Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

Το άλλο με τους ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΥΣ το ξέρεις;;; Πού εισαι βρε ψυχή εσύ;...Χαθήκαμε!!! Καλά είσαι;...Το "Γιατροί φαινόμενα" το διάβασες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply
ψιτ αηδίες εδώ το ....καίγεται και εσείς μια ζωή.....συμπαθέστατοι......και κάτω από αυτή την συγκεκριμένη λέξη ,καταλαβαίνετε προφανώς τι εννοώ......το ραδίκι σου λέει κάτι???

Γένος φυτών της οικογένειας των σύνθετων, της τάξης των σύνανδρων, της κλάσης των δικοτυλήδονων. Περιλαμβάνει οκτώ είδη, από τα οποία τέσσερα φυτρώνουν στην Ελλάδα. Τα ποώδη αυτά φυτά έχουν πασσαλώδη ρίζα και βλαστό με πολλά παρακλάδια.

radiki-agrio-kokkino.JPG

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που μου αρέσει στους γενικούς (εν γένει) γιατρούς είναι ότι μόλις τους τσιγκλίσεις λίγο αποκαλύπτεται το ...βάθος τους, η ποιότητα, η καλλιέργεια και άλλα τινά. Και δυστυχώς το 90% των γενικών έτσι είναι, σαν την παραπάνω....

Δεν τους ενδιαφέρει αν θα μάθουν τίποτα από χειρουργική πχ, αλλά αν θα προλάβουν τις προθεσμίες και αν θα έχουν κανένα πρόβλημα αναγνώρισης μετά. (Θυμηθείτε ότι είναι η 4η ή 5η γενική γιατρός που ρωτάει αυτό το θέμα εδώ το τελευταίο δίμηνο....και με τα ίδια λόγια πάνω-κάτω. Η προηγούμενη αν θυμάστε ήθελε να μειώσει την παθολογία, αφού λέει είχε κάνει το αγροτικό).

:bloodomen:

Διαφωνώ γενικά με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις συναδέλφους.Δεν φταίνε οι γενικοί ιατροί που η εκπαίδευσή τους είναι προβληματική.Στη κλινική μου έρχονται για 2 μήνες και εκπαιδεύονται στη....λάντζα χωρίς να προλαβαίνουν να δουν τίποτα.Η μόνη τους εκπαίδευση είναι να μείνουν σε δική μας εφημερία μήπως και τους μάθουμε κάτι.Μάλιστα όταν εφημερεύουν αλλάζουν ρούχα ή ξεκουράζονται στα αυτοκίνητά τους διότι ο καθηγητής τους δεν τους έχει εξασφαλίσει τίποτα!!Έχουν δίκιο κάποιοι να θέλουν να τελειώσουν γρηγορότερα.Το ίδιο και εγώ,μετά την ειδικότητα θα συνεχίσω εθελοντικά για μερικούς μήνες σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας για να συμπληρώσω τα κενά μου!!!Δεν είναι τρελλό??Πότε θα κάνουμε επίσχεση εργασίας για την εκπαίδευση που δεν έχουμε??Και 5000 ευρώ να μου δίνουν το μήνα δεν φτάνουν να μου ξεπληρώσουν τα χαμένα χρόνια.Εσύ ισως ανήκεις σ αυτούς που είναι ευχαριστημένοι με την ποιότητα της ειδικότητάς τους.Οι περισσότεροι όμως όχι!Χαλάρωσε λοιπόν και άσε τους γενικούς γιατρούς-τουρίστες να τελειώνουν γρηγορότερα τις διακοπές τους.

Πάντα με συναδελφική αγάπη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.Το ίδιο και εγώ,μετά την ειδικότητα θα συνεχίσω εθελοντικά για μερικούς μήνες σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας για να συμπληρώσω τα κενά μου!!!Δεν είναι τρελλό??

Το πρόβλημα είναι ότι εσύ θα συνεχίσεις εθελοντικά για να συμπληρώσεις τα κενά σου, οι γενικοί όμως θα πάρουν μια θεσούλα σε ΚΥ και τα κενά θα τα συμπληρώσουν στου κασίδη το κεφάλι, κοινώς στον κοσμάκη. Γι' αυτό φωνάζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Invitro το να γενικευουμε δεν ειναι σωστο.

