Jump to content

αναγνωριση χρονου ειδικοτητας απο το αγροτικο


vpmichelin

Recommended Posts

πολλοι συναδελφοι που κανουν πληρη παθολογια λενε οτι δεν θα τους αναγνωριστουν επιπλεον 3 μηνες ειδικοτητας περαν του τριμηνου του αγροτικου. ισχυει;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά να ρωτήσω κάτι... Δεν είναι και τόσο σχετικό με το θέμα του τόπικ αλλά δεν ήξερα και που να το γράψω διότι είμαι και σχετικά νέο μέλος του gm.

Όταν κάποιος τελειώνει την ειδικότητά του μετά από πόσο καιρό διορίζεται ο επόμενος; Ένας γνωστός μου, μου είπε ότι η θέση του ανοίγει αρχές Απριλίου αλλά αυτός ξεκινάει τον Ιούνιο. Γιατί καθυστερεί τόσο; Κανονικά δε θα έπρεπε να ενημερώνει δεν ξέρω και γω ποιά γραμματέας ότι σε 2 -3 μήνες η θέση θα μείνει κενή ώστε να ξεκινήσουν τις διαδικασίες για διορισμό του επόμενου; Επίσης, μου είπε ότι κατα τη θητεία του ως αγροτικός στο 3 μηνο στο νοσοκομείο, οι αγροτικοί κάνανε τις εφημερίες της χειρουργικής κλινικής γιατί δεν υπήρχαν ειδικευόμενοι αφού οι προηγούμενοι είχαν τελειώσει το χρόνο ειδίκευσής τους και οι επόμενοι δεν είχαν διοριστεί ακόμα.... Αυτό που λέει ο απλός λαός "πριν πεινάσουν μαγειρεύουν" δεν το έχουν ακούσει ποτέ; Και μήπως αν πιέζαμε με κάποιο τρόπο τα πράγματα, θα μπορούσαν και οι αναμονές να πέσουν έστω και λίγο; Γιατί δύο μήνες καθυστέρησης του διορισμού από εδώ, δύο από εκεί, μαζεύονται στο τέλος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Η αναγνώριση 3 μηνών για την ειδικότητα ισχύει και για αυτούς που θα κάνουν 9 μήνες αγροτικό?

Thanks!!! emhelp

ναι 3 και οτι παραπάνω απο αποσπάσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν παρουσιάσει κάποιος το χαρτί που βεβαιώνει την ολοκλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου , ποιες κυρώσεις έχει;

Ξέρει κάποιος;

Thank you

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε 1 φαση καμία αλλά σε 2 φαση θα γίνει μπέρδεμα με το χρονοεπίδομα που πρέπει να πάρεις και τις κρατήσεις που πρέπει να γίνουν ανάλογα με την προυπηρεσία... και αν για το χρονοεπίδομα θα τα βγάλεις με το τρίμηνο που θα κάνεις επιπλέον με τις κρατήσεις που θα είναι λάθος κάποια στιγμή θα πληρώσεις την διαφορά.. έντοκα.. από την τσέπη σου

it's up to you

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε 1 φαση καμία αλλά σε 2 φαση θα γίνει μπέρδεμα με το χρονοεπίδομα που πρέπει να πάρεις και τις κρατήσεις που πρέπει να γίνουν ανάλογα με την προυπηρεσία... και αν για το χρονοεπίδομα θα τα βγάλεις με το τρίμηνο που θα κάνεις επιπλέον με τις κρατήσεις που θα είναι λάθος κάποια στιγμή θα πληρώσεις την διαφορά.. έντοκα.. από την τσέπη σου

it's up to you

appl.gifappl.gifappl.gifappl.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εννοείς Amanda όταν λες ότι θα πληρώσουμε και μάλιστα έντοκα? Δηλαδή αν δεν προσκομίσουμε το χαρτί κάποια στιγμή θα πληρώσουμε πίσω τα τρια μηνιάτικα ή μόνο διαφορες από χρονοεπιδόματα? Γιατι έχει διαφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα μπορει να πληρωσεις πολλα σε δικηγορους και δικαστηρια αν το κανεις και σε ανακαλυψουν οι συναδελφοι που ειναι πιο κατω απο σενα στη λιστα αναμονης και καθυστερησουν εξαιτιας σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ απλη ερωτηση.καποιος που εχει υπογραψει συμβαση με το νοσοκομειο για πληρη ειδικοτητα γενικης χειρουργικης πριν 5 χρονια, εχει κανει αγροτικο και τελειωνει συμφωνα και με την παλια αναγνωριση του τριμηνου το Δεκεμβριο, τωρα θα του πουν οτι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τελειωνει το Σεπτεμβριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ απλη ερωτηση.καποιος που εχει υπογραψει συμβαση με το νοσοκομειο για πληρη ειδικοτητα γενικης χειρουργικης πριν 5 χρονια, εχει κανει αγροτικο και τελειωνει συμφωνα και με την παλια αναγνωριση του τριμηνου το Δεκεμβριο, τωρα θα του πουν οτι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τελειωνει το Σεπτεμβριο?
Μπορείς να ρωτήσεις στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου σου καθώς επίσης στο υπουργείο στο αρμόδιο τμήμα στο 2105236798, 2105231910 $ 2105235500.

