Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια! 

Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. Εστω κατοχος πτυχιου ιατρικης απο χωρα της ΕΕ, αν κανω ειδηκοτητα στην Ελβετια και επιστρεψω μετα στην Ελλαδα για εργασια τότε πρεπει μα γραφτω Ιατρικο συλλογο Ελλαδας? Και αν ναι χρειάζεται καποιο δικαιολογιτικο απο Δοαταπ? Δεδομένο οτι εχω πτυχιο απο ΕΕ και, ειδηκοτητα απο Ελβετια 

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 17/1/2022 at 6:08 ΜΜ, JMED said:

Καλησπέρα παιδια! 

Θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. Εστω κατοχος πτυχιου ιατρικης απο χωρα της ΕΕ, αν κανω ειδηκοτητα στην Ελβετια και επιστρεψω μετα στην Ελλαδα για εργασια τότε πρεπει μα γραφτω Ιατρικο συλλογο Ελλαδας? Και αν ναι χρειάζεται καποιο δικαιολογιτικο απο Δοαταπ? Δεδομένο οτι εχω πτυχιο απο ΕΕ και, ειδηκοτητα απο Ελβετια 

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτερων

Χρειάζεσαι αναγνώριση του βασικού τίτλου σπουδών (πτυχίο ιατρικής) από το ΔΟΑΤΑΠ, έκδοση της άδειας ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος από τις αρμόδιες αρχές (Διεύθυνση Υγείας της Περιφέρειας), αναγνώριση του τίτλου ειδικότητας από το ΚΕΣΥ (αυτά τα τρία ισχύουν πρακτικά σε όλες τις ευρωπαικές χώρες) και επιπρόσθετα εγγραφή στον τοπικό ιατρικό σύλλογο (αυτό δεν ισχύει σε όλες τις ευρωπαικές χώρες, αλλά είναι απαραίτητο στην Ελλάδα). Στη συνέχεια και αφού έχεις όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά μπορείς να εργασθείς σαν γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτό να κάνει κάποιος ειδικότητα δερματολογίας στην Ελβετία (γαλλόφωνη ή γερμανόφωνη); Αν αποκτήσω ελβετική προϋπηρεσία έχω ελπίδες να βρω θέση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Συγχαρητήρια σε όλους για τη διατήρηση του thread και για τις αξιόπιστες πληροφορίες.

Η θέση Unterassistent αναφέρεται μόνο σε φοιτητές των τελευταίων ετών ή μπορεί κάποιος να πάει και ως απόφοιτος ώστε να αποκτήσει εμπειρία από το Ελβετικό σύστημα υγείας; Απ' ό,τι έχω καταλάβει είναι κομμάτι της εκπαίδευσης των φοιτητών των εκεί ιατρικών σχολών, αλλά μήπως κάποιος γνωρίζει και την περίπτωση αποφοίτου που να το έχει δοκιμάσει;

Ενδιαφέρομαι για γυναικολογία.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ, δεν φωναζω ετσι μιλαω γενικά. μια ερώτηση: Ο χρόνος ειδικότητας Ελβετία (πχ 1 χρονος χειρουργικής) αναγνωριζεται σιγουρα στην Ελλαδα, αν πχ αποφασισω να γυρίσω, ωστε να συνεχίσω ειδικό μερος Ελλαδα? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα 

Ενδιαφέρομαι να δουλέψω σαν ειδικός Μ/Γ στο γαλλόφωνο τμήμα της Ελβετίας. Έχω C1, Msc , Phd και είμαι άνετη στο κομμάτι των Γαλλικών.