Γενικος με γενικο εχει διαφορα.

Ειδικος με ειδικο εχει διαφορα.

Σημασία έχει το ποσο υπευθυνος είναι κάποιος και το κατα ποσο του αρεσει εκεινο που κανει.

Παρατηρω μια απαξιωση για τους γενικους γιατρους και δεν ξερω το γιατι.

Μήπως επειδή αυτή τη στιγμή οι γενικοι γιατροι έχουν την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;

Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια όσους ενδιαφερονται να αναγνωρίσουν τους 3 επιπλέον μήνες από το αγροτικό:

Πάμε στο υπουργείο υγείας, με το χαρτί εκπλήρωσης της υπηρεσίας υπάιθρου. Έξω από το γραφείο για τα αγροτικά (μάλλον το γραφειο 2, δε θυμάμαι) έχουν την αίτηση την οποία συμπληρώνουμε, με την οποία ζηταμε από το υπουργείο να πιστοποιήσει οτι έχουμε υπηρετήσει πλήρως την υπηρεσία υπαίθρου. Μετά, μας στέλνουν το χαρτί στο σπίτι σε 5 αντίγραφα. Το χαρτί αυτό το προσκομίζουμε στο γραφείο προσωπικού, και αυτοί κάνουν την τροποποίηση της σύμβασής μας.

Αυτή την διαδικασία μου είπαν από το γραφείο προσωπικού ότι πρέπει να ακολουθηθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή τη διαδικασία την κάνουν όλοι την ημέρα του διορισμού.

Καταθέτουν τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου, οπότε και η σύμβαση είναι γι αυτούς κατά τρεις μήνες μικρότερη απ' ότι στους μη εκπληρώσαντες.

Τώρα με την αύξηση των μηνών αναγνώρισης, απλά τα γραφεία προσωπικού των νοσοκομείων θα πρέπει να καλέσουν όσους μειώθηκε κατά τρεις μήνες ο χρόνος ειδίκευσης για να υπογράψουν τη νέα "σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη παιδια εχω ξαναροτισει σε αλλο topic αλλα επειδη εχασα λιγο τον μπουσουλα και διοριζομαι λιαν συντομως μπορει καποιος να μου τα ξεκαθαρισει λιγο???

Εχω κανει αγροτικο και ξεκινω χειρουργικη το πρωτο μερος

TΕΛΙΚΑ τι κανουμε 9μηνο ή 6μηνο???

Ειναι θεμα επιλογης και πρεπει να το δηλωσουμε με το που θα παμε στο νοσοκομειο(ετσι λεει η νομαρχια μου) ή ειναι υποχρεωτικο το 6μηνο???

Τι εγινε με οσους παρουσιαστηκαν τον τελευταιο μηνα??

Πολυ ευπροσδεκτες οι οποιες απαντησεις. Τhanks!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη παιδια εχω ξαναροτισει σε αλλο topic αλλα επειδη εχασα λιγο τον μπουσουλα και διοριζομαι λιαν συντομως μπορει καποιος να μου τα ξεκαθαρισει λιγο???

Εχω κανει αγροτικο και ξεκινω χειρουργικη το πρωτο μερος

TΕΛΙΚΑ τι κανουμε 9μηνο ή 6μηνο???

Ειναι θεμα επιλογης και πρεπει να το δηλωσουμε με το που θα παμε στο νοσοκομειο(ετσι λεει η νομαρχια μου) ή ειναι υποχρεωτικο το 6μηνο???

Τι εγινε με οσους παρουσιαστηκαν τον τελευταιο μηνα??

Πολυ ευπροσδεκτες οι οποιες απαντησεις. Τhanks!!

