Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

Λογικά ναι,σ'αυτήν την περίπτωση τους συμφέρει να το ζητήσουν.

Υποθέτω τους διαγράφουν, χωρίς να είμαι βέβαιη.

Κάποιοι όμως που είναι υπό διορισμό ή υπηρετούν ήδη? Δεν έχουν κανένα λόγο να δουλέψουν 3 μήνες λιγότερο.

Υπό διορισμό ή υπηρετούν στο ΑΓΡΟΤΙΚΟ εννοείς;

Δεν έχω πρόβλημα με αυτούς.

Έχω πρόβλημα με αυτούς που έχουν ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ εντελώς το αγροτικό τους και συνεχίζουν να εμφανίζονται στις λίστες

Στην παθολογία εννοώ. Αυτοί που ήδη κάνουν ειδικότητα αυτή τη στιγμή ενώ θα έπρεπε να έχουν απολυθεί, απλά δε θέλουν να χάσουν το τριμηνάκι τους. Κλασσική περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply

Μαριάννα μου, έχεις δίκιο. Εννοείς αυτούς που δουλεύουν τώρα που δεν θα θέλουν (με τρόπο αυθαίρετο) να αναγνωρίσουν τον χρόνο ειδικότητας παθολογίας από το αγροτικό. Αυτό που λες όμως είναι ένα μικρό "μέρος" του προβλήματος.

Το θέμα είναι οι 30-40 που βρίσκονται στη λίστα να μην κάνουν το ίδιο. Τώρα το αν αυτοί οι 5-6 που δουλεύουν αυτή τη στιγμή (όσες οι θέσεις του νοσοκομείου), εάν θα κάνουν ένα επιπλέον 3μηνο.... λίγο αλλάζει τα πράγματα. Στο κάτω κάτω βρισκόμαστε σε "μεταβατική" φάση με αυτή την τροπολογία του υπουργείου να αναγνωρίζεται 6μηνο παθολογίας από το αγροτικό... οπότε -εν μέρει- είναι κάπως δικαιολογημένοι / καλυμμένοι κλπ.

Το θέμα είναι να μην γίνουν π0υΣΤ1ες από τα πολλά πολλά άτομα που υπάρχουν στις λίστες αναμονές ΜΕΤΑ το μεταβατικό αυτό χρονικό διάστημα που θα έχουν ξεκαθαριστεί όλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριάννα μου
Τις πουστιές τις κάνεις εσύ που μόλις είπα καληνύχτα άρχισες τα Μαριάννα ΜΟΥ.

Ήρεμα ε! Εγώ είχα καταλάβει τις προθέσεις σου νωρίτερα και το είπα.....αυτά τα "ο πατέρας μου είναι δικηγόρος και θα σε βοηθήσω" μου ακούγονται ύποπτα.

Μην συνεχίσεις....δεν πρόκειται να κοιμηθώ.....! emnysta:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά να ρωτήσω κάτι... Δεν είναι και τόσο σχετικό με το θέμα του τόπικ αλλά δεν ήξερα και που να το γράψω διότι είμαι και σχετικά νέο μέλος του gm.

Όταν κάποιος τελειώνει την ειδικότητά του μετά από πόσο καιρό διορίζεται ο επόμενος; Ένας γνωστός μου, μου είπε ότι η θέση του ανοίγει αρχές Απριλίου αλλά αυτός ξεκινάει τον Ιούνιο. Γιατί καθυστερεί τόσο; Κανονικά δε θα έπρεπε να ενημερώνει δεν ξέρω και γω ποιά γραμματέας ότι σε 2 -3 μήνες η θέση θα μείνει κενή ώστε να ξεκινήσουν τις διαδικασίες για διορισμό του επόμενου; Επίσης, μου είπε ότι κατα τη θητεία του ως αγροτικός στο 3 μηνο στο νοσοκομείο, οι αγροτικοί κάνανε τις εφημερίες της χειρουργικής κλινικής γιατί δεν υπήρχαν ειδικευόμενοι αφού οι προηγούμενοι είχαν τελειώσει το χρόνο ειδίκευσής τους και οι επόμενοι δεν είχαν διοριστεί ακόμα.... Αυτό που λέει ο απλός λαός "πριν πεινάσουν μαγειρεύουν" δεν το έχουν ακούσει ποτέ; Και μήπως αν πιέζαμε με κάποιο τρόπο τα πράγματα, θα μπορούσαν και οι αναμονές να πέσουν έστω και λίγο; Γιατί δύο μήνες καθυστέρησης του διορισμού από εδώ, δύο από εκεί, μαζεύονται στο τέλος...

αυτο που λενε οοοοοοοοοοοοολοι οι Ελληνες "στο Ελλαντα γινονται ολα τελευταια στιγμη" δε το'χεις ακουσει??? :cool10:

Πες του...φιλου σου να αρχισει να τρεχει απο Νοσοκομειο σε Νομαρχια και Υπουργειο και τουμπαλιν γιατι αν περιμενει...απλα θα περιμενει emwhistling

ΥΓ φιλικη συμβουλη ειναι

emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριάννα μου
Τις πουστιές τις κάνεις εσύ που μόλις είπα καληνύχτα άρχισες τα Μαριάννα ΜΟΥ.

