Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

όχι, το DELF αρκεί για την αναγνώριση. Οτιδήποτε άλλο είναι περιττό, εκτός και αν θέλεις να κάνεις C1 ή C2 για εκπαίδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στο HUG στη Γενευη θελανε C1 απο ενα σημειο και μετα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εξακολουθούν να θέλουν, το C1 είναι απαραίτητη προυπόθεση για την πρόσληψη σε οποιαδήποτε ιατρική ειδικότητα στο HUG.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με το logbook για χειρουργική ειδικότητα, γνωρίζει κάποιος πώς φτιάχνουμε στην Ελλάδα? Ή έστω κάποιο τρόπο που αποδεικνύουμε τη συμμετοχή στα χειρουργεία? Επειδή απ΄ ότι διάβασα μετράει πολύ για την πρόσληψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να το έχω κάνει, έχω ακούσει ότι μπορείς να φτιάξεις ένα logbook στην μορφή που το θέλουν και να πας στον διευθυντή σου να το υπογράψει. Μετά πας και το μεταφράζεις επίσημα και τους το πας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

καλησπερα παιδια, επειδη το approbation στην γερμανια εχει μεγαλη αναμονη , σκεφτομαι να επιχειρησω και ελβετια μιας που η ληψη αδειας εκει ειναι πιο απλη

ειναι δυνατον να επιβιωσεις στην ελβετια με hochdeutsch? πιστευετε ειναι ευκολο να συνηθησεις και να καταλαβαινεις την ελβ διαλεκτο? γενικα εχετε τιποτα tipps για το θεμα της γλωσσας? ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα Παιδιά. Αναζητώ  διαμέρισμα για μετακόμιση στη Ζυρίχη για ειδικότητα από τις 01.07.    Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την εύρεση κατοικίας και εγκατάσταση  εννοείται ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω για σπιτια στη γερμανια χρησιμοποιουσα τα 2 ακολουθα site, που απ'οτι βλεπω εχουν και για ζυριχη (με τριπλασιες τιμες βεβαια)

https://www.wg-gesucht.de/wg-zimmer-in-Zuerich.159.0.1.0.html

https://www.immoscout24.ch/de/wohnung/mieten/ort-zuerich

την ελβετικη αδεια ασκησης την πηρες? αν ναι μπορεις να μας πεις ποσο  χρονο χρειαστηκε , και επισης η διαδικασια γινεται απο την ελλαδα 'η πρεπει να πας και αυτοπροσωπως εκει? την αδεια στην στειλαν ελλαδα ταχδρομικως? Ρωταω διοτι και εγω σκοπευω να κανω την διαδικασια 

 

Τροποποιήθηκε από dimitris_
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, dimitris_ said:

εγω για σπιτια στη γερμανια χρησιμοποιουσα τα 2 ακολουθα site, που απ'οτι βλεπω εχουν και για ζυριχη (με τριπλασιες τιμες βεβαια)

https://www.wg-gesucht.de/wg-zimmer-in-Zuerich.159.0.1.0.html

https://www.immoscout24.ch/de/wohnung/mieten/ort-zuerich

την ελβετικη αδεια ασκησης την πηρες? αν ναι μπορεις να μας πεις ποσο  χρονο χρειαστηκε , και επισης η διαδικασια γινεται απο την ελλαδα 'η πρεπει να πας και αυτοπροσωπως εκει? την αδεια στην στειλαν ελλαδα ταχδρομικως? Ρωταω διοτι και εγω σκοπευω να κανω την διαδικασια 

 

Καλησπέρα . Η αναμονή για την απόκτηση της άδειας και αναγνώριση του πτυχίου διήρκησε 3 μήνες .Μενω Γερμανία όπου μέχρι τώρα έκανα ειδικότητα αλλά από ότι ξέρω είναι το ίδιο , δεν νομίζω να χρειάζεται να πας αυτοπροσώπως αρκεί να ταχυδρόμισεις τα απαιτούμενα έγγραφα και να πληρώσεις το παράβολο που θα σου ζητήσουν στην πορεία . Η άδεια σου έρχεται συστημένη και την παραλαμβάνεις από το ταχυδρομείο .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Οσον αφορα την κατανοηση της ελβετικης διαλεκτου εχεις καμια συμβουλη? Εσυ προετοιμαστηκες με καποιο φροντηστηιρο/ ή βρηκες απο καποιo site υλικο/ εκανες καποιο hospitation, η απλως πηγες γνωριζοντας μόνο hochdeutsch

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, dimitris_ said:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Οσον αφορα την κατανοηση της ελβετικης διαλεκτου εχεις καμια συμβουλη? Εσυ προετοιμαστηκες με καποιο φροντηστηιρο/ ή βρηκες απο καποιo site υλικο/ εκανες καποιο hospitation, η απλως πηγες γνωριζοντας μόνο hochdeutsch

Ανοιχτά τα αυτιά , Hochdeutsch και την προσευχή μου ;)  Είναι θέμα εξάσκησης .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

 Καλησπέρα σε όλους! 🖐️ είμαι νεός γιατρός και γω και έχοντας τελείωσει τη σχολή και εβρισκώμενος πλέον σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα εδω στην ελλάδα, σκέφτομαι τι θα κάνω σε έναν χρόνο που θα το τελειώσω. ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στην Ελβετία, αν υπάρχει κάποιο ενεργό μέλος στο forum που μπορεί να με κατευθύνει προς αυτό, θα ήμουν ευγνώμων! διαβάζω το αντίστοιχο φόρουμ για Ειδικότητα στην Ελβετία αλλά καθώς πολλά μηνύματα με σημαντικές πληροφορίες ειναι αρκετά χρόνια πίσω, θα εκτιμούσα πολυ μια πιο επίκαιρη ενημέρωση! 
   Ευχαριστώ εκ των προτέρων για καθε απάντηση, εύχομαι σε όλους σας υγεία και καλή συνέχεια!!  😃😃