ποια νομαρχια το λεει αυτο??η νομαρχια αθηνων λεει οτι υποχρεωτικα αναγνωριζεται, οχι απο επιλογη.οσους ξερω υπεγραψαν 6μηνο ,καλη αρχη ευχομαι παντως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εαν έχει γίνει ο διορισμός με το παλιό καθεστώς μπορεί το νοσοκομείο να υποχρεώσει έναν ειδικευόμενο να υπογράψει τη νέα σύμβαση;
ναι
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα σε ολους.ειναι το πρωτο μου post,ειμαι νεο μελος και καταρχας να δωσω συγχαρητηρια σε οποιους δημιουργησαν αυτο το πολυ ενδιαφερον forum ανταλλαγης αποψεων.

διαβασα ολα τα post σχετικα με το θεμα της αναγνωρισεως χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο.το ερωτημα ειναι αν μπορει καποιος συναδελφος που διοριζεται στο γενικο μερος της χειρουργικης λογου χαριν,να αποκρυψει το γεγονος οτι εχει κανει αγροτικο ωστε να κανει 1 χρονο γενικο μερος αντι για 6 μηνες ως οφειλει(δεδομενου οτι η αναμονη για το ειδικο μερος ειναι κατα κανονα αρκετα μεγαλη).εγω προσωπικα ειμαι στην αναμονη για γενικο μερος χειρουργικης και δεν εχω κανει αγροτικο.

αυτο που θελω να ξεκαθαρισω ειναι,οταν διοριζεσαι για γενικο μερος ειδικοτητας προσκομιζεις καποια αποδειξη οτι ΔΕΝ εχεις κανει αγροτικο?η απλα κανεις μια υπευθυνη δηλωση η κατι παρομοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα σε ολους.ειναι το πρωτο μου post,ειμαι νεο μελος και καταρχας να δωσω συγχαρητηρια σε οποιους δημιουργησαν αυτο το πολυ ενδιαφερον forum ανταλλαγης αποψεων.

διαβασα ολα τα post σχετικα με το θεμα της αναγνωρισεως χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο.το ερωτημα ειναι αν μπορει καποιος συναδελφος που διοριζεται στο γενικο μερος της χειρουργικης λογου χαριν,να αποκρυψει το γεγονος οτι εχει κανει αγροτικο ωστε να κανει 1 χρονο γενικο μερος αντι για 6 μηνες ως οφειλει(δεδομενου οτι η αναμονη για το ειδικο μερος ειναι κατα κανονα αρκετα μεγαλη).εγω προσωπικα ειμαι στην αναμονη για γενικο μερος χειρουργικης και δεν εχω κανει αγροτικο.

αυτο που θελω να ξεκαθαρισω ειναι,οταν διοριζεσαι για γενικο μερος ειδικοτητας προσκομιζεις καποια αποδειξη οτι ΔΕΝ εχεις κανει αγροτικο?η απλα κανεις μια υπευθυνη δηλωση η κατι παρομοιο?

Προσκομίζεις βεβαιωση εκπληρωσης υπηρεσίας υπαιθρου και πιστοποιητικο τρίμηνης άσκησης. Η λογική λέει οτι αυτό αυτομάτως συνεπάγεται και την αναγνώριση του εξτρα τριμήνου χειρουργικής, για την περίπτωση που αναφέρεις, όμως στην πράξη τα γραφεία προσωπικού σου ζητάνε μια επιπλέον βεβαίωση από το υπουργείο οτι έκανες αγροτικό. Ωστόσο, αν και κανεις δεν μπαινει στον κόπο να σου το πει από τα γραφεια προσωπικού, είναι υποχρεωτικό να "μαρτυρήσεις" οτι το έκανες. Θα μου πείς γιατί, αφού κανείς προς το παρόν δεν έχει βγει να πει ποιες θα είναι οι κυρώσεις για όσους το αποκρύψουν. Για τον φόβο των Ιουδαίων μαλλον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορείς να το αποκρύψεις και λόγω βεβαίωσης αλλά θα υπάρξει πρόβλημα και στο Τ.Σ.Α.Υ. και στη μισθοδοσία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εμενα μου ηρθε ο διορισμος και το γραφει επανω οτι οσοι εχουν κανει αγροτικο αναγνωριζονται 6 μηνες ειδικοτητας για το γενικο μερος χειρουργικη ή παθολογια. Στο νοσοκομειο δεν αφησαν κανενα περιθωριο και η συμβαση που υπεγραψα ειναι για 6 μηνες πρεπει να υπογραψεις ψεμματα αν θες να πεις οτι δεν εχεις κανει αγροτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά η αναδρομική αναγνώριση των επιπλέον 3 μηνών από το αγροτικό πραγματοποιείται κανονικά στα νοσοκομεία;;;

