όσο ξέρω.Κάποιοι φίλοι μου που το εκαναν πριν απολυθούμε Γιωργάρα τους πήραν τηλέφωνο απο Αθήνα και απλά τους ακύρωσαν στην προκύρηξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! Ειμαι ιατρος και προκειται να παρουσιαστω στο πολεμικο ναυτικο τον Μαιο.Μου ειπαν οτι υπαρχει και η εναλλακτικη να κανω τη θητεια μου σαν δοκιμος αξιωματικος.Συγκεκριμενα ενας γνωστος μου που εκανε τη θητεια του με αυτο τον τροπο μου ειπε οτι κανεις 5 μηνες παραπανω,καθε μηνα σου δινουν τον βασικο μισθο(γυρω στα 500 ευρω) και οτι εχεις περισσοτερες εξοδους και off απο τους ναυτες(μου ειπε καθε μερα και τα σαββατοκυριακα(εκτος βαρδιων που ειναι λιγες) εξω).Γενικοτερα δεν το μετανιωσε και μου το συνεστησε.Ποια ειναι η αποψη σας επ'αυτου;Αξιζει;Το εχει κανει κανεις απο εδω ή σκεφτεται να το κανει;Αν δεν βαριεστε γραψτε την αποψη σας!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! Ειμαι ιατρος και προκειται να παρουσιαστω στο πολεμικο ναυτικο τον Μαιο.Μου ειπαν οτι υπαρχει και η εναλλακτικη να κανω τη θητεια μου σαν δοκιμος αξιωματικος.Συγκεκριμενα ενας γνωστος μου που εκανε τη θητεια του με αυτο τον τροπο μου ειπε οτι κανεις 5 μηνες παραπανω,καθε μηνα σου δινουν τον βασικο μισθο(γυρω στα 500 ευρω) και οτι εχεις περισσοτερες εξοδους και off απο τους ναυτες(μου ειπε καθε μερα και τα σαββατοκυριακα(εκτος βαρδιων που ειναι λιγες) εξω).Γενικοτερα δεν το μετανιωσε και μου το συνεστησε.Ποια ειναι η αποψη σας επ'αυτου;Αξιζει;Το εχει κανει κανεις απο εδω ή σκεφτεται να το κανει;Αν δεν βαριεστε γραψτε την αποψη σας!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Φιλε μου ειναι καλα,ο ξαδερφος μου πηγε για ΣΕΑ/ΙΑΤΡΟΣ(δοκιμος του ναυτικου)και μου ειπε οτι περα απο τους πρωτους 3 μηνες που την αραζεις μεσα στο πλοιο στην Σαλαμινα(καθε μερα εξοδου) και αν κανεις κανενα 4ημερο ταξιδι τον πρωτο καιρο μετα πηγαινεις κατευθειαν Ναυτικο νοσοκομειο σε κλινικη της επιλογης σου γραφοντας ειδικοτητα.Ασε που υπηρετουν 17μηνο οι δοκιμοι και γραφουν δηλαδη 1 χρονο ειδικευση!Σκεφτεσαι κατι καλυτερο με τις αναμονες που υπαρχουν?Ασε που εχεις και πλακα το γαλονι και δεν σου κολλανε οι καραβαναδες!Αλοιμονο σε μενα που υπηρετησα φανταρος στον Στρατο Ξηρας και την εβγαλα στην Σαμοθρακη με τα κατσικια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι ακριβώς έτσι...

Ο ΣΕΑ ιατρός, κάνει αρχικά την βασική εκπαίδευση που είναι 40 μέρες περίπου, στο ΠΑΛΑΣΚΑ χωρίς εξόδους και μόνο με 1-2 επισκεπτήρια. Ύστερα παίρνει μια άδεια 2-3 μέρες, το Σαβ/κο δηλαδή και μετά τοποθετείτε στο πλοίο του, το οποίο είναι συνήθως Ναρκαλιευτικά και κάποια βοηθητικά πλοία. Η θητεία στο πλοίο μπορεί όντως να είναι 3-4 μήνες που υπηρέτησε ο ξάδερφός σου , αλλά μόνο αν έχεις καλό βύσμα. Και πάλι τα ταξίδια που κάνει δεν είναι μόνο 3-4 ημερών, όπως και να έχει αλλά από 20 μέρες εως και δίμηνο σε ΝΑΤΟική. Από την άλλη, ένας ΣΕΑ χωρίς βαρβάτο βύσμα μπορεί να κάνει 1 χρόνο πλοίο και στο ΝΝΑ μόνο 4-5 μήνες. Πρόσφατα υπηρέτησα στο ΠΝ και στο ΝΝΑ συγκεκριμένα , κι οι περισσότεροι ΣΕΑ που ήταν εκει είχαν περάσει ένα σημαντικό διάστημα στο πλοίο τους. Από την άλλη, κατά το 2006 που καταργήθηκε η παραμεθόρειος στο ΠΝ, οι περισσότεροι ναύτες γιατροί διορίστηκαν με 1η μετάθεση ΝΝΑ κι έτσι έγραψαν 12 μήνες ειδικότητα. Βέβαια από το 2007 η παραμεθώριος επανήλθε, οπότε οι περισσότεροι γιατροί πάνε ΝΝΣ πλέον, και φυσικά οι λιγότερο τυχεροί σε νησιά και μη μάχιμα πλοία (πχ υδρογραφικά). Πάντως απ τους στρατεύσιμους που γνώρισα στο ναυτικό και ΣΕΑ και απλούς ναύτες ήταν ικανοποιημ΄νεοι οι περισσότεροι. Τελικά για τον άν θα επιλέξεις ΣΕΑ ή όχι ,πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τα εξής ' τον χρόνο αναμνλης για ειδικότητα, την διαθεσή σου να κάνεις τουλάχιστον 2-3 ταξιδάκια άνω τον 20 ημερών το καθένα, εκπαίδευση 40 ημερών αντί 18 του απλού ναύτη και φυσικά το βύσμα σου.Ότι άλλο χρειαστείς είμαι στην διάθεσή σου.Καλή θητεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχας ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε! Ισως θα ηταν καλυτερα να ανοιγα απο την αρχη ξεχωριστο θεμα να μην πρηζουμε οσους δεν ενδιαφερονται αλλα anyway.

