Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Στο σάιτ που σού έστειλε ο συνάδελφος υπάρχουν  θέσεις, αλλά γράφεις γενικά initiativbewerbung :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλήμερα, οσον αφορα στις θεσεις γενικης χειρουργικης κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετα ρευστα τα πραγματα. Η ευρεση μια θεσης σε καποιο περιφερειακο νοσοκομειο τυπου Β2 η Β3  για να ξεκινησεις, να μαθεις το συστημα και τη γλωσσα καθως και να αρχιζεις να βλεπεις τα πραγματα απο μεσα, ειναι κατα τη γνωμη μου αρκετα ευκολη καθως υπαρχουν αρκετες αναγκες. Μερικα απο τα λεγομενα μικρα περιφερειακα ειναι σε αποσταση 30-40 λεπτων απο μεγαλυτερες πολεις. Το βασικο προβλημα ειναι οτι οσο καλα και να επιλεξεις καποιο νοσοκομειο με κριτηριο την δυνατοτητα εκπαιδευσης (εννοω πραγματικης και οχι στα χαρτια), μπορεις να απογοητευτεις αν πεσεις σε περιοδο που υπαρχει λιγοτερο προσωπικο απο το απαραιτητο. Σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να βγαινει απλα η δουλεια και τα χειρουργεια περνανε  σε δευτερη μοιρα. Δεν ξερω τι εχουν να πουν και αλλοι συναδελφοι που εκαναν γενικη χειρουργικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους παιδιά διάβασα τα προηγούμενα ποστ και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάποια  εμπειρία από την ειδικότητα της ουρολογίας στην Ελβετια όπως πχ αν είναι ανταγωνιστικη ? αν η εκπαίδευση είναι καλή?καταλαβαίνω  ότι εξαρτάται από την κλινική , άλλα πως είναι η μέση κλινική που μπορεί να δουλέψει κάποιος στο δικό μου επίπεδο που  τελειώνω φέτος το επίπεδο των γερμανικών μου είναι Β1 και συνεχίζω. ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα,μπορεί κάποιος να μας πει μια γνώμη για ειδικότητα οφθαλμολογίας στην ελβετία;και για την αναγνωριση του πτυχιου(διαδικασια κλπ).επισης μιλαω απταιστα γαλλικα αλλα γερμανικα Β2 θεωρειται μπορω ν διεκδικησω θεση και σε γαλλοφωνες και σε γερμανοφωνες χωρες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για ποιο πράγμα να πούμε για την ειδικότητα; 🤔

για την αναγνώριση του πτυχίου, google MEBEKO ή διάβασε τις τελευταίες σελίδες. Το Β2 για την αναγνώριση αρκεί. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.  Έχω προυπηρεσία 2,5 χρόνια Παθολογία στη Γερμανία.  Συνειδητοποιήσα ότι θέλω να αλλάξω ειδικότητα  και να στρεφώ προς την ψυχιατρική που πάντα με συνέρπαζε.  Με ενδιαφερεί να συνεχίσω την εκπαίδευση μου Ελβετία για πολλούς λόγους. Τι πιθανότητες έχω να διεκδικήσω μια  καλή θέση στην ψυχιατρική σε μια  μεγάλη πόλη όπως η ζυρίχη   ?

   Υπάρχει το ενδεχόμενο η προυπηρεσία μου στην παθολογία να λειτουργήσει αρνητικά ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα!!! Είμαι φοιτήτρια ιατρικής στο 6ο έτος και έκανα ένα τρίμηνο unterassistentin χειρουργική στην Ελβετία. Η εμπειρία ήταν τέλεια κ θέλω να συνεχίσω Ελβετία την ειδικότητα. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα πααααρα πολυ με τα ελβετικά,  γι'αυτο κ σκέφτομαι να ξεκινήσω με το Dr med αρχικά κ αφου βελτιώσω τη γλώσσα να κάνω αιτήσεις για ειδικότητα. Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να ξεκινήσει το Dr med? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφε, μπορείς να μου πεις αν ήταν γενικά εύκολο να σε δεχθούν στο έκτο έτος? Και σε τι επίπεδο χρειάστηκαν τα γερμανικά σου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για Unterassistent B2, αλλά γενικά όσο καλύτερα τα γερμανικά και όση περισσότερη ανάγκη για λάντζα από τον διευθυντή τόσο ευκολότερο.

