Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

Τάσο να σε ρωτήσω κάτι?μπορεί κάποιος να έχει κάνει αγροτικό και να μην καταθέσει στη νομαρχία βεβαίωση εκπλήρωσης αγροτικού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί τελείως. Η ιστοσελίδα της ΔΑΠ γράφει μεταξύ άλλων για τη συνάντηση με τον υπουργό:

"... 4)3ΜΗΝΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΕΝΩ 6ΜΗΝΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟΣΠΑΣΤΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΕΝΗ."

Εγώ που διορίζομαι σε λίγες μέρες τι θα κάνω;;; Δεν είχα αποσπαστεί σε νοσοκομείο κατά τη διάρκεια του αγροτικού, αλλά η νομαρχία μου λέει πως θα μου αναγνωρίσει 6 μήνες από το αγροτικό. Τώρα η ΔΑΠ λέει άλλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος ξερει βρε παιδια εγκυρα τι συμβαινει με αυτο το θεμα???

Αυτη η διευκρινιστικη που εβγαλε η νομαρχια Αθηνων στις 16-1-08 δεν αναφερει πως ολοι αναγνωριζουν 3 μηνες κατ επιλογην (χειρουργικη η παθολογια) και επιπλεον χρονο ΜΟΝΟ ΑΝ "κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του, αποσπάσθηκε ή αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου που έχει αναγνωριστεί να χορηγεί άσκηση στην ειδικότητα." ?????

Απο που λοιπον βγαζετε το συμπερασμα για 6 μηνες σε ολους???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν παρεις τηλεφωνο στο υπουργειο θα σου πουν πως αν εχεις κανει αγροτικο αυτοματως προσμετραται ως 6μηνες ειδικοτητας χειρουργικης ή παθολογιας.και εγω στην αρχη ειχα καταλαβει οτι ΑΝ θελω το κανω αυτο,αλλα....παντως κανε ενα κοπο και ρωτα το υπουργειο. τι να πω,ή αυτοι δεν ξερουν ελληνικα ή εμεις δεν καταλαβαινουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά ρε παιδιά έλεος τι σκατοχώρα είναι αυτή που ζούμε?????????????έλεος είναι τόσο δύσκολο η/ο υπεύνη/ος των ειδικοτήτων στο κωλουπουργείο να γράψει ένα κωλοχαρτο στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ που να ξεκαθαρίζει το τοπίο και να το στείλει με ένα κωλοΦΑΞ στις νομαρχίες????????τι απλούστερο??????Αμάν Αμάν!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον τωρα θα κανω και εγω την ερωτηση που καιει εγκεφαλικα κυτταρα ετσι για να δω τι emoticon θα βαλει ο Τασος στην ερωτηση μου...

Ερωτηση: Με 12μηνο αγροτικο αναγνωριζονται 6 μηνες παθολογιας η χειρουργικης και τα λοιπα...

Με 24μηνες παθολογια γλιτωνεις 3 μηνες αγροτικο μονο????? ΓΙΑΤΙ?

Μηπως επειδη το αγροτικο ειναι πιο σημαντικο εκπαιδευτικα απο την ειδικοτητα????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον τωρα θα κανω και εγω την ερωτηση που καιει εγκεφαλικα κυτταρα ετσι για να δω τι emoticon θα βαλει ο Τασος στην ερωτηση μου...

Ερωτηση: Με 12μηνο αγροτικο αναγνωριζονται 6 μηνες παθολογιας η χειρουργικης και τα λοιπα...

Με 24μηνες παθολογια γλιτωνεις 3 μηνες αγροτικο μονο????? ΓΙΑΤΙ?

