Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

Λογικά ναι.

Όμως υπάρχει λογική;

Τεσπα.

Πάντως κάποιοι φίλοι μου, αν κάποια στιγμή στο τέλος της ειδικότητας,τους υποχρεώσουν να κάνουν 6 μήνες λιγότερο θα στραφουν στο ευρωπαικό δικαστήριο με όποιες συνέπειες και αν έχει αυτό.

Η χειρότερη απο όλες θα είναι ,να μην αναγνωρίζονται οι ειδικότητες που έχουν γίνει στην Ελλάδα σε άλλες χώρες της ΕΕ.

:anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply
Αγαπητέ κύριε Βαρνάβα,

Αναφορικά με τα υπʼαριθ.πρωτ.Υ10δ/οικ.7745/16-01-2008 και Υ10δ/45543/15-04-2008 έγγραφα του Γενικού Γραμματέα Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, που μου θέσατε υπόψη και τα οποία έχουν σχέση με την αναγνώριση ως ειδικότητας τριών επιπλέον μηνών υπηρεσίας υπαίθρου και την συνακόλουθη τροποποίηση των συμβάσεων εργασίας ιδιωτικού δικαίου των ειδικευόμενων Γιατρών, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Σύμφωνα με τη διάταξη της παρ.3Γ του άρθρου 21 του Νόμου 3580/2007 (ΦΕΚ Αʼ 134), αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας Παθολογίας ή Χειρουργικής για τους Γιατρούς, που έχουν εκπληρώσει ή θα εκπληρώσουν την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου και έχουν επιλέξει να αποκτήσουν τίτλο ειδικότητας, που περιλαμβάνει άσκηση στην ειδικότητα της Παθολογίας ή της Χειρουργικής. Η αναγνώριση των τριών (3) αυτών μηνών άσκησης, γίνεται σύμφωνα με ρητή αναφορά της ως άνω διάταξης, κατʼ επιλογήν των ιδίων των ενδιαφερόμενων Γιατρών.

Η οποιαδήποτε, συνεπώς, μείωση του συνολικού χρόνου άσκησης στις ειδικότητες αυτές, εξαρτάται από την επιλογή ή, άλλως, τη διακριτική ευχέρεια των ίδιων των ενδιαφερόμενων Γιατρών.

Επομένως, δεν είναι δυνατή η υποχρεωτικότητα προσμέτρησης και αφαίρεσης του ως άνω τριμήνου από τον συμβατικό χρόνο, που οι ενδιαφερόμενοι Γιατροί ασκούνται στη Παθολογία και τη Χειρουργική για την απόκτηση των τίτλων των ειδικοτήτων αυτών και άρα τροποποίησης των ορισμένου χρόνου συμβάσεων εργασίας ιδιωτικού δικαίου που έχουν συνάψει, με αποτέλεσμα την απόλυσή τους, όπως συνάγεται από το ως άνω υπʼαριθ.πρωτ.Υ10δ/45543/15-04-2008 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Οι ενδιαφερόμενοι Γιατροί δεν είναι δυνατόν να υποχρεωθούν, ώστε το τρίμηνο να προσμετρηθεί και αφαιρεθεί από το συμβατικό χρόνο ειδίκευσής τους, γιατί, διαφορετικά, παραβιάζεται η ως άνω διάταξη 3Γ του άρθρου 21 του Νόμου 3580/2007, η οποία ως ειδική διάταξη και εφόσον δεν έχει καταργηθεί, υπερισχύει κάθε άλλης γενικής διάταξης Νόμου.

Επισημαίνω, ότι η διάταξη της παρ.3Γ είναι αυτοτελής και ανεξάρτητη σε σχέση με την διάταξη της παρ.3Β, από δε τη γραμματική της ερμηνεία προκύπτει, ότι η αναγνώριση των τριών μηνών άσκησης ειδικότητας Παθολογίας ή Χειρουργικής αναφέρεται μόνο στους Γιατρούς που έχουν εκπληρώσει ή θα εκπληρώσουν την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου και έχουν επιλέξει να αποκτήσουν τίτλο ειδικότητας που περιλαμβάνει άσκηση στη ειδικότητα της Παθολογίας ή της Χειρουργικής. Επομένως, η φράση "κατʼ επιλογήν των ιδίων των ενδιαφερόμενων Γιατρών", αναφέρεται σε αυτούς και μόνο και όχι σε όλους τους Γιατρούς, όπως εσφαλμένα, κατά την εκτίμησή μου, ορίζεται στην παρ.2 του ως άνω με αριθ.πρωτ.Υ10δ/οικ.7745/16-01-2008 εγγράφου του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

2. Περαιτέρω, σύμφωνα με το άρθρο 21 παρ.3Β εδ.αʼ του Ν.3580/2007, ο χρόνος υπηρεσίας του Γιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα, συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο.

