Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

Για να τελειώνει το όλο θέμα της ασυνεννοησίας μεταξύ υπουργείου-διευθύνσεων υγείας νομαρχιών και νοσοκομείων συντάχθηκε επεξηγηματική εγκύκλιος από την διεύθυνση του γραφείου διορισμών ειδικευόμενων ιατρών του υπουργείου, η οποία βρίσκεται στο γραφείο του υφυπουργού για υπογραφή και σύντομα θα σταλλεί στις νομαρχίες όλης της χώρας για να ενημερώσουν τα τμήματα προσωπικού στα νοσοκομεία.

Σημερινή ενημέρωση από την κα Αρβανίτου, τμηματάρχη του γραφείου διορισμών ειδικευόμενων ιατρών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply

Καλό αυτό για τη διευκρινιστική εγκύκλιο.

Να "διαγραφούν" τσακ μπαμ, όσοι θέλουν εξάμηνα Παθολογίας από τις λίστες αναμονής (που έχουν κάνει ήδη αγροτικό).

Oh baby that's great news.

υγ. είπαμε θα έχει αναδρομική ισχύ η αναγνώριση του εξαμήνου εΕΕΕΕΕ;;; Δηλαδή ακόμα κιαν έκανες αγροτικό πριν 2 χρόνια θα σου αναγνωριστεί 6μηνο Παθολογίας ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι τώρα σε όσα νοσοκομεία έγινε, είχε και αναδρομική εφαρμογή.Σε κάποια άλλα νοσοκομεία οπως το δικό μου επιμένουν,μόνο στα λόγια βέβαια, για το αντίθετο.Μακάρι να ξεκαθαρίσει το θέμα γρήγορα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα όμως είναι το ΠΩΣ θα ξέρουν οι νομαρχίες ποιοι από αυτούς που είναι στις λίστες αναμονής έχουν κάνει αγροτικό;;; Λογικά καταθέτεις βεβαίωση εκπλήρωσης αγροτικού όταν κάνεις την αίτηση για ειδικότητα. Αυτή τη στιγμή όμως υπάρχουν άτομα που κατέθεσαν αίτηση για ειδικότητα προ 2-3 ετών (που δεν είχαν κάνει αγροτικό) και εν τω μεταξύ ΚΑΝΑΝ αγροτικό. Άρα ενώ δεν είχαν καταθέσει χαρτί εκπλήρωσης αγροτικού στη νομαρχία τη στιγμή που δήλωναν, στην πραγματικότητα ΈΧΟΥΝ κάνει αγροτικό.

Άρα πώς θα ξέρει η νομαρχία ποιους θα διαγράψει από αυτούς που θέλουν 6μηνα; Πρέπει ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ που βρίσκονται στη λίστα αναμονής να καταθέσουν το χαρτί εκπλήρωσης αγροτικού για να διαγραφούν από τη λίστα. Τι όφελος έχουν όμως τα άτομα αυτά να κάνουν κάτι τέτοιο εεε;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά επειδή δεν έχω καταλάβει έμας που σχεδόν τελειώνουμε καρδιολογία τι διάολο μας ζητάν την βεβαίωση αγροτικού? Ξέρει κάνεις να μου απάντησει με σαφήνεια οι του νοσοκομείου δεν ξέρουν τι τους γίνεται

αν εχεις κανει αγροτικο πρεπει να σ απολυσουν γρηγοροτερα συμφωνα με το 6 μηνο που πιανει πλεον για γενικο μερος παθολ. κ χειρουργ.