Μηπως επειδη το αγροτικο ειναι πιο σημαντικο εκπαιδευτικα απο την ειδικοτητα????

emband
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήγα στο γραφείο προσωπικού του Νοσοκομείου μου για άσχετο λόγο και εκεί μου είπαν ότι αναγνωρίζεται σε όλους αναδρομικά το επιπλέον τρίμηνο απο το αγροτικό. Δηλαδή θα τελειώσουμε όλοι 3 μήνες νωρίτερα. Την επόμενη εβδομάδα θα σταλεί επίσημο χαρτί στις κλινικές. Εγώ χαίρομαι γιατί έχω μπούχτήσει απο την ειδικότητα, αλλά άλλοι σκέφτονται οτι θα βγουν 3 μήνες νωρίτερα στην ανεργία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήγα στο γραφείο προσωπικού του Νοσοκομείου μου για άσχετο λόγο και εκεί μου είπαν ότι αναγνωρίζεται σε όλους αναδρομικά το επιπλέον τρίμηνο απο το αγροτικό. Δηλαδή θα τελειώσουμε όλοι 3 μήνες νωρίτερα. Την επόμενη εβδομάδα θα σταλεί επίσημο χαρτί στις κλινικές. Εγώ χαίρομαι γιατί έχω μπούχτήσει απο την ειδικότητα, αλλά άλλοι σκέφτονται οτι θα βγουν 3 μήνες νωρίτερα στην ανεργία.

Και άλλοι σκέφτονται ότι θα αρχίσουν 3 μήνες νωρίτερα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον.....για να λυσω καποιες αποριες

πηγα και ρωτησα στο υπουργειο

για το τι θα ισχυει απο σημερα ,με την υπαρχουσα κατασταση των εννιαμηνων αγροτικων.....

αν εκπληρωσεις την 9 μηνη υπηρεσια υπαιθρου σου θα σου αναγνωριζονται 6 μηνες ειδικοτητας (βασικης-δηλαδη χειρουργικης ή παθολογιας ) και θα σου αφαιρεθουν...(οχι απο το ειδικο μερος)

αν δεν ολοκληρωσεις το αγροτικο θα σου αναγνωριζονται 3 μηνες

για το αν θα ισχυσει αυτο αναδρομικα δεν γνωριζω και δεν γνωριζουν και αυτοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον.....για να λυσω καποιες αποριες

πηγα και ρωτησα στο υπουργειο

για το τι θα ισχυει απο σημερα ,με την υπαρχουσα κατασταση των εννιαμηνων αγροτικων.....

αν εκπληρωσεις την 9 μηνη υπηρεσια υπαιθρου σου θα σου αναγνωριζονται 6 μηνες ειδικοτητας (βασικης-δηλαδη χειρουργικης ή παθολογιας ) και θα σου αφαιρεθουν...(οχι απο το ειδικο μερος)

αν δεν ολοκληρωσεις το αγροτικο θα σου αναγνωριζονται 3 μηνες

για το αν θα ισχυσει αυτο αναδρομικα δεν γνωριζω και δεν γνωριζουν και αυτοι

ισχύει
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω αν ειμαι emofftopic ,αλλα θελω να ρωτησω κατι: θα καταργηθει το αγροτικο καποια στιγμη(το ακουω 1-2 χρονια τωρα) ? Κι αν ναι, θα θεωρειται πλεονεκτημα γι'αυτους που προλαβανε και κανανε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε εμάς είπαν οτι θα αφαιρεθεί και απο το ειδικό μέρος και είναι σίγουρο. Αχ, μακάρι να ισχύσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ημουν με κατι φιλους εξω που κανουν ειδικοτητα στην επαρχια και μου ειπαν οτι τους ενημερωσε το γραφειο προσωπικου οτι θα τους αφαιρεθει καποιο χρονικο και απ το ειδικο μερος

η πληροφορια ελεγχεται αλλα μαλλον ισχυει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια ενα λεπτο γιατι εχω χασει την μπαλα... εγω ειναι να τελειωσω το αγροτικο το καλοκαιρι και στο καπακι να αρχισω ειδικοτητα. υπαρχει περιπτωση ακομα και για αναισθησιολογια που περιμενω να τους αναγνωριστουν αυτους που τελειωνουν την ειδικοτητα 3 μηνες επιπλεον και να φυγουν 3 μηνες νωριτερα, δηλ. ΑΥΡΙΟ!!!! και σε αυτην την περιπτωση εμενα να μου αναγνωρισουν μονο 3 μηνες... Το αθανατο ΥΥΚΑ αντι να μειωσει την ανεργια των γιατρων προσπαθει μου φαινεται σε συνεργασια με το υπουργειο οικονομικων να μειωσει την ανεργια των λογιστων... Λογιστη θα βαλω. Δεν γινεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ημουν με κατι φιλους εξω που κανουν ειδικοτητα στην επαρχια και μου ειπαν οτι τους ενημερωσε το γραφειο προσωπικου οτι θα τους αφαιρεθει καποιο χρονικο και απ το ειδικο μερος

η πληροφορια ελεγχεται αλλα μαλλον ισχυει

ειδικευόμενοι που έχουν κάνει αγροτικό και βρίσκονται στο τελευταίο τρίμηνο της ειδικότητας χειρουργικής, παθολογίας ενημερώνονται για την άμεση απόλυσή τους.

