Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

Καλημέρα!!!Μπερδεύτηκα με όσα διαβαζω...

Μπορείτε να βοηθήσετε και εμένα;Έχω εκπληρώσει τη δωδεκάμηνη υπηρεσία υπαίθριυ και την τρίμηνη εκπαίδευση.

Στα μισά του αγροτικού το σκέφτηκα και άλλαξα ειδικότητα.Είμαι σε αναμονή για Γενική Ιατρική.

τι ισχύει για τους γενικούς ιατρούς?

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply

Και στο ποστ 213 κάποιος αναφέρθηκε στο ίδιο θέμα,τώρα το είδα.

ισχύει κάτι αλλο που μου είπαν:Ισχύει αυτό?

.Αγροτικός που έχει αποσπαστεί σε κλινική της ειδικότητας που έχει επιλέξει (δηλαδη π.χ. έχει καταθέσει τα χαρτιά του για παιδιατρική,κανειτο αγροτικό,ζητά απόσπαση για την Παιδιατρική κλινική του νοσοκομείου) θα του αφαιρεθεί 1 (ένας)χρόνος ειδικότητα.

Είναι δυνατόν να ελαττώνουν το χρόνο των ειδικοτήτων;

Άσε και το μπέρδεμα στις νομαρχίες.

ζήτω η χαρτούρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μιλησετε με δικηγορο,θα σας πει οτι καμμια αποφαση δεν ισχυει αναδρομικα,παρα μονο αν το οριζει ρητα στο τελος της αποφασης.Δηλαδη αν γραφει οτι η αποφαση εχει αναδρομικη ισχυ απο ταδε του μηνος.Τα υπολοιπα μπερδεμενα ας τα ψαξουν οι νομικοι,εμεις γιατροι ειμαστε στο κατω κατω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!!!Μπερδεύτηκα με όσα διαβαζω...

Μπορείτε να βοηθήσετε και εμένα;Έχω εκπληρώσει τη δωδεκάμηνη υπηρεσία υπαίθριυ και την τρίμηνη εκπαίδευση.

Στα μισά του αγροτικού το σκέφτηκα και άλλαξα ειδικότητα.Είμαι σε αναμονή για Γενική Ιατρική.

τι ισχύει για τους γενικούς ιατρούς?

ευχαριστώ

Είναι η τρίτη γενική ιατρός (αν δεν μου έχει ξεφύγει κανένας) που θέλει να μειώσει χρονικά την ειδικότητά της λόγω αγροτικού.

Χάσαμε κι εκείνη την κοπέλα που έλεγε ότι η γενική ιατρική είναι η κορυφαία των ειδικοτήτων...

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μιλησετε με δικηγορο,θα σας πει οτι καμμια αποφαση δεν ισχυει αναδρομικα,παρα μονο αν το οριζει ρητα στο τελος της αποφασης.Δηλαδη αν γραφει οτι η αποφαση εχει αναδρομικη ισχυ απο ταδε του μηνος.Τα υπολοιπα μπερδεμενα ας τα ψαξουν οι νομικοι,εμεις γιατροι ειμαστε στο κατω κατω...

ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΞΕ ΓΕΛΑΣΕ.

:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ΜΗΝΕΣ!!! http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...9733&st=160

Είναι απλά τα πραγματα, οι διοικητικοί δεν θέλουν γιατι θα λιώσουν στη δουλειά μέχρι να αλλάξουν τις συμβάσεις τόσων ειδικευομένων στα μεγάλα νοσοκομεία!!!Από την άλλη, πολλοί συνάδελφοι δεν επιθυμούν να τελειώσουν νωρίτερα.Έτσι υπάρχει μια περίεργη μετάφραση του νόμου από όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθένας (διοικητικοί, υπουργείο, ειδικευόμενοι που υπηρετούν, ειδικευόμενοι σε αναμονή) ενδιαφέρονται μόνο για το τρυφερό τους κωλαράκι ο καθένας και τίποτα άλλο. Γι' αυτό αυτή η χώρα δεν θα πάει ποτέ μπροστά, μα ΠΟΤΕ μπροστά. Μόνο μια εθνοκάθαραση θα μας σώσει. Θέλουμε ομαδική οθωμανική αντιμετώπιση ως χώρα για να βάλουμε μυαλό.