Στην εννεάμηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου, ο Γιατρός υπηρετεί υποχρεωτικά ένα τρίμηνο, σε τμήματα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα, το οποίο προσμετράται, ως χρόνος ειδίκευσης, οποιασδήποτε ειδικότητας που ο Γιατρός επιλέγει να αποκτήσει, εφόσον τα ανωτέρω μνημονευόμενα τμήματα, είναι αναγνωρισμένα να παρέχουν άσκηση για ειδίκευση.

Επίσης, το άρθρο 21 παρ.3Β εδ.βʼ του Ν.3580/2007, ορίζει ότι ομοίως συνυπολογίζεται (προσμετράται) για τη λήψη της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο Γιατρός, ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα Νοσοκομείου, εφόσον το τμήμα είναι αναγνωρισμένο.

Ομοίως, σύμφωνα με το άρθρο 21 παρ.3Β εδ.γʼ του Ν.3580/2007, όπως το εδάφιο αυτό προστέθηκε με το άρθρο 8 του Ν.3627/2007 (ΦΕΚ Αʼ 292), Γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου, που κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του αποσπάσθηκε ή αποσπάται σε τμήμα Νοσοκομείου, που αναγνωρίζεται ως κατάλληλο για την απόκτηση της ειδικότητας που επιθυμεί, θεωρείται ότι έχει ισόχρονα ασκηθεί στην ειδικότητα αυτή.

Στο ως άνω υπʼαριθ.πρωτ.Υ10δ/45543/15-04-2008 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης αναφέρεται, ότι

«Οι Γιατροί τοποθετούνται για ειδίκευση στα νοσοκομεία, για την απόκτηση μιας κύριας ειδικότητας και για όσο χρόνο απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητας …………… Οι ορισμένου χρόνου συμβάσεις που οι γιατροί έχουν συνάψει με τα νοσοκομεία ……… είναι ίσες με το χρόνο που απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητάς τους. Εφόσον ο χρόνος που απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητας, για τους γιατρούς που έχουν εκπληρώσει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, μειώθηκε, υποχρεούνται ……… να προσκομίσουν το σχετικό πιστοποιητικό – εν προκειμένω τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου – ώστε το τρίμηνο να προσμετρηθεί και αφαιρεθεί από το συμβατικό χρόνο ειδίκευσής τους».

Διερωτώμαι εύλογα για την σκοπιμότητα της παροχής πλασματικού χρόνου ειδίκευσης, όταν θα υπάρξουν ειδικευόμενοι Γιατροί, οι οποίοι, ενώ δεν θα έχουν πραγματοποιήσει αναγκαία τμήματα άσκησης σε αντικείμενα της ειδικότητας που επιθυμούν να αποκτήσουν, θα έχουν "αναγκασθεί" σε συμβατική αποδέσμευση, με την υπογραφή σχετικής τροποποίησης στη σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, που έχουν συνάψει με το οικείο Νοσοκομείο, με το πρόσχημα αφαίρεσης του τριμήνου από το συμβατικό χρόνο ειδίκευσής τους.

Και βεβαίως πως θα είναι δυνατή η ολοκλήρωση της ειδικότητας από τον Γιατρό, που επί της ουσίας θα είναι ελλειμματική, αφού θα έχει λήξει η σύμβαση εργασίας με την δική του συναίνεση, εφόσον συνυπέγραψε.

Και βεβαίως διερωτώμαι, περαιτέρω, πως θα καταστεί δυνατή η συμμετοχή στις εξετάσεις ειδικότητας, όταν θα υπάρχει αδυναμία προσκόμισης της σχετικής βεβαίωσης στην αρμόδια Διεύθυνση της Νομαρχίας, στην οποία θα πρέπει να πιστοποιείται ότι έχει πραγματοποιηθεί πλήρης ειδικότητα, σύμφωνα με τις επιταγές της κείμενης νομοθεσίας;

Εν όψει των ανωτέρω σκέψεων θεωρώ, ότι οι ειδικευόμενοι Γιατροί θα πρέπει να αρνούνται την υπογραφή τροποποίησης της σύμβασης εργασίας ιδιωτικού δικαίου που τους αφορά, ως μη σύννομης, επιφυλασσόμενοι ρητά των νομίμων δικαιωμάτων τους.