π.χ. Λαϊκό, Παίδων Αγία Σοφία, Μποδοσάκειο Πτολεμαϊδας, Μαμάτσειο Κοζάνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα την εντύπωση οτι η μείωση της ειδικότητας(λόγω αγροτικού)ίσχυε και για την γενική ιατρική.Πήρα τηλ όμως στο Λαϊκό που έχω καταθέσει τα χαρτιά μου και μου είπαν οτι για μας δέν ισχύει.Γιατί άραγε?6 μήνες παθολογίας έχουμε και 6 μήνες χειρουργικής.Δέν θα έπρεπε να μειωθεί και σε μάς κάτι λόγω αγροτικού?Όχι μου είπε ο γραμματέας του Λαϊκού.''Σε εσάς δέν υπάρχει καθόλου μείωση,ούτε κάν αυτή του τριμήνου που ίσχυε έως τώρα στις άλλες ειδικότητες''.Εσείς το ξέρατε?Εγώ δεν είχα ιδέα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, δε θέλω να ακουστώ κακός, αλλά συνειδητοποιείς ότι η εκπαίδευση στην ειδικότητα της Γεν. Ιατρικής είναι τόσο τραγική που ακούγεται πολύ προκλητικό να μη θέλεις να κάνεις καθόλου Παθολογία πριν βγεις Γεν. Ιατρός;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Γενική Ιατρική έπρεπε να υπήρεχε εξειδίκευση-πραζολολογία(πραζόλες),μσαφολογία(ΜΣΑΦ),γεροντομπαρουφολογία!!

άλλωστε το όπλο του γενικού ιατρού είναι η σφραγίδα και το βιβλιάριο!!Από τους 10 γενικούς ο 1-2 αξίζουν ιατρικά,όλοι οι άλλοι είναι λίγο απόλα και τζατζίκι.

Τα παιδιά απλώς βιάζονται να πάρουν το χαρτί να εκδράμουν προς τα κέντρα υγείας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.nomarxia.gr/ypiresies/ygeia/fil...isis_xronou.doc

Τι διευκρινήση ήταν αυτή??Καταλάβατε κάτι περισσότερο?

Αδερφέ αυτή η διευκρινήση προέκυψε απο αίτηση που κατέθεσα στην τοπική Διευθ.Υγείας (σχετικά με το πόσο και τι αναγνωρίζεται) και ζήτησα να προωθηθεί στο ΥΥΚΑ...

Μου την έστειλαν και στο σπίτι...

Πάραυτα, έξι μέρες μετά έλαβα και 2η απάντηση... Όχι μόνο εγώ, αλλα και η τοπική Διευθ.Υγείας...

Και για φαντάσου...Δεν ήταν ταυτόσημες... :anavwfwties:

Αυτό που μετράει είναι οτι γράφει ρητά αυτο που παραπάνω συζητάμε... 6 μήνες (3 απο το τρίμηνο + 3 απο την ολοκλήρωση για όλους 9μηνίτες και 15μηνίτες) .-

Δε χρειάζεται να αναφέρω τη σύγχιση που προέκυψε.

Το θέμα που προκύπτει απο δω και πέρα είναι άλλο...

Τι συμβάσεις υπογράφουν στα νοσοκομεία;;;;;;

Γιατι πολύ απλά η αφαίρεση 6 αντί για 3 μήνες μειώνει το χρόνο αναμονής....

Αλλά ποιος αλλάζει έτσι τις συμβάσεις και επίσης τα πρωτόκολα αναμονής στις Διευθ.Υγείας, αν δεν τους το κάνει κάποιος λιανά;;;;;

Έχω κάνει και 2η αίτηση, τις οποίας απάντηση αναμένω, ουτωσώστε να τους στείλουν μασημένη τροφή...