Ynanistan ολέ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαχωρίζω τη θέση μου.Δεν θέλω να συνεχίσω για πολύ ακόμη να είμαι νοσοκομειακός υπάλληλος-λαντζέρης-σκλάβος-ειδικευόμενος.Τα οθωμανικά που λες άφησέ τα για το Κάμα Σούτρα, δεν κολλάνε εδώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ΜΗΝΕΣ!!! http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...9733&st=160

Είναι απλά τα πραγματα, οι διοικητικοί δεν θέλουν γιατι θα λιώσουν στη δουλειά μέχρι να αλλάξουν τις συμβάσεις τόσων ειδικευομένων στα μεγάλα νοσοκομεία!!!Από την άλλη, πολλοί συνάδελφοι δεν επιθυμούν να τελειώσουν νωρίτερα.Έτσι υπάρχει μια περίεργη μετάφραση του νόμου από όλους!

Εγώ που θέλω να τελειώσω πιο γρήγορα, πως μπορώ να μεταφράσω το νόμο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παροχή διευκρινήσεων στο όλο θέμα δόθηκε με την ενημερωτική εγκύκλιο της 15ης Απριλίου 2008 και αριθμό πρωτοκόλλου Υ10δ/45543

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παροχή διευκρινήσεων στο όλο θέμα δόθηκε με την ενημερωτική εγκύκλιο της 15ης Απριλίου 2008 και αριθμό πρωτοκόλλου Υ10δ/45543

εχεις την καλωσυνη να την ανεβασεις εδω?

καλο πασχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παροχή διευκρινήσεων στο όλο θέμα δόθηκε με την ενημερωτική εγκύκλιο της 15ης Απριλίου 2008 και αριθμό πρωτοκόλλου Υ10δ/45543

εχεις την καλωσυνη να την ανεβασεις εδω?

καλο πασχα

Και φυσικά μετά θα ακολουθήσει συζήτηση για το τι θα εννοεί η νέα διευκρίνιση! Τους μάθαμε παιδιά, απλά μαλάκες είναι... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παροχή διευκρινήσεων στο όλο θέμα δόθηκε με την ενημερωτική εγκύκλιο της 15ης Απριλίου 2008 και αριθμό πρωτοκόλλου Υ10δ/45543

εχεις την καλωσυνη να την ανεβασεις εδω?

καλο πασχα

Mπορείς να το δεις ΕΔΩ στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ με τίτλο

**2η Εγκύκλιος ΓΓ Υπουργείου Υγείας για χρόνο ειδικότητας ΥΥ&ΚΑ 23/04/2008

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παροχή διευκρινήσεων στο όλο θέμα δόθηκε με την ενημερωτική εγκύκλιο της 15ης Απριλίου 2008 και αριθμό πρωτοκόλλου Υ10δ/45543

εχεις την καλωσυνη να την ανεβασεις εδω?

καλο πασχα

Mπορείς να το δεις ΕΔΩ στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ με τίτλο