Με εκτίμηση

Δρ Μιχαήλ Δ. Μιχαήλ

Δικηγόρος παρ' Αρείω Πάγω

Να σαι καλά για την ενημέρωση!!Προτείνω όλους τους συναδέλφους που ενδιαφέρονται για τη μείωση να υπογράψουν γρήγορα τη νέα σύμβαση διότι παραμονεύουν κάποιοι ουρανοκατέβατοι δικηγόροι όπως αυτός ο Δρ Μιχαήλ.Όταν είναι κάτι προς όφελός μας, κωφεύουν οι δικηγόροι!!Αλλά εμείς φταίμε που κατηγορούμε ο ένας τον άλλον.Οι συνάδελφοι κατηγορούν εμάς που θέλουμε να τελειώσουμε την παρωδία της ειδικότητας που κάνουμε, ότι και καλά θα εκπαιδευτούμε 3 μήνες λιγότερο!!3 μήνες λιγότερη απόλυτη λάντζα!!!Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Μπράβο σου συνάδελφε διότι μοιράζεσαι τις πληροφορίες σου και μας κάνεις όλους πιο δυνατούς!!

Η δύναμη είναι πλέον στη πληροφόρηση και λιγότερο στη γνώση!

Και διερωτώμαι με την σειρά μου κύριε Μιχαήλ, πως τελειώνετε εσείς τη Νομική όταν δεν πατάτε οι περισσότεροί σας σε κανένα αμφιθέατρο, και σας χαλάει ότι θα μετρήσουν 3 μήνες μάχιμου αγροτικού στην ειδικότητά μας???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σαι καλά για την ενημέρωση!!Προτείνω όλους τους συναδέλφους που ενδιαφέρονται για τη μείωση να υπογράψουν γρήγορα τη νέα σύμβαση διότι παραμονεύουν κάποιοι ουρανοκατέβατοι δικηγόροι όπως αυτός ο Δρ Μιχαήλ.Όταν είναι κάτι προς όφελός μας, κωφεύουν οι δικηγόροι!!Αλλά εμείς φταίμε που κατηγορούμε ο ένας τον άλλον.Οι συνάδελφοι κατηγορούν εμάς που θέλουμε να τελειώσουμε την παρωδία της ειδικότητας που κάνουμε, ότι και καλά θα εκπαιδευτούμε 3 μήνες λιγότερο!!3 μήνες λιγότερη απόλυτη λάντζα!!!Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Μπράβο σου συνάδελφε διότι μοιράζεσαι τις πληροφορίες σου και μας κάνεις όλους πιο δυνατούς!!

Η δύναμη είναι πλέον στη πληροφόρηση και λιγότερο στη γνώση!

Και διερωτώμαι με την σειρά μου κύριε Μιχαήλ, πως τελειώνετε εσείς τη Νομική όταν δεν πατάτε οι περισσότεροί σας σε κανένα αμφιθέατρο, και σας χαλάει ότι θα μετρήσουν 3 μήνες μάχιμου αγροτικού στην ειδικότητά μας???

Συνάδελφε, μάλλον άστοχη η παρατήρηση σου. Αν ψαξεις στους "τελειωμένους" θα διαπιστώσεις ότι ο κ. Μιχαήλ έχει γνωμοδοτήσει και άλλες φορές, όταν αυτό του ζητήθηκε από συναδέλφους και ενώσεις συναδέλφων, όπως προφανώς έγινε τώρα από τον κ. Βαρνάβα.

