Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

hey! σορρυ αν εχει απαντηθει (προσπαθησα να διαβασω τις τελευταιες σελ), ποσο μετραει το αγροτικο/καποια χρονια ειδικοτητας ελλαδα για να σε δεχτουν για ειδικοτητα στην ελβετια? (κυριως γαλλοφωνο μιας και εχω το C2 αλλα και γερμανοφωνο). Αν οντως ειναι σκοπιμο, τι απο τα δυο θεωρειτε οτι θα εχει μεγαλυτερη αξια? να ασχοληθω δλδ με την αποκτηση εμπειριας-προυπηρεσιας ή να αρχισω κατευθειαν να ψαχνω? χιλια ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

για νευρολογια ξερουμε κατι? εχω γνωστο π εφυγε κατευθειαν κ μαλιστα ζυριχη κ το ειχα θεωρησει ευκολη υποθεση, αλλα απο το φορουμ συνειδητοποιησα οτι μαλλον δν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα.. για ψυχιατρικη αυτος βεβαια, ενδεχομενως υπαρχει περισσοτερη ζητηση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νευρολογία στόχευσε καταρχήν για παθολογία, πολύ σπανιότερα θα βρεις κατευθείαν νευρολογία.

Ψυχιατρική ισχύει όπως εδώ και χρόνια, θα σού κάνουν και γιορτή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια,νευρολογία βγαίνουν και πιο αραιά και πιο λίγες θέσεις ειδικευόμενων στα διάφορα νοσοκομεία,οπότε ναι είναι πιο δύσκολα

 

Τώρα για γιορτουλα δεν θα το λεγα,εκτός αν εννοείς ότι μετά σου λένε να πλύνεις εσύ όμως τα πιάτα,ωστόσο γενικά είναι πιο προσβάσιμα και πιο πιθανό να σε πάρουν όπως λέει και ο Sith Lord

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδια

Μιας και εχω στειλει ηδη χαρτιά για την γερμανικη Approbation  κανω και τα χαρτιά για MEBEKO.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος αυτο το ζηταμε απο την γραμματεια του πανεπιστημιου? Η υπαρχει στο επισημο αντιγραφο τ πτυχιου ?

( Originalbeglaubigte Kopie einer Richtlinienkonformitätsbescheinigung der zuständigen Behörde, wonach Ihr Diplom der EU-Richtlinie 2005/36/EG entspricht )

Επισης η διαρκεια για την αναγνωριση MEBEKO ποσο περιπου διαρκει?

Και μετα ας επιβεβαιωσει καποιος , ισχυει οτι στελνεις αιτησεις και αναλογως την συνεντευξη και τον εκαστοτε διευθυντη μπορει να σε προσλαβουν?

Ευχαριστω  οποιον εχει διαθεση να απαντησει !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το τελευταίο με τις αιτήσεις και την συνέντευξη ναι ισχύει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημερα συναδελφοι, 

στην Ελβετια τα νοσοκομεια χωριζονται σε επιπεδο A; B ; C αναλογα με το μεγεθος του νοσοκομειου και τις υπηρεσιες που προσφερει ? Καποιος χωρις εμπειρια στελνει για αρχη στα μικρότερα αναγκαστικά και κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας περναει και απο τα 3 ειδη νοσοκομειων ? 

Θα ειμουν ευγνωμων για οποιαδηποτε πληροφορια

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα

Όχι δεν είναι υποχρεωτικό να στείλει κάποιος μόνο στα μικρότερα νοσοκομεία για αρχή,μπορεί να στείλει όπου θέλει.Απλα όπως φαντάζεσαι,είναι πιο πιθανό να γίνει αποδεκτός χωρίς εμπειρία σε ένα μικρότερο νοσοκομείο παρά σε ένα μεγάλο πανεπιστημιακό