**2η Εγκύκλιος ΓΓ Υπουργείου Υγείας για χρόνο ειδικότητας ΥΥ&ΚΑ 23/04/2008

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΗΛΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:antegeia: Κι εγω θα παω απο Τριτη να τριψω την εγκυκλιο στη μουρη των υπαλληλων του Γρ. Προσωπικου του νοσοκομειου μου. Πιο ξεκαθαρα και πιο αναλυτικα δε γινεται να γραφει. Ακομα κι ενα νηπιο θα καταλαβαινε οτι αφαιρουνται αλλοι τρεις μηνες απο το γεν. μερος ειδικοτητας υποχρεωτικα για ολους οσοι εκαναν αγροτικο. Ανασταση απο Μ.Πεμπτη αδερφια!!! :antegeia:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τη χαρά ορισμένων με την αφαίρεση 3 μηνών από την ειδίκευσή τους, δεν την καταλαβαίνω. Αλλά ποιος είμαι εγώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εκανες ειδικοτητα 600 χλμ. μακρια απο το σπιτι σου (και αφου πιο πριν ειχες ταξιδεψει για να φτασεις ως εδω απο Ιταλια, Αρτα, Εβρο, Συρο, Ιο και δε θυμαμαι που στο διαολο αλλου) ισως να καταλαβαινες... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I reckon Sov,3 μήνες επιπλέον ανεργία,χωρίς ένσημα και μισθό...τι χαρά!προχωρόντας στην ειδικότητα,ίσως κάποιο αλλάξουν γνώμη...και επιπλέον,είναι που είναι σε μαύρα χάλια η εκπαίδευση στην ειδικότητα,σου αναγνώρίζουν και ένα 6μηνο αμφιβόλου ποιότητας και ποσότητας...εκτός και αν ούτε και αυτό μας απασχολεί...by the way,η ταλαιπωρία,η κούραση και οι θυσίες είναι αναπόσπαστα στοιχεία της επιστήμης αυτής και του επαγγέλματος κατ'επέκταση,αυτό δεν είναι δικαιολογία...μπαλώματα και βλακείες για να γίνεται κουβέντα,από ουσία τίποτα και πάλι από τους υπεύθυνους,ο χώρος παραμένει στον βούρκο...χαιρετώ,long time no see!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παροχή διευκρινήσεων στο όλο θέμα δόθηκε με την ενημερωτική εγκύκλιο της 15ης Απριλίου 2008 και αριθμό πρωτοκόλλου Υ10δ/45543

εχεις την καλωσυνη να την ανεβασεις εδω?

καλο πασχα

Mπορείς να το δεις ΕΔΩ στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ με τίτλο

**2η Εγκύκλιος ΓΓ Υπουργείου Υγείας για χρόνο ειδικότητας ΥΥ&ΚΑ 23/04/2008

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΗΛΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....

Συναδελφε του νομου Ηλείας, τι κάνατε τελικα με τις δηλώσεις που έστειλε ο επίτροπος για να πληρωθούν οι εφημερίες Γενάρη-Φλεβάρη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εκανες ειδικοτητα 600 χλμ. μακρια απο το σπιτι σου (και αφου πιο πριν ειχες ταξιδεψει για να φτασεις ως εδω απο Ιταλια, Αρτα, Εβρο, Συρο, Ιο και δε θυμαμαι που στο διαολο αλλου) ισως να καταλαβαινες... :rolleyes:

Εργάζομαι 2664 χλμ. μακριά από το σπίτι μου οπότε το επιχείρημά σου δε με πείθει :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παροχή διευκρινήσεων στο όλο θέμα δόθηκε με την ενημερωτική εγκύκλιο της 15ης Απριλίου 2008 και αριθμό πρωτοκόλλου Υ10δ/45543

εχεις την καλωσυνη να την ανεβασεις εδω?

καλο πασχα

Mπορείς να το δεις ΕΔΩ στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ με τίτλο

**2η Εγκύκλιος ΓΓ Υπουργείου Υγείας για χρόνο ειδικότητας ΥΥ&ΚΑ 23/04/2008

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΗΛΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....

Συναδελφε του νομου Ηλείας, τι κάνατε τελικα με τις δηλώσεις που έστειλε ο επίτροπος για να πληρωθούν οι εφημερίες Γενάρη-Φλεβάρη;

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΓΩ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ, ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΗΛΕΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΦΛΕΒΑΡΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παροχή διευκρινήσεων στο όλο θέμα δόθηκε με την ενημερωτική εγκύκλιο της 15ης Απριλίου 2008 και αριθμό πρωτοκόλλου Υ10δ/45543

Επιτέλους!!Σευχαριστούμε για τη γρήγορη ενημέρωση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ κύριε Βαρνάβα,