Αν οι συνθήκες ήταν αντίστροφες, δηλαδή αν ένας δικηγόρος σε καλούσε να εξετάσεις έναν συγγενή του και ο κύριος Μιχαήλ έβρισκε αντίθετη με τα συμφέροντα του τη διάγνωσή σου (πχ έδινες 3 επιπλέον μήνες ζωής στη θεία που περίμενε να κληρονομήσει), θα ήταν λογικό να επιτεθεί συλλήβδην εναντίον του τρόπου εκπαίδευσης των γιατρών στην Ελλάδα ;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα τη γνώμη σου.Ειναι καλό να ακούμε ο ένας τον άλλον.Όσο αναφορά το συμφέρον μας στη δεδομένη χρονική στιγμή και στον συγκεκριμένο νόμο, είναι πολλοί συνάδελφοι που δεν επιθυμούν την 3μηνη μείωση ο καθένας για τον δικό του λόγο.Είτε γιατί επιθυμεί τους μισθούς 3 ακόμη μηνών,είτε είναι ευχαριστημένος με την ειδικότητά του κτλ.Είμαστε όμως και αρκετοί που επιθυμούμε να γίνει πράξη ο νόμος, για τους δικούς μας λόγους,όπως και οι εκατοντάδες των συναδέλφων που θα μειωθεί η αναμονή τους.Δεκτή η παρατήρησή σου αλλά καλύτερα θα ήταν να είμαστε πιο αλληλέγγυοι μεταξύ μας!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως ΔΕΝ χαιρομαι καθολου που θα μεινω 3 μηνες επιπλεον ανεργος.Και ΝΑΙ , μου φαινεται γελοιο απο τα 2 χρονια που επρεπε να κανω για γαστρεντερολογια , κανοντας ενα αγροτικο του "κωλου", να μου αφαιρουνται 6 μηνες ειδικευσης.

Σαπιλα Σαπιλα Σαπιλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο μου δεν συνεργάζονται!Αρχίζω να μιλώ με φίλους δικηγόρους!Το ίδιο έγινε σε ένα άλλο νοσοκομείο στο αγροτικό μου όταν δεν μας έδιναν το νοσοκομειακό επίδομα.Συμμορφώθηκαν τελικά μετά από αρκετή προσπάθεια βέβαια.Έλεος πια!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο μου δεν συνεργάζονται!Αρχίζω να μιλώ με φίλους δικηγόρους!Το ίδιο έγινε σε ένα άλλο νοσοκομείο στο αγροτικό μου όταν δεν μας έδιναν το νοσοκομειακό επίδομα.Συμμορφώθηκαν τελικά μετά από αρκετή προσπάθεια βέβαια.Έλεος πια!!!!

τι εννοεις συμμορφωθηκαν,ποιοι?τι ειπαν οι δικηγοροι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν κατακλείδι αν κάποιος έχει κάνει αγροτικό , τελικά , δεν τον υποχρεώνει κανείς και δεν έχει καμία συνέπεια αν δεν δηλώσει για μείωση κατά 6 μήνες της ειδικότητας του, οπότε το ΦΕΚ είναι ψιλονόμος.....

Για τις πέτρες όλοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που είπαμε και αισθανόμαστε αν καταλάβαμε καλά είναι ότι δεν έχει εφαρμοστεί καθολικά ο νόμος και η αίσθηση που δημιουργείται είναι ότι μάλλον πρέπει εμείς να φροντίσουμε για εφαρμογή αυτού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν κατακλείδι αν κάποιος έχει κάνει αγροτικό , τελικά , δεν τον υποχρεώνει κανείς και δεν έχει καμία συνέπεια αν δεν δηλώσει για μείωση κατά 6 μήνες της ειδικότητας του, οπότε το ΦΕΚ είναι ψιλονόμος.....

Για τις πέτρες όλοι.

εννοεις φανταζομαι αυτους που ηδη εχουν υπογραψει τις συμβασεις πριν το νομο.οχι αυτους που υπεγραψαν μετα το νομο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο μου δεν συνεργάζονται!Αρχίζω να μιλώ με φίλους δικηγόρους!Το ίδιο έγινε σε ένα άλλο νοσοκομείο στο αγροτικό μου όταν δεν μας έδιναν το νοσοκομειακό επίδομα.Συμμορφώθηκαν τελικά μετά από αρκετή προσπάθεια βέβαια.Έλεος πια!!!!

τι εννοεις συμμορφωθηκαν,ποιοι?τι ειπαν οι δικηγοροι?