Έχει συμβεί στο Λαϊκό, Παίδων "Αγία Σοφία", Μποδοσάκειο Πτολεμαϊδας και Μαμάτσειο Κοζάνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 3580 Αρ. Φύλλου 134

18 Ιουνίου 2007

Άρθρο 21

Β. Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του πα−

θολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για

την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να

αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο

προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχε−

τικές διατάξεις. Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη

της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο

ο ιατρός, ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας

υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το

τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε

ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

δηλαδή: ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ -3 μήνες οιασδήποτε ειδικότητας

Γ. Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας

υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ει−

δικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ’ επιλογήν

των ιδίων

δηλαδή: ΑΓΡΟΤΙΚΟ - 3 μήνες παθολογίας ή χειρουργικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 3580 Αρ. Φύλλου 134

18 Ιουνίου 2007

Άρθρο 21

Β. Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του πα−

θολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για

την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να

αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο

προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχε−

τικές διατάξεις. Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη

της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο

ο ιατρός, ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας

υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το

τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε

ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

δηλαδή: ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ -3 μήνες οιασδήποτε ειδικότητας

Γ. Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας

υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ει−

δικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ’ επιλογήν

των ιδίων

δηλαδή: ΑΓΡΟΤΙΚΟ - 3 μήνες παθολογίας ή χειρουργικής

+ ο αριθμός των μηνών που κάποιος είναι αποσπασμένος στο τμήμα της ειδικότητας που τον ενδιαφέρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενσταση...εχω την εντυπωση οτι απ το τριμηνο αναγνωριζεται 1 κ 1/2 μηνες χειρουργικης ή παθολογιας αναλογος, μιας και το τριμηνο χωριζεται στα 2 αυτα μερη(δηλαδη δεν μπορουν να σου αναγνωρισουν 3 μηνες π.χ χειρουργικης απ την στιγμη που χεις κανει 1+1/2) συν 3 μηνες απ τους υπολοιπους 6 της υπηρεσιας υπαιθρου εφοσον κ εαν ολοκληρωθει...

Πορισμα ... 1κ1/2 + 3 = 4κ1/2μηνες ή΄1κ1/2 μηνες σε περιπτωση μη ολοκληρωσης....διαφωνει κανεις???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανως..

Ετσι μου το διευκρινησαν στο νοσοκομειο..και μου φαινεται κ λογικο...δεν επιμενω παντως καθως τελευταιως η ασαφεια τους βολευει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανως..

Ετσι μου το διευκρινησαν στο νοσοκομειο..και μου φαινεται κ λογικο...δεν επιμενω παντως καθως τελευταιως η ασαφεια τους βολευει..

Aν θέλεις πες μας και το νοσοκομείο!

Και ζήτα τους να μιλήσουν με την προισταμένη τους στο υπουργείο να τους το εξηγήσουν λίγο καλύτερα.....μέχρι να γίνει κατανοητό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει κενο νομου.το λαικο εχει ζητησει διευκρινισεις και δεν εχει λαβει τιποτα.ρωτησα νομικη συμβουλο νοσοκομειου και λεει το ιδιο-κενο νομου.προφορικα ειναι ευκολο να εξηγεις στον αλλο αλλα γραπτως δεν δινει τιποτα.που λεει οτι αν εχεις κανει αγροτικο σου αναγνωριζοντα 6 μηνες ειδικοτητας χειρουργικης ή παθολογιας?

η διευκρινιση αναφερεται στην εκπληρωση της υπηρεσιας υπαιθρου γενικα,δεν αναφερει πουθενα για 3 +3 μηνες.προσεξτε τι υπογραφετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γραφείο Προσωπικού στο Λαϊκό.

Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2007

Συνάδελφος μπροστά μου ρώτησε για το συγκεκριμένο θέμα και του ανέφερε ο κύριος που είναι υπεύθυνος πως θα πρέπει να περιμένει εντός του μήνα την απόλυσή του.

Ήταν 3,5 μήνες πριν την ολοκλήρωση της ειδικότητάς του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γραφείο Προσωπικού στο Λαϊκό.

Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2007

Συνάδελφος μπροστά μου ρώτησε για το συγκεκριμένο θέμα και του ανέφερε ο κύριος που είναι υπεύθυνος πως θα πρέπει να περιμένει εντός του μήνα την απόλυσή του.

Ήταν 3,5 μήνες πριν την ολοκλήρωση της ειδικότητάς του.

υπαρχουν νοσοκομεια που δεν απολυουν φοβουμενα μην στραφουν νομικα εναντιον τους ιατροι που εχουν υπογραψει την συμβαση πριν βγει η διευκρινιση.τι να πω,δεν ξερω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.