DrWatkins χτες ειχα παει για καφε με εναν πρωην ΣΕΑ οπου τον επρηξα για τα καλα με ερωτησεις!Να'ναι καλα ο ανθρωπος!

Σε καποια συμφωνησε και αυτος μαζι σου.Το βυσμα οπως λες ειναι απαραιτητο οχι μονο για τη θητεια σου ως ΣΕΑ αλλα για τη θητεια ολων οποτε οσο θα το χρειαστει ο ναυτης αλλο τοσο θα το χρειαστει και ο ΣΕΑ.Κοινως το θεμα του βυσματος ειναι κατι που παιζει ρολο σε ολους ακομα και στους μονιμους.Παντα οσο καλυτερο εχεις τοσο πιο ανετα την περνας(παντου αυτο δυστυχως!).

Οσον αφορα τα πλοια και τα ταξιδια τα πραγματα εχουν ως εξης.Μεγαλα ταξιδια κανουν οπως ειπες τα ναρκαλιευτικα.Ολα τα υπολοιπα κανουν ολιγοημερα ταξιδια στα πλαισια προγραμματισμενων ασκησεων η διαρκεια των οποιων δεν ξεπερνα τις 10 μερες.Καθε μερα ταξιδιου πληρωνεται επιπλεον.ΣΕΑ πηγαινουν σε ναρκαλιευτικα και αρματαγωγα για ενα διαστημα και μετα πανω ΝΝΑ το ελαχιστο 6 μηνες(οσο και ο ναυτης (αν εχει βυσμα γιατι δεν πανε και ολοι) το μεγιστο (best!) 12 μηνες.Η εμπειρια στο ΝΝΑ μεγαλη δεδομενου οτι ειναι ενα καλο νοσοκομειο καλα οργανωμενο και ο εμπλουτισμος του βιογραφικου πολυτιμος.

Οποτε ναι μεν "τρως" καραβι αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τελικα.

Τωρα για τα λεφτα μου ειπε οτι δεν ειναι και ασχημα δεδομενου οτι ουτως ή αλλιως εισαι ανεργος.Εγω πχ τωρα ζω με εμβασμα!Οχι οτι με 600-700 ευρω θα λυσω το προβλημα μου αλλα δεν ειναι και ασχημα για χαρτζιλικι!.Ασε που παιρνεις και καποια μορια παραπανω για αγροτικο(6 ο ναυτης,8 ο ΣΕΑ, 2 μορια παραπανω δεν ειναι και λιγα)

Για τους 5 μηνες παραπανω μου ειπε οτι καλυτερα 5 μηνες παραπανω και να γραφεις ειδικοτητα στο ΝΝΑ(γιατι εκει θα τους κανεις τους επιπλεον μηνες) παρα 5 μηνες ανεργος περιμενοντας να ανοιξει η θεση σου το 2011 και 12.Δεν ειναι στρατος ξηρας οπου καθε μερα μετραει για τριπλη!Ναυτικο ειναι :-D

Oτι στο ναυτικο περνανε καλα οι ιατροι ανεξαιρετως βαθμου ειναι δεδομενο.Γι'αυτο κοιτας πως θα περασεις ακομα καλυτερα.

Προσωπικα το σκεφτομαι για ολους αυτους τους λογους.Και ενας ακομα σαν ΣΕΑ ξεχνα αγγαρειες,σκοπιες και οτιδηποτε θυμιζει στρατο που δυστυχως καποιες φορες τα κανουν εστω και σε ενα βαθμο και ναυτες.Χαρακτηριστικα μου ειπε "δεν εχεις κανεναν πανω απο το κεφαλι σου!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.