Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες. Αυτό δε σημαίνει ότι έχεις και δίκιο. Οι σελίδες του forum είναι 26 με την πρώτη από το 2005 (aka 14y). Πολλά πράγματα μπορεί να έχουν άλλαξει όπως και νέα άτομα να μπήκαν στο forum και να έχουν να προσφέρουν διαφορετική οπτική. Όταν κάτι σου φαίνεται ως επανάληψη των προηγούμενων μπορείς να μην απαντήσεις αλλά εφόσον μπαίνεις στη διαδικασία να το κάνεις οφείλεις να σκεφτείς γιατί μπορεί κάποιος να το ρωτάει αυτό. Σε πληροφορώ διάβασα όλες τις σελίδες, δεν καλύφθηκα και ένιωσα την ανάγκη να το ρωτήσω, αν και δεν έχει σημασία αυτό... είναι δικαίωμα μου να ρωτήσω και κανενός υποχρέωση να απαντήσει αν δε θέλει. Αυτό δε σημαίνει ότι θα ανεχτώ οποιαδήποτε ειρωνία. Τέλος, πίστεψε δε χρειάζομαι να με πάρει κάποιος από το χεράκι, μπαίνω εδώ ρωτάω αν έχω απορίες, μαθαίνω από αυτά που βλέπω, κρίνω και κινούμαι ανάλογα. 

Αυτά, ελπίζω να επανέλθει η συζήτηση στο κανονικό της πλαίσιο. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, NitroJim said:

Μια ερωτηση εκανα, μπορεις να χαλαρωσεις πιστευω... αμα δεν κανει κανει καλο στα νευρα σου μην μπαινεις στο forum. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση αν και ηταν λιγο πολυ αυτονοητα οσα ειπες. Anyway, αρκει που μπηκες στον κοπο. 

Peace! ✌☮️

...

Τέλος, πίστεψε δε χρειάζομαι να με πάρει κάποιος από το χεράκι, μπαίνω εδώ ρωτάω αν έχω απορίες, μαθαίνω από αυτά που βλέπω, κρίνω και κινούμαι ανάλογα. 

O kerbit_88 με κάλυψε. Η ερώτησή σου έχει απαντηθεί πολλές φορές. Τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει. Αν δεν σού αρέσει η ειρωνεία, τότε μπορείς και εσύ να μη ρωτάς τα αυτονόητα. Αν θέλεις συγκεκριμένες πληροφορίες, τότε κάνεις συγκεκριμένες ερωτήσεις ("έχει ακούσει κάποιος κάτι για την Γ/Χ στο Kantonsspital Aarau ή θα πρέπει να χτυπήσω κατευθείαν πανεπιστημιακό;"), όχι "πόσο εύκολη είναι η απόκτηση θέσης". 

Το παρακάτω είναι ο ορισμός του ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΛ που έλεγε ο kerbit_88. Ητοι δε συνεισφέρω με τις δικές μου εμπειρίες, το τι με ρώτησαν στις συνεντεύξεις, τι θα πρέπει να προσέχω από τα πρακτικά ζητήματα κτλ. 

 

Τροποποιήθηκε από Sith Lord
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε σε εβαλε κανεις εδω μεσα να κρινεις την ποιοτητα των ερωτησεων. Επισης το «αν δε σου αρεσει η ειρωνεια, μπορεις να μη ρωτας τα αυτονοητα» πραγματικα λυπαμαι που το διαβασα και δειχνει το επιπεδο σου. Αν νομιζεις οτι επειδη εχεις δωσει καποιες απαντησεις εισαι αυτοματα και ιερεια εδω μεσα και μπορεις να κρινεις, να ειρωνευεσαι και να το παιζεις εξυπνος εμενα μου φανερωνει εναν ανθρωπο με πολλα συμπλεγματα κατωτεροτητας. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ αγαπητέ Nitrojim δεν έχω ιδεά τι σημαίνει στην Ελβετία. Ο συνάδελφος πάνω σου έδωσε ένα πολύ χρήσιμο λινκ, με το οποίο μπορείς να βρεις ποια νοσοκομεία παρέχουν ποια ειδικότητα, για πόσο καιρό κοκ Σημειώνω ότι για μένα ήταν ένα σοκ όταν αντιλήφθηκα στη Γερμανία ότι η διάρκεια που δίνει ειδικότητα ένα νοσοκομείο (Wieterbildungsermächtigung/befugnis) έχει να κάνει με τον Chefarzt και λιγότερο με τον εξοπλισμό, το προσωπικό και το πλήθος των ασθενών. 