greg 33 ευχαριστω την ενημερωση αν και στο νοσοκομειο δεν ξερουν τιποτα ζητησαν την βεβαιωση αλλα οπως μου ειπαν δεν γνωριζουν αν με πιανει περιμενουν διευκρινισεις.Ζητησαν απο εμενα να στειλω στο υπουργειο την βεβαιωση και οταν μου την ξαναστειλουν πισω να τους την παω χωρις να ξερουν ακομη γιατι την ζηταν και αν χρισιμευσει καπου. ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΑΘΑΝΑΤΗ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνω πλήρη παθολογία και βρίσκομαι στο τελευταίο εξάμηνο. Εχω ολοκληρώσει 12 + 3 αγροτικό. Δεν επιθυμώ επίσπευση της ειδικότητάς μου (δε θα προλάβω να ολοκληρώσω το υποχρεωτικό κομματί της καρδιολογίας αν υποχρεωθώ σε απόλυση 3 μήνες νωρίτερα). Μήπως νωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι νεότερο ; (και πιο σαφές π.χ. κάποιο διευκρινιστικό έγγραφο για το αν είναι υποχρεωτική η απόλυση του ειδικυομένου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνω πλήρη παθολογία και βρίσκομαι στο τελευταίο εξάμηνο. Εχω ολοκληρώσει 12 + 3 αγροτικό. Δεν επιθυμώ επίσπευση της ειδικότητάς μου (δε θα προλάβω να ολοκληρώσω το υποχρεωτικό κομματί της καρδιολογίας αν υποχρεωθώ σε απόλυση 3 μήνες νωρίτερα). Μήπως νωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι νεότερο ; (και πιο σαφές π.χ. κάποιο διευκρινιστικό έγγραφο για το αν είναι υποχρεωτική η απόλυση του ειδικυομένου).

Για να τελειώνει το όλο θέμα της ασυνεννοησίας μεταξύ υπουργείου-διευθύνσεων υγείας νομαρχιών και νοσοκομείων συντάχθηκε επεξηγηματική εγκύκλιος από την διεύθυνση του γραφείου διορισμών ειδικευόμενων ιατρών του υπουργείου, η οποία βρίσκεται στο γραφείο του υφυπουργού για υπογραφή και σύντομα θα σταλλεί στις νομαρχίες όλης της χώρας για να ενημερώσουν τα τμήματα προσωπικού στα νοσοκομεία.

Σημερινή ενημέρωση από την κα Αρβανίτου, τμηματάρχη του γραφείου διορισμών ειδικευόμενων ιατρών.

Περίμενε μερικές ημέρες οπότε.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα όμως είναι το ΠΩΣ θα ξέρουν οι νομαρχίες ποιοι από αυτούς που είναι στις λίστες αναμονής έχουν κάνει αγροτικό;;; Λογικά καταθέτεις βεβαίωση εκπλήρωσης αγροτικού όταν κάνεις την αίτηση για ειδικότητα. Αυτή τη στιγμή όμως υπάρχουν άτομα που κατέθεσαν αίτηση για ειδικότητα προ 2-3 ετών (που δεν είχαν κάνει αγροτικό) και εν τω μεταξύ ΚΑΝΑΝ αγροτικό. Άρα ενώ δεν είχαν καταθέσει χαρτί εκπλήρωσης αγροτικού στη νομαρχία τη στιγμή που δήλωναν, στην πραγματικότητα ΈΧΟΥΝ κάνει αγροτικό.

Άρα πώς θα ξέρει η νομαρχία ποιους θα διαγράψει από αυτούς που θέλουν 6μηνα; Πρέπει ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ που βρίσκονται στη λίστα αναμονής να καταθέσουν το χαρτί εκπλήρωσης αγροτικού για να διαγραφούν από τη λίστα. Τι όφελος έχουν όμως τα άτομα αυτά να κάνουν κάτι τέτοιο εεε;;;

Ακριβώς έτσι είναι.Ενώ όλοι οι υπάλληλοι μας τονίζουν ότι είναι υποχρεωτικό να προσκομίσουμε το χαρτί της εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου,εγώ ρώτησα την υπάλληλο της νομαρχίας αθηνών αν αυτό το προσκομίζουν όλοι ή αν υπάρχει περίπτωση να το "κρύβουν" και μου απάντησε ότι είναι δυνατόν να το κρύψουν κάποιοι και ότι αυτό γίνεται.Κανείς δεν το ψάχνει αν λες αλήθεια.Απλά στηρίζεται το όλο σύστημα στην εντιμότητά μας.Και δυστυχώς δεν είναι όλοι έντιμοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, αλλά με την ίδια λογική οι συνάδελφοι αυτοί υπηρετούν και το τρίμηνο που δεν θα υπηρετούσαν εφόσον έκαναν αγροτικό.

