Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

On 9/8/2019 at 11:07 ΠΜ, Homunculus1989 said:

Καλησπέρα παιδιά.

Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα αιματολογίας στο γαλλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας.Ήθελα να ρωτήσω τα εξής

1)έχει κάποιος εδώ προσωπική εμπειρία από τη συγκεκριμένη ειδικότητα;

2)γνωρίζετε αν αναγνωρίζεται το κομμάτι της παθολογίας; (έχω κάνει 4 χρόνια παθολογίας,2 σαν γενικό μέρος ειδικότητας και άλλα 2 σαν παρατασιακός ειδικευόμενος

3)το πτυχίο της γλώσσας χρειάζεται κάποια επικαιροποίηση; Γιατί έχω C2 αλλά από το 2006

Ευχαριστώ πολύ!!!

1. δυστυχώς εγώ όχι. Τι θα ήθελες να μάθεις; Αν είναι το κλασικό ερώτημα "αν είναι δύσκολο να βρεις θέση", βλέπεις ως συνήθως τι υπάρχει στο siwf-register.ch. 

2. ναι, το MEBEKO είναι υπεύθυνο για την αναγνώριση των χρόνων ειδικότητας, τώρα ο παρατασιακός πώς αναγνωρίζεται είναι ανοιχτό ερώτημα. Εφόσον όμως συμμετείχες στο πρόγραμμα εκπαίδευσης μιας κλινικής που δίνει ειδικότητα, νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Ο διευθυντής σου θα πρέπει να υπογράψει την αντίστοιχη βεβαίωση.

3. όχι, με C2 θα κάνουν πάρτυ. 

Παρακαλώ. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όχι ήταν περισσότερο ερώτημα για το πώς είναι τα ωράρια και οι συνθήκες και τα rotations της ειδικότητας στις κλινικές και όχι τόσο κατά πόσο βρίσκεις θέση ή όχι.

Αλλά με τις υπόλοιπες πληροφορίες για αναγνώριση μέρους ειδικότητας και πτυχίο γλώσσας καλύφθηκα μια χαρά είναι η αλήθεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ωράριο ήταν 8 το πρωί με 6 το απόγευμα,με υποχρεωτικό διάλειμμα το μεσημέρι για φαγητό.

Τώρα αναλόγως των συνθηκών( διευθυντή,τί ώρα γινόταν το meeting,ειδικότητας κλτ κτλ) αυτό μπορεί να έπαιζε λιγάκι, δηλαδή αλλού θέλανε 8 το πρωί ακριβώς να είσαι εκεί(με έχει αγριοκοιτάξει ο διευθυντής επειδή έφτασα  8 και 5 λεπτά, όμως αλλού πήγαινα ακόμα και 8 και μισή και δεν είχα θέμα ιδιαίτερο...)

Φαντάζομαι και στην αιματολογία θα είναι κάπως έτσι τα πράγματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α,τέλεια(περίμενα κάτι πιο ακραίο από ωράρια η αλήθεια είναι). Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Και κάτι τελευταίο : γενικά σαν παροικία έχουμε κόσμο στο γαλλόφωνο τμήμα; Το λέω γιατί όσο να΄ναι θέλει και ένα διάστημα να εγκληματιστεί κανείς στην ξενιτιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχουν και γκρουπακια στο φατσοβιβλιο

ναι, γενικα εχει αρκετους Ελληνες γιατρους που ειτε κανουν ειδικοτητα ειτε εργαζονται ιδιωτικα ειτε ειναι επιμελητες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Homunculus1989 said:

Α,τέλεια(περίμενα κάτι πιο ακραίο από ωράρια η αλήθεια είναι). Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Και κάτι τελευταίο : γενικά σαν παροικία έχουμε κόσμο στο γαλλόφωνο τμήμα; Το λέω γιατί όσο να΄ναι θέλει και ένα διάστημα να εγκληματιστεί κανείς στην ξενιτιά! 