Επίσης,δεν είναι αναγκαίο να περάσει κατά την διάρκεια της ειδίκευσης του από όλων των ειδών τα νοσοκομεία.Μπορει.πχ εξαρχής να γίνει δεκτός σε ένα τύπου Α και να τελειώσει εκεί την ειδικότητα απλά στην Ελβετία,τουλάχιστον στην γαλλόφωνη,δεν είναι σύνηθες να κάνουν συχνά τέτοια μακροπρόθεσμα συμβόλαια,οπότε πιθανόν επειδή θα έχει λήξει στην διετία / τριετία το συμβόλαιο σου να χρειαστεί να αλλάξει νοσοκομείο

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Θα ηθελα να ρωτησω οποιον γνωριζει

Κενες Θεσεις πως βρισκουμε , εννοω ακομη και διαδυκτιακα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αγγελια κλπ?

Η παιρνω ολα τα νοσοκομεια και κοιταζω για Stellenangebote?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπες στις σελίδες των νοσοκομείων που σε ενδιαφέρουν και κοίτα στις θέσεις εργασίας που λέει

Πχ αν σε ενδιαφέρει η Λωζάνη κοιτας στο www.chuv.ch

 

Από εκεί και μετά ,μπορείς να κοιτάς και στις μικρές αγγελίες γενικά που αφορούν την Ελβετία,όπως και στο www.fmh.ch

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα  ,

είμαι νέος ιατρός , αποφοίτησα φέτος τον Ιούλιο από την Ιατρική Ιωαννίνων . Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Ορθοπαιδικής και ειδικότερα τις αθλητικές κακώσεις .

Έχω ξεκινήσει εντατικά μαθήματα Γερμανικών ώστε τον Μάιο-ιούνιο του 2019 να δώσω για το Β2 και το φθινόπωρο  για C1 . 

θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τη διαδικασία που χρειάζεται για να αναγνωριστεί το πτυχίο μου από τη ΜΕΒΕΚΟ , καθώς και τις απαιτήσεις για μια θέση ειδικότητας ; 

Για να κάνεις Ορθοπαιδική θέλει 1 ή 2 χρόνια γενικής χειρουργικής ; είναι ανταγωνιστική ειδικότητα ; Θα ήταν εύκολο να βρω θέση μέσα ή κοντά στη Ζυρίχη γιατί θα ήθελα να το συνδυάσω με το ETH που η κοπέλα μου θέλει να συνεχίσει τις σπουδές της . Αξίζει η προοπτική της Ζυρίχης από άποψη χρημάτων - εκπαίδευσης-ζωής ή να στραφούμε προς τη Γερμανία ; 

Είμαι σε αναμονή ειδικότητας και δεν προβλέπεται να έχω κάνει αγροτικό ή ειδικότητα στην Ελλάδα (ίσως κομμάτι) αλλά θα έχω συστατικές από καθηγητές μου , συμμετοχή σε ερευνητικά πρότζεκτ , πιθανότατα θα είμαι επιστημονικός συνεργάτης σε πανεπ κλινική και θα συμμετέχω και ως ιατρός ομάδας σε ευρωπαϊκό ματς , καθώς και ιατρός σε ακαδημίες αθλητικού συλλόγου , όπως επίσης και κάποιες παρακολούθησειςς - συμμετοχές σε ιδιωτικά χειρουργεία . Θα μπορούσα να ζητήσω θέση σε πρόγραμμα Dr.Med  ή PhD ενώ είμαι στην ειδικότητα ;;; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων . 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ γρήγορα:

στο MEBEKO είναι σαφές το τι χρειάζεται, αντίγραφα πτυχίου επικυρωμένα και με apostille, από τη νομαρχία χρειάζεσαι και μια βεβαίωση ότι το πτυχίο είναι ισοδύναμο με τα υπόλοιπα της ΕΕ σύμφωνα με τη τάδε διάταξη (δες μερικές σελίδες πιο πίσω στο θέμα).

Οι απαιτήσεις; Σαφείς - γλώσσα, εμπειρία, οτιδήποτε επιστημονικό επί του θέματος.