Συμμορφώθηκαν οι τότε διοικητικοί όσο αναφορά το νοσοκομειακό επίδομα, μετά από ένα απλό έγγραφο που έστειλα στο γραφείο μισθοδοσίας και ρωτούσα για ποιο λόγο δεν λαμβάνουμε το επίδομα αυτό.Κάθε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να σου απαντήσει σε 15 ημέρες.Τελικά το πήραν αναδρομικά μέχρι και οι πριν 2 χρόνια αγροτικοί!!Αν ζητήσεις απάντηση εγγράφως όλα αλλάζουν.Αυτό θα κάνω και τώρα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο μου δεν συνεργάζονται!Αρχίζω να μιλώ με φίλους δικηγόρους!Το ίδιο έγινε σε ένα άλλο νοσοκομείο στο αγροτικό μου όταν δεν μας έδιναν το νοσοκομειακό επίδομα.Συμμορφώθηκαν τελικά μετά από αρκετή προσπάθεια βέβαια.Έλεος πια!!!!

τι εννοεις συμμορφωθηκαν,ποιοι?τι ειπαν οι δικηγοροι?

Συμμορφώθηκαν οι τότε διοικητικοί όσο αναφορά το νοσοκομειακό επίδομα, μετά από ένα απλό έγγραφο που έστειλα στο γραφείο μισθοδοσίας και ρωτούσα για ποιο λόγο δεν λαμβάνουμε το επίδομα αυτό.Κάθε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να σου απαντήσει σε 15 ημέρες.Τελικά το πήραν αναδρομικά μέχρι και οι πριν 2 χρόνια αγροτικοί!!Αν ζητήσεις απάντηση εγγράφως όλα αλλάζουν.Αυτό θα κάνω και τώρα!!

30 ....μην κλέβεις! :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά,τι κατάσταση είναι αυτή.

Περιμένω στη λίστα αναμονής για παθολογία στην Κατερίνη και έχω την αίσθηση ότι οι διοικητικοί του νοσοκομείου εκεί μας κοροιδεύουν. Τους πηγαίνω την δεύτερη εγκύκλιο του υπουργείου και εξακολουθούν να λένε ότι δεν είναι ακόμη σίγουροι και ΘΑ στειλουν ερωτηση στο υπουργειο κοκ, και όλα αυτά εδώ και τρεις μήνες.

Παίρνω τηλ. στο υπουργείο και μου λένε ότι οι συμβασεις των διορισμένων που έχουν κάνει αγροτικό πρέπει να μειωθούν κατά 3 μήνες και μετά την 2η εγκύκλιο δεν υπάρχει πλέον δικαιολογία από τα κατα τόπους νοσοκομεία.

Και το τραγικό είναι οτι με όλη αυτήν την κατάσταση έχω χάσει μέχρι στιγμής δύο χρόνια αναμονής από το ειδικό μέρος καθώς έχουν μπει μπροστά μου άτομα που είχε τύχει να δηλώσουν σε νοσοκομείο που μείωσε τις συμβάσεις εδώ και δύο μήνες.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

Υπάρχει κάποια λύση??? emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε την εγκύκλιο και έναν δικηγόρο και ξαναπήγαινε τη Δευτέρα.

ΝΑ τους πεις να παρουν τηλεφωνο την υπευθυνη στο υπουργειο να ρωτησουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω.

btw υπάρχουν και άλλα νοσοκομεία στην Ελλάδα τα οποία δεν έχουν μειώσει ακόμη τις συμβάσεις???

Στα δικαστήρια να τους πας γιατί παντού τις μείωσαν και άρα παρανομούν(σε δουλεύουν) όπως έγινε στα άγονα που άλλοι δήλωσαν 29/4/2008 ειδικότητα και άλλοι ... θα δηλώσουν όποτε τύχει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας !!!!!!έχω να μπω πολλούς μήνες(ΝΑΙ DOC COOL.....!!!!!το έκανα,είμαι κυρία κυρίουυυυ) και διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και έχω να σας πω και να ρωτήσω αν ξέρετε τα εξής...

Είμαι σε ένα πανεπιστημιακό νοσοκομείο και κάνω γενική ιατρική.Το λοιπόν,σε εμάς ακόμη δεν έχουν κάνει τις συμβάσεις....της γενικής ιατρικής....

1.δεν μας καθοδηγεί κανείς ως προς το τι θα κάνουμε....ούτε ελεγεία,ούτε συντονιστής ,ούτε γραφείο προσωπικού,όλοι δηλώνουν άσχετοι και ο καθένας απλά λέει την άποψή του...την προσωπική.

2.Εμένα προσωπικά μου είπαν-κόψε όλη την χειρουργική!!!!

