Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

4 ώρες πριν, Sith Lord said:

Φυσιοπαθητική: μη ιατρική ειδικότητα (όχι στο FMH). Παθολογική ογκολογία / αιματολογία: ιατρική ειδικότητα (στο FMH). 

Τι θα ήθελες να μάθεις;

1) κατα ποσο οι φυσιοπαθητικοι γιατροι ειναι ενσωματωμενοι στις παθολογικες κλινικες και κατ'επεκταση στο ελβετικο συστημα υγειας?

π.χ. βλεποντας αυτο http://www.cam-cancer.org/About-CAM-Cancer/The-Collaboration/Institute-of-Complementary-Medicine-Zurich-Switzerland και μιλωντας με ατομα που εχουν εργαστει ως γιατροι στην Ελβετια, καταλαβαινω πως οι φυσιοπαθητικοι αποτελουν ουσιαστικο μερος πολλων παθολογικων κλινικων

2) υπαρχουν προγραμματα που να συνδυαζουν συμβατικες ιατρικες ειδικοτητες με φυσιοπαθητικη(ή επιμερους τμηματα της π.χ. βοτανοθεραπεια) ή η φυσιοπαθητικη εντασσεται μονο στα πλαισια ξεχωριστης σχολης/μεταπτυχιακου?

3) οσον αφορα ξεχωριστα την αιματολογια-ογκολογια θα ηθελα λεπτομερειες οσον αφορα την καθημερινοτητα του ειδικευομενου, καθηκοντα, εκπαιδευση που του παρεχεται κτλ. (για να εχω ενα μετρο συγκρισης σε σχεση με αλλες χωρες, Ελλαδα, Αγγλια, Αμερικη κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Όχι κατ'ανάγκην, με την έννοια ότι υπάρχει η δυνατότητα αλλά πέραν από εκεί δε θα το δεις κατ'ανάγκην στη καθημερινή κλινική πράξη. Εφόσον η φυσιοπαθητική δεν συμπεριλαμβάνεται στις βασικές ιατρικές πράξεις (αυτές δλδ που καλύπτονται από τη βασική ασφάλεια), δεν είναι τόσο εκτεταμένη. 

2. Όχι, τα προγράμματα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους. Η φυσιοπαθητική δεν ανήκει στις ιατρικές ειδικότητες, το πρόγραμμα της ογκολογίας είναι σαφές (το λινκ πιο πάνω).

3. Η αιματολογία και η παθολογική ογκολογία είναι δυο διαφορετικές ειδικότητες. Οι στόχοι της εκπαίδευσης αναλύονται στο πιο πάνω λινκ της περιγραφής της ειδικότητας. Η καθημερινότητα: 8 με 18. Συμβουλή: εστίασε στη παθολογία για να έχεις μια καλή βάση. Για την εκπαίδευση, ESMO και ξερό ψωμί.  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά οι γλωσσικές απαιτήσεις για Ελβετία, για τα γερμανόφωνα καντόνια, ποιες είναι;; το Β2 αρκεί; ενδιαφέρομαι για γενική χειρουργική με τελική ειδικότητα πλαστική. Βρίσκεις εύκολα θέση τουλάχιστον για τη γενική χειρουργική; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, Sith Lord said:

C1+ (και ούτως ή άλλως ελέγχουν το επίπεδο στη συνέντευξη). 

Μάλιστα... εχει αλλάξει κάτι; γιατί πριν λίγο καιρό ήξερα ότι αρκούσε και το Β2... επίσης στο κομμάτι για τη γενική χειρουργική ξέρεις εάν μπορείς να βρεις εύκολα;; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

www.fmhjob.ch - και εξαρτάται πού δηλώνεις φυσικά. Το Β2 είναι το κατώτατο όριο, αλλά το πιο σημαντικό είναι να μπορείς να επικοινωνήσεις κ να γράψεις και ριπόρτ για τους ασθενείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16.10.2016 at 4:35 ΜΜ, alexandros45 said:

Παιδιά οι γλωσσικές απαιτήσεις για Ελβετία, για τα γερμανόφωνα καντόνια, ποιες είναι;; το Β2 αρκεί; ενδιαφέρομαι για γενική χειρουργική με τελική ειδικότητα πλαστική. Βρίσκεις εύκολα θέση τουλάχιστον για τη γενική χειρουργική; 

Στην αναγνώριση πτυχίου και ειδικότητας απτην ΜΕΒΕΚΟ αρκεί το Β2 (γερμ/ιταλ/γαλλ). Για την καθημερινή δουλειά με επαφή με ασθενείς δεν αρκεί όμως φίλε μου, με το c1 είσαι καλύτερα για αρχή. Όχι στην Ελλάδα με ελληνικά βέβαια επικοινωνείς πάντα.. αλλά λέμε τώρα :) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Χαιρεται! Ψάχνομαι για γερμανόφωνη Ελβετία και θέλω να βρω δάσκαλο γερμανικών που ασχολείται με προετοιμασία γιατρών ( βιογραφικό, motivation letter, συνεντεύξεις). Έχει κανείς πληροφορίες να μου δώσει για αυτό το κομμάτι; Πως έκανα πχ. τη δικιά του προετοιμασία;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

Έχω δώσει μια αναλυτική περιγραφή της προετοιμασίας στη σελίδα 8 (ή κάπου εκεί), 7 χρόνια πριν.