Η Ζυρίχη πανάκριβη αλλά αξίζει από ζωή και εκπαίδευση. Υπάρχουν πολλές κλινικές στα γύρω καντόνια και πόλεις που είναι προσβάσιμες με το τρένο, αν δε βρεις κατευθείαν θέση στο πανεπιστημιακό (που δε το προτείνω, καθότι σού λείπει η εμπειρία και θα φας ξύλο με το κιλό τους πρώτους μήνες που θα γνωρίζεις το σύστημα). 

To Dr. med. το κάνουν όλοι στη διάρκεια της ειδικότητας, μη σε ανησυχεί. PhD κάνουν μόνο όσοι θέλουν να κάνουν ακαδημαική καριέρα, το οποίο το βλέπεις στη πορεία της καριέρας σου και όχι σαν νέος γιατρός, με κάποιες εξαιρέσεις.

Το τι χρειάζεται η κάθε ειδικότητα, το βλέπεις στο www.FMH.ch...

Αυτά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 hours ago, Sith Lord said:

Πολύ γρήγορα:

στο MEBEKO είναι σαφές το τι χρειάζεται, αντίγραφα πτυχίου επικυρωμένα και με apostille, από τη νομαρχία χρειάζεσαι και μια βεβαίωση ότι το πτυχίο είναι ισοδύναμο με τα υπόλοιπα της ΕΕ σύμφωνα με τη τάδε διάταξη (δες μερικές σελίδες πιο πίσω στο θέμα).

Οι απαιτήσεις; Σαφείς - γλώσσα, εμπειρία, οτιδήποτε επιστημονικό επί του θέματος.

Η Ζυρίχη πανάκριβη αλλά αξίζει από ζωή και εκπαίδευση. Υπάρχουν πολλές κλινικές στα γύρω καντόνια και πόλεις που είναι προσβάσιμες με το τρένο, αν δε βρεις κατευθείαν θέση στο πανεπιστημιακό (που δε το προτείνω, καθότι σού λείπει η εμπειρία και θα φας ξύλο με το κιλό τους πρώτους μήνες που θα γνωρίζεις το σύστημα). 

To Dr. med. το κάνουν όλοι στη διάρκεια της ειδικότητας, μη σε ανησυχεί. PhD κάνουν μόνο όσοι θέλουν να κάνουν ακαδημαική καριέρα, το οποίο το βλέπεις στη πορεία της καριέρας σου και όχι σαν νέος γιατρός, με κάποιες εξαιρέσεις.

 Το τι χρειάζεται η κάθε ειδικότητα, το βλέπεις στο www.FMH.ch...

Αυτά :)

Ευχαριστώ πολύ . 

Εμπειρία με το Ελβετικό σύστημα ή και στην Ελλάδα ; θα βοηθούσε δλδ κομμάτι ειδικότητας στην Ελλάδα ή καλύτερα θέση σε πιο μικρό νοσοκομείο της Ελβετίας και προϋπηρεσία στο δικό τους σύστημα ; 

Θεωρείται ότι αντίστοιχη αναζήτηση στη Γερμανία θα είχε περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας  δλδ θέση σε νοσοκομείο σε πόλη με αντίστοιχο πολυτεχνείο , Dr.Med , PhD κλπ ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν και θα προτιμήσω τη φωτεινή πλευρά . 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Come to the dark side, we have cookies...

Και στα δυο, προφανώς είναι καλύτερο για αυτούς εμπειρία στο Ελβετικό σύστημα, αν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα στα δύο πάρε το Ελβετικό νοσοκομείο- ακόμα και σε κλινική αποκατάστασης, π.χ. στο Bellikon (εξαιρετική κλινική για κάθε είδους αποκατάσταση, ψάχνουν ειδικευομένους!).