για το Dr. med., απευθείας επαφή με τον καθηγητή που θα σού δώσει θέμα, δεν έχουν πρόβλημα να πληρώνουν (αν πληρώνουν) σκλάβους για να βγάζουν επιστημονικό έργο.

για τη θέση στη ψυχιατρική, έχεις εμπειρία παθολογία, οπότε θα σού δώσουν άνετα θέση στη ψυχογηριατρική (που είναι απαραίτητη για την απόκτηση της ειδικότητας στην Ελβετία), οπότε θα ξεκινήσεις άνετα. Ο Savaskan στη Ζυρίχη ψάχνει, η παλιά μου κλινική 15 λεπτά έξω από τη Βέρνη ψάχνει συνέχεια (αν θέλεις ρωτάω, για να σού στείλουν το συμβόλαιο στο σπίτι :D:D:D)  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Panos Doc said:

Καλησπέρα συνάδελφε, μπορείς να μου πεις αν ήταν γενικά εύκολο να σε δεχθούν στο έκτο έτος? Και σε τι επίπεδο χρειάστηκαν τα γερμανικά σου.

Ευχαριστώ

Ναι ήταν εύκολο, γιατι κ οι Ελβετοι κ οι Γερμανοι στο 6ο έτος το κάνουν αυτό. Εγω μόλις είχα δώσει το Β2, δλδ δεν πηγα κ με τελεια γερμανικά κ δυσκολευτηκα παρα πολυ με τη γλώσσα, ειδικα με τα ελβετικα!!!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Panos Doc said:
1 ώρα πριν, Sith Lord said:

 

για το Dr. med., απευθείας επαφή με τον καθηγητή που θα σού δώσει θέμα, δεν έχουν πρόβλημα να πληρώνουν (αν πληρώνουν) σκλάβους για να βγάζουν επιστημονικό έργο.

 

Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παιδια να ρωτησω 

εχω συνεντευξη σ νοσοκομειο κοντα στη ζυριχη για θεση γενικης χειρουργικης

Γενικα οταν σε καλουν για Vorstellungsgesprach ισχυει και αμεσα προταση για δουλεια? η ειναι screening για τη θεση?

Επισης χρειαζεται να εχω μαζι μου και ενα επισημο Logbook δλδ μετεφρασμενο κλπ

Ευχαριστω και οποιον μπορει να μ απαντησει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα

Στην γαλλόφωνη Ελβετία δεν θέλανε να έχεις μαζί σου ούτε logbook ούτε κάτι άλλο

Ωστόσο, εκτός του ότι αναφέρεσαι στην Ζυρίχη που ίσως για κάποιον λόγο εκεί να ειναι διαφορετικά,να πώ οτι δεν αφορούσε η δικιά μου θέση χειρουργική ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποιος εχει κανει χειρουργικη ειδικοτητα και εχει να δωσει tips για συνεντευξη και για logbook ας μ στειλει pm 

Thanks παιδια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ξέρει κανείς αν το Dr.med (Doctorate in Medicine) των ελβετικών πανεπιστημίων που αναφέρθηκε και πιο πάνω αναγνωρίζεται ως κάτι στην Ελλάδα? Έχω καταθέσει το δικό μου στο ΔΟΑΤΑΠ εδω και 2 χρόνια (όχι, δεν υπερβάλω) και ακόμη περιμένω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη διαδικασία που χρειάζεται για να ξεκινήσει κάποιος ειδικότητα στο γερμανόφωνο κομμάτι.

 -Όσον αφορά το MEBEKO, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό όριο ισχύος της αναγνώρισης; Και ποια είναι περίπου η διαδικασία; (ζητάω απότη σχολή κάποια έγγραφα, τα πηγαίνω για μετάφραση και τους τα στέλνω όταν είναι έτοιμα;)

-Η άδεια ασκήσεως είναι απαραίτητη σε περιπτωση που με καλέσουν να δώσω συνέντευξη για κάποια θέση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απαντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ X-files: Δεν αναγνωρίζεται σαν τίποτα. Δεν υπάρχει αντίστοιχος τίτλος στα εν Ελλάδι. Αν σού το αναγνωρίσουν σαν διδακτορικό τότε ο/η υπάλληλος του ΔΟΑΤΑΠ είναι άσχετος...

©A.tsrs: όχι, η αναγνώριση είναι άπαξ, εκτός και αν έχουν σοβαρό λόγο να την επανεξετάσουν (κοινώς κάρφωμα ότι το πτυχίο το πλήρωσες/ πήρες νύχτα). Η διαδικασία είναι αυτή που είπες, τα έγγραφα τα βρίσκεις στο σάιτ του MEBEKO.