Θα ήθελα να εγγράφω αρχικά στον ιατρική σύλλογο, γνωρίζει κάποιος τι απαιτείται ;

Έπειτα, υπάρχουν γραφεία εύρεση εργασίας και θα βοηθούσα αν γραφτώ σε κάποιο από αυτά;

ευχαριστω 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα, έχω κάποιες συνέντευξεις σε ένα μήνα στην Ελβετία. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με τον μισθό; Είναι κάτι fix όπως στην Ελλάδα; Η πρέπει να τον συζητησω μαζί τους;; Έχω δύο χρόνια προϋπηρεσία Ελλάδα και θα πάω σε ένα ιδιωτικό και ένα δημόσιο νοσοκομείο. Υπάρχει κάπου αναρτημένο το μεικτό ποσό του μισθού να ξέρω περίπου τι συμβαίνει; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα μπορείς να ρωτήσεις εαν επιθυμείς για τον μισθό, αλλά να τον συζητήσεις μάλλον όχι. Είναι φιξ, όπως φιξ για παράδειγμα είναι ο μισθός του ειδικευομένου στην Ελλάδα, δεν έχει να συζητήσεις και πολλά, το μόνο που μπορείς να συζητήσεις είναι αν σου αναγνωρίζονται (φαντάζομαι θα σου αναγνωρισθούν) μισθολογικά τουλάχιστον τα 2 χρόνια πρυποηρεσίας. Αυτά όλα προ 8 ετών τουλάχιστον, υποθέτω ακόμα έτσι θα είναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους! Μπαίνω τώρα το 5ο ετος της Ιατρικής και ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω την ειδικότητα της Νευρολογίας στην Ελβετία το Φθινόπωρο του 2024. Υπάρχει κάποιος που την έχει κάνει (σε οποιοδήποτε κομμάτι της χώρας) ώστε να επικοινωνήσω μαζί του για κάποιες απορίες? Ενδιαφέρομαι να στείλω άμεσα αιτήσεις. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αναγνώριση πτυχίου Γερμανικής Γλώσσας τι ισχύει σήμερα. Στο site της MEBEKO σε ψιλά γράμματα αναφέρεται πως το πτυχίο πρέπει να είναι της τελευταίας 6ετίας, ωστόσο έχω μιλήσει και διαβάσει post από αρκετά άτομα που την τελευταία τριετία στην διαδικασία εγγραφής στην MEBEKO υπέβαλαν πτυχίο παλαιότερο της 6ετίας (ακόμη και 10ετίας) και η αίτηση προχώρησε κανονικά. Είναι όντως μέτρο των τελευταίων μηνών και απλά δεν τους έπιασε; Δεν δίνουν τόσο πολύ σημασία στο όριο αυτό; Ρωτάω επειδή έχω C1 9ετίας. Μάλιστα σε 2 παρόμοια post που διάβασα σε άλλη σελίδα, η MEBEKO δεν γνώριζε με ποιό τρόπο μπορεί κάποιος να ανανεώσει το πτυχίο του εάν έχει παρέλθει η 6ετία.

Γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε περισσότερο; Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ειδικότητα παιδιατρικής στο γαλλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας. Ψάχνοντας στο σάιτ για την συγκεκριμένη ειδικότητα, υπάρχουν ελάχιστες ελεύθερες θέσεις και ειδικά αυτές των 4 ans. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος κάνει παιδιατρική ή γνωρίζει άτομα που δεν είναι ντόπιοι/δεν έχουν τελειώσει ιατρική στην Ελβετία και έχουν πάρει παιδιατρική, αν είναι πιθανό να σε δεχτούν κατευθείαν μετά το πτυχίο ή αν είναι καλύτερο για εκείνους να έχεις ξεκινήσει ειδικότητα στην Ελλάδα και να συνεχίσεις εκεί; Έχω C2 αλλά δεν μιλάω άπταιστα τη γλώσσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι δυνατή η πραγματοποίηση ενός ή δύο ετών  ειδικότητας στην Ελβετία και στη συνέχεια η αναγνώριση του χρονικού διαστήματος  αυτού στην Ελλάδα με σκοπό τη συνέχιση της ειδικότητας. Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
  • 6 months later...

παιδια καλησπερα, θελω να ρωτησω την αποψη σας ποσο δυσκολο ειναι να βρω θεση ειδικευομενου παθολογιας χωρις εμπειρια, εχοντας αποφοιτησει απο τη σχολη. Πως ειναι οι συνθηκεσ εκει? ποσεσ ωρες την εβδομαδα δουλευει ενας ειδικευομενος? θα εχω ζωη εκτος νοσοκομειου εφοσον παω μονη μου χωρις να ξερω καποιον?  

ευχαριστω εκ των προτερων

Τροποποιήθηκε από ΜARIE
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.