Για περισσότερες πληροφορίες πμ ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για γενική χειρουργική στην γερμανόφωνη Ελβετία, ως γενικό κομμάτι για 2 χρόνια για τελική ειδικότητα πλαστική. Έχω το Β2 στα γερμανικά, και είμαι ήδη σε τμήμα του Γ1. Μπορώ να κάνω αιτήσεις από τωρα με το Β2; αρκεί για να σε πάρουν; και ποσό εύκολο είναι να βρω θέση γενικής χειρουργικής; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να κάνεις.  Το κατά πόσο θα επαρκεί είναι άλλο θέμα,  αλλά αφού είσαι σε σε τμήμα γ1, είσαι σε καλό δρόμο.  Όπως και να 'χει οταν θα σου μιλάνε διάλεκτο,  δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα :P.  Θέση θα βρεις εύκολα σχετικά σε μικρό επαρχιακό νοσοκομείο.  Τώρα αν σκοπεύεις να συνεχίσεις εδώ πλαστική,  δεν ξέρω τι παίζει για μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλαστική όπως παντού, λίγες θέσεις και με το κυάλι...προφανώς εξαρτάται κ το τι θα κάνεις στα χρόνια της γενικής χειρουργικής. Ως συνήθως, ξεκίνα με το να μπεις στο σύστημά τους κ βλέπες καθοδόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια σας και τις άμεσες απαντήσεις σας. Δυο πράγματα. Για να εργαστείς στην Ελβετία ως ειδικευόμενος, χρειάζεσαι να βγάλεις πρώτα άδεια ασκήσεως όπως στη Γερμανία; και επίσης στο fmhjobs έχει τώρα πχ μια αγγελία για γενική χειρουργική. Στέλνω βιογραφικό μόνο σε ότι βγαίνει στο fmh ή μπορώ να στείλω βιογραφικό σε όλες τις κλινικές γενικής χειρουργικής χωρίς να έχουν αγγελία και να έχω πιθανότητες να με πάρουν;; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεις να στειλεις σε ολες,απλα οι πιθανοτητες οπως αντιλαμβανεσαι ειναι πιο λιγες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν τη ζητάνε, το πτυχίο αρκεί (ανακάλυψα εκ των υστέρων ότι αναγράφει άδεια άσκησης εντος συγκεκριμενου ιατρικού συλλόγου παρεπιπτόντως). Για τις κλινικές μπορείς να στέλνεις απευθείας όντως. Πάντως με τη γλώσσα τοχουμε ξαναπει, δεν θα ακούσεις γερμανικά, θέλει χρόνο να μάθεις τη διάλεκτο. Και παρόλο που δεν μιλάνε γερμανικά υπήρχε πρόσφατα άρθρο σε φυλλάδα ότι θεωρούν το Β2 μάλλον ανεπαρκές για τους γιατρούς. Φαντάσου να ζητάνε Γ1 και να φτάνει ο αλλος εδώ και να ακούει Γκρούτσι βι γκοτς και έτσι..Εδώ οι ελβετοί οι ίδιοι δε μιλάνε Γ1 αν τους βαλεις να μιλήσουν χοχντοιτς. Θα γελάσεις πικρά με το Γ1!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας! Γνωρίζει κάποιος αν στην Ελβετία υπάρχει ειδικότητα Ιατρικής Αποκατάστασης (Rehabilitation Medicine) και αν υπάρχουν πιθανότητες να βρεις θέση ως ειδικευόμενος; Ενδιαφέρομαι ειδικότερα για το γαλλόφωνο κομμάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 07/05/2017 at 2:32 ΜΜ, Αλεπού said:

Καλησπέρα! Για γερμανόφωνο κομμάτι ποια είναι τα απαραίτητα Unterlagen όταν στέλνεις αίτηση σε μία κλινική;

Εφόσον στείλεις στον εκάστοτε διευθυντή/διευθύντρια,  αρκεί το motivationsbrief και το βιογραφικό.  Άντε βάλε και το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας και το πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, eirini-kyr said:

Καλησπέρα σας! Γνωρίζει κάποιος αν στην Ελβετία υπάρχει ειδικότητα Ιατρικής Αποκατάστασης (Rehabilitation Medicine) και αν υπάρχουν πιθανότητες να βρεις θέση ως ειδικευόμενος; Ενδιαφέρομαι ειδικότερα για το γαλλόφωνο κομμάτι.