Υπογράφουν υπεύθυνη δήλωση ότι έκαναν αγροτικό και υποβάλουν βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

Άλλωστε ανεβαίνουν μισθολογικά, έστω και λίγο επειδή έχουν προϋπηρεσία, οπότε τους συμφέρει να το υποβάλουν.

Και επίσης θα έχουν πρόβλημα με το Τ.Σ.Α.Υ. με την διαφορά στις κρατήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο, τα άτομα αυτά έχουν ΣΥΜΦΕΡΟΝ να μην προσκομίσουν τη βεβαίωση εκπλήρωσης αγροτικού γιατί -πολύ απλά- δεν τους ζητήθηκε ποτέ και ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΝΟΜΙΜΟΙ. Αφού τη στιγμή που ΔΗΛΩΝΑΝ (προ 2-3 ετών) δεν είχαν κάνει αγροτικό, άρα είναι νόμιμοι. Εν των μεταξύ κάνανε αγροτικό αλλά δεν του ζήτησε κανένας βεβαίωση ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝΕ. Άρα τι λογο έχουν να την προσκομίσουν.

Αντιθέτως, με το να μην προσκομίζουν τη βεβαίωση θα έχουν μια 6-μηνη δουλίτσα (+ όποια παράταση.....), μια εργασιακή θέση που ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ αλλιώς. Και ταυτόχρονα γεμίζουν και αναμονή. Αλλά ακόμα και εάν δεν έχουν σκοπό να αποδεχτούν τη θέση επιτυγχάνουν το πολύ π0υστικο σενάριο να καθυστερούν επίτηδες τους άλλους. 2-3 τέτοια άτομα να υπάρχουν μπροστά από εσένα (που δεν έχουν σκοπό να αποδεχθουν τη θέση) έχεις ήδη καθυστερήσει 6 μήνες με 1 χρόνο εάν λάβω υπόψιν ότι υπάρχει ένα 3μηνο που περνάει μεταξύ των διορισμών.

Άκουσε το εξής:

Το ίδιο είναι να κάνεις 12+3 μήνες αγροτικού (οι παλιοί ιατροί που κάνανε το μεγάλο χρονικά αγροτικό, πριν τις αλλάγες) και να κάνεις και 6 ωραίους μήνες παθολογία (εμπειρία + λεφτά)

ή

να κάνεις μόνο 9 μήνες αγροτικό και τίποτα άλλο;

Συνάδελφοι υπάρχει θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο, τα άτομα αυτά έχουν ΣΥΜΦΕΡΟΝ να μην προσκομίσουν τη βεβαίωση εκπλήρωσης αγροτικού γιατί -πολύ απλά- δεν τους ζητήθηκε ποτέ και ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΝΟΜΙΜΟΙ. Αφού τη στιγμή που ΔΗΛΩΝΑΝ (προ 2-3 ετών) δεν είχαν κάνει αγροτικό, άρα είναι νόμιμοι. Εν των μεταξύ κάνανε αγροτικό αλλά δεν του ζήτησε κανένας βεβαίωση ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝΕ. Άρα τι λογο έχουν να την προσκομίσουν.
Δηλαδή οι συνάδελφοι αυτοί δήλωσαν ψευδώς πως δεν έκαναν αγροτικό και δεν προσκόμησαν βεβαίωση εκπλήρωσης όταν διορίστηκαν στο νοσοκομείο; Άρα δεν θα τους μειωθεί ούτε καν το τρίμηνο. Συμφωνείς με τα όσα γράφω;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή οι συνάδελφοι αυτοί δήλωσαν ψευδώς πως δεν έκαναν αγροτικό και δεν προσκόμησαν βεβαίωση εκπλήρωσης όταν διορίστηκαν στο νοσοκομείο; Άρα δεν θα τους μειωθεί ούτε καν το τρίμηνο. Συμφωνείς με τα όσα γράφω;

Τάσο, και μόνο ότι καθυστερούν τους επόμενους με το να κρατούν στα σύστημα μια αίτηση "φούσκα" (αφού ποτέ δεν θα αποδεχθούν τη θέση) και μόνο για αυτό το λόγο πρέπει να βρεθεί λύση.