Ήρεμα ε! Εγώ είχα καταλάβει τις προθέσεις σου νωρίτερα και το είπα.....αυτά τα "ο πατέρας μου είναι δικηγόρος και θα σε βοηθήσω" μου ακούγονται ύποπτα.

Μην συνεχίσεις....δεν πρόκειται να κοιμηθώ.....! emnysta:P

Τάσο γιατί μας κόβεις τα τυχερά?! Άσε τον κόσμο να εκφραστεί!!! :Pemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά σου λέει, αμάν πια σαν την κακιά πεθερά

ρε παλικάρη (που λέει και ο albanian)

Θα σε πάρω με παπά και με κουμπάρο, πάει τελείωσε.

Αρκεί να βρω θέση ειδικότητα για να μπορώ να συντηρήσω την οικογένεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο,κανα νεο ποτε θα δωσει το υπουργειο διευκρινισεις σχετικα με την αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο,αν θα ισχυσει αναδρομικα κτλ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μήπως είδε κανείς καμμια διευκρινιστική οδηγία????????????? emconfused

Εννοείται και αναδρομικά αλλά άντε να πείσεις τους διοικητικούς!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως είδε κανείς την κ. Αρβανίτου!!!Το τηλέφωνο χτυπάει αλλά μάλλον θα έφυγαν από τωρα για διακοπές στο υπουργείο!!! :antegeia: Το αστείο είναι οτι και το νοσοκομείο μου,περιμένει από .....εμένα να ενημερωθεί!!Λένε οτι έχουν μιλήσει με Σταθοπούλου και δεν γνωρίζουν την Αρβανίτου!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να υποθέσω πως ρώτησες σε νοσοκομείο της Αττικής και γι αυτό γνώριζαν την κα Σταθοπούλου. Η προϊσταμένη τους είναι η κα Αρβανίτου.

Η κα Αρβανίτου δεν λείπει σε άδεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο,κανα νεο ποτε θα δωσει το υπουργειο διευκρινισεις σχετικα με την αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο,αν θα ισχυσει αναδρομικα κτλ???

Υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ ισχύει αναδρομικά!!;;;

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο,κανα νεο ποτε θα δωσει το υπουργειο διευκρινισεις σχετικα με την αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο,αν θα ισχυσει αναδρομικα κτλ???

Υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ ισχύει αναδρομικά!!;;;

:anavwfwties:

τι να σου πω,δεν το γραφει πουθενα αυτο,απλα απο προφορικη ενημερωση απο το υπουργειο.προφορικα ομως ,δεν το γραφει πουθενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι να σου πω,δεν το γραφει πουθενα αυτο,απλα απο προφορικη ενημερωση απο το υπουργειο.προφορικα ομως ,δεν το γραφει πουθενα.

Μια στιγμή ρε παιδιά, πάμε καλά; Η αναδρομικότητα είναι δεδομένη. Εγώ έχω την αίσθηση ότι η αναδρομικότητα είναι δεδομένη.

Αφού η τροπολογία έλεγε "ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΛΗΡΩΣΑΝΤΕΣ" την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου όχι "σε όσους ΘΑ εκπληρώνουν" κλπ.

Αυτό σημαίνει σε όσους έχουν ήδη ολοκληρώσει αγροτικό.

Εδώ λέμε ότι κάποιους τους ανάγκασαν σε ΠΡΟΩΡΗ παραίτηση από την θέση ειδικότητας που είχαν λόγω του αγροτικού ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ = αναδρομική ισχύ δεν είναι αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι να σου πω,δεν το γραφει πουθενα αυτο,απλα απο προφορικη ενημερωση απο το υπουργειο.προφορικα ομως ,δεν το γραφει πουθενα.

Μια στιγμή ρε παιδιά, πάμε καλά; Η αναδρομικότητα είναι δεδομένη. Εγώ έχω την αίσθηση ότι η αναδρομικότητα είναι δεδομένη.

Αφού η τροπολογία έλεγε "ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΛΗΡΩΣΑΝΤΕΣ" την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου όχι "σε όσους ΘΑ εκπληρώνουν" κλπ.

Αυτό σημαίνει σε όσους έχουν ήδη ολοκληρώσει αγροτικό.

Εδώ λέμε ότι κάποιους τους ανάγκασαν σε ΠΡΟΩΡΗ παραίτηση από την θέση ειδικότητας που είχαν λόγω του αγροτικού ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ = αναδρομική ισχύ δεν είναι αυτό;

εννοω πως δεν μπορεις να αναγκασεις τον αλλο να παρει την υπογραφη του πισω και να υπογραψει μια καινουργια συμβαση χωρις να το θελει και ο ιδιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοω πως δεν μπορεις να αναγκασεις τον αλλο να παρει την υπογραφη του πισω και να υπογραψει μια καινουργια συμβαση χωρις να το θελει και ο ιδιος.