Στα ωράρια αυτά έρχονται να προστεθούν και οι εφημερίες , κατά κανόνα δωδεκάωρες. Επίσης στο καθημερινό πρόγραμμα προκύπτουν κάθε τόσο υπερωρίες.   Όσο για τον εγκλιματισμό εξαρτάται εμένα μου προέκυψαν πέρα από έλληνες πολύ καλές συναναστροφές με αλλοδαπούς, όπως και μου έτυχαν έλληνες που δεν ήταν καθόλου διαθέσιμοι για εξόδους στον ελεύθερο χρόνο με τη δικαιολογία ότι  η ζωή είναι πολύ ακριβή.  Επειδή δίνεται μεγάλη βάση στην ενσωμάτωση των μεταναστών (intégration)  θα συμβούλευα σαν προφίλ εργαζoμενου να δείξει κανείς εντελώς άνετος στην συναναστροφή με άτομα όλων των εθνικοτήτων και καμία επιλεκτική προτίμηση για έλληνες , κάτι που μπορεί να ερμηνευτεί  σαν γκετοποίηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ πως το προαναφερθέν ωράριο δεν περιλαμβάνει τις εφημερίες,εκτός εαν μιλάμε για τις μικρές/εσωτερικές οπότε εμείς τουλάχιστον τότε στο κανονικό μας ωράριο εφημερεύαμε ταυτόχρονα και στις 6 σχολούσαμε και έληγε και η εφημερία μας

Επίσης,όπως και στην Ελλάδα,6 τυπικά σχολάς αλλά αρκετές φορές λόγω φόρτου εργασίας μπορεί να έφευγα ακόμα και 7 περίπου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά δε μπορώ να βρω πουθενά ένα επίσημο link που να λέει τα χαρτιά για την αναγνώριση από τη MEBEKO και που αυτά τα στέλνω. 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν για την ειδικότητα της ΩΡΛ, στο γερμανόφωνο κομμάτι, χρειάζεται να έχεις κάνει 1 χρόνο Γενικής Χειρουργικής για να σε πάρουν; Στο fmh.ch δεν αναφέρει κάτι για Γενική Χειρουργική αλλά σε sites πολλών νοσοκομείων αναφέρει ως προυπόθεση την εμπειρία 1 έτους στην Γενική Χειρουργική.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

https://www.fmh.ch/files/pdf21/orl_version_internet_d.pdf

Υποχρεωτικό δεν είναι, κατά το πρόγραμμα. Τώρα φαντάζομαι ότι έχει μια λογική, καθότι αποτελεί χειρουργική ειδικότητα με κάποιον ανταγωνισμό, οπότε για αυτό να το χρειάζονται.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Αυτό το πιστοποιητικό (εχω screenshot στην επισυναψη) που μπορώ να βγάλω; Το βγάζει η σχολή μου; Πρέπει να πάω σε κάποια περιφέρεια ή στον ΠΙΣ;

Επίσης το αντίγραφο του πτυχίου γερμανικών το στέλνω μαζί με όλα τα υπόλοιπα έγγραφα ή χρειάζεται κάποια διαφορετική διαδικασία;

Ευχαριστώ!

33D2F692-F1FB-439D-BD25-CF7E9B937B7C.jpeg

Τροποποιήθηκε από NitroJim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Καλησπέρα σε όλους!
Μόλις τελείωσα τη σχολή και θα ενδιαφερόμουν να κάνω ειδικότητα, παθολογική ογκολογία συγκεκριμένα,  στο γερμανόφωνο τμήμα της Ελβετίας. Σχετικά με αυτό, έχω αρκετές ερωτήσεις.

1) Έχω C1, αλλά δε νιώθω άνετα με τις γνώσεις μου στα γερμανικά...και από ό,τι ξέρω η συνεννοήση περιπλέκεται με τις τοπικές διαλέκτους, γεγονός που με προβληματίζει αρκετά...υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω σχετικά με αυτό;  Υπάρχουν κάτι φροντιστήρια που κάνουν μαθήματα ορολογίας, αλλά δε γνωρίζω τι αξία έχουν...
2) Αν και διάβασα προηγούμενες δημοσιεύσεις, δεν έχω μια σαφή εικόνα ως προς το ποια είναι η σειρά των βημάτων έως να φτάσω εκεί...please help!
3) Διάβασα την περιγραφή της ειδικότητας στο fmc.ch και είναι δύο έτη παθολογία και τέσσερα ογκολογία...γι'αυτά κάνουμε αίτηση βάσει της προσφοράς στο https://www.siwf-register.ch/; Υπάρχει κάποιο κριτήριο για το που στέλνουμε αίτηση ή στέλνουμε και όπου κάτσει;