Αντίστοιχο πολυτεχνείο σαν το ΕΤΗ δεν υπάρχει στη Γερμανία :D:D:D

Για τη Γερμανία δεν ξέρω, αλλά ξέρω ότι έχει ολοένα και περισσότερους Γερμανούς που ψάχνουν για ειδικότητα εδώ. 

Παρακαλώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα 

Εχω προταση γ δουλεια σε νοσοκομειο <1 ωρα εξω απο λουκερνη . Γενικα αξιζει να ξεκινησεις σε πιο μικρες πολεις και μετα να πας σε μεγαλη?

Επισης αμα γνωριζει κανεις για καμια ελευθερη θεση χειρουργικης . ( p.s εχω εμπειρια 1 χρονο και πανω απο 150 χειρουργεια γραμμενα και πολλα μεγαλα τυπου whipple ) μετραει σαν εμπειρια?

Ευχαριστω

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αξίζει, αρκεί να μη μένεις στο χωριό, εκτός και αν θέλεις να κόψεις τις φλέβες σου.

Ό,τι εμπειρία φέρνεις και μπορείς να αποδείξεις (logbook, αυό που στην Ελλάδα δεν υφίσταται..) είναι αβαντάζ.

Παρακαλώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 λεπτά πριν, Sith Lord said:

Ναι αξίζει, αρκεί να μη μένεις στο χωριό, εκτός και αν θέλεις να κόψεις τις φλέβες σου.

Ό,τι εμπειρία φέρνεις και μπορείς να αποδείξεις (logbook, αυό που στην Ελλάδα δεν υφίσταται..) είναι αβαντάζ.

Παρακαλώ.

Πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα.

Απλά να προσθέσω πως το logbook δεν είναι εντελώς απαραίτητο μην τρελαίνεσαι, ένα πιστοποιητικό ευδοκιμης άσκησης που θα γράφει καλά λόγια για σένα ή μια καλή συστατική επιστολή από τον διευθυντή του τμήματος/κλινικής σου μια χαρά κάνει την δουλειά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα συναδελφοι , 

εχει κανεις να προτεινει καλα νοσοκομεια για  την ειδικοτητα της παθολογιας στα γερμανοφωνα καντονια ??

ευχαριστω εκ των προτερων 

Τροποποιήθηκε από human
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 hours ago, Sith Lord said:

ξεκινάς τώρα; έχεις προϋπηρεσία;

ναι τωρα ξεκιναω. και ψαχνω μια κλινικη ν κανω 1 χρονο innere medizin. Έχεις να μ προτεινεις καποιες καλες κλινικες που δεχονται χωρις προυπηρεσια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Spital Emmental, ο διευθυντής είναι πολύ ποιοτικός στην εκπαίδευσή του, μικρό νοσοκομείο χωρίς πολλά επείγοντα.

www.spital-emmental.ch

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, επίσης για πρωτα (μεχρι 2) χρόνια παθολογίας καλη περίπτωση ειναι και το spital wil στο καντονι του sankt gallen.
https://www.srft.ch/

Καλό επίπεδο, ενδιαφέρον για εκπαίδευση και πολύ καλο κλιμα. Στα συν ειναι οτι εισαι και σχετικά κοντά στη Ζυρίχη που κανει τη μετάβαση απο Ελλαδα πιο ηπια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 hours ago, Dr Kostas said:

Καλησπέρα, επίσης για πρωτα (μεχρι 2) χρόνια παθολογίας καλη περίπτωση ειναι και το spital wil στο καντονι του sankt gallen.
https://www.srft.ch/

Καλό επίπεδο, ενδιαφέρον για εκπαίδευση και πολύ καλο κλιμα. Στα συν ειναι οτι εισαι και σχετικά κοντά στη Ζυρίχη που κανει τη μετάβαση απο Ελλαδα πιο ηπια.

Ευχαριστω πολυ ! στλενω initiativbewerbung στo chefarzt?  ή ανακοινωνονται οι ελευθερες θεσεις στο σαιτ των κλινικων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.