Σ'αυτό που είμαι σε αναμονή αναγνωρίζουν την ύπαρξη των εγκυκλίων του υυκα ΑΛΛΑ περιμένουν ακόμα διευκρινήσεις... <_<

Βασικά το πρόβλημα τους είναι(όπως μου είπαν) πως δεν έχει προχωρήσει σε μειώσεις ούτε το γενικό κρατικό Αθηνών με το οποίο έχουν επικοινωνία... emdots:splats:

Please στο γραφείο προσωπικού του γενικού κρατικού να μη δίνει το κακό παράδειγμα στα "μικρά" νοσοκομεία! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Είμαι ειδικευόμενος και υπέγραψα σύμβαση εργασίας με το παλιό καθεστώς χωρίς να αφαιρούνται οι 3 μήνες του αγροτικού.Το νοσοκομείο μας ζήτησε να υπογράψοθμε νέες συμβάσεις οι οποίες μειώνουν το χρόνο εργασίας μου κατά τρεις μήνες.Φυσικά δεν υπέγραψα αυτή τη νέα σύμβαση η οποία δε με συμφέρει.Μπορεί το νοσοκομείο να μειώσει μονομερώς το χρόνο της ειδικότητάς μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι!

Η παρούσα σύμβαση μπορεί να καταγγελθεί οποτεδήποτε μετά από απόφαση του Δ.Σ. του Νοσοκομείου (Δ2β/25416/20-9-1985 έγγραφο Υπ. Υγείας και Πρόνοιας) χωρίς να τηρηθεί καμία προθεσμία και χωρίς την υποχρέωση καταβολής αποζημίωσης εφόσον υπάρχει σπουδαίος λόγος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά, αλλά εαν ήταν έτσι για ποιο λόγο ζατάνε από τους ειδικευόμενους να υπογράψουν τη νέα σύμβαση και δεν έστειλαν ένα έγγραφο που να λέει ότι με βάση τον τάδε νόμο η σύμβασή σας τροποποιήται ως εξης:.....;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

αν η Κύπρος στον αναγνωρίσει ως χρόνο ειδικότητας τότε θα στο αναγνωρίσει και η Ελλάδα.

το ΚΕΣΥ αναγνωρίζει ολόκληρη ειδικότητα ή μέρος αυτής στο εξωτερικό, αγροτικό δεν αναγνωρίζει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εμενα μου ηρθε ο διορισμος και το γραφει επανω οτι οσοι εχουν κανει αγροτικο αναγνωριζονται 6 μηνες ειδικοτητας για το γενικο μερος χειρουργικη ή παθολογια. Στο νοσοκομειο δεν αφησαν κανενα περιθωριο και η συμβαση που υπεγραψα ειναι για 6 μηνες πρεπει να υπογραψεις ψεμματα αν θες να πεις οτι δεν εχεις κανει αγροτικο.

emarup

τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα? emdoctor

Σας παρακαλώ αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Μετά απο διάβασμα όλων των παραπάνω αλλα και των Φ.Ε.Κ 134 και 292

το δικό μου μυαλό μπορεί να σκεφτεί μόνο τα παρακάτω:

τα ΦΕΚ ουσιαστικά δεν σου ξεκαθαρίζουν ΤΙΠΟΤΑ αντίθετα σε μπερδεύουν. emdrunk

Η λύση έρχεται μαζί με τον διορισμό σύμφωνα με τα γραφόμενα του παραπάνω συναδέλφου.

Άρα όλοι που θα αρχίσουμε στο μέλλον ειδικότητα θα αναγνωρίσουμε 6 μήνες χειρουργικής ή παθολογίας και θα ασκήσουμε τους υπόλοιπους μήνες.

Είναι έτσι? κάνω κάπου λάθος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.