Άρα παίρνεις την παραπάνω λίστα, ξεκινάς και μπαίνεις στην ιστοσελίδα του ΚΑΘΕ νοσοκομείου, βλέπεις το Karriereportal, ακολούθως βρίσκεις το τμήμα που σε ενδιαφέρει (είπες χειρουργική), βλέπεις τα Schwerpunkte (πχ έχουν Darmkrebszentrum, ενδοκρινικούς καρκίνους κτλ) και τέλος τον Chefarzt. Αν αποφασίσεις να κάνεις αίτηση για εργασία χωρίς να έχει ανοικτή θέση, αυτά είναι στοιχεία να δείξεις ότι δεν έκανες μαζική αποστολή βιογραφικών αλλά ότι σε ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ γιατί έχει αυτό και αυτό και ο Διευθυντής είναι αυτός.

Αν θέλουν άτομα και αν έχεις το προφίλ/βιογραφικό θα σε πάρουν για συνέντευξη. Αν δεν, δεν πειράζει πάμε παρακάτω.

* Ο κανόνας είναι επαρχία ---> μεγαλύτερη πιθανότητα να σε πάρουν, πόλεις μικρότερη γιατί έχεις το συναγωνισμό των Γερμανών και των Ελβετών. Πρέπει να το αποδεκτείς ή αν σου δωθεί η ευκαιρία στη συνέντευξη σε τέτοιο επίπεδο, ΤΟΤΕ να χρησιμοποιήσεις τον αέρα του "Ελληνάρα" που έχουμε όλοι μέσα μας και να δείξεις ότι αν σε εμπιστευτούν, δεν θα τους απογοητεύσεις και θα δουλεύεις σαν σκυλί. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ.

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 22/8/2019 at 10:28 ΜΜ, Sith Lord said:

Το συγκεκριμένο το είχα βγάλει από τη νομαρχία, δε ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει. Αλλά πρέπει να διευκρινίζει και τη συγκεκριμένη διάταξη, αλλιώς θα σού κάνουν ιστορίες στο MEBEKO... το πτυχίο γερμανικών πάει μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα.

Το πιστοποιητικό «good standing» για οσους εχουν βγαλει αδεια ασκησεως απο τον ΠΙΣ το βγαζουμε πλεον απο τον ΠΙΣ. Προϋποθεσεις ειναι να εχει ολοκληρωθει η αιτηση για την αδεια ασκησεως καθως στο συστημα τους δεν επιτρεπεται να «τρεχουν» δυο αιτησεις ταυτοχρονα αλλα και γιατι χρειαζομαστε την αδεια ασκησεως ωστε να γραφτουμε στον οικειο Ιατρικο Συλλογο για να παρουμε μια βεβαιωση (οτι ειμαστε στα μητρωα) η οποια ειναι απαραιτητη για την εκδοση του πιστοποιητικου. Στις αιτησεις του ΠΙΣ ειναι το «Πιστοποιητικό Υφιστάμενης Επαγγελματικής Κατάστασης», όσοι το εκδίδετε ζητήστε από κάτω στα σχόλια γνήσιο αντίγραφο με σφραγίδα της Χάγης και θα σας τα στείλουν έτοιμα. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος κάτι για την καθημερινότητα ενός ειδικευομενου παθολογικης ανατομικής στην Ελβετία; Έχω το C1 και ψάχνω σε ποια χώρα θα ήταν καλύτερο να κάνω pathology. Γενικά διάβασα παραπάνω για εφημερίες που φτάνουν με τα πρωινά τις 50 ώρες. Δεν υπάρχουν δηλαδή 24 ώρες εφημερίες εκεί; Ο μέσος μισθός ενός που ξεκινάει ειδικότητα πόσο είναι περίπου; Γιατί έχω ακούσει 3500 έχω ακούσει και 6000. Έχει εύκολη αποκατάσταση μετα κάνοντας την εκεί; Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες μέχρι τώρα. 