4) Αν και είναι μάλλον απώτερος στόχος, θα ενδιαφερόμουν να ασχοληθώ με συγγραφή paper και να κάνω διδακτορικό...είναι εύκολο να γίνει κάτι τετοιο;
5) Last but not least, πώς είναι η ζωή του ειδικευόμενου εκεί;  Ρωτώ δεδομένου ότι σκοπεύουμε να μετανστεύσουμε με το έτερον ήμισυ με παρόμοιους στόχους...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πού θα στείλεις αίτηση έχει να κάνει με το πού θα ήθελες να ζήσεις καθώς και με το πόσο θες να αυξήσεις τις πιθανότητες σου να σε δεχθούν κάπου στην γερμανόφωνη Ελβετία

 

Δεδομένου ότι δεν έχεις ξαναεργαστεί εκεί ούτε έχεις σπουδάσει εκεί απ'ότι αντιλαμβάνομαι,θα σου πρότεινα να στείλεις οπουδήποτε έχει θέση στην ειδικότητα που σ'ενδιαφέρει. Εκτός εαν για κάποιον λόγο δεν θες να ΄μείνεις πχ στην τάδε πόλη. Επίσης εαν έχεις συγγενείς ή φίλους σε ένα συγκεκριμένο μέρος από αυτά που δίνουν ειδικότητα τότε μπορείς να ξεκινήσεις να στείλεις αίτηση σε αυτό

 

Δεν δίνουν όλα τα νοσοκομεία τα ίδια χρόνια ειδικότητας. Άλλα δίνουν 2 άλλα δίνουν 3 άλλα 4... Ωστόσο αυτά που δίνουν τα περισσότερα χρόνια είναι συνήθως τα πιο ανταγωνιστικά και  γιαυτό για αρχή πιθανώς να δυσκολευτείς να βρείς εκεί θέση με τη μία. Ίσως να δοκίμαζες κάποιο πιο μικρό και επαρχιακό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!
Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποια περιοχή, αλλά ούτε κάποιον άνθρωπο εκεί...κολυμπάω μόνος δυστυχώς.
Για αρχή προφανώς δεν έχω απαίτηση να με πάρουν σε κάποιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Η περιγραφή της ειδικότητας για το διετές γενικό μέρος της παθολογίας λέει "mindestens 1 Jahr an internistischen Weiterbildungsstätten der Kategorie A, I oder B". Αυτό σημαίνει θεωρητικά ότι θα μποούσα να δηλώσω για έναν χρόνο νοσοκομείο κατηγορίας C; Γενικά πόσο εύκολο είναι να σε πάρουν κάποιον που ξεκιναέι από το μηδέν σε νοσοκομείο B ή C;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο εύκολο= πόσες ελεύθερες θέσεις έχουν για ειδικευομένους τη δεδομένη περίοδο. Μπορεί να μην έχουν σε μεγάλη πανεπιστημιακή κλινική και ξαφνικά να σε καλέσουν για συνέντευξη, μπορεί σε μικρό περιφερειακό νοσοκομείο να έχουν θέση σε 2.5 χρόνια (σε γνωστή μου έτυχε αυτό, αν δεν ήξερε προσωπικά τον διευθυντή δε θα έβρισκε!). 

Επιστρέφοντας στις ερωτήσεις σου:

1. Όσο περισσότερα γνωρίζεις τόσο καλύτερα. Με C1 καλύπτεις τις τυπικές προδιαγραφές, το ερώτημα είναι να μπορείς να γράφεις γρήγορα τους φακέλους των ασθενών, ώστε το γραφειοκρατικό κομμάτι να σε βασανίζει το λιγότερο δυνατόν. Οι διάλεκτοι συνηθίζονται, μετά από 5 χρόνια στο γερμανόφωνο καταλαβαίνω το 99% και ψευτομιλάω τη τοπική διάλεκτο, σε σημείο που να μη μπορώ εύκολα να μιλήσω hoch...