Να πω κάτι απλό. Αμάν πια που προσπαθούμε να ξαναανκαλύψουμε τον τροχό. Δεν μπορεί το υπουργείο ΥΥΚΑ να κάνει μια λίστα με τους ιατρούς που έχουν κάνει αγροτικό από το 1980 μέχρι σήμερα, να κοινοποιήσει αυτή τη λίστα στις νομαρχίες (και να στέλνει ενημερωμένες εκδόσεις της λίστας μετά από κάθε προκήρυξη) και να λυθεί το θέμα ώστε να ξέρει η νομαρχία ποιοι έχουν κάνει αγροτικό;

Μα δεν μπορώ να καταλάβω, τόσο δύσκολο είναι το φελέκι μου μέσα.

Αφού αποφάσισαν να "συνδέσουν" το θέμα αγροτικό με το θέμα ειδικότητα (λόγω αναγνώρισης του 6μηνου) θα πρέπει να εξασφαλίσουν ότι οι νομαρχίες θα μπορούν να ξέρουν ποιοι έχουν κάνει αγροτικό.

Γ@μω το γιουνινστάν μου μέσα. Μου την έχει δώσει πάρα πολύ που οι έχοντες εξουσίαν δεν καταλαβαίνουν τα απλά πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως γνωρίζει κανένας εάν το εξάμηνο του αγροτικού αφαιρείται και από τη Γενική Ιατρική; Κι αν ναι, από ποιές κλινικές; Μέχρι τώρα αφαιρούσαμε ένα μήνα από Παθολογία, Χειρουργική και Καρδιολογία. Οι επιπλέον τρεις μήνες από που αφαιρούνται; Όλοι από Παθολογία ή μισό-μισό από Παθολογία και Χειρουργική; Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, είναι υποχρεωτική ή προαιρετική η αφαίρεση του εξαμήνου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή οι συνάδελφοι αυτοί δήλωσαν ψευδώς πως δεν έκαναν αγροτικό και δεν προσκόμησαν βεβαίωση εκπλήρωσης όταν διορίστηκαν στο νοσοκομείο; Άρα δεν θα τους μειωθεί ούτε καν το τρίμηνο. Συμφωνείς με τα όσα γράφω;

Nα πω κάτι απλό. Αμάν πια που προσπαθούμε να ξαναανκαλύψουμε τον τροχό. Δεν μπορεί το υπουργείο ΥΥΚΑ να κάνει μια λίστα με τους ιατρούς που έχουν κάνει αγροτικό από το 1980 μέχρι σήμερα, να κοινοποιήσει αυτή τη λίστα στις νομαρχίες (και να στέλνει ενημερωμένες εκδόσεις της λίστας μετά από κάθε προκήρυξη) και να λυθεί το θέμα ώστε να ξέρει η νομαρχία ποιοι έχουν κάνει αγροτικό;

Μα δεν μπορώ να καταλάβω, τόσο δύσκολο είναι το φελέκι μου μέσα.

Αφού αποφάσισαν να "συνδέσουν" το θέμα αγροτικό με το θέμα ειδικότητα (λόγω αναγνώρισης του 6μηνου) θα πρέπει να εξασφαλίσουν ότι οι νομαρχίες θα μπορούν να ξέρουν ποιοι έχουν κάνει αγροτικό.

Γ@μω το γιουνινστάν μου μέσα. Μου την έχει δώσει πάρα πολύ που οι έχοντες εξουσίαν δεν καταλαβαίνουν τα απλά πράγματα.

Γιατί εμπλέκεις τις νομαρχίες; Όταν υπογράφεις την σύμβαση με το νοσοκομείο καταθέτεις βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. Αυτοί γνωρίζουν ποιοι κάναν και ποιοι όχι αγροτικό και πόσο.

Επίσης στην κοινοποίηση του υπουργείου προς το νοσοκομείο γράφει για πόσο διάστημα θα τοποθετηθεί ο ιατρός στο νοσοκομείο, γνωρίζοντας αν κάναν ή όχι αγροτικό.