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/8/2019 at 2:16 ΜΜ, ξενος said:

Συμφωνώ πως το προαναφερθέν ωράριο δεν περιλαμβάνει τις εφημερίες,εκτός εαν μιλάμε για τις μικρές/εσωτερικές οπότε εμείς τουλάχιστον τότε στο κανονικό μας ωράριο εφημερεύαμε ταυτόχρονα και στις 6 σχολούσαμε και έληγε και η εφημερία μας

Επίσης,όπως και στην Ελλάδα,6 τυπικά σχολάς αλλά αρκετές φορές λόγω φόρτου εργασίας μπορεί να έφευγα ακόμα και 7 περίπου

Χαίρεται.

Σχετικά με τις εφημερίες, οταν λέτε δεν περιλαμβάνει εφημερίες αυτό σημαίνει πως αν μια μέρα εφημερευεις νύχτα θα πας στο δεύτερο μισό της ημέρας ή κάτι άλλο; Γιατί αλλιώς δεν ξεπερνά το 50 Ώρο της ΕΕ?

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει πόσα ΠΕΡΙΠΟΥ παίρνει κάποιος ξεκινώντας την ειδικότητα μετά από φόρους(οι οποιοι διάβασα ότι ποικίλουν αλλά πιστεύω ένας μέσος όρος θα υπάρχει). Όποιον ρωτάω αποφεύγει να μου απαντήσει λες και είναι θέμα ταμπού 

Ευχαριστώ 

Τροποποιήθηκε από Xrisths
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Xrisths Σαν δευτεροετής στο Πανεπιστημιακό της Γενεύης με 1 χρόνο προυπηρεσία στο Πανεπιστημιακό της Λοζάνης έπαιρνα καθαρά αν δε με απατά η μνήμη μου 5200 CHF/μήνα. Τώρα σαν ειδικός παίρνω καθαρά 9200 CHF/μήνα. Πάει το μυστήριο!

Πρέπει να πώ ότι ο μισθός που παίρνεις εξαρτάται από τον τρόπο που φορολογείσαι. Τα πρώτα 5 χρόνια που έχουμε permis B φορολογούμαστε στην πηγή (à la source), οπότε τα 5200 CHF είναι κατά κάποιο τρόπο μετά φόρου (παρόλο που πάντα πρέπει να κάνεις φορολογική δήλωση και μπορεί να σου βγει λίγα πάνω λίγα κάτω στο τέλος του φορολογικού έτους, αναλόγως την κατάστασή σου). Μετα την απόκτηση του permis C, φορολογείσαι μόνο στο τέλος του έτους, και πρέπει να υπολογίσεις ότι θα φορολογηθείς περίπου 25%, αναλόγως πάντα με την κατάσταση σου, πχ εξαρτώμενα μέλη, ασφάλειες, άλλες υποχρεώσεις κτλ). Εγώ ας πούμε με σύζυγο χωρις εισόδημα και 2 ανήλικα τέκνα φορολογούμαι ελάχιστα.

Τροποποιήθηκε από The X-Files
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω εαν οι εφημεριες αλλαζουν αναλογως της ειδικοτητας.Στην δικη μου περιπτωση πχ,ειχαμε ετοιμοτητας να το πω ετσι εφημεριας,δλδ σχολουσες κανονικα στις 6 το απογευμα απο το ωραριο σου και απο εκεινη την ωρα και μεχρι τις 8 το πρωι της επομενης μερας,ειχες εφημερια.Αλλα ηταν on call,δηλαδη ησουν σπιτι σου,για καφε κτλ κτλ και εαν σε καλουσαν επρεπε να απαντησεις και εαν χρειαζοταν και να πας στο νοσοκομειο.