Αναφορικά με τα υπ’αριθ.πρωτ.Υ10δ/οικ.7745/16-01-2008 και Υ10δ/45543/15-04-2008 έγγραφα του Γενικού Γραμματέα Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, που μου θέσατε υπόψη και τα οποία έχουν σχέση με την αναγνώριση ως ειδικότητας τριών επιπλέον μηνών υπηρεσίας υπαίθρου και την συνακόλουθη τροποποίηση των συμβάσεων εργασίας ιδιωτικού δικαίου των ειδικευόμενων Γιατρών, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Σύμφωνα με τη διάταξη της παρ.3Γ του άρθρου 21 του Νόμου 3580/2007 (ΦΕΚ Α’ 134), αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας Παθολογίας ή Χειρουργικής για τους Γιατρούς, που έχουν εκπληρώσει ή θα εκπληρώσουν την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου και έχουν επιλέξει να αποκτήσουν τίτλο ειδικότητας, που περιλαμβάνει άσκηση στην ειδικότητα της Παθολογίας ή της Χειρουργικής. Η αναγνώριση των τριών (3) αυτών μηνών άσκησης, γίνεται σύμφωνα με ρητή αναφορά της ως άνω διάταξης, κατ’ επιλογήν των ιδίων των ενδιαφερόμενων Γιατρών.

Η οποιαδήποτε, συνεπώς, μείωση του συνολικού χρόνου άσκησης στις ειδικότητες αυτές, εξαρτάται από την επιλογή ή, άλλως, τη διακριτική ευχέρεια των ίδιων των ενδιαφερόμενων Γιατρών.

Επομένως, δεν είναι δυνατή η υποχρεωτικότητα προσμέτρησης και αφαίρεσης του ως άνω τριμήνου από τον συμβατικό χρόνο, που οι ενδιαφερόμενοι Γιατροί ασκούνται στη Παθολογία και τη Χειρουργική για την απόκτηση των τίτλων των ειδικοτήτων αυτών και άρα τροποποίησης των ορισμένου χρόνου συμβάσεων εργασίας ιδιωτικού δικαίου που έχουν συνάψει, με αποτέλεσμα την απόλυσή τους, όπως συνάγεται από το ως άνω υπ’αριθ.πρωτ.Υ10δ/45543/15-04-2008 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Οι ενδιαφερόμενοι Γιατροί δεν είναι δυνατόν να υποχρεωθούν, ώστε το τρίμηνο να προσμετρηθεί και αφαιρεθεί από το συμβατικό χρόνο ειδίκευσής τους, γιατί, διαφορετικά, παραβιάζεται η ως άνω διάταξη 3Γ του άρθρου 21 του Νόμου 3580/2007, η οποία ως ειδική διάταξη και εφόσον δεν έχει καταργηθεί, υπερισχύει κάθε άλλης γενικής διάταξης Νόμου.

Επισημαίνω, ότι η διάταξη της παρ.3Γ είναι αυτοτελής και ανεξάρτητη σε σχέση με την διάταξη της παρ.3Β, από δε τη γραμματική της ερμηνεία προκύπτει, ότι η αναγνώριση των τριών μηνών άσκησης ειδικότητας Παθολογίας ή Χειρουργικής αναφέρεται μόνο στους Γιατρούς που έχουν εκπληρώσει ή θα εκπληρώσουν την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου και έχουν επιλέξει να αποκτήσουν τίτλο ειδικότητας που περιλαμβάνει άσκηση στη ειδικότητα της Παθολογίας ή της Χειρουργικής. Επομένως, η φράση "κατ’ επιλογήν των ιδίων των ενδιαφερόμενων Γιατρών", αναφέρεται σε αυτούς και μόνο και όχι σε όλους τους Γιατρούς, όπως εσφαλμένα, κατά την εκτίμησή μου, ορίζεται στην παρ.2 του ως άνω με αριθ.πρωτ.Υ10δ/οικ.7745/16-01-2008 εγγράφου του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

2. Περαιτέρω, σύμφωνα με το άρθρο 21 παρ.3Β εδ.α’ του Ν.3580/2007, ο χρόνος υπηρεσίας του Γιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα, συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο.

Στην εννεάμηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου, ο Γιατρός υπηρετεί υποχρεωτικά ένα τρίμηνο, σε τμήματα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα, το οποίο προσμετράται, ως χρόνος ειδίκευσης, οποιασδήποτε ειδικότητας που ο Γιατρός επιλέγει να αποκτήσει, εφόσον τα ανωτέρω μνημονευόμενα τμήματα, είναι αναγνωρισμένα να παρέχουν άσκηση για ειδίκευση.

Επίσης, το άρθρο 21 παρ.3Β εδ.β’ του Ν.3580/2007, ορίζει ότι ομοίως συνυπολογίζεται (προσμετράται) για τη λήψη της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο Γιατρός, ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα Νοσοκομείου, εφόσον το τμήμα είναι αναγνωρισμένο.