Για κάθε νεότερο θα ενημερώσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, ορίστε και η 2η απάντηση: ΘΕΜΑ: Απάντηση σε αίτηση

Σχετ: 1. Το με αρ.7410/18-10-07 έγγραφο της Ν.Α.Ημαθίας. 2. Το με αρ.Υ10δ/οικ.7745/16-1-08 έγγραφό μας.

Σε απάντηση ερωτημάτων σας, που μας διαβίβασε η Δ/νση Υγείας της Νομ. Αυτ/σης Ημαθίας σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

Τόσο η τρίμηνη προεκπαίδευση που πραγματοποίησαν ή πραγματοποιούν οι γιατροί, πριν την τοποθέτησή τους για την ενιαύσιο υπηρεσία υπαίθρου, όσο και το πρώτο τρίμηνο που υπηρετούν ή Θα υπηρετήσουν οι υπόχρεοι γιατροί κατά την εκπλήρώση της εννεάμηνης πλέον υπηρεσίας υπαίθρου, προσμετρώνται, ως χρόνος ειδίκευσης, οιασδήποτε ειδικότητας που οι γιατροί επιλέγουν να αποκτήσουν.

Επίσης σε όλους τους γιατρούς που εκπληρώνουν την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, δωδεκάμηνη ή εννεάμηνη, αναγνωρίζονται επιπλέον τρεις μήνες άσκησης ειδικότητας Παθολογίας ή Χειρουργικής.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στις Δ/νσεις Υγείας των Νομ. Αυτ/σεων , οι οποίες έχουν ήδη ενημερωθεί με το σχετικό (2).

Η

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ

ΒΑΣ.ΠΑΠΑΝΟΤΗ

ΑΠΟΔΕΚΤΗΣ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ Νομαρχιακή Αυτ/ση Ημαθίας Δνση Υγείας και Πρόνοιας Τμήμα Κοιν. Αρωγής

M. Αλεξάνδρου 35

591 00 ΒΕΡΟΙΑ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΝΟΜΗ

Δ/νση Προσωπικού N.Π. Τμήμα Δ'

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Γενική Ιατρική έπρεπε να υπήρεχε εξειδίκευση-πραζολολογία(πραζόλες),μσαφολογία(ΜΣΑΦ),γεροντομπαρουφολογία!!

άλλωστε το όπλο του γενικού ιατρού είναι η σφραγίδα και το βιβλιάριο!!Από τους 10 γενικούς ο 1-2 αξίζουν ιατρικά,όλοι οι άλλοι είναι λίγο απόλα και τζατζίκι.

Τα παιδιά απλώς βιάζονται να πάρουν το χαρτί να εκδράμουν προς τα κέντρα υγείας

Αγαπητέ συνάδελφε,καταρχήν με αφήνει παγερά αδιάφορη η εργασία στο δημόσιο(κέντρο υγείας),μετά το πέρας της ειδικότητας μου.Επίσης πρέπει να σου πώ οτι έχω δεί ειδικευόμενο της γενικής ιατρικής να λιώνει στο διάβασμα και στις εφημερίες στα 4 χρόνια της ειδίκευσης.Γιατι στην ειδικότητα μου γίνεσαι καλός μόνο άν το κυνηγήσεις μέσα στο νοσοκομείο.Επίσης έχω δεί ειδικευόμενο παθολογίας,να ξύνεται και να πασάρει εφημερίες,γιατι τα είχε όλα γραμμένα μιάς και είχε έτοιμο ιατρείο να τον περιμένει μόλις τελειώσει την ειδικότητα του.Για έλα τώρα και πές μου ποιός απο τους 2 θα έπρεπε να κάνει τις εξειδικεύσεις που προανέφερες?Οι γενικοί ιατροί σας αρέσει δέ σας αρέσει θα γονατίσουν πολλές ειδικότητες.Επίσης το ελέυθερο επάγγελμα έχει πολλές απαιτήσεις σήμερα.Το πόσο καλός θα γίνεις εξαρτάται στο μεγαλύτερο μέρος απο σένα.Οπότε άν θέλεις να ιδιωτεύσεις οφείλεις να κυνηγάς την τελειότητα.Την οποία δέν θα πετύχεις μόνο με τη βοήθεια των φίλτατων επιμελητών και διευθυντών των νοσοκομείων(ας μήν ξεχνάμε οτι κι αυτοί δημόσιοι υπάλληλοι είναι.....ότι κι άν αυτό σημαίνει...)αλλα και με πολύ διάβασμα,συνέδρια,επιμόρφωση,και πολύ πολύ πολύ δουλειά!!