Σε αλλη ειδικοτητα ξερω οτι ησουν μεσα στο νοσοκομειο διαρκως,δηλαδη ενεργη εφημερια,αλλα δεν ξερω σε αυτους απο τι ωρα ξεκινουσε η εφημερια τους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γνωρίζετε έστω αδρά αν η ψυχιατρική εκπαίδευση είναι καλύτερη στην Ελβετία από ότι στη Γερμανία ή αν είναι λίγο πολύ το ίδιο;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

34 λεπτά πριν, Azor Ahai said:

Γνωρίζετε έστω αδρά αν η ψυχιατρική εκπαίδευση είναι καλύτερη στην Ελβετία από ότι στη Γερμανία ή αν είναι λίγο πολύ το ίδιο;

 

Δεν έχω καμία εμπειρία από Γερμανία πάντως στην παρούσα φάση ολοκληρώνω ένα έτος στην ψυχιατρική σε γερμανόφωνο καντόνι σαν Fremdjahr και έχω μείνει παρά πολύ ευχαριστημένος. Και από σχόλια άλλων συναδέλφων, ελλήνων και μη, από άλλες ψυχιατρικές κλινικές έχω ακούσει καλές εντυπώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες πριν, Azor Ahai said:

Γνωρίζετε έστω αδρά αν η ψυχιατρική εκπαίδευση είναι καλύτερη στην Ελβετία από ότι στη Γερμανία ή αν είναι λίγο πολύ το ίδιο;

 

Ναι, η εκπαίδευση είναι επίπεδα ανώτερη. Ασχολούμαι εδώ και περίπου 4 χρόνια με το θέμα, τόσο ως αξιολογητής κλινικών, όσο και ως ο υπεύθυνος σε πανελβετικό επίπεδο για την εκπαίδευση των ειδικευομένων. Παρά το ότι πάντοτε προσπαθούν να περικόψουν τις χρηματοδοτήσεις, το επίπεδο συνεχίζει να είναι υψηλό σε ότι αφορά τις παροχές και την επίβλεψη των ειδικευομένων. Σε περίπτωση που υπάρχουν παράπονα, η αρμόδια επιτροπή επισκέπτεται τη κλινική, την οποία μπορεί είτε να προειδοποιήσει είτε να απαγορεύσει να δέχεται άλλους νεαρούς γιατρούς, μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση. Δε μετάνιωσα καθόλου που εκπαιδεύτηκα καθ'ολοκληρία στη χώρα, και στις δύο από τις τρεις γλώσσες. 

(για τους εν Ελβετία έχουν καταλάβει ποιος είμαι :)

Δράττομαι της ευκαιρίας για να ανακοινώσω την απόσυρση μου από το φόρουμ. Θα διαβάζω ενίοτε τα προσωπικά μηνύματα, ο χρόνος όμως δεν αρκεί για να παρακολουθώ το νήμα (ιατρείο και ακαδημαϊκή καριέρα ταυτόχρονα, διακόσια πρότζεκτ και εκπαίδευσεις, συν τη προσωπική ζωή). Έχουν περάσει ακριβώς δέκα χρόνια από την είσοδο μου στο θέμα. Ελπίζω να έχω συνεισφέρει στο να βελτιώσω τη ζωή κάποιων ανθρώπων, με το να προσπαθήσουν ή και να καταφέρουν να έρθουν εδώ.  Και έχω τουλάχιστον 5 στο μυαλό μου :)

Καλή δύναμη σε όλους! 

Α. Λ. 

Τροποποιήθηκε από Sith Lord
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν φύγεις ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο, αλλά αν δεν μπορείς να το απαντήσεις δεν πειράζει, αλήθεια. Ίσως το απαντήσει κάποιος άλλος.

