Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

επειδή μάλλον κάπως έχουν πέσει οι τόνοι για το θέμα (φαίνεται οι περισσότεροι βολεύτηκαν με την τροποποίηση σύμβασης ή απλά έσκυψαν το κεφάλι) σας υπενθυμίζω ότι η υπόθεση πάει στα δικαστήρια και γι' αυτό όσοι δεν πιέζεστε να απολυθείτε άμεσα, μην βιαστείτε να υπογράψετε, μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεων!!!

ΥΓ: αληθεύει ότι οι γενικοί γιατροί εξαιρέθηκαν τελικά από την ρύθμιση; εεεεε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...

Τελείωσα το αγροτικό φέτος και ξεκίνησα ειδικότητα.

Είχα 15μηνη σύμβαση και δεν πήρα ποτέ την άδεια στο αγροτικό γιατί έπρεπε να συμπληρώσω το 12μηνο για να την πάρω.

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να μεταφέρω την άδεια του αγροτικού στην ειδικότητα;

Ξέρει κανείς να μου πει σίγουρα;

Γιατί ρώτησα στο νοσοκομείο και σε εμένα είπαν ότι μπορώ να μεταφέρω μόνο τις 5 μέρες απο το 3μηνο,ενώ σε μια γνωστή μου ότι μπορεί να μεταφέρει όλη την άδεια στην ειδικότητα.Δηλαδή ούτε στο νοσοκομείο ξέρουν.

Ή ξέρουν και δε λένε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

ναι μπορεις.το ξερω γιατι το εκανα.υπολοιπο αδεις απο το αγροτικο μεταφερθηκε στην ειδικοτητα.δεν μετεφερα 5 μερες οπως ανεφερες αλλα παραπανω,νομιζω το διπλασιο.παρολαυτα,ρωτα καλυτερα στο νοσοκομειο πυ θα κανεις ειδικοτητα διοτι εχει αναφερθει απο συναδελφους σε διαφορα νοσοκομεια οτι δεν τους εχουν αναγνωρισει το υπολοιπο αδειας απο αλλα κομματια ειδικοτητας.αλλου το δεχονται και αλλου οχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως θα κάνεις μεταφορά, όταν σαν αγροτικός είσαι δημόσιος υπάλληλος δημοσίου δικαίου και ειδικευόμενος ιδιωτικού δικαίου. Στο γραφείο προσωπικού που είχα ρωτήσει παλιότερα, μου είχαν πει ότι δεν γίνεται. Καλύτερα πάντως ρώτα στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου που θα είσαι ειδικευόμενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

ναι μπορεις.το ξερω γιατι το εκανα.υπολοιπο αδεις απο το αγροτικο μεταφερθηκε στην ειδικοτητα.δεν μετεφερα 5 μερες οπως ανεφερες αλλα παραπανω,νομιζω το διπλασιο.παρολαυτα,ρωτα καλυτερα στο νοσοκομειο πυ θα κανεις ειδικοτητα διοτι εχει αναφερθει απο συναδελφους σε διαφορα νοσοκομεια οτι δεν τους εχουν αναγνωρισει το υπολοιπο αδειας απο αλλα κομματια ειδικοτητας.αλλου το δεχονται και αλλου οχι

Όχι από κομμάτι της ειδικότητας σε άλλο κομμάτι αλλά απο το αγροτικό(15μηνη σύμβαση) στην ειδικότητα!

Στο γραφείο προσωπικού μου είπαν μόνο 5 μέρες απο το 3μηνο μπορω αλλά δεν ήταν και 100% σίγουροι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα και παλι.

το μετεφερα απο ΑΓΡΟΤΙΚΟ σε ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ οπως ειπα αναφερομενος σε μενα.

απλα ειπα πως συναδελφοι λενε οτι δεν τους ανγνωρισαν απο κομματι ειδικοτητας σε επομενο κομματι αν και παιζει αποτι καταλαβα απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο.

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελείωσα το αγροτικό φέτος και ξεκίνησα ειδικότητα.

Είχα 15μηνη σύμβαση και δεν πήρα ποτέ την άδεια στο αγροτικό γιατί έπρεπε να συμπληρώσω το 12μηνο για να την πάρω.

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να μεταφέρω την άδεια του αγροτικού στην ειδικότητα;

Εαν ειχες 15μηνη συμβαση, κατα πασα πιθανοτητα η συμβαση σου για το τριμηνο ηταν ιδιωτικου δικαιου. Στην περιπτωση αυτη σιγουρα μπορεις να μεταφερεις τις 5 (που αντιστοιχουν στο τριμηνο) στη ειδικοτητα. Για τις υπολοιπες δεν ξερω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

του τριμηνου τις δικαιούσαι και μπορείς να τις μεταφέρεις. στο αγροτικο δε δικαιούσαι άδεια εκτος αν εχεις συμπληρωμενο το χρονο του αγροτικού και εισαι σε παραταση αλλα τοτε την αδεια την παιρνεις πριν απολυθεις αλλιως πρεπει να την πληρωθεις. εσυ όμως πως ειχες 15 μηνη σύμβαση και συμπληρωσες μονο ττους 12. βαζεις και το τριμηνο? αν ναι τοτε δε δικαιούσαι αδεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

του τριμηνου τις δικαιούσαι και μπορείς να τις μεταφέρεις. στο αγροτικο δε δικαιούσαι άδεια εκτος αν εχεις συμπληρωμενο το χρονο του αγροτικού και εισαι σε παραταση αλλα τοτε την αδεια την παιρνεις πριν απολυθεις αλλιως πρεπει να την πληρωθεις. εσυ όμως πως ειχες 15 μηνη σύμβαση και συμπληρωσες μονο ττους 12. βαζεις και το τριμηνο? αν ναι τοτε δε δικαιούσαι αδεια
huh.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