Ομοίως, σύμφωνα με το άρθρο 21 παρ.3Β εδ.γ’ του Ν.3580/2007, όπως το εδάφιο αυτό προστέθηκε με το άρθρο 8 του Ν.3627/2007 (ΦΕΚ Α’ 292), Γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου, που κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του αποσπάσθηκε ή αποσπάται σε τμήμα Νοσοκομείου, που αναγνωρίζεται ως κατάλληλο για την απόκτηση της ειδικότητας που επιθυμεί, θεωρείται ότι έχει ισόχρονα ασκηθεί στην ειδικότητα αυτή.

Στο ως άνω υπ’αριθ.πρωτ.Υ10δ/45543/15-04-2008 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης αναφέρεται, ότι

«Οι Γιατροί τοποθετούνται για ειδίκευση στα νοσοκομεία, για την απόκτηση μιας κύριας ειδικότητας και για όσο χρόνο απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητας …………… Οι ορισμένου χρόνου συμβάσεις που οι γιατροί έχουν συνάψει με τα νοσοκομεία ……… είναι ίσες με το χρόνο που απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητάς τους. Εφόσον ο χρόνος που απαιτείται για την απόκτηση της ειδικότητας, για τους γιατρούς που έχουν εκπληρώσει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, μειώθηκε, υποχρεούνται ……… να προσκομίσουν το σχετικό πιστοποιητικό – εν προκειμένω τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου – ώστε το τρίμηνο να προσμετρηθεί και αφαιρεθεί από το συμβατικό χρόνο ειδίκευσής τους».

Διερωτώμαι εύλογα για την σκοπιμότητα της παροχής πλασματικού χρόνου ειδίκευσης, όταν θα υπάρξουν ειδικευόμενοι Γιατροί, οι οποίοι, ενώ δεν θα έχουν πραγματοποιήσει αναγκαία τμήματα άσκησης σε αντικείμενα της ειδικότητας που επιθυμούν να αποκτήσουν, θα έχουν "αναγκασθεί" σε συμβατική αποδέσμευση, με την υπογραφή σχετικής τροποποίησης στη σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, που έχουν συνάψει με το οικείο Νοσοκομείο, με το πρόσχημα αφαίρεσης του τριμήνου από το συμβατικό χρόνο ειδίκευσής τους.

Και βεβαίως πως θα είναι δυνατή η ολοκλήρωση της ειδικότητας από τον Γιατρό, που επί της ουσίας θα είναι ελλειμματική, αφού θα έχει λήξει η σύμβαση εργασίας με την δική του συναίνεση, εφόσον συνυπέγραψε.

Και βεβαίως διερωτώμαι, περαιτέρω, πως θα καταστεί δυνατή η συμμετοχή στις εξετάσεις ειδικότητας, όταν θα υπάρχει αδυναμία προσκόμισης της σχετικής βεβαίωσης στην αρμόδια Διεύθυνση της Νομαρχίας, στην οποία θα πρέπει να πιστοποιείται ότι έχει πραγματοποιηθεί πλήρης ειδικότητα, σύμφωνα με τις επιταγές της κείμενης νομοθεσίας;

Εν όψει των ανωτέρω σκέψεων θεωρώ, ότι οι ειδικευόμενοι Γιατροί θα πρέπει να αρνούνται την υπογραφή τροποποίησης της σύμβασης εργασίας ιδιωτικού δικαίου που τους αφορά, ως μη σύννομης, επιφυλασσόμενοι ρητά των νομίμων δικαιωμάτων τους.

Με εκτίμηση

Δρ Μιχαήλ Δ. Μιχαήλ

Δικηγόρος παρ' Αρείω Πάγω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος παραιτηθεί έστω και μία μέρα νωρίτερα από το αγροτικό θεωρείται ότι δε το ολοκλήρωσε και άρα αναγνωρίζονται μόνο τρεις μήνες?Μπορεί να γίνει αυτό πχ λόγω του ότι ήρθε ο διορισμός για το πρώτο κομμάτι ειδικότητας?Και εκτός αυτού θεωρείται και πάλι υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.