Έχει η Ελβετία καλό επίπεδο έρευνας στο αντικείμενο της ψυχιατρικής; Γιατί θαρρώ ότι για νευροεπιστήμες έχει μεγαλύτερα κέντρα η Γερμανια. Ταυτόχρονα είναι δυνατόν να συνδυάσεις το ακαδημαϊκό κομμάτι με τα κουραστικά ωράρια της ελβετικής κλινικής; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει θεωρώ και ναι είναι δυνατόν,τουλάχιστον στην γαλλόφωνη που ξέρω περισσότερο αν και σίγουρα θα γίνεται και στην γερμανόφωνη.Ωστόσο,όπως έγραψες και εσύ,δεν θα είναι εύκολο και απαιτεί θυσίες εκ μέρους σου, σε ένα μέρος που ήδη θα δίνεις αρκετά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι θεωρώ πως το επίπεδο της ψυχιατρικής στη Γαλλόφωνη Ελβετία είναι αρκετά χαμηλό, για διάφορους λόγους. Για γερμανόφωνη δεν έχω άποψη, όπως επίσης δε ξέρω και τι γίνεται σε άλλες ευρωπαικές χώρες. Να συμπληρώσω πως και εγώ έκανα ολόκληρη την ειδικότητα στο γαλλόφωνο τμήμα.

Τροποποιήθηκε από The X-Files
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω μέτρο σύγκρισης,το είπα εξαρχής. Είναι η εντύπωση που έχω όμως μετα απο 10 χρόνια σε 2 απο τα μεγαλύτερα ελβετικά νοσοκομεία. Είδα-και βλέπω-πάρα πολλά ευτράπελα, τόσο σε επίπεδο κλινικής πρακτικής όσο και διαχείρησης ressources humaines. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, πες με και απαισιόδοξο, σίγουρα είμαι. 🙂 Δε θα ήθελα να ξαναπεράσω το στάδιο της ειδικότητας στην Ελβετία σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδεχομένως να έχεις δίκιο για τα ευτράπελα και όχι μόνο,όμως δεν μπορώ να πω οτι είναι χαμηλό το επίπεδο έαν δεν ξέρω σε άλλα μέρη πως είναι το δικό τους επίπεδο

Προσωπικά μπορώ να συγκρίνω μόνο με το επίπεδο στην Ελλάδα που γνωρίζω καθώς έκανα κομμάτι της ειδικότητας και εκεί. Με βάση αυτό λοιπόν,θεωρώ πως όχι δεν είναι χαμηλό της Ελβετίας αλλά ανταποκρίνεται ισάξια και σε ορισμενα σημεία μλλον και καλύτερα

Απο κει και μετά,ότι έχει περιθώρια βελτίωσης ναι σίγουρα έχει και μάλιστα σε αρκετά θέματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο αδερφέ μου,ίσως αλλού να είναι ακόμη χειρότερα.

Δε μετανιώνω για το σύνολο της εμπειρίας, αλλά τα πρώτα χρόνια ειδικά μου άφησαν πολύ πικρή γεύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πρώτα 100 είναι τα μανίκι,μετά συνηθίζεις...😂

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Γνωριζει κάποιος αν αναγνωρίζεται στην Ελβετία χρόνος ειδικότητας που έχει γίνει σε γενικό νοσοκομείο στην Ελλάδα και όχι σε πανεπιστημιακο; Συγκεκριμένα για παθολογική ανατομική. Χρειάζομαι έναν χρόνο για να βελτιώσω την γλώσσα και σκέφτομαι να τον κάνω σε γενικό νοσοκομείο αλλά αν δεν αναγνωρίζεται αναγκαστικά μάλλον πανεπιστημιακό

Ευχαριστώ πολύ 😐 (το ανθρωπάκι κατά λάθος και δεν ξέρω πως το σβήνω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δε μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα εκ των προτέρων, διότι ζητάνε μία λίστα χαρτιών τα οποία και αξιολογούν πριν πάρουν απόφαση. Μπορεί να το αναγνωρίσουν, μπορεί και όχι, αναλόγως τα χαρτιά που θα τους πας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.