του τριμηνου τις δικαιούσαι και μπορείς να τις μεταφέρεις. στο αγροτικο δε δικαιούσαι άδεια εκτος αν εχεις συμπληρωμενο το χρονο του αγροτικού και εισαι σε παραταση αλλα τοτε την αδεια την παιρνεις πριν απολυθεις αλλιως πρεπει να την πληρωθεις. εσυ όμως πως ειχες 15 μηνη σύμβαση και συμπληρωσες μονο ττους 12. βαζεις και το τριμηνο? αν ναι τοτε δε δικαιούσαι αδεια

Αυτό το έχω ακούσει πολλές φορες αλλά δεν έχω βρει κάποιο νόμο που να το γράφει.

Μιλάω για το ότι αν δεν πάρεις την άδεια την πληρώνεσαι!!

Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό;

Ολοκλήρωσα το αγροτικό.Μαζί με το 3μηνο έκανα 15 μήνες. Μετά απο 12 μέρες άρχισα ειδικότητα.

Μπορώ να μεταφέρω τις 24 μέρες άδειας του αγροτικού(τόσες δεν είναι;2 για κάθε μήνα;) στην ειδικότητα;

Αν ναι,βάσει ποιου ΦΕΚ;

Επίσης μέχρι πότε μπορώ να τη μεταφέρω;

Τελείωσα το αγροτικό και άρχισα ειδικότητα τον Αυγουστο.

Πρέπει να την πάρω όλη μέσα στο 2008 ή μπορώ και αρχές του 2009;

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

του τριμηνου τις δικαιούσαι και μπορείς να τις μεταφέρεις. στο αγροτικο δε δικαιούσαι άδεια εκτος αν εχεις συμπληρωμενο το χρονο του αγροτικού και εισαι σε παραταση αλλα τοτε την αδεια την παιρνεις πριν απολυθεις αλλιως πρεπει να την πληρωθεις. εσυ όμως πως ειχες 15 μηνη σύμβαση και συμπληρωσες μονο ττους 12. βαζεις και το τριμηνο? αν ναι τοτε δε δικαιούσαι αδεια

Αυτό το έχω ακούσει πολλές φορες αλλά δεν έχω βρει κάποιο νόμο που να το γράφει.

Μιλάω για το ότι αν δεν πάρεις την άδεια την πληρώνεσαι!!

Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό;

Ολοκλήρωσα το αγροτικό.Μαζί με το 3μηνο έκανα 15 μήνες. Μετά απο 12 μέρες άρχισα ειδικότητα.

Μπορώ να μεταφέρω τις 24 μέρες άδειας του αγροτικού(τόσες δεν είναι;2 για κάθε μήνα;) στην ειδικότητα;

Αν ναι,βάσει ποιου ΦΕΚ;

Επίσης μέχρι πότε μπορώ να τη μεταφέρω;

Τελείωσα το αγροτικό και άρχισα ειδικότητα τον Αυγουστο.

Πρέπει να την πάρω όλη μέσα στο 2008 ή μπορώ και αρχές του 2009;

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις!

ΦΕΚ δεν γνωριζω. Απο προσωπικη εμπειρια μπορω να σου πω οτι λογω ελειψης ειδικευομενων δεν πηρα αδεια. Το γραφειο προσωπικου οταν τελειωνα μου ειπε οτι οφειλω να την παρω η να την μεταφερω σε αλλο νοσοκομειο μεχρι το τελος του χρονου. Στην περιπτωση μου επειδη δεν θα ξεκιναγα συντομα ,η μεταφορα δεν ειχε νοημα. Ζητησα να την πληρωθω ,αρχικα αρνηθηκαν προφορικα. Εκανα αιτηση ,την οποια υπογραψε ο διευθυντης οτι λογω αναγκων της κλινικης δεν μπορω να παρω αδεια και μου την πληρωσαν κανονικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό ακριβως εννοουσα.αν υπάρχουν ανάγκες και δεν μπορείς να πάρεις την άδεια που δικαιούσαι τότε οφείλουν να σου την πληρώσουν. στην περίπτωση τη συγκεκριμένη αν ήσουνα ήδη σε παράταση λογικά τις δικαιούσαι. το θέμα όμως είναι οτι εσύ παραιτήθηκες με τη θέληση σου προφανως γιατι εχεις κάνει αίτηση παραίτησης άρα στην περίπτωση αυτή λογικά τις χάνεις γιατί θεωρητικά οφείλεται σε δική σου υπαιτιότητα και οχι της υπηρεσίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους!

Σήμερα πήγα πάλι στο γραφείο προσωπικού και αφού έγινε ένα μικρό συμβούλιο μου είπαν ότι η άδεια μεταφέρεται και να αρχίσω να την παίρνω σιγά σιγά.

Τους ρώτησα μέχρι πότε μπορώ να την πάρω αλλά δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν.

Το μόνο που μου είπαν είναι ότι μπορώ να πάρω και αρχές του 2009.

Τώρα πόσο αρχές ,ένας Θεός το ξέρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

Επαναφερω το τοπικ μετα απο 6 χρονια, για να ρωτησω: Σημερα τι ισχιει? Ποσος χρονος σου αφαιρειται απο την Παθολογια (σαν γενικο μερος καποιας αλλης ειδικοτητας) ολοκληρωνοντας την Υπηρεσια Υπεθρου? Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.