Ναι υπάρχουν.  Για το γαλλόφωνο σίγουρα λιγότερες απ'το γερμανόφωνο,  αλλά θεωρώ ότι είναι αρκετά πιθανό να βρεις κάτι.  Δες στο siwf-register.ch ποιες κλινικές δίνουν ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/5/2017 at 6:36 ΜΜ, sneakysneaky said:

Ναι υπάρχουν.  Για το γαλλόφωνο σίγουρα λιγότερες απ'το γερμανόφωνο,  αλλά θεωρώ ότι είναι αρκετά πιθανό να βρεις κάτι.  Δες στο siwf-register.ch ποιες κλινικές δίνουν ειδικότητα.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια, ενδιαφερομαι για ελβετια ειμαι 4ο ετος προς το παρων και εχω αρχισει εντατικα γερμανικα ωστε να χω γ1 οταν τελειωσω με το αγροτικο. Οσο αφορα το κομματι που ειμαι ακομα στο πανεπιστημιο, υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε αφενος να ερθω σε μια πρωτη επαφη αφενος με το συστημα και αφετερου με την γλωσσα αλλα να ναι και ενα συν στο βιογραφικο μου. Εχω κοιταξει για διαφορα electives απλα μου φαινονται λιγο πολυ γενικου περιεχομενου. Καθε γνωμη δεκτη! Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα! (για γερμανοφωνη) ως αποφοιτοι,και μην εχοντας κανει αγροτικο, μπορουμε να διεκδικησουμε θεση Unterassistent? τι ακριβως ειναι αυτο, κατι σαν γεφυρα μεταξυ σχολης και ειδικοτητας π.χ. σαν το Foundation Year 2 των Αγγλων?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, Agelos93 said:

καλησπερα! (για γερμανοφωνη) ως αποφοιτοι,και μην εχοντας κανει αγροτικο, μπορουμε να διεκδικησουμε θεση Unterassistent? τι ακριβως ειναι αυτο, κατι σαν γεφυρα μεταξυ σχολης και ειδικοτητας π.χ. σαν το Foundation Year 2 των Αγγλων?

Βεβαίως, είναι το αντίστοιχο 6ο έτος - FY1 για τους Ελβετούς, έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να σε πάρουν σαν ειδικευόμενο, ειδικά σε πιο περιζήτητες ειδικότητες (π.χ. γυναικολογία). Πληρώνεσαι λίγα (κάτι παραπάνω από χίλια φράγκα) αλλά αρκετά για να είσαι σε εστία και να προσαρμοστείς στο σύστημα, στη γλώσσα και στις πρώτες εμπειρίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι πράγματι μια καλη ευκαιρία για να μάθει κανείς το σύστημα και να εξοικειωθεί με τη γλώσσα, ωστόσο από οικονομικής πλευράς αν υπολογίσεις και τα αρχικά έξοδα για τη διαδικασία των συνεντεύξεων μέχρι να πάρεις τη θέση χρειάζεται να διαθέσεις ενα σεβαστό ποσό για την επένδυση αυτή. Επίσης μπαίνουν στη μεςη κι αλλα έξοδα- δεν ξέρω κατά πόσο η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης που δίνει το ελληνικο δημοςιο καλύπτει όλα τα έξοδα ενδεχομενης νοσηλείας στην Ελβετία- γιαυτο και σχεδόν όλοι οι Ελληνες γιατροι στην Ελβετία πληρώνουν για ιδιωτική ασφάλιση ειδάλλως (χτυπάμε ξύλο) μια ενδεχόμενη νοσηλεία στην Ελβετία μπορει να ισοδυναμεί με οικονομική καταστροφή. 

Τελος για κάποιον αποφοιτο που δεν εχει κλινικη εμπειρία ισως και να ειναι καλυτερα να ξεκινήσει ελλαδα με αγροτικο και/η γενικο μερος ειδικότητας και παραλληλα μαθηματα γερμανικων γιατι στην αρχη τα Schweizerdeutsch είναι τοςο δυσνόητα που ειναι πολυ απαιτητικό  να αντιμετωπίσει κανεις το γλωσσικό θεμα ταυτόχρονα με το επιστημονικό σκέλος. Πρεπει να τα ζυγίσει κανεις αλλιώς η κατα τα αλλα θετική αυτη εμπειρια μπορει να εξελιχθεί σε αποτυχία με οικονομικό κόστος. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.