2. Βιογραφικό, motivation letter, ενδιάμεσα τα χαρτιά για την αναγνώριση στο Mebeko, λίστα νοσοκομείων και αποστολή αιτήσεων. Κάτι πιο συγκεκριμένο;

3. Νοσοκομείο κατηγορίας C - συνήθως κλινική αποκατάστασης, άρα χαλαρά ωράρια, εκμάθηση του συστήματος, συνήθως όμως σε απομονωμένο μέρος. B: περιφερικό νοσοκομείο, το καλύτερο trade-off. Α: ΞΥΛΟ ΜΕΤΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.

4. Εύκολο είναι, όλοι οι διευθυντές ψάχνουν θύμ...απλήρωτ...ανθρώπους με κίνητρο να προσφέρουν αφιλοκερδώς τον χρόνο τους. Αλλά είσαι ακόμα στην αρχή, πιστεύω προσωπικά ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις τη πρώτη σου επαφή και μετά να δεις στο ειδικό κομμάτι να κάνεις έρευνα.

5. Και το άλλο μισό γιατρός; Θεωρητικά 50 ώρες μαξ τη βδομάδα μαζί με τις εφημερίες, πρόγραμμα εκπαίδευσης πλήρες, κεντρική Ευρώπη με τα καλά της και τα κακά της. Θέμα γούστου και αντοχών. 

Παρακαλώ!  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/8/2019 at 11:35 ΠΜ, NitroJim said:

Καλημέρα!

Αυτό το πιστοποιητικό (εχω screenshot στην επισυναψη) που μπορώ να βγάλω; Το βγάζει η σχολή μου; Πρέπει να πάω σε κάποια περιφέρεια ή στον ΠΙΣ;

Επίσης το αντίγραφο του πτυχίου γερμανικών το στέλνω μαζί με όλα τα υπόλοιπα έγγραφα ή χρειάζεται κάποια διαφορετική διαδικασία;

Ευχαριστώ!

33D2F692-F1FB-439D-BD25-CF7E9B937B7C.jpeg

Το συγκεκριμένο το είχα βγάλει από τη νομαρχία, δε ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει. Αλλά πρέπει να διευκρινίζει και τη συγκεκριμένη διάταξη, αλλιώς θα σού κάνουν ιστορίες στο MEBEKO... το πτυχίο γερμανικών πάει μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 22/8/2019 at 9:53 ΜΜ, Sith Lord said:

Πόσο εύκολο= πόσες ελεύθερες θέσεις έχουν για ειδικευομένους τη δεδομένη περίοδο. Μπορεί να μην έχουν σε μεγάλη πανεπιστημιακή κλινική και ξαφνικά να σε καλέσουν για συνέντευξη, μπορεί σε μικρό περιφερειακό νοσοκομείο να έχουν θέση σε 2.5 χρόνια (σε γνωστή μου έτυχε αυτό, αν δεν ήξερε προσωπικά τον διευθυντή δε θα έβρισκε!). 

Επιστρέφοντας στις ερωτήσεις σου:

1. Όσο περισσότερα γνωρίζεις τόσο καλύτερα. Με C1 καλύπτεις τις τυπικές προδιαγραφές, το ερώτημα είναι να μπορείς να γράφεις γρήγορα τους φακέλους των ασθενών, ώστε το γραφειοκρατικό κομμάτι να σε βασανίζει το λιγότερο δυνατόν. Οι διάλεκτοι συνηθίζονται, μετά από 5 χρόνια στο γερμανόφωνο καταλαβαίνω το 99% και ψευτομιλάω τη τοπική διάλεκτο, σε σημείο που να μη μπορώ εύκολα να μιλήσω hoch...