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Μεταφορά-συγχώνευση
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα

Έχεις δίκιο ότι αρκετές πληροφορίες γράφτηκαν πριν από πολύ καιρό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν αλλάξει κιόλας τα δεδομένα. Π.χ. σε ότι αφορά τον τρόπο που ξεκινάς την διαδικασία για ειδικοτητα,έχω την εντύπωση ότι είναι ο ίδιος δλδ μπαίνεις στο www.fmh.çh βλέπεις τη λίστα με τα νοσοκομεία ή κέντρα που δίνουν την εν λογω ειδικότητα κτλ κτλ

Αν θες να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο,ίσως θα διευκόλυνε να δούμε πιο πρόσφατα δεδομένα...

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ξενος σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση! κατ αρχάς το συγκεκριμένο μήνυμα είναι ενας χαιρετισμός που ούτως ή αλλως θα ήθελα να απευθύνω και γι αυτό εγραψα εδώ καθώς δεν βρήκα αντίστοιχο subforum για συστάσεις νέων μελών.

ήδη είμαι σε διαδικασία αναζήτησης πληροφοριών και θα επανέλθω στο συγκεκριμένο thread της ειδικότητας με συγκεκριμένες απορίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 χρόνια ακριβώς μετά από το πρώτο μου μήνυμα στο θέμα, δεν έχουν αλλάξει και πολλά...

Ίσως το ότι είμαστε πια πολύ περισσότεροι από όσο παλιότεροι, σε κάθε πέτρα..εεε νοσοκομείο βρίσκεις και Έλληνα. :D

www.siwf-register.ch για τις κλινικές που δίνουν ειδικότητα για κάθε ειδικότητα.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σε όλους! Διάβασα όλο το topic, αλλά έχω κάποιες απορίες, γιατί αν  καταλαβαίνω σωστά, κάποια πράγματα έχουν αλλάξει. Πιο συγκεκριμένα, πλέον είναι απαραίτητη η αναγνώριση απο ΜΕΒΕΚΟ για να αρχίσεις να στέλνεις στα νοσοκομεία σωστά? Επίσης, ένα από τα απαραίτητα χαρτία για την αναγνώριση είναι το πτυχίο γλωσσομάθειας. Με ενδιαφέρει τι ακριβώς παίζει με την γλώσσα, γιατί σκεφτομουν να αρχίσω να στέλνω και να αναφέρω οτι είμαι στην διαδικασία απόκτησης του πτυχίου της γλώσσας και διεκδικώ μια θέση αφού το πάρω, η οποία είναι αρκετούς μήνες μετα. Θεωρώ οτί αυτό ειναι κάτι εφικτό επειδή ενδιαφέρομαι για ψυχιατρική, θα στοχεύσω στην  περιφέρεια και όπως ακούω υπάρχει ελλειψη στην συγκεκριμένη ειδικότητα. Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναγνώριση δεν είναι 100% απαραίτητη, μπορείς να τη ζητήσεις και ταυτόχρονα να στέλνεις λέγοντας πως είναι καθοδόν.Αλλά δεν μπορείς πια να προσληφθείς χωρίς (τω καιρώ εκείνω, δούλεψα 3 χρόνια χωρίς αναγνώριση, καθότι βαριόμουν να στείλω τα χαρτιά 😁 )

Β2 για την αναγνώριση, αν και υπάρχει συζήτηση να το αυξήσουν σε C1, αλλά θα πάρει χρόνο (όλα τα πράγματα στην Ελβετία θέλουν χρόνο)

γαλλόφωνο ή γερμανόφωνο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! 

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η ειδικότητα της Ενδοκρινολογίας στην Ελβετία? (Πόσα χρόνια παθολογίας/ενδοκρινολογίας χρειάζονται, αναγνωρίζεται κομμάτι παθολογιας απο Ελλάδα;). 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 14/7/2019 at 11:39 ΜΜ, Sith Lord said:

Η αναγνώριση δεν είναι 100% απαραίτητη, μπορείς να τη ζητήσεις και ταυτόχρονα να στέλνεις λέγοντας πως είναι καθοδόν.Αλλά δεν μπορείς πια να προσληφθείς χωρίς (τω καιρώ εκείνω, δούλεψα 3 χρόνια χωρίς αναγνώριση, καθότι βαριόμουν να στείλω τα χαρτιά 😁 )

Β2 για την αναγνώριση, αν και υπάρχει συζήτηση να το αυξήσουν σε C1, αλλά θα πάρει χρόνο (όλα τα πράγματα στην Ελβετία θέλουν χρόνο)

γαλλόφωνο ή γερμανόφωνο;

Για το γαλλόφωνο κομμάτι ενδιαφέρομαι! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.asmav.ch/asmav/offres-d-emploi/emplois-liste-des-offres

π.χ. η Γενεύη έχει τη κλασική ανοιχτή προκήρυξη για ειδικευόμενους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα αιματολογίας στο γαλλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας.Ήθελα να ρωτήσω τα εξής

1)έχει κάποιος εδώ προσωπική εμπειρία από τη συγκεκριμένη ειδικότητα;

2)γνωρίζετε αν αναγνωρίζεται το κομμάτι της παθολογίας; (έχω κάνει 4 χρόνια παθολογίας,2 σαν γενικό μέρος ειδικότητας και άλλα 2 σαν παρατασιακός ειδικευόμενος

3)το πτυχίο της γλώσσας χρειάζεται κάποια επικαιροποίηση; Γιατί έχω C2 αλλά από το 2006

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.