Η άδεια ασκήσεως δεν είναι απαραίτητη, αλλά η αναγνώριση ή το να τούς πεις ότι έχεις όλα τα χαρτιά έτοιμα και έχεις ξεκινήσει τη διαδικασία είναι απαραίτητη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sith Lord μιλάς από προσωπική εμπειρία? Γιατί απο τη στιγμή που ένα Πανεπιστήμιο του εξωτερικού είναι επίσημα αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ δε νομίζω ότι ένας απο τους τίτλους που απονέμει αυτό το πανεπιστήμιο μπορεί να μην αναγνωρίζεται "σαν τίποτα" έτσι απλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι διδακτορικός τίτλος σε επίπεδο PhD. Doktorarbeit μεταφράζεται μεν ως διδακτορικό στα ελληνικά, αλλά είναι άλλο πράγμα στο περιεχόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω ποιά είναι η διαφορά στο περιεχόμενο, δεν ήταν αυτή η ερώτησή μου.

Αν κάποιος έχει συγκεκριμένη εμπειρία από την αναγνώριση ή μη των ελβετικών Dr. med (Doctorate in Medicine) από τον ΔΟΑΤΑΠ ας προσφέρει τα φώτα του, μόλις έχω και γώ επίσημη απάντηση θα την ποστάρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Θα ηθελα να μοιραστω μια προσφατη εμπειρια μου απο συνεντεξη σε νοσοκομείο λιγο εξω απο ζυριχη και απο τους παλιους θα ηθελα να μου πουν τη γνώμη τους.

Η συνέντευξη  κινήθηκε σε καλό και ευχάριστο κλίμα θα έλεγα , μου μιλησε για ωράρια , τη δομή της κλινικής κλπ - δε μιλήσαμε για μισθό ( δεν ανέφερα εγω κατι -βλακεία μου? -γενικά στα ποσα  francs κυμαίνεται?) ουτε υπογράψαμε καποιο συμβόλαιο κατι.

Μου προτεινε να κατσω μια μέρα να δω την λειτουργία του νοσκομείου και της κλινικής απο το πρωί ( σαν Hospitation μου το ανέφερε) αλλα επειδή είχα πτήση πρωινή για ελλάδα ειπα οτι δεν μπορώ και μου πρότειναν να κανονίσουμε ημερομηνία για hospitation .

Είναι συχνο να συμβαίνει αυτό  , δλδ hospitation κλπ ή συνήθως  αν παει καλά η συνέντευξη σου προτείνουν συμβόλαιο αμέσως ?  ή τσάμπα θα ξαναπάω Ζυρίχη

Βασικά ειμαι λίγο αγχωμένος γιατι ειναι καλή θέση και θελω να ξέρω τι να κάνω για να ρυθμίσω και τα της ειδικότητας στην ελλάδα 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

hospitation: καλή πρόταση, κυρίως για τη γλώσσα και για να δούνε πώς δουλεύεις και πώς δουλεύουν. Σε ανταγωνιστική ειδικότητα απαραίτητο. Είναι καλό σημάδι.

Οι μισθοί δεν ορίζονται στη συνέντευξη, οι πίνακες του συνδέσμου ειδικευομένων θα σε κατατοπίσουν: www.vsao-zh.ch

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω όσους είναι Ελβετία ή όσους το έχουν ψάξει καλύτερα . Μπορείς να αναγνωρίσεις κομμάτι ειδικότητας που έκανες στην Ελλάδα ; πχ εγώ που θέλω να κάνω ορθοπαιδική , μπορώ να αναγνωρίσω τον χρόνο μου στην Ελλάδα  στην γενική χειρουργική στην Ελβετία ή  όχι ; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μπορεις,τουλαχιστον μισθολογικη αναγνωριση των ετων αυτων σιγουρα αλλα και των χρονων ειδικοτητας μπορεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλές διακοπές σε όσους έχουν. Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στο γαλλόφωνο τμήμα της Ελβετίας και έχω DELF B2. Σκέφτομαι να δώσω το diplome de francais professionel Medical του CCI (Παρίσι), μιας και δεν έχω κάνει ανταλλαγή / erasmus κλπ σε γαλλόφωνη χώρα. Γνωρίζει κάποιος αν αναγνωρίζεται και αν αξίζει τον κόπο να πάρω το δίπλωμα? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.