2. Βιογραφικό, motivation letter, ενδιάμεσα τα χαρτιά για την αναγνώριση στο Mebeko, λίστα νοσοκομείων και αποστολή αιτήσεων. Κάτι πιο συγκεκριμένο;

3. Νοσοκομείο κατηγορίας C - συνήθως κλινική αποκατάστασης, άρα χαλαρά ωράρια, εκμάθηση του συστήματος, συνήθως όμως σε απομονωμένο μέρος. B: περιφερικό νοσοκομείο, το καλύτερο trade-off. Α: ΞΥΛΟ ΜΕΤΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.

4. Εύκολο είναι, όλοι οι διευθυντές ψάχνουν θύμ...απλήρωτ...ανθρώπους με κίνητρο να προσφέρουν αφιλοκερδώς τον χρόνο τους. Αλλά είσαι ακόμα στην αρχή, πιστεύω προσωπικά ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις τη πρώτη σου επαφή και μετά να δεις στο ειδικό κομμάτι να κάνεις έρευνα.

5. Και το άλλο μισό γιατρός; Θεωρητικά 50 ώρες μαξ τη βδομάδα μαζί με τις εφημερίες, πρόγραμμα εκπαίδευσης πλήρες, κεντρική Ευρώπη με τα καλά της και τα κακά της. Θέμα γούστου και αντοχών. 

Παρακαλώ!  

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη και πλήρη απάντηση!
1. Σε ό,τι αφορά το θέμα της γλώσσας, τι θα μπορούσα να κάνω; Υποθέτω ότι η καλύτερη, αν και επώδυνη, λύση είναι να πέσω κατευθείαν στα βαθιά...δηλαδή να ξεκινήσω εκεί το συντομότερο.
2. Ως προς τα γραφειοκρατικά θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου και αν προκύψει κάτι, θα σε ενοχλήσω εκ νέου...τώρα που βρήκαμε παππά :P
3. Τότε θα δοκιμάσω να στείλω σε νοσοκομείο τάξης Β και βλέπουμε...
4. Το ερευνητικό κομμάτι θα το κυνηγήσω σε δεύτερο χρόνο
5. Πράγματι, το άλλο μισό θέλει να κάνει παιδιατρική...αλλά και εκεί η αναμονή στα Παίδων είναι μεγαλύτερη από τη διάρκεια της ειδικότητας 

Υ.Γ.: Στο ίδιο πλαίσιο ψάχνουμε και για τη Γερμανία...αρχικά νόμιζα ότι είναι πιο εύκολα εκεί, αλλά τώρα νομίζω ότι τα πράγματα έχουν αγριέψει λίγο με το Approbation...αν δεν κάνω λάθος. Τι πιστεύεις σχετικά με αυτό;

May the Force be with you... παρά το ότι είσαι Sith 
   

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Ναι, υπάρχει επίσης η δυνατότητα του Unterassistent ώστε να αποκτήσει κανείς εμπειρία, να βγάλει ένα χαρτζιλίκι (κοντά στα 1200 φράγκα το μήνα, ανάλογα τη κλινική) και να μάθει κανείς το σύστημα.

2. ...να θάψουμε πεντέξι;

3. Στέλνεις παντού μα παντού και όπου κάτσει, αν γεωγραφικά σε ενδιαφέρει κάτι παραπάνω μπορώ να μάθω

4. Προφανώ;, αλλά γνώμη μου πάντοτε, αν δε θέλει κανείς ακαδημαϊκή καριέρα ή να γίνει σε 10 χρόνια διευθυντής κλινικής, τότε το αφήνει.

5. Παιδιατρική θα βρει ευκολότερα στην Ελβετία, με την ίδια ακριβώς λογική.

ΥΓ. Περίπου το 20% των γιατρών στην Ελβετία είναι Γερμανοί, αλλά το 20% των γιατρών στη Γερμανία δεν είναι Ελβετοί...γιατί άραγε;

- Ο μισθός - Το !$!#%!@% DRG και το Globalbudget -Η ποιότητα ζωής

 

Come to the dark side, we have cookies :D 

Τροποποιήθηκε από Sith Lord
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 24/8/2019 at 1:07 ΜΜ, Sith Lord said:

1. Ναι, υπάρχει επίσης η δυνατότητα του Unterassistent ώστε να αποκτήσει κανείς εμπειρία, να βγάλει ένα χαρτζιλίκι (κοντά στα 1200 φράγκα το μήνα, ανάλογα τη κλινική) και να μάθει κανείς το σύστημα.