Α, λες γιαυτου΄ς που υπηρετούν αυτή τη στιγμή.

Λογικά κάθε νέα σύμβαση θα "εμπεριέχει" τον μειωμένο χρόνο άσκησης.

Κατάλαβα τι λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης αναφερεται σε οτι ισχυει σε αυτους που εχουν κανει 12μηνες και 9 μηνες αγροτικο.δεν αναφερεται σε αυτους που εχουν κανει 15 μηνες αγροτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 μήνες είναι 3 μήνες στο νοσοκομειο και 6 στο αγροτικο

15 μήνες είναι 3 μήνες στο νοσοκομειο και 12 στο αγροτικο

12 μήνες δεν υπάρχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 μήνες είναι 3 μήνες στο νοσοκομειο και 6 στο αγροτικο

15 μήνες είναι 3 μήνες στο νοσοκομειο και 12 στο αγροτικο

12 μήνες δεν υπάρχουν.

η διευκρινιση αναφερεται σε 9μηνες και σε 12 μηνες.δεν αναφερεται πουθενα σε 15μηνες.12μηνο αγροτικο υπηρξε για λιγο καιρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελάτε ρε σεις, για όλους όσους έχουν κάνει αγροτικό ισχύει η αναγνώριση του 6μήνου. Ό,τι αγροτικό και να καναν.

Οι τρεις μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής που ορίζονται στην παράγραφο (3Γ) του σχετικού (1), αναγνωρίζονται από όλους τους γιατρούς, κατ' επιλογήν τους, μετά την εκπλήρωση της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου, δωδεκάμηνης ή εννεάμηνης.

που λεει για 15μηνη υπηρεσια υπαιθρου?Αναφερεται ξεκαθαρα σε 12 και 9.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελάτε ρε σεις, για όλους όσους έχουν κάνει αγροτικό ισχύει η αναγνώριση του 6μήνου. Ό,τι αγροτικό και να καναν.

Οι τρεις μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής που ορίζονται στην παράγραφο (3Γ) του σχετικού (1), αναγνωρίζονται από όλους τους γιατρούς, κατ' επιλογήν τους, μετά την εκπλήρωση της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου, δωδεκάμηνης ή εννεάμηνης.

που λεει για 15μηνη υπηρεσια υπαιθρου?Αναφερεται ξεκαθαρα σε 12 και 9.

Είναι λογικό να σου αναγνωρίζει 6 μήνες Παθολογία από 9 μήνες αγροτικό και ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ από μεγαλύτερου χρονικού διαστήματος αγροτικό;

Προφανώς ο νομοθέτης έπαιζε με πάθος το πουλί του τη στιγμή που έγραφε το νόμο και δεν πρόσεξε να θυμηθεί ότι κάποτε είχαμε και 15μηνο αγροτικό. Πιθανολογώ όμως ότι λέγοντας 12μηνο αγροτικό εννοεί το 15μηνο. (Αφου όπως λέτε 12 μηνο δεν υπήρξε ποτέ, άρα τι μπορεί να εννοεί; ====> εννοεί το 15μηνο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελάτε ρε σεις, για όλους όσους έχουν κάνει αγροτικό ισχύει η αναγνώριση του 6μήνου. Ό,τι αγροτικό και να καναν.

Οι τρεις μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής που ορίζονται στην παράγραφο (3Γ) του σχετικού (1), αναγνωρίζονται από όλους τους γιατρούς, κατ' επιλογήν τους, μετά την εκπλήρωση της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου, δωδεκάμηνης ή εννεάμηνης.

που λεει για 15μηνη υπηρεσια υπαιθρου?Αναφερεται ξεκαθαρα σε 12 και 9.

Είναι λογικό να σου αναγνωρίζει 6 μήνες Παθολογία από 9 μήνες αγροτικό και ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ από μεγαλύτερου χρονικού διαστήματος αγροτικό;

Προφανώς ο νομοθέτης έπαιζε με πάθος το πουλί του τη στιγμή που έγραφε το νόμο και δεν πρόσεξε να θυμηθεί ότι κάποτε είχαμε και 15μηνο αγροτικό. Πιθανολογώ όμως ότι λέγοντας 12μηνο αγροτικό εννοεί το 15μηνο. (Αφου όπως λέτε 12 μηνο δεν υπήρξε ποτέ, άρα τι μπορεί να εννοεί; ====> εννοεί το 15μηνο).

Οι νομοι ομως δεν πρεπει να ειναι 100% ακριβεις σαυτο που λενε?1+1=2.Εδω προφανεστατα υπαρχει καποιο κενο.δεν γινεται να ερμηνευουμε το νομο βαση λογικης αλλα βαση πραγματικων ,υπαρκτων δεδομενων.Δεν ξερω μπορει να μαι και λαθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.