Φροντίστε κι εσείς με τη σειρά σας να γίνετε οσο καλύτεροι μπορείτε,για να μήν μας φοβάστε εμάς τους γενικούς ιατρούς,και τις κομπλεξικές αηδίες αφήστε τες στην άκρη.Όλοι εδω μέσα συνάδελφοι είμαστε. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, δε θέλω να ακουστώ κακός, αλλά συνειδητοποιείς ότι η εκπαίδευση στην ειδικότητα της Γεν. Ιατρικής είναι τόσο τραγική που ακούγεται πολύ προκλητικό να μη θέλεις να κάνεις καθόλου Παθολογία πριν βγεις Γεν. Ιατρός;

Εύλογη η απορία σου.Άν και δέν θα την έλεγα τραγική.Θα την έλεγα ελειπή(για να μήν κατινίζουμε πλαγίως...).Εδώ που τα λέμε το Ελληνικό κράτος δέν ήταν έτοιμο γι αυτήν την ειδικότητα.Οπότε αστο....και 10 χρόνια να κάναμε,πάλι ελλειπή θα την έλεγες.Τους γενικούς στα νοσοκομεία δεν τους εκπαιδεύουν σωστά.Όποιος θέλει όμως να μάθει θα μάθει,χωρίς να περιμένει βοήθεια.Η ιατρική είναι πάθος και λειτούργημα.Και όποιος πραγματικά το πιστεύει αποκλείεται να μήν προσπαθήσει να γίνει όσο καλύτερος μπορεί.Και όσον αφορά την ερώτηση σου,εγώ δεν είπα να μην κάνω ''καθόλου παθολογία''όπως γράφεις παραπανω.Εγώ είπα να μας ''κόψουν κάτι''.Και εννοούσα 1 μήνα παθολογία,1 μήνα χειρουργική και 1 μήνα παθολογία.Ειλικρινά πιστεύεις οτι αυτοί οι 3 μήνες κάνουν τη διαφορά στην εκπαιδευση σε έναν γενικό ιατρό?Και να στο θέσω κι αλλιώς.Δηλαδή οι ψυχίατροι που δέν θα κάνουν παθολογία καθόλου είναι άξιοι να ασκήσουν την ψυχιατρική?Γιατι φαντάζομαι ξέρεις πόσες παθήσεις μπορεί να οδηγήσουν σε κατάθλιψη,ψύχωση κλπ.Οι δερματολόγοι και οι ενδοκρινολόγοι?Δέν πειράζει που θα κάνουν 6 μήνες λιγότερο ετσι?Να είμαστε λίγο σοβαροί.Εγώ παραπονέθηκα για διάκριση.Και δέν με έπεισες οτι έχω άδικο.Απλά με ειρωνεύτηκες.....Χωρίς να κάτσεις να σκεφτείς τις διακρίσεις.Συνάδελφοι,μετράνε ειδικότητα κανονικά αυτοί που πήραν απόσπαση με μέσον σε νοσοκομεία και τελείωσαν το αγροτικό τους κάνοντας διακομιδές και αιμοληψίες ώς επι το πλήστον.Και όχι εμείς που ασκούσαμε μάχιμα την ιατρική μαζεύοντας τροχαία,και παρέχοντας ότι μπορούσαμε σε εμφραγματίες,και άλλους βαριά πάσχοντες,παίρνοντας τους απο τα σπίτια τους προς τα νοσοκομεία(45 λεπτά δρόμο).Αντί λοιπόν να κατηγορείς τους γενικούς ιατρούς,πείσε με άν μπορείς οτι δέν αξίζω μείωση 3 μηνη της ειδικότητας μου. :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.