2. ...να θάψουμε πεντέξι;

3. Στέλνεις παντού μα παντού και όπου κάτσει, αν γεωγραφικά σε ενδιαφέρει κάτι παραπάνω μπορώ να μάθω

4. Προφανώ;, αλλά γνώμη μου πάντοτε, αν δε θέλει κανείς ακαδημαϊκή καριέρα ή να γίνει σε 10 χρόνια διευθυντής κλινικής, τότε το αφήνει.

5. Παιδιατρική θα βρει ευκολότερα στην Ελβετία, με την ίδια ακριβώς λογική.

ΥΓ. Περίπου το 20% των γιατρών στην Ελβετία είναι Γερμανοί, αλλά το 20% των γιατρών στη Γερμανία δεν είναι Ελβετοί...γιατί άραγε;

- Ο μισθός - Το !$!#%!@% DRG και το Globalbudget -Η ποιότητα ζωής

 

Come to the dark side, we have cookies :D 

Ευχαριστώ και πάλι!
...ελπίζω οτι δε θα χρειαστεί να θάψουμε κανέναν 😛
...αυτά τα cookies είναι δελεαστικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Πόσο εύκολο είναι να βρει κανείς θέση ειδικευόμενου Χειρουργικής;

Γνωρίζει κανείς ποιά νοσοκομεία μπορεί να έχουν ανάγκη απο ειδικευόμενους;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάντε με μοντερέιτορ, να τού κόψω την ερώτηση...

www.siwf-register.ch. 

Πόσο εύκολο; Πόσο εύκολο είναι να βάλεις κεφαλιά ψαράκι όταν παίζεις με τον 5χρονο ανιψιό σου και όταν παίζεις με τη Μπαρτσελόνα αντίπαλο;

Αν έχεις δώδεκα χρόνια εμπειρία και διδακτορικό είναι το ίδιο αν είσαι φρέσκος από τη σχολή ή με μισό χρόνο αγροτικό και ψελλίζεις γερμανικά/γαλλικά με το ζόρι;

 

Τροποποιήθηκε από Sith Lord
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση εκανα, μπορεις να χαλαρωσεις πιστευω... αμα δεν κανει κανει καλο στα νευρα σου μην μπαινεις στο forum. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση αν και ηταν λιγο πολυ αυτονοητα οσα ειπες. Anyway, αρκει που μπηκες στον κοπο. 

Peace! ✌☮️

Τροποποιήθηκε από NitroJim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε η ερώτηση που κάνεις δεν έχει τεθεί πρώτη φορά στο φόρουμ και φυσικά δε θα τεθεί και τελευταία. Είναι χαρακτηριστική ατόμων που ΒΑΡΙΟΥΝΤΑ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ 5 βασικά πράγματα μόνοι τους και να έρθουν με συγκεκριμένες ερωτήσεις και να πάρουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Η ερώτηση σου θα μπορούσε να διατυπωθεί και ως:

"Υπάρχει κάποιος να μου κάνει περίληψη 25+ σελίδων, να μου πει όλα τα έγγραφα που χρειάζομαι, να μου βρει δουλειά, να με φέρει και να με βάλει και στο σπίτι του κανένα χρόνο τζαμπέ μέχρι να πάρω μπρος;" Και είναι δε αυτές οι περιπτώσεις που ΑΦΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ, διευκρινίσεις και βοήθεια μετά ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΛ και μην τον είδατε ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ feedback. 

Φυσικά και ΜΠΟΡΕΙ αυτά που γράψαμε να ΜΗΝ ΣΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ αλλά αν οι 99% που έγραψαν ΟΠΩΣ έγραψες εσύ, έκαναν αυτά που σου ανέφερα, σε παίρνει και σένα η μπάλα. Γενικώς όμως ενοχλεί η παροχή μασημένης τροφής και να μην επιστρέφεται το ελάχιστο, δηλαδή το feedback. Με αυτά ζητώ συγγνώμη και για το ύφος μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.