Και ρωτάω εγώ τώρα-μα πώς θα υπογράψω μια σύμβαση και θα κατοχυρωθώ ότι ούτε στις εξετάσεις δεν θα έχω πρόβλημα αφού δεν θα έχω κάνει ένα βασικό τμήμα,πώς θα διαφοροποιηθώ από τους συναδέλφους που έχουν ήδη κάνει τις ειδικότητες παθολογία και χειρουργικά μελλοντικά(αφού σύμφωνα με τον νόμο μόνο από κει μπορούμε να κόψουμε-ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΚΟΨΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΑΜΗΝΟ ΔΗΛΑΔΗ)και αν αρνηθώ να υπογράψω τι γίνεται?

Πριν μπείτε σε διαδικασία απαντήσεων να σημειώσετε ότι-

1.Η ελεγεία λέει περιμένετε στείλαμε υπόμνημα,πήραμε εμεις τηλέφωνο στο υπουργείο-ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕΙΑΣ

2.Το υπουργείο λέει κόψτε και μας πιέζει το γραφείο προσωπικού

Αν κάποιος ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ σε κάποιο άλλο νοσοκομείο έχει κάτι να μας πει παρακαλώ άμεσα να επικοινωνήσει μαζί μου διότι όπως καταλαβαίνετε ,μερικοί από εμάς έστω και 20 ημέρες να κόψουν προλαβαίνουν στο τέλος ημερομηνία εξετάσεων συντομότερη και έχουμε αρκετούς ειδικευόμενους για τους οποίους ισχύει το παραπάνω.Οι οποίοι βέβαια προς το παρόν αν κουνηθούν και το κάνουν δεν ξέρουν αν θα έχουν πρόβλημα μελλοντικά αφού κανείς δεν μας κατοχυρώνει μα ΚΑΝΕΙΣ.

Ευχαριστώ πολύ ,όποιος ξέρει κάτι ας το μοιραστεί με εμάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω και δεν θέλω να σχολιάσω το χάλι της γενικής ιατρικής και όλου του συστήματος...Αλλά μια και μου κίνησες την περιέργεια, μπορείς να μου πεις τι στο καλό είναι η ελεγεία, γιατί εγώ μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι είδος ποίησης...(περίπου σαν αυτά που γράφει ο ποιητής Άγγελος ένα πράγμα....)

emconfused

ΥΓ: Αν κατάλαβα καλά, παντρεύτηκες, οπότε να πω και βίον ανθόσπαρτον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΕΓΕΙΑ - Ελληνική Εταιρεία Γενικής Ιατρικής emrose

Εξυπνάδες...Ελεγεία είναι αυτό που μόλις έβαλε η μαμά της Άννας Κόμη, διαβάστε το όλοι...(αν και είναι ελεγείο, αλλά δεν πρόκειται να το διορθώσω εκεί).

:rolleyes:

ΥΓ: το κλίνει κιόλας η γενική γιατρός μας, "η ελεγεία, της ελεγείας", το γράφει και με μικρά.....Τα νεύρα μου και τα χάπια μου, Τάσο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ψιτ αηδίες εδώ το ....καίγεται και εσείς μια ζωή.....συμπαθέστατοι......και κάτω από αυτή την συγκεκριμένη λέξη ,καταλαβαίνετε προφανώς τι εννοώ......το ραδίκι σου λέει κάτι???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που μου αρέσει στους γενικούς (εν γένει) γιατρούς είναι ότι μόλις τους τσιγκλίσεις λίγο αποκαλύπτεται το ...βάθος τους, η ποιότητα, η καλλιέργεια και άλλα τινά. Και δυστυχώς το 90% των γενικών έτσι είναι, σαν την παραπάνω....

Δεν τους ενδιαφέρει αν θα μάθουν τίποτα από χειρουργική πχ, αλλά αν θα προλάβουν τις προθεσμίες και αν θα έχουν κανένα πρόβλημα αναγνώρισης μετά. (Θυμηθείτε ότι είναι η 4η ή 5η γενική γιατρός που ρωτάει αυτό το θέμα εδώ το τελευταίο δίμηνο....και με τα ίδια λόγια πάνω-κάτω. Η προηγούμενη αν θυμάστε ήθελε να μειώσει την παθολογία, αφού λέει είχε κάνει το αγροτικό).

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.