Τώρα, εάν η εγκύκλιος του Ιανουαρίου για το επιπλέον τρίμηνο αναγνώρισης δεν είναι κατανοητό είναι θέμα συντάκτη της εγκυκλίου του αρμόδιου τμήματος του υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί εμπλέκεις τις νομαρχίες; Όταν υπογράφεις την σύμβαση με το νοσοκομείο καταθέτεις βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. Αυτοί γνωρίζουν ποιοι κάναν και ποιοι όχι αγροτικό και πόσο.

Επίσης στην κοινοποίηση του υπουργείου προς το νοσοκομείο γράφει για πόσο διάστημα θα τοποθετηθεί ο ιατρός στο νοσοκομείο, γνωρίζοντας αν κάναν ή όχι αγροτικό.

Τώρα, εάν η εγκύκλιος του Ιανουαρίου για το επιπλέον τρίμηνο αναγνώρισης δεν είναι κατανοητό είναι θέμα συντάκτη της εγκυκλίου του αρμόδιου τμήματος του υπουργείου.

Μια μόνο απλή αθώα ερώτηση Τάσο να μου απαντήσεις:

Εάν εγώ γνωρίζω άτομα που έχουν ολοκληρώσει το αγροτικό τους και που εδώ και 3 χρόνια ζητούν ένα 6μηνο παθολογίας και υπάρχει ακόμη η αίτησή τους στη λίστα πριν από εμένα τι μπορώ να κάνω για να φύγουν από τη λίστα;

ναέισαι καλά..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια μόνο απλή αθώα ερώτηση Τάσο να μου απαντήσεις:

Εάν εγώ γνωρίζω άτομα που έχουν ολοκληρώσει το αγροτικό τους και που εδώ και 3 χρόνια ζητούν ένα 6μηνο παθολογίας και υπάρχει ακόμη η αίτησή τους στη λίστα πριν από εμένα τι μπορώ να κάνω για να φύγουν από τη λίστα;

ναέισαι καλά..

Μικρό αθώο γλοιώδες γιατρουδάκι...!!

Κι εγώ την ίδια σκέψη έκανα (προ καιρού)! Πήρα τηλέφωνο στη νομαρχία και είπα να τους διαγράψουν αφού έχουν ολοκληρώσει αγροτικό και δήλωσαν έξι μήνες! Και μου λέει δεν μπορούμε να διαγράψουμε κανέναν με δική μας πρωτοβουλία, χωρίς να μας το ζητήσει. :(

Να σου πω όμως το βρήκα λογικό αυτό που λέει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εμενα τα χαρτια μου παντως εφυγαν απο το νοσοκομειο τη δευτερα που περασε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!

δινουν και βεβαιωση εκπληρωσης της ειδικοτητας

και καλα, 15 μερες μου εμεναν για το κανονικο διαστημα, αλλα αν το ειχαν ανακαλυψει νωριτερα θα ημουν ηδη ανεργη

οι επομενοι τρεχουν απο τωρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ την ίδια σκέψη έκανα (προ καιρού)! Πήρα τηλέφωνο στη νομαρχία και είπα να τους διαγράψουν αφού έχουν ολοκληρώσει αγροτικό και δήλωσαν έξι μήνες! Και μου λέει δεν μπορούμε να διαγράψουμε κανέναν με δική μας πρωτοβουλία, χωρίς να μας το ζητήσει. :(

Να σου πω όμως το βρήκα λογικό αυτό που λέει.

Εάν υποθέσουμε ότι αυτά τα άτομα δεν προχωρήσουν σε απόσυρση / διαγραφή της αίτησής τους όπως λες (τα άτομα που θέλουν 6μηνο δηλαδή και το έχουν ήδη αναγνωρίσει μέσω αγροτικού) τι θα γίνει όταν θα έρθει η σειρά τους για το 6μηνο Παθολογίας; Υπάρχει περίπτωση να το κάνουν το 6μηνο κανονικώς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο,το πιο θλιβερό από όλα είναι ότι οι μισοί από όσους διαβάζουν αυτό το τόπικ θα σκέφτονται όχι πώς θα αποφευχθούν τέτοιες συμπεριφορές, αλλά το πώς θα μπορούσαν κι οι ίδιοι ίσως να εξαπατήσουν όλους τους υπόλοιπους με τον ίδιο τρόπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.